FontForge 20080825 - en to ru translation catalogue (3217 entries)

en: 
    Click here to go to http://scripts.sil.org/OFL 
    to get all the details about the Open Font License 
    and to read the corresponding FAQ.
ru: 
    Щелкните для перехода на http://scripts.sil.org/OFL,
    чтобы узнать всё об Open Font License
    и прочитать ответы на часто задаваемые вопросы.

en: 
    Layers:
ru: 
    Слои:

en:   Ignoring '%c%c%c%c'
ru:   Игнорируется '%c%c%c%c'

en:   Ignoring '%c%c%c%c' %s
ru:   Игнорируется '%c%c%c%c' %s

en:   Stroke _Width:
ru: _Толщина:

en:  Adding a size will create it.
ru:  Добавление размера создаёт растр.

en:  Instructions in this glyph (or one that refers to it) are now out of date.
ru: Инструкции для этого символа (либо ссылающегося на него) устарели.

en:  Instructions in this glyph (or one that refers to it) have been lost.
ru: Инструкции для этого символа (либо ссылающегося на него) потеряны.

en:  Next
ru: Дальше

en:  Next CP
ru: Следующая КТ

en:  Prev
ru: Назад

en:  Prev CP
ru: Предыдущая КТ

en:  Removing a size will delete it.
ru:  Удаление размера удаляет растр.

en:  Same as Fontname
ru: То же, что и у имени файла

en:  There must be at least one contextual rule
ru: Должно быть хотя бы одно контекстное правило

en:  _Em Size:
ru: _Размер Em:

en:  refers to a missing glyph
ru:  ссылается на отсутствующий глиф

en: "%.40s" size=%d point=%d (%d,%d) distance=%g
ru: "%.40s" размер=%d точка=%d (%d,%d) расстояние=%g

en: %.100s is not in a known format (or is so badly corrupted as to be unreadable)
ru: Не удалось открыть шрифт (он в неподходящем формате или файл испорчен): %.100s

en: %1$.80s at %2$d size %3$d from %4$.80s
ru: %1$.80s в %2$d кеглем %3$d из %4$.80s

en: %1$s from lookup subtable %2$.50s
ru: %1$s из субтаблицы %2$.50s справки

en: %1$s is not in %2$.100s
ru: %1$s находится не в %2$.100s

en: %2$.20s refers to an empty character "%1$.20s"
ru: %2$.20s ссылается на пустой символ "%1$.20s"

en: %d pixel bitmap
ru: Растр %d точек

en: %d pixels
ru: %d пикселов

en: %d@%d pixel bitmap
ru: Растр %d@%d

en: %s in %s lookup %d
ru: Функция %s в письменности %s справка %d

en: %s lookup %d
ru: %s справка %d

en: %s subtable
ru: Субтаблица %s

en: (Adobe now considers XUID/UniqueID unnecessary)
ru: (Adobe теперь  считает XUID/UniqueID ненужными)

en: (Define "Almost")
ru: Что такое «Почти»

en: (kerning class)
ru: (класс кернинга)

en: (unspecified) SIL Graphite table
ru: (не указанная) таблица SIL Graphite

en: 100 Thin
ru: 100 Тонкий

en: 1250, Latin-2 (Eastern Europe)
ru: 1250, Latin-2 (Восточная Европа)

en: 1251, Cyrillic
ru: 1251, Кириллица

en: 1253, Greek
ru: 1253, Греческий

en: 1254, Turkish
ru: 1254, Турецкий

en: 1255, Hebrew
ru: 1255, Иврит

en: 1256, Arabic
ru: 1256, Арабский

en: 1258, Vietnamese
ru: 1258, Вьетнамский

en: 200 Extra-Light
ru: 200 Очень светлый

en: 300 Light
ru: 300 Светлый

en: 32x8 cell window
ru: Окно 32×8 ячеек

en: 400 Book
ru: 400 Книжный

en: 500 Medium
ru: 500 Средний

en: 600 Demi-Bold
ru: 600 Полужирный

en: 700 Bold
ru: 700 Жирный

en: 800 Heavy
ru: 800 Очень жирный

en: 862, Hebrew
ru: 862, Иврит

en: 864, Arabic
ru: 864, арабский

en: 900 Black
ru: 900 Чёрный

en: 936, Simplified Chinese
ru: 936, упрощенный китайский

en: 950, Traditional Chinese
ru: 950, традиционный китайский

en: < _Prev
ru: < _Пред.

en: <Nothing>
ru: <Ничего>

en: A Font Family name is required
ru: Необходимо название гарнитуры

en: A PostScript name may not be a number
ru: Название PostScript не должно быть числом

en: A box drawn around other gadgets
ru: Рамка, рисуемая вокруг других элементов интерфейса

en: A coverage table:
ru: Таблица охвата:

en: A description of the font
ru: Описание шрифта

en: A list of glyph names
ru: Список названий глифов

en: A list of lookup names
ru: Список названий справок

en: A name list with this name already exists. Replace it?
ru: В списке такое название уже есть. Заменить его?

en: A separator line drawn across a dialog or in a menu
ru: Разделяющая линия в диалогах и меню

en: A tag must be 4 ASCII characters
ru: В тэге должно быть четыре символа ASCII

en: A value must be between [-32768,32767]
ru: Значение должно быть в диапазоне [-32768,32767]

en: A value must be between [-8,-1] or [1,8]
ru: Значение должно быть в диапазоне [-8,-1] или [1,8]

en: A value must be between [0,15]
ru: Значение должно быть в диапазоне [0,15]

en: AGL with PUA
ru: AGL с PUA

en: AGL without afii
ru: AGL без afii

en: AMS Names
ru: Названия AMS

en: A_lign
ru: _Выровнять

en: Abaza
ru: Абазинский

en: Abkhazian
ru: Абхазский

en: Above Base Mark
ru: Над отметкой основы

en: Accented glyph composed of:
ru: Акц. символ состоит из:

en: Accents
ru: Акценты

en: Accept an outline which is a close approximation to the original.
    It may be off by an em-unit, or have a reference which matches a contour.
ru: Принимать контуры, в достаточной степени похожие на исходные.
    Допускается смещение на 1em или ссылка, совпадающая с контуром.

en: Accept outlines which exactly match the original
ru: Принимать только те контуры, которые в точности соответствуют исходным

en: Acceptable
ru: Приемлемый

en: Acceptable _Extrema
ru: Приемлемый _экстремум

en: Access All Alternates
ru: Все альтернативные варианты

en: Activate diagonal stem processing
ru: Обрабатывать диагональные штрихи

en: Active Border:
ru: Активная граница:

en: Active Color
ru: Активный цвет

en: Active Hints
ru: Активные хинты

en: Active Layer Color
ru: Цвет активного слоя

en: Add
ru: Добавить

en: Add All Extrema
ru: Добавить все экстремумы

en: Add Anchor
ru: Добавить якорь

en: Add DHint
ru: Добавить диагональные хинты

en: Add E_ncoding Name...
ru: Добавить название кодировки...

en: Add E_xtrema
ru: Добавить _экстремумы

en: Add Encoding Name...
ru: Добавить название кодировки...

en: Add Encoding Slots...
ru: Добавка слотов кодировки

en: Add Good Extrema
ru: Добавить хорошие экстремумы

en: Add SIL
ru: Добавить SIL

en: Add Sub_table
ru: Добавить _субтаблицу

en: Add Subscripts/Superscripts...
ru: Добавить верхний/нижний индексы...

en: Add VHi_nt
ru: Добавить _вертикальные хинты

en: Add _Lookup
ru: _Добавить справку

en: Add _Missing Glyphs
ru: Добавить _недостающие символы

en: Add _Small Capitals...
ru: Добавить _капитель...

en: Add a corner point
ru: Добавить угловую точку

en: Add a curve point
ru: Добавить точку кривой

en: Add a curve point always either horizontal or vertical
ru: Добавить точку кривой, всегда либо горизонтальную, либо вертикальную

en: Add a g2 curve point
ru: Добавить точку кривой g2

en: Add a left "tangent" point
ru: Добавить левую точку касательной

en: Add a next constraint point (sometimes like a tangent)
ru: Добавить последующую ограничительную точку (иногда подобную касательной)

en: Add a point, then drag out its control points
ru: Добавить точку и указать расположение её контрольных точек

en: Add a prev constraint point (sometimes like a tangent)
ru: Добавить предшествующую ограничительную точку (иногда подобную касательной)

en: Add a right "tangent" point
ru: Добавить правую точку касательной

en: Add a subtable to which lookup?
ru: В какой справке создать субтаблицу?

en: Add a tangent point
ru: Добавить точку касательной

en: Adding points at Extrema...
ru: Добавление точек в экстремумах...

en: Additional arguments for autotrace program:
ru: Дополнительные аргументы для программы autotrace:

en: Adobe Glyph List
ru: Список символов Adobe

en: Adobe says that "big" splines should not have extrema.
    But they don't define what big means.
    If the distance between the spline's end-points is bigger than this value, then the spline is "big" to fontforge.
ru: Adobe утверждает, что у «больших» сплайнов не должно
    быть экстремумов, но не объясняет, что значит «большой».
    Если расстояние между конечными точками сплайна больше
    этого значения, то для FontForge такой сплайн «большой».

en: Advance Width Metrics For %.50s
ru: Метрики ширины для %.50s

en: Adyghe
ru: Адыгейский

en: Aegean numbers
ru: Эгейские цифры

en: Aegean scripts
ru: Эгейские письмена

en: Afar
ru: Афарский

en: Afm Save Failed
ru: Сбой сохранения AFM

en: Afrikaans
ru: Африкаанс

en: After rotating or skewing a glyph you should probably apply Element->Add Extrema
ru: После поворота или наклона символа возможно надо использовать "Элемент->Добавить экстремумы"

en: Albanian
ru: Албанский

en: Align:
ru: Выровнять:

en: All
ru: Все

en: All Files
ru: Все файлы

en: All Fonts
ru: Все типы шрифтов

en: All Glyphs
ru: Все символы

en: All layers _cubic
ru: Только _кубические

en: All layers _quadratic
ru: Только к_вадратичные

en: Allow _curve smoothing
ru: _Разрешить сглаживание кривых

en: Allow _removal of extrema
ru: Разрешить _удаление экстремумов

en: Allow _slopes to change
ru: Разрешить _изменение изгибов

en: Allow errors of:
ru: Допустима ошибка в:

en: Allow the height match to differ by this much
ru: Разрешить высоте варьироваться на это значение

en: Allow:
ru: Разрешить:

en: Almost Horizontal/Vertical Curves
ru: Почти горизонтальные/вертикальные кривые

en: Almost Horizontal/Vertical Lines
ru: Почти горизонтальные/вертикальные линии

en: Alphabetic Presentation Forms
ru: Формы алфавитного представления (лигатуры)

en: Alt Subs
ru: Альтернативные

en: Altai
ru: Алтайский

en: Alternate Annotation Forms
ru: Альтернативные формы аннотации

en: Alternate Substitution
ru: Альтернативная подстановка

en: Alternate Vertical Half Metrics
ru: Перестройка глифов с 1 em на 1/2 em в высоту

en: Alternate Vertical Metrics
ru: Альтернативные вертикальные метрики

en: Alternative Half Widths
ru: Перестройка глифов из 1 em в 1/2 em

en: Always
ru: Всегда

en: Amount
ru: Величина

en: An error occurred writing %s
ru: Произошла ошибка при записи в %s

en: An image of the font in use
ru: Файл с образцом используемого шрифта

en: Anchor Lost
ru: Якорь потерян

en: Anchor Point Info
ru: Информация о якоре

en: Anchor-%d
ru: Безымянное-%d

en: AnchorPoint|_New
ru: _Создать

en: Anchored Pairs
ru: Сцепленные пары

en: Ancient Greek Musical Notation
ru: Древнегреческая нотная грамота

en: Ancient Greek Numbers
ru: Древнегреческие цифры

en: Ancient Ligatures
ru: Древние лигатуры

en: Ancient Symbols
ru: Древние символы

en: Angle:
ru: Угол:

en: Anti-Alias
ru: Сглаживание

en: Append a FONTLOG entry
ru: Пополнить FONTLOG

en: Apply change to which lookups?
ru: К каким справкам применить изменение?

en: Apply to:
ru: Применить к:

en: Apps
ru: Программы

en: April
ru: Апрель

en: Arabic
ru: Арабский

en: Arabic (Algeria)
ru: Арабский (Алжир)

en: Arabic (Bahrain)
ru: Арабский (Бахрейн)

en: Arabic (Egypt)
ru: Арабский (Египт)

en: Arabic (Iraq)
ru: Арабский (Ирак)

en: Arabic (Jordan)
ru: Арабский (Иордан)

en: Arabic (Kuwait)
ru: Арабский (Кувейт)

en: Arabic (Lebanon)
ru: Арабский (Ливан)

en: Arabic (Libya)
ru: Арабский (Ливия)

en: Arabic (Morocco)
ru: Арабский (Марокко)

en: Arabic (Oman)
ru: Арабский (Оман)

en: Arabic (Qatar)
ru: Арабский (Катар)

en: Arabic (Saudi Arabia)
ru: Арабский (Саудовская Аравия)

en: Arabic (Syria)
ru: Арабский (Сирия)

en: Arabic (Tunisia)
ru: Арабский (Тунис)

en: Arabic (U.A.E.)
ru: Арабский (ОАЭ)

en: Arabic (Yemen)
ru: Арабский (Йемен)

en: Arabic Presentation Forms A
ru: Арабские формы представления А

en: Arabic Presentation Forms B
ru: Арабские формы представления Б

en: Arabic Presentation Forms-A
ru: Арабские формы представления A

en: Arabic Presentation Forms-B
ru: Арабские формы представления B

en: Archives
ru: Архивы

en: Are you sure you want to replace Å?
    The ring will not join to the A.
ru: Вы уверены в том, что хотите заменить Å?
    Кольцо не будет соединено с A.

en: Are you sure you wish to remove these glyphs? This operation cannot be undone.
ru: Вы действительно хотите удалить эти символы? Эту операцию нельзя отменить.

en: Armenian
ru: Армянский

en: Armenian Ligatures
ru: Армянские лигатуры

en: Arrows (& Supplements A&B)
ru: Стрелки (и дополнения A и B)

en: Artists:
ru: Авторы:

en: As Background
ru: Как фон

en: Ask the user for autotrace arguments each time autotrace is invoked
ru: Спрашивать ли у пользователя ключи трассировщика при каждом его запуске

en: Ask the user for mf commands each time mf is invoked
ru: Спрашивать ли у пользователя команды для mf при каждом его запуске

en: AskBDFResolution
ru: Спрашивать разрешение BDF

en: Assamese
ru: Ассамский

en: At End
ru: В конце

en: At Start
ru: В начале

en: Athapaskan
ru: Атапаскский

en: Attempt to make a character that refers to itself
ru: Попытка сделать глиф, который ссылается сам на себя

en: Attempt to make a glyph that refers to itself
ru: Попытка сделать символ, который ссылается сам на себя

en: Attention
ru: Внимание

en: August
ru: Август

en: Auto
ru: Авто

en: Auto Hinting Font...
ru: Автоинструктирование шрифта...

en: Auto Instructing Font...
ru: Автохинтование шрифта...

en: Auto Kern
ru: Автокернинг

en: Auto Width
ru: Автоширина

en: Auto _Counter Hint
ru: _Автоматически схинтовать просветы

en: Auto _Kern...
ru: А_втокернинг...

en: AutoHint
ru: Автоинструкции

en: AutoHint before rasterizing
ru: Автоинструктирование перед растрированием

en: Auto_Hint
ru: Создать а_втохинты

en: Auto_Instr
ru: Авто_инструкции

en: Autohinta_ble
ru: _Автохинтуемые

en: Automagic recovery of changes to %.80s failed.
    Should FontForge try again to recover next time you start it?
ru: Не удалось автомагическое восстановление изменений в %.80s.
    Пытаться восстановить при следующем запуске?

en: Automatic
ru: Автоматически

en: Automatically download preview after selecting a font (be patient)
ru: Автоматически скачивать миниатюру после выбора шрифта (терпение!)

en: Autot_race
ru: _Автотрассировка...

en: AutotraceArgs
ru: Ключи трассировщика

en: AutotraceAsk
ru: Спрашивать аргументы трассировщика

en: Autotracing...
ru: Автотрассировка...

en: Awadhi
ru: Авадхи

en: Axerbaijani (Arabic)
ru: Азербайджанский (Арабский)

en: Axerbaijani (Cyrillic)
ru: Азербайджанский (кириллица)

en: Axis 1
ru: Ось 1

en: Axis 2
ru: Ось 2

en: Axis 3
ru: Ось 3

en: Axis 4
ru: Ось 4

en: Axis Range:
ru: Диапазон оси:

en: Axis Type:
ru: Тип оси:

en: AxisValue|Default
ru: По умолчанию

en: Aymara
ru: Аймара

en: Azebaijani (roman)
ru: Азербайджанский (латиница)

en: BDF Info...
ru: Информация о BDF...

en: BDF Resolution
ru: Разрешение BDF

en: B_uild
ru: С_оздать

en: Back
ru: Задний план

en: Background Gradient
ru: Фоновый градиент

en: Background Gradient:
ru: Фоновый градиент:

en: Background Image Color
ru: Цвет фонового изображения

en: Background color for popup windows
ru: Цвет фона всплывающих подсказок

en: Backup SFD
ru: Резервный SFD

en: Bad Encoding
ru: Некорректная кодировка

en: Bad Extension
ru: Некорректное расширение

en: Bad Family Name
ru: Неподходящее название семейства

en: Bad Family Name, must begin with an alphabetic character.
ru: Неподходящее название семейства, должно начинаться с буквы.

en: Bad Font
ru: Некорректный шрифт

en: Bad Glyph Name
ru: Некорректное название символа

en: Bad Gradient
ru: Неправильный градиент

en: Bad IBM Family
ru: Некорректное семейство IBM

en: Bad Language
ru: Некорректный язык

en: Bad Metrics
ru: Некорректные метрики

en: Bad OS/2 version
ru: Некорректная версия OS/2

en: Bad PostScript function
ru: Некорректная функция PostScript

en: Bad Private Dictionary
ru: Некорректный частный словарь

en: Bad Range
ru: Некорректный диапазон

en: Bad Reference
ru: Неправильная ссылка

en: Bad Sequence/Lookup List
ru: Некорректный список последовательности/справок

en: Bad Size
ru: Некорректный размер

en: Bad Stroke
ru: Некорректное значение обводки

en: Bad Transformation Matrix
ru: Некорректная матрица преобразования

en: Bad Transformation matrix
ru: Некорректная матрица преобразования

en: Bad Username/Password
ru: Некорректно введено имя пользователя или пароль

en: Bad encoding file format
ru: Формат файлов с неправильной кодировкой

en: Bad font specification
ru: _Y

en: Bad glif file %s
ru: Неправильный файл glif %s

en: Bad glyph name
ru: Некорректное название глифа

en: Bad image file
ru: Неправильный файл изображения

en: Bad image file: %.100s
ru: Неправильный файл изображения: %.100s

en: Bad ligature glyph. GID %d not less than %d
ru: Некорректный глиф лигатуры. GID %d не менее чем %d

en: Bad lookup type
ru: Некорректный тип справки

en: Bad namelist file
ru: Неправильный файл списка названий

en: Bad number
ru: Неправильное число

en: Bad pixel size
ru: Неправильный размер пиксела

en: Bad selection
ru: Некорректное выделение

en: Bad setting
ru: Некорректные параметры

en: Bad type
ru: Некорректный тип

en: Bad xfig file
ru: Неправильный файл xfig

en: Balkar
ru: Балкарский

en: Bar Width:
ru: Ширина полосок:

en: Base Ligatures
ru: Базовые лигатуры

en: Base X
ru: Основание X

en: Base Y
ru: Основание Y

en: Base:
ru: Основной:

en: Baseline
ru: Базовая линия

en: Bashkir
ru: Башкирский

en: Basic Latin
ru: Базовая латиница

en: Basque
ru: Баскский

en: Be_vel
ru: С_кошенное

en: Begin:
ru: Начало:

en: Belarussian
ru: Белорусский

en: Below Base Mark
ru: Под отметкой основы

en: Bemba
ru: Бемба

en: Bengali
ru: Бенгальский

en: Bengali Bangladesh
ru: Бенгальский (Бангладеш)

en: Big5 (Trad. Chinese)
ru: Big5 (Китайский)

en: Big5 HKSCS (Trad. Chinese)
ru: Big5 HKSCS (Трад. китайский)

en: Bikol
ru: Бикольский

en: Bind to Path
ru: Связать с контуром

en: Bitm_ap Strikes Available...
ru: _Доступные растры...

en: Bitmap
ru: Растр

en: Bitmap Fonts
ru: Растровые шрифты

en: Bitmap Magnification...
ru: Растровое увеличение...

en: Bitmap Paste
ru: Вставить растр

en: Bitmap _Magnification...
ru: _Масштаб отображения растра...

en: Black
ru: Черный

en: Blend to New Font
ru: Смешать в новый шрифт

en: Block Elements
ru: Блочные элементы

en: Blue:
ru: Синий:

en: Bold
ru: Жирный

en: Bone
ru: Шипообразные

en: Book
ru: Нормальный

en: Bookmark Current Dir
ru: Текущий каталог в закладки

en: Bookmarks
ru: Закладки

en: Bopomofo
ru: Бопомото

en: Border Shape:
ru: Форма рамки:

en: Border Type:
ru: Тип границы:

en: Border Width:
ru: Толщина границы:

en: Bosnian
ru: Боснийский

en: Bottom Hint
ru: Нижний хинт

en: Bottom Right
ru: Нижний правый

en: Bottom Zone
ru: Нижняя зона

en: Bounding Box
ru: Площадка (BB)

en: Bounding Box:
ru: Площадка (BB):

en: Box Drawing
ru: Для рисования рамок

en: Brahmic scripts
ru: Брахманские письменности

en: Brahui
ru: Брауи

en: Braille
ru: Брейлева азбука

en: Braille Patterns
ru: Азбука Брейля

en: Breton
ru: Бретонский

en: Brighter Border:
ru: Яркая граница:

en: Brightest Border:
ru: Самая яркая граница:

en: Browse for a file containing a list of kerning pairs
    two characters per line. FontForge will only check
    those pairs for kerning info.
ru: Выбор файла содержащего список керн.пар
    по два символа в строке. FontForge будет проверять
    только эти пары.

en: Browse the Open Font Library
ru: Просмотр Open Font Library

en: Browse web
ru: Сетевые шрифтовые библиотеки

en: Browse...
ru: Просмотр...

en: Build _Composite Glyph
ru: Создать _композитный символ

en: Building accented glyphs
ru: Создание акцентированных символов

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: Burmese
ru: Бирманский

en: Button
ru: Кнопка

en: Buttons
ru: Кнопки

en: By Classes
ru: По классам

en: By Coverage
ru: По охвату

en: By Glyphs
ru: По глифам

en: By _Scripts
ru: По п_исьменности

en: By what angle (in degrees) do you want to slant the font?
ru: Угол наклона глифов (в градусах):

en: Byelorussian
ru: Белорусский

en: Byte Order Mark
ru: Знак байтового порядка

en: Byzantine Music
ru: Визайнтийская нотная грамота

en: Byzantine Musical Symbols
ru: Византийская нотная грамота

en: Byzantine Musical Symbols/Musical Symbols
ru: Византийская нотная грамота/Нотная грамота

en: CFF version mismatch
ru: Несовпадение версии CFF

en: CJK Compatability Forms
ru: CJK, формы для совместимости

en: CJK Compatability Ideographs
ru: CJK, идеограммы для совместимости

en: CJK Compatibility
ru: CJK, совместимость

en: CJK Compatibility Forms
ru: CJK, формы для совместимости

en: CJK Symbols and Punctuation
ru: Символы и знаки препинания CJK

en: CJK Unified Ideographs
ru: CJK, объединенные идеограммы, расширение A

en: C_ID Font Info...
ru: Информация о шрифте C_ID...

en: C_all...
ru: _Запустить...

en: C_enter
ru: По _центру

en: C_hange
ru: _Изменить

en: C_lasses
ru: К_лассы

en: C_lear
ru: О_чистить

en: C_lose Tab
ru: _Закрыть вкла_дку

en: C_opy Reference
ru: _Скопировать ссылку

en: C_orner
ru: _Угловая

en: C_ustom
ru: _Другой

en: Call Script
ru: Вызвать сценарий

en: Cambodian
ru: Камбоджийский

en: Can Be _Interpolated
ru: _Может быть интерполируемой

en: Can this font be embedded in a downloadable (pdf)
    document, and if so, what behaviors are permitted on
    both the document and the font.
ru: Может ли этот шрифт быть встроен в скачиваемый документ
    (например, PDF), и если да, то что именно можно делать
    со шрифтом и включающим его документом.

