fontforge - en to vi translation catalogue (6460 entries)

en: 
    Click here to go to http://scripts.sil.org/OFL 
    to get all the details about the Open Font License 
    and to read the corresponding FAQ.
vi: 
    Nhấn vào đây để thăm địa chỉ:
     http://scripts.sil.org/OFL
    để xem tất cả chi tiết về
    Giấy Phép Phông Mở
    và đọc Hỏi Đáp tương ứng
    (cả hai cũng dịch sang tiếng Việt).

en: 
    Layers:
vi: 
    Lớp:

en:   A linear gradient is represented by a line drawn
    from its start point to its end point.
      A radial gradient is represented by a line drawn
    from its center whose length is the ultimate radius.
    If there is a single additional point, that point
    represents the gradient's focus, if omitted the focus
    is the same as the radius.
vi: Một chuyển sắc thẳng đại diện bởi một đường
    được vẽ từ điểm đầu đến điểm cuối.
    Một chuyển sắc tròn đại diện bởi một đường
    được vẽ từ tâm có chiều dài là bán kính tới hạn.
    Nếu có một điểm thêm nữa riêng lẻ, điểm đó
    đại diện tiêu điểm của chuyển sắc; không có
    thì tiêu điểm trùng với bán kính.

en:   Attach right
vi:   Gắn bên phải

en:   Floating accent
vi:   Dấu phụ nổi

en:   Hang left
vi:   Treo bên trái

en:   Hang right
vi:   Treo bên phải

en:   Ignoring '%c%c%c%c'
vi:   Đang lờ '%c%c%c%c'

en:   Ignoring '%c%c%c%c' %s
vi:   Đang lờ '%c%c%c%c' %s

en:   Left Bound=%d
vi:   Mép bên trái=%d

en:   Mirror=%.30s
vi:   Nhân bản=%.30s

en:   Right Bound=%d
vi:   Mép bên phải=%d

en:   Stroke _Width:
vi:   Bề _rộng nét vẽ:

en:  %s: line %d
vi:  %s: dòng %d

en:  Adding a size will create it by scaling.
vi:  Thêm kích cỡ thì cũng tạo nó bằng cách co giãn.

en:  Adding a size will create it.
vi:  Thêm kích cỡ thì cũng tạo nó.

en:  At least one anchor point used point matching. It may be out of date now.
vi:  Ít nhất một điểm neo đã sử dụng chức năng khớp điểm. Giờ này nó có thể là quá cũ.

en:  At least one reference to this glyph used point matching. That match is now out of date.
vi: Ít nhất một tham chiếu đến hình tượng này đã sử dụng chức năng khớp điểm. Sự khớp đó giờ này quá cũ.

en:  Curvature: %g
vi:  Độ cong: %g

en:  Curvature: %g  Radius: %g
vi:  Độ cong: %g  Bán kính: %g

en:  Instructions in this glyph (or one that refers to it) are now out of date.
vi:  Các chỉ dẫn trong hình tượng này (hay một hình tham chiếu đến nó) giờ này quá cũ.

en:  Instructions in this glyph (or one that refers to it) have been lost.
vi:  Các chỉ dẫn trong hình tượng này (hay một hình tham chiếu đến nó) đã bị mất.

en:  Next
vi:  Kế

en:  Next CP
vi:  ĐK kế

en:  Perhaps you meant to use the keyword 'sub' rather than 'subs'?
vi:  Có lẽ bạn dự định sử dụng từ khoá « sub » hơn là « subs » ?

en:  Prev
vi:  Lùi

en:  Prev CP
vi:  ĐK lùi

en:  Removing a size will delete it.
vi:  Gỡ bỏ kích cỡ thì cũng xoá nó.

en:  Same as Fontname
vi:  Trùng với tên phông

en:  There must be at least one contextual rule
vi:  Phải có ít nhất một quy tắc ngữ cảnh

en:  Used in %s
vi:  Dùng trong %s

en:  _Em Size:
vi:  Kích cỡ _Em:

en:  refers to a missing glyph
vi:  tham chiếu đến một hình tượng còn thiếu

en: !!!! Unknown caret format %d !!!!
vi: ••• Không rõ định dạng con nháy %d. •••

en: "%.40s" size=%d point=%d (%d,%d) distance=%g
vi: "%.40s" cỡ=%d điểm=%d (%d,%d) cách=%g

en: "%s" is not the name of a known named anchor on line %d of %s.
vi: « %s » không phải là tên của một neo đặt tên được biết trên dòng %d của %s.

en: "%s" is not the name of a known named value record on line %d of %s.
vi: « %s » không phải là tên của một mục ghi giá trị đặt tên được biết trên dòng %d của %s.

en: "Symbol"
vi: « Ký hiệu »

en: %.100s is not in a known format (or is so badly corrupted as to be unreadable)
vi: %.100s không có định dạng đã biết (hay bị hỏng nên không thể đọc)

en: %.50s contains a flipped reference. This cannot be corrected as is. Would you like me to unlink it and then correct it?
vi: %.50s chứa một tham chiếu đã lật. Không thể sửa chữa như thế. Bạn có muốn bỏ liên kết nó, rồi sửa chữa không?

en: %1$.30s string for %2$.30s
vi: Chuỗi %1$.30s cho %2$.30s

en: %1$.80s at %2$d from %3$.90s
vi: Hình tượng %1$.80s tại mã %2$d của phông %3$.90s

en: %1$.80s at %2$d size %3$d from %4$.80s
vi: Hình tượng %1$.80s tại mã %2$d kích cỡ %3$d của phông %4$.80s

en: %1$s from lookup subtable %2$.50s
vi: %1$s từ bảng phụ tra tìm %2$.50s

en: %1$s had a reference, %2$s, with a bad transformation matrix (one of the matrix elements was bigger than 2). I moved the transformed contours into this glyph and made a reference to it, instead.
vi: %1$s có một tham chiếu (%2$s) với ma trận chuyển dạng sai (ma trận có một phần tử lớn hơn 2) thì các đường viền đã chuyển dạng được dời vào hình tượng này. Để thay thế, có một tham chiếu đến hình tượng gốc.

en: %1$s is not in %2$.100s
vi: %1$s không phải nằm trong %2$.100s

en: %1$s: %2$d. Expected %3$s got %4$s
vi: %1$s: %2$d. Đợi %3$s còn nhận %4$s

en: %2$.20s refers to an empty character "%1$.20s"
vi: %2$.20s tham chiếu đến một ký tự rỗng « %1$.20s »

en: %3d: <uninitialized>
vi: %3d: <chưa sơ khởi>

en: %c%c%c%c  Min Extent=%d, Max Extent=%d
vi: %c%c%c%c  Quy mô tiểu=%d, Quy mô đa=%d

en: %d pixel bitmap
vi: Mảng ảnh %d điểm ảnh

en: %d pixels
vi: %d điểm ảnh

en: %d@%d pixel bitmap
vi: Mảng ảnh %d@%d điểm ảnh

en: %s No Slope
vi: %sKhông có dốc

en: %s anchor %d
vi: %s neo %d

en: %s at ligature pos %d
vi: %s ở vị trí chữ ghép %d

en: %s base
vi: Cơ sở %s

en: %s by %s
vi: %s theo %s

en: %s contextual %d
vi: %s ngữ cảnh %d

en: %s does not contain an <svg> element at the top
vi: %s không chứa yếu tố <svg> ở đâu

en: %s entry
vi: Vào %s

en: %s exit
vi: Ra %s

en: %s had both contours and references, so the contours were moved into this glyph, and the a reference to it was added in the original.
vi: %s có cả hai đường viền và tham chiếu, thì các đường viền được dời vào hình tượng này, và tham chiếu đến nó được thêm vào hình tượng gốc.

en: %s in %s lookup %d
vi: %s trong %s tra tìm %d

en: %s is a mac resource file but contains no PostScript or truetype fonts
vi: %s là một tập tin tài nguyên Mac nhưng không chứa phông kiểu PostScript hay TrueType.

en: %s is not a cidmap file, please download
    http://fontforge.sourceforge.net/cidmaps.tgz
vi: %s không phải là một tập tin sơ đồ CID (cidmap). Hãy tải về:
    http://fontforge.sourceforge.net/cidmaps.tgz

en: %s is not in %.100s
vi: %s không nằm trong %.100s

en: %s kerning class %d
vi: %s hạng định chỗ %d

en: %s line: %d %s
vi: %s dòng: %d %s

en: %s line: %d %s: %s
vi: %s dòng: %d %s: %s

en: %s lookup %d
vi: %s tra tìm %d

en: %s mark
vi: Dấu %s

en: %s nested-substitutions %d
vi: Thay_thế_lồng_nhau %s %d

en: %s per glyph data %d
vi: %s theo dữ liệu hình tượng %d

en: %s subtable
vi: Bảng phụ %s

en: %s subtable %d
vi: Bảng phụ %s %d

en: %s(%s) and %s(%s) 0x%x in FOND %s
vi: %s(%s) và %s(%s) 0x%x trong FOND %s

en: %s: %d Expected %s, got %s
vi: %s: %d Đợi %s, còn nhận %s

en: %s: %d Unexpected %s found
vi: %s: %d Gặp %s bất thường

en: %s:%d Unexpected character %c (%d)
vi: %s:%d Gặp ký tự bất thường %c (%d)

en: 'BASE' Baseline Table
vi: Bảng đường cơ bản « BASE »

en: 'GDEF' Glyph Definition Table
vi: Bảng xác định hình tượng GDEF

en: 'GPOS' Glyph Positioning Table
vi: Bảng định vị hình tượng GPOS

en: 'GSUB' Glyph Substitution Table
vi: Bảng thay thế hình tượng GSUB

en: 'JSTF' Justification Table
vi: Bảng sắp thẳng « JSTF »

en: 'bsln' Horizontal Baseline Table
vi: Bảng cơ bản nằm ngang « bsln »

en: 'kern' Horizontal Kerning Table
vi: Bảng định chỗ theo chiều ngang 'kern'

en: 'lcar' Ligature Caret Table
vi: Bảng con nháy chữ ghép 'lcar'

en: 'morx' Glyph Extended Metamorphosis Table
vi: Bảng biến hình đã mở rộng hình tượng 'morx'

en: 'opbd' Optical Bounds Table
vi: Bảng mép quang 'opdb'

en: 'prop' Glyph Properties Table
vi: Bảng thuộc tính hình tượng 'prop'

en: (Adobe now considers XUID/UniqueID unnecessary)
vi: (Adobe thấy XUID/mã số duy nhất không còn cần thiết lại)

en: (Define "Almost")
vi: (Định nghĩa « Gần »)

en: (faked) MS bitmap only sfnt (ttf)
vi: sfnt chỉ mảng ảnh MS (giả) (ttf)

en: (kerning class)
vi: (hạng định chỗ)

en: (unspecified) SIL Graphite table
vi: bảng SIL Graphite (không xác định)

en: ) while in %s it is (
vi: ) còn trong %s nó là (

en: 100 Thin
vi: 100 Mảnh

en: 1250, Latin-2 (Eastern Europe)
vi: 1250, Latin-2 (Vùng Đông Âu)

en: 1251, Cyrillic
vi: 1251, Ki-rin

en: 1253, Greek
vi: 1253, tiếng Hy Lạp

en: 1254, Turkish
vi: 1254, tiếng Thổ Nhĩ Kỳ

en: 1255, Hebrew
vi: 1255, tiếng Do Thái

en: 1256, Arabic
vi: 1256, tiếng Ả Rập

en: 1257, Windows Baltic
vi: 1257, Ban-tích Windows

en: 1258, Vietnamese
vi: 1258 tiếng Việt

en: 1361, Korean Johab
vi: 1361, tiếng Hàn, Johab

en: 200 Extra-Light
vi: 200 Rất nhẹ

en: 300 Light
vi: 300 Nhẹ

en: 32x8 cell window
vi: Cửa sổ có ô 32×8

en: 400 Book
vi: 400 Quyển

en: 437, US
vi: 437, Mỹ

en: 500 Medium
vi: 500 Vừa

en: 600 Demi-Bold
vi: 600 Nửa đậm

en: 700 Bold
vi: 700 Đậm

en: 708, Arabic ASMO 708
vi: 708, tiếng A Rập ASMO 708

en: 737, Greek; former 437 G
vi: 737, tiếng Hy Lạp; trước là 437 G

en: 775, MS-DOS Baltic
vi: 775, các ngôn ngữ Ban-tích MS-DOS

en: 800 Heavy
vi: 800 Nặng

en: 855, IBM Cyrillic; primarily Russian
vi: 855, kir-in IBM; chính là tiếng Nga

en: 857, IBM Turkish
vi: 857, tiếng Thổ Nhĩ Kỳ IBM

en: 860, MS-DOS Portuguese
vi: 860, tiếng Bồ Đào Nha MS-DOS

en: 861, MS-DOS Icelandic
vi: 861, tiếng Băng Đảo MS-DOS

en: 862, Hebrew
vi: 862, tiếng Do Thái

en: 863, MS-DOS Canadian French
vi: 863, tiếng Pháp (Ca-na-đa) MS-DOS

en: 864, Arabic
vi: 864, tiếng Ả Rập

en: 865, MS_DOS Nordic
vi: 865, các ngôn ngữ vùng Bắc Âu MS_DOS

en: 866, MS-DOS Russian
vi: 866, tiếng Nga MS-DOS

en: 869, IBM Greek
vi: 869, tiếng Hy Lạp IBM

en: 874, Thai
vi: 874, tiếng Thái

en: 900 Black
vi: 900 Đen

en: 932, JIS/Japan
vi: 932, JIS/Nhật

en: 936, Simplified Chinese
vi: 936, tiếng Trung giản thể

en: 949, Korean Wansung
vi: 949, tiếng Hàn Wansung

en: 950, Traditional Chinese
vi: 950, tiếng Trung truyền thống

en: < _Prev
vi: < _Lùi

en: <Nothing>
vi: <Không gì>

en: <Temporary kerning>
vi: <Định chỗ tạm thời>

en: <Unknown direction>
vi: <Hướng không rõ>

en: <Untitled>
vi: <Không tên>

en: <empty>
vi: <rỗng>

en: <instrs inherited>
vi: <lệnh kế thừa>

en: <no glyph>
vi: <không có hình tượng>

en: <no instrs>
vi: <không lệnh>

en: <none>
vi: <không có>

en: <undefined>
vi: <chưa xác định>

en: A Font Family name is required
vi: Cần thiết tên nhóm phông

en: A PostScript name may not be a number
vi: Tên PostScript không thể là con số

en: A PostScript name should be ASCII
    and must not contain (){}[]<>%%/ or space
vi: Tên PostScript nên chứa chỉ ký tự ASCII,
    không cho phép chứa ký tự « (){}[]<>%%/ » hay dấu cách.

en: A PostScript name should be ASCII
    and must not contain (){}[]<>%%/ or space
    and must be shorter than 63 characters
vi: Tên PostScript nên chứa chỉ ký tự ASCII,
    không cho phép chứa ký tự « (){}[]<>%%/ »
    hay dấu cách và phải có chiều dài nhỏ hơn 63 ký tự.

en: A box drawn around other gadgets
vi: Một hộp được vẽ chung quanh ô điều khiển khác

en: A browser is probably running in the native Mac windowing system. You must leave the X environment to view it. Try Cmd-Opt-A
vi: Một trình duyệt rất có thể đang chạy trong hệ thống cửa sổ Mac sở hữu. Bạn phải ra khỏi môi trường X để xem nó. Hãy thử tổ hợp phím Cmd-Opt-A.

en: A calligraphic pen's nib has two dimensions, the width
    (which may be set by Stroke Width below) and the thickness
    or height. I express the height as a ratio to the width.
vi: Ngòi của bút viết đẹp có hai chiều : bề rộng
    (đặt bằng « Bề rộng nét » bên dưới), và bề sâu hay bề cao.
    Bề cao được đại diện là tỷ lệ với bề rộng.

en: A canvas (sub-window) wrapped up in a gadget, for drawing
vi: Một vùng vẽ (cửa sổ phụ) được bao bọc trong một ô điều khiển, để vẽ

en: A class must contain at least one glyph name, glyph names must be valid PostScript names, and no glyphs may appear in any other class
vi: Hạng phải chứa ít nhất một tên hình tượng; tên hình tượng phải là tên PostScript hợp lệ; không cho phép hình tượng xuất hiện trong hạng khác.

en: A comma separated list of font family names used to display small example images of glyphs over the user designed glyphs
vi: Danh sách định giới bằng dấu phẩy mà chứa các tên nhóm phông chữ dùng để hiển thị ảnh thí dụ nhỏ của hình tượng ở trên hình tượng được người dùng thiết kế

en: A comma separated list of font family names used to display small example images of glyphs over the user designed glyphs
    for characters in the unicode math region which are specified to be in a double struck font
vi: Danh sách định giới bằng dấu phẩy mà chứa các tên nhóm phông chữ dùng để hiển thị ảnh thí dụ nhỏ của hình tượng ở trên hình tượng được người dùng thiết kế cho các ký tự nằm trong phạm vi toán học Unicode mà được ghi rõ là một phông chữ vẽ đôi hai bên ký tự.

en: A comma separated list of font family names used to display small example images of glyphs over the user designed glyphs
    for characters in the unicode math region which are specified to be in a fractur font
vi: Danh sách định giới bằng dấu phẩy mà chứa các tên nhóm phông chữ dùng để hiển thị ảnh thí dụ nhỏ của hình tượng ở trên hình tượng được người dùng thiết kế cho các ký tự nằm trong phạm vi toán học Unicode mà được ghi rõ là một phông chữ Fractur.

en: A comma separated list of font family names used to display small example images of glyphs over the user designed glyphs
    for characters in the unicode math region which are specified to be in a monospace font
vi: Danh sách định giới bằng dấu phẩy mà chứa các tên nhóm phông chữ dùng để hiển thị ảnh thí dụ nhỏ của hình tượng ở trên hình tượng được người dùng thiết kế cho các ký tự nằm trong phạm vi toán học Unicode mà được ghi rõ là một phông chữ đơn cách.

en: A comma separated list of font family names used to display small example images of glyphs over the user designed glyphs
    for characters in the unicode math region which are specified to be in a sans-serif font
vi: Danh sách định giới bằng dấu phẩy mà chứa các tên nhóm phông chữ dùng để hiển thị ảnh thí dụ nhỏ của hình tượng ở trên hình tượng được người dùng thiết kế cho các ký tự nằm trong phạm vi toán học Unicode mà được ghi rõ là một phông chữ không chân.

en: A comma separated list of font family names used to display small example images of glyphs over the user designed glyphs
    for characters in the unicode math region which are specified to be in a script font
vi: Danh sách định giới bằng dấu phẩy mà chứa các tên nhóm phông chữ dùng để hiển thị ảnh thí dụ nhỏ của hình tượng ở trên hình tượng được người dùng thiết kế cho các ký tự nằm trong phạm vi toán học Unicode mà được ghi rõ là một phông chữ chữ viết.

en: A comma separated list of font family names used to display small example images of glyphs over the user designed glyphs
    for characters in the unicode math region which are specified to be in a serif font
vi: Danh sách định giới bằng dấu phẩy mà chứa các tên nhóm phông chữ dùng để hiển thị ảnh thí dụ nhỏ của hình tượng ở trên hình tượng được người dùng thiết kế cho các ký tự nằm trong phạm vi toán học Unicode mà được ghi rõ là một phông chữ chân.

en: A comma separated list of keywords that describe
    the font to help others search for it.
    You may use whatever keyword tags you desire.
    Suggestions: serif, sans_serif, bold, italic, oblique,
    extended, compressed, thin, demibold, black, outline,
    regular, display, etc.
vi: Danh sách định giới bằng dấu phẩy chứa các từ khoá
    diễn tả phông, để giúp người dùng tìm kiếm.
    Bạn có thể sử dụng bất cứ thẻ từ khoá, nhưng đề nghị:
    serif, chân, sans_serif, không_chân, bold, in_đậm,
    italic, in_nghiêng, oblique, xiên, extended, dãn_ra,
    compressed, co_lại, thin, mảnh, demibold, nửa_đậm,
    black, màu_đen, outline, nét_ngoại, regular, chuẩn,
    display, hiển thị v.v.

en: A comma separated list of keywords that describe
    the font to help others search for it.
    You may use whatever keyword tags you desire.
    Suggestions: serif, sans_serif, bold, italic, oblique,
    extended, compressed, thin, demibold, black, outline, regular,
    display, etc.
vi: Danh sách định giới bằng dấu phẩy chứa các từ khoá
    diễn tả phông, để giúp người dùng tìm kiếm.
    Bạn có thể sử dụng bất cứ thẻ từ khoá, nhưng đề nghị:
    serif, chân, sans_serif, không_chân, bold, in_đậm,
    italic, in_nghiêng, oblique, xiên, extended, dãn_ra,
    compressed, co_lại, thin, mảnh, demibold, nửa_đậm,
    black, màu_đen, outline, nét_ngoại, regular, chuẩn,
    display, hiển thị v.v.

en: A contour in this glyph contains a different number of points in different instances
vi: Một đường viền trong hình tượng này số điểm khác nhau trong các thể hiện khác nhau

en: A control point is deemed irrelevant if the distance between it and the main
    (end) point is less than this times the distance between the two end points
vi: Một điểm điều khiển được xem là không thích hợp khi khoảng cách
    giữa nó và điểm chính (cuối) là ít hơn khoảng cách giữa hai điểm cuối.

en: A count specifying how many bytes/shorts
    should be pushed on the stack
vi: Một số đếm mà ghi rõ bao nhiêu byte / cái ngắn
    cần đẩy vào đống.

en: A coverage table must contain at least one glyph name, and glyph names must be valid PostScript names
vi: Bảng bao quát phải chứa ít nhất một tên hình tượng; tên hình tượng phải là tên PostScript hợp lệ.

en: A coverage table:
vi: Bảng bao quát:

en: A description of the font
vi: Mô tả về phông

en: A device table adjustment specified for %.80s is invalid
vi: Một giá trị điều chỉnh bảng thiết bị được ghi rõ cho %.80s không phải là hợp lệ

en: A device table adjustment specified for the MATH table is invalid
vi: Một giá trị điều chỉnh bảng thiết bị được ghi rõ cho bảng MATH không phải là hợp lệ.

en: A device table for horizontal accent positioning.
    Expects a comma separated list of <pixelsize>":"<adjustment>
    As "9:-1,12:1,13:1"
vi: Một bảng thiết bị để định vị dấu phụ theo chiều ngang.
    Đợi danh sách định giới bằng dấu phẩy:
    <kích cỡ điểm ảnh>":"<giá trị điều chỉnh>
    V.d. "9:-1,12:1,13:1"

en: A device table for italic correction.
    Expects a comma separated list of <pixelsize>":"<adjustment>
    As "9:-1,12:1,13:1"
vi: Một bảng thiết bị để điều chỉnh chữ in nghiêng.
    Đợi danh sách định giới bằng dấu phẩy:
    <kích cỡ điểm ảnh>":"<giá trị điều chỉnh>
    V.d. "9:-1,12:1,13:1"

en: A few glyphs, like Aring, Ccedilla, Eogonek
    are composed of two overlapping references.
    Often it is desireable to retain the references
    (so that changes made to the base glyph are
    reflected in the composed glyph), but that
    means you are stuck with overlapping contours.
    This flag means that just before saving the
    font, fontforge will unlink the references,
    and run remove overlap on them, then just
    after saving it will undo the operation
    thereby retaining the references.
vi: Vài hình tượng (v.d. Aring, Ccedilla, Eogonek)
    chứa hai tham chiếu chồng chéo lên nhau.
    Thường tốt hơn khi giữ lại các tham chiếu
    (để mà thay đổi trong hình tượng cơ bản
    được phản ánh trong hình tượng đã cấu tạo),
    nhưng kết quả là bạn có các đường viền
    chồng chéo lên nhau. Cờ này nghĩa là
    đúng trước khi lưu phông, FontForge sẽ
    bỏ liên kết các tham chiếu, và chạy hàm
    gỡ bỏ sự chồng chéo, rồi đúng sau khi lưu,
    nó sẽ hủy bước đó thì giữ lại các tham chiếu.

en: A free press discriminates
    against the illiterate.
vi: Phần mềm Tự do cho mọi
    người truy cập đến máy tính.

en: A glyph list must contain at least one glyph name, and glyph names must be valid PostScript names
vi: Danh sách hình tượng phải chứa ít nhất một tên hình tượng; tên hình tượng phải là tên PostScript hợp lệ.

en: A glyph name may not start with a digit nor a full stop (period)
vi: Không cho phép tên hình tượng bắt đầu với chữ số hay dấu chấm.

en: A glyph name must be ASCII, without spaces and may not contain the characters "([{<>}])/%%", and should contain only alphanumerics, periods and underscores
vi: Tên hình tượng phải là hoàn toàn ký tự ASCII, không chứa dấu cách, cũng không chứa ký tự nào trong nhóm « ([{<>}])/%% », tức là nên chứa chỉ chữ cái, chữ số, dấu chấm và dấu gạch dưới của bảng mã ASCII.

en: A glyph name should contain only alphanumerics, periods and underscores
    Do you want to use this name in spite of that?
vi: Tên hình tượng nên chứa chỉ chữ cái, chữ số, dấu chấm và dấu gạch dưới của bảng mã ASCII.
    Bạn vẫn còn muốn chọn tên này không?

en: A language tag on line %d (%s) is too long.  It may be at most 4 letters
vi: Dòng %d chứa một thẻ ngôn ngữ quá dài (%s). Chiều tối đa là 4 chữ.

en: A language tag on line %d (%s) should be in ASCII.
vi: Dòng %d chứa một thẻ ngôn ngữ (%s) nên chứa chỉ ký tự ASCII.

en: A line is "almost" horizontal (or vertical)
    if the coordinates are within this many em-units
vi: Một đường « hầu như » theo chiều ngang (hay dọc)
    nếu toạ độ nằm bên trong số các đơn vị Em này

en: A list of glyph lists:
vi: Tập danh sách hình tượng:

en: A list of glyph names
vi: Một danh sách các tên hình tượng

en: A list of glyphs:
vi: Danh sách hình tượng:

en: A list of languages and the lookups turned on and off
    for each to accomplish justification.  A language may
    appear more than once, in which case second (or third,
    etc.) will be tried if the first fails.
vi: Một danh sách các ngôn ngữ và các chức năng tra tìm bật/tắt
    cho mỗi điều để sắp thẳng.
    Mỗi ngôn ngữ cũng có thể xảy ra nhiều lần,
    trong trường hợp đó chương trình thử điều thứ hai
    (thứ ba v.v.) nếu ngôn ngữ thứ nhất không thành công.

en: A list of lookup names
vi: Một danh sách các tên sự tra tìm

en: A list of scripts with special justification needs
vi: Một danh sách các chữ viết có yêu cầu sắp thẳng đặc biệt

en: A list of the names of pre defined glyphs which represent
    bigger versions of the current glyph.
vi: Danh sách các tên hình tượng định sẵn mà đại diện
    phiên bản lớn hơn của hình tượng hiện thời.

en: A mark glyph (or class of marks) must be specified here on line %d of %s
vi: Ở đây thì phải ghi rõ một hình tượng dấu (hay hạng dấu) trên dòng %d của %s

en: A match was found after unlinking references in glyph “%s”
vi: Khớp được sau khi bỏ liên kết tham chiếu trong hình tượng « %s »

en: A name list with this name already exists. Replace it?
vi: Một danh sách tên cùng tên đã có. Thay thế nó không?

en: A pdf stream object is missing a Length attribute
vi: Có một đối tượng luồng PDF còn thiếu thuộc tính Chiều dài

en: A point in %s is outside the font bounding box data.
vi: %s có một điểm nằm bên ngoài dữ liệu về hộp biên giới phông chữ.

en: A point in GID %d is outside the glyph bounding box
vi: GID %d có một điểm nằm bên ngoài hộp biên giới hình tượng

en: A really big version of this glyph may be made up of the
    following component glyphs. They will be stacked either
    horizontally or vertically. Glyphs marked as Extenders may
    be removed or repeated (to make shorter or longer versions).
    The StartLength is the length of the flat section at the
    start of the glyph which may be overlapped with the previous
    glyph, while the EndLength is the similar region at the end
    of the glyph. The FullLength is the full length of the glyph.
vi: Một phiên bản rất lớn của hình tượng này có thể
    được tạo từ những hình tượng thành phần theo đây.
    Chúng sẽ được xếp đống theo chiều hoặc ngang hoặc dọc.
    Hình tượng đánh dấu Kéo Dài cũng có thể được gỡ bỏ
    hay lặp lại (để tạo phiên bản ngắn/dài hơn).
    Dài Đầu là chiều dài của phần phẳng ở đầu của hình tượng
    mà có thể chồng chéo lên hình tượng trước, còn
    Dài Cuối là vùng tương ứng ở kết thúc của hình tượng.
    Dài Đầy là chiều dài đầy đủ của hình tượng.

en: A reference in this glyph refers to a different encoding in different instances
vi: Một tham chiếu trong hình tượng này tham chiếu đến các bảng mã khác nhau trong các thể hiện khác nhau

en: A script tag on line %d (%s) is too long.  It may be at most 4 letters
vi: Dòng %d có một thẻ chữ viết quá dài (%s). Chiều dài tối đa là 4 chữ.

en: A script tag on line %d (%s) should be in ASCII.
vi: Dòng %d có một thẻ chữ viết (%s) nên chứa chỉ ký tự ASCII.

en: A separator line drawn across a dialog or in a menu
vi: Một đường tách được vẽ qua một hộp thoại hay trong một trình đơn

en: A short to be pushed on the stack
vi: Một cái ngắn cần đẩy vào đống

en: A style may not have both condense and extend set (it makes no sense)
vi: Kiểu dáng không thể đặt cả hai thuộc tính co lại và dãn ra (vô ích)

en: A tag must be 4 ASCII characters
vi: Một thẻ phải chứa 4 ký tự ASCII

en: A value must be between [-32768,32767]
vi: Giá trị phải nằm trong phạm vi [-32768..32767]

en: A value must be between [-8,-1] or [1,8]
vi: Giá trị phải nằm trong phạm vi [-8..-1] hay [1..8]

en: A value must be between [0,15]
vi: Giá trị phải nằm trong phạm vi [0..15]

en: A value to be pushed by a byte push must be between 0 and 255
vi: Sự đẩy byte có thể đẩy giá trị chỉ trong phạm vi [0..255]

en: ABSolute Value
    Replaces top of stack with its abs
vi: Giá trị tuyệt đối (ABS)
    Thay thế đầu đống bằng abs

en: ADD
    Pops two 26.6 fixed numbers from stack
    adds them, pushes result
vi: ADD
    Bỏ hai con số cố định 26.6 ra đống,
    cộng với nhau, đẩy kết quả

en: AGL with PUA
vi: AGL với PUA

en: AGL without afii
vi: AGL không có afii

en: ALIGN PoinTS
    Aligns (&pops) the two points which are on the stack
    by moving along freedom vector to the average of their
    positions on projection vector
vi: ALIGN PoinTS
    Sắp hàng (và bỏ) hai điểm nằm trên đống
    bằng cách đi theo véc-tơ sự tự do
    đến số trung bình các vị trí trên véc-tơ nhô ra

en: ALIGN to Reference Point
    Pops as many points as specified in loop counter
    Aligns points with RP0 by moving each
    along freedom vector until distance to
    RP0 on projection vector is 0
vi: ALIGN to Reference Point
    Bỏ số các điểm được bộ đếm vòng lặp đưa ra
    Sắp hàng các điểm theo RP0 bằng cách dời nó
    theo véc-tơ sự tự do đến khi cách RP0 0
    theo véc-tơ nhô ra

en: AM
vi: Buổi sáng

en: AMS Names
vi: Tên AMS

en: ATM requires that fonts be encoded with the Macintosh Latin encoding. This PostScript font will print fine, but only the bitmap versions will be displayed on the screen
vi: ATM cần thiết các phông được mã hoá bằng bảng mã Latin Macintosh. Phông PostScript này sẽ in đẹp trên giấy, nhưng mà chỉ những phiên bản mảng ảnh sẽ hiển thị trên màn hình.

en: A_lign
vi: _Sắp hàng

en: Aari
vi: Tiếng Ă-ri

en: Abaza
vi: TIếng A-ba-da

en: Abkhazian
vi: TIếng Ap-kha-di-a

en: Above Base Forms
vi: Hình trên cơ sở

en: Above Base Mark
vi: Trên dấu cơ sở

en: Above Base Substitutions
vi: Thay thế trên cơ sở

en: AccentBaseHeight:
vi: Cao cơ sở dấu :

en: AccentCenterLowest
vi: Tâm Dấu Phụ Thấp

en: AccentOffsetPercent
vi: % Bù Dấu Phụ

en: Accented glyph composed of:
vi: Hình tượng có dấu phụ chứa :

en: Accents
vi: Dấu phụ

en: Accept an outline which is a close approximation to the original.
    It may be off by an em-unit, or have a reference which matches a contour.
vi: Chấp nhận nét ngoài gần trùng với điều gốc.
    Có lẽ bù một đơn vị Em, hoặc có một tham chiếu khớp với đường viền.

en: Accept outlines which exactly match the original
vi: Chấp nhận nét ngoài khớp chính xác điều gốc

en: Acceptable
vi: Nhận được

en: Acceptable _Extrema
vi: Thá_i cực nhận được

en: Access All Alternates
vi: Truy cập đến mọi đồ xen kẽ

en: Activate diagonal stem processing
vi: Kích hoạt chức năng xử lý cuống chéo

en: Active Border:
vi: Viền hoạt động:

en: Active Color
vi: Màu hoạt động

en: Active Hints
vi: Gợi ý hoạt động

en: Active Layer Color
vi: Màu lớp hoạt động

en: Actually a bit in the 'head' table.
    If unset then certain East Asian fonts will not be hinted
vi: Thật là một bit trong bảng « đầu ».
    Tắt thì một số phông thuộc vùng Đông Châu Á
    sẽ không có lời gợi ý.

en: Add
vi: Thêm

en: Add 'D_FLT' script
vi: Thêm văn lệnh « D_FLT »

en: Add All Extrema
vi: Thêm mọi thái cực

en: Add Anchor
vi: Thêm neo

en: Add Base Anchor...
vi: Thêm neo cơ sở...

en: Add DHint
vi: Thêm lời gợi ý C

en: Add E_ncoding Name...
vi: Thêm tê_n bảng mã...

en: Add E_xtrema
vi: Thêm _thái cực

en: Add Encoding Name...
vi: Thêm tên bảng mã...

en: Add Encoding Slots...
vi: Thêm khe bảng mã...

en: Add Entry Anchor...
vi: Thêm neo vào...

en: Add Exit Anchor...
vi: Thêm neo thoát...

en: Add Good Extrema
vi: Thêm thái cực tốt

en: Add Language to Script...
vi: Thêm ngôn ngữ vào chữ viết...

en: Add Language(s) to Script
vi: Thêm (các) ngôn ngữ vào chữ viết

en: Add Mark Anchor...
vi: Thêm neo dấu...

en: Add SIL
vi: Thêm SIL

en: Add Standard Class:
vi: Thêm hạng chuẩn:

en: Add Sub_table
vi: Thêm _bảng phụ

en: Add Subscripts/Superscripts...
vi: Thêm chữ in cao/thấp...

en: Add VHi_nt
vi: Thêm lời gợi ý _D

en: Add _Lookup
vi: Thêm _sự tra tìm

en: Add _Missing Glyphs
vi: Thê_m hình tượng bị thiếu

en: Add _Small Capitals...
vi: Thêm chữ h_oa nhỏ...

en: Add a corner point
vi: Thêm một điểm góc

en: Add a curve point
vi: Thêm một điểm cong

en: Add a curve point always either horizontal or vertical
vi: Thêm một điểm đường cong lúc nào cũng theo chiều ngang/dọc

en: Add a g2 curve point
vi: Thêm một điểm đường cong g2

en: Add a left "tangent" point
vi: Thêm một điểm « tiếp xúc » bên trái

en: Add a next constraint point (sometimes like a tangent)
vi: Thêm một điểm mép kế tiếp (đôi khi giống như đường tiếp tuyến)

en: Add a point, then drag out its control points
vi: Thêm một điểm, rồi kéo ra các điểm điều khiển của nó

en: Add a prev constraint point (sometimes like a tangent)
vi: Thêm một điểm mép trước (đôi khi giống như đường tiếp tuyến)

en: Add a right "tangent" point
vi: Thêm một điểm « tiếp xúc » bên phải

en: Add a subtable to which lookup?
vi: Thêm một bảng phụ vào sự tra tìm nào?

en: Add a tangent point
vi: Thêm một điểm tiếp xúc

en: Add entries for all glyphs in the scripts to which this lookup applies.
    When FontForge can find a default value it will add that too.
vi: Thêm mục nhập cho mọi hình tượng trong các chữ viết
    liên quan đến hàm tra tìm này. Trình FontForge tìm giá trị
    mặc định thì cũng thêm nó.

en: Add entries for all selected glyphs.
vi: Thêm mục nhập cho mọi hình tượng đã chọn.

en: Add entries to the lookup based on the following suffix.
    So if the suffix is set to "superior" and the font
    contains glyphs named "A" and "A.superior" (and the
    lookup applies to the latin script), then FontForge will
    add an entry mapping "A" -> "A.superior".
vi: Thêm các mục nhập vào sự tra tìm dựa vào hậu tố
    theo sau. Vì vậy, nếu hậu tố được đặt thành
    « superior » và phông chứa hình tượng tên « A »
    và « A.superior » (và sự tra tìm áp dụng cho chữ
    viết La-tinh) thì FontForge sẽ thêm một mục nhập
    ánh xạ « A » -> « A.superior ».

en: Add one of these standard classes of glyphs to the current class
vi: Thêm vào hạng hiện thời một của những hạng hình tượng tiêu chuẩn này

en: Added
vi: Đã thêm

en: Adding new glyphs and referring to them when a glyph contains a bad truetype reference
vi: Thêm các hình tượng mới và tham chiếu đến chúng khi một hình tượng nào đó chứa tham chiếu TrueType sai

en: Adding points at Extrema...
vi: Đang thêm các điểm tại thái cực...

en: Additional arguments for autotrace program:
vi: Đối số thêm cho chương trình đồ lại tự động:

en: Adds a new lookup after the selected lookup
    or at the start of the lookup list if nothing is selected.
vi: Thêm một sự tra tìm mới phía sau sự tra tìm đã chọn
    hay ở đầu danh sách sự tra tìm nếu chưa chọn gì.

en: Adds a new lookup subtable after the selected subtable
    or at the start of the lookup if nothing is selected.
vi: Thêm một bảng phụ tra tìm mới phía sau bảng phụ đã chọn
    hay ở đầu sự tra tìm nếu chưa chọn gì.

en: Adjust
vi: Điều chỉnh

en: Adjust Angle
    Obsolete instruction
    Pops one value
vi: Chỉnh Góc
    Chỉ lệnh cũ
    Đẩy một giá trị

en: Adobe Glyph List
vi: Danh sách Hình tượng Adobe

en: Adobe Standard
vi: Adobe tiêu chuẩn

en: Adobe says that "big" splines should not have extrema.
    But they don't define what big means.
    If the distance between the spline's end-points is bigger than this value, then the spline is "big" to fontforge.
vi: Adobe nói rằng chốt trục « lớn » không nên có thái cực.
    Tuy nhiên, họ không định nghĩa từ « lớn ».
    Nếu khoảng cách giữa hai điểm cuối của chốt trục
    vẫn lớn hơn giá trị này, thì FontForge thấy chốt trục « lớn ».

en: Adobe's fontname spec (5088.FontNames.pdf) says that fontnames should not be longer than 29 characters. Do you want to continue anyway?
vi: Đặc tả tên phông của công ty Adobe (5088.FontNames.pdf) nói rằng tên phông có chiều dài tối đa 29 ký tự. Bạn vẫn muốn tiếp tục không?

en: Advance To Next Glyph
vi: Tiến tới hình tượng kế

en: Advance Width Col
vi: Màu độ rộng sớm

en: Advance Width Metrics For %.50s
vi: Đơn vị đo chiều rộng sớm cho %.50s

en: Advance Width as a Bar
vi: Bề rộng tiến tới dạng thanh

en: Advance Width as a Line
vi: Bề rộng tiến tới dạng đường

en: Advance Width does not change.
vi: Chiều rộng sớm không thay đổi.

en: Advance width of glyph %.30s must be less than 127
vi: Bề rộng tiến tới của hình tượng %.30s phải nhỏ hơn 127

en: Adyghe
vi: TIếng A-di-ghe

en: Aegean numbers
vi: Chữ số Ægean

en: Aegean scripts
vi: Chữ viết Ægean

en: Afar
vi: TIếng A-pha

en: Afm Save Failed
vi: Lỗi lưu AFM

en: African and other syllabic scripts
vi: Chữ viết âm tiết kiểu Châu Phi và kiểu khác

en: Afrikaans
vi: Tiếng Hoà Nam Phi

en: After rotating or skewing a glyph you should probably apply Element->Add Extrema
vi: Sau khi xoay hay làm lệch hình tượng, khuyên bạn áp dụng lệnh « Phần tử > Thêm thái cực »

en: Agaw
vi: Tiếng A-gỏa

en: Ahead Classes
vi: Hạng tới

en: Akhand
vi: Ac-hand

en: Albanian
vi: Tiếng An-ba-ni

en: Align:
vi: Sắp hàng:

en: Alignment zone height in BlueValues/OtherBlues array is too big for BlueScale.
vi: Bề cao vùng gán quá lớn so với Tỷ lệ Màu xanh trong mảng Giá trị màu xanh/Xanh khác.

en: Alignment zone height in FamilyBlues/FamilyOtherBlues array is too big for BlueScale.
vi: Bề cao vùng gán quá lớn so với Tỷ lệ Màu xanh trong mảng Nhóm màu xanh/Nhóm màu xanh khác.

en: All
vi: Tất cả

en: All Files
vi: Mọi tập tin

en: All Fonts
vi: Mọi phông

en: All Glyphs
vi: Mọi hình tượng

en: All characters in the value must be in ASCII
vi: Mọi ký tự trong giá trị này phải nằm trong bộ ký tự ASCII

en: All entries in a lookup must have the same type on line %d of %s
vi: Trong sự tra tìm, tất cả các mục nhập đều phải có cùng một kiểu trên dòng %d của %s

en: All glyphs have the same baseline
vi: Mọi hình tượng đều có cùng một đường cơ bản

en: All layers _cubic
vi: Mọi lớp _lập phương

en: All layers _quadratic
vi: Mọi lớp _toán phương

en: All paths should be closed loops, there should be no exposed endpoints
vi: Mọi đường dẫn nên là vòng lặp bị đóng, không nên có điểm cuối bộc lộ

en: Allow _curve smoothing
vi: _Cho phép làm mịn cong

en: Allow _removal of extrema
vi: Cho phép gỡ _bỏ thái cực

en: Allow _slopes to change
vi: Cho _phép dốc biến đổi

en: Allow a match even if the search pattern has
    to be transformed by a combination of the
    following transformations.
vi: Cho phép khớp, thậm chí nếu chuỗi tìm kiếm
    phải được chuyển dạng bằng tổ hợp những
    việc chuyển dạng theo đây.

en: Allow editing of multiple colors and shades, fills and strokes.
    Multi layered fonts can only be output as type3 or svg fonts.
vi: Cho phép chỉnh sửa nhiều màu sắc, mẫu tô đầy và nét vẽ.
    Phông đa lớp có thể được xuất chỉ dạng phông kiểu 3 hay SVG.