en: Can't Find Glyph
ru: Невозможно найти глиф

en: Can't _Be Interpolated
ru: _Не может быть интерполируемой

en: Can't create temporary directory
ru: Не удалось создать временный каталог

en: Can't find autotrace
ru: Не удалось найти autotrace

en: Can't find autotrace program (set AUTOTRACE environment variable) or download from:
      http://sf.net/projects/autotrace/
ru: Не удалось найти программу autotrace (установите переменную окружения AUTOTRACE) или скачайте её: http://sf.net/projects/autotrace/

en: Can't find libxml2.
ru: Не удается найти libxml2.

en: Can't find mf
ru: Не найден mf

en: Can't find the file
ru: Не удалось найти файл

en: Can't fix
ru: Невозможно исправить

en: Can't open %s
ru: Не удалось открыть %s

en: Can't open temporary file for truetype output.
ru: Не удалось открыть временный файл для создания шрифта TrueType.

en: Can't run mf
ru: Не удалось запустить mf

en: Canadian Syllabics
ru: Слоговое письмо канадских аборигенов

en: Cancel
ru: Отменить

en: Cancel Button
ru: Кнопка отмены

en: Cancel Buttons
ru: Кнопки отмены

en: Cannot Be Undone
ru: Невозможно отменить

en: Cannot be Undone
ru: Действие не может быть отменено

en: Cannot open %s
ru: Не удалось открыть %s

en: Cannot open a temporary file
ru: Не удалось открыть временный файл

en: Cannot open feature file %.120s
ru: Не удалось открыть файл с функциями %.120s

en: Cannot open file
ru: Не удалось открыть файл

en: Canonical Start _Point
ru: Каноническая _начальная точка

en: Canonical _Contours
ru: _Канонические контуры

en: Capital Spacing
ru: Интервал прописных

en: Capitals to Petite Capitals
ru: Маленькая капитель из прописных

en: Capitals to Small Capitals
ru: Капитель из прописных

en: Carian
ru: Карийский

en: Case-Sensitive Forms
ru: Регистрозависимые формы

en: Catalan
ru: Каталонский

en: Cebuano
ru: Себуано

en: Center Bet_ween Control Points
ru: В _центре между контрольными точками

en: Center of Selection
ru: Центр выделения

en: Centered
ru: По центру

en: Certain programs use pens with white ink as erasers
    If you select (blacken) this checkbox, FontForge will
    attempt to simulate that.
ru: В некоторых программах вместо ластика используется
    перо с белыми чернилами. Если вы включите эту функцию,
    FontForge попытается имитировать это.

en: Change
ru: Изменить

en: Change Glyphs
ru: Изменение глифов

en: Change Length
ru: Изменить длину

en: Change Supplement...
ru: Изменить дополнение...

en: Change UniqueID?
ru: Изменить UniqueID?

en: Change Weight
ru: Смена насыщенности

en: Change X-Height
ru: Смена роста строчных

en: Change XHeight
ru: Смена роста строчных

en: Change _Glyph...
ru: Изменить _глиф...

en: Change _Weight...
ru: _Изменить насыщенность...

en: Change _X-Height...
ru: _Изменить рост строчных...

en: Change whether spiro is active or not
ru: Изменить активность Спиро

en: Changed Color
ru: Цвет изменившегося глифа:

en: Changing glyphs
ru: Смена глифов

en: Charsets
ru: Кодировки

en: Chechen
ru: Чеченский

en: Check Self-Intersection
ru: Проверять наличие самопересечений

en: Check _missing extrema
ru: Проверить отсутствие _экстремумов

en: Check for _irrelevant control points
ru: _Проверять нерелевантные упр. точки

en: Check for missing _glyph names
ru: Проверять на отсутствие _имен глифов

en: Check for missing glyph names
ru:  Проверять отсутствие имен глифов

en: Checking for new fonts
ru: Проверка на наличие новых шрифтов

en: Checking server for additional fonts
ru: Проверка сервера на наличие дополнительных шрифтов

en: Cherokee
ru: Чероки

en: Chinese (Hong Kong)
ru: Китайский (Гонконг)

en: Chinese (Macau)
ru: Китайский (Макао)

en: Chinese (PRC)
ru: Китайский (PRC)

en: Chinese (Singapore)
ru: Китайский (Сингапур)

en: Chinese (Taiwan)
ru: Китайский (Тайвань)

en: Chinese Hong Kong
ru: Китайский (Гонконг)

en: Chinese Phonetic
ru: Китайский (фонетический)

en: Chinese Simplified
ru: Китайский (упрощенный)

en: Chinese Traditional
ru: Китайский традиционный

en: Chinese counting rod numerals
ru: Китайские счетные палочки

en: Choose a file format...
ru: Укажите формат файла...

en: Choose which lookups to copy
ru: Выберите копируемые справки

en: Chukchi
ru: Чукотский

en: Church Slavonic
ru: Церковно-славянский

en: Chuvash
ru: Чувашский

en: Class 0
ru: Класс 0

en: Class Name:
ru: Название класса:

en: Class already used
ru: Класс уже используется

en: Classes
ru: Классы

en: Class|_New
ru: _Создать

en: Clea_nup Glyph
ru: О_чистить символ

en: Cleanup Self Intersect
ru: Убрать самопересечения

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear All
ru: Очистить все

en: Clear DStem
ru: Очистить диагональные штрихи

en: Clear Instructions
ru: Очистить инструкции

en: Clear _Background
ru: Очистить _фон

en: Clear _VStem
ru: Очистить _вертикальные штрихи

en: Clear destination layer before copy
ru: Очистить конечный слой перед копированием

en: Clip Path Color
ru: Цвет обтравочного контура

en: Cloc_kwise
ru: По _часовой стрелке

en: Close Open Contours
ru: Закрыть открытые контуры

en: Co_py LBearing
ru: Скопировать левую границу

en: Color
ru: Цвет

en: Color Button
ru: Кнопка диалога выбора цвета

en: Color used to mark the selected glyph
ru: Цвет пометки выделенного глифа

en: Color:
ru: Цвет:

en: Color|Background
ru: Фон

en: Color|Choose...
ru: Выбрать...

en: Color|Default
ru: По умолчанию

en: Color|Foreground
ru: Передний план

en: Com_binations
ru: _Комбинации

en: Combining Diacritical Marks
ru: Объединяющие диакритические метки

en: Commands to pass to mf (metafont) program, the filename will follow these
ru: Команды, передаваемые программе mf (metafont); имя файла последует за ними

en: Comment
ru: Комментарий

en: CompactOnOpen
ru: Компактная кодировка при открытии

en: Compacted
ru: Сжатый

en: Compare %s to %s
ru: Сравнить %s с %s

en: Compare Fonts...
ru: Сравнить шрифты...

en: Compare Glyph _Positioning
ru: Сравнить _позиционирование символов

en: Compare Glyph _Substitution
ru: Сравнить _замену символов

en: Compare Layers
ru: Сравнение слоёв

en: Compare Layers...
ru: Сравнить слои...

en: Compare _Bitmaps
ru: Сравнить _растры

en: Compare _Hints
ru: Сравнить _инструкции

en: Compare _Names
ru: Сравнить _имена

en: Compare _Outlines
ru: Сравнить _контуры

en: Compare two layers
ru: Сравнить два слоя

en: Component
ru: Компонент

en: Component %d %.30s (%d,%d)
ru: Компонент %d %.30s (%d,%d)

en: Components
ru: Компоненты

en: Composites in AFM
ru: Композиты в AFM

en: Compress (as a percentage)
ru: Сжать (в процентном соотношении)

en: Condense/Extend
ru: Сжатие или расширение

en: Condensed
ru: Сжатый

en: Condensed (75%)
ru: Узкий (75%)

en: Constants
ru: Константы

en: Contextual Alternates
ru: Контекстные альтернативы

en: Contextual Ligatures
ru: Контекстные лигатуры

en: Contextual Position
ru: Контекстная позиция

en: Contextual Positioning
ru: Контекстное размещение

en: Contextual Substitution
ru: Контекстная подстановка

en: Contextual Swash
ru: Контекстный росчерк

en: Contextual insertion
ru: Контекстная вставка

en: Contextual substitution
ru: Контекстная подстановка

en: Continue
ru: Продолжить

en: Control Pictures
ru: Управляющие картинки

en: Control Points _beyond spline
ru: Упр. точки _вне сплайнов

en: Control Points near horizontal/vertical/italic
ru: Управляющие точки почти горизонтальны/вертикальны/наклонны

en: ControlPoint|Default
ru: По умолчанию

en: Convert By C_Map
ru: Преобразовать по C_Map

en: Converting PostScript
ru: Преобразование PostScript

en: Coordinate along which to space
ru: По какой оси координат выравнивать

en: Cop_y Layer To Layer...
ru: Скопировать сло_й в слой...

en: Coptic
ru: Коптский

en: Copy Gri_d Fit
ru: Скопировать размещение в п_иксельной сетке

en: Copy Layer To Layer
ru: Скопировать слой в слой

en: Copy Layers
ru: Копирование слоёв

en: Copy RBearin_g
ru: Скопировать правую границу

en: Copy _Fg To Bg
ru: Скопировать фон в передний план

en: Copy _From
ru: Скопировать _из

en: Copy _Lookup Data
ru: _Скопировать данные справки

en: Copy _VWidth
ru: Скопировать _вертикальную ширину

en: Copy _Width
ru: Скопировать ширину

en: Copy one layer to another
ru: Скопировать один слой в другой

en: CopyTTFInstrs
ru: Копировать инструкции TTF

en: Copy_right:
ru: Авторские _права:

en: Copyright
ru: Авторские права

en: Cor:
ru: Корр:

en: Corner
ru: Угол

en: Correct Direction
ru: Исправить направление

en: Correct References
ru: Исправить ссылки

en: Correct for Italic Angle
ru: С учетом курсивного наклона

en: Correcting Direction...
ru: Исправление направления...

en: Correction
ru: Исправление

en: Corsican
ru: Корсиканский

en: Cou_nter Clockwise
ru: П_ротив часовой стрелки

en: Could not connect to "%s".
ru: Не удалось соединиться с "%s".

en: Could not connect to host
ru: Не удалось соединиться с узлом

en: Could not download data
ru: Не удалось загрузить данные

en: Could not download data.
ru: Не удалось загрузить данные.

en: Could not figure out a lookup type
ru: Не удалось определить тип справки

en: Could not find "%s"
    Are you connected to the internet?
ru: Не удалось найти "%s"
    Установлено ли подключение к Интернету?

en: Could not find a usable encoding table
ru: Не удалось найти подходящую кодовую таблицу

en: Could not find file.
ru: Не удалось найти файл.

en: Could not find host
ru: Не удалось найти узел

en: Could not find original glyph
ru: Не удалось найти исходный глиф

en: Could not find the glyph: %.70s
ru: Не удалось найти символ: %.70s

en: Could not log in.
ru: Не удалось авторизоваться

en: Could not open
ru: Не удалось открыть

en: Could not open %.100s
ru: Не удалось открыть %.100s

en: Could not open %s
ru: Не удалось открыть %s

en: Could not open file
ru: Не удалось открыть файл

en: Could not open image
ru: Не удалось открыть изображение

en: Could not open output file: %s
ru: Не удалось открыть файл вывода: %s

en: Could not parse %s
ru: Не удалось выполнить разбор %s

en: Could not parse URL
ru: Не удалось разобрать URL

en: Could not read %s
ru: Не удалось прочитать %s

en: Could not read (or perhaps find) mf output file
ru: Не удалось прочесть (или найти) файл вывода mf

en: Could not read state
ru: Не удалось считать состояние

en: Could not read state.
ru: Не удалось считать состояние.

en: Could not send request
ru: Не удалось отправить запрос

en: Could not send request to "%s".
ru: Не удалось отправить запрос в "%s".

en: Could not transmit data
ru: Не удалось передать данные

en: Could not transmit data.
ru: Не удалось передать данные.

en: Could not write
ru: Не удалось записать

en: Could not write %.100s
ru: Не удалось записать %.100s

en: Could not write %s
ru: Не удалось записать %s

en: Couldn't create directory
ru: Невозможно создать каталог

en: Couldn't create directory: %1$s
    %2$s
    %3$s
ru: Не удалось создать каталог: %1$s
    %2$s
    %3$s

en: Couldn't create directory: %s
ru: Не удалось создать каталог: %s

en: Couldn't open file
ru: Не удалось открыть файл

en: Couldn't open file %.200s
ru: Не удалось открыть файл %.200s

en: Couldn't open font
ru: Не удалось открыть шрифт

en: Counter Size:
ru: Размер просвета:

en: CounterHint|_New...
ru: _Создать...

en: Counters
ru: Просветы

en: Counters:
ru: Просветы:

en: Cove
ru: Куполообразные

en: Cr_eate
ru: _Создать

en: Cr_eate VHint...
ru: Создать _вертикальный хинт...

en: Cre_ate Named Glyphs...
ru: Создать _именованные символы...

en: Crea_te HHint...
ru: Создать _горизонтальный хинт...

en: Create Hint
ru: Создание хинта

en: Create Horizontal Stem Hint
ru: Создать хинт горизонтального штриха

en: Create MM
ru: Создать MM

en: Create Small Caps
ru: Создание капители

en: Create Subscript/Superscript
ru: Создание нижних/верхних индексов

en: Create Vertical Stem Hint
ru: Создать хинт вертикального штриха

en: Create a new lookup
ru: Создать новую справку

en: Create directory
ru: Создать каталог

en: Create directory...
ru: Создать каталог...

en: Create failed
ru: Не удалось создать

en: Creation Date:
ru: Дата создания:

en: Crimean Tatar
ru: Крымский татарский

en: Croatian
ru: Хорватский

en: Croatian Bosnia/Herzegovina
ru: Хорватский (Босния и Герцеговина)

en: Cu_t
ru: _Вырезать

en: Cubic
ru: Кубические сплайны

en: Cuneiform
ru: Клинопись

en: Cuneiform Numbers
ru: Клинописные числа

en: Cuneiform and other Near Eastern Scripts
ru: Клинопись и другие ближневосточные письменности

en: Cuneiform, Ugaritic
ru: Угаритская клинопись

en: Currency Symbols
ru: Символы валют

en: Current Glyph
ru: Текущий символ

en: Current X-Height
ru: Текущий рост

en: Current x-height:
ru: Текущий рост:

en: Cursive Position
ru: Курсивное размещение

en: Curvature: %g
ru: Искривление: %g

en: Curvature: -0.00000000
ru: Искривление: -0.00000000

en: Curvature: ?
ru: Кривизна: ?

en: Curve Type
ru: Тип кривой

en: Custom
ru: Другой

en: Cut splines in two
ru: Разрезать

en: Cypriot Syllabary
ru: Кипрское письмо

en: Cypriot syllabary
ru: Кипрское письмо

en: Cyrillic
ru: Кириллица

en: Cyrillic Extended-B
ru: Кириллический расширенный-B

en: Cyrillic/Cyrillic Supplementary
ru: Кириллица, дополнение

en: Czech
ru: Чешский

en: D_efine Groups...
ru: Определить _группы...

en: Danish
ru: Датский

en: Darker Border:
ru: Темная граница:

en: Darkest Border:
ru: Самая темная граница:

en: Date
ru: Дата

en: Dates
ru: Даты

en: De_lete
ru: _Удалить

en: De_sign Size:
ru: Задуманный кегль шрифта:

en: December
ru: Декабрь

en: Decorative
ru: Декоративная

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default Background
ru: Фон по умолчанию

en: Default Baseline
ru: Линия шрифта по умолчанию

en: Default Button
ru: Кнопка по умолчанию

en: Default Buttons
ru: Кнопки по умолчанию

en: Default Foreground
ru: Передний план по умолчанию:

en: Default encoding for
    new fonts
ru: Исходная кодировка для
    новых шрифтов

en: Default:
ru: По умолчанию:

en: Define "Almost Horizontal"
ru: Что такое «почти горизонтальные»

en: Del Layer
ru: Удалить слой

en: Delay
ru: Задержка

en: Delay (in milliseconds) before popup windows appear
ru: Задержка (в мс) перед появлением подсказок

en: Delete
ru: Удалить

en: Deleting a layer cannot be UNDONE!
ru: Удаление слоя не может быть отменено!

en: Demi
ru: Полужирный

en: Denominators
ru: Знаменатели

en: Dependent Substitutions
ru: Зависящие подстановки

en: Dependents
ru: Зависимости

en: Depressed Background
ru: Подавленный передний план

en: Depressed Background:
ru: Подавленный фон:

en: Depth
ru: Глубина

en: Depth:
ru: Глубина:

en: Description:
ru: Описание:

en: Descriptor
ru: Описатель

en: Deselect VWidth
ru: Снять выделение в.ширины

en: Deselect Width
ru: Снять выделение ширины

en: Deseret
ru: Дезерет

en: Deseret (Mormon)
ru: Дезерет (мормонский)

en: Design Range
ru: Диапазон задуманных кеглей

en: Design Settings:
ru: Параметры дизайна:

en: Designer
ru: Дизайнер

en: Designer URL
ru: URL дизайнера

en: Design|_New...
ru: _Создать...

en: Desired X-Height
ru: Желаемый рост

en: Desired x-height:
ru: Желаемый рост:

en: Detach & Remo_ve Glyphs...
ru: От_цепить и удалить символы...

en: Detach & Remove Glyphs
ru: Снять и удалить глифы

en: Devanagari
ru: Деванагари

en: Devanagari2
ru: Деванагари2

en: Devangari
ru: Деванагари

en: Dhivehi
ru: Дивехи

en: Dhivehi (Obsolete)
ru: Дивехи (устаревший)

en: Diagonal Fractions
ru: Диагональные дроби

en: Diagonal Hint Color
ru: Цвет диагонал. хинта

en: Diameter:
ru: Диаметр:

en: Differ
ru: Разница

en: Differences...
ru: Различия...

en: Different Fonts
ru: Разные шрифты

en: Dingbats
ru: Условные знаки

en: Dipthongs (Obsolete)
ru: Дифтонги (устарело)

en: Direction of gaze:
ru: Направление просмотра:

en: Directories Amid Files
ru: Каталоги вперемешку с файлами

en: Directories First
ru: Сначала каталоги

en: Directories Separate
ru: Каталоги отдельно

en: Directory Not Remote
ru: Каталог не удаленный

en: Directory name?
ru: Название каталога?

en: Directory|Back
ru: Назад

en: Directory|Forward
ru: Вперед

en: Directory|_New
ru: Создать _каталог

en: Disabled Background:
ru: Отключённый фон:

en: Disabled Text Color:
ru: Цвет отключенного текста:

en: Discretionary Ligatures
ru: Дискреционные лигатуры

en: Display
ru: Отображение

en: Display By _Groups...
ru: Показывать по _группам...

en: Display S_ubstitutions...
ru: По_казать подстановки...

en: Display Size:
ru: Отображаемый размер:

en: Display Substitution...
ru: Отображение подстановок

en: Display files of this type
ru: Отобразить файлы этого типа

en: Dist
ru: Расстояние

en: Distance
ru: Расстояние

en: Distance between adjacent points is too big
ru: Расстояние между соседними точками слишком велико

en: Distance to drawing plane:
ru: Расстояние до плоскости рисунка:

en: Distance to projection plane:
ru: Расстояние до плоскости проекции:

en: Do Nothing
ru: Ничего не делать

en: Do it
ru: Сделать

en: Do you want the font file to contain PostScript flex hints?
ru: Должен ли файл шрифта содержать flex-хинты PostScript

en: Do you want the font file to contain PostScript hints?
ru: Должен ли файл шрифта содержать хинты PostScript

en: Do you want the font file to contain the names of each glyph in the font?
ru: Хотите, чтобы файл шрифта содержал названия каждого символа в шрифте?

en: Do you want the font file to contain truetype hints? This will not
    generate new instructions, it will just make use of whatever is associated
    with each character.
ru: Должен ли шрифтовый файл соджержать хинты TrueType?
     Сейчас механизм хинтинга FontForge очень несовершенен, и,
    возможно, лучше обойтись без этих хинтов.

en: Do you want to retain kerning information from the selected font
    when one of the glyphs being kerned will come from the base font?
ru: Хотите ли вы сохранить информацию о кернинге из
    выбранного шрифта, когда один из откерниваемых
    глифов происходит из основного шрифта?

en: Do you want to round coordinates to integers (this saves space)?
ru: Вы хотите округлить координаты (для сохранения места)?

en: Does not inherit from anything
ru: Ни от чего не наследует

en: Domino Tiles
ru: Кости для игры в домино

en: Don't Warn Again
ru: Не предупреждать больше

en: Don't smooth lines
ru: Не сглаживать кривые

en: Done
ru: Закрыть

en: Downloading file...
ru: Загружается файл...

en: Downloading font...
ru: Загружается шрифт...

en: Downloading from %s
ru: Загрузка шрифта из %s

en: Draw a Line
ru: Нарисовать линию

en: Draw a freehand curve
ru: Свободное рисование

en: Drawing Area
ru: Холст

en: Drawing plane tilt:
ru: Наклон плоскости рисунка:

en: Drop Caps
ru: Буквица

en: Drop List Button
ru: Кнопка раскрывающегося списка

en: Dummy 'DSIG'
ru: Заглушка 'DSIG'

en: Duplicate Anchor
ru: Создать копию якоря

en: Duplicate Kern data
ru: Продублировать данные кернинга

en: Duplicate Ligature
ru: Продублировать лигатуру

en: Duplicate Name
ru: Повторение названия

en: Duplicate name
ru: Продублировать название

en: Dutch
ru: Голландский

en: Dzongkha
ru: Дзонг-кэ

en: E
ru: Р

en: EPS Template
ru: Шаблон в EPS

en: E_lement
ru: _Элемент

en: E_ncoding
ru: _Кодировка

en: E_xecute Script...
ru: _Выполнить сценарий...

en: E_xport...
ru: _Экспортировать...

en: Each lookup may contain many transformations,
    but each transformation must be of the same type.
ru: Каждая справка может содержать несколько преобразований,
    но все эти преобразования должны быть однотипными.

en: Edit 'cvt '...
ru: Изменить 'cvt '...

en: Edit 'fpgm'...
ru: Изменить 'fpgm'...

en: Edit 'maxp'...
ru: Изменить 'maxp'...

en: Edit 'prep'...
ru: Изменить 'prep'...

en: Edit Contextual Position
ru: Изменить контекстное размещение

en: Edit Contextual Substitution
ru: Изменить контекстную подстановку

en: Edit Filter List
ru: Изменить фильтры

en: Edit Font Filters
ru: Правка фильтров

en: Edit _Metadata
ru: Изменить _метаданные

en: Edit...
ru: Изменить...

en: Editable Document
ru: Документ можно редактировать

en: Editing
ru: Редактирование

en: Edits a lookup or lookup subtable.
ru: Изменить справку или ее субтаблицу

en: Edits the transformations in a lookup subtable.
ru: Изменить преобразования в субтаблице справки

en: Edo
ru: Эдо

en: Effects
ru: Эффекты

en: Egyptian and Mayan hieroglyphs
ru: Иероглифы Египта и народности майя

en: Either:
    The amount of extra space to be added after a sentence
    Or the space to be used within math formulae
ru: Также:
    Величина дополнительного пробела в конце каждого предложения
    или пробел в математической формуле.

en: Ellipse
ru: Эллипс

en: Embolden as appropriate for Chinese, Japanese, Korean scripts
ru: Смена насыщенности, подходящая для китайского, японского и корейского

en: Embolden as appropriate for Latin, Cyrillic and Greek scripts
ru: Смена насыщенности, подходящая для латиницы, кириллицы и греческого

en: Embolden by
ru: Утолщить на

en: Embolden by:
ru: Утолстить на:

en: Enclosed Alphanumerics
ru: Алфавитно-цифровые символы в рамке

en: Enclosed CJK Leters and Months
ru: Знаки и месяца CJK в рамке

en: Encoding Too Large
ru: Слишком большая кодировка

en: Encoding|Glyph Order
ru: Порядок глифов

en: End of file when reading lookups in %s table
ru: Конец файла при чтении справки в таблице %s

en: End:
ru: Конец:

en: EndLen
ru: Конеч. длина

en: Endpoints specify minimum length and direction only
ru: Конечные точки определяют только направление и минимальную длину

en: English
ru: Английский

en: English (Australian)
ru: Австралийский английский

en: English (Belize)
ru: Английский (Белиз)

en: English (British)
ru: Британский английский

en: English (Canada)
ru: Канадский английский

en: English (Caribbean)
ru: Английский (Карибские о-ва)

en: English (Hong Kong)
ru: Английский (Гонконг)

en: English (India)
ru: Английский (Индия)

en: English (Indonesia)
ru: Английский (Индонезия)

en: English (Irish)
ru: Ирландский английский

en: English (Jamaica)
ru: Английский (Ямайка)

en: English (Malaysia)
ru: Английский (Малайзия)

en: English (New Zealand)
ru: Английский (Новая Зеландия)

en: English (Philippines)
ru: Английский (Филиппины)

en: English (South Africa)
ru: Английский (ЮАР)

en: English (Trinidad)
ru: Английский (Тринидад)

en: English (US)
ru: Американский английский

en: English (Zimbabwe)
ru: Английский (Зимбабве)

en: Enter the name of a glyph in the font
ru: Введите название символа в шрифте

en: Enter two glyph ranges to be adjusted.
ru: Введите два корректируемых диапазона символов.