en: Allow errors of:
vi: Cho phép lỗi:

en: Allow the full unicode character set in glyph names.
    This does not conform to adobe's glyph name standard.
    Such names should be for internal use only and
    should NOT end up in production fonts.
vi: Cho phép bộ ký tự Unicode đầy đủ trong tên hình tượng.
    Tuy nhiên, ứng xử này sẽ không thích nghị với tiêu chuẩn
    tên hình tượng của công ty Adobe. Các tên như vậy chỉ
    nên được dùng nội bộ, làm sao để KHÔNG dùng trong
    phông sản xuất.

en: Allow the height match to differ by this much
vi: Cho phép bề cao tương ứng khác biệt theo số này

en: Allow:
vi: Cho phép:

en: Allows you to check that horizontal stems in several
    characters start at the same location.
vi: Cho bạn có khả năng kiểm tra xem cuống theo chiều ngang
    trong vài ký tự khác nhau có bắt đầu tại cùng một chỗ.

en: Allows you to check that stems have consistent widths..
vi: Cho bạn có khả năng kiểm tra xem các cuống có bề rộng thống nhất.

en: Allows you to check that vertical stems in several
    characters start at the same location.
vi: Cho bạn có khả năng kiểm tra xem cuống theo chiều dọc
    trong vài ký tự khác nhau có bắt đầu tại cùng một chỗ.

en: Allows you to find control points which are almost,
    but not quite horizontal or vertical
    from their base point
    (or at the italic angle).
vi: Cho bạn có khả năng tìm điểm điều khiển nằm gần
    (nhưng không phải chính xác) chiều ngang/dọc
    với điểm cơ sở (hoặc tại góc nghiêng).

en: Allows you to find control points which when projected
    onto the line segment between the two end points lie
    outside of those end points
vi: Cho bạn có khả năng tìm điều khiển mà,
    khi được hiện hình trên đoạn đường giữa hai điểm cuối,
    nằm bên ngoài hai điểm cuối đó.

en: Allows you to find lines which are almost,
    but not quite horizontal or vertical
    (or at the italic angle).
vi: Cho bạn có khả năng tìm đường nầm gần
    (nhưng không phải chính xác) chiều
    ngang hay dọc (hay tại góc nghiêng).

en: Allows you to find points which are slightly
    off from the baseline, xheight, cap height,
    ascender, descender heights.
vi: Cho bạn có khả năng tìm điểm không nằm
    chính xác tương đối so với đường cơ sở,
    bề cao X, bề cao nắp, bề cao vùng trên/dưới.

en: Allows you to select optional behavior when generating the font
vi: Cho bạn có khả năng chọn ứng xử tùy chọn khi tạo ra phông

en: Almost H/V Color
vi: Gần màu H/V

en: Almost Horizontal/Vertical Curves
vi: Đường cong gần nằm ngang/dọc

en: Almost Horizontal/Vertical Lines
vi: Đường gần nằm ngang/dọc

en: Almost stem_3 hint
vi: Gần là lời gợi ý stem_3

en: Alphabetic
vi: Chữ cái

en: Alphabetic Extended
vi: Chữ cái đã mở rộng

en: Alphabetic Presentation Forms
vi: Hình đại diện chữ cái

en: Alphabetic and syllabic LTR scripts
vi: Chữ viết bên trái-qua-phải kiểu chữ cái và âm tiết

en: Alphabetic and syllabic RTL scripts
vi: Chữ viết bên phải-qua-trái kiểu chữ cái và âm tiết

en: Alsatian
vi: Tiếng An-xa-ti

en: Alt Subs
vi: Thay thế xen kẽ

en: Altai
vi: Tiếng An-tai

en: Alternate Annotation Forms
vi: Hình phụ chú xen kẽ

en: Alternate Substitution
vi: Thay thế xen kẽ

en: Alternate Unicode Encodings / Variation Selectors
vi: Dấu chọn biến đổi/bảng mã Unicode xen kẽ

en: Alternate Vertical Half Metrics
vi: Nửa đơn vị đo xen kẽ theo chiều dọc

en: Alternate Vertical Metrics
vi: Đơn vị đo xen kẽ theo chiều dọc

en: Alternative Half Widths
vi: Nửa rộng xen kẽ

en: Always
vi: Luôn luôn

en: Americanist IPA
vi: IPA kiểu Mỹ

en: Amount
vi: Số

en: Amount above top of large box to place baseline of superscripts
vi: Khoảng cách bên trên đỉnh của hộp lớn nơi cần để đường cơ sở của chữ in cao

en: Amount below bottom of large box to place baseline of subscripts
vi: Khoảng cách bên dưới đáy của hộp lớn nơi cần để đường cơ sở của chữ in thấp

en: Amount to lower baseline for denominators in display styles
vi: Khoảng cách cần hạ thấp đường cơ sở cho các mẫu số trong kiểu dáng hiển thị

en: Amount to lower baseline for denominators in non-display styles
vi: Khoảng cách cần hạ thấp đường cơ sở cho các mẫu số trong kiểu dáng không hiển thị

en: Amount to lower baseline for subscripts in display styles
vi: Khoảng cách cần nâng đường cơ sở lên cho chữ in thấp trong kiểu dáng hiển thị

en: Amount to lower baseline for subscripts in non-display styles
vi: Khoảng cách cần nâng đường cơ sở lên cho chữ in thấp trong kiểu dáng không hiển thị

en: Amount to raise baseline for numerators in display styles
vi: Khoảng cách cần nâng đường cơ sở lên cho các tử số trong kiểu dáng hiển thị

en: Amount to raise baseline for numerators in non-display atop styles
vi: Khoảng cách cần nâng đường cơ sở lên cho các tử số trong kiểu dáng atop không hiển thị

en: Amount to raise baseline for numerators in non-display styles
vi: Khoảng cách cần nâng đường cơ sở lên cho các tử số trong kiểu dáng không hiển thị

en: Amount to raise baseline for superscripts in display styles
vi: Khoảng cách cần nâng đường cơ sở lên cho các chữ in cao trong kiểu dáng hiển thị

en: Amount to raise baseline for superscripts in modified styles
vi: Khoảng cách cần nâng đường cơ sở lên cho các chữ in cao trong kiểu dáng đã sửa đổi

en: Amount to raise baseline for superscripts in non-display styles
vi: Khoảng cách cần nâng đường cơ sở lên cho các chữ in cao trong kiểu dáng không hiển thị

en: An entry in the "Sizes" field is not a number.
vi: Trường « Kích cỡ » chứa một mục nhập khác con số.

en: An entry in the "Sizes" field is unreasonable.
vi: Trường « Kích cỡ » chứa một mục nhập vô lý.

en: An error occurred when writing the resource file
vi: Gặp lỗi khi ghi tập tin tài nguyên

en: An error occurred writing %s
vi: Gặp lỗi khi ghi %s

en: An image of the font in use
vi: Một ảnh của phông đang được sử dụng

en: An integral number of the selection will be used to cover the path.
    If the path length is not evenly divisible by the selection's
    height, then the selection should be scaled slightly.
vi: Một số nguyên của vùng chọn sẽ được dùng để trải ra đường dẫn.
    Nếu chiều dài của đường dẫn không chia được cho bề cao vùng chọn,
    vùng chọn nên được co giãn một ít.

en: An ordered list of sequence positions and lookup tags
vi: Danh sách thứ tự vị trí dãy và thẻ tra tìm

en: An range in the "Sizes" field is incorrectly ordered.
vi: Trường « Kích cỡ » chứa một phạm vi sai thứ tự.

en: An sfnt file may contain a large number of tables, but this one has over 1000
     and that seems like too many
vi: Một tập tin sfnt có thể chứa rất nhiều bảng, mà cái này có nhiều hơn 1000 bảng,
    có vẻ là quá nhiều

en: An sfnt file must contain SOME tables, but this one does not.
vi: Một tập tin sfnt phải chứa bảng: cái này không phải.

en: An unsigned byte to be pushed on the stack
vi: Một byte không lý cần đẩy vào đống

en: Anchor Class Name
vi: Tên hạng neo

en: Anchor Color
vi: Màu neo

en: Anchor Control
vi: Điều khiển neo

en: Anchor Control for Base
vi: Điều khiển neo cho cơ sở

en: Anchor Control for Mark
vi: Điều khiển neo cho dấu

en: Anchor Control for class %.100s in glyph %.100s as %.20s
vi: Điều Khiển Neo cho hạng %.100s trong hình tượng %.100s như %.20s

en: Anchor Control...
vi: Điều khiển neo...

en: Anchor Lost
vi: Neo bị mất

en: Anchor Point Info
vi: Thông tin điểm neo

en: Anchor _Glyph at Point
vi: Hình tượn_g thả neo vào điểm

en: Anchor classes in subtable %.80s
vi: Hạng neo trong bảng phụ %.80s

en: Anchor-%d
vi: Neo-%d

en: AnchorPoint|_New
vi: Mớ_i

en: Anchored Line Color
vi: Màu đường cụ neo

en: Anchored Pairs
vi: Cặp thả neo

en: Ancient Greek Musical Notation
vi: Phụ chú âm nhạc tiếng Hy Lạp Cổ

en: Ancient Greek Numbers
vi: Chữ số tiếng Hy Lạp Cổ

en: Ancient Ligatures
vi: Chữ ghép cổ

en: Ancient Symbols
vi: Ký hiệu cổ

en: Angle:
vi: Góc:

en: Anti-Alias
vi: Làm trơn

en: Any other command with all its arguments.
    The command must expect to deal with a PostScript
    file which it will find by reading its standard input.
vi: Bất cứ câu lệnh khác nào với các đối số thích hợp.
    Câu lệnh cần xử lý một tập tin PostScript,
    được tìm khi đọc đầu vào tiêu chuẩn.

en: Any points this high will be assumed to be on serifs,
    and will remain at that height after processing.
    (So serifs should remain the same size).
    (If you do wish the serifs to grow, set this to 0)
vi: Bất cứ điểm nào ở bề cao này sẽ được giả sử
    là trên chân, sẽ còn lại ở bề cao đó sau khi xử lý.
    (Vậy kích cỡ của chân không nên thay đổi.
    Muốn tăng kích cỡ chân thì đặt tùy chọn này
    thành số 0.)

en: Anything outside the OS/2 WinAscent &
    WinDescent fields will be clipped by windows.
    This includes marks, etc. that have been repositioned by GPOS.
    (The descent field is usually positive.)
    If the "[] Is Offset" checkbox is clear then
    any number you enter will be the value used in OS/2.
    If set then any number you enter will be added to the
    font's bounds. You should leave this
    field 0 and check "[*] Is Offset" in most cases.
    
    Note: WinDescent is a POSITIVE number for
    things below the baseline
vi: Hệ điều hành Windows sẽ gón điều nào
    nằm bên ngoài trường Lên Win và Xuống Win
    của OS/2. Gồm có các dấu v.v. đã được định vị lại
    bởi GPOS. (Trường đi xuống thường là số dương.)
    Nếu tùy chọn « [] Bù » bị tắt, bất cứ số nào
    bạn nhập sẽ là giá trị được dùng trong OS/2.
    Bật thì bất cứ số nào bạn nhập sẽ được thêm
    vào các giới hạn của phông. Bạn nên để lại
    trường này là số 0 và bật tùy chọn « [*] Bù »
    trong phần lớn trường hợp.

en: Append a FONTLOG entry
vi: Phụ thêm mục nhập FONTLOG

en: Append to it
vi: Phụ thêm vào nó

en: Apple Advanced Typography
vi: Thuật cấp cao trình bày bản in Apple

en: Apple and MS/Adobe differ about the format of truetype and opentype files
    This allows you to select which standard to follow for your font.
    The main differences are:
     The requirements for the 'PostScript' name in the name table conflict
     Bitmap data are stored in different tables
     Scaled composite characters are treated differently
     Use of GSUB rather than morx(t)/feat
     Use of GPOS rather than kern/opbd
     Use of GDEF rather than lcar/prop
vi: Công ty Apple và Adobe sử dụng định dạng tập tin TrueType và OpenType khác nhau.
    Tùy chọn này cho bạn khả năng chọn tiêu chuẩn nào phông cần theo.
    Khác biệt chính:
     • Các điều cần thiết cho tên 'PostScript' trong bảng tên có xung đột
     • Dữ liệu mảng ảnh có được cất giữ trong bảng khác nhau
     • Ký tự ghép đã co giãn được xử lý khác
     • Dùng GSUB hơn morx(t)/feat
     • Dùng GPOS hơn kern/opbd
     • Dùng GDEF hơn lcar/prop

en: Apple and MS/Adobe differ about the format of truetype and opentype files
    This allows you to select which standard to follow for your font.
    The main differences are:
     The requirements for the 'PostScript' name in the name table conflict
     Bitmap data are stored in different tables
     Scaled composite glyphs are treated differently
     Use of GSUB rather than morx(t)/feat
     Use of GPOS rather than kern/opbd
     Use of GDEF rather than lcar/prop
vi: Công ty Apple và Adobe sử dụng định dạng tập tin TrueType và OpenType khác nhau.
    Tùy chọn này cho bạn khả năng chọn tiêu chuẩn nào phông cần theo.
    Khác biệt chính:
     • Các điều cần thiết cho tên 'PostScript' trong bảng tên có xung đột
     • Dữ liệu mảng ảnh có được cất giữ trong bảng khác nhau
     • Hình tượng ghép đã co dãn có được xử lý khác
     • Dùng GSUB hơn morx(t)/feat
     • Dùng GPOS hơn kern/opbd
     • Dùng GDEF hơn lcar/prop

en: Apple and MS/Adobe differ about the format of truetype and opentype files.
    This controls the default setting of the Apple checkbox in the
    File->Generate Font dialog.
    The main differences are:
     Bitmap data are stored in different tables
     Scaled composite glyphs are treated differently
     Use of GSUB rather than morx(t)/feat
     Use of GPOS rather than kern/opbd
     Use of GDEF rather than lcar/prop
    If both this and OpenType are set, both formats are generated
vi: Công ty Apple và MS/Adobe sử dụng định dạng tập tin TrueType và OpenType khác nhau.
    Tùy chọn này điều khiển thiết lập mặc định của hộp chọn Apple trong hộp thoại « Tập tin > Tạo ra phông ».
    Khác biệt chính:
     • Dữ liệu mảng ảnh được cất giữ trong bảng khác nhau
     • Hình tượng ghép đã co giãn được xử lý khác
     • Dùng GSUB hơn morx(t)/feat
     • Dùng GPOS hơn kern/opbd
     • Dùng GDEF hơn lcar/prop
    Bật cả hai tùy chọn này và OpenType thì tạo ra cả hai định dạng.

en: Apple and MS/Adobe differ about the format of truetype and opentype files.
    This controls the default setting of the OpenType checkbox in the
    File->Generate Font dialog.
    The main differences are:
     Bitmap data are stored in different tables
     Scaled composite glyphs are treated differently
     Use of GSUB rather than morx(t)/feat
     Use of GPOS rather than kern/opbd
     Use of GDEF rather than lcar/prop
    If both this and Apple are set, both formats are generated
vi: Công ty Apple và MS/Adobe sử dụng định dạng tập tin TrueType và OpenType khác nhau.
    Tùy chọn này điều khiển thiết lập mặc định của hộp chọn OpenType trong hộp thoại « Tập tin > Tạo ra phông ».
    Khác biệt chính:
     • Dữ liệu mảng ảnh được cất giữ trong bảng khác nhau
     • Hình tượng ghép đã co dãn được xử lý khác
     • Dùng GSUB hơn morx(t)/feat
     • Dùng GPOS hơn kern/opbd
     • Dùng GDEF hơn lcar/prop
    Bật cả hai tùy chọn này và Apple thì tạo ra cả hai định dạng.

en: Apple bitmap only sfnt (dfont)
vi: sfnt chỉ mảng ảnh Apple (dfont)

en: Apply at %d %.80s
vi: Áp dụng tại %d %.80s

en: Apply change to which lookups?
vi: Áp dụng thay đổi cho những sự tra tìm nào?

en: Apply to:
vi: Áp dụng cho :

en: Apps
vi: Ứng dụng

en: April
vi: Tháng Tư

en: Arabic
vi: Tiếng Ả Rập

en: Arabic (Algeria)
vi: Tiếng A Rập (An-giê-ri)

en: Arabic (Bahrain)
vi: Tiếng A rập (Ba-rainh)

en: Arabic (Egypt)
vi: Tiếng A Rập (Ai Cập)

en: Arabic (Iraq)
vi: Tiếng Ả Rập (I-rắc)

en: Arabic (Jordan)
vi: Tiếng A Rập (Gioa-đan)

en: Arabic (Kuwait)
vi: Tiếng A Rập (Khu-ouaith)

en: Arabic (Lebanon)
vi: Tiếng A Rập (Le-ba-non)

en: Arabic (Libya)
vi: Tiếng A Rập (Li-bi)

en: Arabic (Morocco)
vi: Tiếng A Rập (Ma-rốc)

en: Arabic (Oman)
vi: Tiếng A Rập (Ô-man)

en: Arabic (Qatar)
vi: Tiếng A rập (Qua-tă)

en: Arabic (Saudi Arabia)
vi: Tiếng A Rập (A Rập Xau-đi)

en: Arabic (Syria)
vi: Tiếng A Rập (Xy-ri)

en: Arabic (Tunisia)
vi: Tiếng A Rập (Tu-ni-xi)

en: Arabic (U.A.E.)
vi: Tiếng A Rập (U.A.E.)

en: Arabic (Yemen)
vi: Tiếng A Rập (Yê-men)

en: Arabic Number
vi: Con số ngôn ngữ A Rập

en: Arabic Presentation Forms A
vi: Hình đại diện tiếng A Rập (A)

en: Arabic Presentation Forms B
vi: Hình đại diện tiếng A Rập (B)

en: Arabic Presentation Forms-A
vi: Hình đại diện tiếng A Rập (A)

en: Arabic Presentation Forms-B
vi: Hình đại diện tiếng A Rập (B)

en: Arabic Right to Left
vi: Bên Phải qua Trái ngôn ngữ A Rập

en: Arabic Supplement
vi: Phần bổ sung tiếng A Rập

en: Arakanese
vi: Tiếng A-ra-ka-ni

en: Aramaic
vi: Tiếng Xy-ri cũ

en: Archives
vi: Kho

en: Are there any bitmap glyphs whose advance width
    is not is expected from scaling and rounding
    the outline's advance width?
vi: Có hình tượng mảng ảnh nào có chiều rộng sớm
    không phải đòi bằng cách co giãn và làm tròn
    chiều rộng sớm của nét ngoài không?

en: Are there any glyph's whose bounding boxes extend above this number?
vi: Có hình tượng nào có hộp biên kéo dài qua bên trên số này?

en: Are there any glyph's whose bounding boxes extend below this number?
vi: Có hình tượng nào có hộp biên kéo dài qua bên dưới số này?

en: Are there any glyph's whose bounding boxes extend to the left of this number?
vi: Có hình tượng nào có hộp biên kéo dài qua bên trái số này?

en: Are there any glyphs whose bounding boxes extend to the right of this number?
vi: Có hình tượng nào có hộp biên giới kéo dài qua bên phải con số này?

en: Are there any outline characters which don't have a bitmap version in one of the bitmap fonts?
    Conversely are there any bitmap characters without a corresponding outline character?
vi: Có ký tự nét ngoài nào không có phiên bản mảng ảnh
    trong một của những phông mảng ảnh không?
    Ngược lại, có ký tự mảng ảnh nào không có ký tự nét
    ngoài tương ứng không?

en: Are you sure you don't want to use the cidmap I found?
vi: Bạn có chắc không muốn sử dụng sơ đồ CID đã tìm không?

en: Are you sure you want to replace Å?
    The ring will not join to the A.
vi: Bạn có chắc muốn thay thế ký tự Å không?
    Vậy vòng sẽ không nối lại với chữ A.

en: Are you sure you wish to remove sub-font %1$.40s from the CID font %2$.40s
vi: Bạn có chắc muốn gỡ bỏ phông phụ %1$.40s khỏi phông CID %2$.40s không?

en: Are you sure you wish to remove these glyphs? This operation cannot be undone.
vi: Bạn có chắc muốn gỡ bỏ các hình tượng này không? Không thể hủy bước này.

en: Armenian
vi: Tiếng Ác-mê-ni

en: Armenian Ligatures
vi: Chữ ghép tiếng Ác-mê-ni

en: ArrowAccelFactor
vi: Tăng Tốc Mũi Tên

en: ArrowMoveSize
vi: Mũi Tên Chuyển

en: Arrows
vi: Mũi tên

en: Arrows (& Supplements A&B)
vi: Mũi tên (và Phần bổ sung A, B)

en: Arrows Supplemental-A
vi: Mũi tên bổ sung A

en: Arrows Supplemental-B
vi: Mũi tên bổ sung B

en: Artists:
vi: Nghệ sĩ:

en: As Background
vi: Làm nền

en: As CFF fonts
vi: Dưới dạng phông CFF

en: As FontForge creates windows, it loads images for its menus
    from files in a standard directory. You may change this to
    point to a different directory to load a different icon set.
    (If you want no icons at all, change to an empty directory).
    This may not effect windows of a type that is already initialized,
    restarting FontForge will fix that.
vi: Lúc khi FontForge tạo cửa sổ, nó cũng nạp ảnh cho trình đơn
    từ các tập tin trong một thư mục tiêu chuẩn.
    Bạn có thể thay đổi thiết lập này để chỉ tới một thư mục khác,
    để nạp một bộ biểu tượng khác.
    (Không muốn nạp biểu tượng nào thì chuyển đổi sang
    một thư mục trống.)
    Cửa sổ đã mở có thể không tự động cập nhật:
    hãy khởi chạy lại FontForge.

en: As the selected glyphs are also source glyphs, they will be renamed, so they can't act as source glyphs for a lookup.
vi: Vì các hình tượng đã chọn cũng là hình tượng nguồn, chúng có tên sẽ thay đổi nên không thể làm hình tượng nguồn khi tra tìm.

en: Ascent and Descent must be positive and their sum less than 16384
vi: Giá trị Lên và Xuống phải là số dương, cũng phải có tổng nhỏ hơn 16384.

en: Ask the user for autotrace arguments each time autotrace is invoked
vi: Nhắc người dùng nhập các đối số đồ lại tự động, mỗi lần gọi hàm đó

en: Ask the user for mf commands each time mf is invoked
vi: Nhắc người dùng nhập các lệnh MF mỗi lần gọi hàm đó

en: AskBDFResolution
vi: Yêu Cầu Phân Giải BFD

en: AskUserForCMap
vi: Yêu Cầu CMap

en: Aspect Ratio same as Tile Glyph
vi: Tỷ lệ Hình thể trùng với Xếp lát Hình tượng

en: Assamese
vi: Tiếng A-xa-mi

en: At End
vi: Ở cuối

en: At Start
vi: Ở đầu

en: At least one anchor point was lost when pasting from one font to another because no matching anchor class could be found in the new font.
vi: Ít nhất một điểm neo bị mất khi dán từ phông này sang phông khác,
    vì không tìm thấy hạng neo tương ứng trong phông mới.

en: At most 31 glyphs may be specified in an insert list
vi: Trong danh sách chèn, có thể xác định nhiều nhất 31 hình tượng

en: At most 8 kerning values may be specified here
vi: Ở đây có thể xác định nhiều nhất 8 giá trị định chỗ

en: At pixelsize %d the character %s either starts before the origin or extends beyond the advance width.
vi: Tại kích cỡ %d, ký tự %s hoặc bắt đầu trước gốc hoặc kéo dài qua bề rộng tiến tới.

en: At small pixel sizes (screen font sizes)
    the rounding errors that occur may be
    extremely ugly. A device table allows
    you to specify adjustments to the rounded
    Every pixel size my have its own adjustment.
vi: Ở kích cỡ điểm ảnh nhỏ (kích cỡ phông màn hình),
    có thể gặp lỗi làm tròn rất xấu.
    Bảng thiết bị cho phép bạn ghi rõ giá trị
    điều chỉnh cho mỗi kích cỡ theo điểm ảnh.

en: Athapaskan
vi: Tiếng A-ta-pa-x-ca

en: Attempt to apply a lookup to a location out of the range of this contextual
     lookup seq=%d max=%d
vi: Thử áp dụng sự tra tìm cho vị trí ở ngoại phạm vi sự tra tìm
    ngữ cảnh này: dãy=%d tối đa=%d

en: Attempt to apply a lookup to a location out of the range of this contextual
     lookup seq=%d, max=%d
vi: Thử áp dụng sự tra tìm cho một vị trí ở ngoại phạm vi của sự tra tìm
    kiểu ngữ cảnh này: dãy=%d tối đa=%d

en: Attempt to back up twice
vi: Thử sao lưu hai lần

en: Attempt to divide by 0 in %.30s
vi: Thử chia cho số 0 trong %.30s

en: Attempt to encode missing glyph %d to %d (0x%x)
vi: Thử mã hoá hình tượng còn thiếu %d thành %d (0x%x)

en: Attempt to have a font with more than %d layers
vi: Sự thử có một phông với nhiều hơn %d lớp

en: Attempt to invert a singular matrix
vi: Thử đảo ngược một ma trận đơn

en: Attempt to make a character that refers to itself
vi: Thử tạo ký tự tham chiếu đến chính nó

en: Attempt to make a glyph that refers to itself
vi: Thử tạo hình tượng tham chiếu đến chính nó

en: Attempt to make a ligature for (non-existent) glyph %d out of
vi: Thử tạo chữ ghép cho hình tượng (không tồn tại) %d bằng

en: Attempt to make a ligature for glyph %d out of
vi: Thử tạo một chữ ghép cho hình tượng %d bằng

en: Attempt to read feature data beyond end of %s table
vi: Sự thử đọc dữ liệu tính năng quá kết thúc của bảng %s

en: Attempt to read lookup data beyond end of %s table
vi: Sự thử đọc dữ liệu tra tìm quá kết thúc của bảng %s

en: Attempt to read script data beyond end of %s table
vi: Sự thử đọc dữ liệu chữ viết quá kết thúc bảng %s

en: Attempt to redefine anchor definition of "%s" on line %d of %s
vi: Sự thử xác định lại lời xác định neo « %s » trên dòng %d của %s

en: Attempt to redefine value record definition of "%s" on line %d of %s
vi: Sự thử xác định lại lời xác định mục ghi giá trị « %s » trên dòng %d của %s

en: Attempt to reference lookup %d (within a contextual lookup), but there are
     only %d lookups in %s
vi: Thử tham chiếu sự tra tìm %d (bên trong sự tra tìm kiểu ngữ cảnh),
    nhưng chỉ có %d sự tra tìm trong %s

en: Attempt to regenerate a pixel size that has not been created (%d@%d)
vi: Thử tạo ra lại một kích cỡ điểm ảnh chưa tạo (%d@%d)

en: Attempt to save a pixel size that has not been created (%d@%d)
vi: Thử lưu một kích cỡ điểm ảnh chưa tạo (%d@%d)

en: Attempt to take logarithm of %1$g in %2$.30s
vi: Thử tính logarít của %1$g trong %2$.30s

en: Attempt to take the square root of %1$g in %2$.30s
vi: Thử tính căn bậc hai của %1$g trong %2$.30s

en: Attempt to use a multiple master subroutine in a non-mm font in %s.
vi: Thử dùng hàm phụ đa chủ (MM) trong phông không MM trong %s.

en: Attempt to use a multiple master subroutine in a non-mm font.
vi: Thử dùng hàm phụ đa chủ (MM) trong phông không phải MM.

en: Attention
vi: Chú ý

en: August
vi: Tháng Tám

en: Auto
vi: Tự động

en: Auto Hinting Font...
vi: Đang tự động gợi ý phông...

en: Auto Instructing Font...
vi: Đang tự động chỉ dẫn phông...

en: Auto Kern
vi: Định chỗ tự động

en: Auto Width
vi: Bề rộng tự động

en: Auto _Counter Hint
vi: Tự động gợi ý ngượ_c

en: Auto _Kern...
vi: Tự động địn_h chỗ...

en: AutoHint
vi: Tự động gợi ý

en: AutoHint before rasterizing
vi: Tự động gợi ý trước khi làm mành

en: AutoHint changed glyphs before generating a font
vi: Tự động Gợi ý các hình tượng bị thay đổi trước khi tạo ra phông

en: AutoLBearingSync
vi: TĐ Theo PhHướng bên Trái

en: AutoWidth failure on %s
vi: Lỗi đặt bề rộng tự động trên %s

en: AutoWidthSync
vi: TĐ Theo Rộng

en: Auto_Hint
vi: _Gợi ý tự động

en: Auto_Instr
vi: Tự động chỉ _dẫn

en: Autohinta_ble
vi: Có thể _tự động gợi ý

en: Automagic recovery of changes to %.80s failed.
    Should FontForge try again to recover next time you start it?
vi: Lỗi phục hồi tự động các thay đổi trong %.80s.
    Lần kế tiếp khởi chạy trình FontForge,
    bạn có muốn nó thử lại phục hồi không?

en: Automatic
vi: Tự động

en: Automatically download preview after selecting a font (be patient)
vi: Tự động tải về ảnh xem thử sau khi chọn một phông nào đó (hãy kiên nhẫn)

en: Autot_race
vi: Tự động đồ _lại

en: AutotraceArgs
vi: Đối Số TĐ Đồ Lại

en: AutotraceAsk
vi: Yêu Câu Đối Số TĐ Đồ Lại

en: Autotracing...
vi: Đang đồ lại tự động...

en: Awadhi
vi: Tiếng A-oua-đi

en: Awaiting response
vi: Đang đợi đáp ứng

en: Axerbaijani (Arabic)
vi: Tiếng A-xơ-bai-gianh (A Rập)

en: Axerbaijani (Cyrillic)
vi: Tiếng A-xơ-bai-gianh (Ki-rin)

en: Axis 1
vi: Trục 1

en: Axis 2
vi: Trục 2

en: Axis 3
vi: Trục 3

en: Axis 4
vi: Trục 4

en: Axis Ht:
vi: CaoTrục:

en: Axis Range:
vi: Phạm vi trục:

en: Axis Type:
vi: Kiểu trục:

en: Axis height of the font
vi: Bề cao trục của phông

en: Axis range not valid
vi: Phạm vi trục không hợp lệ

en: AxisHeight:
vi: Cao trục:

en: AxisValue|Default
vi: Mặc định

en: Aymara
vi: Tiếng Ay-ma-ra

en: Azebaijani (roman)
vi: Tiếng A-xơ-bai-gianh (La-tinh)

en: Azeri
vi: Tiếng A-de-ri

en: Azeri (Cyrillic)
vi: Tiếng A-xê-ri (Ki-rin)

en: Azeri (Latin)
vi: Tiếng A-xê-ri (La-tinh)

en: BBearing:
vi: Phương hướng bên dưới:

en: BDF Info...
vi: Thông tin BDF...

en: BDF Resolution
vi: Phân giải BDF

en: BDF bitmap properties table
vi: bảng thuộc tính ảnh mảng BDF

en: B_uild
vi: _Xây dựng

en: Back
vi: Nền

en: Back Classes
vi: Hạng lùi

en: Back coverage %d:
vi: Bao quát lùi %d:

en: Background Gradient
vi: Chuyển sắc nền

en: Background Gradient:
vi: Chuyển sắc nền:

en: Background Image Color
vi: Màu ảnh nền

en: Background color for popup windows
vi: Màu nền cho cửa sổ tự mở

en: Background color for the drawing area of all views
vi: Màu nền cho vùng vẽ của mọi khung xem

en: Background color of column headers at the top of a matrix edit
vi: Màu nền của phần đầu cột ở đầu của ô sửa ma trận

en: Backtrack
vi: Rút lui

en: Backtrack Match:
vi: Khớp rút lui :

en: Backtrack class %d:
vi: Hạng rút lui %d:

en: Backtrack class:  | Backtrack classes:
vi[0]: Hạng rút lui :

en: Backup SFD
vi: SDF sao lưu

en: Bad Apple Kern Class
vi: Hạng định chỗ Apple sai

en: Bad Ascent/Descent
vi: Lên/Xuống sai

en: Bad Axis
vi: Trục sai

en: Bad Backtrack Class Number
vi: Số hạng rút lui sai

en: Bad Backtrack Glyph List
vi: Danh sách hình tượng rút lui sai

en: Bad BlueFuzz entry.
vi: Mục nhập Màu xanh mờ sai

en: Bad BlueScale entry.
vi: Mục nhập Tỷ lệ Màu xanh sai

en: Bad BlueShift entry.
vi: Mục nhập Dời màu xanh sai.

en: Bad CFF name INDEX
vi: INDEX tên CFF sai

en: Bad CID offset for CID %d
vi: Bù CID sai đối với CID %d

en: Bad CharString. Does not include lenIV bytes.
vi: CharString (chuỗi ký tự) sai : không chứa byte lenIV.

en: Bad Class
vi: Hạng sai

en: Bad Color
vi: Màu sai

en: Bad Coverage
vi: Bao quát sai

en: Bad Coverage Table
vi: Bảng bao quát sai

en: Bad Device Table Adjustment
vi: Sai điều chỉnh bảng thiết bị

en: Bad Drawing Operation
vi: Thao tác vẽ sai

en: Bad Encoding
vi: Bảng mã sai

en: Bad Extension
vi: Phần mở rộng sai

en: Bad Family Name
vi: Tên nhóm sai

en: Bad Family Name, must begin with an alphabetic character.
vi: Tên nhóm sai : phải bắt đầu với một ký tự chữ cái.

en: Bad Font
vi: Phông sai

en: Bad Font Family Name
vi: Tên nhóm phông sai

en: Bad Font Name
vi: Tên phông sai

en: Bad Glyph Count
vi: Số đếm hình tượng sai

en: Bad Glyph Name
vi: Tên hình tượng sai

en: Bad Gradient
vi: Chuyển sắc sai

en: Bad Grid Fitting table
vi: Bảng vừa lưới sai

en: Bad IBM Family
vi: Nhóm IBM sai

en: Bad Language
vi: Ngôn ngữ sai

en: Bad Lig. Caret Count
vi: Sai đếm con nháy chữ ghép

en: Bad Lookahead Class Number
vi: Số hạng nhín trước sai

en: Bad Lookahead Glyph List
vi: Danh sách hình tượng nhín trước sai

en: Bad MM Weights
vi: Độ đậm MM sai

en: Bad Mac Family
vi: Nhóm Mac sai

en: Bad Match Class Number
vi: Số hạng khớp sai

en: Bad Match Glyph List
vi: Danh sách hình tượng khớp sai

en: Bad Metrics
vi: Đơn vị đo sai

en: Bad Multiple Master Font
vi: Phông Multiple Master sai

en: Bad Multiple/Alternate substitution glyph. GID %d not less than %d
vi: Hình tượng thay thế Đa/Xen kẽ sai : GID %d không phải nhỏ hơn %d

en: Bad Name
vi: Tên sai

en: Bad Number
vi: Số sai

en: Bad Number in %s
vi: Gặp số sai trong %s.

en: Bad OFLib upload
vi: Sai tải lên OFLib

en: Bad OS/2 version
vi: Phiên bản OS/2 sai

en: Bad Parts List
vi: Danh sách phần sai

en: Bad Pattern
vi: Mẫu sai

en: Bad Pattern Size
vi: Sai kích cỡ mẫu

en: Bad Point Match
vi: Sai khớp điểm

en: Bad Point Numbering
vi: Sai đánh số điểm

en: Bad PostScript function
vi: Hàm PostScript sai

en: Bad Private Dictionary
vi: Từ điển Riêng sai

en: Bad RGB color spec: %s
vi: Sai ghi rõ màu RGB: %s

en: Bad Range
vi: Phạm vi sai

en: Bad Range, start (%1$04X) is greater than end (%2$04X)
vi: Phạm vi sai : đầu (%1$04X) lớn hơn cuối (%2$04X)

en: Bad Reference
vi: Tham chiếu sai

en: Bad Script
vi: Chữ viết sai

en: Bad Sequence/Lookup List
vi: Danh sách Dãy/Tra tìm sai

en: Bad Size
vi: Cỡ sai

en: Bad StdHW entry.
vi: Mục nhập W ngang chuẩn sai.

en: Bad StdVW entry.
vi: Mục nhập W dọc chuẩn sai.

en: Bad StemSnapH entry.
vi: Mục nhập đính cuống ngang sai.

en: Bad StemSnapV entry.
vi: Mục nhập đính cuống dọc sai.

en: Bad Stroke
vi: Nét sai

en: Bad Style
vi: Kiểu dáng sai

en: Bad Template
vi: Mẫu sai

en: Bad Tile
vi: Đá lát sai

en: Bad Token
vi: HIệu bài sai

en: Bad Transformation Matrix
vi: Ma trận chuyển dạng sai

en: Bad Transformation matrix
vi: Ma trận chuyển dạng sai

en: Bad Username/Password
vi: Tên người dùng / mật khẩu sai

en: Bad Value
vi: Giá trị sai

en: Bad Variants List
vi: Danh sách biến thể sai

en: Bad Variants list for glyph %s in %s
vi: Danh sách biến thể sai cho hình tượng %s trong %s

en: Bad base table.
vi: Bảng cơ sở sai.

en: Bad bounding box for %s.
vi: Hộp giới hạn sai cho %s.

en: Bad cidmap file
vi: Tập tin sơ đồ CID sai

en: Bad class count in contextual chaining sub-table.
vi: Số đếm hạng sai trong bảng phụ tạo dãy ngữ cảnh.

en: Bad class def table. Glyph range %d-%d out of range [0,%d)
vi: Bảng xác định hạng sai : phạm vi hình tượng %d-%d ở ngoại phạm vi [0,%d)

en: Bad class def table. start=%d cnt=%d, max glyph=%d
vi: Bảng xác định hạng sai : đầu=%d đếm=%d, hình tượng tối đa=%d

en: Bad class in state machine.
vi: Hạng sai trong cơ chế tình trạng.

en: Bad color on line %d, must be between 000000 and ffffff.
vi: Màu sai trên đường %d, phải nằm giữa 000000 và ffffff.

en: Bad contents.plist
vi: Tập tin « contents.plist » sai

en: Bad contextual or chaining sub table. Glyph %d out of range [0,%d)
vi: Bảng phụ sai kiểu ngữ cảnh hay tạo dãy. Hình tượng %d ở ngoại phạm vi [0,%d)

en: Bad correction
vi: Sai điều chỉnh

en: Bad count in context chaining sub-table.
vi: Số đếm sai trong bảng phụ tạo dãy ngữ cảnh.

en: Bad count in contextual chaining sub-table.
vi: Số đếm sai trong bảng phụ tạo dãy ngữ cảnh.

en: Bad count.
vi: Số đếm sai

en: Bad coverage table. Glyph %d out of range [0,%d)
vi: Bảng bao quát sai : hình tượng %d ở ngoại phạm vi [0,%d)

en: Bad coverage table. Glyph range %d-%d out of range [0,%d)
vi: Bảng bao quát sai : phạm vi hình tượng %d-%d ở ngoại phạm vi [0,%d)

en: Bad dash list
vi: Danh sách gạch gạch sai

en: Bad default baseline
vi: Đường cơ bản mặc định sai

en: Bad device table
vi: Bảng thiết bị sai

en: Bad device table
vi: Bảng thiết bị sai

en: Bad device table for %s
vi: Bảng thiết bị sai cho %s

en: Bad device table for glyph %s in %s
vi: Bảng thiết bị sai cho hình tượng %s trong %s

en: Bad device table for in row %d of %s
vi: Bảng thiết bị sai trên hàng %d của %s

en: Bad encoding file format
vi: Sai định dạng tập tin bảng mã

en: Bad fdselect
vi: fdselect sai

en: Bad feature tag
vi: Thẻ tính năng sai

en: Bad few values in /BlendDesignMap for axis %s.
vi: Vài giá trị sai trong /BlendDesignMap (pha trộn sơ đồ thiết kế) đối với trục %s.

en: Bad flags value, implied MORE components at end of glyph %d
vi: Giá trị cờ sai : ngụ ý thành phần THÊM nữa tại kết thúc hình tượng %d

en: Bad flex subroutine in %s
vi: Có hàm phụ flex sai trong %s

en: Bad font
vi: Phông sai

en: Bad font specification
vi: Đặc tả phông sai

en: Bad font, offset out of bounds.
vi: Phông sai : giá trị bù ở ngoại phạm vi.

en: Bad font: Encoding data out of range.
vi: Phông sai : dữ liệu mã hoá ở ngoại phạm vi.

en: Bad format for coverage table %d
vi: Định dạng sai cho bảng bao quát %d.

en: Bad glif file %s
vi: Tập tin glif sai %s

en: Bad glyph (%d), disordered 'loca' table (start comes after end)
vi: Hình tượng sai (%d): bảng 'loca' không theo thứ tự đúng (đầu nằm sau cuối)

en: Bad glyph (%d), its data length is negative
vi: Hình tượng sai (%d): có chiều dài dữ liệu âm

en: Bad glyph (%d), its definition extends beyond the end of the glyf table
vi: Hình tượng sai (%d): lời xác định nó kéo dài qua kết thúc bảng 'glyf'

en: Bad glyph (%d), its definition extends beyond the space allowed for it
vi: Hình tượng sai (%d): lời xác định nó kéo dài qua khoảng cách đã cấp phát

en: Bad glyph count in mort table.
vi: Số đếm hình tượng sai trong bảng 'mort'.

en: Bad glyph name
vi: Tên hình tượng sai

en: Bad glyph range specified in color subtable of PfEd table
vi: Xác định phạm vi hình tượng sai trong bảng phụ màu sắc của bảng PfEd

en: Bad glyph range specified in glyph comment subtable of PfEd table
vi: Xác định phạm vi hình tượng sai trong bảng phụ ghi chú hình tượng của bảng PfEd

en: Bad glyph variant subtable of MATH table.
vi: Bảng MATH (toán học) có bảng phụ biến thế hình tượng sai.

en: Bad hex color spec: %s
vi: Sai ghi rõ màu thập lục: %s

en: Bad hex number
vi: Số thập lục sai

en: Bad hex number in %s
vi: Gặp số thập lục sai trong %s

en: Bad image file
vi: Tập tin ảnh sai

en: Bad image file, not a bitmap: %.100s
vi: Tập tin ảnh sai, không phải là mảng ảnh: %.100s

en: Bad image file: %.100s
vi: Tập tin ảnh sai : %.100s

en: Bad kern pair: glyphs %d & %d must be less than %d
vi: Cặp định chỗ sai : hình tượng %d và %d phải < %d

en: Bad kern pair: glyphs %d & %d should have been < %d
vi: Cặp định chỗ sai : hình tượng %d và %d nên < %d

en: Bad language tag
vi: Thẻ ngôn ngữ sai

en: Bad ligature anchor count.
vi: Số đếm neo chữ ghép sai.

en: Bad ligature base table.
vi: Bảng cơ sở chữ chép sai.

en: Bad ligature component glyph. GID %d not less than %d (in ligature %d)
vi: Hình tượng thành phần chữ ghép sai : GID %d không phải nhỏ hơn %d
    (trong chữ ghép %d).