en: Entry
ru: Запись

en: Entry (%d,%d)
ru: Запись (%d,%d)

en: Erroneous
ru: Ошибочный

en: Errors detected
ru: Обнаружены ошибки

en: Esperanto
ru: Эсперанто

en: Estonian
ru: Эстонский

en: Ethiopic
ru: Эфиопский

en: Ethiopic Extended
ru: Эфиопский расширенный

en: Even
ru: Эвенский

en: Even Width
ru: Равноширинный

en: Evenki
ru: Эвенкийский (тунгусский)

en: Ewe
ru: Эве

en: Exaggerated
ru: Резко расширяющиеся

en: Execute Script
ru: Выполнить сценарий

en: Exit
ru: Выход

en: Expand Stroke
ru: Расширение обводки

en: Expanded
ru: Расширенный

en: Expanded (125%)
ru: Растянутый (125%)

en: Expected %s in lookup definition on line %d of %s
ru: Ожидалось %s в определении справки на строке %d из %s

en: Expected '%c%c%c%c' in lookup definition on line %d of %s
ru: Ожидалось '%c%c%c%c' в определении справки на строке %d из %s

en: Expected '%c' on line %d of %s
ru: Ожидалось '%c' в строке %d у %s

en: Expected '%s' on line %d of %s
ru: Ожидалось '%s' в строке %d у %s

en: Expected ';' at statement end on line %d of %s
ru: Ожидалось ';' в конце утверждения в строке %d у %s

en: Expected ';' on line %d of %s
ru: Ожидалась ';' в строке %d из %s

en: Expected 'by' keyword in substitution on line %d of %s
ru: Ожидалось ключевое слово 'by' в подстановке в строке %d у %s

en: Expected 'by' or 'from' keywords in substitution on line %d of %s
ru: Ожидались ключевые слова 'by' или 'from' в подстановке в строке %d у %s

en: Expected array.
    Proceed anyway?
ru: Ожидался массив.
    Всё равно продолжить?

en: Expected name in lookup on line %d of %s
ru: Ожидалось название в справке на строке %d из %s

en: Expected tag on line %d of %s
ru: Ожидался тэг в строке %d из %s

en: Expert Forms
ru: Экспертные формы

en: Expor_t...
ru: _Экспортировать

en: Export
ru: Экспорт

en: ExportClipboard
ru: Отправлять в буфер обмена X.org

en: Extension
ru: Расширение

en: Extra Sp:
ru: Доп. пробел:

en: Extra arguments for configuring the autotrace program
    (either autotrace or potrace)
ru: Дополнительные ключи, используемые при запуске трассировщика
    (как autotrace, так и potrace).

en: Extra-Condensed (62.5%)
ru: Экстраузкий (62.5%)

en: Extra-Expanded (150%)
ru: Экстрарастянутый (150%)

en: Extract from PDF
ru: Извлечь из PDF

en: Extraneous glyphs
ru: Посторонние глифы

en: Extrema Point Color
ru: Цвет точки экстремума

en: FOND Name:
ru: Имя FOND:

en: FTP passive Data Connect failed
ru: Не удалось установить пассивное соединение по FTP

en: F_ind / Replace...
ru: _Найти/Заменить...

en: F_ore
ru: _Передний план

en: Faeroese
ru: Фарезский

en: Failed to generate PostScript font
ru: Не удалось создать шрифт PostScript

en: Failed to load kern data from %s
ru: Не удалось загрузить данные о кернинге из %s

en: Failed to open temporary output file
ru: Не удалось открыть временный файл

en: Failure
ru: Неудача

en: Family
ru: Гарнитура

en: Faroese (Icelandic)
ru: Фарезский (Исландский)

en: Feature
ru: Функция

en: Feature Tags
ru: Тэги функций

en: Feature _Id:
ru: Id _функции:

en: Feature file?
ru: Файл с функциями?

en: Features
ru: Функции

en: February
ru: Февраль

en: Fi_ll
ru: _Залить

en: File Exists
ru: Файл существует

en: File vanished
ru: Файл исчез

en: File, %s, exists. Replace it?
ru: Файл '%.100s' уже существует. Заменить его?

en: Filipino
ru: Филиппинский

en: Fill Color
ru: Цвет заливки

en: Filled Ellipse
ru: Заполненный эллипс

en: Filled Rectangle
ru: Заполненный прямоугольник

en: Filter
ru: Фильтр

en: Filter:
ru: Фильтр:

en: Filter|New
ru: Создать

en: Final Glyph On Line
ru: Альтернативные формы последнего глифа строки

en: Find
ru: Найти

en: Find All
ru: Найти все

en: Find In Font _View
ru: Найти в окне шрифта

en: Find Next
ru: Найти след.

en: Find Pr_oblems...
ru: _Найти неполадки...

en: Find Proble_ms...
ru: _Найти неполадки...

en: Find Problems
ru: Поиск неполадок

en: Find an adobe CMap file...
ru: Укажите файл Adobe CMap...

en: Find in %.100s
ru: Найти в %.100s

en: Finnish
ru: Финский

en: First
ru: Первый

en: First 256
ru: Первые 256

en: First Char
ru: Первый символ

en: First Glyph Name
ru: Название первого глифа

en: First P_oint, Next Contour
ru: Первая то_чка, следующий контур

en: First Point Color
ru: Цвет первой точки

en: Fix
ru: Исправить

en: Fixing up References
ru: Исправляются ссылки

en: Flared
ru: Расширяющиеся

en: Flemish
ru: Фламандский

en: Flemish (Belgian Dutch)
ru: Фламандский (Бельгийский голандский)

en: Flip Horizontally
ru: Отразить горизонтально

en: Flip Vertically
ru: Отразить вертикально

en: Flip _Horizontally
ru: Отразить _горизонтально

en: Flip _Vertically
ru: Отразить _вертикально

en: Flip the selection
ru: Отразить выделение

en: Flip...
ru: Отразить

en: Flipped Reference
ru: Зеркальная ссылка

en: Flipping
ru: Отражения

en: Fo_ntname:
ru: _Название шрифта:

en: Font %1$.40s in file %2$.40s has been changed.
    Do you want to save it?
ru: Шрифт %1$.40s в файле %2$.40s был изменён.
    Хотите сохранить его?

en: Font Compare
ru: Сравнение шрифтов

en: Font Family
ru: Гарнитура шрифта:

en: Font Info
ru: О шрифте

en: Font Information for %.90s
ru: Информация о шрифте %.90s

en: Font Size
ru: Кегль шрифта:

en: Font Type:
ru: Тип шрифта:

en: Font Upload...
ru: Закачать шрифт...

en: Font changed
ru: Шрифт был изменён

en: Font file vanished
ru: Файл шрифта исчез

en: Font to compare with %.20s
ru: Шрифт для сравнения с %.20s

en: Font to merge into %.20s
ru: Шрифт для слияния с %.20s

en: Font:
ru: Шрифт:

en: FontForge does not support Chameleon fonts
ru: FontForge не поддерживает шрифты Chameleon

en: FontForge does not support anonymous tables on line %d of %s
ru: FontForge не поддерживает безымянные таблицы в строке %d у %s

en: FontForge does not support synthetic fonts
ru: FontForge не поддерживает синтетические шрифты

en: FontForge does not support type2 multiple master fonts
ru: FontForge не поддерживает шрифты type2 multiple master

en: FontForge loads large images into the background of each glyph
    prior to autotracing them. You may retain those
    images to look at after mf processing is complete, or
    remove them to save space
ru: FontForge загружает большие растровые изображения
    в фон каждого глифа перед их трассировкой.
    Вы можете сохранить их по завершении работы mf,
    либо удалить, чтобы сэкономить дисковое пространство.

en: FontForge supports at most %d layers
ru: FontForge поддерживает не более %d слоев

en: FontForge supports two different helper applications to do autotracing
     autotrace and potrace
    If your system only has one it will use that one, if you have both
    use this option to tell FontForge which to pick.
ru: FontForge поддерживает два разных приложения автотрассировки:
    autotrace и potrace
    Если в системе есть только одно из них, оно и будет использовано.
    Но если есть оба, вы можете указать, какое из них использовать.

en: FontForge time stamp table
ru: таблица отметки времени FontForge

en: FontForge was unable to load libspiro, spiros are not available for use.
ru: FontForge не удалось загрузить libspiro, поэтому кривые Спиро не могут быть использованы.

en: FontForge will generate a sample image for you
    before uploading.
ru: FontForge сам создаст файл образца перед закачкой на сервер.

en: FontForge's SFD
ru: Файлы SFD из FontForge

en: FontView
ru: Основное окно

en: Fonts on http://openfontlibrary.org/
ru: Шрифты на http://openfontlibrary.org

en: Font|New
ru: Создать

en: Font|_New
ru: _Создать

en: Force glyph names to:
ru: Имена символов как:

en: Fore
ru: Передний план

en: Forget _to All
ru: _Забыть все

en: Form_er Glyph
ru: _Бывший символ

en: Format:
ru: Формат:

en: Found %1$.4g, expected %2$.4g
ru: Дано %1$.4g, ожидалось %2$.4g

en: FoundryName
ru: Название шрифтолитни

en: Fractions
ru: Дроби

en: Fraktur Family
ru: Фрактурная гарнитура:

en: FreeType unavailable
ru: FreeType недоступен

en: FreeType unavailable.
ru: FreeType недоступен.

en: FreeTypeInFontView
ru: Использовать FreeType

en: Freehand
ru: От руки

en: French
ru: Французский

en: French (Standard)
ru: Французский (Обычный)

en: French Antillean
ru: Французский (Антильские о-ва)

en: French Belgium
ru: Французский (Бельгия)

en: French Camaroon
ru: Французский (Камерун)

en: French Canadian
ru: Французский (Канада)

en: French Côte d'Ivoire
ru: Французский (Конго)

en: French French
ru: Французский (Франция)

en: French Haiti
ru: Французский (Гаити)

en: French Luxembourg
ru: Французский (Люксембург)

en: French Mali
ru: Французский (Мали)

en: French Monaco
ru: Французский (Монако)

en: French Morocco
ru: Французский (Морокко)

en: French North Africa
ru: Французский (Северная Африка)

en: French Réunion
ru: Французский (Реюньон)

en: French Senegal
ru: Французский (Сенегал)

en: French Swiss
ru: Французский (Швейцария)

en: French West Indies
ru: Французский (Вест-Индия)

en: Friendly Name
ru: Удобочитаемое название

en: Frisian
ru: Фризский

en: From:
ru: Из:

en: Full Pa_ge Glyph
ru: _Символ во всю страницу

en: Full Pa_ge Glyphs
ru: _Символы во всю страницу

en: Full Widths
ru: Замена глифами шириной в 1 em

en: FullLen
ru: Полная длина

en: Fullname
ru: Полное название

en: Fuzz
ru: Нечеткость

en: G4 _Curve
ru: Кр_ивая G4

en: GB 2312 (Simp. Chinese)
ru: GB 2312 (Упрощ. китайский)

en: GGadget|ButtonSize|55
ru: 55

en: GGadget|ScaleFactor|100
ru: 100

en: Gaelic
ru: Гэльский

en: Gaelic (Irish)
ru: Гэльский (Ирландский)

en: Gaelic (Scottish)
ru: Гэльский (Шотландия)

en: Gagauz
ru: Гагаузский

en: Galician
ru: Галисийский

en: Gasp|Anti-Alias
ru: Сглаживание

en: Gasp|Symmetric Smoothing
ru: Симметричное сглаживание

en: Gasp|_Default
ru: _По умолчанию

en: Gasp|_Version
ru: _Версия

en: General
ru: Общие

en: General Punctuation
ru: Общая пунктуация

en: Generate
ru: Создание

en: Generate Fonts
ru: Создание шрифтов

en: Generate Mac Family
ru: Создать гарнитуру Mac

en: Generate Mac _Family...
ru: Создать _гарнитуру Mac...

en: Generated Image
ru: Созданное изображение

en: Generating PostScript Font
ru: Создание шрифта PostScript

en: Generating anti-alias font
ru: Создание сглаженного шрифта

en: Generating bitmap font
ru: Создание растрового шрифта

en: Generic
ru: Общее

en: Geometric Shapes
ru: Геометрические фигуры

en: Georgian
ru: Грузинский

en: German
ru: Немецкий

en: German (Standard)
ru: Немецкий (обычный)

en: German Austrian
ru: Австрийский немецкий

en: German German
ru: Немецкий

en: German Liechtenstein
ru: Лихтенштейнский немецкий

en: German Luxembourg
ru: Люксембургский немецкий

en: German Swiss
ru: Швейцарский немецкий

en: Get Info...
ru: Получить сведения...

en: Get _Info...
ru: С_ведения...

en: Glagolitic
ru: Глаголица

en: Glif Template
ru: Шаблон Glif

en: Glyph
ru: Глиф

en: Glyph Composition/Decomposition
ru: Композиция/декомпозиция глифа

en: Glyph Extension:
ru: Расширение символа:

en: Glyph Extensions
ru: Расширение глифов

en: Glyph Info
ru: Информация о символе

en: Glyph Info for %.40s
ru: Информ. о символе для %.40s

en: Glyph Info...
ru: Информация о символе...

en: Glyph Name Changed
ru: Изменено название глифа

en: Glyph Names
ru: Названия глифов

en: Glyph Origin
ru: Начало координат глифа

en: Glyph Positioning
ru: Размещение символа

en: Glyph Self-Intersects
ru: Найти самопересечения глифов

en: Glyph Substitution
ru: Подстановка символа

en: Glyph Valid
ru: Символ корректен

en: Glyph _Info...
ru: И_нформация о символе...

en: Glyph _Metadata
ru: _Метаданных глифа

en: Glyph _Name:
ru: Название _глифа:

en: Glyph composed of:
ru: Символ состоит из:

en: Glyph not in font
ru: Глифа нет в шрифте

en: Glyph “%s” has different truetype instructions
ru: Глиф “%s” содержит иные инструкции TrueType

en: Glyph “%s” in %s has no truetype instructions
ru: Глиф “%s” в %s не содержит инструкций TrueType

en: Glyph “%s” missing from %s
ru: Глиф “%s” отсутствует в %s

en: GlyphAutoGoto
ru: Автопереход к символу

en: GlyphName|New
ru: Новый

en: Glyphs on Left
ru: Символы слева

en: Glyphs on Right
ru: Символы справа

en: Glyphs with only S_plines
ru: Только _глифы со сплайнами

en: Glyphs with only _References
ru: Только глифы со _ссылками

en: Glyphs:
ru: Символы:

en: Gothic
ru: Готское письмо

en: Goto
ru: Переход

en: Gradient
ru: Градиент

en: Gradient:
ru: Градиент:

en: Gradual/Diagonal
ru: Постепенное, диагональное

en: Gradual/Horizontal
ru: Постепенное, горизонтальное

en: Gradual/Transitional
ru: Постепенное, переходное

en: Gradual/Vertical
ru: Постепенное, вертикальное

en: Graphical
ru: Графический

en: Graphite glyph attribute table
ru: таблица атрибута глифа Graphite

en: Greek (polytonic)
ru: Греческий (политонический)

en: Greek Extended
ru: Расширенный греческий

en: Greek and Coptic
ru: Греческий и коптский

en: Greek small caps
ru: Греческая капитель

en: Green:
ru: Зеленый:

en: Greenlandic
ru: Гренландский

en: Grid
ru: Сетка

en: Grid Fi_t
ru: П_иксельная сетка

en: Grid Fit Parameters
ru: Параметры пиксельной сетки

en: Grid Fitting
ru: Пиксельная сетка

en: Group Name:
ru: Название группы:

en: Groups
ru: Группы

en: Guarani
ru: Гварани

en: Guess
ru: Угадать

en: Guess each font's resolution based on its pixel size
ru: Определять разрешение каждого шрифта на основе его размеров

en: Guide
ru: Направляющая

en: Guidelines:
ru: Направляющие:

en: Gujarati
ru: Гуджарати

en: Gurmukhi
ru: Гурмухи

en: Gurmukhi2
ru: Гурмухи2

en: HFlex Hint Color
ru: Цвет г. flex-хинта

en: HStem
ru: Горизонтальные штрихи

en: HTTP return code: %d.
ru: Код возврата HTTP: %d.

en: HV Group Box
ru: Группирующая рамка

en: H_ints
ru: _Хинты

en: Haitian
ru: а

en: Half Forms
ru: Половинные формы согласных

en: Half Widths
ru: Замена глифами в 1/2 em

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
ru: Формы в половинную и полную ширину

en: Hangul
ru: Хангул

en: Hangul Compatibility Jamo
ru: Хангул, совместимый с Ямо

en: Hangul Jamo
ru: Хангул Ямо

en: Hangul Syllables
ru: Слоги Хангул

en: Hanja to Hangul
ru: Замена глифов ханджи глифами хангула

en: Has _Vertical Metrics
ru: Содержит _вертикальные метрики

en: Hawaiian
ru: Гавайский

en: Hawaiin
ru: Гавайский

en: Heavy
ru: Сверхжирный

en: Hebrew
ru: Иврит

en: Hebrew Ligatures/Pointed Letters
ru: Лигатуры иврита

en: Height
ru: Высота

en: Height of Horizontal Stems:
ru: Высота горизонтальных штрихов:

en: Height:
ru: Высота:

en: HelpDir
ru: Каталог со справкой

en: High Mari
ru: Высокий марийский

en: Hindi
ru: Хинди

en: Hint Mask
ru: Маска хинтов

en: Hint Substitution
ru: Подстановка хинтов

en: Hint _Substitution Pts
ru: Схинтовать _подстановочные точки

en: Hints
ru: Хинты

en: Hints differ in glyph “%s”
ru: Хинты отличаются друг от друга в глифе “%s”

en: Hiragana
ru: Хирагана

en: Hiragana & Katakana
ru: Хирагана & Катакана

en: Histogram Dialog
ru: Диалог гистограммы

en: Histograms
ru: Гистограммы

en: Historic Ligatures
ru: Исторические лигатуры

en: Historical Forms
ru: Исторические формы

en: Home Folder
ru: Домашний каталог

en: Horiz. Hint Color
ru: Цвет горизонт. хинта

en: Horiz. Variants
ru: Гор. варианты

en: Horizontal
ru: Горизонталь

en: Horizontal Baselines
ru: Горизонтальные линии шрифта

en: Horizontal Counter Scale
ru: Масштабирование горизонтальных просветов

en: Horizontal Kana Alternatives
ru: Замена горизонт. альтернативами глифов каны

en: Horizontal Kerning
ru: Горизонтальный кернинг

en: Horizontal Stem Height Scale
ru: Масштаб высоты горизонт. штрихов

en: How many unencoded glyph slots do you wish to add?
ru: Сколько некодированных слотов символов добавить?

en: Hue:
ru: Тон:

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: I can't figure out how to compare the subtable, %s, in %s to %s in %s
ru: Невозможно понять, как сравнить субтаблицу  %s в %s с %s в %s

en: IPA Extensions
ru: Расширения IPA

en: ISO (Deprecated)
ru: ISO (устарело)

en: ISO 8859-1  (Latin1)
ru: ISO 8859-1 (Latin1)

en: ISO 8859-10  (Latin6)
ru: ISO 8859-10 (Latin6)

en: ISO 8859-11 (Thai)
ru: ISO 8859-11 (Тайский)

en: ISO 8859-13  (Latin7)
ru: ISO 8859-13 (Latin7)

en: ISO 8859-14  (Latin8)
ru: ISO 8859-14 (Latin8)

en: ISO 8859-15  (Latin0)
ru: ISO 8859-15 (Latin0)

en: ISO 8859-2  (Latin2)
ru: ISO 8859-2 (Latin2)

en: ISO 8859-3  (Latin3)
ru: ISO 8859-3 (Latin3)

en: ISO 8859-4  (Latin4)
ru: ISO 8859-4 (Latin4)

en: ISO 8859-5 (Cyrillic)
ru: ISO 8859-5 (Кириллица)

en: ISO 8859-6 (Arabic)
ru: ISO 8859-6 (Арабский)

en: ISO 8859-7 (Greek)
ru: ISO 8859-7 (Греческий)

en: ISO 8859-8 (Hebrew)
ru: ISO 8859-8 (Иврит)

en: ISO 8859-9  (Latin5)
ru: ISO 8859-9 (Latin5)

en: Icelandic
ru: Исландский

en: If a line has a bump on it then flatten out that bump
ru: Если у кривой линии есть горб, выпрямить его

en: If for some reason the font is deemed inappropriate
    for a work environment.
ru: Если по тем или иным причинам шрифт
    не рекомендован для использования в работе.

en: If set then the entire font must be
    embedded in a document when any character is.
    Otherwise the document creator need
    only include the characters it uses.
ru: Если включено, в документ должен быть встроен
    весь шрифт, а не его используемое подмножество.

en: If the start point of a contour is not an extremum, find a new start point (on the contour) which is.
ru: Если начальная точка контура не является экстремумом, найти другую точку, которая им является

en: If you have already created a preview image of the font
    then provide the pathspec here.
ru: Если вы уже создали файл образца сами, укажите его здесь.

en: Ignore Combining Marks
ru: Игнорировать объединяющие знаки

en: Ignore Ligatures
ru: Игнорировать лигатуры

en: Ignore this problem in the future
ru: Игнорировать в дальнейшем

en: Ilokano
ru: Илоко

en: Image
ru: Изображение

en: Image Info
ru: Об изображении

en: Image Size:  %d x %d  pixels
ru: Размер:  %d x %d  пикселов

en: Image Template
ru: Шаблон изображения

en: Image at:      (%.0f,%.0f)
ru: В позиции:      (%.0f,%.0f)

en: Import
ru: Импорт

en: Import Lookup
ru: Импортировать справку

en: In TTF/OTF
ru: В TTF/OTF

en: In lookup subtable %.30s you refer to a glyph named %.80s, which is not in the font yet. Was this intentional?
ru: В субтаблице %.30s справки вы ссылаетесь на глиф по имени %.80s, которого пока нет в шрифте. Так и задумано?

en: In lookup subtable %.30s you replace a glyph with itself. Was this intentional?
ru: В субтаблице %.30s справки вы заменяете глиф самим собой. Так и задумано?

en: In the beginning was the letter...
ru: В начале было Слово...

en: Include Empty Blocks
ru: Включая незаполненные блоки

en: Increment Bearings By:
ru: Нарастить границы на:

en: Increment LBearing By:
ru: Нарастить левую границу на:

en: Increment RBearing By:
ru: Нарастить правую границу на:

en: Increment Width By:
ru: Нарастить ширину на:

en: Index in use
ru: Индекс используется

en: Indonesian
ru: Индонезийский

en: Ingush
ru: Ингушский

en: Inherit
ru: Наследовать

en: Inherits from
ru: Наследует от

en: Initial Forms
ru: Начальные формы

en: Insert Before Current Glyph
ru: Вставить перед текущим символом

en: Insert F_ont...
ru: Вставить _шрифт...

en: Insert Glyph _After...
ru: Вставить символ _после...

en: Insert Glyph _Before...
ru: Вставить символ _до...

en: Insert Text Outlines
ru: Вставить текстовый контур...

en: Insert Text Outlines...
ru: Вставить контуры текста...

en: Insert _Blank
ru: Вставить _пустой

en: Installable Font
ru: Устанавливаемый шрифт

en: Instant/Vertical
ru: Постоянное, вертикальное

en: Instructions out of date
ru: Инструкции устарели

en: Intermediate Points:
ru: Промежуточные точки:

en: Interpo_late Fonts...
ru: _Интерполировать шрифты...

en: Interpolate Fonts
ru: Интерполяция шрифтов

en: Interpolating Problem
ru: Неудача интерполяции

en: Interpolating a font with itself achieves nothing
ru: Попытка интерполировать шрифт с самим собой ничего не даст

en: Interpolating between %.20s and:
ru: Интерполяция между %.20s и:

en: Interpolating between fonts with different editing types (ie. between type3 and type1)
ru: Интерполяция между шрифтами с разными типами редактирования (например, между Type3 и Type1)

en: Interpolating between fonts with different spline orders (i.e. between PostScript and truetype)
ru: Интерполяция между шрифтами со сплайнами разного порядка (например, между PostScript и TrueType)

en: Interpretation:
ru: Интерпретация:

en: Interpretation|None
ru: Нет

en: Interpreting Glyphs
ru: Интерпретация глифов

en: Intersecting Paths
ru: Пересекающиеся контуры

en: Introduction
ru: Введение

en: Invalid Encoding
ru: Неправильная кодировка

en: Invalid language
ru: Неправильно указанный язык

en: Irish
ru: Ирландский

en: Irish Gaelic
ru: Гэльский  (Ирландия)

en: Irrelevant _Factor:
ru: _Коэфф. иррелевантности:

en: Is Layer Editable?
ru: Редактируемый?

en: Is Layer Visible?
ru: Видимый?

en: Isolated Forms
ru: Изолированные формы

en: Italian
ru: Итальянский

en: Italian Swiss
ru: Швейцарский итальянский

en: Italic
ru: Курсив

en: Italic Angle
ru: Угол наклона

en: Italic Angle:
ru: Угол наклона:

en: Italic Conversion
ru: Преобразование в курсив

en: Italic Correction
ru: а

en: Italic Correction:
ru: Коррекция курсива:

en: Italics
ru: Курсивные варианты

en: JIS 208 (Kanji)
ru: JIS 208 (Кандзи)

en: JIS 212 (Kanji)
ru: JIS 212 (Кандзи)

en: JIS78 Forms
ru: Формы из спецификации JIS78

en: JIS83 Forms
ru: Формы из спецификации JIS83

en: JIS90 Forms
ru: Формы из спецификации JIS90

en: January
ru: Январь

en: Japanese
ru: Японский

en: Javanese (roman)
ru: Яванский (романский)

en: Johab (Korean)
ru: Johab (Корейский)

en: July
ru: Июль

en: June
ru: Июнь

en: Justification Alternatives
ru: Улучшающие выключку варианты

en: KOI8-R (Cyrillic)
ru: KOI8-R (Кириллица)

en: KSC 5601-1987 (Korean)
ru: KSC 5601-1987 (Корейский)

en: Kabardian
ru: Кабардинский

en: Kachchi
ru: Качинский

en: Kalmyk
ru: Калмыцкий

en: Kannada
ru: Каннада

en: Kanuri
ru: Канури

en: Karachay
ru: Карачаево-балкарский

en: Karaim
ru: Караимский

en: Karelian
ru: Карельский

en: Kashmiri
ru: Кашмири

en: Kashmiri (India)
ru: Кашмири (Индия)

en: Katakana
ru: Катакана

en: Katakana & Phonetic Extensions
ru: Катакана и фонетические расширения

en: Kazakh
ru: Казахский

en: Ker_n By Classes...
ru: _Кернинг по классам...

en: Kern By Classes
ru: Кернинг по классам

en: Kern Offset:
ru: Смещение кернинга:

en: Kern Pair Closeup
ru: Кернинг пары

en: Kern Pair Closeup...
ru: Кернинг пары...

en: Kern Pairs
ru: Кернинговые пары

en: Kern Size
ru: Размер керна

en: Kern Values:
ru: Значения кернинга:

en: Kern:
ru: Керн:

en: KernClass|_New Lookup...
ru: _Создать справку...

en: Kerning
ru: Кернинг

en: Kerning & such
ru: Кернинг и прочее

en: Kerning Class
ru: Класс кернинга

en: Kerning State Machine
ru: Автомат состояния кернинга

en: Kerning by Classes: %s
ru: Кернинг по классам: %s

en: Kerning direction
ru: Направление кернинга

en: Kerning format
ru: Формат кернинга

en: Key (in Private dictionary)
ru: Ключ (в приватном словаре)

en: Keyword Tags:
ru: Ключевые слова:

en: Khakass
ru: Хакасский

en: Kharosthi
ru: Кхароштхи

en: Kharoṣṭhī
ru: Кхароштхи

en: Khmer
ru: Кхмерский

en: Khmer Symbols
ru: Кхмерские символы

en: Kinyarwanda/Ruanda
ru: Киньяруанда/Руанда

en: Kirghiz
ru: Киргизский

en: Korean
ru: Корейский

en: Koryak
ru: Корякский

en: Kumyk
ru: Кумыкский

en: Kurdish
ru: Курдский

en: L_ater
ru: _Позже

en: L_oad Namelist...
ru: _Загрузить список названий...

en: Label
ru: Метка

en: Label Gl_yph By
ru: Подпись к гли_фу

en: Ladin
ru: Ладино

en: Language
ru: Язык

en: Language Tag:
ru: Тэг языка:

en: Language(s)
ru: Язык(и)

en: Language|New
ru: Новый

en: Lang|Amharic
ru: Амхарский

en: Lang|Arabic
ru: Арабский

en: Lang|Armenian
ru: Армянский

en: Lang|Avar
ru: Аварский

en: Lang|Bengali
ru: Бенгальский

en: Lang|Berber
ru: Берберский

en: Lang|Cherokee
ru: Чероки

en: Lang|Coptic
ru: Коптский

en: Lang|Default
ru: По умолчанию

en: Lang|Farsi
ru: Фарси

en: Lang|Farsi/Persian
ru: Фарси/Персидский

en: Lang|Ge'ez
ru: Геэз

en: Lang|Georgian
ru: Грузинский

en: Lang|Greek
ru: Греческий

en: Lang|Gujarati
ru: Гуджарати

en: Lang|Hebrew
ru: Иврит

en: Lang|Javanese
ru: Яванский

en: Lang|Kannada
ru: Каннада

en: Lang|Khmer
ru: Кхмерский

en: Lang|Lao
ru: Лаосский

en: Lang|Latin
ru: Латынь

en: Lang|Malayalam
ru: Малаялам

en: Lang|Manchu
ru: Маньчжурский

en: Lang|Mongolian
ru: Монгольский

en: Lang|Oriya
ru: Ория

en: Lang|Sinhalese
ru: Сингальский

en: Lang|Syriac
ru: Сирийский

en: Lang|Tagalog
ru: Тагальский

en: Lang|Tamil
ru: Тамильский

en: Lang|Telugu
ru: Телугу

en: Lang|Thai
ru: Тайский

en: Lang|Tibetan
ru: Тибетский

en: Lang|Uighur
ru: Уйгурский

en: Lang|Yi
ru: Юи

en: Lao
ru: Лаосский

en: Last Press
ru: Последнее нажатие

en: Latin Extended Additional
ru: Латиница расширенная дополнительная

en: Latin Extended-A
ru: Латиница, расширение А

en: Latin Extended-B
ru: Латиница, расширение B

en: Latin Ligatures
ru: Латинские лигатуры

en: Latin-1 Supplement
ru: Латиница, дополнение 1

en: Latvian
ru: Латвийский

en: Layer
ru: Слой

en: Layer Info...
ru: О слое...

en: Layer Name
ru: Название слоя

en: Layer:
ru: Слой:

en: Layers
ru: Слои

en: Layer|Background
ru: Задний план

en: Layer|Foreground
ru: Передний план

en: Leading Jamo Forms
ru: Начальные формы Жамо

en: Left Bounds
ru: Левые границы

en: Left Side Bearing
ru: Левая граница

en: Left Side Bearing does not change.
ru: Левая граница не меняется.

en: Left Side Bearing:
ru: Левая граница:

en: Letterlike Symbols
ru: Буквообразные символы

en: Letters:
ru: Буквы:

en: Lezgi
ru: Лезгинский

en: Library may be too old
ru: Вероятно, библиотека слишком стара

en: License
ru: Лицензия

en: License URL
ru: URL лицензии

en: License:
ru: Лицензия:

en: Life Time
ru: Длительность

en: Ligature
ru: Лигатура

en: Ligature %s
ru: Лигатура %s

en: Ligature Glyph Name
ru: Название глифа лигатуры

en: Ligature Substitution
ru: Подстановка лигатур

en: Ligatures
ru: Лигатуры

en: Ligatures & such
ru: Лигатуры и прочее

en: Light
ru: Светлый

en: Light Angle:
ru: Угол освещения:

en: Limits
ru: Пределы

en: Line
ru: Линия

en: Line Cap
ru: Конец линии

en: Line Join
ru: Соединение

en: Line length max
ru: Максимальная длина линии

en: Linear
ru: Линейный

en: Linear A
ru: Линейное письмо А

en: Linear B
ru: Линейное письмо Б

en: Linear B Ideograms
ru: Линейное идеографическое письмо Б

en: Linear B Syllabary
ru: Линейное слоговое письмо Б

en: Lingala
ru: Лингала

en: Lining Figures
ru: Выстраивание цифр

en: List
ru: Список

en: List Field
ru: Поле списка

en: List Mark
ru: Метка списка

en: Lithuanian
ru: Литовский

en: Lithuanian (Classic)
ru: Литовский (классический)

en: Load Encoding
ru: Загрузка кодировки

en: Load Glyph Name List...
ru: Загрузить список названий глифов...

en: Load Kern Pairs
ru: Загрузить керн. пары

en: Load Namelist
ru: Загрузить список названий

en: Load glyph names
ru: Загрузка названий символов

en: Load of Kerning Metrics Failed
ru: Не удалось загрузить метрики кернинга

en: Loading font from
ru: Загружается шрифт из

en: Loading font from %.100s
ru: Загрузка шрифта из %.100s

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Localized Forms
ru: Локализованные формы

en: Location
ru: Расположение

en: Logging in...
ru: Авторизация...

en: Login failed
ru: Не удалось авторизоваться

en: Looking for openfontlibrary.org
ru: Выполняется поиск openfontlibrary.org

en: Lookup
ru: Справка

en: Lookup %s is not in %s
ru: Справка %s находится не в %s

en: Lookup Name:
ru: Название справки:

en: Lookup Names
ru: Названия справок

en: Lookup Subtable, %s
ru: Субтаблица справки, %s

en: Lookup Subtable: %s
ru: Субтаблица справки: %s

en: Lookup Type|Unspecified
ru: Не указан

en: Lookup name already used
ru: Справка с таким названием уже используется

en: Lookup potentially too big
ru: Эта справка может оказаться слишком большой

en: Lookup subtable %s is not in %s
ru: Субтаблица справки %s находится не в %s

en: Lookup subtable:
ru: Субтаблица справки:

en: Lookup, %s, does not exist
ru: Справка %s не существует

en: Lookup:
ru: Справка:

en: LookupName|New
ru: Новая

en: LookupType|Unknown
ru: Неизвестен

en: Lookups
ru: Справки

en: Lookups in %s but not in %s
ru: Справки находятся в %s, но не в %s

en: Lookups must be defined before being used on line %d of %s
ru: Справки должны быть определены перед использованием в строке %d из %s

en: Lookups subtables in %s but not in %s
ru: Субтаблицы справок находятся в %s, а не в %s

en: Lookups will be removed
ru: Справки будут удалены

en: Lookup|_New
ru: _Создать

en: Low Mari
ru: Нижнемарийский

en: Lower Case
ru: Нижний регистр

en: Lowercase to Petite Capitals
ru: Строчные в маленькую капитель

en: Lowercase to Small Capitals
ru: Строчные в капитель

en: Luxembourgish
ru: Люксембургский

en: Lycian
ru: Ликийский

en: Lydian
ru: Лидийский

en: MM Change Default _Weights...
ru: _Изменить исходные параметры насыщенности MM...

en: MM _Info
ru: _Сведения об MM

en: MM _Info...
ru: _Данные MM...

en: MM _Validity Check
ru: _Проверить корректность MM

en: MS Code Pages
ru: Кодировки MS

en: MS Code Pages:
ru: Кодовые страницы MS:

en: MS Script
ru: MS Рукописная

en: MS needs to know whether a font family's members differ
    only in weight, width and slope (and not in other variables
    like optical size).
ru: MS нужно знать, отличаются ли начертания в гарнитуре
    только насыщенностью, шириной и наклоном
    (а не прочими переменными вроде оптического размера).

en: MS uses the presence of a 'DSIG' table to determine whether to use an OpenType
    icon for the tt font. FontForge can't generate a useful 'DSIG' table, but it can
    generate an empty one with no signature info. A pointless table.
ru: Заглушка для 'DSIG'

en: Ma_ke From Font...
ru: Создать из _шрифта...

en: Mac Features
ru: Функции Mac

en: Mac Style Set:
ru: Набор стилей Mac:

en: MacFeature|Default
ru: По умолчанию

en: MacFeature|_New...
ru: _Создать...

en: MacMapping|Default
ru: По умолчанию

en: MacMap|_New...
ru: _Создать...

en: MacName|_New...
ru: _Создать...

en: MacSetting|_New...
ru: _Создать...

en: Macedonian
ru: Македонский

en: Mag:
ru: Увеличение:

en: Magnification:
ru: Увеличение:

en: Magnify (Minify with alt)
ru: Увеличить (с Alt - Уменьшить)

en: Mahjong Tiles
ru: Кости для игры в маджонг

en: Make Clip Path
ru: Создать обтравочный контур

en: Make Clip _Path
ru: Создать о_бтравочный контур

en: Make Namelist
ru: Создать список названий

en: Make _Line
ru: Сделать _прямым отрезком

en: Make _Parallel...
ru: Сделать _параллельной...

en: Make the counters narrower
ru: Сделать просветы уже

en: Malagasy
ru: Малагасийский

en: Malay
ru: Малайский

en: Malay (Brunei)
ru: Малайский (Бруней)

en: Malay (arabic)
ru: Малайский (арабский)

en: Malay (roman)
ru: Малайский (романский)

en: Malayalam
ru: Малаялам

en: Malayalam Reformed
ru: Малаялам (реформированный)

en: Malayalam Traditional
ru: Малаялам (традиционный)

en: Maltese
ru: Мальтийский

en: Manipuri
ru: Манипури

en: Manufacturer
ru: Производитель

en: Manx Gaelic
ru: Гэльский (о-в Мэн)

en: Many Windows
ru: Много окон

en: Maori
ru: Маори

en: Mapping
ru: Привязка

en: Marathi
ru: Маратхи

en: March
ru: Март

en: Mark Positioning
ru: Размещение отметки

en: Mark to Mark
ru: Размещение одного значка по отношению к другому

en: Mark to Mark Position
ru: Размещение одного значка по отношению к другому

en: Mark|_New...
ru: _Создать...

en: Mass Glyph Rename
ru: Массовое переименование глифов

en: Mass Glyph _Rename...
ru: _Массовое переименование символов...

en: Master Designs
ru: Дизайны начертаний

en: Match
ru: Совпадение

en: Match Fuzziness:
ru: Нечеткость совпадения:

en: Match:
ru: Совпадение:

en: Math Kerning
ru: Математический кернинг

en: Math Sp:
ru: Мат. пробел:

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
ru: Математические алфавитно-цифровые символы

en: Mathematical Greek
ru: Математические символы из греческого алфавита

en: Mathematical Operators
ru: Математические операторы

en: Mathematical Operators (Supplementary & Misc.
ru: Математические операторы (дополнительные и прочие)

en: Max
ru: Макс.

en: May
ru: Май

en: Measure distance, angle between points
ru: Измерить расстояние, угол между точками

en: Medial Forms
ru: Срединные формы

en: Medial Forms 2
ru: Срединные формы 2

en: Medium
ru: Средний

en: Medium (100%)
ru: Обычный (100%)

en: Menu
ru: Меню

en: Menu Bar
ru: Строка меню

en: Menu Name
ru: Название меню

en: Merge Fonts
ru: Объединение шрифтов

en: Merge Results
ru: Объединить результаты

en: Merges two selected (and compatible) lookups into one,
    or merges two selected subtables of a lookup into one
ru: Объединить две выбранных и совместимых справки в одну
    или две субтаблицы одной справки в одну субтаблицу

en: MetaFont (mf) generates lots of verbiage to stdout.
    Most of the time I find it an annoyance but it is
    important to see if something goes wrong.
ru: MetaFont (mf) выводит множество информации в stdout.
    Обычно это быстро надоедает, но если что-то пошло не так,
    лучше узнать об этом сразу.

en: MetaFont exited with an error
ru: Выполнение MetaFont завершилось с ошибкой

en: Metrics
ru: Метрики

en: MetricsView
ru: Просмотр метрик

en: MfArgs
ru: Аргументы mf

en: MfAsk
ru: Спрашивать аргументы mf

en: MfClearBg
ru: Чистить фон

en: MfShowErr
ru: Показывать вывод mf

en: Midnight
ru: Полночь

en: Min
ru: Мин.

en: Misc.
ru: Разное

en: Miscellaneous Symbols
ru: Различные символы

en: Miscellaneous Technical
ru: Различные технические символы

en: Missing "OS/2" table
ru: Отсутствует таблица "OS/2"

en: Missing Bitmap
ru: Отсутствует растр

en: Missing Glyph
ru: Отсутствует глиф

en: Missing Glyph Name
ru: Отсутствует название символа

en: Missing Points at Extrema
ru: Отсутствующие точки в экстремумах

en: Missing close parenthesis in include on line %d of %s
ru: Не хватает закрывающей скобки во включении в строке %d у %s

en: Missing glyph
ru: Отсусттвующий глиф

en: Missing glyph name
ru: Отсутствует название глифа

en: Missing name on line %d of %s
ru: Отсутствует название в строке %d у %s

en: Missing number on line %d of %s
ru: Отсутствует число в строке %d у %s

en: Missing required table: "glyf"
ru: Отсутствует необходимая таблица: "glyf"

en: Missing required table: "head"
ru: Отсутствует необходимая таблица: "head"

en: Missing required table: "hhea"
ru: Отсутствует необходимая таблица: "hhea"

en: Missing required table: "loca"
ru: Отсутствует необходимая таблица: "loca"

en: Missing required table: "maxp"
ru: Отсутствует необходимая таблица: "maxp"

en: Missing required table: "name"
ru: Отсутствует необходимая таблица: "name"

en: Missing required table: "post"
ru: Отсутствует необходимая таблица: "post"

en: Missing rules
ru: Отсутствуют правила

en: Modern
ru: Модерн

en: Modification Date:
ru: Дата изменения:

en: Mohawk
ru: Язык племени могавков

en: Moldavian
ru: Молдавский

en: Mongolian
ru: Монгольский

en: Mongolian (Cyrillic)
ru: Монгольский (Кириллица)

en: Mongolian (Mongolian)
ru: Монгольский (Монгольский)

en: Mongolian (cyrillic)
ru: Монгольский (кириллица)

en: Monospace
ru: Моноширинный

en: Monospace Family
ru: Моноширинная гарнитура:

en: Monospaced
ru: Моноширинный

en: More Images Than Selected Glyphs
ru: Больше изображений чем выбранных символов

en: More Params
ru: Больше параметров

en: Moroccan
ru: Марокканский

en: Move by Ruler...
ru: Переместить по линейке

en: Move...
ru: Переместить

en: Mult Subs
ru: Множественные

en: Multi-Master table, obsolete
ru: таблица Multi-Master, устарела

en: Multiple Substitution
ru: Множественная подстановка

en: Musical Symbols
ru: Музыкальные символы

en: Mutually Exclusive
ru: Взаимно исключающие

en: N'Ko
ru: Н'ко

en: N_ever Interpolate
ru: _Никогда не интерполировать

en: N_umber Points
ru: _Нумерация точек

en: Name
ru: Название

en: Name For Human_s:
ru: _Читаемое название:

en: Name List:
ru: Список названий:

en: Name in use
ru: Используемое название

en: Name this contour
ru: Дать имя контуру

en: Name, %s%s, too long on line %d of %s
ru: Слишком длинное название, "%s%s" в строке %d у %s

en: Name:
ru: Название:

en: Named Styles
ru: Именованные стили

en: Namelist creation failed
ru: Не удалось создать список названий

en: Names
ru: Названия

en: Nanai
ru: Нанайский

en: Navigation
ru: Навигация

en: Ne_xt Control Point
ru: След. упр. точка

en: Near
ru: Возле

en: Needs bitmap font
ru: Нужен растровый шрифт

en: Negative Width
ru: Отрицательная ширина

en: Nepali
ru: Непальский

en: Nepali (India)
ru: Непальский (Индия)

en: Never Embed/No Editing
ru: Не встраиваемый и не редактируемый

en: New Contextual Position
ru: Создать контекстное размещение

en: New Contextual Substitution
ru: Создать контекстную подстановку

en: New Font
ru: Новый шрифт

en: New Layer...
ru: Создать слой...

en: New Ligature
ru: Новая лигатура

en: New Lookup Subtable...
ru: Новая субтаблица справки...

en: New O_utline Window
ru: Открыть _контур

en: New Pair Position
ru: Новое расположение пары

en: New Positioning
ru: Новое расположение

en: New Substitution Variant
ru: Новый вариант подстановки

en: New _Bitmap Window
ru: Открыть _растр

en: New _Metrics Window
ru: Открыть _метрики

en: NewCharset
ru: Кодировка

en: NewEmSize
ru: Размер Em

en: NewFontNameList
ru: Список названий новых шрифтов

en: Newari
ru: Неварский

en: Next CP Color
ru: Цвет следующей КТ

en: Next CP X
ru: След. КТ X

en: Next CP Y
ru: След. КТ Y

en: Next CP:
ru: След. КТ:

en: Next CP: (%f,%f)
ru: Следующая КТ: (%f,%f)

en: Next On Contour
ru: Следующая на контуре

en: Next _Defined Glyph
ru: Следующий _определённый символ

en: Niuean
ru: Ниуэ

en: No
ru: Нет

en: No Anti-Alias
ru: Без сглаживания

en: No Bitmap Fonts
ru: Без растрового

en: No ByteCode Interpreter
ru: Нет интерпретатора байт-кода

en: No Classification
ru: Без классификации

en: No Command Specified
ru: Не указана команда

en: No Glyph Duplicates
ru: Нет дубликатов глифов

en: No Groups
ru: Нет групп

en: No Intersections
ru: Самопересечений нет

en: No Kern Pairs
ru: Нет пар

en: No Lookup Type Selected
ru: Ни один тип справки не выбран

en: No Lookups
ru: Нет справок

en: No Next Control Point
ru: Нет следующей контрольной точки

en: No Outline Font
ru: Без контурного

en: No Preview
ru: Без предпросмотра

en: No Previous Control Point
ru: Нет предыдущей контрольной точки

en: No Rename
ru: Не переименовывать

en: No Sequence/Lookups
ru: Нет последовательности/справок

en: No Slope
ru: Без наклона

en: No Subsetting
ru: Без подмножества

en: No Subtable
ru: Нет субтаблицы

en: No Vertical Metrics
ru: Нет вертикальных метрик

en: No _to All
ru: _Нет для всех

en: No applicable lookup subtables
ru: Нет применимых субтаблиц справок

en: No components
ru: Нет компонентов

en: No data
ru: Нет данных

en: No filename specified in include on line %d of %s
ru: Не указано имя файла во включении в строке %d у %s

en: No glyphs matched
ru: Нет подходящих глифов

en: No glyphs selected.
ru: Символы не выбраны.

en: No image will be uploaded.
ru: Файл образца не будет закачан на сервер

en: No kerning pairs found in %.200s
ru: В %.200s керн. пары не найдены

en: No letters in font
ru: В шрифте нет символов

en: No lookup named %s
ru: Нет справки с именем %s

en: No lookup selected
ru: Ни одна справка не выбрана

en: No lookups to copy
ru: Нет копируемых справок

en: No problems detected
ru: Неполадок не обнаружено

en: No such file
ru: Нет такого файла

en: Non Linear Transform
ru: Нелинейное преобразование

en: Non uniform scaling for horizontal counters and side bearings
ru: Неединообразно масштабировать по горизонтальным просветам и границам

en: Non-ASCII glyphnames
ru: Имена глифов не из набора ASCII

en: Non-Straight Arms/Double Serif
ru: Непрямой штрих, двойная засечка

en: Non-Straight Arms/Horizontal
ru: Непрямой штрих, горизонтальные

en: Non-Straight Arms/Single Serif
ru: Непрямой штрих, одиночная засечка

en: Non-Straight Arms/Vertical
ru: Непрямой штрих, вертикальные

en: Non-Straight Arms/Wedge
ru: Непрямой штрих, клинообразные

en: Non-Unicode Glyphs
ru: Неюникодные глифы

en: Non-existant glyph
ru: Несуществующий символ

en: Non-standard Em-Size
ru: Нестандартный размер "Em"

en: None
ru: Нет

en: Noon
ru: Полдень

en: Nord
ru: Нордический

en: Normal Background:
ru: Обычный фон:

en: Normal Sans
ru: Нормальные

en: Normal Text Color:
ru: Цвет обычного текста:

en: Normal/Boxed
ru: Прямой, оквадраченный

en: Normal/Contact
ru: Прямой, окружность

en: Normal/Flattened
ru: Прямой, плоский

en: Normal/Off-Center
ru: Прямой, со смещенным центром

en: Normal/Rounded
ru: Прямой, закругленный

en: Normal/Square
ru: Прямой, квадрат

en: Normal/Weighted
ru: Прямой, утяжеленный

en: Normalized Settings:
ru: Нормализованные параметры:

en: Normalized position of this design along each axis
ru: Нормализованная позиция дизайна вдоль каждой оси

en: Normally simplify will not change the slope of the contour at the points.
ru: Обычно при упрощении кривой ее изгибы не меняются

en: Normally simplify will not remove points at the extrema of curves
    (both PostScript and TrueType suggest you retain these points)
ru: Обычно при упрощении кривой ее экстремумы не удаляются
    (как PostScript, так и TrueType требуют наличия этих точек)

en: North American ideographs and pictograms
ru: Североамериканские идеографы и пиктограммы

en: Northern Sami
ru: Северный саами

en: Northern Tai
ru: Северный тайский

en: Norwegian
ru: Норвежский

en: Norwegian (Bokmal)
ru: Норвежский книжный

en: Norwegian (Nynorsk)
ru: Норвежский современный

en: Not Found
ru: Не найдено

en: Not Safe for Work
ru: Шрифт небезопасен для работы

en: Not a CID format
ru: Не в формате CID

en: Not a Unicode Character
ru: Не символ Unicode

en: Not a bdf file
ru: Не bdf файл

en: Not a pcf file
ru: Не pcf файл

en: Not a pk file
ru: Не pk файл

en: Not a plate file
ru: Это не файл plate

en: Not enough lines
ru: Недостаточно линий

en: Not in Collection
ru: Не в коллекции

en: Not sure if this is an error...
ru: Нет уверенности в том, что это ошибка...