en: Bad ligature glyph. GID %d not less than %d
vi: Hình tượng chữ ghép sai : GID %d không phải nhỏ hơn %d

en: Bad lookup table: format=2 (%d/%d), first=%d last=%d total glyphs in font=%d
vi: Bảng tra tìm sai:
     • định dạng=2 (%d/%d)
     • đầu=%d
     • cuối=%d
     • tổng hình tượng trong phông=%d

en: Bad lookup table: format=4 (%d/%d), first=%d last=%d total glyphs in font=%d
vi: Bảng tra tìm sai:
     • định dạng=4 (%d/%d)
     • đầu=%d
     • cuối=%d
     • tổng hình tượng trong phông=%d

en: Bad lookup table: format=6, first=%d total glyphs in font=%d
vi: Bảng tra tìm sai:
     • định dạng=6
     • đầu=%d
     • tổng hình tượng trong phông=%d

en: Bad lookup table: format=8, first=%d cnt=%d total glyphs in font=%d
vi: Bảng tra tìm sai:
     • định dạng=8
     • đầu=%d
     • đếm=%d
     • tổng hình tượng trong phông=%d

en: Bad lookup type
vi: Sai kiểu sự tra tìm

en: Bad magic number
vi: Số ma thuật sai

en: Bad mark table.
vi: Bảng dấu sai.

en: Bad mort ligature table. Not long enough
vi: Bảng chữ ghép 'mort' sai : không đủ dài

en: Bad name when parsing %s for unicode %x
vi: Gặp tên sai khi phân tích %s cho Unicode %x.

en: Bad namelist file
vi: Tập tin danh sách tên sai

en: Bad number
vi: Con số sai

en: Bad number, infinity or nan: %s
vi: Số sai, vô hạn hay NaN (không phải con số): %s

en: Bad numeric value for %s.%s
vi: Giá trị thuộc số sai cho %s.%s

en: Bad numeric value for %s.%s must be between 0 and 255
vi: Giá trị thuộc số sai cho %s.%s (phải nằm giữa 0 và 255)

en: Bad offset on line %d, must be between 0% and 100%.
vi: Sai đặt hiệu trên dòng %d, phải nằm giữa 0 và 100 phần trăm.

en: Bad offset: %d for subfont %s
vi: Bù sai: %d cho phông con %s

en: Bad opacity on line %d, must be between 0.0 and 1.0.
vi: Sai đặt độ đục trên dòng %d, phải nằm giữa 0.0 và 1.0.

en: Bad pair position: glyphs %d & %d should have been < %d
vi: Vị trí cặp sai : hình tượng %d và %d nên < %d

en: Bad parts list for glyph %s in %s
vi: Danh sách phần sai cho hình tượng %s trong %s

en: Bad pixel size
vi: Sai kích cỡ điểm ảnh

en: Bad replace pattern
vi: Mẫu thay thế sai

en: Bad reverse contextual chaining substitution glyph: %d is not less than %d
vi: Hình tượng thay thế tạo dãy ngữ cảnh ngược sai : %d không phải nhỏ hơn %d.

en: Bad script tag
vi: Thẻ chữ viết sai

en: Bad search pattern
vi: Mẫu tìm kiếm sai

en: Bad selection
vi: Sai chọn

en: Bad setting
vi: Thiết lập sai

en: Bad sid %d (must be less than %d)
vi: SID sai %d (phải < %d)

en: Bad stem add
vi: Sai thêm cuống

en: Bad subroutine INDEX in cff font.
vi: INDEX (chỉ số) hàm con sai trong phông CFF.

en: Bad substitution glyph: GID %d not less than %d
vi: Hình tượng thay thế sai : GID %d không phải nhỏ hơn %d

en: Bad tag
vi: Thẻ sai

en: Bad template, no extension
vi: Mẫu sai, không có phần mở rộng

en: Bad template, unrecognized format
vi: Mẫu sai, không nhận ra định dạng

en: Bad token "%.30s"
    near ...%40s
vi: Hiệu bài sai « %.30s »
    gần ...%40s

en: Bad token. Expected "%.10s"
    near ...%40s
vi: Hiệu bài sai. Đợi « %.10s »
    gần ...%40s

en: Bad token. Expected "%.10s" got "%.10s"
    near ...%40s
vi: Hiệu bài sai. Đợi « %.10s », còn nhận « %.10s »
    gần ...%40s

en: Bad token. got "%1$c"
    near ...%2$40s
vi: Hiệu bài sai . Nhận « %1$c »
    gần ...%2$40s

en: Bad tt font: contour ends make no sense in glyph %d.
vi: Phông TT sai : trong hình tượng %d, các cuối của đường viền không có ích.

en: Bad type
vi: Kiểu sai

en: Bad unicode value for an alternate unicode / variation selector
vi: Giá trị Unicode sai cho một dấu chọn biến đổi/Unicode xen kẽ

en: Bad unicode value when parsing %s
    %s
vi: Gặp giá trị Unicode sai khi phân tách %s
    %s

en: Bad value for blend in /BlendDesignMap for axis %s.
vi: Giá trị sai đối với việc pha trộn trong /BlendDesignMap (pha trộn sơ đồ thiết kế) đối với trục %s.

en: Bad xfig file
vi: Tập tin xfig sai

en: Badaga
vi: Tiếng Ba-đa-ga

en: Baghelkhandi
vi: Tiếng Ba-ghen-khan-đi

en: Balante
vi: Tiếng Ba-lan-the

en: Balinese
vi: Tiếng Ba-li

en: Balkar
vi: Tiếng Ban-khă

en: Balochi
vi: Tiếng Ba-lô-khi

en: Balti
vi: Tiếng Ban-thi

en: Bambara
vi: Tiếng Bam-ba-ra

en: Bamileke
vi: Tiếng Ba-mi-le-ke

en: Bar Width:
vi: Rộng thanh:

en: Base
vi: Cơ sở

en: Base Glyph
vi: Hình tượng cơ sở

en: Base Glyph Name
vi: Tên hình tượng cơ sở

en: Base Glyphs
vi: Hình tượng cơ sở

en: Base Lig
vi: Chữ ghép cơ sở

en: Base Ligatures
vi: Chữ ghép cơ sở

en: Base Mark
vi: Dấu cơ sở

en: Base Marks
vi: Dấu cơ sở

en: Base X
vi: X cơ sở

en: Base Y
vi: Y cơ sở

en: Base:
vi: Cơ sở :

en: Baseline
vi: Đường cơ sở

en: Baseline table (OT version)
vi: Bảng đường cơ bản (phiên bản OT)

en: Baseline used for Latin, Greek, Cyrillic text.
vi: Đường cơ bản được dùng cho chữ viết tiếng La-tinh, Hy Lạp và Ki-rin.

en: Bases
vi: Cơ sở

en: Bashkir
vi: Tiếng Bas-khia

en: Basic Latin
vi: La-tinh cơ bản

en: Basic Multilingual Plane
vi: Mặt Phẳng Đa Ngôn Ngữ Cơ Bản

en: Basque
vi: Tiếng Bax-quợ

en: Baule
vi: Tiếng Bau-le

en: Be_vel
vi: Cạnh _xiên

en: Begin:
vi: Đầu :

en: Belarussian
vi: Tiếng Be-la-ru-xợ

en: Below Base Forms
vi: Hình dưới cơ sở

en: Below Base Mark
vi: Dưới dấu cơ sở

en: Below Base Substitutions
vi: Thay thế dưới cơ sở

en: Bemba
vi: Tiếng Bem-ba

en: Bench
vi: Tiếng Ben-chợ

en: Bengali
vi: Tiếng Ben-ga-ni

en: Bengali Bangladesh
vi: Tiếng Ben-ga-li Bang-la-đe-xợ

en: Beti
vi: Tiếng Be-thi

en: Beyond the endpoint the gradient repeats itself, but reflected.
    This does not work for PostScript gradients
vi: Ở bên kia các điểm cuối, chuyển sắc tự lặp lại mà cũng phản ánh.
    Không hoạt động được với chuyển sắc thẳng kiểu PostScript.

en: Beyond the endpoints the gradient repeats itself
    This does not work for PostScript gradients.
vi: Ở bên kia các điểm cuối, chuyển sắc tự lặp lại.
    Không hoạt động được với chuyển sắc thẳng kiểu PostScript.

en: Beyond the endpoints, the gradient takes on the color at the end-points
    This does not work for PostScript linear gradients
vi: Ở bên kia các điểm cuối, chuyển sắc có màu của điểm cuối.
    Không hoạt động được với chuyển sắc thẳng kiểu PostScript.

en: Bhili
vi: Tiếng Bi-li

en: Bhojpuri
vi: Tiếng Bo-dợ-pu-ri

en: Bible Cree
vi: Tiếng Cợ-ri kinh thánh

en: Big Op Space1:
vi: Vùng toán tử lớn 1:

en: Big Op Space2:
vi: Vùng toán tử lớn 2:

en: Big Op Space3:
vi: Vùng toán tử lớn 3:

en: Big Op Space4:
vi: Vùng toán tử lớn 4:

en: Big Op Space5:
vi: Vùng toán tử lớn 5:

en: Big5 (Trad. Chinese)
vi: Big5 (Trung truyền thống)

en: Big5 HKSCS (Trad. Chinese)
vi: Big5 HKSCS (Trung truyền thống)

en: Bikol
vi: Tiếng Bi-kon

en: Bilen
vi: Tiếng Bi-len

en: Bind to Path
vi: Đóng kết tới đường dẫn

en: Bitm_ap Strikes Available...
vi: Gạch mảng ảnh _sẵn sàng...

en: Bitm_ap strikes Available...
vi: Gạch mảng ảnh _sẵn sàng...

en: Bitmap
vi: Mảng ảnh

en: Bitmap Fonts
vi: Phông mảng ảnh

en: Bitmap Magnification...
vi: Phóng to mảng ảnh...

en: Bitmap Paste
vi: Dán mảng ảnh

en: Bitmap Strikes
vi: Gạch mảng ảnh

en: Bitmap Strikes Available
vi: Gạch mảng ảnh sẵn sàng

en: Bitmap _Magnification...
vi: Phóng to _mảng ảnh...

en: Bitmap/outline _advance mismatch
vi: _Sớm mảng ảnh/nét ngoài không tương ứng

en: Bits/Pixel:
vi: Bit/điểm ảnh:

en: Black
vi: Đen

en: Blackfoot
vi: Tiếng Chân đen

en: Blend to New Font
vi: Pha trộn tới phông mớib

en: Bliss Symbolics
vi: Ký hiệu Bliss

en: Block Elements
vi: Phần tử khối

en: Block Separator
vi: Dấu phân cách khối

en: Blue Values Color
vi: Màu giá trị màu xanh

en: Blue:
vi: Xanh:

en: BlueValues
vi: Giá trị màu Xanh

en: BlueValues come in pairs. Select another.
vi: Cần thiết một cặp giá trị màu xanh. Chọn giá trị thêm nhé.

en: Blues
vi: Xanh

en: Bold
vi: Đậm

en: Bone
vi: Xương

en: Book
vi: Quyển

en: Bookmark Current Dir
vi: Lưu liên kết đến thư mục này

en: Bookmarks
vi: Liên kết lưu

en: Bopomofo
vi: Tiếng Bô-pô-mô-phô

en: Bopomofo & Extended
vi: Bô-pô-mô-phô và Phần mở rộng

en: Bopomofo Extended
vi: Tiếng Bô-pô-mô-phô đã mở rộng

en: Border Shape:
vi: Hình viền:

en: Border Type:
vi: Kiểu viền:

en: Border Width
vi: Độ rộng viền

en: Border Width:
vi: Độ rộng viền:

en: Bosnian
vi: Tiếng Bo-x-ni-a

en: Both points must be specified, or neither
vi: Phải xác định hoặc cả hai điểm, hoặc không gì.

en: Both selected references have use-my-metrics set
vi: Cả hai tham chiếu được chọn đã bật « use-my-metrics »
    (dùng đơn vị đo của tôi)

en: Bottom Hint
vi: Gợi ý cuối

en: Bottom Right
vi: Góc dưới bên phải

en: Bottom Zone
vi: Vùng cuối

en: BottomLeft
vi: DướiTrái

en: BottomRight
vi: DướiPhải

en: Bounding Box
vi: Hộp biên

en: Bounding Box:
vi: Hộp biên giới:

en: Box Drawing
vi: Vẽ hộp

en: Box surrounding the ListMark in a list field (combobox)
vi: Hộp chung quanh DấuDanhSách trong một trường liệt kê (hộp tổ hợp)

en: Bracketted value is too large
vi: Dấu ngoặc vu chứa giá trị quá lớn

en: Brahmic scripts
vi: Chữ viết Bà la môn

en: Brahui
vi: Tiếng Boua-hui

en: Braille
vi: Chữ Braille

en: Braille Patterns
vi: Mẫu Braille

en: Braj Bhasha
vi: Tiếng Boăchợ Bă-să

en: Breton
vi: Tiếng Boue-ton

en: Brighter Border:
vi: Viền sáng hơn:

en: Brightest Border:
vi: Viền sáng nhất:

en: Brings up a dialog which gives fine control over
    horizontal positioning of subscripts and superscripts
    depending on their vertical positioning.
vi: Hiển thị hộp thoại cung cấp điều khiển chính xác
    về vị trí theo chiều ngang của chữ cao/thấp
    phụ thuộc vào vị trí theo chiều dọc.

en: Browse for a file containing a list of kerning pairs
    two characters per line. FontForge will only check
    those pairs for kerning info.
vi: Duyệt tìm tập tin chứa danh sách cặp định chỗ,
    hai ký tự trên mỗi dòng. FontForge sẽ kiểm tra
    chĩ những cặp này để đọc thông tin định chỗ.

en: Browse for a preview image
vi: Duyệt tới một ảnh xem thử

en: Browse the Open Font Library
vi: Duyệt qua Thư Viện Phông Mở

en: Browse web
vi: Duyệt qua Web

en: Browse...
vi: Duyệt...

en: Buginese
vi: Tiếng Bu-gi-ni

en: Buhid
vi: Tiếng Bu-hít

en: Buil_d Duplicate Glyph
vi: _Xây dựng hình tượng trùng

en: Build _Composite Glyph
vi: Xây dựng hình tượng _ghép

en: Building accented glyphs
vi: Đang xây dựng các hình tượng có dấu phụ

en: Building duplicate encodings
vi: Đang xây dựng bảng mã trùng

en: Building small capitals
vi: Đang xây dựng các chữ hoa nhỏ

en: Building sub/superscripts
vi: Đang xây dựng các chữ in cao/thấp

en: Bulgarian
vi: Tiếng Bun-ga-ri

en: Bump Size
vi: Kích cỡ mụn

en: Burmese
vi: Tiếng Miến Điện

en: Button
vi: Nút

en: Buttons
vi: Nút

en: By Classes
vi: Theo hạng

en: By Coverage
vi: Theo bao quát

en: By Glyphs
vi: Theo hình tượng

en: By _Scripts
vi: Theo chữ _viết

en: By appending the suffix:
vi: Bằng cách phụ thêm hậu tố :

en: By what angle (in degrees) do you want to slant the font?
vi: Bạn có muốn làm phông xiên theo góc nào?

en: Byelorussian
vi: Tiếng Bie-lo-ru-xi

en: Byte Order Mark
vi: Dấu thứ tự byte

en: Byzantine Music
vi: Âm nhạc La Mã phương Đông

en: Byzantine Musical Symbols
vi: Ký hiệu âm nhạc La Mã phương Đông

en: Byzantine Musical Symbols/Musical Symbols
vi: Ký hiệu âm nhạc/Ký hiệu âm nhạc La Mã phương Đông

en: C0 Control Character
vi: Ký tự điều khiển C0

en: C1 Control Character
vi: Ký tự điều khiển C1

en: CALL function
    Pops a value, calls the function represented by it
vi: CALL chức_năng
    Bỏ một giá trị, gọi chức năng được nó đại diện

en: CEILING
    Pops one 26.6 value, rounds upward to an int
    pushes result
vi: CEILING
    Bỏ một giá trị 26.6, làm tròn lên số nguyên,
    đẩy kết quả

en: CFF (Bare)
vi: CFF (thô)

en: CFF CID (Bare)
vi: CFF CID (thô)

en: CFF version mismatch
vi: Sai khớp phiên bản CFF

en: CID findfont Name
vi: Tên tìm phông CID

en: CID format doesn't contain what we expected it to.
vi: Định dạng CID không chứa nội dung mong đợi.

en: CID keyed fonts may not be a master design of a multiple master font
vi: Phông có khóa CID có lẽ không phải là sơ đồ thiết kế chủ của phông đa chủ (MM)

en: CJK Compatability Forms
vi: Hình tương thích với tiếng Trung/Nhật/Hàn

en: CJK Compatability Ideographs
vi: Chữ viết ghi ý tương thích với tiếng Trung/Nhật/Hàn

en: CJK Compatibility
vi: Tính tương thích với tiếng Trung/Nhật/Hàn

en: CJK Compatibility Forms
vi: Hình tương thích tiếng Trung/Nhật/Hàn

en: CJK Compatibility Ideographs
vi: Chữ viết ghi ý tương tiếng Trung/Nhật/Hàn

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
vi: Phần bổ sung Chữ viết Ghi ý Tương thích tiếng Trung/Nhật/Hàn

en: CJK Enclosed Letters and Months
vi: Chữ và tháng đã bao bọc tiếng Trung/Nhật/Hàn

en: CJK Ideographic
vi: Chữ viết ghi ý tiếng Trung/Nhật/Hàn

en: CJK Phonetics and Symbols
vi: Ngữ âm và ký hiệu tiếng Trung/Nhật/Hàn

en: CJK Radicals
vi: Căn thức tiếng Trung/Nhật/Hàn

en: CJK Strokes
vi: Nét tiếng Trung/Nhật/Hàn

en: CJK Symbols and Punctuation
vi: Ký hiệu và dấu chấm câu tiếng Trung/Nhật/Hàn

en: CJK Unified Ideographs
vi: Chữ viết ghi ý thống nhất tiếng Trung/Nhật/Hàn

en: CJK Unified Ideographs Extension A
vi: Phần mở rộng chữ viết ghi ý thống nhất tiếng Trung/Nhật/Hàn (A)

en: CJK Unified Ideographs Extension B
vi: Phần mở rộng Chữ viết Ghi ý Thống nhất tiếng Trung/Nhật/Hàn

en: CLEAR
    Pops all elements on stack
vi: Làm sạch (CLEAR)
    Bỏ tất cả các phần tử trên đống

en: CS Miscellaneous
vi: CC Lặt vặt

en: CS Modern
vi: CC HIện đại

en: CS Monotone
vi: CC Sắc màu đơn

en: CS Newspaper
vi: CC Báo

en: CS Stub Serif
vi: CC Chân mẩu

en: CS Traditional
vi: CC Truyền thống

en: CS Typewriter
vi: CC Máy đánh chữ

en: CVT variation table
vi: bảng biến đổi CVT

en: C_ID Font Info...
vi: Thông t_in phông CID...

en: C_all...
vi: _Gọi...

en: C_enter
vi: _Tâm

en: C_hange
vi: Đổ_i

en: C_lasses
vi: _Hạng

en: C_lear
vi: _Gột

en: C_lose Tab
vi: Đó_ng thẻ

en: C_opy Reference
vi: C_hép tham chiếu

en: C_orner
vi: _Góc

en: C_ustom
vi: Tự _chọn

en: Call Script
vi: Gọi văn lệnh

en: Called from...
vi: Được gọi từ...

en: Cambodian
vi: Tiếng Căm Bốt

en: Can Be _Interpolated
vi: Nộ_i suy được

en: Can this font be embedded in a downloadable (pdf)
    document, and if so, what behaviors are permitted on
    both the document and the font.
vi: Phông này có thể nhúng vào tài liệu tải xuống
    được (PDF) không? Nếu có, đối với cà hai tài liệu
    và phông có cho phép ứng xử nào?

en: Can't Find Glyph
vi: Không tìm thấy

en: Can't Parallel
vi: Không thể đặt song song

en: Can't _Be Interpolated
vi: Không nội su_y được

en: Can't back up with nothing on stack
vi: Không thể sao lưu khi không có gì trên đống

en: Can't compare arrays
vi: Không thể so sánh các mảng

en: Can't create temporary directory
vi: Không thể tạo thư mục lưu tạm

en: Can't find autotrace
vi: Không tìm thấy hàm đồ lại tự động

en: Can't find autotrace program (set AUTOTRACE environment variable) or download from:
      http://sf.net/projects/autotrace/
vi: Không tìm thấy chương trình đồ lại tự động (hãy đặt biến môi trường AUTOTRACE) hoặc tải chương trình xuống địa chỉ:
      http://sf.net/projects/autotrace/

en: Can't find libxml2.
vi: Không tìm thấy thư viện libxml2.

en: Can't find mf
vi: Không tìm thấy mf

en: Can't find mf program -- metafont (set MF environment variable) or download from:
      http://www.tug.org/
      http://www.ctan.org/
    It's part of the TeX distribution
vi: Không tìm thấy chương trình siêu phông mf — metafont (hãy đặt biến môi trường MF) hoặc tải chương trình xuống địa chỉ:
      http://www.tug.org/
      http://www.ctan.org/
    Nó thuộc về bản phát hành TeX.

en: Can't find the file
vi: Không tìm thấy tập tin

en: Can't fix
vi: Không thể sửa chữa

en: Can't insert 'cvt'
vi: Không thể chèn 'cvt'

en: Can't insert 'fpgm'
vi: Không thể chèn 'fpgm'

en: Can't insert 'prep'
vi: Không thể chèn 'prep'

en: Can't instruct this glyph
vi: Không thể chỉ dẫn hình tượng này

en: Can't open %s
vi: Không thể mở %s.

en: Can't open temporary file for PostScript output
vi: Không thể mở tập tin tạm thời để xuất PostScript

en: Can't open temporary file for truetype output.
vi: Không thể mở tập tin tạm thời để xuất TrueType.

en: Can't run mf
vi: Không thể chạy mf

en: Can't specify a subtable here
vi: Không thể ghi rõ bảng phụ ở đây

en: Canadian Syllabics
vi: Ký tự âm tiết Ca-na-đa

en: Cancel
vi: Thôi

en: Cancel Button
vi: Nút Thôi

en: Cancel Buttons
vi: Nút Thôi

en: Cannot Be Undone
vi: Không thể hủy bước

en: Cannot be Undone
vi: Không thể hủy bước

en: Cannot open %s
vi: Không thể mở %s

en: Cannot open %s
vi: Không thể mở %s

en: Cannot open a temporary file
vi: Không thể mở một tập tin tạm thời

en: Cannot open feature file %.120s
vi: Không thể mở tập tin tính năng %.120s

en: Cannot open file
vi: Không thể mở tập tin

en: Canonical Start _Point
vi: Điểm đầ_u chuẩn tắc

en: Canonical _Contours
vi: Đường viền _chuẩn tắc

en: Capital Spacing
vi: Dãn cách chữ hoa

en: Capitals to Petite Capitals
vi: Chữ hoa sang chữ hoa rất nhỏ

en: Capitals to Small Capitals
vi: Chữ hõa sang chữ hoa nhỏ

en: Carian
vi: Ca-ri

en: Carrier
vi: Bộ truyền

en: Case-Sensitive Forms
vi: Hình phân biệt chữ hoa/thường

en: Catalan
vi: Tiếng Ca-ta-lan

en: Cebuano
vi: Tiếng Xe-bu-a-nô

en: Center Bet_ween Control Points
vi: Đặt ở _giữa hai điểm điều khiển

en: Center Out
vi: Tâm ra

en: Center of Selection
vi: Tâm vùng chọn

en: Centered
vi: Ở giữa

en: Centered CJK Punctuation
vi: Dấu chấm câu ở giữa CJK

en: Certain programs use pens with white ink as erasers
    If you select (blacken) this checkbox, FontForge will
    attempt to simulate that.
vi: Một số chương trình riêng sử dụng cái bút chứa mực
    màu trắng là cái tẩy. Nếu bạn bật tùy chọn này, trình
    FontForge sẽ thử mô phỏng ứng xử đó.

en: Chaha Gurage
vi: Tiếng Cha-ha Gu-ra-ge

en: Chaining Positioning
vi: Định vị tạo dãy

en: Chaining Substitution
vi: Thay thế tạo dãy

en: Chaining position
vi: Vị trí tạo dãy

en: Chaining substitution
vi: Thay thế tạo dãy

en: Change
vi: Đổi

en: Change Glyphs
vi: Đổi hình tượng

en: Change Length
vi: Đổi chiều dài

en: Change Supplement...
vi: Đổi phần bổ sung...

en: Change UniqueID?
vi: Đổi mã số duy nhất?

en: Change Weight
vi: Đổi độ đậm

en: Change X-Height
vi: Đổi độ cao X

en: Change XHeight
vi: Đổi độ cao X

en: Change _Glyph...
vi: Đổi hình tượn_g...

en: Change _Weight...
vi: Đổi độ đậ_m...

en: Change _X-Height...
vi: Đổi độ cao _X...

en: Change whether spiro is active or not
vi: Thay đổi nếu spiro hoạt động không

en: Changed Color
vi: Màu đã thay đổi

en: Changing glyphs
vi: Đang thay đổi các hình tượng

en: Changing the left side bearing
    of a glyph adjusts the lbearing
    of other references in all accented
    glyphs based on it.
vi: Việc thay đổi vị trí phương hướng
    bên trái của một hình tượng nào đó
    thì cũng điều chỉnh vị trí đó của
    các tham chiếu khác trong tất cả
    các hình tượng có dấu phụ mà
    dựa vào hình tượng đó.

en: Changing the width of a glyph
    changes the widths of all accented
    glyphs based on it.
vi: Việc thay đổi bề rộng của một hình tượng
    nào đó thì cũng thay đổi bề rộng của tất cả
    các hình tượng có dấu phụ mà dựa vào
    hình tượng đó.

en: CharCenterHighest
vi: Tâm Ký Tự Cao

en: Character Variants 00
vi: Biến thế ký tự 00

en: Character Variants 01
vi: Biến thế ký tự 01

en: Character Variants 02
vi: Biến thế ký tự 02

en: Character Variants 03
vi: Biến thế ký tự 03

en: Character Variants 04
vi: Biến thế ký tự 04

en: Character Variants 05
vi: Biến thế ký tự 05

en: Character Variants 06
vi: Biến thế ký tự 06

en: Character Variants 07
vi: Biến thế ký tự 07

en: Character Variants 08
vi: Biến thế ký tự 08

en: Character Variants 09
vi: Biến thế ký tự 09

en: Character Variants 10
vi: Biến thế ký tự 10

en: Character Variants 99
vi: Biến thế ký tự 99

en: Charsets
vi: Bộ ký tự

en: Chattisgarhi
vi: Tiếng Cha-ti-x-ga-ri

en: Chechen
vi: Tiếng Che-chen

en: Check Advance:
vi: Kiểm tra tiến tới:

en: Check Box
vi: Hộp chọn

en: Check Box Off Mark
vi: Dấu tắt hộp chọn

en: Check Box On Mark
vi: Dấu Hộp Chọn đã Bật

en: Check Self-Intersection
vi: Kiểm tra sự tự giao

en: Check Unicode/Name mismatch
vi: Kiểm tra sai khớp Unicode/Tên

en: Check VAdvance:
vi: Kiểm tra tiến tới dọc:

en: Check _flipped references
vi: Kiểm tra tham chiếu bị _lật

en: Check _missing extrema
vi: Kiểm tra thái cực _bị thiếu

en: Check _outermost paths clockwise
vi: Kiểm tra đường dẫn ng_oài ra nhất theo xuôi chiều

en: Check for CIDs defined _twice
vi: Kiểm _tra CID xác định hai lần

en: Check for _irrelevant control points
vi: K_iểm tra tìm điểm điều khiển không thích hợp

en: Check for _undefined CIDs
vi: Kiểm tra CID chưa _xác định

en: Check for characters which contain 'GSUB' entries which refer to empty characters
vi: Kiểm tra tìm ký tự chứa mục nhập 'GSUB' tham chiếu đến ký tự rỗng

en: Check for characters whose advance width is not the displayed value.
vi: Kiểm tra tìm ký tự có bề rộng tiến tới không phải là giá trị đã hiển thị.

en: Check for characters whose name maps to a unicode code point
    which does not map the character's assigned code point.
vi: Kiểm tra tìm ký tự có tên ánh xạ tới một điểm mã Unicode
    không ánh xạ điểm mã đã gán của ký tự đó.

en: Check for characters whose vertical advance width is not the displayed value.
vi: Kiểm tra tìm ký tự có bề rộng tiến tới theo chiều dọc không phải là giá trị đã hiển thị.

en: Check for incomplete mark to base subtables
vi: Kiểm tra có đánh dấu không hoàn toàn bảng phụ cơ bản

en: Check for missing _glyph names
vi: Kiểm tra tìm tên hình tượn_g còn thiếu

en: Check for missing _scripts in features
vi: Kiểm tra tìm chữ _viết còn thiếu trong tính năng

en: Check for missing glyph names
vi: Kiểm tra tìm tên hình tượng còn thiếu

en: Check for multiple characters with the same name
vi: Kiểm tra tìm nhiều ký tự có cùng một tên

en: Check missing _bitmaps
vi: Kiểm tra mảng ảnh _bị thiếu

en: Check multiple Names
vi: Kiểm tra đa Tên

en: Check multiple Unicode
vi: Kiểm tra đa Unicode

en: Check subtitutions for empty chars
vi: Kiểm tra sự thay thế ký tự rỗng

en: Check the glyph outlines for standard errors before saving
    This can be slow.
vi: Kiểm tra các nét ngoài hình tượng tìm lỗi tiêu chuẩn trước khi lưu.
    Tiến trình này có thể chạy chậm.

en: Check whether a CID is defined in more than one sub-font
vi: Kiểm tra tìm CID đã xác định trong nhiều phông con

en: Check whether a CID is undefined in all sub-fonts
vi: Kiểm tra tìm CID chưa xác định trong mọi phông con

en: Check whether a substitution, kerning class, etc. uses a glyph name which does not match any glyph in the font
vi: Kiểm tra tìm sự thay thế, hạng định chỗ v.v. dùng một tên hình tượng không tương ứng với bất cứ hình tượng nào trong phông đó

en: Checking for new fonts
vi: Đang kiểm tra có phông mới

en: Checking server for additional fonts
vi: Đang kiểm tra máy phục vụ có phông bổ sung

en: Cherokee
vi: Tiếng Che-rô-khi

en: Chichewa
vi: Tiếng Chi-che-ouă

en: Chin
vi: Tiếng Chin

en: Chinese (Hong Kong)
vi: Tiếng Trung (Hông Kồng))

en: Chinese (Macau)
vi: Tiếng Trung (Ma Cao)

en: Chinese (PRC)
vi: Tiếng Trung (Quốc)

en: Chinese (Singapore)
vi: Tiếng Hoa (Xin-ga-po)

en: Chinese (Taiwan)
vi: Tiếng Trung (Đài-loan)

en: Chinese Hong Kong
vi: Tiếng Trung (Hông Kồng))

en: Chinese Phonetic
vi: Tiếng Trung ngữ âm

en: Chinese Simplified
vi: Tiếng Trung phổ thông

en: Chinese Traditional
vi: Tiếng Trung truyền thống

en: Chinese counting rod numerals
vi: Chữ số gậy đếm tiếng Trung

en: Chipewyan
vi: Tiếng Chi-pe-ouianh

en: Choose a file format...
vi: Chọn định dạng tập tin...

en: Choose the appropriate method depending on the glyph's script
vi: Chọn phương pháp thích hợp phụ thuộc vào chữ viết của hình tượng

en: Choose which lookups to copy
vi: Chọn những sự tra tìm cần sao chép

en: Chukchi
vi: Tiếng Chúc-chi

en: Church Slavonic
vi: Tiếng Xla-vơ nhà thơ

en: Chuvash
vi: Tiếng Chu-vas

en: Cirth
vi: Tiếng Cirth

en: Clarendon Serifs
vi: Chân Clarendon

en: Class | Classes
vi[0]: Hạng

en: Class %d
vi: Hạng %d

en: Class %d:
vi: Hạng %d:

en: Class 0
vi: Hạng 0

en: Class 0: {End of Text}
vi: Hạng 0: {Cuối đoạn}

en: Class 1: {Everything Else}
vi: Hạng 1: (các gì khác)

en: Class 2: {Deleted Glyph}
vi: Hạng 2: {Hình tượng bị xoá}

en: Class 3: {End of Line}
vi: Hạng 3: {Cuối dòng}

en: Class Name:
vi: Tên hạng:

en: Class already used
vi: Hạng đã được đóng

en: Class definition sub-table extends beyond end of table
vi: Bảng phụ xác định hạng vượt quá kết thúc của bảng

en: Class index out of range %d (must be <%d)
vi: Chỉ số hạng ở ngoại phạm vi %d (phải < %d)

en: Class out of bounds in GPOS mark sub-table
vi: Hạng ở ngoại phạm vi trong bảng phụ dấu GPOS

en: Class out of bounds in GPOS mark sub-table for mark %.30s
vi: Hạng ở ngoại phạm vi trong bảng phụ dấu GPOS cho dấu %.30s

en: Classes
vi: Hạng

en: Classes (Lists of lists of glyph names)
vi: Hạng (tập danh sách tên hình tượng)

en: Class|New...
vi: Mới...

en: Class|_New
vi: Mớ_i

en: Clea_nup Glyph
vi: Làm _sạch hình tượng

en: Cleanup Self Intersect
vi: Làm sách Tự cắt chéo

en: Clear
vi: Gột

en: Clear All
vi: Gột tất cả

en: Clear All Device Tables
vi: Gột mọi bảng thiết bị

en: Clear DStem
vi: Gột cuống C

en: Clear Device Table
vi: Gột bảng thiết bị

en: Clear Instructions
vi: Gột chỉ dẫn

en: Clear _Background
vi: Gột _nền

en: Clear _VStem
vi: Gột cuống _D

en: Clear all device table corrections associated with this combination
vi: Xoá tất cả các sự sửa chữa bảng thiết bị tương ứng với tổ hợp này

en: Clear destination layer before copy
vi: Xoá lớp đích đến trước khi sao chép

en: ClearInstrsBigChanges
vi: Gột HD Nếu Đổi Nhiều

en: Click on a range to select characters in that range.
    Double click on a range to see characters that should be
    in the range but aren't.
vi: Nhấn vào một phạm vi nào đó để chọn ký tự trong nó.
    Nhấn đôi vào phạm vi để xem các ký tự
    nên nằm trong nó nhưng không phải.

en: Clip Path Color
vi: Màu đường dẫn trích

en: Cloc_kwise
vi: _Xuôi chiều

en: Close Open Contours
vi: Đóng các đường viền còn mờ

en: Co_py LBearing
vi: Ché_p vị trí PH bên trái

en: Color
vi: Màu

en: Color Button
vi: Nút màu

en: Color of column dividers in the main section of a matrix edit
vi: Màu của dấu tách cột trong phần chính của ô sửa ma trận

en: Color of column dividers in the title section of a matrix edit
vi: Màu của dấu tách cột trong phần tiêu đề của ô sửa ma trận

en: Color of frozen (unchangeable) entries in the main section of a matrix edit
vi: Màu của mục nhập động cứng (không thể thay đổi được) trong phần chính của ô sửa ma trận

en: Color of the active entry in the main section of a matrix edit
vi: Màu của mục nhập hoạt động trong phần chính của ô sửa ma trận

en: Color used to draw the advance width line of a glyph
vi: Màu dùng để vẽ đường chiều rộng sớm của một hình tượng

en: Color used to draw the background of selected glyphs
vi: Màu dùng để vẽ nền của hình tượng được chọn

en: Color used to draw the foreground of selected glyphs
vi: Màu dùng để vẽ cảnh gần của hình tượng được chọn

en: Color used to draw the italic advance width line of a glyph
vi: Màu dùng để vẽ đường chiều rộng sớm in nghiêng của một hình tượng

en: Color used to draw the kerning line
vi: Màu dùng để vẽ đường định chỗ

en: Color used to draw the left side bearing
vi: Màu dùng để vẽ vị trí phương hướng bên trái

en: Color used to mark a changed glyph
vi: Màu dùng để đánh dấu một hình tượng đã thay đổi

en: Color used to mark the selected glyph
vi: Màu dùng để đánh dấu hình tượng được chọn

en: Color:
vi: Màu :

en: Color|Background
vi: Nền

en: Color|Choose...
vi: Chọn...

en: Color|Default
vi: Mặc định

en: Color|Foreground
vi: Cảnh gần

en: Com_binations
vi: Tổ hợ_p

en: Combining Diacritical Marks
vi: Kết hợp dấu phụ

en: Combining Diacritical Marks Supplement
vi: Phần bổ sung kết hợp dấu phụ

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
vi: Kết hợp dấu phụ cho ký hiệu

en: Combining Half Marks
vi: Nửa dấu kết hợp

en: Combining half marks
vi: Tổ hợp nửa dấu

en: Combining marks for Symbols
vi: Kết hợp dấu cho ký hiệu

en: Commands to pass to mf (metafont) program, the filename will follow these
vi: Các lệnh cần gửi cho chương trình mf (metafont): tên tập tin sẽ đi theo.

en: Comment
vi: Ghi chú

en: Common Number Separator
vi: Dấu phân cách con số chung

en: Comorian
vi: Tiếng Co-mo-ri

en: Compact
vi: Nén chặt

en: CompactOnOpen
vi: GọnKhiMở

en: Compacted
vi: Gọn

en: Compare %s to %s
vi: So sánh %s với %s

en: Compare Fonts...
vi: _So sánh các phông...

en: Compare Glyph _Positioning
vi: So sánh _vị trí hình tượng

en: Compare Glyph _Substitution
vi: _So sánh sự thay thế hình tượng

en: Compare Hint_Masks
vi: So sánh _bộ lọc lời gợi ý

en: Compare Layers
vi: So các lớp

en: Compare Layers...
vi: So lớp...

en: Compare PostScript hints and hintmasks and truetype instructions
vi: So sánh các lời gợi ý và bộ lọc lời gợi ý PostScript và chỉ dẫn TrueType

en: Compare _Bitmaps
vi: So sánh _mảng ảnh

en: Compare _Hints
vi: So sán_h lời gợi ý

en: Compare _Names
vi: So sánh tê_n

en: Compare _Outlines
vi: So sánh nét ng_oài

en: Compare hintmasks
vi: So sánh bộ lọc lời gợi ý

en: Compare two layers
vi: So sánh hai lớp

en: Compare version %s of %s to %s
vi: So sánh phiên bản %s của %s với %s

en: Compatible Full
vi: Tương thích đầy

en: Component
vi: Thành phần

en: Component %d %.30s (%d,%d)
vi: Thành phần %d %.30s (%d,%d)

en: Components
vi: Thành phần

en: Composites in AFM
vi: Đồ ghép trong AFM

en: Compress (as a percentage)
vi: Nén (theo phần trăm)

en: Condense/Extend
vi: Co lại/Dãn ra

en: Condensed
vi: Cô đặc

en: Condensed (75%)
vi: Cô đặc (75%)

en: Configure
vi: Cấu hình

en: Conflict Hint Color
vi: Màu mẹo xung đột

en: Connectors
vi: Dấu nối

en: Constants
vi: Hằng số

en: Contains anchor points for some, but not all, classes in a subtable
vi: Chứa các điểm neo cho một số, mà không phả tất cả các hạng trong một bảng phụ

en: Contextual Alternates
vi: Đồ xen kẽ ngữ cảnh

en: Contextual Chaining Position
vi: Vị trí tạo dãy ngữ cảnh

en: Contextual Chaining Positioning
vi: Định vị tạo dãy ngữ cảnh

en: Contextual Chaining Substitution
vi: Thay thế tạo dãy ngữ cảnh

en: Contextual Ligatures
vi: Chữ ghép ngữ cảnh

en: Contextual Position
vi: Vị trí ngữ cảnh

en: Contextual Positioning
vi: Định vị ngữ cảnh

en: Contextual State Machine
vi: Cơ chế tình trạng ngữ cảnh

en: Contextual Substitution
vi: Thay thế ngữ cảnh

en: Contextual Swash
vi: Đuôi tu từ ngữ cảnh

en: Contextual insertion
vi: Chèn ngữ cảnh

en: Contextual position
vi: Vị trí ngữ cảnh

en: Contextual substitution
vi: Thay thế ngữ cảnh

en: Continue
vi: Tiếp tục

en: Contribution of each master design
vi: Sự đóng góp của mỗi sơ đồ thiết kế chủ

en: Control Pictures
vi: Hình điều khiển

en: Control Points _beyond spline
vi: Điểm điều khiển ở _bên kia chốt trục

en: Control Points near horizontal/vertical/italic
vi: Điểm điều khiển nằm gần chiều ngang/dọc/nghiêng

en: Control Vertical Counters (use for CJK)
vi: Điều khiển các bộ đếm theo chiều dọc (dùng cho CJK)

en: Control Vertical Mapping (use for Latin, Greek, Cyrillic)
vi: Điều khiển sự ánh xạ theo chiều dọc (dùng cho tiếng La-tinh, tiếng Hy-lạp, chữ ki-rin)

en: Control points are irrelevant if they are too close to the main
    point to make a significant difference in the shape of the curve.
vi: Điểm điều khiển không thích hợp khi quá gần điểm chính
    để sửa đổi hình đường cong một cách có ích.

en: ControlPoint|Default
vi: Mặc định

en: Convert By C_Map
vi: Chuyển đổi theo C_Map

en: Convert Design Vector Function:
vi: Hàm chuyển đổi véc-tơ thiết kế:

en: Converting PostScript
vi: Đang chuyển đổi PostScript...

en: Coordinate Line Color
vi: Màu đường toạ độ

en: Coordinate along which to space
vi: Tọa độ dọc theo đó cần giãn cách

en: Cop_y Layer To Layer...
vi: Chép lớp _vào lớp...

en: Coptic
vi: Giáo hội Ai Cập

en: Copy Gri_d Fit
vi: Chép _vừa lưới

en: Copy INDEXed element to stack
    Pops an index & copies stack
    element[index] to top of stack
vi: Sao chép phần tử phụ lục vào đống (CINDEX)
    Bỏ một chỉ mục, và sao chép phần tử đống
    [index] lên đầu đống

en: Copy Layer To Layer
vi: Chép lớp vào lớp

en: Copy Layers
vi: Chép các lớp

en: Copy Loo_kup Data
vi: Chép dữ liệu tr_a tìm

en: Copy RBearin_g
vi: Chép vị trí PH _bên phải

en: Copy _Fg To Bg
vi: Chép cảnh _gần về nền

en: Copy _From
vi: Chép _từ

en: Copy _Lookup Data
vi: Chép _dữ liệu tra tìm

en: Copy _VWidth
vi: Chép bề rộng _D

en: Copy _Width
vi: Chép bề _rộng

en: Copy one layer to another
vi: Sao chép lớp này sang lớp khác

en: CopyMetaData
vi: Chép Siêu Dữ Liệu

en: CopyTTFInstrs
vi: Chép HD TTF

en: Copy_right:
vi: Tác _quyền:

en: Copyright
vi: Bản quyền

en: Cor:
vi: Sửa:

en: Corner
vi: Đỉnh

en: Corporate Use
vi: Dùng bởi công ty

en: Correct Direction
vi: Sửa hướng

en: Correct References
vi: Sửa chữa tham chiếu

en: Correct for Italic Angle
vi: Đúng cho góc nghiêng

en: Correcting Direction...
vi: Đang sửa hướng...

en: Correcting References
vi: Đang sửa chữa các tham chiếu

en: Correction
vi: Điều chỉnh

en: Correction in pixels to the horizontal positioning of this anchor point
    when rasterizing at the given pixelsize.
    (Lives in a Device Table)
vi: Giá trị sửa (theo điểm ảnh) vị trí theo chiều ngang của điểm neo này
    khi làm mành ở kích cỡ điểm ảnh đưa ra.
    (Nằm trong một Bảng Thiết Bị)

en: Corrections must be between -128 and 127 (and should be smaller)
vi: Giá trị điều chỉnh phải nằm trong phạm vi « -128 ... 127 » (cũng nên là nhỏ hơn)

en: Corsican
vi: Tiếng Coa-si-ca

en: Cou_nter Clockwise
vi: _Ngược chiều

en: Could not connect to "%s".
vi: Không thể kết nối tới « %s ».

en: Could not connect to host
vi: Không thể kết nối tới máy

en: Could not download data
vi: Không thể tải dữ liệu về

en: Could not download data.
vi: Không thể tải dữ liệu về.

en: Could not figure out a lookup type
vi: Không thể giải quyết một kiểu sự tra tìm

en: Could not find "%s"
    Are you connected to the internet?
vi: Không tìm thấy « %s ».
    Bạn có khả năng tới Internet không?

en: Could not find a bitmap font in %s
vi: Không tìm thấy phông mảng ảnh trong %s.

en: Could not find a browser. Set the BROWSER environment variable to point to one
vi: Không tìm thấy trình duyệt. Hãy đặt biến môi trường BROWSER để chỉ tới một trình kiểu đó

en: Could not find a usable encoding table
vi: Không tìm thấy bảng mã hoá có thể sử dụng được

en: Could not find any valid encoding tables
vi: Không tìm thấy bảng mã hoá hợp lệ

en: Could not find file.
vi: Không tìm thấy phông.

en: Could not find host
vi: Không tìm thấy máy

en: Could not find original glyph
vi: Không tìm thấy hình tượng gốc

en: Could not find the glyph: %.70s
vi: Không tìm thấy hình tượng: %.70s

en: Could not log in.
vi: Không thể đang nhập.

en: Could not match points in composite glyph (%d to %d) when adding %s to %s
vi: Không thể khớp điểm trong hình tượng ghép (%d với %d) khi thêm %s vào %s

en: Could not open
vi: Không thể mở

en: Could not open %.100s
vi: Không thể mở %.100s

en: Could not open %s
vi: Không thể mở %s

en: Could not open file
vi: Không thể mở tập tin

en: Could not open image
vi: Không thể mở ảnh

en: Could not open include file (%s) on line %d of %s
vi: Không thể mở tập tin bao gồm (%s) trên dòng %d của %s

en: Could not open output file: %s
vi: Không thể mở tập tin xuất: %s

en: Could not parse %s
vi: Không thể phân tích %s

en: Could not parse URL
vi: Không thể phân tích cú pháp của địa chỉ URL

en: Could not parse a CID font, %sCIDFontType %d, %sfonttype %d
vi: Không thể phân tích phông CID, %sCIDFontType %d, %sfonttype %d

en: Could not read %s
vi: Không thể đọc %s

en: Could not read (or perhaps find) mf output file
vi: Không thể đọc (hoặc có lẽ tìm thấy) tập tin xuất mf

en: Could not read state
vi: Không thể đọc tình trạng

en: Could not read state.
vi: Không thể đọc tình trạng.

en: Could not send request
vi: Không thể gửi yêu cầu

en: Could not send request to "%s".
vi: Không thể gửi yêu cầu cho « %s ».

en: Could not transmit data
vi: Không thể truyền dữ liệu

en: Could not transmit data.
vi: Không thể truyền dữ liệu.

en: Could not write
vi: Không thể ghi

en: Could not write %.100s
vi: Không thể ghi %.100s

en: Could not write %s
vi: Không thể ghi %s.

en: Couldn't create directory
vi: Không thể tạo thư mục

en: Couldn't create directory: %1$s
    %2$s
    %3$s
vi: Không thể tạo thư mục: %1$s
    %2$s
    %3$s

en: Couldn't create directory: %s
vi: Không thể tạo thư mục: %s

en: Couldn't find a font file named %s
vi: Không tìm thấy tập tin phông tên %s

en: Couldn't find base point
vi: Không tìm thấy điểm cơ sở

en: Couldn't find point in reference
vi: Không tìm thấy điểm trong tham chiếu

en: Couldn't find referenced character "%s" in %s
vi: Không tìm thấy ký tự đã tham chiếu « %s » trong %s

en: Couldn't open cidmap file: %s
vi: Không thể mở tập tin sơ đồ CID: %s

en: Couldn't open file
vi: Không thể mở tập tin

en: Couldn't open file %.200s
vi: Không thể mở tập tin %.200s

en: Couldn't open font
vi: Không thể mở phông

en: Counter Addition
vi: Sự phản cộng

en: Counter Compression Percent
vi: Phần trăm nén bộ đếm

en: Counter Expansion Factor
vi: Hệ số phản mở rộng

en: Counter Size:
vi: Kích cỡ bộ đếm:

en: CounterControl
vi: ĐiềuKhiểnBộĐếm

en: CounterHint|_New...
vi: Mớ_i...

en: Counters
vi: Bộ đếm

en: Counters:
vi: Bộ đếm:

en: Coverage %d:
vi: Bao quát %d:

en: Coverage table specifies a different number of glyphs than the sub-table expects.
vi: Bảng bao quát xác định số hình tượng khác với số mà bảng phụ mong đợi.

en: Cr_eate
vi: _Tạo

en: Cr_eate VHint...
vi: Tạ_o lời gợi ý D...

en: Cre_ate Named Glyphs...
vi: _Tạo hình tượng có tên...

en: Crea_te HHint...
vi: _Tạo lời gợi ý H...

en: Create Hint
vi: Tạo lời gợi ý

en: Create Horizontal Stem Hint
vi: Tạo lời gợi ý cuống ngang

en: Create MM
vi: Tạo MM

en: Create Rasterized Strikes (Not empty ones)
vi: Tạo gạch đã làm mành (không phải rỗng)

en: Create Small Caps
vi: Tạo chữ hoa nhỏ

en: Create Subscript/Superscript
vi: Tạo chữ in cao/thấp

en: Create Vertical Stem Hint
vi: Tạo lời gợi ý cuống dọc

en: Create a new lookup
vi: Tạo một sự tra tìm mới

en: Create directory
vi: Tạo thư mục

en: Create directory...
vi: Tạo thư mục...

en: Create failed
vi: Lỗi tạo

en: Create small caps variants for symbols as well as letters
vi: Tạo biến thế chữ hoa nhỏ cho ký hiệu, cũng như chữ cái

en: Creation Date:
vi: Ngày tạo :

en: Cree
vi: Tiếng Cợ-ri

en: Crimean Tatar
vi: Tiếng Tác-ta Cợ-rai-mi-a

en: Croatian
vi: Tiếng Cợ-rô-a-ti-a

en: Croatian Bosnia/Herzegovina
vi: Tiếng Cợ-rô-a-ti-a (Bô-xni-a và Héc-xê-gô-vi-na)

en: Cu_t
vi: Cắ_t

en: Cubic
vi: Lập phương

en: Cuneiform
vi: Chữ hình nêm

en: Cuneiform Numbers
vi: Chữ số hình nêm

en: Cuneiform and other Near Eastern Scripts
vi: Chữ hình nêm và các chữ viết vùng Đông Gần khác

en: Cuneiform, Ugaritic
vi: Hình nêm, U-ga-ri-ti

en: Currency Symbols
vi: Ký hiệu tiền tệ

en: Current
vi: Hiện có

en: Current Glyph
vi: Hình tượng hiện thời

en: Current Glyph Is Kashida Like
vi: Hình tượng hiện tại giống như Kashida

en: Current Insert:
vi: Chèn hiện tại:

en: Current Raster (TrueType)
vi: Mành hiện có (TrueType)

en: Current Subs:
vi: Thay thế hiện tại:

en: Current X-Height
vi: Độ cao X hiện thời

en: Current x-height:
vi: Độ cao X hiện thời:

en: Currently, FontForge only supports bitmap (not bytemap) type3 output
vi: Hiện thời trình FontForge hỗ trợ chỉ kết xuất kiểu 3 mảng ảnh (bitmap), không phải sơ đồ byte (bytemap).

en: CursEntry
vi: ĐầuThảo

en: CursExit
vi: CuốiThảo

en: Cursive Attachment
vi: Gắn với chữ thảo

en: Cursive Position
vi: Vị trí chữ thảo

en: Cursive attachment
vi: Gắn với chữ thảo

en: Cursive-%d
vi: Chữ_thảo-%d

en: Curvature: %g
vi: Độ cong: %g

en: Curvature: -0.00000000
vi: Độ cong: -0.00000000

en: Curvature: ?
vi: Độ cong: ?

en: Curve Type
vi: Kiểu cong

en: Custom
vi: Tự chọn

en: Cut splines in two
vi: Cắt chốt trúc ra hai

en: Cvt
vi: Đổi

en: Cvt %d was changed from %d (%.2f) to %d (%.2f) by the previous instruction
vi: Cvt %d đã được thay đổi từ %d (%.2f) sang %d (%.2f) bởi chỉ dẫn trước

en: Cypriot Syllabary
vi: Bộ âm tiết Síp

en: Cypriot syllabary
vi: Ký tự âm tiết Síp

en: Cypro-Minoan
vi: Síp - Minoa

en: Cyrillic
vi: Ki-rin

en: Cyrillic Extended-B
vi: Cyrillic Mở rộng B

en: Cyrillic Supplement
vi: Phần bổ sung Ki-rin

en: Cyrillic/Cyrillic Supplementary
vi: Kir-in/Phần bổ sung Ki-rin

en: Czech
vi: Tiếng Séc

en: DEBUG call
    Pops a value and executes a debugging interpreter
    (if available)
vi: Cuộc gọi gỡ lỗi (DEBUG)
    Bỏ một giá trị, và thực hiện một trình thông dịch gỡ lỗi
    (nếu có)

en: DELTA exception C1
    Pops a value n & then n exception specifications & cvt entries
    changes each cvt entry at a given size by the pixel amount
vi: Ngoài lệ DELTA C1
    Bỏ một giá trị n, sau đó n đặc tả ngoài lệ và mục nhập CVT
    Thay đổi mỗi mục nhập CVT theo số lượng đó, ở kích cỡ đưa ra

en: DELTA exception C2
    Pops a value n & then n exception specifications & cvt entries
    changes each cvt entry at a given size by the amount
vi: Ngoài lệ DELTA C2
    Bỏ một giá trị n, sau đó n đặc tả ngoài lệ và mục nhập CVT
    Thay đổi mỗi mục nhập CVT theo số lượng đó, ở kích cỡ đưa ra

en: DELTA exception C3
    Pops a value n & then n exception specifications & cvt entries
    changes each cvt entry at a given size by the amount
vi: Ngoài lệ DELTA C3
    Bỏ một giá trị n, sau đó n đặc tả ngoài lệ và mục nhập CVT
    Thay đổi mỗi mục nhập CVT theo số lượng đó, ở kích cỡ đưa ra

en: DELTA exception P1
    Pops a value n & then n exception specifications & points
    moves each point at a given size by the amount
vi: Ngoài lệ DELTA P1
    Bỏ một giá trị n, sau đó n đặc tả ngoài lệ và điểm
    Dời mỗi điểm theo số lượng đó, ở kích cỡ đưa ra

en: DELTA exception P2
    Pops a value n & then n exception specifications & points
    moves each point at a given size by the amount
vi: Ngoài lệ DELTA P2
    Bỏ một giá trị n, sau đó n đặc tả ngoài lệ và điểm
    Dời mỗi điểm theo số lượng đó, ở kích cỡ đưa ra

en: DELTA exception P3
    Pops a value n & then n exception specifications & points
    moves each point at a given size by the amount
vi: Ngoài lệ DELTA P3
    Bỏ một giá trị n, sau đó n đặc tả ngoài lệ và điểm
    Dời mỗi điểm theo số lượng đó, ở kích cỡ đưa ra

en: DELTA suggestions
vi: Góp ý về DELTA

en: DEPTH of stack
    Pushes the number of elements on the stack
vi: Độ sâu của đống (DEPTH)
    Đẩy số các phần tử trong đống

en: DIVide
    Pops two 26.6 numbers, divides them, pushes result
vi: Chia (DIV)
    Bỏ hai con số 26.6, chia nhau, đẩy kết quả

en: DPI
vi: Điểm/insơ

en: DPI:
vi: Điểm/insơ:

en: DUPlicate top stack element
    Pushes the top stack element again
vi: Nhân đôi phần tử đầu đống (DUP)
    Đẩy lần nữa phần tử ở đầu của đống

en: D_efine Groups...
vi: _Xác định nhóm...

en: Dangme
vi: Tiếng Đang-me

en: Danish
vi: Tiếng Đan Mạch

en: Dargwa
vi: Tiếng Đac-ouă

en: Dari
vi: Đa-ri

en: Darker Border:
vi: Viền tối hơn:

en: Darkest Border:
vi: Viền tối nhất:

en: Dashes
vi: Gạch gạch

en: Date
vi: Ngày

en: Dates
vi: Ngày

en: De_activate Spiro
vi: Tắt Spi_ro

en: De_lete
vi: _Xoá

en: De_sign Size:
vi: Kích cỡ thiết _kế:

en: Debug Raster Cha_nges
vi: Gỡ rối thay đổi mà_nh

en: Debug _fpgm/prep
vi: Gỡ lỗi _fpgm/prep

en: December
vi: Tháng Chạp

en: Decompress Failed!
vi: Lỗi giải nén.

en: Decorative
vi: Trang trí

en: Def Rule Thick:
vi: Dày quy tắc MĐ:

en: Default
vi: Mặc định

en: Default All
vi: Đặt tất cảc về mặc định

en: Default Background
vi: Nền mặt bàn

en: Default Baseline
vi: Đường cơ bản mặc định

en: Default Baseline: '%s'
vi: Đường cơ bản mặc định: « %s »

en: Default Button
vi: Nút mặc định

en: Default Buttons
vi: Nút mặc định

en: Default Foreground
vi: Cảnh gần mặc định

en: Default Ligature Caret Count
vi: Số đếm con nháy chữ ghép mặc định

en: Default This
vi: Đặt cái này về cập nhật

en: Default background color for windows
vi: Màu nền mặc định cho cửa sổ

en: Default encoding for
    new fonts
vi: Bảng mã mặc định
    cho phông mới

en: Default foreground color for windows
vi: Màu cảnh gần mặc định cho cửa sổ

en: Default thickness of over and overline bars
vi: Bề dày mặc định của thanh kiểu trên và trên đường.

en: Default:
vi: Mặc định:

en: Define "Almost Horizontal"
vi: Định nghĩa « Gần nằm ngang »

en: Define Groups
vi: Xác định nhóm

en: Del Layer
vi: Xoá lớp

en: Delay
vi: Khoảng đợi

en: Delay (in milliseconds) before popup windows appear
vi: Khoảng thời gian (theo mili-giây) trước khi cửa sổ tự mở

en: Delete
vi: Xoá

en: Delete Character
vi: Xoá ký tự

en: Deletes any selected lookups and their subtables, or deletes any selected subtables.
    This will also delete any transformations associated with those subtables.
vi: Xoá bất cứ sự tra tìm nào đã chọn (và các bảng phụ của chúng),
    hoặc xoá bất cứ bảng phụ nào đã chọn.
    Hành động này sẽ cũng xoá bất cứ sự chuyển dạng nào
    liên quan đến bảng phụ như vậy.

en: Deleting a layer cannot be UNDONE!
vi: Sau khi xóa bỏ một lớp nào đó thì KHÔNG thể hoàn lại !

en: Delim1:
vi: Hạn1:

en: Delim2:
vi: Hạn2:

en: DelimitedSubFormulaMinHeight:
vi: Cao tiểu công thức phụ định giới:

en: Delta Grid Color
vi: Màu lưới delta

en: Demi
vi: Nửa

en: Denom1:
vi: Mẫu 1:

en: Denom2:
vi: Mẫu 2:

en: Denominators
vi: Mẫu số

en: Dependent Substitutions
vi: Sự thay thế phụ thuộc

en: Dependents
vi: Đồ phụ thuộc

en: Depressed Background
vi: Nền trũng

en: Depressed Background:
vi: Nền trũng:

en: Depth
vi: Sâu

en: Depth:
vi: Sâu :

en: Description:
vi: Mô tả:

en: Descriptor
vi: Bộ mô tả

en: Deselect VWidth
vi: Bỏ chọn bề rộng dọc

en: Deselect Width
vi: Bỏ chọn bề rộng

en: Deseret
vi: Tiếng Đe-xe-rét

en: Deseret (Mormon)
vi: Tiếng Đe-xe-ret (Moa-mon)

en: Design Axis Values
vi: Các giá trị trục thiết kế

en: Design Range
vi: Phạm vi thiết kế

en: Design Settings:
vi: Thiết lập thiết kế:

en: Designer
vi: Nhà thiết kế

en: Designer URL
vi: URL nhà thiết kế

en: Design|_New...
vi: Mớ_i...

en: Desired X-Height
vi: Độ cao X đã muốn

en: Desired x-height:
vi: Độ cao X đã muốn:

en: Detach & Remo_ve Glyphs...
vi: Gỡ ra _và bỏ hình tượng...

en: Detach & Remove Glyphs
vi: Gỡ ra và bỏ hình tượng

en: Detach from PostScript Names
vi: Gỡ ra Tên PostScript

en: Detaching Anchor Point
vi: Đang nhổ điểm neo

en: DetectDiagonalStems
vi: Tìm Cuống Chéo

en: Devanagari
vi: Tiếng Đe-va-na-ga-ri

en: Devanagari2
vi: Tiếng Đe-va-na-ga-ri 2

en: Devangari
vi: Tiếng Đe-va-na-ga-ri

en: Device Table Adjustments
vi: Điều chỉnh bảng thiết bị

en: Device Table Correction:
vi: Điều chỉnh bảng thiết bị:

en: Dhivehi
vi: Tiếng Đi-ve-hi

en: Dhivehi (Obsolete)
vi: Đi-vê-hi (Cũ)

en: Diagonal Fractions
vi: Phân số chéo

en: Diagonal Hint Color
vi: Màu mẹo chéo

en: Diameter:
vi: Đường kính:

en: Didn't understand "%s
vi: Không hiểu được \%s

en: Didn't understand format for fdselect %d
vi: Không hiểu được định dạng đối với fdselect %d

en: Differ
vi: Khác biệt

en: Differences...
vi: Khác biệt...

en: Different Fonts
vi: Phông khác

en: Different number of contours in glyph “%s”
vi: Hình tượng « %s » chứa số các đường viền khác

en: Different settings on whether to stroke in layer %d of %s
vi: Có thiết lập khác nhau về có nên vẽ nét trong lớp %d của %s

en: Dingbats
vi: Ký tự trang trí

en: Dinka
vi: Tiếng Đin-ka

en: Dipthongs (Obsolete)
vi: Nguyên âm đôi (Cũ)

en: Direction of gaze:
vi: Hướng nhìn:

en: Directories Amid Files
vi: Thư mục ở giữa các tập tin

en: Directories First
vi: Thư mục trước

en: Directories Separate
vi: Thư mục riêng

en: Directory Not Remote
vi: Thư mục không phải từ xa

en: Directory name?
vi: Tên thư mục ?

en: Directory|Back
vi: Lùi

en: Directory|Forward
vi: Tới

en: Directory|_New
vi: Mớ_i

en: Disabled Background:
vi: Nền bị tắt:

en: Disabled Image
vi: Ảnh bị tắt

en: Disabled Text Color:
vi: Màu chữ bị tắt:

en: Discretionary Ligatures
vi: Chữ ghép tùy chọn

en: Disordered designs
vi: Sơ đồ thiết kế không có thứ tự

en: Display
vi: Hiển thị

en: Display By Groups
vi: Hiển thị theo nhóm

en: Display By _Groups...
vi: Hiển thị theo _nhóm...

en: Display S_ubstitutions...
vi: Hiển thị sự tha_y thế...

en: Display Size:
vi: Kích cỡ hiển thị:

en: Display Substitution...
vi: Hiển thị sự thay thế...

en: Display files of this type
vi: Hiển thị các tập tin kiểu này

en: Display rulers in the Outline Glyph View
vi: Hiển thị thước đo trong ô xem hình tượng phác thảo

en: Display the advance width as a bar under the glyph
    showing the extent of the advance
vi: Hiển thị bề rộng tiến tới dạng một thanh
    bên dưới hình tượng, hiển thị quy mô tiến tới.

en: Display the advance width as a line
    perpendicular to the advance direction
vi: Hiển thị bề rộng tiến tới dạng một
    đường vuông góc với hướng tiến tới.

en: DisplayOperatorMinHeight:
vi: Cao tiểu toán tử hiển thị:

en: Displays all the glyphs in the font on a rectangular grid at the given point size
vi: HIển thị mọi hình tượng trong phông đó trên lưới hình chữ nhật tại kích cỡ điểm đã chọn.

en: Displays all the selected characters, at several different point sizes
vi: Hiển thị các ký tự đã chọn, tại vài kích cỡ điểm khác nhau.

en: Displays all the selected characters, each on its own page, at an extremely large point size
vi: Hiển thị các ký tự đã chọn, mỗi ký tự trên một trang riêng, tại kích cỡ điểm rất lớn.

en: Dist
vi: Cách

en: Distance
vi: Khoảng cách

en: Distance between adjacent points is too big
vi: Khoảng cách quá lớn giữa hai điểm kề nhau

en: Distance between the overbar and
    the ink top of the base.
vi: Khoảng cách giữa thanh trên và
    đầu của cơ sở.

en: Distance between underbar and
    the (ink) bottom of the base.
vi: Khoảng cách giữa thanh dưới
    và cuối của cơ sở.

en: Distance to drawing plane:
vi: Khoảng cách tới mặt phẳng vẽ:

en: Distance to projection plane:
vi: Khoảng cách tới mặt phẳng hiện hình:

en: Divehi
vi: Tiếng Đi-ve-hi

en: Divide by zero in PostScript code.
vi: Chia cho số không trong mã PostScript.

en: Djerma
vi: Tiếng Chơ-ma

en: Do Nothing
vi: Đừng làm gì

en: Do it
vi: Làm đi

en: Do you really want to remove the anchor class, %.80s?
    This will remove all anchor points associated with that class.
vi: Bạn thực sự muốn gỡ bỏ hạng neo %.80s không?
    Hành động này cũng gỡ bỏ mọi điểm neo liên quan đến hạng đó.

en: Do you want the font file to contain PostScript flex hints?
vi: Bạn có muốn tập tin phông này chứa lời gợi ý flex PostScript không?

en: Do you want the font file to contain PostScript hints?
vi: Bạn có muốn tập tin phông này chứa lời gợi ý PostScript không?

en: Do you want the font file to contain the names of each glyph in the font?
vi: Bạn có muốn tạo tập tin phông chứa tên của mỗi hình tượng trong phông này không?

en: Do you want the font file to contain truetype hints? This will not
    generate new instructions, it will just make use of whatever is associated
    with each character.
vi: Bạn có muốn tạo tập tin phông chứa lời gợi ý TrueType không?
    Việc này sẽ không tạo ra chỉ dẫn mới, sẽ chỉ dùng gì đó tương ứng với mỗi ký tự.

en: Do you want the font file to do hint substitution?
vi: Bạn có muốn tập tin phông này thay thế lời gợi ý không?

en: Do you want to load the bitmap fonts embedded in this true/open type file?
    (And if so, which)
vi: Bạn có muốn nạp các phông mảng ảnh nhúng trong tập tin
    TrueType/OpenType này? (Có thì nạp những cái nào?)

en: Do you want to retain kerning information from the selected font
    when one of the glyphs being kerned will come from the base font?
vi: Bạn có muốn giữ lại thông tin định chỗ từ phông đã chọn khi một của những hình tượng có chỗ đang được định sẽ thuộc về phông cơ bản không?

en: Do you want to round coordinates to integers (this saves space)?
vi: Bạn có muốn làm tròn các toạ độ thành số nguyên (để tiết kiếm sức chứa trên đĩa) không?

en: Does not inherit from anything
vi: Không kế thừa từ gì

en: Doesn't look like a valid pdf file, couldn't find xref section
vi: Không hình như một tập tin PDF hợp lệ vì không tìm thấy phần xref

en: Dogri
vi: Tiếng Đo-gợ-ri

en: Domino Tiles
vi: Ngói đôminô

en: Don't Compare HintMasks
vi: Đừng so sánh bộ lọc lời gợi ý

en: Don't Warn Again
vi: Đừng cảnh báo lần nữa

en: Don't compare hintmasks if the glyph has no hint conflicts
vi: So sánh bộ lọc lời gợi ý chỉ nếu hình tượng không có lời gợi ý xung đột

en: Don't display columns of 0s.
    The OpenType lookup allows for up to 8 kinds
    of data, but almost all kerning lookups will use just one.
    Omitting the others makes the behavior clearer.
vi: Đừng hiển thị cột cả số 0.
    Hàm tra tìm OpenType cho phép đến 8 kiểu dữ liệu,
    nhưng gần tất cả các hàm tra tìm định chỗ sẽ dùng
    chỉ một kiểu. Bỏ quên các kiểu khác thì làm cho
    ứng xử rõ ràng hơn.

en: Don't display columns of 0s.
    The OpenType lookup allows for up to 8 kinds
    of data, but almost all lookups will use just one or two.
    Omitting the others makes the behavior clearer.
vi: Đừng hiển thị cột chỉ chứa số 0.
    Hàm tra tìm OpenType cho phép đến 8 kiểu dữ liệu,
    nhưng gần tất cả các hàm tra tìm sẽ dùng chỉ một hai.
    Bỏ quên các kiểu khác thì làm cho ứng xử rõ ràng hơn.

en: Don't smooth lines
vi: Không làm mịn đường

en: Done
vi: Hoàn tất

en: Dotless Forms
vi: Dạng không có chấm

en: Double Struck Family
vi: Nhóm vẽ đôi hai bên

en: Downloading file...
vi: Đang tải tập tin về...

en: Downloading font...
vi: Đang tải phông về...

en: Downloading from %s
vi: Đang tải xuống %s

en: Draw a Line
vi: Vẽ đường

en: Draw a freehand curve
vi: Vẽ đường cong bằng tay

en: Drawing Area
vi: Vùng vẽ

en: Drawing plane tilt:
vi: Độ nghiêng mặt phẳng vẽ:

en: Drop Caps
vi: Chữ hoa trang trí

en: Drop List Button
vi: Nút danh sách thả

en: Dummy 'DSIG'
vi: « DSIG » giả

en: Dungan
vi: Tiếng Đun-ga

en: Duplicate Anchor
vi: Neo trùng

en: Duplicate Anchor Class
vi: Hạng neo trùng

en: Duplicate Kern data
vi: Dữ liệu định chỗ trùng

en: Duplicate Ligature
vi: Chữ ghép trùng

en: Duplicate Name
vi: Tên trùng

en: Duplicate StyleSet Name
vi: Nhân đôi tên Tập Kiểu

en: Duplicate data
vi: Dữ liệu trùng

en: Duplicate definition of subroutine %d
vi: Gặp lời xác định trùng của hàm phụ %d

en: Duplicate name
vi: Tên trùng

en: Duplicate pixelsize
vi: Kích cỡ điểm ảnh trùng

en: Duplicate repeat row count in char %d of pk file
vi: Gặp số đếm hàng lặp lại trùng trong ký tự %d của tập tin pk

en: Dutch
vi: Tiếng Hoà Lan

en: Dzongkha
vi: Tiếng Dong-kha

en: E
vi: S

en: ELSE clause
    Start of Else clause of preceding IF
vi: Mệnh đề Nếu Không (ELSE)
    Đầu của mệnh đề ELSE của IF đi trước

en: END Function definition
vi: Lời xác định hàm END

en: EPS Template
vi: Mẫu EPS

en: EQual
    Pops two values, tests for equality, pushes result(0/1)
vi: Bằng (EQ)
    Bỏ hai giá trị, thử tình trạng bằng nhau, đẩy kết quả (0/1)

en: EUC GB 2312 (Chinese)
vi: EUC GB 2312 (Trung)

en: EVEN
    Pops one value, rounds it and tests if it is even(0/1)
vi: Chẵn (EVEN)
    Bỏ một giá trị, làm tròn nó và
    thử nếu nó là một số chẵn hay không (0/1)

en: E_lement
vi: _Yếu tố

en: E_ncoding
vi: Bả_ng mã

en: E_xecute Script...
vi: Chạy _văn lệnh...

en: E_xport...
vi: _Xuất...

en: Each feature is active for a specific set of
    scripts and languages.
    Usually only one script is specified, but
    occasionally more will be.
    A script is a four letter OpenType script tag
vi: Mỗi tính năng hoạt động cho một tập hợp
    chữ viết và ngôn ngữ riêng. Bình thường,
    chỉ ghi rõ một chữ viết, nhưng đôi khi có nhiều.
    Chữ viết là một thẻ chữ viết OpenType bốn chữ.

en: Each lookup may contain many transformations,
    but each transformation must be of the same type.
vi: Mỗi sự tra tìm có thể chứa nhiều sự chuyển dạng,
    nhưng mọi sự chuyển dạng đều phải có cùng một kiểu.

en: Eastern Cree
vi: Tiếng Đông Cợ-ri

en: Ebira
vi: Tiếng E-bi-ra

en: Edges near horizontal/vertical/italic
vi: Cạnh gần chiều ngang/dọc/nghiêng

en: Edit
vi: Sửa

en: Edit 'cvt '...
vi: Sửa 'cvt'...

en: Edit 'fpgm'...
vi: Sửa fpgm...

en: Edit 'maxp'...
vi: Sửa maxp...

en: Edit 'prep'...
vi: Sửa prep...

en: Edit Chaining Position
vi: Sửa vị trí tạo dãy

en: Edit Chaining Substitution
vi: Sửa sự thay thế tạo dãy

en: Edit Contextual Glyph Insertion
vi: Sửa sự chèn hình tượng ngữ cảnh

en: Edit Contextual Kerning
vi: Sửa chỗ định ngữ cảnh

en: Edit Contextual Position
vi: Sửa vị trí ngữ cảnh

en: Edit Contextual Substitution
vi: Sửa sự thay thế ngữ cảnh

en: Edit Counter Mask
vi: Sửa bộ lọc đếm

en: Edit Filter List
vi: Sửa danh sách lọc

en: Edit Font Filters
vi: Sửa bộ lọc phông

en: Edit Indic Rearrangement
vi: Sửa sự sắp xếp lại Ấn Độ

en: Edit Reverse Chaining Substitution
vi: Sửa sự thay thế tạo dãy ngược

en: Edit State Transition
vi: Sửa sự chuyển dạng tình trạng

en: Edit _Metadata
vi: Sửa s_iêu dữ liệu

en: Edit...
vi: Sửa...

en: Editable Document
vi: Tài liệu sửa được

en: Editing
vi: Sửa

en: Edits a lookup or lookup subtable.
vi: Chỉnh sửa một sự tra tìm hay bảng phụ tra tìm.

en: Edits the transformations in a lookup subtable.
vi: Chỉnh sửa các sự chuyển dạng trong một bảng phụ tra tìm.

en: Edo
vi: Tiếng E-đo

en: Effects
vi: Hiệu ứng

en: Efik
vi: Tiếng E-phic

en: Egyptian and Mayan hieroglyphs
vi: Tượng hình viết ngôn ngữ Ai Cập và May-a

en: Either a glyph should have no overlapping hints,
    or a glyph with hint masks should have no overlapping
    hints within a hint mask.
vi: Hoặc một hình tượng không nên có mẹo chồng lấp
    hoặc một hình tượng có mặt nạ mẹo không nên có
    mẹo chồng lấp bên trong một mặt nạ mẹo.

en: Either:
    The amount of extra space to be added after a sentence
    Or the space to be used within math formulae
vi: Hoặc:
    khoảng cách thêm cần phụ thêm vào câu, hoặc
    khoảng cách cần dùng bên trong công thức toán học.

en: Elements in BlueValues/OtherBlues array are disordered.
vi: Các phần tử không theo thứ tự đúng trong mảng Giá trị màu xanh/Xanh khác.

en: Elements in BlueValues/OtherBlues array are not integers.
vi: Các phần tử không số nguyên trong mảng Giá trị màu xanh/Xanh khác.

en: Elements in BlueValues/OtherBlues array are too close (Change BlueFuzz).
vi: Các phần tử quá gần với nhau trong mảng Giá trị màu xanh/Xanh khác (Đổi màu xanh mờ).

en: Elements in FamilyBlues/FamilyOtherBlues array are disordered.
vi: Các phần tử không theo thứ tự đúng trong mảng Nhóm màu xanh/Nhóm màu xanh khác.

en: Elements in FamilyBlues/FamilyOtherBlues array are not integers.
vi: Các phần tử không phải số nguyên trong mảng Nhóm màu xanh/Nhóm màu xanh khác.

en: Elements in FamilyBlues/FamilyOtherBlues array are too close (Change BlueFuzz).
vi: Các phần tử quá gần với nhau trong mảng Nhóm màu xanh/Nhóm màu xanh khác (Đổi màu xanh mờ).

en: Ellipse
vi: Bầu dục

en: Em Units
vi: Đơn vị Em

en: Embolden as appropriate for Chinese, Japanese, Korean scripts
vi: Làm đậm như thích hợp cho chữ viết kiểu tiếng Trung/Nhật/Hàn

en: Embolden as appropriate for Latin, Cyrillic and Greek scripts
vi: Làm đậm như thích hợp cho chữ viết kiểu La-tinh, Ki-rin và tiếng Hy Lạp

en: Embolden by
vi: Làm đậm theo

en: Embolden by:
vi: Làm đậm theo :

en: Empty
vi: Rỗng

en: Empty composite %d
vi: Đồ ghép rỗng %d

en: Empty position on line %d of %s
vi: Vị trí rỗng trên dòng %d của %s

en: Empty subsitute on line %d of %s
vi: Sự thay thế rỗng trên dòng %d của %s

en: Enclosed Alphanumerics
vi: Chữ số đã bao bọc

en: Enclosed CJK Leters and Months
vi: Chữ và tháng đã bao bọc tiếng Trung/Nhật/Hàn

en: Enclosed CJK Letters and Months
vi: Chữ và tháng đã bao bọc tiếng Trung/Nhật/Hàn

en: Encoding Too Large
vi: Bảng mã quá lớn

en: Encoding subtable for platform=%d, specific=%d (which must be 14)
    has an unsupported format %d.
vi: Bảng phụ bảng mã đối với :
     • nền tảng=%d
     • dứt khoát=%d (mà phải là 14)
    có định dạng không được hỗ trợ %d.

en: Encoding subtable for platform=%d, specific=%d has a 0 length subtable.
vi: Bảng phụ bảng mã đối với :
     • nền tảng=%d
     • dứt khoát=%d
    có bảng phụ có chiều dài số không.

en: Encoding subtable for platform=%d, specific=%d has an unsupported format %d.
vi: Bảng phụ bảng mã đối với :
     • nền tảng=%d
     • dứt khoát=%d
    có định dạng không được hỗ trợ %d.

en: Encoding value (%x) not in font, ignored
vi: Giá trị bảng mã (%x) không nằm trong phông nên bị bỏ qua.

en: Encoding value not in font
vi: Giá trị bảng mã không nằm trong phông

en: Encoding|Glyph Order
vi: Thứ tự hình tượng

en: End IF
    Ends an IF or IF-ELSE sequence
vi: End IF
    Kết thúc một dãy IF (nếu) hay IF-ELSE (nếu, không thì)

en: End of file found in JSTF table.
vi: Gặp kết thúc của tập tin trong bảng JSTF.

en: End of file found in coverage table.
vi: Gặp kết thúc của tập tin trong bảng bao quát.

en: End of file found in string on line %d of %s
vi: Gặp kết thúc tập tin trong chuỗi trên dòng %d của %s

en: End of file in %s table
vi: Gặp kết thúc tập tin trong bảng %s

en: End of file in context chaining sub-table.
vi: Gặp kết thúc tập tin trong bảng phụ tạo dãy ngữ cảnh.

en: End of file in context chaining subtable.
vi: Gặp kết thúc tập tin trong bảng phụ tạo dãy ngữ cảnh.

en: End of file in feat table.
vi: Gặp kết thúc tập tin trong bảng 'feat'.

en: End of file in include on line %d of %s
vi: Kết thúc tập tin trong lời bao gồm trên dòng %d của %s

en: End of file when reading features in %s table
vi: Gặp kết thúc tập tin trong khi đọc các tính năng trong bảng %s

en: End of file when reading lookups in %s table
vi: Gặp kết thúc tập tin trong khi đọc các sự tra tìm trong bảng %s

en: End of file when reading scripts in %s table
vi: Gặp kết thúc tập tin trong khi đọc các chữ viết trong bảng %s

en: End:
vi: Cuối:

en: EndLen
vi: Dài Cuối

en: Endpoints specify minimum length and direction only
vi: Điểm cuối chỉ ghi rõ chiều dài tối thiểu và hướng

en: English
vi: Tiếng Anh

en: English (Australian)
vi: Tiếng Anh (Úc)

en: English (Belize)
vi: Tiếng Anh (Be-li-xe)

en: English (British)
vi: Tiếng Anh (Quốc Anh)

en: English (Canada)
vi: Tiếng Anh (Ca-na-đa)

en: English (Caribbean)
vi: Tiếng Anh (Ca-ri-bi)

en: English (Hong Kong)
vi: Tiếng Anh (Hông Kồng)

en: English (India)
vi: Tiếng Anh (Ấn Độ)

en: English (Indonesia)
vi: Tiếng Anh (Nam Dương)

en: English (Irish)
vi: Tiếng Anh (Ái-nhĩ-lan)

en: English (Jamaica)
vi: Tiếng Anh (Gia-mê-ca)

en: English (Malaysia)
vi: Tiếng Anh (Ma-lay-xi-a)

en: English (New Zealand)
vi: Tiếng Anh (Niu Xi-lan)

en: English (Philippines)
vi: Tiếng Anh (Phi-luật-tân)

en: English (South Africa)
vi: Tiếng Anh (Nam Phi)

en: English (Trinidad)
vi: Tiếng Anh (Tợ-ri-ni-đat)

en: English (US)
vi: Tiếng Anh (Mỹ)

en: English (Zimbabwe)
vi: Tiếng Anh (Xim-ba-bouê)

en: Enter a list of 4 letter table tags, separated by commas.
    FontForge will make a binary copy of these tables when it
    loads a True/OpenType font, and will output them (unchanged)
    when it generates the font. Do not include table tags which
    FontForge thinks it understands.
vi: Hãy nhập danh sách các thẻ bảng dạng 4 chữ, định giới
    bằng dấu phẩy. Trình FontForge sẽ tạo một bản sao
    nhị phân của các bảng này khi nào nó nạp phông
    TrueType/OpenType, và sẽ xuất chúng (chưa thay đổi gì)
    khi nó tạo ra phông đó. Đừng bao gồm thẻ bảng mà
    FontForge sẽ thử hiểu.

en: Enter either a wildcard pattern (to match glyph names)
     or a unicode encoding like "U+0065".
vi: Hoặc gõ một mẫu ký tự đại diện (để khớp với tên hình tượng)
    hoặc một mã Unicode như « U+0065 ».

en: Enter password for %s@%s
vi: Gõ mật khẩu cho %s@%s

en: Enter the name of a glyph in the font
vi: Gõ tên của một hình tượng trong phông này

en: Enter two glyph ranges to be adjusted.
vi: Nhập hai phạm vi hình tượng cần điều chỉnh.

en: Entries
vi: Lần vào

en: Entry
vi: Vào

en: Entry (%d,%d)
vi: Vào (%d,%d)

en: Erroneous
vi: Bị lỗi

en: Error Bound
vi: Biên giới lỗi

en: Error from openfontlibrary
vi: Lỗi từ openfontlibrary

en: Errors detected
vi: Gặp lỗi

en: Erzya
vi: Tiếng Ơ-di-a

en: Esperanto
vi: Tiếng Etpêrantô

en: Estonian
vi: Tiếng Et-tô-ni-a

en: Ethiopic
vi: Tiếng Ê-ti-ô-pi

en: Ethiopic Extended
vi: Ê-ti-ô-pi đã mở rộng

en: Ethiopic Supplement
vi: Phần bổ sung Ê-ti-ô-pi

en: European Number
vi: Con số ngôn ngữ Âu

en: European Number Separator
vi: Dấu phân cách con số ngôn ngữ Âu

en: European Number Terminator
vi: Dấu kết thúc con số ngôn ngữ Âu

en: Even
vi: Tiếng E-ven

en: Even Width
vi: Rộng đều

en: Evenki
vi: Tiếng E-ven-khi

en: Everything to its default value
vi: Mọi thứ đều thành giá trị mặc định

en: Ewe
vi: Tiếng E-oue

en: Exaggerated
vi: Thổi phồng

en: Execute Script
vi: Chạy văn lệnh

en: Exit
vi: Ra

en: Exit (%d,%d)
vi: Ra (%d,%d)

en: Exit Debugger
vi: Thoát khỏi hàm gỡ lỗi

en: Exits
vi: Lần ra

en: Expand Stroke
vi: Mở rộng nét

en: Expand the selection of the font view to include
    all the glyphs found by this search
vi: Mở rộng vùng chọn trong ô xem phông để
    chứa mọi hình tượng là kết quả tìm kiếm này.