en: Notational systems
ru: Нотные грамоты

en: Nothing Loaded
ru: Ничего не загружено

en: Nothing Selected
ru: Ничего не выбрано

en: Nothing to trace
ru: Нечего трассировать

en: November
ru: Ноябрь

en: Number Forms
ru: Числовые формы

en: Number expected
ru: Ожидаемое число

en: Number of Axes:
ru: Число осей:

en: Number of Master Designs:
ru: Количество начертаний:

en: Number of star points/Polygon vertices
ru: Число лучей звезды/граней многоугольника

en: Number too long on line %d of %s
ru: Слишком большое число в строке %d у %s

en: Numerators
ru: Числители

en: Numeric Field
ru: Числовое поле

en: Numeric Field (Spinner)
ru: Числовое поле (spinner)

en: Numeric Forms
ru: Числовые формы

en: Nynorsk
ru: Нюнорск

en: O Decorative
ru: Декоративная

en: OFL website
ru: Сайт OFL

en: OFLib Name:
ru: Название на OFLib:

en: OS2Version|Automatic
ru: Автоматически

en: OSS Calligraphic
ru: OSS Каллиграфическая

en: OSS Geralde
ru: OSS Ренессансная антиква

en: OSS Modified Venetian
ru: OSS Модифицированная венецианская

en: OSS Venetian
ru: OSS Венецианская антиква

en: OT _Glyph Class:
ru: _Класс символов OT:

en: O_pen Paths
ru: От_крытые контуры

en: O_verlap
ru: Пересе_чения

en: Obli_que...
ru: _Наклонное...

en: Oblique Slant...
ru: Наклонное начертание...

en: Oblique/Boxed
ru: Наклонный, оквадраченный

en: Oblique/Contact
ru: Наклонный, окружность

en: Oblique/Flattened
ru: Наклонный, плоский

en: Oblique/Off-Center
ru: Наклонный, со смещенным центром

en: Oblique/Rounded
ru: Наклонный, закругленный

en: Oblique/Square
ru: Наклонный, квадрат

en: Oblique/Weighted
ru: Наклонный, утяжеленный

en: Obtuse Cove
ru: Куполообразные тупоугольные

en: Obtuse Sans
ru: Тупоугольные

en: Obtuse Square Cove
ru: Граненные куполообразные тупоугольные

en: Occitan
ru: Окситанский

en: October
ru: Октябрь

en: Off
ru: Выкл

en: Offset
ru: Смещение

en: Offset %
ru: Смещение на %

en: Ogham
ru: Огамическое письмо

en: Ol Chiki
ru: Ол Чики

en: Old Italic
ru: Этрусский

en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
ru: Этрусский

en: Old Persian
ru: Древнеперсидский

en: Old Persian cuneiform
ru: Старая персидская клинопись

en: Old Style
ru: Старый стиль

en: Old Style Serifs
ru: Классицистическая антиква

en: Old sfd file
ru: Старый файл SFD

en: Old style 'kern'
ru: 'kern' в старом стиле

en: Oldstyle Figures
ru: Минускульные цифры

en: On
ru: Вкл

en: Only Embed Bitmaps
ru: Встраивать только растр

en: Only One Font
ru: Только один шрифт

en: Only kern glyphs closer
ru: Кернить глифы только на приближение

en: Only one font may be imported into the background
ru: Только один шрифт может быть импортирован в фон

en: Opacity
ru: Непрозрачность

en: Opacity:
ru: Непрозрачность:

en: Open
ru: Открыть

en: Open Contour
ru: Открытый контур

en: Open Font
ru: Открыть шрифт

en: Open Glyph
ru: Открыть символ

en: Open Reference
ru: Открыть ссылку

en: Open failed
ru: Не удалось открыть файл

en: OpenCharsInNewWindow
ru: Открывать символы в новом окне

en: OpenType|Lookups
ru: Справки

en: Optical Bounds
ru: Оптические границы

en: Optical Character Recognition
ru: Оптическое распознавание символов

en: Optimized For ClearType
ru: С оптимизацией под ClearType

en: Options
ru: Параметры

en: Ordinals
ru: Порядковые числительные

en: Origin
ru: Начало координат

en: Origin:
ru: Начало координат:

en: Original Y Position
ru: Исходная координата Y

en: Oriya
ru: Орийя

en: Ornamentals
ru: Орнаментальная

en: Ornaments
ru: Орнаменты

en: Osmanya
ru: Сомалийское письмо

en: Ossetian
ru: Осетинский

en: Other ...
ru: Другое...

en: Other Info
ru: Прочая информация

en: Other artists involved in the design of this font.
    Collaborators, etc.
ru: Иные дизайнеры, вовлеченные в создание этого шрифта.

en: Other:
ru: Другой:

en: OtherSubrsFile
ru: Файл OtherSubrs

en: Others
ru: Другие

en: Out of Range
ru: Значение вне диапазона

en: Out of memory
ru: Закончилась память

en: Outer Shadow
ru: Тень снаружи

en: Outline
ru: Контур

en: Outline View
ru: Каркасное отображение

en: Outline View 2
ru: Каркасное отображение 2

en: Outline Width:
ru: Ширина контура:

en: Output AFM
ru: Создать AFM

en: Output Font Log
ru: Создать журнал изменений

en: Output Glyph Map
ru: Создать файл карты глифов

en: Output OFM & CFG
ru: Создать OFM и CFG

en: Output PFM
ru: Создать PFM

en: Output TFM & ENC
ru: Создать TFM и ENC

en: Output error
ru: Ошибка вывода

en: Overlapped Hints
ru: Перекрывающиеся хинты

en: PDF page graphics
ru: Документы PDF

en: PS Glyph Names
ru: Названия символов в PS

en: PS Hints
ru: Инструкции PS

en: PS Interpretion
ru: Интерпретация PS

en: PS Private
ru: PS Приватное

en: PS Type 1 (Binary)
ru: PS Type 1 (двоичный)

en: PS Type3 Bitmap
ru: Растр PS Type3

en: P_FM Family
ru: Гарнитура P_FM:

en: P_rev Control Point
ru: Пред. упр. точка

en: Page Setup
ru: Параметры печати

en: Page_Size:
ru: Формат _страницы:

en: Pair
ru: Пара

en: Pair Position (kerning)
ru: Положение кернинговой пары

en: Pairwise Pos
ru: Парное расположение

en: Pairwise Positioning (kerning)
ru: Парное размещение (кернинг)

en: Pale_ttes
ru: _Палитры

en: Palestinian Aramaic
ru: Арамейский (Палестина)

en: Palm OS Bitmap
ru: Растр Palm OS

en: PanoseArmStyle|Any
ru: Любой вариант

en: PanoseArmStyle|No Fit
ru: Все остальное

en: PanoseContrast|Any
ru: Любой вариант

en: PanoseContrast|High
ru: Высокий

en: PanoseContrast|Low
ru: Низкий

en: PanoseContrast|Medium
ru: Средний

en: PanoseContrast|Medium High
ru: Умеренной высокий

en: PanoseContrast|Medium Low
ru: Умеренно низкий

en: PanoseContrast|No Fit
ru: Все остальное

en: PanoseContrast|None
ru: Нет

en: PanoseContrast|Very High
ru: Очень высокий

en: PanoseContrast|Very Low
ru: Очень низкий

en: PanoseFamily|Any
ru: Любой вариант

en: PanoseFamily|No Fit
ru: Все остальное

en: PanoseLetterform|Any
ru: Любой вариант

en: PanoseLetterform|No Fit
ru: Все остальное

en: PanoseMidline|Any
ru: Любой вариант

en: PanoseMidline|Constant/Pointed
ru: Постоянная, вершина остроконечна

en: PanoseMidline|Constant/Serifed
ru: Постоянная, вершина с засечкой

en: PanoseMidline|Constant/Trimmed
ru: Постоянная, вершина укорочена

en: PanoseMidline|High/Pointed
ru: Высокая, вершина остроконечна

en: PanoseMidline|High/Serifed
ru: Высокая, вершина с засечкой

en: PanoseMidline|High/Trimmed
ru: Высокая, вершина укорочена

en: PanoseMidline|Low/Pointed
ru: Низкая, вершина остроконечна

en: PanoseMidline|Low/Serifed
ru: Низкая, вершина с засечкой

en: PanoseMidline|Low/Trimmed
ru: Низкая, вершина укорочена

en: PanoseMidline|No Fit
ru: Всё остальное

en: PanoseMidline|Standard/Pointed
ru: Обычная, вершина остроконечна

en: PanoseMidline|Standard/Serifed
ru: Обычная, вершина с засечкой

en: PanoseMidline|Standard/Trimmed
ru: Обычная, вершина укорочена

en: PanoseProportion|Any
ru: Любой вариант

en: PanoseProportion|No Fit
ru: Все остальное

en: PanoseSerifs|Any
ru: Любой вариант

en: PanoseSerifs|No Fit
ru: Всё остальное

en: PanoseSerifs|Thin
ru: Нитевидные

en: PanoseSerivfs|Rounded
ru: Закругленные

en: PanoseSerivfs|Square
ru: Прямоугольные

en: PanoseStrokeVariation|Any
ru: Любой вариант

en: PanoseStrokeVariation|No Fit
ru: Всё остальное

en: PanoseUse|Default
ru: По умолчанию

en: PanoseWeight|Any
ru: Любой вариант

en: PanoseWeight|No Fit
ru: Всё остальное

en: PanoseWeight|Thin
ru: Тонкий

en: PanoseXHeight|Any
ru: Любой вариант

en: PanoseXHeight|Constant/Large
ru: Постоянный, большой

en: PanoseXHeight|Constant/Small
ru: Постоянный, небольшой

en: PanoseXHeight|Constant/Standard
ru: Постоянный, обычный

en: PanoseXHeight|Ducking/Large
ru: Ныряющий, большой

en: PanoseXHeight|Ducking/Small
ru: Ныряющий, небольшой

en: PanoseXHeight|Ducking/Standard
ru: Ныряющий, обычный

en: PanoseXHeight|No Fit
ru: Всё остальное

en: Panose|_Family
ru: _Гарнитура:

en: Panose|_Weight
ru: _Насыщенность:

en: Parent Folder
ru: Родительский каталог

en: Parse Error
ru: Ошибка разбора

en: Passed Validation
ru: Проверка пройдена

en: Password on OFLib
ru: Пароль на OFLB

en: Password:
ru: Пароль:

en: Password?
ru: Пароль?

en: Paste Into
ru: Вставить на место

en: Pasting...
ru: Вставка...

en: Path Length: %g
ru: Длина контура: %g

en: Paths
ru: Контуры

en: Pen _Angle:
ru: _Угол пера:

en: Perform a perspective transformation on the selection
ru: Выполнить преобразование выделения в перспективе

en: Perp Sans
ru: Перпендикулярные

en: PfaEdit Table
ru: Таблица PfaEdit

en: Pfm Save Failed
ru: Сбой сохранения PFM

en: Phaistos
ru: Фестский диск

en: Phaistos Disc
ru: Фестский диск

en: Phoenician
ru: Финикийский

en: Pick a CMap subtable
ru: Выберите субтаблицу CMap

en: Pick a color
ru: Выберите цвет

en: Pick a font, any font...
ru: Выбрать шрифт, любой шрифт...

en: Pick a page
ru: Выберите страницу

en: Pick a substitution to display in the window.
ru: Выберите отображаемую в окне подстановку

en: Pictorial
ru: Картиночная

en: Pilipino (Filipino)
ru: Пилиппино (филиппино)

en: Pixel Size
ru: Размер пиксела

en: Pixel size:
ru: Размер пиксела:

en: Please close font
ru: Пожалуйста, закройте шрифт

en: Please don't do that
ru: Пожалуйста, не делайте этого

en: Please name the %dth encoding in this file
ru: Назовите %d-ую кодировку этого файла

en: Please name the %s encoding in this file
ru: Назовите %s кодировку этого файла

en: Please name this contour
ru: Дайте имя этому контуру

en: Please name this encoding
ru: Назовите эту кодировку

en: Please name this subtable
ru: Дайте название этой субтаблице

en: Please provide the name of an encoding in the iconv database which you want in the menu.
ru: Укажите название желаемой в меню кодировки из базы iconv.

en: Please read the OFL
ru: Прочитайте текст OFL

en: Please select a CID ordering
ru: Выберите порядок CID

en: Please specify a bitmap magnification factor.
ru: Укажите коэффициент растрового увеличения

en: Poin_ts too close
ru: Точки расположены слишком _близко

en: Point A_t
ru: _Точка

en: Point Color
ru: Цвет точки

en: Point Info
ru: Информация о точках

en: Point of Inflection Color
ru: Цвет точки на изгибе

en: Point of View Projection
ru: Проекция точки обзора

en: Point sizes on a 100 dpi screen
ru: Размер в точках на экране 100 dpi

en: Point sizes on a 120 dpi screen
ru: Размер в точках на экране 120 dpi

en: Point sizes on a 72 dpi screen
ru: Размер в точках на экране 72 dpi

en: Point sizes on a 75 dpi screen
ru: Размер в точках на экране 75 dpi

en: Point sizes on a 96 dpi screen
ru: Размер в точках на экране 96 dpi

en: Point: %d (%d)
ru: Точка: %d (%d)

en: PointNumbers|_None
ru: _Нет

en: Pointer
ru: Указатель

en: Points
ru: Точки

en: Points of _Inflection
ru: Точки на _изгибе

en: Points on Selected _Contours
ru: Узлы на в_ыбранных контурах

en: Pointsize X
ru: Размер по X

en: Pointsize Y
ru: Размер по Y

en: Polish
ru: Польский

en: Polygon
ru: Многоугольник

en: Polygon or Star
ru: Многоугольн. или звезда

en: Polytonic Greek
ru: Политонический греческий

en: Popup
ru: Подсказки

en: Popup windows
ru: Всплывающие подсказки к элементам интерфейса

en: Portugese (Portugal)
ru: Португальский (Португалия)

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Portuguese (Brasil)
ru: Португальский (Бразилия)

en: Positionings
ru: Размещения

en: Pr_eferences...
ru: П_араметры...

en: PreferPotrace
ru: Предпочитать Potrace

en: Preferences
ru: Параметры

en: Preferred Family
ru: Предпочтительное семейство

en: Preferred Styles
ru: Предпочтительные стили

en: Prefs_App|FontForge recognizes BROWSER, MF and AUTOTRACE.
ru: FontForge распознает переменные BROWSER, MF и AUTOTRACE.

en: Prefs_App|Normally FontForge will find applications by searching for
ru: В большинстве случаев FontForge найдет приложения, ища их

en: Prefs_App|them in your PATH environment variable, if you want
ru: через переменную окружения PATH. Если вы хотите изменить

en: Prefs_App|to alter that behavior you may set an environment
ru: это поведение, вы можете установить переменную окружения,

en: Prefs_App|variable giving the full path spec of the application.
ru: указав полный путь к приложению.

en: Preserve any background and spiro layers.
    Also if we output a truetype font from a
    cubic database, save the cubic splines.
ru: Сохранить все фоновые слои и слои Спиро.
    Если шрифт TrueType создается из кубической
    базы, сохранять и кубические сплайны.

en: Preserve cross-font kerning
ru: Сохранять кернинг при переносе

en: PreserveTables
ru: Сохранять таблицы

en: Prev CP Color
ru: Цвет предыдущей КТ

en: Prev CP X
ru: Пред. КТ X

en: Prev CP Y
ru: Пред. КТ Y

en: Prev CP:
ru: Пред. КТ:

en: Prev CP: (%f,%f)
ru: Предыдущая КТ: (%f,%f)

en: Prev Defined Gl_yph
ru: Предыдущий определённый _символ

en: Prev On Contour
ru: Предыдущая на контуре

en: Preview
ru: Просмотреть

en: Preview:
ru: Файл предпросмотра:

en: Print
ru: Печать

en: Print Failed
ru: Не удалось напечатать

en: Print To File...
ru: Печатать в файл...

en: Printable Document
ru: Документ можно распечатывать

en: Printing Font
ru: Печать шрифта

en: Private Dictionary
ru: Частный словарь

en: Private Key
ru: Приватный ключ

en: Private Use
ru: Область пользователя

en: Private Use Area
ru: Область частного использования

en: Problem explanation
ru: Объяснение проблемы

en: Projecting...
ru: Проекция...

en: Property|New...
ru: Создать...

en: Proportional Alternate Metrics
ru: Перестройка глифов из 1 em в пропорциональную ширину

en: Proportional Alternate Vertical Metrics
ru: Перестройка глифов с 1em на пропорциональную высоту

en: Proportional Numbers
ru: Пропорциональные числа

en: Proportional Width
ru: Замена единообразных глифов пропорциональными

en: Provencal
ru: Провансальский

en: Proximity
ru: Близость

en: Public Domain
ru: Публичное достояние

en: Punjabi
ru: Панджаби

en: Punjabi (India)
ru: Пенджабский (Индия)

en: Punjabi (Pakistan)
ru: Пенджабский (Пакистан)

en: Quad:
ru: Ширина em:

en: Quadratic
ru: Квадратичные сплайны

en: Quarter Widths
ru: Четверти ширин

en: Quecha (Bolivia)
ru: Кечуа (Боливия)

en: Quecha (Ecuador)
ru: Кечуа (Эквадор)

en: Quecha (Peru)
ru: Кечуа (Перу)

en: Quechua
ru: Кечуа

en: Radial
ru: Радиальный

en: Radicals
ru: Корни

en: Radius
ru: Радиус

en: Radius:
ru: Радиус:

en: Radius:
ru: Радиус:

en: Randomize
ru: Случайный выбор альтернативных форм

en: Raph's plate
ru: Файлы plate Рафа Левьена

en: Raph's plate files
ru: Файлы plate Рафа Левьена

en: Rapid/Horizontal
ru: Резкое, горизонтальное

en: Rapid/Vertical
ru: Резкое, вертикальное

en: Rasterize at sizes:
ru: Растеризовать в кеглях:

en: Rasterizing...
ru: Растеризация...

en: Re_move
ru: _Удалить

en: Reading AFM file
ru: Чтение файла AFM

en: Reading Glyphs
ru: Чтение глифов

en: Reading Names
ru: Чтение названий

en: Recalculate Bitmaps
ru: Пересчитать растры

en: Recen_t
ru: Н_едавние файлы

en: RecognizePUANames
ru: Распознавать PUA

en: Recover old edit
ru: Восстановление сеанса

en: Recovery Failed
ru: Сбой при восстановлении

en: Rectangle
ru: Прямоугольник

en: Rectangle or Ellipse
ru: Прямоугольник или эллипс

en: Red:
ru: Красный:

en: Reference Info
ru: Информация о ссылке

en: Reference Names
ru: Названия ссылок

en: Reference to a lookup which is not in the feature file but which is in the font, %.50s
ru: Ссылка на справку, которой нет в файле функций, но которая есть в этом шрифте, %.50s

en: Refers to Font
ru: Ссылается на шрифт

en: Reflect
ru: Отражение

en: Refresh File List
ru: Обновить список файлов

en: Refs
ru: Ссылки

en: Regenerate Bitmap Glyphs
ru: Повторное создание растровых символов

en: Regenerate _Bitmap Glyphs...
ru: Повторно создать растровые символы...

en: Register
ru: Зарегистрироваться

en: Remember Me
ru: Запомнить меня

en: Remo_ve Undoes
ru: Удалить откаты

en: Remoing instructions cannot be UNDONE!
ru: Удаление инструкций не может быть отменено!

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove All Kern _Pairs
ru: _Удалить все кернинговые пары

en: Remove All VKern Pairs
ru: Удалить все пары вертикальных кернов

en: Remove Bitmap Glyphs
ru: Удаление растровых символов

en: Remove Bitmap Glyphs...
ru: Удалить растровые символы...

en: Remove Bookmark...
ru: Удалить закладку...

en: Remove En_coding...
ru: _Удалить кодировку...

en: Remove Encoding
ru: Удаление кодировки

en: Remove External Contour
ru: Удалить внешние контуры

en: Remove Instr Tables
ru: Удалить таблицы хинтов

en: Remove Internal Contour
ru: Удалить внутренние контуры

en: Remove Kern _Pairs
ru: Удалить кернинговые п_ары

en: Remove Overlap
ru: Удалить пересечения

en: Remove This Glyph
ru: Удалить этот символ

en: Remove VKern Pairs
ru: Удалить пары верт. кернинга

en: Remove _Unused Slots
ru: Удалить _неиспользуемые слоты

en: Remove bookmarks
ru: Удалить закладки

en: Remove matching glyphs from the selection.
ru: Удалить совпадающие глифы из выделения

en: Remove selected bookmarks
ru: Удалить выбранные закладки

en: Removing overlaps...
ru: Удаление пересечений...

en: Rename Gl_yphs...
ru: _Переименовать символы...

en: Rename all glyphs in the selection
ru: Переименовать все выделенные глифы

en: Rename by NameList
ru: Переименовать по списку имён

en: Rename the glyphs in this font to the names found in the selected namelist
ru: Переименовать глифы в этом шрифтовом файле по новому списку названий

en: Repeat
ru: Повтор

en: Replace
ru: Заменить

en: Replace All
ru: Заменить все

en: Replace Outline with Reference
ru: Заменить контур ссылкой

en: Replace Pattern:
ru: Шаблон замены:

en: Replace With:
ru: Заменить на:

en: Replace with Reference
ru: Заменить ссылкой

en: Replace Å
ru: Заменить Å

en: Replacement Glyph Name
ru: Название подстанавливаемого глифа

en: Replacement Glyph Names
ru: Новые названия глифов

en: Replacement:
ru: Замена:

en: Replacements
ru: Подстановки

en: Requesting file...
ru: Запрашивается файл...

en: Required Feature
ru: Необходимая функция

en: Required Ligatures
ru: Требуемые лигатуры

en: Required feature
ru: Необходимая функция

en: Reserved Bit 10
ru: Зарезервированный бит 10

en: Reserved Bit 11
ru: Зарезервированный бит 11

en: Reserved Bit 12
ru: Зарезервированный бит 12

en: Reserved Bit 13
ru: Зарезервированный бит 13

en: Reserved Bit 14
ru: Зарезервированный бит 14

en: Reserved Bit 15
ru: Зарезервированный бит 15

en: Reserved Bit 22
ru: Зарезервированный бит 22

en: Reserved Bit 23
ru: Зарезервированный бит 23

en: Reserved Bit 24
ru: Зарезервированный бит 24

en: Reserved Bit 25
ru: Зарезервированный бит 25

en: Reserved Bit 26
ru: Зарезервированный бит 26

en: Reserved Bit 27
ru: Зарезервированный бит 27

en: Reserved Bit 28
ru: Зарезервированный бит 28

en: Reserved Bit 32
ru: Зарезервированный бит 32

en: Reserved Bit 33
ru: Зарезервированный бит 33

en: Reserved Bit 34
ru: Зарезервированный бит 34

en: Reserved Bit 35
ru: Зарезервированный бит 35

en: Reserved Bit 36
ru: Зарезервированный бит 36

en: Reserved Bit 37
ru: Зарезервированный бит 37

en: Reserved Bit 38
ru: Зарезервированный бит 38

en: Reserved Bit 39
ru: Зарезервированный бит 39

en: Reserved Bit 40
ru: Зарезервированный бит 40

en: Reserved Bit 41
ru: Зарезервированный бит 41

en: Reserved Bit 42
ru: Зарезервированный бит 42

en: Reserved Bit 43
ru: Зарезервированный бит 43

en: Reserved Bit 44
ru: Зарезервированный бит 44

en: Reserved Bit 45
ru: Зарезервированный бит 45

en: Reserved Bit 46
ru: Зарезервированный бит 46

en: Reserved Bit 47
ru: Зарезервированный бит 47

en: Reserved Bit 9
ru: Зарезервированный бит 9

en: Reset
ru: Сбросить

en: ResourceFile
ru: Ресурсный файл

en: Restrict Selection
ru: Ограничить выделение

en: Restricted Font
ru: Шрифт с ограничениями

en: Resultant Y Position
ru: Исходная координата Y

en: Retain
ru: Сохранить

en: Retain current advance width, center glyph within that width
ru: Сохранить текущую ширину, центрировать глиф по ней

en: Reverse
ru: В обратном порядке

en: Reverse Direction
ru: Развернуть направление

en: Revert Gl_yph
ru: Восстановить си_мвол

en: Revert To _Backup
ru: _Восстановить из резервной копии

en: Review Hints
ru: Просмотр хинтов

en: Rhaeto-Romanic
ru: Ретороманский

en: Right Bounds
ru: Правые границы

en: Right Side Bearing
ru: Правая граница

en: Right Side Bearing:
ru: Правая граница:

en: Right To Left
ru: Справа налево

en: Right to Left Alternates
ru: Альтернативы для письменностей слева направо

en: Ro_und
ru: _Скруглённое

en: Romanian
ru: Румынский

en: Romanian (Moldova)
ru: Румынский (Молдова)

en: Romany
ru: Цыганский

en: Rotate 180°
ru: Повернуть на 180°

en: Rotate 3D Around...
ru: Повернуть в 3D

en: Rotate 90° CCW
ru: Повернуть на 90° против часовой стрелки

en: Rotate 90° CW
ru: Повернуть на 90° по часовой стрелке

en: Rotate _180°
ru: Повернуть на _180°

en: Rotate _90° CCW
ru: Пов_ернуть на 90° против часовой стрелке

en: Rotate by Ruler...
ru: Повернуть по линейке

en: Rotate the selection
ru: Повернуть выделение

en: Rotate the selection in 3D and project back to plain
ru: Повернуть выделение в 3D и спроецировать обратно на плоскость

en: Rotate...
ru: Повернуть

en: Rotate:
ru: Повернуть:

en: Rotating
ru: Вращение

en: Rotation Angle
ru: Угол вращения

en: Rotation about X Axis
ru: Вращение вокруг оси X

en: Rotation about Y Axis
ru: Вращение вокруг оси Y

en: Roun_d
ru: О_круглить

en: Round
ru: Округлить

en: Round Rectangle Radius
ru: Радиус закругления

en: Round To _Int
ru: О_круглить

en: Rounding to integer...
ru: Округление до целого...

en: Ruanda
ru: Руанда

en: Ruby Notational Forms
ru: Рубиновые формы письма

en: Runic
ru: Руны

en: Russian
ru: Русский

en: Russian (Moldova)
ru: Русский (Молдова)

en: Russian Buriat
ru: Бурятский (русский)

en: S Calligraphic
ru: Калиграфическая

en: S Uncial
ru: S Унциальная

en: SIL Graphite rule table
ru: Таблица правил SIL Graphite

en: SJIS (Kanji)
ru: SJIS (Кандзи)

en: SVG Template
ru: Шаблон в SVG

en: SVG font
ru: Шрифт SVG

en: S_ave Feature File...
ru: Сохранить _файл с функциями...

en: S_ave as...
ru: Сохранить _как...

en: S_etup
ru: _Параметры печати

en: S_hadow...
ru: _Тень...

en: S_how Dependent
ru: Показать _зависимые

en: S_how H. Metrics...
ru: Показать _горизонтальные метрики...

en: S_quare
ru: К_вадратный

en: S_uggest Deltas...
ru: Предложить _дельты...

en: Sa_me Glyph As
ru: _Тот же глиф что и

en: Sa_ve Lookup...
ru: Со_хранить справку...

en: Sami (Lappish)
ru: Саами (лопарский)

en: Samoan
ru: Язык жителей о-вов Самоа

en: Sample Text
ru: Образец текста

en: Sans-Serif
ru: Без засечек

en: Sans-Serif Family
ru: Гротескная гарнитура:

en: Sans-Serif|SS Humanist
ru: SS Гуманистическая

en: Sanskrit
ru: Санскрит

en: Saturation:
ru: Насыщенность:

en: Save
ru: Сохранить

en: Save A_ll
ru: Со_хранить все

en: Save As _Image...
ru: Сохранить как _изображение...

en: Save Colors
ru: Сохранить цвета

en: Save Comments
ru: Сохранить комментарии

en: Save Failed
ru: Сбой сохранения

en: Save Guides
ru: Сохранить направляющие

en: Save Layers
ru: Сохранить слои

en: Save Resource file as...
ru: Сохранить ресурсный файл как...

en: Save as...
ru: Сохранить как...

en: Save glyph colors in the PfEd table
ru: Сохранить цвета глифов в таблице PfEd

en: Save glyph comments in the PfEd table
ru: Сохранить комментарии к глифам в таблице PfEd

en: Save in _UCS2
ru: Со_хранить в UCS-2

en: Save the guidelines in the Guide layer.
ru: Сохранить направляющие в слое Guide.

en: Saving AFM File
ru: Сохранение файла AFM

en: Saving Bitmap Font(s)
ru: Сохранение растровых шрифтов

en: Saving Bitmaps
ru: Сохранение растров

en: Saving Multiple PostScript Fonts
ru: Сохранение множества шрифтов PostScript

en: Saving OpenType Font
ru: Сохранение шрифта OpenType

en: Saving Outlines
ru: Сохранение контуров

en: Saving PFM File
ru: Сохранение файла PFM

en: Saving PostScript Font
ru: Сохранение шрифта PostScript

en: Saving SVG font
ru: Сохранение шрифта SVG

en: Saving Spline Font Database
ru: Сохранение SFD (Spline Font Database)

en: Saving TrueType Font
ru: Сохранение шрифта TrueType

en: Saving Unified Font Object
ru: Сохранение файла Unified Font Object

en: Saving font
ru: Сохранение шрифта

en: Saving...
ru: Сохранение...

en: Scale Bearings By:
ru: Увеличить границу на:

en: Scale By
ru: Масштаб на

en: Scale Factor
ru: Коэффициент масштабирования

en: Scale LBearing By:
ru: Увеличить левую границу на:

en: Scale RBearing By:
ru: Увеличить правую границу на:

en: Scale Uniformly...
ru: Пропорционально масштабировать

en: Scale Width By:
ru: Увеличить ширину на:

en: Scale the selection
ru: Масштабировать выделение

en: Scale...
ru: Масштабировать

en: Scaled by:    (%.2f,%.2f)
ru: Масштаб:    (%.2f,%.2f)

en: Scaling
ru: Масштабирование

en: Scaling Bitmaps
ru: Масштабировать растры

en: Scientific Inferiors
ru: Научные подстрочные знаки

en: Scottish Gaelic
ru: Гэльский (Шотландия)

en: Script Family
ru: Рукописная гарнитура:

en: Script File
ru: Файл сценария

en: Script Menu
ru: Меню сценария

en: Script(s) & Language(s)
ru: Письменности и языки

en: Scripts
ru: Рукописные

en: Script|Arabic
ru: Арабская

en: Script|Aramaic
ru: Арамейская

en: Script|Armenian
ru: Армянская

en: Script|Avestan
ru: Авестийская

en: Script|Balinese
ru: Балинезийская

en: Script|Bengali
ru: Бенгальская

en: Script|Bengali2
ru: Бенгальская2

en: Script|Buginese
ru: Бугинский

en: Script|Central European
ru: Центральная Европа

en: Script|Cherokee
ru: Чероки

en: Script|Coptic
ru: Коптский

en: Script|Cyrillic
ru: Кириллица

en: Script|Default
ru: По умолчанию

en: Script|Devanagari
ru: Деванагари

en: Script|Ethiopic
ru: Эфиопская

en: Script|Georgian
ru: Грузинская

en: Script|Greek
ru: Греческая

en: Script|Gujarati
ru: Гуджарати

en: Script|Gujarati2
ru: Гуджарати2

en: Script|Hebrew
ru: Иврит

en: Script|Japanese
ru: Японский

en: Script|Javanese
ru: Яванский

en: Script|Kannada
ru: Каннада

en: Script|Kannada2
ru: Канада2

en: Script|Kharosthi
ru: Кхароштхи

en: Script|Khmer
ru: Кхмерская

en: Script|Korean
ru: Корейская

en: Script|Lao
ru: Лаосская

en: Script|Latin
ru: Латынь

en: Script|Malayālam
ru: Малаялам

en: Script|Malayālam2
ru: Малаялам2

en: Script|Mongolian
ru: Монгольская

en: Script|Old Permic
ru: Старопермская

en: Script|Oriya
ru: Орийя

en: Script|Oriya2
ru: Орийя2

en: Script|Pahlavi
ru: Пехлевийский

en: Script|Phags-pa
ru: Фагс-па

en: Script|Phoenician
ru: Финикийский

en: Script|Sinhala
ru: Сингальский

en: Script|Sumero-Akkadian Cuneiform
ru: Шумеро-аккадская клинопись

en: Script|Sundanese
ru: Сунданский

en: Script|Syriac
ru: Сирийский

en: Script|Tagalog
ru: Тагалог

en: Script|Tagbanwa
ru: Тагбанва

en: Script|Tamil
ru: Тамильская

en: Script|Tamil2
ru: Тамильская2

en: Script|Telugu
ru: Телугу

en: Script|Telugu2
ru: Телугу2

en: Script|Thai
ru: Тайская

en: Script|Tibetan
ru: Тибетская

en: Script|Traditional Chinese
ru: Китайский (традиционный)

en: Script|Ugaritic
ru: Угаритский

en: Script|Vai
ru: Ваи

en: Script|Yi
ru: Йи

en: Scroll Bar
ru: Полоса прокрутки

en: Scroll Bitmap
ru: Прокрутить растр

en: Scroll To Glyph
ru: Прокрутить до символа

en: Scroll by hand
ru: Прокручивание

en: ScrollBar
ru: Полоса прокрутки

en: Search Pattern:
ru: Шаблон поиска:

en: Search Radius
ru: Радиус поиска

en: Search Selected Chars Only
ru: Искать только выделенные символы

en: Search:
ru: Искать:

en: Second
ru: Вторая

en: Second Char
ru: Второй символ

en: Second Glyph Name
ru: Второе название глифа

en: Second glyph of %s
ru: Второй глиф из %s

en: See also:
ru: См. также:

en: SeekCharacter
ru: Искать символ

en: Selec_t By Lookup Subtable...
ru: _Выбрать по субтаблице справки...

en: Select All _Points & Refs
ru: Вы_брать все точки и ссылки

en: Select Anc_hors
ru: Выбрать _якоря

en: Select By Lookup Subtable
ru: Выбрать по субтаблице справки

en: Select Glyph Class:
ru: Выберите класс глифов:

en: Select Glyphs With
ru: Выбрать символы с

en: Select Glyphs in lookup subtable
ru: Выбрать глифы в субтаблице справки

en: Select Open Contours
ru: Выбрать открытые контуры

en: Select Results
ru: Выбрать результаты

en: Select _All
ru: В_ыделить все

en: Select a ligature to view
ru: Выбрать лигатуру для просмотра

en: Select by Color
ru: Выбрать по цвету

en: Select by Script
ru: Выбрать по сценарию

en: Select by _Color
ru: Выбрать по _цвету

en: Select by _Script...
ru: Выбрать по _сценарию...

en: Select by _Wildcard...
ru: Выбрать по _шаблону...

en: Select hints between which counters are formed
ru: Выберите хинты, между которыми формируются просветы

en: Select lookups from other fonts
ru: Выберите справки из других шрифтов

en: Selected
ru: Выбранные

en: Selected BG Color
ru: Цвет фона:

en: Selected CP Color
ru: Цвет выбранной КТ

en: Selected FG Color
ru: Цвет переднего плана:

en: Selected Glyphs
ru: Выбранные символы

en: Selected Point Color
ru: Цвет выбранной точки

en: Selected Point Width
ru: Ширина выбранной точки

en: Self Intersecting
ru: Самопересечения

en: Self-referential character
ru: Глиф со ссылкой на себя

en: Self-referential glyph
ru: Символ со ссылкой на себя

en: Semi-Condensed (87.5%)
ru: Сжатый (87.5%)

en: Semi-Expanded (112.5%)
ru: Полурастянутый (112.5%)

en: September
ru: Сентябрь

en: Sequence Number:
ru: Номер последовательности:

en: Sequence Position:
ru: Позиция в последовательности:

en: Sequence/Lookup
ru: Последовательность/Справка

en: Serbian
ru: Сербский

en: Serbian (Cyrillic)
ru: Сербский (Кириллица)

en: Serbian (Latin)
ru: Сербский (Латиница)

en: Serif
ru: С засечками

en: Serif Family
ru: Гарнитура с засечками:

en: Serif Height
ru: Высота засечек

en: Serif height:
ru: Высота засечек:

en: Set All
ru: Включить все

en: Set Bearings To:
ru: Установить границы в:

en: Set Both Bearings...
ru: Установить обе границы...

en: Set Both Side Bearings...
ru: Установить обе границы...

en: Set From N_ame
ru: По _названию

en: Set From Val_ue
ru: По _значению

en: Set LBearing To:
ru: Установить левую границу в:

en: Set LBearing...
ru: Установить левую границу...

en: Set Point _Size
ru: Указать _размер точек экрана

en: Set RBearing To:
ru: Установить правую границу в:

en: Set RBearing...
ru: Установить правую границу...

en: Set Vertical Width...
ru: Установить вертикальную ширину...

en: Set Width To:
ru: Установить ширину:

en: Set Width...
ru: Установить ширину...

en: Set _Color
ru: _Установить цвет

en: Set _LBearing...
ru: Установить _левую границу...

en: Set _RBearing...
ru: Установить _правую границу...

en: Set _Vertical Width...
ru: Установить _вертикальную ширину...

en: Set _Width...
ru: Установить _ширину...

en: Set as Default
ru: Использовать по умолчанию

en: Set/Clear Pixels
ru: Нарисовать/Очистить точки

en: Setting
ru: Параметр

en: Setting Id:
ru: Id параметра:

en: Settings
ru: Параметры

en: Shades
ru: Тени

en: Shadow
ru: Тень

en: Shadow Length:
ru: Длина тени:

en: Shape Type
ru: Тип формы

en: Shavian
ru: Скорописный алфавит Бернарда Шоу

en: Shift Entire Bitmap
ru: Сдвинуть весь растр

en: Sho_w
ru: _Показывать

en: Show
ru: Показать

en: Show ATT
ru: Показать ATT

en: Show All
ru: Показать все

en: Show H. Metrics
ru: Показать горизонтальные метрики

en: Show Hidden Files
ru: Показать скрытые файлы

en: Show V. Metrics
ru: Показать вертикальные метрики

en: Show _Dependent
ru: Показать _зависимые

en: Show _Grid
ru: Показать _сетку

en: Show _Grid Fit...
ru: _Показать пиксельную сетку...

en: Show _V. Metrics...
ru: Показать _вертикальные метрики...

en: Show splash screen on start-up
ru: Показывать заставку при запуске программы

en: Shrink:
ru: Сжатие:

en: Side Bearings:
ru: Боковые границы:

en: Signature Mark
ru: _Размер:

en: Simplified Chinese
ru: Упрощенный китайский

en: Simplified Forms
ru: Упрощённые формы

en: Simplify
ru: Упрощение

en: Simplify More...
ru: Параметрическое упрощение...

en: Simplifying...
ru: Упрощение...

en: Single Positioning
ru: Одиночное размещение

en: Single Substitution
ru: Одиночная подстановка

en: Size
ru: Размер

en: Size of Points
ru: Размер точек

en: Size:
ru: Размер:

en: Size: %d (%d)
ru: Размер: %d (%d)

en: Size|Points
ru: пунктов

en: Skew
ru: Наклонить

en: Skew Angle
ru: Угол наклона

en: Skew Ratio
ru: Коэффициент скашивания

en: Skew by Ruler...
ru: Наклонить по линейке

en: Skew the selection
ru: Наклонить выделение

en: Skew...
ru: Наклонить

en: Skew:
ru: Скосить:

en: Skip
ru: Пропустить

en: Slab Serifs
ru: Брусковые

en: Slant:
ru: Наклон:

en: Slashed Zero
ru: Перечеркнутый ноль

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Slovenian
ru: Словенский

en: Small Capitals
ru: Капитель

en: Small Caps
ru: Капитель

en: Small Form Variants
ru: Малые варианты форм

en: Somali
ru: Сомалийский

en: Sorbian
ru: Вендский

en: Sort By:
ru: Сортировать по:

en: Sort by:
ru: Сортировать по:

en: SortingScheme|Default
ru: По умолчанию

en: Sotho
ru: Сото

en: Source Glyph Names
ru: Исходные названия глифов

en: Source from which this design is to be taken
ru: Источник этого дизайна

en: South Slavey
ru: _Не сохранять

en: Space _Regions...
ru: Равное расстояние _между областями...

en: Space:
ru: Пробел:

en: Spacing
ru: Интервал

en: Spacing Modifier Letters
ru: Модификаторы пробелов

en: Spanish
ru: Испанский

en: Spanish (Argentina)
ru: Испанский (Аргентина)

en: Spanish (Bolivia)
ru: Испанский (Боливия)

en: Spanish (Chile)
ru: Испанский (Чили)

en: Spanish (Colombia)
ru: Испанский (Колумбия)

en: Spanish (Costa Rica)
ru: Испанский (Коста-Рика)

en: Spanish (Dominican Republic)
ru: Испанский (Доминиканская республика)

en: Spanish (Ecuador)
ru: Испанский (Эквадор)

en: Spanish (El Salvador)
ru: Испанский (Сальвадор)

en: Spanish (Guatemala)
ru: Испанский (Гватемала)

en: Spanish (Honduras)
ru: Испанский (Гондурас)

en: Spanish (Latin America)
ru: Испанский (Латинская Америка)

en: Spanish (Modern)
ru: Испанский современный

en: Spanish (Nicaragua)
ru: Испанский (Никарагуа)

en: Spanish (Panama)
ru: Испанский (Панама)

en: Spanish (Paraguay)
ru: Испанский (Парагвай)

en: Spanish (Peru)
ru: Испанский (Перу)

en: Spanish (Puerto Rico)
ru: Испанский (Пуэрто-Рико)

en: Spanish (Traditional)
ru: Испанский традиционный

en: Spanish (United States)
ru: Испанский (США)

en: Spanish (Uruguay)
ru: Испанский (Уругвай)

en: Spanish (Venezuela)
ru: Испанский (Венесуэла)

en: Spanish Mexico
ru: Мексиканский испанский

en: Specifies screen dots per inch
ru: Количество экранных точек на дюйм

en: Spiro Point Info
ru: О точке Spiro

en: SplashScreen
ru: Стартовая заставка

en: Square Cove
ru: Граненные куполообразные

en: Squish
ru: Сузить

en: St_yle
ru: На_чертание

en: St_yles
ru: _Начертания

en: Standard Ligatures
ru: Стандартные лигатуры

en: Star
ru: Звезда

en: Start contours at e_xtrema
ru: Начинать контуры в _экстремумах

en: StartLen
ru: Нач. длина

en: State Machine
ru: Автомат состояния

en: Stems
ru: Штрихи

en: Store ligature data in AFM files
ru: Хранить данные лигатур в файлах AFM

en: Store this filename in preferences
ru: Сохранить имя этого файла в параметрах программы

en: Straight Arms/Double Serif
ru: Прямой штрих, двойная засечка

en: Straight Arms/Horizontal
ru: Прямой штрих, горизонтальные

en: Straight Arms/Single Serif
ru: Прямой штрих, одиночная засечка

en: Straight Arms/Vertical
ru: Прямой штрих, вертикальные

en: Straight Arms/Wedge
ru: Прямой штрих, клинообразные

en: Stretch:
ru: Растяжение:

en: Strikeout
ru: Вычеркнутый

en: Stroke
ru: Обводка

en: Stroke _Variation
ru: _Изменение штриха:

en: Stroke _Width:
ru: _Ширина обводки:

en: Style Name
ru: Название стиля

en: Style Name:
ru: Название стиля:

en: Style Set 1
ru: Стилевой набор 1

en: Style Set 10
ru: Стилевой набор 10

en: Style Set 11
ru: Стилевой набор 11

en: Style Set 12
ru: Стилевой набор 12

en: Style Set 13
ru: Стилевой набор 13

en: Style Set 14
ru: Стилевой набор 14

en: Style Set 15
ru: Стилевой набор 15

en: Style Set 16
ru: Стилевой набор 16

en: Style Set 17
ru: Стилевой набор 17

en: Style Set 18
ru: Стилевой набор 18

en: Style Set 19
ru: Стилевой набор 19

en: Style Set 2
ru: Стилевой набор 2

en: Style Set 20
ru: Стилевой набор 20

en: Style Set 3
ru: Стилевой набор 3

en: Style Set 4
ru: Стилевой набор 4

en: Style Set 5
ru: Стилевой набор 5

en: Style Set 6
ru: Стилевой набор 6

en: Style Set 7
ru: Стилевой набор 7

en: Style Set 8
ru: Стилевой набор 8

en: Style Set 9
ru: Стилевой набор 9

en: Style _ID:
ru: _ID стиля:

en: StyleName|_New...
ru: _Создать...

en: StyleSet Names
ru: Названия стилевых наборов

en: Styles (SubFamily)
ru: Начертания (Подсемейство)

en: Stylistic Alternatives
ru: Стилистические альтернативы

en: Sub/Super
ru: Верхний/нижний индекс

en: Sub/Superscript
ru: Верхние/нижние индексы

en: SubFonts|_All
ru: _Все

en: SubFonts|_None
ru: _Нет

en: Subs
ru: Подстановки

en: Subscript
ru: Нижний индекс

en: SubscriptSuperUse|Default
ru: По умолчанию

en: Subscripts and Superscripts
ru: Верхние и нижние индексы

en: Subscripts/Superscripts
ru: Нижние и верхние индексы

en: Substitution generates itself
ru: Подстановка сама себя создает

en: Substitutions
ru: Подстановки

en: Subtable
ru: Субтаблица

en: Subtable %.60s in glyph %.60s
ru: Субтаблица %.60s в глифе %.60s

en: Sumerian pictograms
ru: Шумерское пиктографическое письмо

en: Sumero-Akkadian Cuneiform
ru: Шумеро-аккадская клинопись

en: Superscript
ru: Верхний индекс

en: Supplementary Private Use Area-A
ru: Дополнительная область пользователя А

en: Supplementary Private Use Area-B
ru: Дополнительная область пользователя Б

en: Swahili
ru: Суахили

en: Swahili (Kenyan)
ru: Суахили (Кения)

en: Swash
ru: Росчерк

en: Swazi
ru: Свази

en: Swedish
ru: Шведский

en: Swedish (Finland)
ru: Шведский (Финляндия)

en: Swedish (Sweden)
ru: Шведский

en: Symbolic
ru: Символьная

en: Symbols
ru: Символы

en: Symbols:
ru: Символы:

en: Synchronize
ru: Синхронизация

en: Syriac
ru: Сирийский

en: TS Direct Line
ru: TS Прямолинейная

en: TS Script
ru: TS Рукописная

en: TT
ru: TrueType

en: TT Instrs
ru: Инструкции TrueType

en: TTF Names
ru: Названия TTF

en: TTFFoundry
ru: Шрифтолитня TTF

en: Tabular Numbers
ru: Табличные цифры

en: Tag must be 4 characters long
ru: В тэге должно быть четыре символа

en: Tag(s)
ru: Метка

en: Tagalog/Hanunno/Buhid/Tagbanwa
ru: Тагалог

en: Tahitian
ru: Таитянский

en: Tai Le
ru: Тайский Ле

en: Tajik
ru: Таджикский

en: Tajiki
ru: Таджикский

en: Tamil
ru: Тамильский

en: Tatar
ru: Татарский

en: Tatar (Tatarstan)
ru: Татарский (Татарстан)

en: TeX Extension List
ru: Список расширений TeX

en: TeX Glyphlist
ru: Список глифов TeX

en: TeX Table
ru: Таблица TeX

en: TeX table
ru: Таблица TeX

en: Telugu
ru: Телугу

en: Terminal Forms
ru: Конечные формы

en: Terminal Forms #2
ru: Конечные формы #2

en: Terminal Forms #3
ru: Конечные формы #3

en: Text & Display
ru: Текстовая

en: Text Field
ru: Текстовое поле

en: Text Labels
ru: Текстовые метки

en: Text Width:    0
ru: Ширина текста:    0

en: Text Width:%4d
ru: Ширина текста:%4d

en: Text color for popup windows
ru: Цвет текста всплывающих подсказок

en: Textual
ru: Текстовый

en: Thai
ru: Тайский

en: The "DPI" field must be more than 10 and less than 5000.
ru: Значение dpi должно быть между 10 и 5000.

en: The "Proximity" field must be more than 0 and less than a half.
ru: Значение близости должно быть больше нуля и меньше половины.

en: The AFM file contains metrics information that many word-processors will read when using a PostScript® font.
ru: Файл AFM содержит информацию о метриках, которую будут использовать большинство текстовых процессоров при работе с PostScript╝ шрифтом.

en: The FONTLOG contains some description of the 
     font project, a detailed changelog, and a list of contributors
ru: FONTLOG содержит описание шрифтового проекта,
    подробный список изменений и участников.

en: The PFM file contains information Windows needs to install a PostScript® font.
ru: Файл PFM содержит информацию необходимую Windows для установки шрифта PostScript.