en: Expand the selection of the font view to include
    all the glyphs which match
vi: Mở rộng vùng chọn trong ô xem phông để
    chứa tất cả các hình tượng là kết quả tìm kiếm

en: Expanded
vi: Đã dãn ra

en: Expanded (125%)
vi: Đã dãn ra (125%)

en: Expected %s in lookup definition on line %d of %s
vi: Đợi %s trong lời xác định sự tra tìm trên dòng %d của %s

en: Expected '%c%c%c%c' in lookup definition on line %d of %s
vi: Đợi « %c%c%c%c » trong lời xác định sự tra tìm trên dòng %d của %s

en: Expected '%c' on line %d of %s
vi: Đợi « %c » trên dòng %d của %s

en: Expected '%s' on line %d of %s
vi: Đợi « %s » trên dòng %d của %s

en: Expected ';' at statement end on line %d of %s
vi: Đợi dấu chấm phẩy « ; » ở kết thúc câu lệnh trên dòng %d của %s

en: Expected ';' in lookupflags on line %d of %s
vi: Đợi dấu chấm phẩy « ; » trong lookupflags (các cờ tra tìm) trên dòng %d của %s

en: Expected ';' on line %d of %s
vi: Đợi dấu chấm phẩy « ; » trên dòng %d của %s

en: Expected '=' in glyph class definition on line %d of %s
vi: Đợi dấu bằng « = » trong lời xác định hạng hình tượng trên dòng %d của %s

en: Expected '>' in anchor on line %d of %s
vi: Đợi ký hiệu lớn hơn « > » trong neo trên dòng %d của %s

en: Expected '>' in caret on line %d of %s
vi: Đợi ký hiệu lớn hơn « > » trong con nháy trên dòng %d của %s

en: Expected '>' in value record on line %d of %s
vi: Đợi ký hiệu lớn hơn « > » trong mục ghi giá trị trên dòng %d của %s

en: Expected '[' in glyph class definition on line %d of %s
vi: Đợi dấu ngoặc vuông « [ » trong lời xác định hạng hình tượng trên dòng %d của %s

en: Expected 'anchor' keyword in anchor on line %d of %s
vi: Đợi từ khoá 'anchor' (neo) trong neo trên dòng %d của %s

en: Expected 'by' keyword in substitution on line %d of %s
vi: Đợi từ khoá « by » (bởi) trong sự thay thế trên dòng %d của %s

en: Expected 'by' or 'from' keywords in substitution on line %d of %s
vi: Đợi từ khoá « by » (bởi) hay « from » (từ) trong sự thay thế trên dòng %d của %s

en: Expected '{' in feature definition on line %d of %s
vi: Đợi dấu ngoặc móc « { » trong lời xác định tính năng trên dòng %d của %s

en: Expected '}' on line %d of %s
vi: Đợi dấu ngoặc móc « } » trên dòng %d của %s

en: Expected Attach or LigatureCaret or GlyphClassDef on line %d of %s
vi: Đợi mục Attach (gắn) hay LigatureCaret (con nháy chữ ghép) hay GlyphClassDef (lời xác định hạng hình tượng) trên dòng %d của %s

en: Expected a number for a push count
vi: Đợi con số cho số đếm đẩy

en: Expected a single glyph name in reverse substitution on line %d of %s
vi: Đợi một hình tượng riêng lẻ trong sự thay thế ngược trên dòng %d của %s

en: Expected an anchor (after base/mark) on line %d of %s
vi: Đợi một neo (theo sau cơ bản / dấu) trên dòng %d của %s

en: Expected an anchor (after ligature) on line %d of %s
vi: Đợi một neo (theo sau chữ ghép) trên dòng %d của %s

en: Expected an integer specifying baseline positions in BASE table on line %d of %s
vi: Đợi một số nguyên ghi rõ vị trí đường cơ bản trong bảng BASE (cơ bản) trên dòng %d của %s

en: Expected anchor in mark class definition on line %d of %s
vi: Đợi mẹo trong lời xác định hạng dấu trên dòng %d của %s

en: Expected array.
    Proceed anyway?
vi: Đợi mảng.
    Vẫn tiếp tục?

en: Expected baseline tag in BASE table on line %d of %s
vi: Đợi thẻ đường cơ bản trong bảng BASE (cơ bản) trên dòng %d của %s

en: Expected boolean.
    Proceed anyway?
vi: Đợi giá trị luận lý.
    Vẫn tiếp tục?

en: Expected class name in mark class definition on line %d of %s
vi: Đợi tên hạng hạng trong lời xác định dấu trên dòng %d của %s

en: Expected closing curly brace on line %d of %s
vi: Đợi dấu ngoặc móc đóng « } » trên dòng %d của %s

en: Expected code.
    Proceed anyway?
vi: Đợi mã.
    Vẫn tiếp tục?

en: Expected comma in device table on line %d of %s
vi: Đợi dấu phẩy trong bảng thiết bị trên dòng %d của %s

en: Expected comma or semicolon in BASE table on line %d of %s
vi: Đợi dấu phẩy hay dấu chấm phẩy trong bảng BASE (cơ bản) trên dòng %d của %s

en: Expected either "HorizAxis" or "VertAxis" in BASE table on line %d of %s
vi: Đợi hoặc « HorizAxis » (trục theo chiều ngang) hoặc « VertAxis » (trục theo chiều dọc)
    trong bảng BASE (cơ bản) trên dòng %d của %s

en: Expected glyph file with format==1
vi: Mong đợi tập tin hình tượng theo định dạng==1

en: Expected glyph name or class in mark statement on line %d of %s
vi: Đợi tên hay hạng của hình tượng trong câu lệnh dấu trên dòng %d của %s

en: Expected glyph name, cid, or class in glyph class definition on line %d of %s
vi: Đợi tên hình tượng, CID hay hạng trong lời xác định hạng hình tượng trên dòng %d của %s

en: Expected glyph or glyphclass (after cursive) on line %d of %s
vi: Đợi hình tượng hay hạng hình tượng (nằm sau chữ thảo) trên dòng %d của %s

en: Expected glyph or glyphclass (after ligature) on line %d of %s
vi: Đợi một hình tượng hay hạng hình tượng (theo sau chữ ghép) trên dòng %d của %s

en: Expected integer in anchor on line %d of %s
vi: Đợi số nguyên trong neo trên dòng %d của %s

en: Expected integer in caret on line %d of %s
vi: Đợi số nguyên trong con nháy trên dòng %d của %s

en: Expected integer in device table on line %d of %s
vi: Đợi số nguyên trong bảng thiết bị trên dòng %d của %s

en: Expected integer on line %d of %s
vi: Đợi số nguyên trên dòng %d của %s

en: Expected matching tag in table on line %d of %s
vi: Đợi thẻ tương ứng trong bảng trên dòng %d của %s

en: Expected name in anchor definition on line %d of %s
vi: Đợi tên trong lời xác định neo trên dòng %d của %s

en: Expected name in lookup on line %d of %s
vi: Đợi tên trong sự tra tìm trên dòng %d của %s

en: Expected name in value record definition on line %d of %s
vi: Đợi tên trong lời xác định mục ghi giá trị trên dòng %d của %s

en: Expected name or class on line %d of %s
vi: Đợi tên hay hạng trên dòng %d của %s

en: Expected number.
    Proceed anyway?
vi: Đợi con số.
    Vẫn tiếp tục?

en: Expected property list file
vi: Mong đơi tập tin liệt kê thuộc tính (.plist)

en: Expected semicolon in BASE table on line %d of %s
vi: Đợi dấu hai chấm trong bảng BASE (cơ bản) trên dòng %d của %s

en: Expected semicolon on line %d of %s
vi: Đợi dấu chấm phẩy « ; » trên dòng %d của %s

en: Expected string on line %d of %s
vi: Đợi chuỗi trên dòng %d của %s

en: Expected tag in feature on line %d of %s
vi: Đợi thẻ trong tính năng trên dòng %d của %s

en: Expected tag in languagesystem on line %d of %s
vi: Đợi thẻ trong languagesystem (hệ thống ngôn ngữ) trên dòng %d của %s

en: Expected tag in table on line %d of %s
vi: Đợi thẻ trong bảng trên dòng %d của %s

en: Expected tag on line %d of %s
vi: Đợi thẻ trên dòng %d của %s

en: Expected two anchors (after cursive) on line %d of %s
vi: Đợi hai neo (theo sau chữ thảo) trên dòng %d của %s

en: Expected unknown token (internal error) on line %d of %s
vi: Mong đợi hiệu bài không rõ (lỗi nội bộ) trên dòng %d của %s

en: Expert Forms
vi: Hình cấp cao

en: Expor_t...
vi: _Xuất...

en: Export
vi: Xuất

en: ExportClipboard
vi: XuấtBảngNháp

en: Exten Shapes
vi: Kéo dài hình

en: Extend Lookups Off
vi: Tắt mở rộng sự tra tìm

en: Extend Lookups On
vi: Bật mở rộng sự tra tìm

en: Extend Max Lookups
vi: Số tối đa các sự tra tìm cần mở rộng

en: Extender
vi: Bộ kéo dài

en: Extender Glyphs
vi: Hình tượng kéo dài

en: Extender Glyphs (kashidas, etc.)
vi: Hình tượng kéo dài (kashida v.v.)

en: Extenders
vi: Bộ kéo dài

en: Extension
vi: Phần mở rộng

en: Extent
vi: Quy mô

en: Extra Sp:
vi: Cách thêm:

en: Extra arguments for configuring the autotrace program
    (either autotrace or potrace)
vi: Các đối số thêm để cấu hình chương trình đồ lại
    tự động (hoặc autotrace hoặc potrace).

en: Extra horizontal kern before the degree of a
    radical if such be present.
vi: Chỗ định thêm theo chiều ngang phía trước
    ký hiệu độ của căn thức (nếu có).

en: Extra white space reserved above the overbar.
vi: Khoảng trắng thêm dành riêng
    bên trên thanh trên.

en: Extra white space reserved above the radical.
vi: Khoảng trắng thêm dành riêng
    bên trên căn thức.

en: Extra white space resevered below the underbar.
vi: Khoảng trắng thêm dành riêng
    bên dưới thanh dưới.

en: Extra white space to be added after each
    ub/superscript.
vi: Khoảng trắng thêm cần chèn phía sau
    mỗi chữ cao/thấp.

en: Extra-Condensed (62.5%)
vi: Co lại nhiều (62.5%)

en: Extra-Expanded (150%)
vi: Dãn ra nhiều (150%)

en: Extract from PDF
vi: Trích ra PDF

en: Extraneous glyphs
vi: Hình tượng xa lạ

en: Extrema Point Color
vi: Màu điểm thái cực

en: Extremum bound...
vi: Biên giới thái cực...

en: FLIP PoinT
    Pops as many points as specified in loop counter
    Flips whether each point is on/off curve
vi: FLIP PoinT
    Bỏ số các điểm được bộ đếm vòng lặp ghi rõ
    Bật/tắt nếu mỗi điểm nằm trên đường cong hay không

en: FLIP RanGe OFF
    Pops two point numbers
    sets all points between to be off curve points
vi: FLIP RanGe OFF
    Bỏ hai con số điểm
    lập tất cả các điểm ở giữa
    thành điểm không nằm trên đường cong

en: FLIP RanGe ON
    Pops two point numbers
    sets all points between to be on curve points
vi: FLIP RanGe ON
    Bỏ hai con số điểm
    lập tất cả các điểm ở giữa
    thành điểm nằm trên đường cong

en: FLOOR
    Pops a value, rounds to lowest int, pushes result
vi: FLOOR
    Bỏ một giá trị, làm tròn thành số nguyên nhỏ nhất,
    đẩy kết quả

en: FOND Name:
vi: Tên FOND:

en: FS Miscellaneous
vi: DT Lặt vặt

en: FS Modern
vi: DT Hiện đại

en: FTP passive Data Connect failed
vi: Chức năng Kết nối Dữ liệu FTP bị động cũng bị lỗi

en: F_ind / Replace...
vi: _Tìm/Thay thế...

en: F_ore
vi: _Gần

en: Faeroese
vi: Tiếng Phe-rô

en: Failed to default value of exten "%s".
     Error=%ld
vi: Lỗi đặt giá trị mặc định của phần mở rộng « %s ».
    Lỗi=%ld

en: Failed to find "%s->shell"
vi: Không tìm thấy « %s > trình bao »

en: Failed to find "%s->shell->open"
vi: Không tìm thấy « %s > trình bao > mở »

en: Failed to find an upload id.
vi: Không tìm thấy mã số tải lên.

en: Failed to find default for "%s->shell->open->command"
vi: Không tìm thấy giá trị mặc định của « %s > trình bao > mở > lệnh »

en: Failed to find glyph %s when fixing up references
vi: Không tìm thấy hình tượng %s khi sửa chữa các tham chiếu

en: Failed to find program "%s"
vi: Không tìm thấy chương trình « %s »

en: Failed to generate PostScript font
vi: Lỗi tạo ra phông PostScript

en: Failed to generate PostScript in file %s
vi: Lỗi tạo ra PostScript trong tập tin %s

en: Failed to load kern data from %s
vi: Lỗi nạp dữ liệu định chỗ từ %s

en: Failed to open %s for output
vi: Lỗi mở %s để xuất

en: Failed to open file %s for output
vi: Lỗi mở tập tin %s để xuất

en: Failed to open glyph to name map file for writing: %s
vi: Lỗi mở hình tượng để đặt tên tập tin sơ đồ để ghi : %s

en: Failed to open temporary output file
vi: Lỗi mở tập tin xuất tạm thời

en: Failed to parse color %s
vi: Lỗi phân tích màu %s

en: Failed to parse the StartData command properly
vi: Lỗi phân tích câu lệnh StartData (đầu dữ liệu)

en: Failed to parse the StartData command properly, bad count
vi: Lỗi phân tích câu lệnh StartData (đầu dữ liệu), số đếm sai

en: Failed to write %s
vi: Lỗi ghi %s

en: Failure
vi: Không thành công

en: Family
vi: Nhóm

en: Family Blue Color
vi: Màu nhóm màu xanh

en: FamilyBl_ues
vi: Nhóm mà_u xanh

en: Faroese
vi: Tiếng Pha-rô

en: Faroese (Icelandic)
vi: Tiếng Pha-rô (Băng Đảo)

en: Feature
vi: Tính năng

en: Feature Tag:
vi: Thẻ tính năng:

en: Feature Tags
vi: Thẻ tính năng

en: Feature _Id:
vi: _Mã số tính năng:

en: Feature file?
vi: Tập tin tính năng ?

en: Feature out of bounds in script table.
vi: Tính năng ở ngoại phạm vi trong bảng chữ viết.

en: Feature tags are limited to 4 letters
vi: Thẻ tính năng có chiều dài tối đa 4 ký tự

en: Feature tags must be exactly 4 ASCII characters
vi: Thẻ tính năng phải có chiều dài chính xác 4 ký tự ASCII

en: Feature tags will be removed
vi: Các thẻ tính năng sẽ bị gỡ bỏ

en: Features
vi: Tính năng

en: Features inside of other features are only permitted for 'aalt' features on line %d of %s
vi: Tính năng lồng nhau (tính năng bên trong tính năng khác) chỉ được phép cho tính năng kiểu « aalt » trên dòng %d của %s

en: February
vi: Tháng Hai

en: Fi_ll
vi: Tô đầ_y

en: Figure out flex hints after every change
vi: Tính các lời gợi ý Flex sau mỗi lần thay đổi

en: Fijian
vi: Tiếng Phi-gi

en: File Exists
vi: Tập tin đã có

en: File checksum is incorrect.
vi: Tập tin có tổng kiểm không đúng.

en: File vanished
vi: Tập tin bị biến mật

en: File, %s, exists. Replace it?
vi: Tập tin %s đã có. Thay thế nó ?

en: Filipino
vi: Tiếng Phi-li-pi-nô

en: Fill Color
vi: Màu tô đầy

en: Filled Ellipse
vi: Bầu dục đặc

en: Filled Rectangle
vi: Chữ nhật đặc

en: Filter
vi: Lọc

en: Filter:
vi: Lọc:

en: Filter|New
vi: Mới

en: Final
vi: Cuối

en: Final Glyph On Line
vi: Hình tượng cuối trên đường

en: Find
vi: Tìm

en: Find All
vi: Tìm tất cả

en: Find In Font _View
vi: Tìm trong ô _xem phông

en: Find Next
vi: Tìm kế

en: Find Pr_oblems...
vi: Tìm _vấn đề...

en: Find Proble_ms...
vi: Tì_m vấn đề...

en: Find Problems
vi: Tìm vấn đề

en: Find Sub Font Definition file
vi: Tìm tập tin Xác định Phông con

en: Find a cidmap file...
vi: Tìm tập tin sơ đồ CID...

en: Find an adobe CMap file...
vi: Tìm tập tin CMap Adobe...

en: Find in %.100s
vi: Tìm trong %.100s

en: Finding Counter Masks...
vi: Đang tìm các bộ lọc đếm...

en: Finding Substitution Points...
vi: Đạng tìm các điểm thay thế...

en: Finnish
vi: Tiếng Phần Lan

en: First
vi: Thứ nhất

en: First 256
vi: 256 thứ nhất

en: First Char
vi: Ký tự thứ nhất

en: First Glyph Name
vi: Tên hình tượng thứ nhất

en: First P_oint, Next Contour
vi: Điểm đầu, đường _viền kế

en: First Point Color
vi: Màu điểm thứ nhất

en: First and second arguments of imagemask must be integers.
vi: Đối số thứ nhất và thứ hai của bộ lọc ảnh phải là số nguyên.

en: First to _All
vi: Thứ nhất với tất _cả

en: Fix
vi: Sửa

en: Fixing up References
vi: Đang sửa chữa các tham chiếu

en: Fl_attenByCMap
vi: Làm phẳng th_eo CMap

en: Flag0x10+
vi: Cờ0x10+

en: Flared
vi: Xoè ra

en: Flat
vi: Phẳng

en: Flate decompression failed.
vi: Lỗi giải nén Flate.

en: Flattened Accents over Capitals
vi: Dấu phụ bị trải phẳng trên chữ hoa

en: FlattenedAccentBaseHeight:
vi: Cao cơ sở dấu trải phẳng:

en: Flemish
vi: Tiếng Phợ-le-mi

en: Flemish (Belgian Dutch)
vi: Tiếng Hoà Bỉ

en: Flex Hints
vi: Gợi ý Flex

en: Flip
vi: Lật

en: Flip Horizontally
vi: Lật ngang

en: Flip Vertically
vi: Lật dọc

en: Flip _Horizontally
vi: Lật _ngang

en: Flip _Vertically
vi: Lật _dọc

en: Flip the selection
vi: Lật vùng chọn

en: Flip...
vi: Lật...

en: Flipped Reference
vi: Tham chiếu đã lật

en: Flipped References
vi: Tham chiếu đã lật

en: Flipping
vi: Lật

en: Fo_ntname:
vi: Tê_n phông:

en: Fon
vi: Tiếng Phon

en: Font %1$.40s in file %2$.40s has been changed.
    Do you want to save it?
vi: Phông %1$.40s trong tập tin %2$.40s đã được thay đổi.
    Bạn có muốn lưu nó không?

en: Font %1$.40s in file %2$.40s has been changed.
    Reverting the file will lose those changes.
    Is that what you want?
vi: Phông %1$.40s trong tập tin %2$.40s đã được thay đổi.
    Việc hoàn nguyên tập tin sẽ gây ra các thay đổi này bị mất.
    Có hợp với ý muốn không?

en: Font Compare
vi: So sánh phông

en: Font Download...
vi: Tải về phông...

en: Font Family
vi: Nhóm phông

en: Font Info
vi: Thông tin phông

en: Font Information for %.90s
vi: Thông tin phông về %.90s

en: Font Size
vi: Cỡ phông chữ

en: Font Type:
vi: Kiểu phông:

en: Font Upload...
vi: Tải lên phông...

en: Font changed
vi: Phông bị thay đổi

en: Font file has bad glyph count field. maxp says: %d sizeof(loca)=>%d
vi: Tập tin phông này có trường số đếm hình tượng sai.
    maxp nói: %d sizeof(loca)≥%d

en: Font file vanished
vi: Tập tin phông đã biến mật

en: Font name to display on OFLib
vi: Tên phông cần hiển thị ở OFLib

en: Font to compare with %.20s
vi: Phông cần so sánh với %.20s

en: Font to merge into %.20s
vi: Phông vào đó cần trộn %.20s

en: Font used to draw titles of a matrix edit
vi: Phông dùng để vẽ tiêu đề của ô sửa ma trận

en: Font:
vi: Phông:

en: FontForge can generate two styles of ttc file.
    In the first each font is a separate entity
    with no connection to other fonts. In the second
    FontForge will attempt to use the same glyph table
    for all fonts, merging duplicate glyphs. It will
    also attempt to use the same space for tables in
    different fonts which are bit by bit the same.
    
    FontForge isn't always able to perform a merge, in
    which case it falls back on generating independant
    fonts within the ttc.
     FontForge cannot merge if:
      * The fonts have different em-sizes
      * Bitmaps are involved
      * The merged glyf table has more than 65534 glyphs
    
    (Merging will take longer)
vi: FontForge có khả năng tạo hai kiểu tập tin TTC.
    Trong kiểu trước, mỗi phông là một thực thể riêng
    mà không có kết nối tới phông khác. Trong kiểu sau,
    FontForge thử sử dụng cùng một bảng hình tượng
    cho tất cả các phông, cũng trộn nhau các hình tượng trùng.
    Nó cũng thử dùng cùng một khoảng cách cho các bảng
    trong các phông khác nhau mà trùng nhau theo từng bit.

en: FontForge can only upload to ftp URLs at the moment
vi: FontForge hiện thời chỉ có khả năng tải tập tin lên địa chỉ URL kiểu FTP (truyền tập tin)

en: FontForge does not support Chameleon fonts
vi: Trình FontForge không hỗ trợ phông Chameleon

en: FontForge does not support anonymous tables on line %d of %s
vi: Trình FontForge không hỗ trợ bảng vô danh trên dòng %d của %s

en: FontForge does not support dictionary based imagemask operators.
vi: Trình FontForge không hỗ trợ toán tử lọc ảnh dựa vào từ điển.

en: FontForge does not support synthetic fonts
vi: Trình FontForge không hỗ trợ phông tổng hợp

en: FontForge does not support this bit depth %d (must be 1,2,4,8,16,32)
vi: Trình FontForge không hỗ trợ độ sâu bit %d (phải là 1,2,4,8,16,32)

en: FontForge does not support type2 multiple master fonts
vi: Trình FontForge không hỗ trợ phông đa chủ kiểu 2

en: FontForge does not support type2 programs embedded in CFF DICT INDICES.
vi: Trình FontForge không hỗ trợ chương trình kiểu 2 nhúng trong các CHỈ MỤC DICT CFF.

en: FontForge does not update this window when a change is made to the font.
    If a font has changed press the button to force an update
vi: FontForge không cập nhật cửa sổ này khi phông bị thay đổi.
    Phông bị thay đổi thì bấm cái nút để ép buộc cập nhật.

en: FontForge font debugging table
vi: bảng gỡ lỗi phông chữ FontForge

en: FontForge has some bugs in its remove overlap
    function which may cause you problems, so
    I give you the option of turning it off.
    Leave it on if possible though, it is useful.
vi: Chức năng gỡ bỏ chỗ chồng lấp của FontForge
    vẫn còn bị lỗi một ít: bạn cũng có khả năng tắt nó.
    Nếu không gặp vấn đề đáng kể, hãy để nó còn lại
    hoạt động, vì nó có ích.

en: FontForge loads large images into the background of each glyph
    prior to autotracing them. You may retain those
    images to look at after mf processing is complete, or
    remove them to save space
vi: Trình FontForge nạp ảnh lớn vào nền của mỗi hình tượng,
    trước khi tự động đồ lại nó. Bạn có thể giữ lại ảnh này
    để xem lại sau khi chạy xong tiến trình mf, hoặc gỡ bỏ
    nó để tiết kiệm sức chứa trên đĩa.

en: FontForge only handles ftp and http URLs at the moment
vi: FontForge hiện thời chỉ quản lý được địa chỉ URL kiểu HTTP (trang Web) và FTP (truyền tập tin)

en: FontForge supports at most %d layers
vi: FontForge hỗ trợ nhiều nhất %d lớp

en: FontForge supports two different helper applications to do autotracing
     autotrace and potrace
    If your system only has one it will use that one, if you have both
    use this option to tell FontForge which to pick.
vi: Trình FontForge hỗ trợ hai ứng dụng bổ trợ khác nhau
    để đồ lại tự động: autotrace và potrace.
    
    Nếu hệ thống của bạn chỉ có một của hai ứng dụng này,
    nó sẽ tự động sử dụng nó, còn nếu bạn có cả hai ứng dụng,
    hãy dùng tùy chọn này để báo FontForge nên chọn trình nào.

en: FontForge time stamp table
vi: bảng nhãn thời gian FontForge

en: FontForge was unable to find a cidmap file for this font. It is not essential to have one, but some things will work better if you do. If you have not done so you might want to download the cidmaps from:
       http://FontForge.sourceforge.net/cidmaps.tgz
    and then gunzip and untar them and move them to:
      %.80s
    
    Would you like to search your local disk for an appropriate file?
vi: Trình FontForge không tìm thấy tập tin sơ đồ CID thích hợp với phông này.
    Không ép buộc phải dùng tập tin kiểu này, nhưng một số thứ sẽ hoạt động
    tốt hơn với nó. Nếu bạn chưa tài về các tập tin sơ đồ CID, vẫn có thể tải xuống:
       http://FontForge.sourceforge.net/cidmaps.tgz
    rồi giải nén và di chuyển vào
      %.80s
    
    Bạn có muốn tìm kiếm một tập tin thích hợp trên đĩa cục bộ không?

en: FontForge was unable to load libspiro, spiros are not available for use.
vi: Fontforge đã không nạp được thư viện spiro (libspiro), do đó chức năng spiro không sẵn sàng.

en: FontForge will generate a sample image for you
    before uploading.
vi: FontForge sẽ tạo một ảnh mẫu cho bạn
    trước khi tải lên.

en: FontForge will generate diagonal stem hints, which then can be used by the AutoInstr command.
vi: Trình FontForge sẽ tạo ra các lời gợi ý cuống chéo, mà có thể được dùng bởi câu lệnh Tự động Chỉ dẫn.

en: FontForge will place vertical or horizontal hints at the ends of diagonal stems.
vi: Trình FontForge sẽ định vị các lời gợi ý theo chiều ngang/dọc ở kết thúc của cuống chéo.

en: FontForge will place vertical or horizontal hints at the intersections of diagonal stems.
vi: Trình FontForge sẽ định vị các lời gợi ý theo chiều ngang/dọc ở giao các cuống chéo.

en: FontForge will place vertical or horizontal hints to describe the bounding boxes of suitable glyphs.
vi: Trình FontForge sẽ định vị các lời gợi ý theo chiều ngang/dọc để vạch hộp biên của hình tượng thích hợp.

en: FontForge will remember your username/password
    by storing them as plain text (insecurely) in your preference file
vi: FontForge sẽ ghi nhớ tên người dùng và mật khẩu
    của bạn bằng cách lưu chúng dạng nhập thô
    (không mật mã) vào tập tin tùy thích.
    (Đừng dùng mật khẩu quan trọng.)

en: FontForge will use this namelist when assigning
    glyph names to code points in a new font.
vi: FontForge sẽ dùng danh sách tên này khi gán
    tên hình tượng cho điểm mã trong phông mới.

en: FontForge's SFD
vi: SFD của FontForge

en: FontLog Save Failed
vi: Lỗi lưu bản ghi phông

en: Fonts on http://openfontlibrary.org/
vi: Các phông ở http://openfontlibrary.org/

en: Font|New
vi: Mới

en: Font|_New
vi: Mớ_i

en: For glyph %.60s you refer to a glyph named %.80s, which is not in the font yet. Was this intentional?
vi: Đối với hình tượng %.60s, bạn tham chiếu đến một hình tượng tên %.80s, mà chưa nằm trong phông. Trường hợp này có ý định không?

en: Force Bold Threshold:
vi: Buộc ngưỡng in đậm:

en: Force glyph names to:
vi: Buộc tên hình tượng thành:

en: Fore
vi: Gần

en: Forest Nenets
vi: Tiếng Ne-net-x rừng

en: Forget _to All
vi: Quên _tất cả

en: Form_er Glyph
vi: Hình tượng t_rước

en: Format:
vi: Định dạng:

en: Found %1$.4g, expected %2$.4g
vi: Tìm %1$.4g, còn mong đợi %2$.4g

en: FoundryName
vi: Tên Xưởng Đúc

en: Fourth argument of imagemask must be a 6-element transformation matrix.
vi: Đối số thứ tư của bộ lọc ảnh phải là một ma trận chuyển dạng 6 yếu tố.

en: FractionDenominatorDisplayStyleGapMin:
vi: Tiểu khe kiểu hiển thị mẫu số :

en: FractionDenominatorDisplayStyleShiftDown:
vi: Dời xuống kiểu hiển thị mẫu số :

en: FractionDenominatorGapMin:
vi: Tiểu khe mẫu số :

en: FractionDenominatorShiftDown:
vi: Dời xuống mẫu số :

en: FractionNumeratorDisplayStyleGapMin:
vi: Tiểu khe kiểu hiển thị tử số :

en: FractionNumeratorDisplayStyleShiftUp:
vi: Dời lên kiểu hiển thị tử số :

en: FractionNumeratorGapMin:
vi: Tiểu khe tử số :

en: FractionNumeratorShiftUp:
vi: Dời lên tử số :

en: FractionRuleThickness:
vi: Độ dày thước phân số :

en: Fractions
vi: Phân số

en: Fraktur Family
vi: Nhóm Fraktur

en: FreeType internals
vi: FreeType nội bộ

en: FreeType unavailable
vi: FreeType không sẵn sàng

en: FreeType unavailable.
vi: FreeType không sẵn sàng.

en: FreeTypeInFontView
vi: Xem Phông FreeType

en: Freeform Serifs
vi: Chân Dạng tự do

en: Freehand
vi: Bằng tay

en: Freetype rasterization failed.
vi: Lỗi làm mành Freetype.

en: French
vi: Tiếng Pháp

en: French (Standard)
vi: Tiếng Pháp (tiêu chuẩn)

en: French Antillean
vi: Tiếng Anh-thi-es Pháp

en: French Belgium
vi: Tiếng Pháp (Bỉ)

en: French Camaroon
vi: Tiếng Pháp (Ca-ma-runh)

en: French Canadian
vi: Tiếng Pháp (Ca-na-đa)

en: French Côte d'Ivoire
vi: Tiếng Pháp (Côt đi vouă)

en: French D.R. Congo
vi: Tiếng Pháp (Con-gô)

en: French French
vi: Tiếng Pháp (Pháp)

en: French Haiti
vi: Tiếng Pháp (Ha-i-ti)

en: French Luxembourg
vi: Tiếng Pháp (Lúc-xăm-buac)

en: French Mali
vi: Tiếng Pháp (Ma-li)

en: French Monaco
vi: Tiếng Pháp (Mo-na-cô)

en: French Morocco
vi: Tiếng Pháp (Ma Rốc)

en: French North Africa
vi: Tiếng Pháp (Bắc Phi)

en: French Réunion
vi: Tiếng Pháp (Rêu-nion)

en: French Senegal
vi: Tiếng Pháp (Xe-ne-gan)

en: French Swiss
vi: Tiếng Pháp (Thụy Sĩ)

en: French West Indies
vi: Tiếng Pháp (Ca-ri-bi)

en: Friendly Name
vi: Tên thân thiện

en: Frisian
vi: Tiếng Phợ-ri-xi

en: Friulian
vi: Tiếng Phợ-riu-lan

en: From the list below, select the baselines for which you
    will provide data.
vi: Trong danh sách dưới đây, hãy chọn đường cơ bản nào
    cho đó bạn sẽ cung cấp dữ liệu.

en: From:
vi: Từ :

en: Frozen Color
vi: Màu đông cứng

en: Fulani
vi: Tiếng Phu-la-ni

en: Fulfulde
vi: Tiếng Phun-phun-đe

en: Full Pa_ge Glyph
vi: Hình tượn_g trang đầy đủ

en: Full Pa_ge Glyphs
vi: Các hình tượn_g trang đầy đủ

en: Full Widths
vi: Toàn rộng

en: FullLen
vi: Dài Đầy

en: Fullname
vi: Tên đầy đủ

en: Function DEFinition
    Pops a value (n) and starts the nth
    function definition
vi: Lời xác định hàm (FDEF)
    Bỏ một giá trị (n) và bắt đầu
    lời xác định hàm thứ n

en: Futa
vi: Tiếng Phu-ta

en: Fuzz
vi: Mờ

en: G4 _Curve
vi: _Cong G4

en: GB 2312 (Simp. Chinese)
vi: GB 2312 (Trung phổ thông)

en: GET INFOrmation
    Pops information type, pushes result
vi: Lấy thông tin (GETINFO)
    Bỏ loại thông tin, đẩy kết quả

en: GGadget|ButtonSize|55
vi: 55

en: GGadget|ScaleFactor|100
vi: 100

en: GID out of range (%d) in format 14 'cmap' subtable
vi: GID ở ngoại phạm vi (%d) trong bảng phụ 'cmap' định dạng 14

en: Ga
vi: Tiếng Ga

en: Gaelic
vi: Tiếng Xen-tơ

en: Gaelic (Irish)
vi: Tiếng Xen-tơ (Ái-nhĩ-lan)

en: Gaelic (Scottish)
vi: Tiếng Xen-tơ (Ê-cót)

en: Gagauz
vi: Tiếng Ga-gaux

en: Galician
vi: Tiếng Ga-li-xi

en: Galla
vi: Tiếng Ga-la

en: Garhwali
vi: Tiếng Ga-ouă-li

en: Garo
vi: Tiếng Ga-rô

en: Garshuni
vi: Tiếng Ga-xu-ni

en: Gasp|Anti-Alias
vi: Làm trơn

en: Gasp|For Pixels Per EM <= Value
vi: Cho Điểm ảnh mỗi EM <= Giá trị

en: Gasp|Grid Fit
vi: Vừa lưới

en: Gasp|Grid Fit w/ Sym Smooth
vi: Vừa lưới và làm mịn đối xứng

en: Gasp|Symmetric Smoothing
vi: Làm mịn đối xứng

en: Gasp|_Default
vi: Mặc định

en: Gasp|_Version
vi: _Phiên bản

en: Gaudeamus Ligature!
vi: Cấp phép phông !

en: General
vi: Chung

en: General Punctuation
vi: Dấu chấm câu chung

en: General facts about the windowing system
vi: Thông tin chung về hệ thống cửa sổ

en: Generate
vi: Tạo ra

en: Generate Fonts
vi: Tạo ra phông

en: Generate Mac Family
vi: Tạo ra nhóm Mac

en: Generate Mac _Family...
vi: Tạo ra _nhóm Mac...

en: Generate TTC...
vi: Tạo ra TTC...

en: Generate instructions for ball terminals.
vi: Tạo ra chỉ lệnh cho cuối hình cầu.

en: Generate instructions for diagonal stem hints.
vi: Tạo ra chỉ lệnh cho mẹo về cuống chéo.

en: Generated Image
vi: Ảnh đã tạo ra

en: Generating PostScript Font
vi: Đang tạo ra phông PostScript

en: Generating anti-alias font
vi: Đang tạo ra phông làm trơn...

en: Generating bitmap font
vi: Đang tạo ra phông mảng ảnh...

en: Generic
vi: Giống loài

en: Generic change
vi: Thay đổi giống loài

en: Geometric Shapes
vi: Hình kiểu hình học

en: Georgian
vi: Tiếng Gi-oa-gi-a

en: Georgian Supplement
vi: Phần bổ sung Gi-oa-gia

en: German
vi: Tiếng Đức

en: German (Standard)
vi: Tiếng Đức (tiêu chuẩn)

en: German Austrian
vi: Tiếng Đức (Ao)

en: German German
vi: Tiếng Đức (Đức)

en: German Liechtenstein
vi: Tiếng Đức (Likh-ten-s-tâynh)

en: German Luxembourg
vi: Tiếng Đức (Lúc-xăm-buac)

en: German Swiss
vi: Tiếng Đức (Thuỵ Sĩ)

en: Get Coordinate[a] projected onto projection vector
     0=>use current pos
     1=>use original pos
    Pops one point, pushes the coordinate of
    the point along projection vector
vi: Lấy toạ độ [a] (GC) được nhô ra vào véc-tơ nhô ra
     0 -> dùng vị trí hiện thời
     1 -> dùng vị trí gốc
    Bỏ một điểm, đẩy toạ độ của điểm đó
    theo véc-tơ nhô ra

en: Get Freedom Vector
    Decomposes freedom vector, pushes its
    two coordinates onto stack as 2.14
vi: Lấy véc-tơ sự tự do (GFV)
    Phân tích véc-tơ sự tự do, đẩy hai toạ độ
    của nó vào đống dưới dạng 2.14

en: Get Info...
vi: Lấy thông tin...

en: Get Projection Vector
    Decomposes projection vector, pushes its
    two coordinates onto stack as 2.14
vi: Lấy véc-tơ nhô ra (GPV)
    Phân tích véc-tơ nhô ra, đẩy hai toạ độ
    của nó vào đống dưới dạng 2.14

en: Get _Info...
vi: Lấy thông t_in...

en: Ghostview (perhaps other interpreters) has a problem when a
    hint exists without any points that lie on it.
vi: Ghostview (và co lẽ một số phần mềm giải thích khác)
    gặp khó khăn khi gặp một lời gợi ý không có điểm ở trên.

en: Gilyak
vi: Tiếng Ghin-iac

en: Glagolitic
vi: Tiếng Gia-gô-li-ti

en: Glif Template
vi: Mẫu Glif

en: Gloss
vi: Chú giải

en: Glyph
vi: Hình tượng

en: Glyph %.40s contains an overlapped region where two contours with opposite orientations intersect. This will not be removed. In many cases doing Element->Correct Direction before Remove Overlap will improve matters.
vi: Hỉnh tượng %.40s chứa một vùng chồng lấp trong đó hai đường viền có hướng đối diện cắt chéo với nhau. Nó sẽ không được gỡ bỏ. Trong nhiều trường hợp, việc thực hiện lệnh « Phần tử > Sửa hướng » trước khi « Gỡ bỏ chồng lấp » sẽ giúp đỡ.

en: Glyph %1$.50s with a %2$s from lookup subtable %3$.50s
vi: Hình tượng %1$.50s với một %2$s từ bảng phụ tra tìm %3$.50s

en: Glyph %d attempts to reference glyph %d which is outside the font
vi: Hình tượng %d thử tham chiếu đến hình tượng %d mà nằm bên ngoài phông

en: Glyph %d is called ".notdef", a singularly inept choice of name (only glyph 0
     may be called .notdef)
    FontForge will rename it.
vi: Hình tượng %d có tên « .notdef », một tên không có ích
    vì tên này chỉ được gán cho hình tượng 0.
    Vì thế trình FontForge sẽ thay đổi tên nó.

en: Glyph BB Above
vi: Hình tượng BB bên trên

en: Glyph BB Below
vi: Hình tượng BB bên dưới

en: Glyph BB Left Of
vi: Hình tượng BB bên trái

en: Glyph BB Right Of
vi: Hình tượng BB bên phải

en: Glyph Composition/Decomposition
vi: Cấu tạo/phân huỷ hình tượng

en: Glyph Construction
vi: Cấu tạo hình tượng

en: Glyph Definition Sub-Table
vi: Bảng phụ xác định hình tượng

en: Glyph Differences
vi: Khác biệt hình tượng

en: Glyph Extension Components
vi: Thành phần kéo dài hình tượng

en: Glyph Extension:
vi: Phần mở rộng hình tượng:

en: Glyph Extensions
vi: Phần mở rộng hình tượng

en: Glyph Info
vi: Thông tin hình tượng

en: Glyph Info for %.40s
vi: Thông tin hình tượng về %.40s

en: Glyph Info...
vi: Thông tin hình tượng...

en: Glyph Insertion
vi: Chèn hình tượng

en: Glyph Name Changed
vi: Tên hình tượng bị thay đổi

en: Glyph Names
vi: Tên hình tượng

en: Glyph Order
vi: Thứ tự hình tượng

en: Glyph Origin
vi: Gốc hình tượng

en: Glyph Positioning
vi: Định vị hình tượng

en: Glyph Self-Intersects
vi: Hình tượng tự giao

en: Glyph Substitution
vi: Thay thế hình tượng

en: Glyph Valid
vi: Hình tượng hợp lệ

en: Glyph _Info...
vi: Thông t_in hình tượng...

en: Glyph _Metadata
vi: _Siêu dữ liệu hình tượng

en: Glyph _Name:
vi: Tê_n hình tượng:

en: Glyph bounding box data exceeds font bounding box data for GID %d
vi: Dữ liệu về hộp biên giới hình tượng vượt quá dữ liệu về hộp biên giới phông chữ cho GID %d

en: Glyph composed of:
vi: Hình tượng chứa :

en: Glyph contains overlapped hints (in the same hintmask)
vi: Hình tượng này chứa các lời gợi ý chồng lấp (trong cùng một mặt nạ mẹo)

en: Glyph index out of bounds. Was %d, must be less than %d.
     In attempt to associate a glyph with encoding %x in segment %d
     with platform=%d, specific=%d (in 'cmap')
vi: Chỉ số hình tượng ở ngoại phạm vi. Đã %d, phải < %d.
    Trong khi thử kết hợp hình tượng có bảng mã %x trong đoạn %d
    với nền tảng=%d, dứt khoát=%d (trong 'cmap')

en: Glyph names (or unicode code points) may occur at most once in this group and any of its sub-groups
vi: Mỗi tên hình tượng (hay điểm mã Unicode) có thể nằm nhiều nhất một lần trong nhóm này và các nhóm phụ của nó.

en: Glyph names are limitted to 31 characters
vi: Tên hình tượng có chiều dài tối đa 31 ký tự.

en: Glyph names must be valid PostScript names
vi: Tên hình tượng phải là tên PostScript hợp lệ

en: Glyph names should be limited to characters in the ASCII character set,
    but there are names in this namelist which use characters outside
    that range.
vi: Tên hình tượng nên chứa ký tự chỉ trong bộ ký tự ASCII,
    nhưng danh sách tên này có một số tên chứa ký tự
    nằm ở ngoài phạm vi ký tự ASCII.

en: Glyph names should be limited to characters in the ASCII character set, but there are names in this namelist which use characters outside that range.
vi: Tên hình tượng nên chứa chỉ ký tự trong bộ ký tự ASCII, nhưng danh sách tên này chứa tên có ký tự ở ngoại phạm vi đó.

en: Glyph not in font
vi: Hình tượng không có trong phông

en: Glyph out of bounds in 'lcar' table %d
vi: Hình tượng ở ngoại phạm vi trong bảng 'lcar' %d

en: Glyph out of bounds in 'mort'/'morx' table %d
vi: Hình tượng ở ngoại phạm vi trong bảng 'mort/morx' %d

en: Glyph out of bounds in 'opbd' table %d
vi: Hình tượng ở ngoại phạm vi trong bảng 'opbd' %d

en: Glyph out of bounds in 'prop' table %d
vi: Hình tượng ở ngoại phạm vi trong bảng 'prop' %d

en: Glyph “%s” contains a reference to %s in %s
vi: Hình tượng « %s » chứa một tham chiếu đến %s trong %s

en: Glyph “%s” differs
vi: Hình tượng « %s » khác biệt

en: Glyph “%s” differs at %d@%d
vi: Hình tượng « %s » khác biệt tại %d@%d

en: Glyph “%s” does not have splines which match exactly, but they are close
vi: Hình tượng « %s » không có chốt trục khớp chính xác, mà vẫn tương tự

en: Glyph “%s” has a different bitmap at %d@%d
vi: Hình tượng « %s » có mảng ảnh khác tại %d@%d

en: Glyph “%s” has a different fill in layer %d
vi: Hình tượng « %s » có cách tô đầy khác trong lớp %d

en: Glyph “%s” has a different number of layers
vi: Hình tượng « %s » có số các lớp khác

en: Glyph “%s” has a different stroke in layer %d
vi: Hình tượng « %s » có một nét khác trong lớp %d

en: Glyph “%s” has advance width %d in %s but %d in %s
vi: Hình tượng « %s » có chiều rộng sớm %d trong %s còn là %d trong %s

en: Glyph “%s” has advance width %d in %s but %d in %s at %d@%d
vi: Hình tượng « %s » có chiều rộng sớm %d trong %s còn là %d trong %s tại %d@%d

en: Glyph “%s” has different truetype instructions
vi: Hình tượng « %s » có chỉ dẫn TrueType khác

en: Glyph “%s” has vertical advance width %d in %s but %d in %s
vi: Hình tượng « %s » có bề rộng tiến tới theo chiều dọc %d trong %s còn là %d trong %s

en: Glyph “%s” has vertical advance width %d in %s but %d in %s at %d@%d
vi: Hình tượng « %s » có bề rộng tiến tới theo chiều dọc %d trong %s còn là %d trong %s tại %d@%d

en: Glyph “%s” in %s has no truetype instructions
vi: Hình tượng « %s » trong %s không có chỉ dẫn TrueType

en: Glyph “%s” missing from %s
vi: Hình tượng « %s » còn thiếu trong %s

en: Glyph “%s” missing from %s at %d@%d
vi: Hình tượng « %s » còn thiếu trong %s tại %d@%d

en: Glyph “%s” refers to %s with a different transformation matrix
vi: Hình tượng « %s » tham chiếu đến %s bằng một ma trận chuyển dạng khác

en: Glyph, %s, has no hints. FontForge will not produce many instructions.
vi: Hình tượng %s không có lời gợi ý nên FontForge sẽ không tạo nhiều chỉ dẫn.