en: The SIL Open Font License
    Please see http://scripts.sil.org/OFL
ru: SIL Open Font License
    См. http://scripts.sil.org/OFL

en: The TeX table is an extension to the TrueType format
    and the various data you would expect to find in
    a tfm file (that isn't already stored elsewhere
    in the ttf file)
ru: Таблица TeX является расширением формата TrueType
    и содержит различные данные, которые вы ожидаете
    найти в файле tfm, и которые не сохранены в иной части
    файла TrueType.

en: The amount of space between words when using this font
ru: Размер пробела между словами при использовании этого шрифта

en: The amount of strechable space between words when using this font
ru: Насколько пробел между словами может увеличиться при использовании этого шрифта

en: The amount the space between words may shrink when using this font
ru: Насколько пробел между словами может уменьшиться при использовании этого шрифта

en: The control point above the selected point is near the italic angle
ru: Упр. точка над выделенной близка к курсивному углу

en: The control point above the selected point is nearly horizontal
ru: Контрольная точка над выделенной точкой почти горизонтальна

en: The control point above the selected point is nearly vertical
ru: Контрольная точка над выделенной точкой почти вертикальна

en: The control point below the selected point is near the italic angle
ru: Упр. точка под выделенной близка к курсивному углу

en: The control point below the selected point is nearly horizontal
ru: Контрольная точка под выделенной точкой почти горизонтальна

en: The control point below the selected point is nearly vertical
ru: Контрольная точка под выделенной точкой почти вертикальна

en: The control point left of the selected point is near the italic angle
ru: Упр. точка слева от выделенной близка к курсивному углу

en: The control point left of the selected point is nearly horizontal
ru: Контрольная точка слева от выделенной точки почти горизонтальна

en: The control point left of the selected point is nearly vertical
ru: Контрольная точка слева от выделенной точки почти вертикальна

en: The control point right of the selected point is nearly horizontal
ru: Контрольная точка справа от выделенной точки почти горизонтальна

en: The control point right of the selected point is nearly vertical
ru: Контрольная точка справа от выделенной точки почти вертикальна

en: The font comment can contain whatever you feel it should
ru: В комментарии к шрифту можно написать все что угодно

en: The font contains errors.
    %sWould you like to review the errors or save the font anyway?
ru: В шрифте есть ошибки.
    %sВы можете просмотреть список ошибки или все равно сохранить шрифт.

en: The glyph, %.80s, can't be found in the sfd file
ru: Глиф %.80s не может быть найден в этом файле SFD

en: The glyph, %.80s, is not in the font
ru: Этот глиф, %.80s, отсутствует в шрифте

en: The height of the lower case letters with flat tops
ru: Высота букв в нижнем регистре (строчных)

en: The instructions for %.80s have changed. Do you want to lose those changes?
ru: Инструкции для %.80s изменились. Потерять эти изменения?

en: The layers do not match
ru: Эти слои не совпадают

en: The ofm and cfg files contain information Omega needs to process a font.
ru: Файлы ofm и cfg содержат информацию, необходимую Omega для обработки шрифта.

en: The paths that make up this glyph intersect one another
ru: Создающие этот глиф контуры пересекаются

en: The selected line segment is near the italic angle
ru: Выделенный отрезок расположен почти под углом наклона шрифта

en: The selected line segment is nearly horizontal
ru: Выделенный отрезок почти горизонтален

en: The selected line segment is nearly vertical
ru: Выделенный отрезок почти вертикален

en: The selected point is near a horizontal stem hint
ru: Выбранная точка находится рядом с хинтом горизонтального штриха

en: The selected point is near a vertical stem hint
ru: Выбранная точка находится рядом с хинтом вертикального штриха

en: The selected points are too close to each other
ru: Выделенные точки расположены слишком близко друг к другу

en: The stroke width is so big that the generated path
    may intersect itself in %.100s
ru: Толщина обводки так велика, что созданный контур
    может пересечь сам себя в символе %.100s

en: The tfm and enc files contain information TeX needs to install a PostScript® font.
ru: Файлы tfm и enc содержат информацию, необходимую TeX для установки шрифта PostScript®.

en: The two selected points are the endpoints of an open path
ru: Две выделенные точки — концы открытого контура

en: The width of one em
ru: Ширина одного em

en: The x coord of the selected point is near the specified value
ru: Координата X выделенной точки близка к указанной величине

en: The y coord of the selected point is near the ascender height
ru: Координата Y выделенной точки близка к высоте верхних выносных элементов

en: The y coord of the selected point is near the baseline
ru: Координата Y выделенной точки близка к базовой линии шрифта

en: The y coord of the selected point is near the cap height
ru: Координата Y выделенной точки близка к высоте прописных

en: The y coord of the selected point is near the descender height
ru: Координата Y выделенной точки близка к высоте нижних выносных элементов

en: The y coord of the selected point is near the specified value
ru: Координата Y выделенной точки близка к указанной величине

en: The y coord of the selected point is near the xheight
ru: Координата Y выделенной точки близка к высоте строчных

en: There are %d pages in this file, which do you want?
ru: В этом файле %d страниц, какая из них вам нужна?

en: There are multiple fonts in this file, pick one
ru: В этом файле несколько шрифтов, выберите один

en: There are no entries in the Sequence/Lookup List, was this intentional?
ru: В списке последовательностей/справок нет записей. Так и задумано?

en: There are so few glyphs selected that it seems unlikely to me that you will get a representative sample of this aspect of your font. If you deselect everything the command will apply to all glyphs in the font
ru: Выбрано настолько мало символов, что вряд ли вы получите репрезентативную выборку по этому аспекту шрифта. Если вы снимете выделение и попробуете еще раз, команда сработает для всех символов шрифта.

en: There are two entries for the same glyph (%.80s)
ru: Обнаружены две записи для одного глифа (%.80s)

en: There are two kerning entries for the same glyph (%.80s) in the same lookup subtable (%.30s)
ru: В субтаблице одной и той же справки (%.30s) находятся две записи о кернинге с одинаковыми компонентами (%.80s)

en: There are two ligature entries with the same components (%.80s) in the same lookup subtable (%.30s)
ru: В субтаблице одной и той же справки (%.30s) находятся две записи о лигатурах с одинаковыми компонентами (%.80s)

en: There is no glyph named %s in the font
ru: Глифа с названием %s в шрифте нет

en: There must be at least 2 gradient stops
ru: Должно быть не менее двух опорных точек градиента

en: Third
ru: Третья

en: Third Widths
ru: Трети ширин

en: This font does not contain a glyph named "%.40s"
ru: В этом шрифте нет глифа под названием "%.40s"

en: This font does not have vertical metrics enabled.
    Use Element->Font Info to enable them.
ru: В этом шрифтовом файле не включены вертикальные метрики.
    Включите их через диалог «Элемент > Информация о шрифте».

en: This font does not specify font-face
ru: В этом шрифте не указано начертание

en: This font does not specify unitsPerEm
ru: В этом шрифте не указано число единиц на Em

en: This font is marked with an FSType of 2 (Restricted
    License). That means it is not editable without the
    permission of the legal owner.
    
    Do you have such permission?
ru: Этот шрифт помечен как FSType 2 (Ограниченная
    Лицензия). Это означает, что его нельзя редактировать без
    разрешения законного владельца.
    
    У вас есть такое разрешение?

en: This glyph extends further below the baseline than desired
ru: Этот глиф уходит слишком далеко вниз от линии шрифта

en: This glyph extends left further than desired
ru: Этот глиф уходит слишком далеко влево

en: This glyph is taller than desired
ru: Этот глиф выше чем следовало бы

en: This glyph is wider than desired
ru: Этот глиф шире чем следовало бы

en: This glyph self-intersects
ru: Этот глиф пересекает сам себя

en: This glyph self-intersects. Checking for correct direction is meaningless until that is fixed
ru: Этот глиф пересекает сам себя. Проверять верность направления бессмысленно, пока это не будет исправлено.

en: This glyph should display spiro points, but unfortunately FontForge was unable to load libspiro, spiros are not available for use, and normal bezier points will be displayed instead.
ru: В этом глифе должны отображаться точки Спиро, но к сожалению FontForge не удалось загрузить библиотеку libspiro, так что будут отображены только обычные точки Безье.

en: This glyph should display spiro points, but unfortunately this version of fontforge was not linked with the spiro library, so only normal bezier points will be displayed.
ru: В этом глифе должны отображаться точки Спиро, но к сожалению эта версия FontForge собрана без поддержки библиотеки libspiro, так что будут отображены только обычные точки Безье.

en: This glyph's advance width is different from the standard width
ru: Ширина этого глифа отличается от стандартной ширины

en: This glyph's vertical advance is different from the standard width
ru: Вертикальная ширина глифа отличается от стандартной ширины

en: This hint does not control any points
ru: Эта инструкция не управляет ни одной точкой

en: This involves opening more than 10 windows.
    Is that really what you want?
ru: Позволить открыть больше 10 окон.
    Вы действительно этого хотите?

en: This is the main fontforge window displaying a font
ru: Основное окно FontForge со всеми глифами шрифта

en: This is the mark that differenciates ComboBoxes and ListButtons
    from TextFields and normal Buttons.
ru: Это метка, которая позволяет отличать раскрывающиеся списки
     и кнопки списков от текстовых полей и обычных кнопок.

en: This italic conversion will be incomplete!
    You will probably want to do manual fixups on e, g, k, and v-z
    And on в, г, д, е, ж, л, м, ц, щ, ъ, ђ
    And on all Greek lower case letters. And maybe everything else.
ru: Это преобразование в курсив будет неполным!
    Вам наверняка захочется вручную изменить символы e, g, k, и v-z
    А также в, г, д, е, ж, л, м, ц, щ, ъ, ђ
    И все строчные буквы греческого алфавита. Или даже все остальное.

en: This lookup contains no data
ru: В этой справке нет данных

en: This lookup has no effect, I can't figure out its type on line %d of %s
ru: Эта справка не учитывается: совершенно непонятно, что за тип справки указан в строке %d из %s

en: This may take a while. Please be patient...
ru: Это может занять некоторое время. Будьте терпеливы...

en: This name has already been used for another lookup.
    Lookup names must be unique.
ru: Это название уже используется другой справкой.
    Имена справок должны быть уникальными.

en: This operation cannot be undone, do it anyway?
ru: Это действие будет невозможно отменить, все равно выполнить его?

en: This pane is informative only and shows the characters
    actually in the font. If you wish to set the OS/2 Unicode
    Range field, change the pane to
ru: Это чисто информативная панель, перечисляющая
    присутствующие в шрифте наборы символов.
    Если вы хотите установить область охвата Unicode в OS/2,
    перейдите к панели

en: This pdf file contains an /Encrypt dictionary, and FontForge does not currently
    support pdf encryption
ru: Этот файл PDF содержит словарь /Encrypt, а FontForge
    пока что не поддерживает шифры в PDF.

en: This pdf file has no fonts
ru: В этом файле PDF нет шрифтов

en: This pdf file has no pages
ru: В этом файле PDF нет страниц

en: This setting is already used
ru: Этот параметр уже используется

en: This window displays a single outline glyph
ru: Окно с каркасом отдельного глифа

en: This window displays a single outline glyph (more data)
ru: Окно с каркасом отдельного глифа (остальные параметры)

en: Threshold:
ru: Предел:

en: Tibetan
ru: Тибетский

en: Tibetan (PRC)
ru: Тибетский (PRC)

en: Tibetan Bhutan
ru: Тибетский (Бутан)

en: Tifinagh (Berber)
ru: Тифинаг (берберский)

en: Tigre
ru: Тигре

en: Time (in milliseconds) that popup windows remain visible
ru: Длительность (в мс) отображения подсказок

en: Tiny Selection
ru: Слишком маленькое выделение

en: Titling
ru: Формы для заголовков

en: To P_DF File
ru: В файл _PDF

en: To _File
ru: В ф_айл

en: To _Hundredths
ru: До _сотых

en: To _Int
ru: О_круглить

en: To:
ru: В:

en: Tonga
ru: Тонга

en: Too Big
ru: Слишком большой

en: Too Many Glyphs
ru: Слишком много символов

en: Too Many Hints
ru: Слишком много инструкций

en: Too Many Kerns
ru: Слишком много кернов

en: Too Many Points
ru: Слишком много точек

en: Too many Unique Font IDs
ru: Слишком много уникальных идентификаторов шрифта

en: Too many glyphs
ru: Слишком много глифов

en: Too many kern pairs
ru: Слишком много кернинговых пар

en: Too many layers
ru: Слишком много слоёв

en: Too many lookups %d
ru: Слишком много справок %d

en: Tools
ru: Инструменты

en: Top Accent Pos:
ru: Положение верхнего акцента:

en: Top Hint
ru: Верхний хинт

en: Top Left
ru: Верхний левый

en: Top Right
ru: Верхний правый

en: Top Zone
ru: Верхняя зона

en: Total Kerns:
ru: Всего пар:

en: Trademark
ru: Торговая марка

en: Traditional Chinese
ru: Традиционный китайский

en: Traditional Forms
ru: Традиционные формы

en: Traditional Name Forms
ru: Формы для имен собственных (кандзи)

en: Traditionally the x-height of an italic face is slightly less
    than the x-height of the companion roman
ru: Согласно традиции рост строчных в курсивном начертании
    несколько меньше роста строчных в прямом начертании.

en: Trailing Jamo Forms
ru: Замыкающие формы Ямо

en: Transform
ru: Преобразование

en: Transform _All Layers
ru: Преобразовать _все слои

en: Transform _Guide Layer Too
ru: Преобразовать слой _направляющих

en: Transform _Width Too
ru: Преобразовать _ширину

en: Transform ascender serifs
ru: Преобразовать засечки верхних выносных элементов

en: Transform baseline serifs
ru: Преобразовать засечки на базовой линии

en: Transform descender serifs
ru: Преобразовать засечки нижних выносных элементов

en: Transform diagonal serifs
ru: Преобразовать диагональные засечки

en: Transform kerning _classes too
ru: Также преобразовать _кернинговые классы

en: Transform simple positioning features & _kern pairs
ru: Преобразовать простые функции позиционирования и _кернинговые пары

en: Transform x-height serifs
ru: Преобразовать засечки строчных знаков

en: Transformation Matrix
ru: Матрица преобразования

en: Transformation Matrix Changed
ru: Матрица преобразования изменена

en: Transformed by:
ru: Изменён:

en: Transforming...
ru: Преобразование...

en: Transitional Serifs
ru: Переходная антиква

en: Translate By
ru: Переместить на

en: Translation in X
ru: Перемещение по X

en: Translation in Y
ru: Перемещение по Y

en: Transmitting %s...
ru: Выполняется передача %s...

en: Transmitting Meta Data...
ru: Выполняется передача метаданных...

en: Transmitting font...
ru: Передача шрифта...

en: Triangle
ru: Треугольные

en: TrueType Hints
ru: Инструкции TrueType

en: Try To Fix Glyphs With
ru: Попробовать исправить символы с

en: Tundra Nenets
ru: Ненецкий

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Turkmen
ru: Туркменский

en: Tuvin
ru: Тувинский

en: Type
ru: Тип

en: Type of distortable font:
ru: Тип искажаемого шрифта:

en: Type:
ru: Тип:

en: U_nlink Reference
ru: _Разыменовать ссылку

en: Udmurt
ru: Удмуртский

en: Ugaritic
ru: Древнеперсидский

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: Ultra-Condensed (50%)
ru: Ультраузкий (50%)

en: Ultra-Expanded (200%)
ru: Ультрарастянутый (200%)

en: Unasigned Bit 8
ru: Неназначенный бит 8

en: Unassigned Bit 100
ru: Неназначенный бит 100

en: Unassigned Bit 101
ru: Неназначенный бит 101

en: Unassigned Bit 102
ru: Неназначенный бит 102

en: Unassigned Bit 103
ru: Неназначенный бит 103

en: Unassigned Bit 104
ru: Неназначенный бит 104

en: Unassigned Bit 105
ru: Неназначенный бит 105

en: Unassigned Bit 106
ru: Неназначенный бит 106

en: Unassigned Bit 107
ru: Неназначенный бит 107

en: Unassigned Bit 108
ru: Неназначенный бит 108

en: Unassigned Bit 109
ru: Неназначенный бит 109

en: Unassigned Bit 110
ru: Неназначенный бит 110

en: Unassigned Bit 111
ru: Неназначенный бит 111

en: Unassigned Bit 112
ru: Неназначенный бит 112

en: Unassigned Bit 113
ru: Неназначенный бит 113

en: Unassigned Bit 114
ru: Неназначенный бит 114

en: Unassigned Bit 115
ru: Неназначенный бит 115

en: Unassigned Bit 116
ru: Неназначенный бит 116

en: Unassigned Bit 117
ru: Неназначенный бит 117

en: Unassigned Bit 118
ru: Неназначенный бит 118

en: Unassigned Bit 119
ru: Неназначенный бит 119

en: Unassigned Bit 12
ru: Неназначенный бит 12

en: Unassigned Bit 120
ru: Неназначенный бит 120

en: Unassigned Bit 121
ru: Неназначенный бит 121

en: Unassigned Bit 122
ru: Неназначенный бит 122

en: Unassigned Bit 123
ru: Неназначенный бит 123

en: Unassigned Bit 124
ru: Неназначенный бит 124

en: Unassigned Bit 125
ru: Неназначенный бит 125

en: Unassigned Bit 126
ru: Неназначенный бит 126

en: Unassigned Bit 127
ru: Неназначенный бит 127

en: Unassigned Bit 14
ru: Неназначенный бит 14

en: Unassigned Bit 27
ru: Неназначенный бит 27

en: Unassigned Bit 53
ru: Неназначенный бит 53

en: Unassigned Bit 58
ru: Неназначенный бит 58

en: Unassigned Bit 93
ru: Неназначенный бит 93

en: Unassigned Bit 94
ru: Неназначенный бит 94

en: Unassigned Bit 95
ru: Неназначенный бит 95

en: Unassigned Bit 96
ru: Неназначенный бит 96

en: Unassigned Bit 97
ru: Неназначенный бит 97

en: Unassigned Bit 98
ru: Неназначенный бит 98

en: Unassigned Bit 99
ru: Неназначенный бит 99

en: Undeciphered scripts
ru: Нерасшифрованные системы письменности

en: Undefined substitution
ru: Неопределенная подстановка

en: Underline _Position:
ru: _Линия подчеркивания:

en: Underline|_Height:
ru: В_ысота:

en: Unexpected density
ru: Неожиданная плотность

en: Unexpected end of file in lookup definition on line %d of %s
ru: Неожиданный конец файла в определении справки на строке %d из %s

en: Unexpected number
ru: Неожиданное число

en: Unexpected token, %s, in lookup definition on line %d of %s
ru: Неожиданный ключ, %s, в определении справки на строке %d из %s

en: Unicase
ru: Единый регистр

en: Unicode 2.0+, BMP only
ru: Unicode 2.0+, только BMP

en: Unicode C_har:
ru: _Символ по Unicode:

en: Unicode Ranges
ru: Блоки Unicode

en: Unicode Ranges:
ru: Диапазоны Unicode:

en: Unicode _Value:
ru: _Значение Unicode:

en: Uniform scaling for horizontal counters and side bearings
ru: Единообразно масштабировать по горизонтальным просветам и границам

en: Uniform scaling for stems on both axes
ru: Единообразное масштабирование штрихов по всем осям

en: Unknown Language
ru: Неизвестный язык

en: Unknown glyph referenced in GSUB/GPOS/MATH
ru: Неизвестный глиф, на который ссылаются в GSUB/GPOS/MATH

en: Unknown lookup
ru: Неизвестная справка

en: Unknown lookup name: %60.60s
ru: Неизвестное название справки: %60.60s

en: Unknown operator in %s: %x
ru: Неизвестный оператор в %s: %x

en: Unlike most commands this one does not work directly on the
    selected glyphs. Instead, if you select a glyph FontForge will
    create (or reuse) another glyph named by appending the extension
    to the original name, and it will copy a modified version of
    the original glyph into the new one.
ru: В отличие от большинства команд эта не работает напрямую с выделенными символами.
    Вместо этого, если вы выделили "A" (или "a"), FontForge создаст новый (или использует готовый)
    символ с именем "a.sc" и скопирует измененную копию глифа "A" в "a.sc".

en: Unlink
ru: Разыменовать

en: Unlink All
ru: Разыменовать все

en: Unnamed lookup
ru: Безымянная справка

en: Unreasonable DPI
ru: Неблагоразумное значение dpi

en: Unspecified Language
ru: Язык не указан

en: Unsupported image format
ru: Неподдерживаемый формат изображений

en: Upload FONTLOG
ru: Закачать FONTLOG

en: Upload License
ru: Закачать текст лицензии

en: Upload the license (as found in the list of truetype names)
ru: Закачать лицензию (по списку в именах TrueType)

en: Upload to the
ru: Закачать на

en: Uploading font...
ru: Закачивается шрифт...

en: Uploading to %s
ru: Закачка на %s

en: Uploading to Open Font Library
ru: Закачивание на Open Font Library

en: Upper Case
ru: Верхний регистр

en: Upper Sorbian
ru: Верхневендский

en: Urdu
ru: Урду

en: Urdu (India)
ru: Урду (Индия)

en: Urdu (Pakistan)
ru: Урду (Пакистан)

en: Use FreeType
ru: Использовать FreeType

en: Use UniqueID
ru: Использовать UniqueID

en: Use XUID
ru: Использовать XUID

en: Use _First
ru: Использовать _первый

en: Use cubic (that is PostScript) splines to hold the outlines of all
    layers of this font. Cubic splines are generally easier to edit
    than quadratic (and you may still generate a truetype font from them).
ru: Использовать кубические (PostScript) сплайны для хранения
    всех кривых всех слоев этого шрифта. Кубические сплайны 
    обычно проще редактировать, чем квадратичные
    (и из них всегда можно создать шрифт TrueType).

en: Use quadratic (that is truetype) splines to hold the outlines of all
    layers of this font rather than cubic (PostScript) splines.
ru: Использовать квадратичные (TrueType), а не кубические (PostScript)
    сплайны для хранения всех кривых всех слоев этого шрифта.

en: Use the FreeType rasterizer (when available)
    to rasterize glyphs in the font view.
    This generally results in better quality.
ru: Ииспользовать растеризатор FreeType (если доступен)
    для растеризации глифов при просмотре шрифта.
    Глифы при этом как правило выглядят лучше.

en: Use the cairo library for drawing (if available)
    This makes for prettier (anti-aliased) but slower drawing
    This applies to any windows created AFTER this is set.
    Already existing windows will continue as they are.
ru: Использовать библиотеку Cairo (если она доступна)
    для сглаженной, но более медленной отрисовки графики.
    Изменение параметра вступит в силу только для
    вновь открываемых окон программы.

en: Use the pango library for text (if available)
    This makes for prettier and handles complex scripts.
    But it can slow things down on older machines.
    This applies to any windows created AFTER this is set.
    Already existing windows will continue as they are.
ru: Использовать библиотеку Pango (если она доступна)
    для поддержки сложных письменностей.
    Изменение параметра вступит в силу только для
    вновь открываемых окон программы.

en: UseCairoDrawing
ru: Использовать Cairo

en: UsePangoDrawing
ru: Использовать Pango

en: Username on OFLib
ru: Имя пользователя OFLB

en: Username:
ru: Пользователь:

en: Uyghur
ru: Уйгурский

en: Uzbek
ru: Узбекский

en: Uzbek (Cyrillic)
ru: Узбекский (Кириллица)

en: Uzbek (Latin)
ru: Узбекский (Латиница)

en: V
ru: В

en: VFlex Hint Color
ru: Цвет в. flex-хинта

en: VKern By Classes
ru: Верт. кернинг по классам

en: VKern By Classes...
ru: Верт. кернинг по классам...

en: VKern From HKern
ru: Верт. кернинг из гор. кернинга

en: VStem
ru: Вертикальные штрихи

en: VWidth
ru: В.ширина

en: Validate Before Saving
ru: Проверить перед сохранением

en: Validating...
ru: Выполняется проверка...

en: Value
ru: Значение

en: Value out of bounds
ru: О_тменить

en: Value out of range
ru: Значение вне диапазона

en: Value:
ru: Значение:

en: Vanishing Point:
ru: Точка схода:

en: Vendor ID:
ru: ID производителя:

en: Vendor URL
ru: URL производителя

en: Version
ru: Версия

en: Version %.20s
ru: Версия %.20s

en: Vert. Hint Color
ru: Цвет верт. хинта

en: Vert. Variants
ru: Верт. варианты

en: Vertical
ru: Вертикаль

en: Vertical Baselines
ru: Вертикальные линии шрифта

en: Vertical Counter Scale
ru: Масштабирование вертикальных просветов

en: Vertical Counters:
ru: Вертикальные просветы:

en: Vertical Fractions
ru: Вертикальные дроби

en: Vertical Kana Alternates
ru: Вертикальные альтернативы каны

en: Vertical Kerning
ru: Вертикальный кернинг

en: Vertical Offset
ru: Смещение по вертикали

en: Vertical Offset:
ru: Смещение по вертикали:

en: Vertical Only
ru: Только по вертикали

en: Vertical Rotation & Alternates
ru: Замена вариантами для вертикального письма

en: Vertical Scale
ru: Вертикальное масштабирование

en: Vertical Scale:
ru: Масштаб по вертикали:

en: Vertical Stem Width Scale
ru: Масштаб ширины верт. штрихов

en: Vertical forms
ru: Вертикальные формы

en: Very Condensed
ru: Очень сжатый

en: Very Expanded
ru: Очень расширенный

en: Very Light
ru: Очень светлый

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: View
ru: Вид

en: View Point
ru: Точка обзора

en: Vowel Jamo Forms
ru: Гласные формы Ямо

en: WWS Subfamily
ru: Подсемейство WWS

en: W_ithin Rectangle
ru: _В пределах прямоугольника

en: Wansung (Korean)
ru: Wansung (Корейский)

en: Warn if _unlinked references
ru: Предупредить о _несвязанных ссылках

en: Warning
ru: Внимание

en: Warning: Font contained no glyphs
ru: Предупреждение: в шрифтовом файле не было глифов

en: Warnings
ru: Предупреждения

en: Weight, Width, Slope Only
ru: Только насыщенность, ширина и наклон

en: Welsh
ru: Уэльский

en: What type(s) of palm font records do you want?
ru: Какой тип записей шрифта Palm вам нужен?