en: Glyph, Point, Size
vi: Hình tượng, Điểm, Kích cỡ

en: Glyph, Size, Point
vi: Hình tượng, Kích cỡ, Điểm

en: Glyph:
vi: Hình tượng:

en: GlyphAutoGoto
vi: TĐ Tới Hình Tượng

en: GlyphName|New
vi: Mới

en: Glyphs Differences at %d@%d
vi: Khác biệt hình tượng tại %d@%d

en: Glyphs in %s but not in %s
vi: Có hình tượng nằm trong %s còn không phải trong %s

en: Glyphs in %s but not in %s at %d@%d
vi: Có hình tượng nằm trong %s còn không phải trong %s tại %d@%d

en: Glyphs in Script(s)
vi: Hình tượng trong chữ viết

en: Glyphs may be either identified by name or by unicode code point.
    Generally you control this by what you type in.
    Typing "A" would identify a glyph by name.
    Typing "U+0041" identifies a glyph by code point.
    When loading glyphs from the selection you must specify which format is desired.
vi: Có thể nhận diện hình tượng hoặc theo tên hoặc theo điểm mã Unicode.
    Bình thường, bạn điều khiển ứng xử này bằng dữ liệu nhập vào.
    Gõ chữ « A » thì nhận diện hình tượng theo tên.
    Còn gõ « U+0041 » sẽ nhận diện hình tượng theo điểm mã.
    Khi nạp hình tượng từ vùng chọn, bạn phải xác định định dạng nào đã muốn.

en: Glyphs on Left
vi: Hình tượng bên trái

en: Glyphs on Right
vi: Hình tượng bên phải

en: Glyphs will be composed of stroked lines rather than filled outlines.
    All glyphs are stroked at the following width
vi: Hình tượng là đường đã vẽ nét thay cho nét ngoài đã tô đầy.
    Mọi hình tượng được vẽ nét với bề rộng theo đây

en: Glyphs with both
vi: Hình tượng có cả hai

en: Glyphs with only S_plines
vi: Hình tượng chỉ có chốt t_rục

en: Glyphs with only _References
vi: Hình tượng chỉ có th_am chiếu

en: Glyphs:
vi: Hình tượng:

en: Gondi
vi: Tiếng Gon-đi

en: Got something else when expecting an ftp URL
vi: Mong đợi một địa chỉ URL kiểu FTP, còn nhận một điều khác

en: Got something else when expecting an http URL
vi: Mong đợi một địa chỉ URL kiểu HTTP, còn nhận một điều khác

en: Gothic
vi: Gô-tích

en: Goto
vi: Tới

en: Gradient
vi: Chuyển sắc

en: Gradient:
vi: Chuyển sắc:

en: Gradual/Diagonal
vi: Dần dần/Chéo

en: Gradual/Horizontal
vi: Dần dần/Ngang

en: Gradual/Transitional
vi: Dần dần/Chuyển tiếp

en: Gradual/Vertical
vi: Dần dần/Dọc

en: Graphical
vi: Đồ họa

en: Graphite glyph attribute table
vi: bảng thuộc tính hình tượng Graphite

en: Graphite glyph location in Glat table
vi: Vị trí hình tượng Graphite trong bảng Glat

en: Greater Than
    Pops two values, pushes (0/1) if bottom el > top
vi: Lớn hơn (GT)
    Bỏ hai giá trị, đẩy (0/1) nếu cái dưới > cái trên

en: Greater Than or EQual
    Pops two values, pushes (0/1) if bottom el >= top
vi: Lớn hơn hay bằng (GTEQ)
    Bỏ hai giá trị, đẩy (0/1) nếu cái dưới ≥ cái trên

en: Greek
vi: Tiếng Hy Lạp

en: Greek (polytonic)
vi: Tiếng Hy Lạp (đa giọng)

en: Greek Extended
vi: Tiếng Hy Lạp đã mở rộng

en: Greek and Coptic
vi: Tiếng Hy Lạp và Giáo hội Ai Cập

en: Greek small caps
vi: Chữ hoa nhỏ Hy Lạp

en: Green:
vi: Lục:

en: Greenlandic
vi: Tiếng Đảo Băng

en: Grid
vi: Lưới

en: Grid Fi_t
vi: _Vừa lưới

en: Grid Fit
vi: Vừa lưới

en: Grid Fit Color
vi: Màu vừa lưới

en: Grid Fit Parameters
vi: Tham số vừa lưới

en: Grid Fit Width Color
vi: Màu độ rộng vừa lưới

en: Grid Fit w/ Sym-Smooth
vi: Vừa lưới và làm mịn đối xứng

en: Grid Fitting
vi: Vừa lưới

en: Group | Groups
vi[0]: Nhóm

en: Group Name:
vi: Tên nhóm:

en: Groups
vi: Nhóm

en: Guarani
vi: Tiếng Gua-ra-ni

en: Guess
vi: Đoán

en: Guess each font's resolution based on its pixel size
vi: Đoán độ phân giải của mỗi phông dựa vào kích cỡ điểm ảnh của nó.

en: Guessing pixel size based on font ascent in %s
vi: Đang đoán kích cỡ điểm ảnh dựa vào giá trị Lên phông trong %s

en: Guessing pixel size based on font descent in %s
vi: Đang đoán kích cỡ điểm ảnh dựa vào giá trị Xuống phông trong %s

en: Guide
vi: Dẫn

en: Guide Layer Color
vi: Màu lớp dẫn

en: Guidelines:
vi: Nét dẫn:

en: Gujarati
vi: Tiếng Gu-gia-ra-ti

en: Gumuz
vi: Tiếng Gu-mux

en: Gurmukhi
vi: Tiếng Gổ-mu-khi

en: Gurmukhi2
vi: Tiếng Gổ-mu-khi 2

en: HFlex Hint Color
vi: Màu mẹo HFlex

en: HHead Ascent Offset:
vi: Bù lên đầu N:

en: HHead Ascent:
vi: Lên đầu N:

en: HHead De_scent Offset:
vi: Bù x_uống đầu N:

en: HHead Descent Offset:
vi: Bù xuống đầu N:

en: HHead Descent:
vi: Xuống đầu ngang:

en: HHead _Line Gap:
vi: _Khe dòng đầu N:

en: HHint Active Color
vi: Màu HHint hoạt động

en: HStem
vi: Cuống N

en: HTTP return code: %d.
vi: Mã trả lại HTTP: %d

en: HV Group Box
vi: Hộp nhóm HV

en: H_ints
vi: Gợ_i ý

en: Haitian
vi: Tiếng Ha-i-ti

en: Halam
vi: Tiếng Ha-lam

en: Halant Forms
vi: Hình Ha-lant

en: Half Forms
vi: Nửa hình

en: Half Widths
vi: Nửa rộng

en: Half and Full Width Forms
vi: Hình nửa và toàn rộng

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
vi: Hình nửa/toàn rộng

en: Hammer-Banna
vi: Tiếng Ha-mơ-Ba-na

en: Handle Erasers
vi: Quản lý cái tẩy

en: Hangul Compatibility Jamo
vi: Hangul tương thích với Jamo

en: Hangul Jamo Half Width Forms
vi: Hình nửa rộng Hangul Jamo

en: Hangul Syllables
vi: Âm tiết Hangul

en: Hanja to Hangul
vi: Hanja sang Hangul

en: Harari
vi: Tiếng Ha-ra-ri

en: Harauti
vi: Tiếng Ha-rau-ti

en: Has _Vertical Metrics
vi: Có đơn vị đo _dọc

en: Hausa
vi: Tiếng Hau-xa

en: Hawaiian
vi: Tiếng Ha-ouai-i

en: Hawaiin
vi: Tiếng Ha-ouai-i

en: Heavy
vi: Nặng

en: Hebrew
vi: Tiếng Do Thái

en: Hebrew Ligatures/Pointed Letters
vi: Chữ ghép/chữ nhọn tiếng Do Thái

en: Height
vi: Cao

en: Height Adjusts
vi: Điều chỉnh bề cao

en: Height of Horizontal Stems:
vi: Độ cao của cuống nằm ngang:

en: Height of fraction bar above base line
vi: Bề cao của thanh phân số bên trên đường cơ sở

en: Height of the bottom of the radical degree, if
    such be present, in proportion to the ascender
    of the radical sign.
vi: Bề cao của cuối của ký hiệu độ căn thức,
    nếu có, tỷ lệ đúng với vùng trên ký hiệu căn thức.

en: Height/Kern Data
vi: Dữ liệu bề cao/định chỗ

en: Height:
vi: Cao :

en: HelpDir
vi: TM Trợ Giúp

en: Hidden
vi: Ẩn

en: Hide when _Moving
vi: Ẩn khi di chu_yển

en: High Mari
vi: Tiếng Ma-ri cao

en: High Surrogate
vi: Thay thế cao

en: High-Density Font
vi: Phông mật độ cao

en: Hiligaynon
vi: Tiếng Hi-li-gê-non

en: Hindi
vi: Tiếng Hin-đi

en: Hindko
vi: Tiếng Hind-cô

en: Hint Label Color
vi: Màu nhãn mẹo

en: Hint Mask
vi: Bộ lọc gợi ý

en: Hint Substitution
vi: Thay thế lời gợi ý

en: Hint _Substitution Pts
vi: Gợi ý về điểm tha_y thế

en: Hint _Width Near¹
vi: Bề _rộng gợi ý gần¹

en: Hint mask (or counter mask) with too many hints in %s
vi: Mặt nạ mẹo (hay phản mặt nạ) có quá nhiều mẹo trong %s

en: Hint masks differ in glyph “%s” at (%g,%g)
vi: Hình tượng « %s » có bộ lọc gợi ý khác tại (%g,%g)

en: HintBoundingBoxes
vi: Gợi Ý Hộp Mép

en: HintDiagonalEnds
vi: Gợi Ý Cuối Chéo

en: HintDiagonalInter
vi: Gợi ý Giao Chéo

en: HintForGen
vi: Gợi Ý Tạo

en: HintMasks only if conflicts
vi: Bộ lọc lời gợi ý chỉ nếu xung đột

en: Hints
vi: Gợi ý

en: Hints differ in glyph “%s”
vi: Hình tượng « %s » có các lời gợi ý khác nhau

en: Hiragana & Katakana
vi: Hiragana và Katakana

en: Histogram Dialog
vi: Hộp thoại biểu đồ tần xuất

en: Histograms
vi: Đồ thị

en: Historic Ligatures
vi: Chữ ghép lịch sử

en: Historical Forms
vi: Hình lịch sử

en: Hit Watch Point
vi: Đánh điểm theo dõi

en: Hmm, more glyph variation data specified than there are glyphs in font.
vi: Có xác định dữ liệu biến thể hình tượng nhiều hơn số hình tượng trong phông.

en: Hmm, no global tuples specified in the 'gvar' table.
vi: Trong bảng 'gvar' chưa xác định đối tượng nhiều thành phần toàn cục.

en: Hmm, the axis count in the 'avar' table is different from that in the 'fvar' table.
vi: Trong bảng 'avar' có số đếm trục khác với số trong bảng 'fvar'.

en: Hmm, the axis count in the 'gvar' table is different from that in the 'fvar' table.
vi: Trong bảng 'gvar' có số đếm trục khác với số trong bảng 'fvar'.

en: Hmm, the the 'avar' table is too long.
vi: Bảng 'avar; quá dài.

en: Hmm, this 'fvar' table has an unexpected size for an axis, I shan't parse it
vi: Bảng 'fvar' này có kích cỡ bất thường đối với trục nên không phân tích nó

en: Hmm, this 'fvar' table has an unexpected size for an instance, I shan't parse it
vi: Bảng 'fvar' này có kích cỡ bất thường đối với thể hiện nên không phân tích nó

en: Hmm, this 'fvar' table has more axes than FontForge can handle.
vi: Bảng 'fvar' này có số trục hơn số trình FontForge có khả năng xử lý.

en: Hmm, this 'fvar' table has more count/size pairs than I expect
vi: Bảng 'fvar' này có số cặp đếm/kích cỡ lớn hơn số mong đợi

en: Hmm, this 'fvar' table has no axes, that doesn't make sense.
vi: Bảng 'fvar' này không có trục: trường hợp vô ích.

en: Hmm, this 'fvar' table has too few count/size pairs, I shan't parse it
vi: Bảng 'fvar' này có quá ít cặp đếm/kích cỡ nên không phân tích nó

en: Hmm, this 'fvar' table is too short
vi: Bảng 'fvar' này quá ngắn

en: Hmm, too many global tuples specified in the 'gvar' table.
     FontForge only supports %d
vi: Trong bảng 'gvar' có xác định quá nhiều đối tượng nhiều thành phần toàn cục.
    Trình FontForge chỉ hỗ trợ %d điều.

en: Ho
vi: Tiếng Hô

en: Hojo (JIS X 0212-1990) Kanji Forms
vi: Hinh Kanji Hojo (JIS X 0212-1990)

en: Hold [Control] key to restrict
vi: Ấn giữ phím [Control] để hạn chế

en: Hold [Shift] key to merge
vi: Ấn giữ phím [Shift] để trộn nhau

en: Holding down the Alt (or Meta) key will speed up arrow key motion by this factor
vi: Ấn giữ phím Alt (hay Meta) thì tăng tốc sự chuyển động của phím mũi tên theo hệ số đã đặt

en: Home Folder
vi: Thư mục chính

en: Hor. Construction
vi: Cấu tạo nằm ngang

en: Hor. Variants
vi: Biến thể nằm ngang

en: Hori_zontal Metric Lines
vi: Đường đo nằm ng_ang

en: Horiz. Hint Color
vi: Màu mẹo nằm ngang

en: Horizontal
vi: Ngang

en: Horizontal Baselines
vi: Đường cơ bản nằm ngang

en: Horizontal Counter Add
vi: Thêm bộ đếm nằm ngang

en: Horizontal Counter Scale
vi: Co giãn bộ đếm nằm ngang

en: Horizontal Extension Italic Correction
vi: Điều chỉnh nghiêng mở rông ngang

en: Horizontal Extents for %c%c%c%c
vi: Quy mô theo chiều ngang cho %c%c%c%c

en: Horizontal Kana Alternatives
vi: Đồ xen kẽ Kana nằm ngang

en: Horizontal Kerning
vi: Định chỗ theo chiều ngang

en: Horizontal Stem Height Add
vi: Thêm độ cao cuống nằm ngang

en: Horizontal Stem Height Scale
vi: Co giãn độ cao cuống nằm ngang

en: Horizontal distance between the top
    and bottom elemnts of a skewed fraction.
vi: Khoảng cách theo chiều ngang giữa
    yếu tố đầu và yếu tố cuối của phân số
    bị lệch.

en: Horizontal: %d baseline | Horizontal: %d baselines
vi[0]: Nằm ngang: %d đường cơ bản

en: How many CID slots do you wish to add?
vi: Bạn muốn thêm mấy khe CID?

en: How many entries should there be in the cvt table?
vi: Bảng 'cvt' nên chứa bao nhiêu mục nhập?

en: How many unencoded glyph slots do you wish to add?
vi: Bạn muốn thêm mấy khe hình tượng chưa mã hoá?

en: Hue:
vi: Sắc màu :

en: Hungarian
vi: Tiếng Hun-ga-ri

en: I can't figure out how to compare the subtable, %s, in %s to %s in %s
vi: Không biết có nên so sánh bảng phụ %s trong %s với %s trong %s như thế nào

en: I cannot find an unused anchor class
    to assign a new point to. If you
    wish a new anchor point you must
    define a new anchor class with
    Element->Font Info
vi: Không tìm thấy hạng neo không dùng
    cho đó cần gán một điểm mới.
    Muốn tạo một điểm neo mới
    thì cần phải xác định một hạng neo mới
    bằng « Phần tử > Thông tin Phông ».

en: I'm sorry this file is too complex for me to understand (or is erroneous)
vi: Không thể hiểu được tập tin này: nó quá phức tạp hay nó bị lỗi.

en: I'm sorry this file is too complex for me to understand (or is erroneous, or is empty)
vi: Không thể hiểu được tập tin này: nó quá phức tạp, nó có lỗi hay nó trống.

en: I.
vi: KT

en: IF test
    Pops an integer,
    if 0 (false) next instruction is ELSE or EIF
    if non-0 execution continues normally
    (unless there's an ELSE)
vi: Thử IF
    Bỏ một số nguyên
     nếu 0 (sai) thì chỉ lệnh kế tiếp là ELSE (không thì) hay EIF
     nếu khác 0 thì tiếp tục thực hiện một cách bình thường
    (nếu không có ELSE)

en: INSTRuction execution ConTRoL
    Pops a selector and value
    Sets a state variable
vi: INSTRuction execution ConTRoL
    Bỏ một bộ chọn và giá trị
    Lập một biến tình trạng

en: IPA Extensions
vi: Phần mở rộng IPA

en: IPA usage
vi: Sử dụng IPA

en: ISO (Deprecated)
vi: ISO (Bị phản đối)

en: ISO 10646-1 (Unicode, Full)
vi: ISO 10646-1 (Unicode, Đầy)

en: ISO 8859-11 (Thai)
vi: ISO 8859-11 (Thái)

en: ISO 8859-5 (Cyrillic)
vi: ISO 8859-5 (Ki-rin)

en: ISO 8859-6 (Arabic)
vi: ISO 8859-6 (A Rập)

en: ISO 8859-7 (Greek)
vi: ISO 8859-7 (Hy Lạp)

en: ISO 8859-8 (Hebrew)
vi: ISO 8859-8 (Do Thái)

en: Ibibio
vi: Tiếng I-bi-biô

en: Icelandic
vi: Tiếng Băng Đảo

en: Identify by
vi: Nhận diện theo

en: Ideographic Description Characters
vi: Ký tự diễn tả thuộc chữ viết ghi ý

en: Ideographic character face bottom edge baseline
vi: Đường cơ bản kiểu ký tự chữ viết ghi ý đối diện cạnh dưới

en: Ideographic character face top edge baseline
vi: Đường cơ bản kiểu ký tự chữ viết ghi ý đối diện cạnh trên

en: Ideographic em-box bottom edge baseline
vi: Đường cơ bản kiểu hộp « em-box » chữ viết ghi ý ở cạnh dưới

en: Ideographic em-box top edge baseline
vi: Đường cơ bản kiểu hộp « em-box » chữ viết ghi ý ở cạnh trên

en: If a glyph has been edited so that it has a different
    number of points now, then any references
    which use point matching and depended on that glyph's
    point count will be incorrect.
vi: Nếu hình tượng bị chỉnh sửa để có số điểm khác,
    bất cứ tham chiếu nào dùng khả năng khớp điểm
    và phụ thuộc vào hình tượng đó là không đúng.

en: If a glyph in the second font is missing from the first, then
    add it to the first with the outlines of the second font in
    the background
vi: Nếu hình tượng nào trong phông thứ hai còn thiếu
    trong điều thứ nhất, thêm nó vò điều thứ nhất với
    các nét ngoài của phông thứ hai nằm trong nền.

en: If a line has a bump on it then flatten out that bump
vi: Đường có mụn thì làm phẳng mún đó

en: If any of the above baselines are active then you should
    specify which one is the default baseline for each script
    in the font, and specify how to position glyphs in this
    script relative to all active baselines
vi: Nếu đường cơ bản nào nêu trên vẫn còn hoạt động
    thì bạn nên ghi rõ cái nào là đường cơ bản mặc định
    cho mỗi chữ viết trong phông, cũng ghi rõ
    cách định vị các hình tượng trong chữ viết này
    đối với tất cả các đường cơ bản vẫn hoạt động.

en: If for some reason the font is deemed inappropriate
    for a work environment.
vi: Vì một lý do nào đó, phông không thích hợp
    với môi trường làm việc.

en: If one of those glyphs already has a suffix
vi: Nếu một của những hình tượng đó đã có hấu tố

en: If set then the entire font must be
    embedded in a document when any character is.
    Otherwise the document creator need
    only include the characters it uses.
vi: Bật tùy chọn này thì toàn phông phải nhúng trong
    tài liệu chứa bất cứ ký tự nào của nó. Không thì
    người tạo tài liệu cần gồm chỉ các ký tự đã dùng.

en: If specified this should be a space separated list of integers each
    less than 16777216 which uniquely identify your organization
    FontForge will generate a random number for the final component.
vi: Bật tùy chọn này thì giá trị nên là một danh sách các
    số nguyên định giới bằng dấu cách, mỗi số nhỏ hơn
    16777216, mà nhận dạng duy nhất tổ chức của bạn.
    Trình FontForge sẽ tạo ra một số ngẫu nhiên
    cho thành phần cuối cùng.

en: If the search pattern is a single open contour
    then do not match the end points. They merely
    specify the direction from which the curve should
    move toward the next point (which will be matched),
    and the minimum distance between the first matched
    point and the one before it. The endpoints of the
    replace contour will also only be used for positioning.
    
    This allows you to match a right angle corner
    without needed to specify exactly how long the edges
    are which form the right angle.
vi: Nếu mẫu tìm là một đường viền mở riêng lẻ
    thì không nên khớp với các điểm cuối.
    Chúng chỉ ghi rõ hướng từ đó đường cong
    nên di đến điểm kế tiếp (mà có kết quả tìm),
    và khoảng cách tối thiểu giữa điểm khớp thứ nhất
    và điểm nằm trước đó. Các điểm cuối của đường viền
    thay thế sẽ cũng được dùng chỉ để đặt vị trí.
    
     Tuỳ chọn này cho phép bạn khớp một góc vuông
    mà không cần ghi rõ chính xác
    chiều dài của hai cạnh làm góc vuông đó.

en: If the slope of an adjusted point is near horizontal or vertical
    snap to that
vi: Nếu dốc của điểm đã điều chỉnh gần chiều ngang hay dọc, đính đó.

en: If the start point of a contour is not an extremum, find a new start point (on the contour) which is.
vi: Nếu điểm đầu của đường viền không phải là thái cực, tìm điểm mới (nằm trên đường viền) có phải là thái cực.

en: If this glyph is used as a pattern to tile
    some other glyph then it is useful to specify
    the amount of whitespace surrounding the tile.
    Either specify a margin to extend the bounding
    box of the contents, or specify the bounds
    explicitly.
vi: Nếu hình tượng này được dùng làm mẫu
    để xếp lát một hình tượng nào đó khác
    thì có nên ghi rõ khoảng cách trắng
    chung quanh gạch lát. Hoặc ghi rõ
    một lề để mở rộng hộp biên giới của nội dung,
    hoặc ghi rõ dứt khoát các biên giới.

en: If two adjacent points on the same path are less than a few
    emunits apart they will cause problems for some of FontForge's
    commands. PostScript shouldn't care though.
vi: Nếu hai điểm tiếp cận trên quá gần cùng một đường dẫn
    (ít hơn vài đơn vị Em giữa hai điểm), một số câu lệnh FontForge
    sẽ gặp khó khăn. Tuy nhiên, PostScript không có sao.

en: If two glyphs differ, then add the outlines of the second glyph
    to the background layer of the first (So when opening the first
    the differences will be visible).
vi: Nếu hai hình tượng khác với nhau, thêm các nét ngoài
    của hình tượng thứ hai vào lớp nền của điều thứ nhất.
    (Vì thế các sự khác sẽ hiển thị khi bạn mở điều thứ nhất.)

en: If you are running an X11 clipboard manager you might want
    to turn this off. FF can put things into its internal clipboard
    which it cannot export to X11 (things like copying more than
    one glyph in the fontview). If you have a clipboard manager
    running it will force these to be exported with consequent
    loss of data.
vi: Nếu bạn đang chạy một trình quản lý bảng nháp X11
    thì bạn có thể muốn tắt tuỳ chọn này.
    FontForge có khả năng chèn gì vào bảng nháp nội bộ
    mà nó không thể xuất tới X11 (v.d. sao chép nhiều hơn
    một phông chữ trong khung xem phông).
    Nếu bạn có một trình quản lý bảng nháp đang chạy
    thì nó ép buộc xuất tất cả các kiểu mục ra bảng nháp:
    kết quả là dữ liệu bị mất.

en: If you don't specify a suffix, the glyphs don't get renamed.
vi: Không ghi rõ hậu tố thì không thay đổi tên của hình tượng.

en: If you have already created a preview image of the font
    then provide the pathspec here.
vi: Nếu bạn đã tạo một ảnh xem thử phông
    thì đưa ra ở đây đường dẫn đến nó.

en: If you have made any changes to the hints,
    then in addition to changing the glyph's hints
    refigure it's hint masks and substitution points.
vi: Nếu bạn đã thay đổi mẹo nào,
    thì thêm vào thay đổi mẹo của hình tượng,
    cũng cần phải hình dung các mặt nạ mẹo
    và điểm thay thế của nó.

en: If you wish to replace Adobe's OtherSubrs array (for Type1 fonts)
    with an array of your own, set this to point to a file containing
    a list of up to 14 PostScript subroutines. Each subroutine must
    be preceded by a line starting with '%%%%' (any text before the
    first '%%%%' line will be treated as an initial copyright notice).
    The first three subroutines are for flex hints, the next for hint
    substitution (this MUST be present), the 14th (or 13 as the
    numbering actually starts with 0) is for counter hints.
    The subroutines should not be enclosed in a [ ] pair.
vi: Nếu bạn muốn thay thế mảng OtherSubrs của Adobe
    (đối với phông kiểu 1) bằng một mảng riêng,
    hãy đặt giá trị này để chỉ tới một tập tin chứa danh sách
    đến 14 hàm phụ PostScript. Mỗi hàm phụ phải nằm sau
    một dòng bắt đầu với « %%%% » (đoạn nào phía trước
    dòng « %%%% » thứ nhất sẽ được xử lý như là thông báo
    bản quyền đầu tiên). Ba hàm phụ thứ nhất dành cho
    lời gợi ý flex, ba hàm phụ kế tiếp để thay thế (PHẢI có),
    hàm phụ thứ mười bốn (thật là 13 vì bắt đầu từ số 0)
    dành cho lời gợi ý ngược. Không nên bao hàm phụ
    bằng [cặp dấu ngoặc vuông].

en: Igbo
vi: Tiếng Ic-bô

en: Ignore Base Glyphs
vi: Bỏ qua hình tượng cơ bản

en: Ignore Combining Marks
vi: Bỏ qua dấu kết hợp

en: Ignore Ligatures
vi: Bỏ qua chữ ghép

en: Ignore this problem in the future
vi: Bỏ qua vấn đề này về sau

en: Ignoring duplicate /CharStrings entry
vi: Đang bỏ qua mục nhập /CharStrings (chuỗi ký tự) trùng

en: Ignoring duplicate /Subrs entry
vi: Đang bỏ qua mục nhập /Subrs trùng

en: Ijo
vi: Tiếng I-chô

en: Ilokano
vi: Tiếng I-lô-ca-nô

en: Image
vi: Ảnh

en: Image Info
vi: Thông tin ảnh

en: Image Path
vi: Đường dẫn ảnh

en: Image Size:  %d x %d  pixels
vi: Cỡ ảnh :  %d x %d  điểm ảnh

en: Image Template
vi: Mẫu ảnh

en: Image at:      (%.0f,%.0f)
vi: Ảnh ở :      (%.0f,%.0f)

en: Image file vanished
vi: Tập tin ảnh bị biến mật

en: Image used for disabled listmarks (overrides the box)
vi: Ảnh dùng cho dấu liệt kê bị tắt (ghi đè lên hộp)

en: Image used for enabled listmarks (overrides the box)
vi: Ảnh dùng cho dấu liệt kê đã bật (ghi đè lên hộp)

en: Image used instead of the Check Box Off Mark
vi: Ảnh dùng thay cho Dấu Hộp Chọn bị Tắt

en: Image used instead of the Check Box Off Mark (when the radio is disabled)
vi: Ảnh dùng thay cho Dấu Hộp Chọn bị Tắt (khi nút chọn một bị tắt)

en: Image used instead of the Radio Off Mark
vi: Ảnh dùng thay cho Dấu Hộp Chọn Một bị Tắt

en: Image used instead of the Radio Off Mark (when the radio is disabled)
vi: Ảnh dùng thay cho Dấu Hộp Chọn Một bị Tắt (khi nút chọn một bị tắt)

en: Image used instead of the Radio On Mark
vi: Ảnh dùng thay cho Dấu Hộp Chọn Một đã bật

en: Image used instead of the Radio On Mark (when the radio is disabled)
vi: Ảnh dùng thay cho Dấu Hộp Chọn Một đã bật (khi nút chọn một bị tắt)

en: Import
vi: Nhập

en: Import Lookup
vi: Nhập sự tra tìm

en: Imports a lookup (and all its subtables) from another font.
vi: Nhập khẩu một sự tra tìm (và các bảng phụ của nó) từ phông khác.

en: In TTF/OTF
vi: Trong TTF/OTF

en: In a Reverse Chaining Substitution there must be exactly as many replacements as there are glyph names in the match coverage table
vi: Trong sự thay thế tạo dãy ngược, phải có chính xác cùng một số lần thay thế và tên hình tượng trong bảng bao quát khớp.

en: In a Reverse Chaining Substitution there must be exactly one coverage table to match
vi: Trong sự thay thế tạo dãy ngược, phải có chính xác một bảng bao quát cần khớp.

en: In an attempt to process the ligatures of this font, I've concluded
    that the state machine in Apple's mort/morx table is
    (like the learned constable) too cunning to be understood.
    I shall give up on it. Your ligatures may be incomplete.
vi: Trong khi thử xử lý các chữ ghép của phông này,
    trình này đã không thể hiểu được cơ chế tình trạng
    trong bảng 'mort/morx' của Apple nên chịu thua.
    Vì thế có lẽ các chữ ghép của bạn chưa tạo xong.

en: In an italic font the horizontal change per unit vertical change
vi: Trong phông in nghiêng, tỷ lệ thay đổi theo chiều ngang cho mỗi đơn vị thay đổi theo chiều dọc

en: In character %s, could not find reference to %s
vi: Trong ký tự %s, không tìm thấy tham chiếu đến %s

en: In character %s, there are too few points on a path in the base
vi: Trong ký tự %s, có quá ít điểm trên đường dẫn trong cơ sở

en: In character %s, there are too many points on a path in the base
vi: Trong ký tự %s, có quá nhiều điểm trên đường dẫn trong cơ sở

en: In every lookup that uses a glyph, check that at
    least one feature is active for the glyph's script.
vi: Trong mọi chức năng tra tìm đều mà dùng hình tượng,
    kiểm tra lại có ít nhất một tính năng vẫn hoạt động
    cho chữ viết của hình tượng đó.

en: In font %1$d the advance width of glyph %2$.30s does not scale the base advance width properly, it shall be forced to the proper value
vi: Trong phông %1$d, bề rộng tiến tới của hình tượng %2$.30s không co giãn cho đúng bề rộng tiến tới cơ sở nên nó bị ép buộc thành giá trị đúng

en: In font %1$d the glyph %2$.30s either starts before 0, or extends after the advance width or is above the ascent or below the descent
vi: Trong phông %1$d, hình tượng %2$.30s có một của những lỗi này:
     • bắt đầu trước 0
     • kéo dài sau bề rộng tiến tới
     • nằm trên vùng trên
     • nằm dưới vùng dưới

en: In glyph %s the reference to %s is positioned by point matching, and the point numbers may no longer reflect the original intent.
    Do you want to proceed anyway?
vi: Trong hình tượng %s, tham chiếu đến %s được định vị
    bằng chức năng khớp điểm, và các số thứ tự điểm
    có thể không còn phản ánh lại ý định gốc.
    Bạn vẫn còn muốn tiếp tục không?

en: In lookup subtable %.30s you refer to a glyph named %.80s, which is not in the font yet. Was this intentional?
vi: Trong bảng phụ tra tìm %.30s bạn tham chiếu đến một hình tượng tên %.80s, mà chưa nằm trong phông. Trường hợp này có ý định không?

en: In lookup subtable %.30s you replace a glyph with itself. Was this intentional?
vi: Trong bảng phụ tra tìm %.30s bạn thay thế một hình tượng bằng chính nó. Trường hợp này có ý định không?

en: In the 'kern' table, a subtable's length does not match the number of kerning pairs.
vi: Trong bảng « kern » (định chỗ), một bảng phụ có chiều dài không tương ứng với số các cặp định chỗ.

en: In the MS 'MATH' table this value specifies where (horizontally)
    an accent should be placed above the glyph. Vertical placement
    is handled by other means
vi: Trong bảng MS 'MATH', giá trị này ghi rõ dấu phụ nên nằm
    bên trên hình tượng ở vị trí nào theo chiều ngang.
    Vị trí theo chiều dọc được ghi rõ bằng cách khác.

en: In the Outline View, the Shift key constrains motion to be parallel to the ItalicAngle rather than constraining it to be vertical.
vi: Trong ô xem nét ngoài, phím Shift ràng buộc di chuyển song song với Góc Nghiêng hơn đi theo chiều dọc.

en: In the beginning was the letter...
vi: Thiết kế phông đẹp cho mọi người

en: In the saved font, force all glyph names to match those in the specified namelist
vi: Trong phông đã lưu, ép buộc mọi tên hình tượng để tương ứng với tên trong danh sách tên đã xác định

en: In_line...
vi: Trong _dòng...

en: Inactive Layer Color
vi: Màu lớp không hoạt động

en: Inari Sami
vi: Tiếng I-na-ri Xa-mi

en: Include Empty Blocks
vi: Gồm các khối rỗng

en: Include Whitespace below Tile
vi: Bao gồm khoảng trắng bên dưới đã lát

en: Include filename too long on line %d of %s
vi: Tên tập tin bao gồm quá dài trên dòng %d của %s

en: Includes nested too deeply on line %d of %s
vi: Các lời bao gồm lồng nhau quá sâu trên dòng %d của %s

en: Incorrect number of deltas in cvt
vi: Trong 'cvt' có số delta (δ) không đúng

en: Incorrect number of deltas in glyph %d (%s)
vi: Có số delta (δ) không đúng trong hình tượng %d (%s)

en: Incorrect number of instances weights, or illegal numbers
vi: Số độ đậm thể hiện không đúng, hay con số bị cấm

en: Increment Bearings By:
vi: Tăng vị trí phương hướng theo:

en: Increment LBearing By:
vi: Tăng dần phương hướng bên trái theo :

en: Increment RBearing By:
vi: Tăng dần phương hướng bên phải theo :

en: Increment V. Adv. By:
vi: Tăng dần độ tiến tới dọc theo :

en: Increment Width By:
vi: Tăng dần bề rộng theo :

en: Index
vi: Chỉ mục

en: Index in use
vi: Chỉ số đang dùng

en: Index out of range in %s
vi: Chỉ số ở ngoại phạm vi trong %s

en: Index too big (must be <%d) "%s
vi: Chỉ số quá lớn (phải < %d) \%s

en: Indic (& Tibetan) hanging baseline
vi: Đường cơ bản treo thuộc ngành ấn của hệ Ấn Độ (và Tây Tạng)

en: Indic Reordering
vi: Sắp xếp lại ngôn ngữ Ấn Độ

en: Indic State Machine
vi: Cơ chế tình trạng ngôn ngữ Ấn độ

en: Indic reordering
vi: Sắp xếp lại ngôn ngữ Ấn Độ

en: Indicates a notable grid pixel when suggesting deltas.
vi: Chỉ một điểm lưới đáng chú ý khi góp ý về delta (δ).

en: Indonesian
vi: Tiếng Nam Dương

en: Ingush
vi: Tiếng In-gux

en: Inherit
vi: Kế thừa

en: Inherited
vi: Kế thừa

en: Inherits for same field in parent
vi: Kế thừa đối với cùng một trường trong cha

en: Inherits from
vi: Kế thừa từ

en: Initial Forms
vi: Hình đầu tiên

en: Inline
vi: Trực tiếp

en: Inline All References
vi: Đặt mọi tham chiếu trực tiếp

en: Inline Flipped References
vi: Đặt mọi ham chiếu đã lật trực tiếp

en: Inlining glyphs
vi: Đang vẽ nét trong các hình tượng...

en: Inse_rt Point On Spline At...
vi: Chèn điểm vào chốt t_rục ở...

en: Insert Before Current Glyph
vi: Chèn vào phía trước hình tượng hiện tại

en: Insert Before Marked Glyph
vi: Chèn vào phía trước hình tượng đã đánh dấu

en: Insert F_ont...
vi: Chèn _phông...

en: Insert Glyph _After...
vi: Chèn hình tượng _sau...

en: Insert Glyph _Before...
vi: Chèn hình tượng t_rước...

en: Insert Text Outlines
vi: Chèn nét ngoài văn bản

en: Insert Text Outlines...
vi: Chèn nét ngoài chuỗi chữ...

en: Insert _Blank
vi: Chèn t_rắng

en: Insert a point on the given spline at either...
vi: Chèn một điểm vào chốt trục đã cho ở hoặc...

en: Insert random text in the specified script
vi: Chèn văn bản ngẫu nhiên bằng chữ viết đã chọn

en: Installable Font
vi: Phông cài đặt được

en: Instance fonts may only contain a 'cvt ' table, but %.30s has some other truetype table as well
vi: Phông thể hiện có thể chứa chỉ một bảng 'cvt', còn %.30s cũng có bảng TrueType kiểu khác

en: Instant/Vertical
vi: Ngay/Dọc

en: InstructBallTerminals
vi: ChỉLệnhCuốiHìnhCầu

en: InstructDiagonalStems
vi: LàmCuốngChéo

en: InstructSerifs
vi: LàmChân

en: Instruction DEFinition
    Pops a value which becomes the opcode
    and begins definition of new instruction
vi: Lời xác định chỉ lệnh (IDEF)
    Bỏ một giá trị mà trở thành mã thao tác
    và bắt đầu xác định chỉ lệnh mới

en: Instruction Gloss (TrueType)
vi: Chú giải chỉ dẫn (TrueType)

en: Instructions in a TrueType font refer to
    points by number, so if you edit a glyph
    in such a way that some points have different
    numbers (add points, remove them, etc.) then
    the instructions will be applied to the wrong
    points with disasterous results.
      Normally FontForge will remove the instructions
    if it detects that the points have been renumbered
    in order to avoid the above problem. You may turn
    this behavior off -- but be careful!
vi: Chỉ dẫn trong phông TrueType tham chiếu
    đến mỗi điểm theo con số. Vậy nếu bạn chỉnh
    sửa hình tượng bằng cách mà các điểm có số bị đổi
    (thêm/bỏ điểm v.v.) thì các chỉ dẫn sẽ được
    áp dụng cho điểm không đúng, làm kết quả rất xấu.
    