en: When a font is opened, should it be made compact?
ru: Включить ли компактную кодировку для только что открытого шрифта

en: When copying glyphs from the font view, also copy the
    glyphs' truetype instructions.
ru: При копировании глифов из окна таблицы шрифта
    также копировать truetype-инструкции этих глифов

en: When fontforge opens a (non-sfd) font it will try to display this unicode character in the fontview.
ru: При открытии шрифтового файла (не SFD) FontForge попытается отобразить этот юникодный символ

en: When generating a truetype or opentype font it is occasionally
    useful to know the mapping between truetype glyph ids and
    glyph names. Setting this option will cause FontForge to
    produce a file (with extension .g2n) containing those data.
ru: При создании шрифта TrueType или OpenType иногда
    бывает полезно знать привязку идентификаторов глифов
    TrueType к именам глифов. Если эта функция используется,
    FontForge создаст файл с расширением .g2n, содержащий
    такую карту привязок.

en: When serifs are removed (as first two in "m"), replace with:
ru: Удаленные засечки (как первые две в "m") заменить на:

en: Whether fonts loaded from the disk should retain their splines
    with the original order (quadratic or cubic), or whether the
    splines should be converted to the default order for new fonts
    (see NewFontsQuadratic).
ru: Должны ли загружаемые в программу шрифты сохранять
    свои сплайны (квадратичные или кубические), или же сплайны
    должны преобразовываться согласно значению параметра
    NewFontsQuadratic.

en: Whether new fonts should contain splines of quadratic (truetype)
    or cubic (PostScript & opentype).
ru: Должны ли новые шрифты содержать квадратичные (TrueType)
    или же кубические (PostScript и OpenType) сплайны.

en: Width
ru: Ширина

en: Width Color
ru: Цвет ширины

en: Width _Class
ru: Класс _ширины:

en: Width of Vertical Stems:
ru: Ширина горизонтальных штрихов:

en: Width:
ru: Ширина:

en: Window
ru: Окно

en: Windows Latin ("ANSI")
ru: Латиница Windows (ANSI)

en: Write failed
ru: Не удалось выполнить запись

en: Wrong Direction
ru: Неправильное направление

en: Wrong type of SFD file
ru: Неправильный тип файла SFD

en: X Bitmap
ru: Растр X

en: X Resource Editor
ru: Редактор ресурсного файла X

en: XHeight Percent
ru: Процент роста строчных:

en: XHeight Percent:
ru: Процент роста строчных:

en: XHeight:
ru: Высота строчных:

en: Yakut
ru: Якутский

en: Yes
ru: Да

en: Yes to _All
ru: Да для _всех

en: Yi Modern
ru: Современный Юи

en: Yi Syllables/Radicals
ru: Слоги и корни Юи

en: Yiddish
ru: Идиш

en: Yoruba
ru: Йоруба

en: You appear to have an old editing session on %s.
    Would you like to recover it?
ru: Похоже, у вас остался незавершенный сеанс редактирования в %s.
    Вы хотите восстановить его?

en: You are attempting to clear %.30s which is referred to by
    another character. Are you sure you want to clear it?
ru: Вы пытаетесь очистить %.30s, на который ссылается другой символ.
    Вы действительно хотите очистить его?

en: You are attempting to paste a reference to %1$s into %2$s.
    But %1$s does not exist in this font.
    Would you like to copy the original splines (or delete the reference)?
ru: Вы пытаетесь вставить ссылку в %1$s в %2$s.
    Но %1$s в этом шрифтовом файле отсутствует.
    Вы хотите скопировать исходные сплайны (или удалить ссылку)?

en: You are attempting to paste glyph instructions from one font to another. Generally this will not work unless the 'prep', 'fpgm' and 'cvt ' tables are the same.
    Do you want to continue anyway?
ru: Вы пытаетесь вставить инструкции глифа из одного шрифтового файла в другой. Скорее всего это сработает только в том случае, если таблицы 'prep', 'fpgm' и 'cvt ' этих шрифтовых файлов совпадают.
    Всё равно продолжить?

en: You are attempting to save a CID font in a non-CID format. This is ok, but it means that only the current sub-font will be saved.
    Is that what you want?
ru: Вы пытаетесь сохранить шрифт CID не в формате CID. Это допустимо, но означает, что будет сохранён только текущий вложенный шрифт.
    Вы действительно хотите этого?

en: You changed the point numbering
ru: Вы изменили нумерацию точек

en: You have just changed the point numbering of glyph %s.%s%s%s
ru: Вы изменили нумерацию точек символа %s.%s%s%s

en: You may attach a text label to this guideline if you wish to
ru: Вы можете прицепить к направляющей текстовую метку:

en: You may create a script menu containing up to 10 frequently used scripts
    Each entry in the menu needs both a name to display in the menu and
    a script file to execute. The menu name may contain any unicode characters.
    The button labeled "..." will allow you to browse for a script file.
ru: Вы можете создать меню содержащее до 10 часто используемых сценариев
    Каждая запись должна содержать команду отображаемую в меню
    и название файла сценария. Команда меню может содержать любые символы Unicode.
    Кнопка "..." позволяет выбрать файл сценария.

en: You may create a script menu containing up to 10 frequently used scripts.
    Each entry in the menu needs both a name to display in the menu and
    a script file to execute. The menu name may contain any unicode characters.
    The button labeled "..." will allow you to browse for a script file.
ru: Вы можете создать меню содержащее до 10 часто используемых сценариев.
    Каждая запись должна содержать команду отображаемую в меню
    и название файла сценария. Команда меню может содержать любые символы Unicode.
    Кнопка "..." позволяет выбрать файл сценария.

en: You may not paste a reference into this window
ru: Вы не можете вставить ссылку в это окно

en: You may not select both variants of 'f'
ru: Вы не можете выбрать оба варианта "f"

en: You may not use spiros
ru: Вы не можете использовать кривые Спиро

en: You must choose a lookup type
ru: Необходимо выбрать тип справки

en: You must draw a line
ru: Необходимо нарисовать линию

en: You must draw a line, with at most one additional point
ru: Необходимо нарисовать линию с как минимум одной дополнительной точкой

en: You must name the lookup.
ru: Необходимо дать название этой справке

en: You must select a Lookup Type.
ru: Необходимо выбрать тип справки

en: You must select a lookup subtable in which to store the kerning pairs
ru: Необходимо выбрать субтаблицу справки для хранения кернинговых пар

en: You must select a lookup subtable to contain this kerning pair
ru: Необходимо выбрать субтаблицу справки для хранения этой кернинговой пары

en: You must specify a glyph name for subtable %s
ru: В субтаблице %s необходимо указать название глифа

en: Your font has a 2 byte encoding, but you are attempting to save it in a format that only supports one byte encodings. This means that you won't be able to access anything after the first 256 characters without reencoding the font.
    
    Do you want to proceed anyway?
ru: У вашего шрифта двухбайтная кодировка, а вы пытаетесь сохранить его в формате, который поддерживает только однобайтные кодировки. Это значит, что вы не сможете получить доступ ни к чему после первых 256 символов без перекодирования шрифта.
    
    Хотите продолжить?

en: Z_oom out
ru: _Отдалить

en: Zone:
ru: Зона:

en: Zones
ru: Зоны

en: Zoom _in
ru: _Приблизить

en: Zulu
ru: Зулусский

en: _24 pixel outline
ru: Контур _24 точки

en: _36 pixel outline
ru: Контур _36 точек

en: _48 pixel outline
ru: Контур _48 точек

en: _72 pixel outline
ru: Контур _72 точки

en: _8x2  cell window
ru: Окно 8×2 ячейки

en: _96 pixel outline
ru: Контур _96 точек

en: _About...
ru: О _программе...

en: _Accept inexact
ru: _Возможно неточное совпадение

en: _Add
ru: _Добавить

en: _Add Anchor
ru: _Добавить якорь

en: _Add Encoding Slots...
ru: _Добавить слоты кодировки...

en: _Add HHint
ru: Добавить _горизонтальные хинты

en: _Add Selected
ru: _Добавить выбранные

en: _All Fonts
ru: _Всех шрифтов

en: _Alphabetic
ru: В _алфавитном порядке

en: _Anchored Pairs
ru: С_цепленные пары

en: _Anchors
ru: _Якоря

en: _Anti Alias
ru: _Сглаживать

en: _Anti-Aliased
ru: _Сглаживание

en: _Apply
ru: _Применить

en: _Apply to All
ru: _Применить ко всем

en: _Apply to Selection
ru: _Применить к выделению

en: _Arm Style
ru: _Горизонт. штрих и концевые элементы:

en: _Around
ru: _Вокруг

en: _Ascent:
ru: _Верхние выносные:

en: _Auto
ru: _Авто

en: _Auto Width...
ru: _Автоширина...

en: _Average Points
ru: _Усредненное положение точек

en: _Back
ru: _Фон

en: _Base Filename:
ru: _Базовое имя файла:

en: _Bigger Pixel Size
ru: _Больший размер пиксела

en: _Bigger Point Size
ru: _Больший размер пункта

en: _Blend to New Font...
ru: _Смешать в новый шрифт...

en: _Both
ru: _Оба

en: _Bottom
ru: Вн_из

en: _Bottom hint:
ru: _Нижний хинт:

en: _Bottom:
ru: _Нижний предел:

en: _Browse
ru: _Просмотр

en: _Browse...
ru: _Просмотреть...

en: _Build Accented Glyph
ru: Создать _акцентированный символ

en: _Butt
ru: _Плоский

en: _Calligraphic
ru: _Каллиграфия

en: _Cancel
ru: О_тменить

en: _Center in Width
ru: _Центрировать по ширине

en: _Change Supplement...
ru: _Изменить дополнение...

en: _Changed Glyphs
ru: _Изменённые глифы

en: _Clear HStem
ru: Очистить _горизонтальные штрихи

en: _Clear Hints
ru: О_чистить хинты

en: _Close
ru: _Закрыть

en: _Cluster
ru: _В скопление

en: _Compact
ru: _Компактная

en: _Condense/Extend...
ru: _Сжать/Расширить...

en: _Contrast
ru: _Контраст:

en: _Control Point Info
ru: _Данные о контрольной точке

en: _Control Points near horizontal/vertical
ru: _Упр. точки почти горизонтальны/вертикальны

en: _Convert to CID
ru: _Преобразовать в _CID

en: _Copies:
ru: _Копии:

en: _Copy
ru: С_копировать

en: _Correct Direction
ru: _Исправить направление

en: _Create MM...
ru: _Создать MM...

en: _Create Pair
ru: _Создать пару...

en: _Curve
ru: _Кривая

en: _Debug...
ru: _Отладка...

en: _Delete
ru: _Удалить

en: _Descent:
ru: _Нижние выносные:

en: _Deselect All
ru: Сн_ять выделение

en: _Detach
ru: От_цепить

en: _Detach Glyphs
ru: От_цепить символы

en: _Diagonal Hints
ru: _Диагональные хинты

en: _Displayed Font
ru: _Отображаемого шрифта

en: _Docked Palettes
ru: _Сцепленные палитры

en: _Don't AutoHint
ru: _Не хинтовать автоматически

en: _Don't Expand
ru: _Не расширять

en: _Don't Save
ru: _Не сохранять

en: _Done
ru: _Закрыть

en: _Down
ru: _Ниже

en: _Earlier
ru: _Раньше

en: _Edges near horizontal/vertical
ru: Края почти _горизонтальны/вертикальны

en: _Edit
ru: _Правка

en: _Edit Data
ru: Изменить _данные

en: _Edit Instructions...
ru: _Изменить инструкции...

en: _Edit...
ru: _Изменить...

en: _Ellipse
ru: _Эллипс

en: _Em Size:
ru: _Размер Em:

en: _Embeddable
ru: _Встраивание:

en: _Enabled
ru: _Включен

en: _Encoding Hex
ru: Hex _кодировки

en: _Error Limit:
ru: _Предельная ошибка:

en: _Exact
ru: Точное совпадение

en: _Exclude
ru: _Разность

en: _Expand Stroke...
ru: Расширить _штрих...

en: _Extrema
ru: _Экстремумы

en: _Family Name:
ru: _Гарнитура:

en: _File
ru: _Файл

en: _Fill
ru: _Заливку

en: _Filter
ru: _Фильтр

en: _Find Intersections
ru: Р_азделить

en: _First
ru: _Первый

en: _First Point
ru: _Первая точка

en: _Fit
ru: _Заполнить

en: _Fit to em
ru: _Заполнить до em

en: _Flatten bumps on lines
ru: _Выровнять горбы кривых

en: _Font Info...
ru: _Информация о шрифте...

en: _Force Encoding
ru: П_ринудительно переименовать

en: _Forget about it
ru: _Забыть его

en: _Full Font Display
ru: Отобразить _весь шрифт

en: _G2 Curve
ru: _Кривая G2

en: _Gap:
ru: _Интервал:

en: _Generate Fonts...
ru: Создать _шрифты...

en: _Glyph Image
ru: _Изображение символа

en: _Glyph Info...
ru: _Информация о символе...

en: _Glyphs Worth Outputting
ru: Только _достойные экспорта глифы

en: _Goto
ru: Пере_ход

en: _Guess
ru: _Угадать

en: _Guide
ru: _Направляющая

en: _HStem
ru: _Горизонтальные штрихи

en: _Hangul
ru: _Хангул

en: _Height Ratio:
ru: Ко_эфф. высоты:

en: _Height:
ru: _Высота:

en: _Help
ru: _Справка

en: _Hide
ru: С_крыть

en: _Hide Unused Columns
ru: _Скрыть неиспользуемые столбцы

en: _Hinting Needed
ru: _Не имеющие хинтов

en: _Hints controlling no points
ru: _Хинты, не контролирующие никакие точки

en: _Hist.
ru: _Гистограмма

en: _Horizontal Baselines...
ru: _Горизонтальные линии шрифта...

en: _Horizontal Hints
ru: _Горизонтальные хинты

en: _IBM Family:
ru: Гарнитура _IBM:

en: _Import
ru: _Импортировать

en: _Import...
ru: _Импортировать...

en: _Index
ru: _Содержание

en: _Insert
ru: _Вставить

en: _Insert Random Text...
ru: _Вставить случайный текст...

en: _Interpolated
ru: _Интерполированное

en: _Intersect
ru: _Пересечение

en: _Invert Selection
ru: _Инвертировать выделение

en: _Italic Angle:
ru: _Угол наклона:

en: _Italic...
ru: _Курсив...

en: _Join
ru: _Соединить

en: _Kern Pairs
ru: К_ернинговые пары

en: _Kerning only
ru: Только _кернинг

en: _LCG
ru: _ЛКГ

en: _Language
ru: _Язык

en: _Language:
ru: _Язык:

en: _Last
ru: П_оследний

en: _Layers
ru: С_лои

en: _Left
ru: С_лева

en: _Left Constraint
ru: _Левая ограничительная

en: _Letterform
ru: _Форма символа:

en: _License...
ru: _Лицензия...

en: _Ligatures
ru: _Лигатуры

en: _Load Encoding...
ru: _Загрузить кодировку...

en: _Make First
ru: Сделать _первой

en: _Match Fuzziness:
ru: _Нечеткость совпадения:

en: _Maximum distance between points in a region
ru: _Макс. расстояние между точками области

en: _Merge
ru: О_бъединить

en: _Merge Fonts...
ru: О_бъединить шрифты...

en: _Metrics
ru: _Метрики

en: _Midline
ru: Средняя _линия:

en: _Miter
ru: О_строе

en: _Mixed
ru: С_мешанные

en: _More hints than:
ru: _больше инструкций чем:

en: _More points than:
ru: _Больше точек чем:

en: _Move Points
ru: _Переместить точки

en: _Multi Size Glyph
ru: _Глиф в нескольких размерах

en: _Multi Size Glyphs
ru: _Глифы в нескольких размерах

en: _Name
ru: _Название

en: _Name Contour
ru: _Дать имя контуру

en: _Name:
ru: _Название:

en: _Next
ru: _Дальше

en: _Next >
ru: _След. >

en: _Next Glyph
ru: _Следующий символ

en: _Next Point
ru: _Следующая точка

en: _No
ru: _Нет

en: _Non Linear Transform...
ru: _Нелинейно преобразовать...

en: _None
ru: _Нет

en: _Normal
ru: _Обычное

en: _OS/2 Version
ru: Версия _OS/2

en: _Off
ru: _Выключить

en: _Open
ru: _Открыть

en: _Order
ru: _Порядок

en: _Other
ru: _Другое

en: _Outline
ru: _Контур

en: _Overview
ru: _Обзор

en: _Pairs
ru: _Пары

en: _Palettes
ru: _Палитры

en: _Parse
ru: _Разобрать

en: _Paste
ru: Вст_авить

en: _Point
ru: _Точка

en: _Point of View Projection...
ru: П_роекция точки обзора...

en: _Points
ru: _Точки

en: _Points near¹ hint edges
ru: Точки возле¹ краёв хинта

en: _Points too far
ru: Точки расположены слишком _далеко

en: _Pointsize:
ru: _Размер (pt):

en: _Populate
ru: _Заполнить

en: _Pressure:
ru: _Нажим:

en: _Prev Glyph
ru: _Предыдущий символ

en: _Prev Point
ru: П_редыдущая точка

en: _Print
ru: На_печатать

en: _Print...
ru: _Печать...

en: _Printer:
ru: Пр_интер:

en: _Proportion
ru: _Пропорции:

en: _Quit
ru: В_ыход

en: _Radius:
ru: _Радиус:

en: _Redo
ru: Ве_рнуть

en: _Reencode
ru: _Перекодировать

en: _References...
ru: _Ссылки...

en: _Refresh
ru: О_бновить

en: _Remove
ru: _Удалить

en: _Remove Empty
ru: Удалить _пустые

en: _Remove Font
ru: _Удалить шрифт

en: _Remove Overlap
ru: _Сумма

en: _Replace
ru: _Заменить

en: _Replace Glyph...
ru: _Заменить символ...

en: _Retain
ru: _Сохранить

en: _Revert
ru: _Восстановить

en: _Revert All
ru: _Восстановить все

en: _Revert File
ru: _Восстановить файл

en: _Review
ru: _Просмотреть

en: _Review Hints...
ru: Просмотреть _хинты...

en: _Right
ru: С_права

en: _Right Constraint
ru: _Правая ограничительная

en: _Right→
ru: В_право→

en: _Rotate 90° CW
ru: По_вернуть на 90° по часовой стрелке

en: _Round
ru: _Круглый

en: _Rulers
ru: _Линейки

en: _Save
ru: _Сохранить

en: _Save As...
ru: Сохранить _как...

en: _Save Namelist of Font...
ru: Со_хранить список имён шрифта...

en: _Save in UTF8
ru: _Сохранить в UTF-8

en: _Scale Outlines
ru: _Масштабировать контуры

en: _Search
ru: _Искать

en: _Select
ru: _Выделить

en: _Serifs
ru: Стиль _засечек:

en: _Shades
ru: _Тени

en: _Shadow
ru: _Тень

en: _Show
ru: _Показать

en: _Show ATT
ru: _Показать ATT

en: _Side Bearings
ru: _Боковые границы

en: _Simplify
ru: _Упростить

en: _Size:
ru: _Размер:

en: _Skew...
ru: На_клонить...

en: _Skip
ru: _Пропустить

en: _Skip for now
ru: _Пропустить сейчас

en: _Smaller Pixel Size
ru: _Меньший размер пиксела

en: _Smaller Point Size
ru: _Меньший размер пункта

en: _Sort
ru: _Сортировать

en: _Space Points
ru: _Равное расстояние между точками

en: _Stop
ru: _Стоп

en: _Stroke
ru: _Штрих

en: _Stroked Font
ru: Шрифт с _обводкой

en: _Substitutions...
ru: _Подстановки...

en: _Tag:
ru: _Тэг:

en: _Tangent
ru: _Касательная

en: _Thirds in Width
ru: _Трети по ширине

en: _Tools
ru: И_нструменты

en: _Top
ru: Вв_ерх

en: _Top hint:
ru: _Верхний хинт:

en: _Top:
ru: _Верхний предел:

en: _Transform...
ru: _Преобразовать...

en: _Transformations
ru: _Преобразования

en: _TrueType Instructions
ru: _Инструкций TrueType

en: _Type3 Multi Layered Font
ru: Многослойный шрифт _Type3

en: _Undo
ru: _Отменить

en: _Unlink
ru: _Разыменовать

en: _Up
ru: _Выше

en: _Up↑
ru: _Вверх↑

en: _Use My Metrics
ru: Использовать _мои метрики

en: _VStem
ru: _Вертикальные штрихи

en: _VWidth
ru: _В. ширина

en: _Validate...
ru: _Проверить корректность...

en: _Validation
ru: _Проверка

en: _Version
ru: _Версия

en: _Version:
ru: _Версия:

en: _Vertical Baselines...
ru: _Вертикальные линии шрифта...

en: _Vertical Hints
ru: _Вертикальные хинты

en: _View
ru: _Вид

en: _Warn if inexact
ru: Пр_едупредить о неточности

en: _Weight
ru: Н_асыщенность:

en: _Weight Class
ru: _Класс насыщенности:

en: _Width
ru: _Ширина

en: _Width:
ru: _Ширина:

en: _Window
ru: _Окно

en: _Window Type
ru: Тип _окна

en: _Wireframe
ru: _Каркас

en: _Wireframe...
ru: _Каркас...

en: _X Resource Editor...
ru: _Редактор ресурсного файла X...

en: _X near¹
ru: _X возле¹

en: _X-Height
ru: _Рост строчных:

en: _Y near¹
ru: _Y возле¹

en: _Yes
ru: _Да

en: _Zone:
ru: _Зона:

en: _Zones:
ru: _Зоны:

en: by
ru: по

en: copyright notice
ru: уведомление об авторских правах

en: coverage
ru: Охват

en: cursive|Script
ru: Рукописная

en: em units
ru: единиц em

en: em-units
ru: единиц em

en: family name
ru: название гарнитуры

en: font name
ru: название шрифта

en: full name
ru: полное название

en: glyph definition table
ru: таблица определения глифа

en: glyph positioning table
ru: таблица размещения глифов

en: glyph substitution table
ru: таблица подстановки глифов

en: if smaller than
ru: если меньше чем

en: if tan less than
ru: если тангенс меньше

en: kern pair
ru: керн. пара

en: kerning table
ru: таблица кернинга

en: ligature
ru: лигатура

en: longer than
ru: длиннее чем

en: points|_Merge
ru: _Объединить

en: position
ru: положение

en: positioning
ru: размещение

en: problfixup|Self Intersections
ru: Самопересечения

en: problselect|Bad Direction
ru: Неправильное направление

en: problselect|Errors
ru: Ошибки

en: problselect|Missing Extrema
ru: Отсутствующие экстремумы

en: problselect|Open Contours
ru: Открытые контуры

en: problselect|Self Intersections
ru: Самопересечения

en: properties table
ru: таблица свойств

en: substitution
ru: подстановка

en: unknown SIL table
ru: неизвестная таблица SIL

en: version
ru: версия

en: weight
ru: насыщенность

en: writing system|Script
ru: Письменность

en: ° Clockwise
ru: ° по часовой

en: ° Withershins
ru: ° против часовой стрелки

en: ¹ "Near" means within
ru: ¹ «Почти» —  в пределах

en: ΤεΧ & Math
ru: ΤεΧ и математика

en: ΤεΧ Bitmap Fonts
ru: Растровые шрифты ΤεΧ

en: ΤεΧ General
ru: ΤεΧ,общие

en: ΤεΧ Math Extension
ru: ΤεΧ, мат. расширение

en: ΤεΧ Math Symbol
ru: ΤεΧ, мат. символы

en: ΤεΧ Names
ru: Названия ΤεΧ

en: ←_Left
ru: ←_Влево

en: ↓_Down
ru: ↓В_низ

en: ∆Curvature: %g
ru: ∆ кривизны: %g