    Bình thường, trình FontForge sẽ gỡ bỏ các chỉ dẫn
    nếu nó phát hiện rằng các điểm đã được đánh số lại,
    để tránh vấn đề trên. Bạn vẫn có khả năng tắt
    ưng xử này, nhưng hãy rất cẩn thận.

en: Instructions out of date
vi: Chỉ dẫn quá cũ

en: Instructions were changed
vi: Chỉ dẫn bị thay đổi

en: Intermediate Points:
vi: Điểm trung gian:

en: Internal error in creating FNT. File offset wrong
vi: Gặp lỗi nội bộ khi tạo FNT. Sai bù tập tin

en: Internal error in creating FNT. File offset wrong in bitmap data
vi: Gặp lỗi nội bộ khi tạo FNT. Sai bu tập tin trong dữ liệu mảng ảnh

en: Internal state messed up on line %d of %s
vi: Tình trạng nội bộ rối quá trên dòng %d của %s

en: Interpo_late Fonts...
vi: Nội su_y các phông...

en: Interpolate Fonts
vi: Nội suy phông

en: Interpolate Point
    Pops as many points as specified in loop counter
    Interpolates each point to preserve original status
    with respect to RP1 and RP2
vi: Nội suy điểm (IP)
    Bỏ số các điểm được bộ đếm vòng lặp ghi rõ
    Nội suy mỗi điểm để bảo tồn trạng thái gốc
    tương ứng với RP1 và RP2

en: Interpolate Untouched Points[a]
     0=> interpolate in y direction
     1=> x direction
vi: Nội suy các điểm chưa chạm [a] (IUP)
     0 -> nội suy về hướng y
     1 -> nội suy về hướng x

en: Interpolate between stem edges some important points, not affected by other instructions.
vi: Xen giữa các cạnh cuống một số điểm quan trọng (không bị chỉ lệnh khác tác động).

en: InterpolateStrongPoints
vi: NộiSuyĐiểmMạnh

en: Interpolating Problem
vi: Lỗi nội suy

en: Interpolating a font with itself achieves nothing
vi: Nội suy phông với chính nó thì vô ích

en: Interpolating between %.20s and:
vi: Nội suy giữa %.20s và:

en: Interpolating between fonts with different editing types (ie. between type3 and type1)
vi: Nội suy giữa các phông có kiểu chỉnh sửa khác nhau (tức là giữa kiểu 3 và kiểu 1)

en: Interpolating between fonts with different spline orders (i.e. between PostScript and truetype)
vi: Nội suy giữa các phông có thứ tự chốt trục khác nhau (tức là giữa PostScript và TrueType)

en: Interpretation:
vi: Giải thích:

en: Interpretation|None
vi: Không có

en: Interpreting Glyphs
vi: Đang giải thích các hình tượng

en: Intersecting Paths
vi: Giao đường dẫn

en: Introduction
vi: Giới thiệu

en: Inuktitut
vi: Tiếng I-nuc-ti-tut

en: Invalid CID range in glyph class on line %d of %s
vi: Phạm vi CID không hợp lệ trong hạng hình tượng trên dòng %d của %s

en: Invalid Encoding
vi: Bảng mã không hợp lệ

en: Invalid FD (%d) assigned to CID %d.
vi: FD không hợp lệ (%d) được gán cho CID %d.

en: Invalid character outside of string in sfnts array
vi: Gặp ký tự không hợp lệ bên ngoài chuỗi trong mảng sfnts

en: Invalid cursive position on line %d of %s
vi: Vị trí chữ thảo không hợp lệ trên dòng %d của %s

en: Invalid glyph name range in glyph class on line %d of %s
vi: Phạm vi tênhình tượng không hợp lệ trong hạng hình tượng trên dòng %d của %s

en: Invalid hex digit in sfnts array
vi: Gặp chữ số thập lục không hợp lệ trong mảng sfnts

en: Invalid language
vi: Ngôn ngữ không hợp lệ

en: Invalid ligature offset
vi: Bù chữ ghép không hợp lệ

en: Invalid lookup table format. %d
vi: Định dạng bảng tra tìm không hợp lệ. %d

en: Invalid or unsupported format (%d) for subtable of 'kern' table
vi: Định dạng không hợp lệ hay không được hỗ trợ (%d)
    cho bảng phụ của bảng 'kern' (định chỗ)

en: Invalid platform for string on line %d of %s
vi: Nền tảng không hợp lệ cho chuỗi trên dòng %d của %s

en: Invalid point match. Point would be after this reference.
vi: Sai khớp điểm: điểm nên nằm sau tham chiếu này.

en: Invalid point size
vi: Kích cỡ điểm sai

en: Invalid ttf hmtx table (or hhea), numOfLongMetrics is 0
vi: Bảng 'hmtx' (hay 'hhea') TTF không hợp lệ : numOfLongMetrics là 0

en: Invalid ttf vmtx table (or vhea), numOfLongVerMetrics is 0
vi: Bảng 'vmtx' (hay 'vhea') TTF không hợp lệ : numOfLongVerMetrics là 0

en: Irish
vi: Tiếng Ái Nhĩ Lan

en: Irish Gaelic
vi: Tiếng Xen-tơ (Ái-nhĩ-lan)

en: Irish Gaelic (with dot)
vi: Tiếng Xen-tơ (Ái-nhĩ-lan, có chấm)

en: Irish Traditional
vi: Tiếng Ái Nhĩ Lan truyền thống

en: Irrelevant _Factor:
vi: _Hệ số không thích hợp:

en: Is Extended Shape
vi: Là hình kéo dài

en: Is Layer Editable?
vi: Lớp sửa được không?

en: Is Layer Visible?
vi: Lớp hiển thị ?

en: Is Offset
vi: Bù

en: Is this an extended shape (like a tall parenthesis)?
    Extended shapes need special attention for vertical
    superscript placement.
vi: Đây là một hình đã kéo dài (như dấu ngoặc cao) không?
    Hình kéo dài cần được quản lý cẩn thận để định vị
    chử cao theo chiều dọc.

en: Is this horizontal or vertical kerning data?
vi: Dữ liệu định chỗ này theo chiều ngang hay dọc?

en: Isolated
vi: Cô lập

en: Isolated Forms
vi: Hình đã cô lập

en: It looks to me as though there's a morx sub-table with more than 1000
     states. Which makes me think there's probably an error
vi: Hình như có một bảng phụ 'morx' có hơn 1000 tình trạng.
    Rất có thể gặp lỗi

en: It looks to me as though there's a morx sub-table with more than 1000
     transitions. Which makes me think there's probably an error
vi: Hình như có một bảng phụ 'morx' có hơn 1000 sự chuyển tiếp.
    Rất có thể gặp lỗi

en: Italian
vi: Tiếng Ý

en: Italian Swiss
vi: Tiếng Ý (Thuỵ Sĩ)

en: Italic
vi: Nghiêng

en: Italic Advance Col
vi: Màu nghiêng sớm

en: Italic Angle
vi: Góc nghiêng

en: Italic Angle:
vi: Góc nghiêng:

en: Italic Conversion
vi: Chuyển đổi nghiêng

en: Italic Coord. Color
vi: Màu toạ đồ in nghiêng

en: Italic Cor:
vi: Sửa Nghiêng:

en: Italic Correction
vi: Điều chỉnh nghiêng

en: Italic Correction:
vi: Điều chỉnh nghiêng:

en: ItalicConstrained
vi: Buộc Nghiêng

en: ItalicCor.
vi: Sửa Nghiêng

en: Italics
vi: Nghiêng

en: JIS78 Forms
vi: Hình JIS78

en: JIS83 Forms
vi: Hình JIS83

en: JIS90 Forms
vi: Hình JIS90

en: JSTF extension max at priority %d #%d for %c%c%c%c in %c%c%c%c
vi: Tối đa mở rộng JSTF ở mức ưu tiên %d #%d cho %c%c%c%c trong %c%c%c%c

en: JSTF shrinkage max at priority %d #%d for %c%c%c%c in %c%c%c%c
vi: Tối đa co lại JSTF ở mức ưu tiên %d #%d cho %c%c%c%c trong %c%c%c%c

en: JSTF table is too long.
vi: Bảng JFST quá dài.

en: January
vi: Tháng Giêng

en: Japanese
vi: Tiếng Nhật

en: Japanese Forms (Obsolete)
vi: Dạng tiếng Nhật (Cũ

en: Javanese (roman)
vi: Tiếng Ja-va (La-tinh)

en: Johab (Korean)
vi: Johab (Hàn)

en: JoinSnap
vi: Nối Đính

en: JuMP Relative
    Pops offset (in bytes) to move the instruction pointer
vi: JuMP Relative
    Bỏ hiệu (theo byte) để di chuyển con trỏ chỉ lệnh

en: Judezmo
vi: Tiếng Giu-đex-mô

en: Jula
vi: Tiếng Giu-la

en: July
vi: Tháng Bảy

en: Jump Relative On False
    Pops a boolean and an offset
    Changes instruction pointer by offset bytes
    if boolean is false
vi: Jump Relative On False
    Bỏ một biểu thức Bun và một hiệu
    Thay đổi con trỏ chỉ lệnh theo hiệu byte
    nếu biểu thức Bun là Sai

en: Jump Relative On True
    Pops a boolean and an offset
    Changes instruction pointer by offset bytes
    if boolean is true
vi: Jump Relative On True
    Bỏ một biểu thức Bun và một hiệu
    Thay đổi con trỏ chỉ lệnh theo hiệu byte
    nếu biểu thức Bun là Đúng

en: June
vi: Tháng Sáu

en: Justification Alternatives
vi: Đồ xen kẽ canh đều

en: Justified Languages
vi: Ngôn ngữ sắp thẳng

en: Justified Scripts
vi: Chữ viết sắp thẳng

en: KOI8-R (Cyrillic)
vi: KOI8-R (Ki-rin)

en: KSC 5601-1987 (Korean)
vi: KSC 5601-1987 (Hàn)

en: Kabardian
vi: Tiếng Ka-ba-đi-a

en: Kachchi
vi: Tiếng Kát-chi

en: Kalenjin
vi: Tiếng Ka-len-chinh

en: Kalmyk
vi: Tiếng Kan-mic

en: Kamba
vi: Tiếng Kam-ba

en: Kanbun
vi: Tiếng Kan-bun

en: Kannada
vi: Tiếng Kan-na-đa

en: Kanqxi Radicals
vi: Căn thức Kanqxi

en: Kanuri
vi: Tiếng Ka-nu-ri

en: Karachay
vi: Tiếng Ka-ra-chay

en: Karaim
vi: Tiếng Ka-ra-im

en: Karakalpak
vi: Tiếng Ka-ra-kan-pac

en: Karelian
vi: Tiếng Ka-re-li

en: Karen
vi: Tiếng Ka-ren

en: Kashmiri
vi: Tiếng Kha-s-mi-ri

en: Kashmiri (India)
vi: Tiếng Kha-s-mi-ri (Ấn Độ)

en: KataKana Half Width Forms
vi: Hình nửa rộng Katakana

en: Katakana & Phonetic Extensions
vi: Ka-ta-ka-na và Phần mở rộng ngữ âm

en: Katakana Phonetic Extensions
vi: Phần mở rộng ngữ âm Katakana

en: Kazakh
vi: Tiếng Ka-xa-kh

en: Kebena
vi: Tiếng Ke-be-na

en: Ker_n By Classes...
vi: Đị_nh chỗ theo hạng...

en: Kern
vi: Định chỗ

en: Kern Adjusts
vi: Điều chỉnh chỗ định

en: Kern By Classes
vi: Định chỗ theo hạng

en: Kern Line Color
vi: Màu đường định chỗ

en: Kern Offset:
vi: Bù định chỗ :

en: Kern Pair Closeup
vi: Cận cảnh cặp định chỗ

en: Kern Pair Closeup...
vi: Cận cảnh cập định chỗ...

en: Kern Pairs
vi: Cặp định chỗ

en: Kern Size
vi: Cỡ định chỗ

en: Kern Values:
vi: Giá trị định chỗ :

en: Kern by State
vi: Định chỗ theo tình trạng

en: Kern:
vi: Định chỗ :

en: KernClass|_New Lookup...
vi: Sự tra tìm mớ_i...

en: Kerning
vi: Định chỗ

en: Kerning & such
vi: Định chỗ v.v.

en: Kerning Class
vi: Hạng định chỗ

en: Kerning Metrics For %.50s
vi: Đơn vị đo định chỗ cho %.50s

en: Kerning State Machine
vi: Cơ chế tình trạng định chỗ

en: Kerning between “%s” and %s is %d in %s and %d in %s
vi: Định chỗ giữa « %s » và %s trong %s là %d trong %s

en: Kerning by Classes: %s
vi: Định chỗ theo hạng: %s

en: Kerning direction
vi: Hướng định chỗ

en: Kerning format
vi: Định dạng định chỗ

en: Kerning is likely to fail on Windows
vi: Trên hệ điều hành Windows thì chức năng định chỗ rất có thể bị lỗi

en: Kerning may be specified either by classes of glyphs
    or by pairwise combinatins of individual glyphs.
    Which do you want for this subtable?
vi: Có thể định chỗ hoặc theo hạng hình tượng
    hoặc theo tổ hợp bằng cặp của các hình tượng riêng.
    Đối với bảng phụ này, bạn có muốn làm gì?

en: Kerning subtable 3 says the glyph count is %d, but maxp says %d
vi: Bảng phụ định chỗ 3 hiển thị số đếm hình tượng %d,
    còn 'maxp' nói %d.

en: Kerning values must be even
vi: Giá trị định chỗ phải là số chẵn

en: Key (in Private dictionary)
vi: Khoá (trong từ điển Riêng)

en: Key for a def must be a string or name literal
vi: Khoá cho « def » (lời xác định) phải là một chuỗi hay một tên chữ nghĩa

en: Keyword Tags:
vi: Thẻ từ khoá:

en: Khakass
vi: Tiếng Kha-kax

en: Khanty-Kazim
vi: Tiếng Khan-ti-Kha-xim

en: Khanty-Shurishkar
vi: Tiếng Khan-ti-Chu-rit-x-kha

en: Khanty-Vakhi
vi: Tiếng Khan-ti-Va-khi

en: Kharosthi
vi: Tiếng Kha-rô-s-thi

en: Khasi
vi: Tiếng Kha-xi

en: Khmer
vi: Tiếng Khơ-me

en: Khmer Symbols
vi: Ký hiệu Khơ-me

en: Khowar
vi: Tiếng Khô-ouă

en: Khutsuri Georgian
vi: Tiếng Gi-oa-gi-a Khut-xu-ri

en: Kikongo
vi: Tiếng Ki-kôn-gô

en: Kikuyu
vi: Tiếng Ki-ku-yu

en: Kildin Sami
vi: Tiếng Khin-đin Xa-mi

en: Kinyarwanda/Ruanda
vi: Tiếng Kin-ia-ouanh-đa

en: Kirghiz
vi: Tiếng Kia-gi-x

en: Kisii
vi: Tiếng Ki-x-li

en: Kodagu
vi: Tiếng Ko-đa-gu

en: Kokni
vi: Tiếng Koc-ni

en: Komi-Permyak
vi: Tiếng Ko-mi-Pơ-mi-ac

en: Komi-Zyrian
vi: Tiếng Ko-mi-Xi-ri

en: Komo
vi: Tiếng Kô-mô

en: Komso
vi: Tiếng Kom-xô

en: Konkani
vi: Tiếng Kon-ka-ni

en: Koorete
vi: Tiếng Khu-re-te

en: Korean
vi: Tiếng Hàn

en: Korean (Johab)
vi: Tiếng Hàn (Johab)

en: Korean Old Hangul
vi: Hangul Cũ tiếng Triều Tiên

en: Koryak
vi: Tiếng Khoa-ri-ac

en: Kpelle
vi: Tiếng K-pe-li

en: Krio
vi: Tiếng Cợ-ri-ô

en: Kui
vi: Tiếng Kun

en: Kulvi
vi: Tiếng Khun-vi

en: Kumaoni
vi: Tiếng Ku-mao-ni

en: Kumyk
vi: Tiếng Khu-mic

en: Kurdish
vi: Tiếng Khổ-đít

en: Kurukh
vi: Tiếng Khu-ruc

en: Kuy
vi: Tiếng Khui

en: L-Cree
vi: Tiếng Cợ-ri L

en: LBearing:
vi: Phương hướng bên trại:

en: LOOP and CALL function
    Pops a function number & count
    Calls function count times
vi: Hàm LOOP và CALL
    Bỏ một con số hàm và số đếm
    Gọi hàm số đếm lần

en: LSB Compression Percent
vi: Phần trăm nén LSB

en: L_ater
vi: _Sau

en: L_oad Namelist...
vi: Nạp d_anh sách tên...

en: Label
vi: Nhãn

en: Label Gl_yph By
vi: Đặt nhãn hình tượng th_eo

en: Ladakhi
vi: Tiếng La-đa-khi

en: Ladin
vi: Tiếng La-đin

en: Lahuli
vi: Tiếng La-hu-li

en: Lak
vi: Tiếng Lac

en: Lambani
vi: Tiếng Lam-ba-ni

en: Language
vi: Ngôn ngữ

en: Language List
vi: Danh sách ngôn ngữ

en: Language Missing
vi: Thiếu ngôn ngữ

en: Language Tag:
vi: Thẻ ngôn ngữ:

en: Language info
vi: Thông tin ngôn ngữ

en: Language(s)
vi: Ngôn ngữ

en: Language|New
vi: Mới

en: Lang|Amharic
vi: Tiếng Am-ha-ri

en: Lang|Arabic
vi: Tiếng Ả Rập

en: Lang|Armenian
vi: Tiếng Ác-mê-ni

en: Lang|Avar
vi: Tiếng A-vă

en: Lang|Bengali
vi: Tiếng Ben-ga-ni

en: Lang|Berber
vi: Tiếng Bơ-bợ

en: Lang|Cherokee
vi: Tiếng Che-rô-khi

en: Lang|Coptic
vi: Tiếng Giáo hội Ai Cập

en: Lang|Default
vi: Mặc định

en: Lang|Farsi
vi: Tiếng Pha-xi

en: Lang|Farsi/Persian
vi: Tiếng Pha-xi

en: Lang|Ge'ez
vi: Tiếng Ge-ex

en: Lang|Georgian
vi: Tiếng Gi-oa-gi-a

en: Lang|Greek
vi: Tiếng Hy Lạp

en: Lang|Gujarati
vi: Tiếng Gu-gia-ra-ti

en: Lang|Hebrew
vi: Tiếng Do Thái

en: Lang|Javanese
vi: Tiếng Ja-va

en: Lang|Kannada
vi: Tiếng Kan-na-đa

en: Lang|Khmer
vi: Tiếng Khơ-me

en: Lang|Lao
vi: Tiếng Lào

en: Lang|Latin
vi: Tiếng La-tinh

en: Lang|Limbu
vi: Tiếng Lim-bu

en: Lang|Malayalam
vi: Tiếng Ma-lay-am

en: Lang|Manchu
vi: Tiếng Mãn Châu

en: Lang|Mongolian
vi: Tiếng Mông Cổ

en: Lang|Oriya
vi: Tiếng O-ri-ya

en: Lang|Sinhalese
vi: Tiếng Xin-ha-la

en: Lang|Syriac
vi: Tiếng Xi-ri-ác

en: Lang|Tagalog
vi: Tiếng Ta-ga-loc

en: Lang|Tamil
vi: Tiếng Ta-min

en: Lang|Telugu
vi: Tiếng Te-lu-gu

en: Lang|Thai
vi: Tiếng Thái

en: Lang|Tibetan
vi: Tiếng Tây Tạng

en: Lang|Uighur
vi: Tiếng Ui-ghơ

en: Lang|Yi
vi: Tiếng Yi

en: Lao
vi: Tiếng Lào

en: Large Asian Scripts
vi: Chữ viết Châu Á lớn

en: Last Anchor Point
vi: Điểm neo cuối

en: Last Press
vi: Bấm cuối

en: Latin Extended Additional
vi: La-tinh đã mở rộng thêm

en: Latin Extended-A
vi: La-tinh đã mở rộng A

en: Latin Extended-B
vi: La-tinh đã mở rộng B

en: Latin Extended-C
vi: La-tinh đã mở rộng C

en: Latin Extended-D
vi: La-tinh đã mở rộng D

en: Latin Full Width Forms
vi: Hình toàn rộng La-tinh

en: Latin Ligatures
vi: Chữ ghép La-tinh

en: Latin-1 Supplement
vi: Phần bổ sung Latin-1

en: Latvian
vi: Tiếng Lát-vi-a

en: Layer
vi: Lớp

en: Layer Info...
vi: Thông tin lớp...

en: Layer Name
vi: Tên lớp

en: Layer:
vi: Lớp:

en: Layers
vi: Lớp

en: Layer|Background
vi: Nền

en: Layer|Foreground
vi: Cảnh gần

en: Laz
vi: Tiếng Lax

en: Leading Jamo Forms
vi: Hình Ja-mô đi trước

en: Leave X
vi: Ra khỏi X

en: Lef_t
vi: _Trái

en: Left Bounds
vi: Mép bên trái

en: Left Side Bearing
vi: Vị trí phương hướng bên trái

en: Left Side Bearing Add
vi: Thêm vị trí phương hướng bên trái

en: Left Side Bearing Scale
vi: Co giãn vị trí phương hướng bên trái

en: Left Side Bearing does not change.
vi: Vị trí phương hướng bên trái không thay đổi.

en: Left Side Bearing:
vi: Vị trí phương hướng bên trái:

en: Lepcha
vi: Tiếng Léc-cha

en: Less Than
    Pops two values, pushes (0/1) if bottom el < top
vi: Nhỏ hơn (LT)
    Bỏ hai giá trị, đẩy (0/1) nếu cái dưới < cái trên

en: Less Than or EQual
    Pops two values, pushes (0/1) if bottom el <= top
vi: Nhỏ hơn hay bằng (LTEQ)
    Bỏ hai giá trị, đẩy (0/1) nếu cái dưới ≤ cái trên

en: Letterlike Symbols
vi: Ký hiệu giống như chữ

en: Letters in Script(s)
vi: Chữ trong chữ viết

en: Letters:
vi: Chữ :

en: Lezgi
vi: Tiếng Le-x-ghi

en: License
vi: Giấy phép

en: License URL
vi: URL giấy phép

en: License:
vi: Giấy phép:

en: Life Time
vi: Thời gian còn lại

en: Lig
vi: Ghép

en: Lig Index:
vi: Chỉ số chữ ghép:

en: Lig. Carets
vi: Nháy Ghép

en: Lig.Caret
vi: Nháy chữ ghép

en: Ligature
vi: Chữ ghép

en: Ligature %s
vi: Chữ ghép %s

en: Ligature Caret Color
vi: Màu dấu nháy chữ ghép

en: Ligature Caret Count
vi: Đếm con nháy chữ ghép

en: Ligature Caret Count:
vi: Đếm con nháy chữ ghép:

en: Ligature Caret Sub-Table
vi: Bảng phụ con nháy chữ ghép

en: Ligature Glyph Name
vi: Tên hình tượng chữ ghép

en: Ligature Substitution
vi: Thay thế chữ ghép

en: Ligature caret locations are used by a text editor
    when it needs to draw a text edit caret inside a
    ligature. This means there should be a caret between
    each ligature component so if there are n components
    there should be n-1 caret locations.
      You may adjust the caret locations themselves in the
    outline glyph view (drag them from to origin to the
    appropriate place).
vi: Vị trí con nháy chữ ghép được dùng
    bởi trình soạn thảo văn bản khi nó cần phải
    vẽ một con nháy văn bản bên trong một chữ ghép.
    Có nghĩa: nên là một con nháy giữa mỗi thành phần
    chữ ghép, vậy nếu có (n) thành phần
    thì nên có (n-1) vị trí con nháy.
    Bạn cũng có thể điều chỉnh các vị trí con nháy
    trong ô xem hình tượng nét ngoài
    (kéo vị trí từ gốc đến nơi thích hợp).

en: Ligatures
vi: Chữ ghép

en: Ligatures & such
vi: Chữ ký v.v.

en: Light
vi: Nhẹ

en: Light Angle:
vi: Góc ánh sáng:

en: Limbu
vi: Tiếng Lim-bu

en: Limit the font so that only the glyphs referenced in the first 256 encodings
    will be included in the file
vi: Giới hạn phông để tạo tập tin chứa chỉ những hình tượng
    được tham chiếu trong 256 bảng mã thứ nhất

en: Limits
vi: Giới hạn

en: Line
vi: Đường

en: Line Cap
vi: Nắp đường

en: Line Join
vi: Nối đường

en: Line length max
vi: Chiều dài dòng tối đa

en: Linear
vi: Thẳng

en: Linear A
vi: Tuyến A

en: Linear B
vi: Tuyến B

en: Linear B Ideograms
vi: Chữ viết ghi ý tuyến B

en: Linear B Syllabary
vi: Âm tiết tuyến B

en: Lingala
vi: Tiếng Lin-ga-la

en: Lining Figures
vi: Hình lớp nội bộ

en: List
vi: Danh sách

en: List Field
vi: Trường danh sách

en: List Field (Combo Box)
vi: Trường danh sách (hộp tổ hợp)

en: List Field Menu
vi: Trình đơn trường danh sách

en: List Mark
vi: Dấu danh sách

en: List of class numbers
vi: Danh sách số hiệu hạng

en: List of directories to search for images, separated by colons
vi: Danh sách các thư mục cần quét tìm ảnh (định giới bằng dấu hai chấm)

en: List of lists of class numbers
vi: Tập danh sách số hiệu hạng

en: Lithuanian
vi: Tiếng Li-tu-a-ni

en: Lithuanian (Classic)
vi: Tiếng Li-tu-a-ni (cổ điển)

en: Load Bitmap Fonts
vi: Nạp phông mảng ảnh

en: Load Encoding
vi: Nạp bảng mã

en: Load Glyph Name List...
vi: Nạp danh sách tên hình tượng...

en: Load Kern Pairs
vi: Nạp cặp định chỗ

en: Load Namelist
vi: Nạp danh sách tên

en: Load Word List...
vi: Nạp danh sách từ...

en: Load glyph names
vi: Nạp tên hình tượng

en: Load of Kerning Metrics Failed
vi: Lỗi nạp đơn vị đo định chỗ

en: LoadedFontsAsNew
vi: Nạp phông như mới

en: Loading font from
vi: Đang nạp phông từ

en: Loading font from %.100s
vi: Đang nạp phông từ %.100s

en: Loading...
vi: Đang nạp...

en: Localized Forms
vi: Hình đã địa phương hoá

en: Location
vi: Địa điểm

en: Logging in...
vi: Đang đăng nhập...

en: Logical And with Selection
vi: VÀ lôgic dùng vùng chọn

en: Login failed
vi: Lỗi đăng nhập

en: Lomwe
vi: Tiếng Lom-oue

en: Lookahead
vi: Nhín trước

en: Lookahead Match:
vi: Khớp nhìn trước:

en: Lookahead class %d:
vi: Hạng nhìn trước %d:

en: Lookahead class:  | Lookahead classes:
vi[0]: Hạng nhìn trước:

en: Lookahead coverage %d:
vi: Bao quát nhìn trước %d:

en: Looking for openfontlibrary.org
vi: Đang tìm địa chỉ « openfontlibrary.org »

en: Lookup
vi: Tra tìm

en: Lookup %s has an
    offset bigger than 65535 bytes. This means
    FontForge must use an extension lookup to output it.
    Not all applications support extension lookups.
vi: Sự tra tìm %s có bù hơn 65535 byte.
    Có nghĩa là FontForge phải dùng
    một sự tra tìm mở rộng để xuất nó.
    Không phải tất cả các ứng dụng
    hỗ trợ sự tra tìm mở rộng.

en: Lookup %s is not in %s
vi: Sự tra tìm %s không phải trong %s

en: Lookup Differences
vi: Tra tìm sự khác biệt

en: Lookup Name:
vi: Tên sự tra tìm:

en: Lookup Names
vi: Tên sự tra tìm

en: Lookup Subtable, %s
vi: Bảng phụ tra tìm, %s

en: Lookup Subtable: %s
vi: Bảng phụ tra tìm: %s

en: Lookup Type|Unspecified
vi: Chưa xác định

en: Lookup index (%d) out of bounds in GPOS from JSTF table.
vi: Chỉ mục tra tìm (%d) ở ngoại phạm vi trong GPOS từ bảng JFST.

en: Lookup index (%d) out of bounds in GSUB from JSTF table.
vi: Chỉ mục tra tìm (%d) ở ngoại phạm vi trong GSUB từ bảng JFST.

en: Lookup information attached to unmarked glyph on line %d of %s
vi: Thông tin tra tìm được đính theo hình tượng không dấu trên dòng %d của %s

en: Lookup name already used
vi: Tên sự tra tìm đã dùng

en: Lookup out of bounds in feature table.
vi: Sự tra tìm ở ngoại phạm vi trong bảng tính năng.

en: Lookup potentially too big
vi: Sự tra tìm có thể quá lớn

en: Lookup subtable %s (matched with %s)
vi: Tra tìm bảng phụ %s (tương ứng với %s)

en: Lookup subtable %s contains a glyph %s whose kerning information takes up more than 64k bytes
vi: Bảng phụ tra tìm %s chứa một hình tượng %s có thông tin định chỗ chiếm hơn 64k byte.

en: Lookup subtable %s had to be split into several subtables
    because it was too big.
vi: Bảng phụ tra tìm %s đã phải bị chia ra vài bảng phụ,
    vì nó quá lớn.

en: Lookup subtable %s is not in %s
vi: Bảng phụ tra tìm %s không phải trong %s

en: Lookup subtable:
vi: Bảng phụ tra tìm:

en: Lookup, %s, does not exist
vi: Sự tra tìm %s không tồn tại.

en: Lookup:
vi: Tra tìm:

en: LookupName|New
vi: Mới

en: LookupType|Unknown
vi: Không rõ

en: Lookups
vi: Sự tra tìm

en: Lookups Disabled for Expansion
vi: Sự tra tìm bị tắt để mở rộng

en: Lookups Disabled for Shrinkage
vi: Sự tra tìm bị tắt để co lại

en: Lookups Enabled for Expansion
vi: Sự tra tìm được hiệu lực để mở rộng

en: Lookups Enabled for Shrinkage
vi: Sự tra tìm được hiệu lực để co lại

en: Lookups Limiting Expansion
vi: Các sự tra tìm hạn chế mở rộng

en: Lookups Limiting Shrinkage
vi: Các sự tra tìm hạn chế co lại

en: Lookups in %s but not in %s
vi: Có sự tra tìm nằm trong %s còn không phải trong %s

en: Lookups in contextual state machines must be simple substitutions,
    , but %s is not
vi: Sự tra tìm trong cơ chế tình trạng ngữ cảnh phải là
    sự thay thế đơn giản, nhưng %s không phải

en: Lookups may only be specified after marked glyphs on line %d of %s
vi: Chỉ có thể ghi rõ sự tra tìm phía sau hình tượng đã đánh dấu trên dòng %d của %s

en: Lookups must be defined before being used on line %d of %s
vi: Cần phải xác định các sự tra tìm trước khi dùng chúng trên dòng %d của %s

en: Lookups subtables in %s but not in %s
vi: Có bảng phụ tra tìm trong %s còn không phải trong %s

en: Lookups turned OFF to extend a line
vi: Chức năng tra tìm bị TẮT để kéo dài một đường

en: Lookups turned OFF to shrink a line
vi: Chức năng tra tìm bị TẮT để rút ngắn một đường

en: Lookups turned ON to extend a line
vi: Chức năng tra tìm đã BẬT để kéo dài một đường

en: Lookups turned ON to shrink a line
vi: Chức năng tra tìm đã BẬT để rút ngắn một đường

en: Lookups which specify the maximum size by which a glyph may grow
vi: Chức năng tra tìm mà ghi rõ kích cỡ tối đa theo đó một hình tượng có thể mở rộng

en: Lookups which specify the maximum size by which a glyph may shrink
vi: Chức năng tra tìm mà ghi rõ kích cỡ tối đa theo đó một hình tượng có thể co lại

en: Lookups will be removed
vi: Các sự tra tìm sẽ bị gỡ bỏ

en: Lookup|_New
vi: Mớ_i

en: Low Mari
vi: Tiếng Ma-ri thấp

en: Low Surrogate
vi: Thay thế thấp

en: Lower Case
vi: Chữ thường

en: Lower Sorbian
vi: Tiếng Xoa-bi thấp

en: LowerLimitBaselineDropMin:
vi: Tiểu thả cơ sở hạn dưới:

en: LowerLimitGapMin:
vi: Tiểu khe hạn dưới:

en: Lowercase to Petite Capitals
vi: Chữ thường sang chữ hoa rất nhỏ

en: Lowercase to Small Capitals
vi: Chữ thường sang chữ hoa nhỏ

en: Luba
vi: Tiếng Lu-ba

en: Luganda
vi: Tiếng Lu-gan-đa

en: Luhya
vi: Tiếng Lu-hia

en: Lule Sami
vi: Tiếng Lu-le Xa-mi

en: Luo
vi: Tiếng Luo

en: Luxembourgish
vi: Tiếng Lục-xâm-bảo

en: Lycian
vi: Ly-xi

en: Lydian
vi: Ly-đi-a

en: MATH table
vi: Bảng MATH

en: MAXimum of top two stack entries
    Pops two values, pushes the maximum back
vi: Tối đa của hai mục nhập đầu đống (MAX)
    Bỏ hai giá trị, đẩy số tối đa về

en: MM Change Def Weights
vi: MM Đổi độ đậm mặc định

en: MM Change Default _Weights...
vi: MM Đổi độ đậm _mặc định...

en: MM _Info
vi: Thông t_in MM

en: MM _Info...
vi: Thông t_in MM...

en: MM _Reblend
vi: _Pha trộn lại MM

en: MM _Validity Check
vi: _Kiểm tra MM hợp lệ

en: MS Code Pages
vi: Bảng Mã MS

en: MS Code Pages:
vi: Bảng Mã MS:

en: MS Italian
vi: HĐ Ý

en: MS Miscellaneous
vi: HĐ Linh tinh

en: MS Script
vi: HĐ Chữ viết

en: MS has changed (in August 2006) the inner workings of their Indic shaping
    engine, and to disambiguate this change has created a parallel set of script
    tags (generally ending in '2') for Indic writing systems. If you are working
    with the new system set this flag, if you are working with the old unset it.
    (if you aren't doing Indic work, this flag is irrelevant).
vi: MS đã sửa đổi (vào tháng 8/2006) cấu trúc bên trong cơ chế tạo hình
    ngôn ngữ Ấn Độ, và để hợp nhất thay đổi này cũng đã tạo một tập hợp
    thẻ chữ viết song song (thường kết thúc bằng « 2 ») cho các hệ thống
    viết ngôn ngữ Ấn Độ. Dùng hệ thống mới này thì bật tùy chọn này;
    không thì tắt nó.
    (Không thao tác phông ngôn ngữ Ấn Độ thì tùy chọn này không thích hợp.)

en: MS needs to know whether a font family's members differ
    only in weight, width and slope (and not in other variables
    like optical size).
vi: MS cần biết nếu nhóm chứa các bộ phận khác biệt
    chỉ theo độ đậm, bề rộng và dốc (không phải
    theo biến khác, như kích cỡ thị) không.

en: MS uses the presence of a 'DSIG' table to determine whether to use an OpenType
    icon for the tt font. FontForge can't generate a useful 'DSIG' table, but it can
    generate an empty one with no signature info. A pointless table.
vi: MS sử dụng trạng thái của bảng « DSIG » (có hay không) để quyết định
    có nên dùng biểu tượng OpenType cho phông TrueType hay không.
    FontForge không tạo được một bảng « DSIG » có ích, mà nó có khả năng
    tạo một bảng trống không có thông tin nào về chữ ký (một bảng vô ích).

en: MULtiply
    Pops two 26.6 numbers, multiplies them, pushes result
vi: MULtiply
    Bỏ hai con số 26.6, nhân với nhau, đẩy kết quả

en: Ma_ke Arc
vi: Tạo hình c_ung

en: Ma_ke From Font...
vi: Tạ_o từ phông...

en: Mac Bitmap
vi: Mảng ảnh Mac

en: Mac Contextual State Machine
vi: Cơ chế tình trạng ngữ cảnh Mac

en: Mac Features
vi: Tính năng Mac

en: Mac Indic State Machine
vi: Cơ chế tình trạng ngôn ngữ Ấn Độ Mac

en: Mac Insertion State Machine
vi: Cơ chế tình trạng chèn Mac

en: Mac Kerning State Machine
vi: Cơ chế tình trạng định chỗ Mac

en: Mac Resource Not Remote
vi: Tài nguyên Mac không phải từ xa

en: Mac Style Set:
vi: Tập kiểu dáng Mac:

en: MacFeature|Default
vi: Mặc định

en: MacFeature|_New...
vi: Mớ_i...

en: MacIcons
vi: BiểuTượngMac

en: MacMapping|Default
vi: Mặc định

en: MacMap|_New...
vi: Mớ_i...

en: MacName|_New...
vi: Mớ_i...

en: MacSetting|_New...
vi: Mớ_i...

en: MacStyles|Bold
vi: Đậm

en: MacStyles|Condense
vi: Co lại

en: MacStyles|Expand
vi: Dãn ra

en: MacStyles|Italic
vi: Nghiêng

en: MacStyles|Outline
vi: Nét ngoài

en: MacStyles|Shadow
vi: Bóng

en: MacStyles|Underline
vi: Gạch dưới

en: Macedonian
vi: Tiếng Ma-xê-đô-ni

en: Macintosh Latin
vi: La-tinh Macintosh

en: Mag:
vi: To :

en: Magnification:
vi: Phóng to :

en: Magnify (Minify with alt)
vi: Phóng to (Thu nhỏ với Alt)

en: Mahjong Tiles
vi: Ngói mạt chược

en: Maithili
vi: Tiếng Mai-thi-li

en: Majang
vi: Tiếng Ma-giang

en: Make Clip Path
vi: Tạo đường dẫn trích

en: Make Clip _Path
vi: Tạo đường _dẫn trích

en: Make Namelist
vi: Tạo danh sách tên

en: Make _Line
vi: Tạ_o đường

en: Make _Parallel...
vi: Làm _song song...

en: Make a new anchor class
vi: Tạo một hạng neo mới

en: Make sure similar or equal counters remain the same in gridfitted outlines.
    Enabling this option may result in glyph advance widths being
    inconsistently scaled at some PPEMs.
vi: Đảm bảo rằng các bộ đếm tương tự hay trùng thì còn lại bằng nhau
    trong nét ngoài vừa lưới.
    Bật tùy chọn này thì có thể gây ra chiều rộng hình tượng sớm
    bị co giãn không thống vững theo một số PPEM.

en: Make the counters narrower
vi: Làm cho bộ đếm hẹp hơn

en: Makua
vi: Tiếng Ma-khua

en: Malagasy
vi: Tiếng Ma-la-ga-xi

en: Malay
vi: Tiếng Mã Lai

en: Malay (Brunei)
vi: Tiếng Mã Lai (Bợ-ru-này)

en: Malay (arabic)
vi: Tiếng Mã-lai (A Rập)

en: Malay (roman)
vi: Tiếng Mã-lai (La-tinh)

en: Malayalam
vi: Tiếng Ma-lay-a-lam

en: Malayalam Reformed
vi: Tiếng Ma-lay-am đã sửa đổi

en: Malayalam Traditional
vi: Tiếng Ma-lay-am truyền thống

en: Malayālam
vi: Tiếng Ma-lay-a-lam

en: Male
vi: Tiếng Ma-le

en: Malinke
vi: Tiếng Ma-lin-ke

en: Maltese
vi: Tiếng Mantơ

en: Mandaic
vi: Tiếng Man-đa

en: Mandinka
vi: Tiếng Man-đin-ka

en: Maninka
vi: Tiếng Ma-nin-ka

en: Manipuri
vi: Tiếng Ma-ni-pu-ri

en: Mansi
vi: Tiếng Man-xi

en: Manufacturer
vi: Hãng chế tạo

en: Manx Gaelic
vi: Tiếng Xen-tơ (Mankh-x)

en: Many Windows
vi: Rất nhiều cửa sổ

en: Many applications still don't support 'GPOS' kerning.
    If you want to include both 'GPOS' and old-style 'kern'
    tables set this check box.
    It may not be set in conjunction with the Apple checkbox.
    This may confuse other applications though.
vi: Nhiều ứng dụng không hỗ trợ khả năng định chỗ (kern)
    kiểu GPOS. Muốn bao gồm bảng định chỗ cả hai kiểu
    GPOS và kiểu cũ thì hãy bật tùy chọn này.
    Không cho phép bật nó khi cũng bật tùy chọn Apple.
    Tuy nhiên, trường hợp này có thể làm cho ứng dụng khác
    lộn xộn.

en: Maori
vi: Tiếng Mao-ri

en: Mapping
vi: Ánh xạ

en: Mapudungun
vi: Tiếng Mapudungun

en: Marathi
vi: Tiếng Ma-ra-ti

en: March
vi: Tháng Ba

en: Mark
vi: Dấu

en: Mark Attachment Classes
vi: Các hạng gắn dấu

en: Mark Class %.20s
vi: Hạng dấu %.20s

en: Mark Class:
vi: Hạng dấu :

en: Mark Classes
vi: Đánh dấu hạng

en: Mark Current Glyph
vi: Đánh dấu hình tượng hiện tại

en: Mark Current Glyph As First
vi: Đánh dấu hình tượng hiện tại là thứ nhất

en: Mark Current Glyph As Last
vi: Đánh dấu hình tượng hiện tại là cuối cùng

en: Mark Insert:
vi: Chèn dấu :

en: Mark Positioning
vi: Định vị dấu

en: Mark Positioning via Substitution
vi: Định vị dấu bằng thay thế

en: Mark Set:
vi: Tập dấu :

en: Mark Sets
vi: Tập hợp dấu

en: Mark Subs:
vi: Thay thế dấu :

en: Mark anchors provided when nothing can use them
vi: Cung cấp neo dấu khi không có gì có thể sử dụng

en: Mark classes must either be exactly the same or contain no common glyphs
     But the class on line %d of %s contains a match.
vi: Các hạng dấu đều phải trùng hay không chứa hình tượng dùng chung.
    Tuy nhiên, hạng trên dòng %d của %s chứa một hình tượng tương ứng.

en: Mark for Overlap fix before Save
vi: Đánh dấu để sửa Chồng lấp trước khi Lưu

en: Mark for Unlink, Remove Overlap Before Save
vi: Đánh dấu để bỏ liên kết, gỡ bỏ sự chống chéo trước khi lưu

en: Mark glyphs may not be specified with this type of lookup on line %d of %s
vi: Không cho phép ghi rõ hình tượng dấu cùng với sự tra tìm kiểu này trên dòng %d của %s

en: Mark to Base Position
vi: Đánh dấu tới vị trí cơ sở

en: Mark to Ligature Position
vi: Đánh dấu tới vị trí chữ ghép

en: Mark to Ligature attachment
vi: Gắn dấu với chữ ghép

en: Mark to Mark
vi: Dấu đến dấu

en: Mark to Mark Position
vi: Đánh dấu tới vị trí dấu

en: Mark to Mark attachment
vi: Gắn dấu với dấu

en: Mark to base anchor statements may only have one anchor on line %d of %s
vi: Câu lệnh kiểu dấu đến neo cơ sở chỉ được phép có một neo trên dòng %d của %s

en: Mark to base attachment
vi: Gắn dấu với cơ sở

en: MarkClass-%d
vi: Hạng_Dấu-%d

en: MarkSet-%d
vi: TậpDấu-%d

en: Marked Glyph Is Kashida Like
vi: Hình tượng đã đánh dấu giống như Kashida

en: Marks
vi: Dấu

en: Marks within a ligature should be ordered with the direction of writing.
    This one and %d are out of order.
vi: Các dấu ở trong chữ ghép nên được sắp xếp theo hướng viết.
    Dấu này và %d không theo thứ tự đúng.

en: Mark|_New...
vi: Mớ_i...

en: Marwari
vi: Tiếng Mă-ouă-ri

en: Mass Glyph Rename
vi: Thay tên hình tượng hàng loát

en: Mass Glyph _Rename...
vi: Tha_y tên hình tượng hàng loạt...

en: Master Designs
vi: Sơ đồ thiết kế chủ

en: Match
vi: Khớp

en: Match Classes
vi: Khớp hạng

en: Match Fuzziness:
vi: Khớp hệ số mờ :

en: Match:
vi: Khớp:

en: Matching TTF Point:
vi: Điểm TTF khớp:

en: Math Kern
vi: Định chỗ toán

en: Math Kerning
vi: Định chỗ toán học

en: Math Miscellaneous Symbols-A
vi: Ký hiệu Toán học Linh tinh (B)

en: Math Miscellaneous Symbols-B
vi: Ký hiệu Toán học Linh tinh (B)

en: Math Sp:
vi: Cách toán:

en: Math Supplemental Operators
vi: Toán từ Toán học Bổ sung

en: MathLeading:
vi: Trước toán:

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
vi: Ký hiệu chữ số toán học

en: Mathematical Greek
vi: Hy Lạp toán học

en: Mathematical Operators
vi: Toán tử Toán học

en: Mathematical Operators (Supplementary & Misc.
vi: Toán tử toán học (Bổ sung và Linh tinh)

en: Mathematical centerline
vi: Đường giữa toán học

en: Matrix Edit
vi: Sửa ma trận

en: Matrix Edit (sort of like a spreadsheet)
vi: Sửa ma trận (giống một bảng tính)

en: Matrix Edit Continued
vi: Sửa ma trận (tiếp tục)

en: Max
vi: Đa

en: Max # Functions
vi: Số hàm tối đa

en: Max (ascent)
vi: Đa (tăng)

en: Max Instruction Defines
vi: Số sự xác định chỉ dẫn tối đa

en: Max Stack Depth
vi: Độ sâu đống tối đa

en: Max _Stack Depth:
vi: Độ _sâu đống tối đa:

en: Maximum (ink) height of accent base that
    does not require flattening the accents.
vi: Bề cao tối đa (mực) của cơ sở dấu phụ
    mà không cần thiết làm phẳng dấu phụ.

en: Maximum (ink) height of accent base that
    does not require raising the accents.
vi: Bề cao tối đa (mực) của cơ sở dấu phụ
    mà không cần thiết nâng dấu phụ lên.

en: Maximum allowed drop of the baseline of
    subscripts realtive to the bottom of the base.
    Used for bases that are treated as a box
    or extended shape. Positive for subscript
    baseline dropped below base bottom.
vi: Khoảng thả tối đa được phép cho đường
    cơ sở của chữ ghép tương đối so với đáy
    của cơ sở. Dùng cho cơ sở được xử lý
    dạng hộp hay hình kéo dài. Số dương
    thì thả đường cơ sở chữ thấp bên dưới
    đáy cơ sở.

en: Maximum allowed drop of the baseline of
    superscripts realtive to the top of the base.
    Used for bases that are treated as a box
    or extended shape. Positive for superscript
    baseline below base top.
vi: Khoảng thả tối đa được phép cho đường
    cơ sở của chữ cao tương đối so với đầu
    của cơ sở. Dùng cho cơ sở được xử lý
    dạng hộp hay hình kéo dài. Số dương
    thì đường cơ sở chữ cao bên dưới
    đầu cơ sở.

en: Maximum height of the (ink) top of subscripts
    that does not require moving
    ubscripts further down.
vi: Bề cao tối đa (mực) của đầu của chữ thấp
    mà không cần thiết hạ thấp chữ thấp xuống nữa.

en: May
vi: Tháng Năm

en: Mbundu
vi: Tiếng M-bun-đu

en: Me'en
vi: Tiếng Me-en

en: Measure Distance[a]
     0=>distance with current positions
     1=>distance with original positions
    Pops two point numbers, pushes distance between them
vi: Đo khoảng cách [a] (MD)
     0 -> khoảng cách đối với các vị trí hiện thời
     1 -> khoảng cách đối với các vị trí gốc
    Bỏ hai con số điểm, đẩy khoảng cách ở giữa

en: Measure Pixels Per EM
    Pushs the pixels per em (for current rasterization)
vi: Measure Pixels Per EM
    Đẩy số các điểm ảnh mỗi Em
    (đối với tình trạng làm mành hiện thời)

en: Measure Point Size
    Pushes the current point size
vi: Đo kích cỡ điểm (MPS)
    Đẩy kích cỡ điểm hiện thời

en: Measure distance, angle between points
vi: Đo khoảng cách và góc giữa hai điểm

en: Medial
vi: Ở giữa

en: Medial Forms
vi: Hình ở giữa

en: Medial Forms 2
vi: Hình ở giữa 2

en: Medium
vi: Vừa

en: Medium (100%)
vi: Vừa (100%)

en: Mende
vi: Tiếng Men-đe

en: Menu
vi: Trình đơn

en: Menu Bar
vi: Thanh trình đơn

en: Menu Name
vi: Tên trình đơn

en: Menu name with no associated script
vi: Tên trình đơn không có văn lệnh tương ứng

en: Merge Feature Info
vi: Trộn thông tin tính năng

en: Merge Fonts
vi: Trộn phông

en: Merge Results
vi: Trộn kết quả

en: Merge tables across fonts
vi: Trộn nhau các bảng qua phông

en: Merges two selected (and compatible) lookups into one,
    or merges two selected subtables of a lookup into one
vi: Trộn vào nhau cái hai sự tra tìm đã chọn
    (cũng tương thích với nhau),
    hay hai bảng phụ đã chọn của sự tra tìm

en: Merging Problem
vi: Lỗi trộn

en: Merging a font with itself achieves nothing
vi: Trộn phông với chính nó thì vô ích

en: MetaFont (mf) generates lots of verbiage to stdout.
    Most of the time I find it an annoyance but it is
    important to see if something goes wrong.
vi: MetaFont (mf) tạo lại rất nhiều thông điệp
    ra đầu ra xuất chuẩn. Nó chỉ quan trọng
    khi chương trình không hoạt động cho đúng.

en: MetaFont exited with an error
vi: MetaFont đã thoát với lỗi

en: Metrics
vi: Đơn vị đo

en: Metrics For %.50s
vi: Đơn vị đo %.50s

en: Metrics Label Color
vi: Màu nhãn đơn vị đo

en: MetricsView
vi: ÔXemĐơnVịĐo

en: MfArgs
vi: Đối Số MF

en: MfAsk
vi: MF Yêu Cầu

en: MfClearBg
vi: MF Gột Nền

en: MfShowErr
vi: MF Hiện Lỗi

en: MicroSoft Symbol Area
vi: Vùng ký hiệu MicroSoft

en: Midnight
vi: Nửa đêm

en: Min
vi: Tiểu

en: Min (descent)
vi: Tiểu (giảm)

en: MinConnectorOverlap:
vi: Tiểu chồng chéo kết nối:

en: Minimum allowed hieght of the bottom
    of superscripts that does not require moving
    them further up.
vi: Bề cao tối thiểu được phép cho đáy
    của chữ cao mà không cần thiết nâng nó
    lên nữa.

en: Minimum distance between the baseline of an upper
    limit and the bottom of the base operator.
vi: Khoảng cách tối thiểu giữa đường cơ sở của
    sự hạn chế trên và cuối của toán tử cơ sở.

en: Minimum distance between the baseline of the
    lower limit and bottom of the base operator.
vi: Khoảng cách tối thiểu giữa đường cơ sở
    của sự hạn chế dưới và cuối của toán tử cơ sở.

en: Minimum gap between (ink) top of the lower limit,
    and (ink) bottom of the base operator.
vi: Khoảng cách tối thiểu giữa (mực) đầu của giới hạn dưới
    và (mực) cuối của toán tử cơ sở.

en: Minimum gap between bottom of the top
    element of a stack and the top of the bottom
    element in display style.
vi: Khe tối thiểu giữa cuối của yếu tố đầu của đống,
    và đầu của yếu tố cuối có kiểu dáng hiển thị.

en: Minimum gap between bottom of the top
    element of a stack, and the top of the bottom element.
vi: Khe tối thiểu giữa cuối của yếu tố đầu của đống,
    và đầu của yếu tố cuối.

en: Minimum gap between the bottom of the
    upper limit, and the top of the base operator.
vi: Khe tối thiểu giữa cuối của sự hạn chế trên,
    và đầu của toán tử cơ sở.

en: Minimum gap between the ink of the stretched
    element and the ink bottom of the element
    above..
vi: Khe tối thiểu giữa yếu tố đã trải ra
    và cuối của yếu tố bên trên.

en: Minimum gap between the ink of the stretched
    element and the ink top of the element below.
vi: Khe tối thiểu giữa yếu tố đã trải ra
    và cuối của yếu tố bên dưới.

en: Minimum gap between the supersecript and subscript ink.
vi: Khe tối thiểu giữa mực in chữ cao và chữ thấp.

en: Minimum height at which to treat a delimited
    expression as a subformula
vi: Bề cao tối thiểu ở đó cần xử lý biểu thức đã định giới dạng một công thức phụ

en: Minimum height of n-ary operators (integration, summation, etc.)
vi: Bề cao tối thiểu của toán tử n-ary (tích phân, tổng v.v.)

en: Minimum of top two stack entries
    Pops two values, pushes the minimum back
vi: Tính tối thiểu của hai mục nhập đống
    Bỏ hai giá trị, đẩy tối thiểu về

en: Minimum overlap of connecting glyphs during
    glyph construction.
vi: Vùng chồng chéo lên nhau tối thiểu của
    hai hình tượng được kết nối trong khi
    cấu tạo hình tượng.

en: Minimum tolerated gap between the ink
    bottom of the numerator and the ink of the fraction
    bar in display style.
vi: Khe tối thiểu được phép giữa cuối tử số
    và thanh phân số có kiểu dáng hiển thị.

en: Minimum tolerated gap between the ink
    bottom of the numerator and the ink of the fraction bar.
vi: Khe tối thiểu được phép giữa cuối tử số
    và thanh phân số.

en: Minimum tolerated gap between the ink top of the denominator
    and the ink of the fraction bar in display style.
vi: Khe tối thiểu được phép giữa đầu mẫu số
    và thanh phân số có kiểu dáng hiển thị.

en: Minimum tolerated gap between the ink top of the denominator
    and the ink of the fraction bar..
vi: Khe tối thiểu được phép giữa đầu mẫu số
    và thanh phân số.

en: Minor A_xis:
vi: Trục _phụ :

en: Misc.
vi: Linh tinh

en: Miscellaneous Math Symbols-A
vi: Ký hiệu Toán học Linh tinh (A)

en: Miscellaneous Math Symbols-B
vi: Ký hiệu Toán học Linh tinh (B)

en: Miscellaneous Symbols
vi: Ký hiệu lặt vặt

en: Miscellaneous Technical
vi: Kỹ thuật linh tinh

en: Miscellaneous Technical Symbols
vi: Ký hiệu Kỹ thuật Linh tinh

en: Mismatch lookup types inside a parsed lookup
vi: Sai khớp kiểu sự tra tìm bên trong sự tra tìm đã phân tích

en: Mismatched local and shared tuple flags.
vi: Sai khớp cờ nhiều thành phần kiểu cục bộ và dùng chung.

en: Missing "OS/2" table
vi: Thiếu bảng « OS/2 »

en: Missing Bitmap
vi: Thiếu mảng ảnh

en: Missing BlueValues entry.
vi: Thiếu mục nhập Giá trị màu xanh.

en: Missing Glyph
vi: Thiếu hình tượng

en: Missing Glyph Name
vi: Thiếu tên hình tượng

en: Missing Glyph...
vi: Thiếu hình tượng...

en: Missing OFLib description
vi: Thiếu mô tả OFLib

en: Missing OFLib keywords
vi: Thiếu các từ khoá OFLib

en: Missing OFLib name
vi: Thiếu tên OFLib

en: Missing OFLib password
vi: Thiếu mật khẩu OFLib

en: Missing OFLib username
vi: Thiếu tên người dùng OFLib

en: Missing POST resource %u
vi: Thiếu tài nguyên POST %u

en: Missing Points at Extrema
vi: Thiếu điểm tại thái cực

en: Missing Script
vi: Chữ viết còn thiếu

en: Missing bitmap strike
vi: Thiếu gạch mảng ảnh

en: Missing cidmap file
vi: Thiếu tập tin sơ đồ CID

en: Missing close parenthesis in include on line %d of %s
vi: Thiếu dấu ngoặc đóng trong lời bao gồm trên dòng %d của %s

en: Missing extension
vi: Thiếu phần mở rộng

en: Missing glyph
vi: Thiếu hình tượng

en: Missing glyph extension
vi: Thiếu phần mở rộng hình tượng

en: Missing glyph name
vi: Thiếu tên hình tượng

en: Missing left parenthesis in command to get a cvt index
vi: Thiếu dấu ngoặc bên trái « ( » trong câu lệnh lấy chỉ số 'cvt'

en: Missing name on line %d of %s
vi: Thiếu tên trên dòng %d của %s

en: Missing name when parsing %s for unicode %x
vi: Thiếu tên khi phân tích %s cho Unicode %x.

en: Missing number on line %d of %s
vi: Thiếu con số trên dòng %d của %s

en: Missing pushes
vi: Thiếu sự đẩy

en: Missing rename "to" name %s
    %s
vi: Thiếu hàm thay đổi tên « thành » tên %s
    %s

en: Missing required table: "glyf"
vi: Thiếu bảng bắt buộc: « glyf »

en: Missing required table: "head"
vi: Thiếu bảng bắt buộc: « head »

en: Missing required table: "hhea"
vi: Thiếu bảng bắt buộc: « hhea »

en: Missing required table: "loca"
vi: Thiếu bảng bắt buộc: « loca »

en: Missing required table: "maxp"
vi: Thiếu bảng bắt buộc: « maxp »

en: Missing required table: "name"
vi: Thiếu bảng bắt buộc: « name »

en: Missing required table: "post"
vi: Thiếu bảng bắt buộc: « post »

en: Missing right bracket in command (or bad binary value in bracket)
vi: Thiếu dấu ngoặc vu bên phải « ] » trong câu lệnh (hoặc có giá trị nhị phân sai trong dấu ngoặc đó)

en: Missing right paren in command to get a cvt index
vi: Thiếu dấu ngoặc bên phải « ) » trong câu lệnh lấy chỉ số 'cvt'

en: Missing rules
vi: Thiếu quy tắc

en: Missing suffix
vi: Thiếu hậu tố

en: Mixed contours and references
vi: Hỗn hợp đường viên và tham chiếu

en: Mizo
vi: Tiếng Mi-xô

en: Modern
vi: Hiện đại

en: Modern Serifs
vi: Chân hiện đại

en: Modification Date:
vi: Ngày sửa đổi:

en: Modifier Tone Letters
vi: Chữ sửa đổi giọng

en: Mohawk
vi: Tiếng Mô-hoakh

en: Moksha
vi: Tiếng Moc-sa

en: Moldavian
vi: Tiếng Moa-đô-va

en: Mon
vi: Tiếng Mon

en: Mongolian
vi: Tiếng Mông Cổ

en: Mongolian (Cyrillic)
vi: Tiếng Mong Cổ (Ki-rin)

en: Mongolian (Mongolian)
vi: Tiếng Mong Cổ (Mong Cổ)

en: Mongolian (cyrillic)
vi: Tiếng Mông Cổ (Ki-rin)

en: Monospace
vi: Đơn cách

en: Monospace Family
vi: Nhóm cách đơn

en: Monospaced
vi: Đơn cách

en: Moose Cree
vi: Tiếng Cợ-ri nai sừng tấm

en: More Images Than Selected Glyphs
vi: Số ảnh hơn số hình tượng đã chọn

en: More Params
vi: Tham số thêm

en: More pushes specified than needed
vi: Xác định nhiều sự đẩy hơn số cần thiết

en: More than 256 entries in subfont %s
vi: Trong phông con %s có hơn 256 mục nhập.

en: Moroccan
vi: Tiếng Ma-rốc

en: Most font formats cannot specify adjacent points (or control points)
    which are more than 32767 em-units apart in either the x or y direction
vi: Phần lớn các định dạng phông chữ không ghi rõ được điểm kề nhau
    (hay điểm điều khiển) mà cách nhau nhiều hơn 32767 đơn vị Em
    theo hướng hoặc x hoặc y

en: Most lookups will be attached to a feature
    active in a specific script for certain languages.
    In some cases lookups will not be attached to any
    feature, but will be invoked by another lookup,
    a conditional one. In other cases a lookup might
    be attached to several features.
    A feature is either a four letter OpenType feature
    tag, or a two number mac <feature,setting> combination.
vi: Phần lớn sự tra tìm sẽ được gắn với một tính năng
    hoạt động trong một chữ viết nào đó cho một số
    ngôn ngữ nào đó. Trong một số trường hợp,
    sự tra tìm không phải được gắn với tính năng,
    nhưng được gọi bởi một sự tra tìm khác,
    một sự tra tìm điều kiện. Trong một số trường hợp
    khác, sự tra tìm có thể được gán với vài tính năng.
    Tính năng là hoặc một tính năng OpenType bốn chữ,
    hoặc một tổ trường <tính_năng, thiết_lập> hai con số Mac.

en: Move Direct Absolute Point[a]
     0=>do not round
     1=>round
    Pops a point number, touches that point
    and perhaps rounds it to the grid along
    the projection vector. Sets rp0&rp1 to the point
vi: Move Direct Absolute Point[a]
     0 -> không làm tròn
     1 -> làm tròn
    Bỏ một con số điểm, chạm điểm đó và có thể
    làm tròn nó thành lưới theo véc-tơ nhô ra.
    Lập rp0&rp1 thành điểm đó

en: Move Direct Relative Point[abcde]
     a=0=>don't set rp0
     a=1=>set rp0 to p
     b=0=>do not keep distance more than minimum
     b=1=>keep distance at least minimum
     c=0 do not round
     c=1 round
     de=0 => grey distance
     de=1 => black distance
     de=2 => white distance
    Pops a point moves it so that it maintains
    its original distance to the rp0. Sets
    rp1 to rp0, rp2 to point, sometimes rp0 to point
vi: Move Direct Relative Point[abcde]
     a=0 -> không lập rp0
     a=1 -> lập rp0 thành p
     b=0 -> không giữ khoảng cách lớn hơn tối thiểu
     b=1 -> giữ khoảng cách ít nhất tối thiểu
     c=0 không làm tròn
     c=1 làm tròn
     de=0 -> khoảng cách màu xám
     de=1 -> khoảng cách màu đen
     de=2 -> khoảng cách màu trắng
    Bỏ một điểm, dời nó để bảo tồn cách rp0 gốc.
    Lập rp1 thành rp0, lập rp2 thành điểm,
    đôi khi cũng lập rp0 thành điểm

en: Move INDEXed element to stack
    Pops an index & moves stack
    element[index] to top of stack
    (removing it from where it was)
vi: Chuyển phần tử phụ lục sang đống (INDEX)
    Bỏ một chỉ mục và dời phần tử đống [index]
    sang đầu đống (cũng gỡ bỏ ra vị trí gốc)

en: Move Indirect Absolute Point[a]
     0=>do not round, don't use cvt cutin
     1=>round
    Pops a point number & a cvt entry,
    touches the point and moves it to the coord
    specified in the cvt (along the projection vector).
    Sets rp0&rp1 to the point
vi: Move Indirect Absolute Point[a]
     0 -> không làm tròn, không dùng cvt cutin
     1 -> làm tròn
    Bỏ một con số điểm và một mục nhập CVT,
    cham điểm đó và dời nó sang toạ độ
    được ghi rõ trong CVT (theo véc-tơ nhô ra).
    Lập rp0&rp1 thành điểm đó

en: Move Indirect Relative Point[abcde]
     a=0=>don't set rp0
     a=1=>set rp0 to p
     b=0=>do not keep distance more than minimum
     b=1=>keep distance at least minimum
     c=0 do not round nor use cvt cutin
     c=1 round & use cvt cutin
     de=0 => grey distance
     de=1 => black distance
     de=2 => white distance
    Pops a cvt index and a point moves it so that it
    is cvt[index] from rp0. Sets
    rp1 to rp0, rp2 to point, sometimes rp0 to point
vi: Move Indirect Relative Point[abcde]
     a=0 -> không lập rp0
     a=1 -> lập rp0 thành p
     b=0 -> không giữ khoảng cách lớn hơn giá trị tối thiểu
     b=1 -> giữ khoảng cách ít nhất giá trị tối thiểu
     c=0 không làm tròn hay dùng cvt cutin
     c=1 làm tròn và dùng cvt cutin
     de=0 -> khoảng cách màu xám
     de=1 -> khoảng cách màu đen
     de=2 -> khoảng cách màu trắng
    Bỏ một chỉ mục cvt và một điểm dời đến
    cách rp0 cvt[index].
    Lập rp1 thành rp0, rp2 thành điểm,
    đôi khi cũng lập rp0 thành điểm

en: Move Stack Indirect Relative Point[a]
     0=>do not set rp0
     1=>set rp0 to point
    Pops a 26.6 distance and a point
    Moves point so it is distance from rp0
vi: Move Stack Indirect Relative Point[a]
     0 -> không lập rp0
     1-> lập rp0 thành điểm
    Bỏ một khoảng cách 26.6 và một điểm
    Dời điểm đến khoảng cách rp0 đó

en: Move by Ruler...
vi: Chuyển theo thước đo...

en: Move selected class down
vi: Đêm hạng đã chọn xuống

en: Move selected class up
vi: Đêm hạng đã chọn lên

en: Move...
vi: Di chuyển...

en: Moves the currently selected lookup after the next lookup
    or moves the currently selected subtable after the next subtable.
vi: Ha thấp sự tra tìm được chọn hiện thời dưới sự tra tìm kế tiếp
    hoặc hạ thấp bảng phụ được chọn hiện thời dưới bảng phụ kế tiếp.

en: Moves the currently selected lookup before the previous lookup
    or moves the currently selected subtable before the previous subtable.
vi: Nâng sự tra tìm được chọn hiện thời lên trên sự tra tìm trước
    hoặc nâng bảng phụ được chọn hiện thời lên trên bảng phụ trước.

en: Moves the currently selected lookup to be first in the lookup ordering
    or moves the currently selected subtable to be first in its lookup.
vi: Nâng sự tra tìm được chọn hiện thời lên đầu của thứ tự tra tìm
    hoặc nâng bảng phụ được chọn hiện thời lên đầu tiến trình tra tìm.

en: Moves the currently selected lookup to the end of the lookup chain
    or moves the currently selected subtable to be the last subtable in the lookup
vi: Ha thấp sự tra tìm được chọn hiện thời xuống kết thúc dãy tra tìm
    hoặc hạ thấp bảng phụ được chọn hiện thời xuống kết thúc tiến trình tra tìm.

en: Mult Subs
vi: Đa thay thế

en: Multi-Master table, obsolete
vi: bảng Multi-Master (cũ)

en: Multi-line edit
vi: Sửa đa dòng

en: Multiple
vi: Nhiều

en: Multiple Substitution
vi: Đa thay thế

en: Multiple copies of the selection should be tiled onto the path
vi: Nhiều bản sao của vùng chọn nên được lát vào đường dẫn

en: Multiple glyphs map to the same unicode encoding U+%04X, only one will be used
vi: Có nhiều hình tượng ánh xạ tới cùng một mã Unicode U+%04X
    nên chỉ dùng một cái

en: Multiple master font with more than 16 instances
vi: Gặp phông đa chủ có hơn 16 thể hiện

en: Multiple master font with more than 4 axes
vi: Gặp phông đa chủ có hơn 4 trục

en: Multiple master subroutine called with the wrong number of arguments in %s.
vi: Hàm phụ đa chủ được gọi với số đối số không đúng trong %s.

en: Multiple names for language
vi: Ngôn ngữ có nhiều tên

en: Multiple names when parsing %s for unicode %x
vi: Gặp nhiều tên khi phân tích %s cho Unicode %x.

en: Multiple refs with use-my-metrics
vi: Nhiều tham chiếu đặt « use-my-metrics » (dùng đơn vị đo của tôi)

en: Multiple-Density Font
vi: Phông đa mật độ

en: MultipleEncodingIgnored
vi: Đa bảng mã bị bỏ qua

en: Mundari
vi: Tiếng Mun-đa-ri

en: Musical
vi: Âm nhạc

en: Musical Symbols
vi: Ký hiệu âm nhạc

en: Must be a number
vi: Phải là con số

en: Mutually Exclusive
vi: Loại từ lẫn nhau

en: Myanmar
vi: Tiếng Miến-điện

en: N PUSH Bytes
    Reads an (unsigned) count byte from the
    instruction stream, then reads and pushes
    that many unsigned bytes
vi: N PUSH Bytes
    Đọc một byte đếm (không ký) từ luồng chỉ lệnh,
    sau đó đọc và đẩy số các byte không ký đó

en: N PUSH Words
    Reads an (unsigned) count byte from the
    instruction stream, then reads and pushes
    that many signed 2byte words
vi: N PUSH Words
    Đọc một byte đếm (không ký) từ luồng chỉ lệnh,
    sau đó đọc và đẩy số các từ 2-byte đó

en: N'Ko
vi: Tiếng N'Ko

en: N-Cree
vi: Tiếng Cợ-ri N

en: NEGate
    Negates the top of the stack
vi: NEGate
    Phủ định đầu của đống

en: NFNT (MacBin)
vi: NFNT (MacBinary)

en: NFNT (Resource)
vi: NFNT (tài nguyên)

en: NUL, Default Character
vi: Ký tự mặc định NUL

en: N_ever Interpolate
vi: Không _bao giờ nội suy

en: N_umber Points
vi: Đánh _số điểm

en: Naga-Assamese
vi: Tiếng Na-ga-At-xa-mi

en: Nagari
vi: Tiếng Na-ga-ri

en: Name
vi: Tên

en: Name For Human_s:
vi: Tên thân th_iện:

en: Name List:
vi: Danh sách tên:

en: Name in use
vi: Tên đang dùng

en: Name table too big for windows
vi: Bảng tên quá dài đối với cửa sổ

en: Name this contour
vi: Đặt tên cho đường viền này

en: Name used for Vendor ID field in
    ttf (OS/2 table) font generation.
    Must be no more than 4 characters
vi: Tên nhập vào trường Mã số
    Nhà sản xuất khi tạo ra phông
    TTF (bảng OS/2).
    Chiều dài tối đa là 4 ký tự.

en: Name used for foundry field in bdf
    font generation
vi: Tên nhập vào trường xưởng đúc
    chữ in khi tạo ra phông BFD.

en: Name used twice
vi: Tên dùng hai lần

en: Name, %s%s, too long on line %d of %s
vi: Tên (%s%s) quá dài trên dòng %d của %s

en: Name:
vi: Tên:

en: NameList %s based on %s which could not be found
vi: Danh sách tên %s dựa vào %s mà không thể được tìm

en: NameList %s based on two NameLists
vi: Danh sách tên %s dựa vào hai Danh sách tên

en: NameList base missing
vi: Thiếu cơ sở Danh sách tên

en: NameList based twice
vi: Danh sách tên dựa vào hai lần

en: NameList parsing error
vi: Lỗi phân tích Danh sách tên

en: Named Styles
vi: Kiểu dáng có tên

en: Namelist contains non-ASCII names
vi: Danh sách tên chứa tên khác ASCII

en: Namelist creation failed
vi: Lỗi tạo danh sách tên

en: Names
vi: Tên

en: Nanai
vi: Tiếng Na-nai

en: Naskapi
vi: Tiếng Nat-ka-pi

en: Navigation
vi: Duyệt qua

en: Ndebele
vi: Tiếng N-đe-be-le

en: Ndonga
vi: Tiếng N-đon-ga

en: Ne_xt Control Point
vi: Điểm đ_iều khiển kế

en: Near
vi: Gần

en: Near (%f,%f)
vi: Gần (%f,%f)

en: Needs bitmap font
vi: Cần phông mảng ảnh

en: Negative Width
vi: Bề rộng âm

en: Negative character widths are not allowed in TrueType.
    Do you really want a negative width?
vi: Không cho phép bề rộng ký tự âm trong định dạng TrueType.
    Bạn thực sự muốn đặt bề rộng âm không?

en: Negative glyph widths are not allowed in TrueType
    Do you really want a negative width?
vi: Không cho phép bề rộng hình tượng âm
    trong phông kiểu TrueType.
    Bạn thực sự muốn đặt bề rộng âm không?

en: Negative horizontal kern after the degree of a
    radical if such be present.
vi: Chỗ định âm theo chiều ngang phía trước
    ký hiệu độ của căn thức (nếu có).

en: Nepali
vi: Tiếng Nê-pan

en: Nepali (India)
vi: Tiếng Nê-pan (Ấn Độ)

en: Nested Substitution %.80s
vi: Sự thay thế lồng nhau %.80s

en: Neutral
vi: Trung lập

en: Never Embed/No Editing
vi: Không bao giờ nhúng/Không sửa

en: New Alternate List
vi: Danh sách xen kẽ mới

en: New Anchor Class
vi: Hạng neo mới

en: New Chaining Position
vi: Vị trí tạo dãy mới

en: New Chaining Substitution
vi: Sự thay thế tạo dãy mới

en: New Contextual Glyph Insertion
vi: Sự chèn hình tượng ngữ cảnh mới

en: New Contextual Kerning
vi: Định chỗ ngữ cảnh mới

en: New Contextual Position
vi: Vị trí ngữ cảnh mới

en: New Contextual Substitution
vi: Sự thay thế ngữ cảnh mới

en: New Counter Mask
vi: Bộ lọc đếm mới

en: New Font
vi: Phông mới

en: New Indic Rearrangement
vi: Sự sắp xếp lại Ấn Độ mới

en: New Layer...
vi: Lớp mới...

en: New Ligature
vi: Chữ ghép mới

en: New Lookup Subtable...
vi: Bảng phụ tra tìm mới...

en: New Multiple List
vi: Danh sách bội mới

en: New O_utline Window
vi: Cửa sổ _phác thảo mới

en: New Pair Position
vi: Vị trí cặp mới

en: New Positioning
vi: Định vị mới

en: New Reverse Chaining Substitution
vi: Sự thay thế tạo dãy ngược mới

en: New Sub-Group
vi: Nhóm phụ mới

en: New Substitution Variant
vi: Biến thể thay thế mới

en: New Tai Lu
vi: Tiếng Tai Lu mới

en: New Tai Lue
vi: Tai Lue mới

en: New _Bitmap Window
vi: Cửa sổ _mảng ảnh mới

en: New _Metrics Window
vi: Cửa sổ đơn vị đ_o mới

en: NewCharset
vi: Bộ ký tự mới

en: NewEmSize
vi: Kích cỡ Em mới

en: NewFontNameList
vi: DS Tên Phông Mới

en: NewFontsQuadratic
vi: Phông mới TP/LP

en: Newari
vi: Tiếng Ne-ouă-ri

en: Next CP Angle
vi: Góc ĐK kế

en: Next CP Color
vi: Màu CP tiếp

en: Next CP Dist
vi: Cách ĐK kế

en: Next CP X
vi: X ĐK kế

en: Next CP Y
vi: Y ĐK kế

en: Next CP:
vi: ĐK kế:

en: Next CP: (%f,%f)
vi: ĐK kế: (%f,%f)

en: Next Hint.
vi: Mẹo tiếp.

en: Next On Contour
vi: Đồ kế trên đường viền

en: Next State:
vi: Tình trạng kế:

en: Next _Defined Glyph
vi: Hình tượng _xác định kế

en: Nifty, you've got one of the old Apple/Adobe type1 sfnts here
vi: Ồ, bạn có một của các phông sfnt kiểu 1 Apple/Adobe cũ

en: Nisi
vi: Tiếng Ni-xi

en: Niuean
vi: Tiếng Ni-u-e

en: Nkole
vi: Tiếng N-cô-le

en: No
vi: Không

en: No (useable) bitmap strikes in this TTF font: %s
vi: Không có gạch mảng ảnh có ích trong phông TTF này: %s

en: No Advanced Typography
vi: Không có thuật cấp cao trình bày bản in

en: No Anti-Alias
vi: Không làm trơn

en: No Bitmap Font
vi: Không có phông mảng ảnh

en: No Bitmap Fonts
vi: Không có phông mảng ảnh

en: No Bitmap Strikes
vi: Không có gạch mảng ảnh

en: No Browser
vi: Không có trình duyệt

en: No ByteCode Interpreter
vi: Không có bộ giải thích ByteCode

en: No Change
vi: Chưa đổi

en: No Class
vi: Không hạng

en: No Classification
vi: Không phân loại

en: No Command Specified
vi: Chưa xác định lệnh

en: No Curvature
vi: Không có độ cong

en: No Encoded Glyphs
vi: Không có hình tượng đã mã hoá

en: No Extender Glyphs
vi: Không có hình tượng kéo dài

en: No FreeType
vi: Không có FreeType

en: No Glyph
vi: Không có hình tượng

en: No Glyph Duplicates
vi: Không có hình tượng trùng

en: No Grid Fit
vi: Không vừa lưới

en: No Grid Fit w/ Sym-Smooth
vi: Không vừa lưới và làm mịn đối xứng

en: No Groups
vi: Không có nhóm

en: No Instructions
vi: Không có chỉ lệnh

en: No Intersections
vi: Không có giao

en: No Kern Pairs
vi: Không có cặp định chỗ

en: No Lookup Type Selected
vi: Chưa chọn kiểu sự tra tìm

en: No Lookups
vi: Không tra tìm

en: No Lookups Disabled for Expansion
vi: Không có sự tra tìm nào bị tắt để mở rộng

en: No Lookups Disabled for Shrinkage
vi: Không có sự tra tìm nào bị tắt để co lại

en: No Lookups Enabled for Expansion
vi: Không có sự tra tìm nào được hiệu lực để mở rộng

en: No Lookups Enabled for Shrinkage
vi: Không có sự tra tìm nào được hiệu lực để co lại

en: No Lookups Limiting Expansion
vi: Không có sự tra tìm nào hạn chế mở rộng

en: No Lookups Limiting Shrinkage
vi: Không có sự tra tìm nào hạn chế co lại

en: No Next Control Point
vi: Không co điểm điều khiển kế

en: No Outline Font
vi: Không có phông nét ngoài

en: No Preview
vi: Không có hình xem thử

en: No Previous Control Point
vi: Không co điểm điều khiển trước

en: No ROUNDing of value[ab]
     ab=0 => grey distance
     ab=1 => black distance
     ab=2 => white distance
    Pops a coordinate (26.6), changes it (without
    rounding) to compensate for engine effects
    pushes it back
vi: Không làm tròn giá trị [ab] (NROUND)
     ab=0 -> cách màu xám
     ab=1 -> cách màu đen
     ab=2 -> cách màu trắng
    Bỏ một toạ độ (26.6), thay đổi nó
    (mà không làm tròn) để bù các hiệu ứng
    cơ chế, đẩy nó về

en: No Rename
vi: Không thay tên

en: No Script
vi: Không có chữ viết

en: No Script Tag
vi: Không có thẻ chữ viết

en: No Sequence/Lookups
vi: Không có Dãy/Tra tìm

en: No Slope
vi: Không có dốc

en: No Start Glyph
vi: Không có hình tượng đầu

en: No Sub Font Definition file
vi: Không có tập tin xác định phông con

en: No Subsetting
vi: Không tạo tập con

en: No Subtable
vi: Không có bảng phụ

en: No Symmetric-Smooth
vi: Không làm mịn đối xứng

en: No Vertical Metrics
vi: Không có đơn vị đo theo chiều dọc

en: No Watch Points
vi: Không có điểm theo dõi

en: No _to All
vi: _Từ chối tất cả

en: No applicable lookup subtables
vi: Không có bảng phụ tra tìm thích hợp

en: No argument to operator
vi: Không có đối số tới toán tử

en: No argument to operator %d in private dict
vi: Không có đối số tới toán tử %d trong từ điển riêng

en: No bitmap strikes
vi: Không có gạch mảng ảnh

en: No cidmap file...
vi: Không có tập tin sơ đồ CID...

en: No components
vi: Không có thành phần

en: No curvature info
vi: Không có thông tin độ cong

en: No data
vi: Không có dữ liệu

en: No differences found
vi: Không tìm thấy khác biệt

en: No filename specified in include on line %d of %s
vi: Chưa ghi rõ tên tập tin trong lời bao gồm trên dòng %d của %s

en: No flags specified in lookupflags on line %d of %s
vi: Chưa ghi rõ cờ trong lookupflags (các cờ tra tìm) trên dòng %d của %s

en: No glyph with unicode U+%05x in font
vi: Phông không chứa hình tượng có mã Unicode U+%05x

en: No glyphs from another class may appear here, but %.30s appears here and in class %.30s
vi: Ở đây thì không cho phép hình tượng từ hạng khác,
    nhưng %.30s ở đây và trong hạng %.30s.

en: No glyphs from another class may appear here, but %.30s does
vi: Ở đây không cho phép hình tượng của hạng khác, nhưng %.30s ở đây

en: No glyphs matched
vi: Không tìm thấy

en: No glyphs selected.
vi: Chưa chọn hình tượng.

en: No image will be uploaded.
vi: Không có ảnh nào sẽ được tải lên.

en: No kerning between “%s” and %s in %s whilst it is %d in %s
vi: Không có định chỗ giữa « %s » và %s trong %s, còn là %d trong %s

en: No kerning pairs found in %.200s
vi: Không tìm thấy cặp định chỗ trong %.200s

en: No kerning table for %s
vi: Không có bảng định chỗ cho %s

en: No languages
vi: Không có ngôn ngữ

en: No letters in font
vi: Không có chữ trong phông

en: No lookup named %s
vi: Không có sự tra tìm tên %s

en: No lookup selected
vi: Chưa chọn sự tra tìm

en: No lookups to copy
vi: Không có sự tra tìm cần sao chép

en: No mark in ] (close array)
vi: Không có dấu trong ] (đóng mảng)

en: No mark in cleartomark
vi: Không có dấu trong cleartomark (gột đến dấu)

en: No mark in counttomark
vi: Không có dấu trong counttomark (đếm đến dấu)

en: No marked glyphs allowed in replacement on line %d of %s
vi: Không cho phép hình tượng đã đánh dấu trong sự thay thế trên dòng %d của %s

en: No name for CharStrings dictionary "%s
vi: Không có tên cho từ điển Chuỗi Ký Tự \%s

en: No paths with within a glyph should intersect
vi: Trong hình tượng, không nên có các đường dẫn cắt chéo với nhau

en: No previous point on path in curveto from flex 0 in %s
vi: Không có điểm nằm trước trên đường dẫn trong 'curveto' (cong tới) từ flex 0 trong %s

en: No previous point on path in curveto in %s
vi: Không có điểm nằm trước trên đường dẫn trong hàm curveto (cong tới) trong %s

en: No previous point on path in flex operator in %s
vi: Không có điểm nằm trước trên đường dẫn trong toán tử flex trong %s

en: No previous point on path in lineto from flex 0 in %s
vi: Không có điểm nằm trước trên đường dẫn trong 'lineto' (đường tới) từ flex 0 trong %s

en: No previous point on path in lineto in %s
vi: Không có điểm nằm trước trên đường dẫn trong hàm lineto (đường tới) trong %s

en: No problems detected
vi: Không có lỗi được phát hiện

en: No problems detected in %s
vi: Không có vấn đề được phát hiện trong %s

en: No problems found
vi: Không tìm thấy vấn đề

en: No scripts
vi: Không có chữ viết

en: No selection
vi: Chưa chọn gì

en: No significant differences found
vi: Không tìm thấy sự khác nhau đáng kể

en: No substitution specified on line %d of %s
vi: Chưa ghi rõ sự thay thế trên dòng %d của %s

en: No such file
vi: Không có tập tin như vậy

en: Nogai
vi: Tiếng No-gai

en: Non Linear Transform
vi: Chuyển dạng không tuyến...

en: Non uniform scaling for horizontal counters and side bearings
vi: Không nên co giãn đều các bộ đếm theo chiều ngang và các vị trí phương hướng bên

en: Non-ASCII glyphnames
vi: Tên hình tượng khác ASCII

en: Non-Basic Multilingual Plane
vi: Mặt Phẳng Đa Ngôn Ngữ Không Cơ Bản

en: Non-Straight Arms/Double Serif
vi: Tay không thẳng/Chân đôi

en: Non-Straight Arms/Horizontal
vi: Tay không thẳng/Ngang

en: Non-Straight Arms/Single Serif
vi: Tay không thẳng/Chân đơn

en: Non-Straight Arms/Vertical
vi: Tay không thẳng/Dọc

en: Non-Straight Arms/Wedge
vi: Tay không thẳng/Nêm

en: Non-Unicode Glyphs
vi: Hình tượng khác Unicode

en: Non-_Integral coordinates
vi: Toạ độ khác số ngu_yên

en: Non-existant glyph
vi: Hình tượng không tồn tại

en: Non-integral coordinates
vi: Toạ độ khác số nguyên

en: Non-standard Em-Size
vi: Kích cỡ Em không chuẩn

en: None
vi: Không có

en: None of the glyphs in the current font match any names or code points in the selected groups
vi: Không có hình tượng trong phông hiện thời mà tương ứng với tên hay điểm mã trong những nhóm đã chọn.

en: Nonsensical class assigned to a glyph-- class=%d is too big. Glyph=%d
vi: Hạng vô ích được gán cho hình tượng: hạng=%d quá lớn. Hình tượng=%d

en: Noon
vi: Trưa

en: Nord
vi: Bắc

en: Normal
vi: Chuẩn

en: Normal Background:
vi: Nền bình thường:

en: Normal Distance: %.2f Along Spline: %.2f
vi: Khoảng cách chuẩn tác: %.2f  Theo chốt trục: %.2f

en: Normal Sans
vi: Không chân chuẩn

en: Normal Text Color:
vi: Màu chữ bình thường:

en: Normal/Boxed
vi: Chuẩn/Trong hộp

en: Normal/Contact
vi: Chuẩn/Chạm

en: Normal/Flattened
vi: Chuẩn/Bị dát phẳng

en: Normal/Off-Center
vi: Chuẩn/Lệch tâm

en: Normal/Rounded
vi: Chuẩn/Tròn

en: Normal/Square
vi: Chuẩn/Vuông

en: Normal/Weighted
vi: Chuẩn/Có đậm

en: Normalize Design Vector Function:
vi: Hàm tiêu chuẩn hoá véc-tơ thiết kế:

en: Normalized Settings:
vi: Thiết lập đã tiêu chuẩn hoá:

en: Normalized position of this design along each axis
vi: Vị trí đã tiêu chuẩn hoá của sơ đồ thiết kế này trên mỗi trục

en: Normally simplify will not change the slope of the contour at the points.
vi: Bình thường chức năng giản dị hoá sẽ không sửa đổi dốc của đường viền tại điểm.

en: Normally simplify will not remove points at the extrema of curves
    (both PostScript and TrueType suggest you retain these points)
vi: Bình thường chức năng giản dị hoá sẽ không gỡ bỏ điểm
    tại thái cực của đường cong (cả hai PostScript và TrueType
    đều đề nghị bạn giữ lại những điểm này).

en: Normally the Tile will consist of everything
    within the minimum bounding box of the tile --
    so adjacent tiles will abut directly on one
    another. If you wish whitespace between tiles
    set this flag
vi: Bình thường, đã lát sẽ chứa mọi thứ
    bên trong hộp mép tối thiểu của đã lát,
    vậy các đã lát kề nhau sẽ tiếp giáp đúng
    với nhau. Muốn đặt khoảng trắng giữa
    các đá lát thì bật tùy chọn này.

en: North American ideographs and pictograms
vi: Chữ viết ghi ý và chữ hình vẽ của vùng Bắc Mỹ

en: Northern Sami
vi: Tiếng Bắc Xă-mi

en: Northern Tai
vi: Tiếng Bắc Tai

en: Norway House Cree
vi: Tiếng Cợ-ri nhà Na Uy

en: Norwegian
vi: Tiếng Na Uy

en: Norwegian (Bokmal)
vi: Tiếng Na Uy (Bokh-man)

en: Norwegian (Nynorsk)
vi: Tiếng Na Uy (Ny-noa-x-kh)

en: Not ASCII
vi: Không ASCII

en: Not EQual
    Pops two values, tests for inequality, pushes result(0/1)
vi: Not EQual
    Bỏ hai giá trị, thử tình trạng không bằng nhau,
    đẩy kết quả (0/1)

en: Not Found
vi: Không tìm thấy

en: Not Guides
vi: Không phải chỉ dẫn

en: Not Safe for Work
vi: Không an toàn khi làm việc

en: Not a (metafont) gf file %.200s
vi: Không phải là tập tin gf (siêu phông) %.200s

en: Not a (metafont) pk file %.200s
vi: Không phải là tập tin pk (siêu phông) %.200s

en: Not a CID format
vi: Không phải là định dạng CID

en: Not a CID-keyed font
vi: Không phải là phông đã khoá CID

en: Not a Unicode Character
vi: Không phải ký tự Unicode

en: Not a bdf file
vi: Không phải là tập tin bdf.

en: Not a bdf file %.200s
vi: Không phải là tập tin bdf %.200s

en: Not a gf file
vi: Không phải là tập tin gf.

en: Not a pcf file
vi: Không phải là tập tin pcf

en: Not a pk file
vi: Không phải là tập tin pk.

en: Not a plate file
vi: Không phải là tập tin đĩa

en: Not an X11 pcf file %.200s
vi: Không phải là tập tin pcf X11 %.200s.

en: Not attached to a feature
vi: Không gắn với tính năng

en: Not classified
vi: Chưa phân loại

en: Not enough glyphs
vi: Không đủ hình tượng

en: Not enough lines
vi: Không đủ đường

en: Not in Collection
vi: Không nằm trong tập hợp

en: Not quadratic
vi: Không toàn phương

en: Not sure if this is an error...
vi: Không chắc nếu đây là một lỗi...

en: Notational systems
vi: Hệ thống phụ chú

en: Notdef name
vi: Tên notdef

en: Nothing Loaded
vi: Chưa nạp gì

en: Nothing Selected
vi: Chưa chọn gì

en: Nothing found
vi: Không tìm thấy

en: Nothing on stack to print
vi: Không có gì trên đống cần in

en: Nothing to match.
vi: Không có gì cần khớp.

en: Nothing to trace
vi: Không có gì cần đồ lại

en: Nothng found.
vi: Không tìm thấy.

en: November
vi: Tháng Mười Một

en: Nukta Forms
vi: Hình Nuc-ta

en: Num1:
vi: Tử 1:

en: Num2:
vi: Tử 2:

en: Num3:
vi: Tử 3:

en: Number Forms
vi: Dạng số

en: Number expected
vi: Số mong đợi

en: Number of Axes:
vi: Số trục:

en: Number of Master Designs:
vi: Số sơ đồ thiết kế chủ :

en: Number of star points/Polygon vertices
vi: Số điểm sao / đỉnh đa giác

en: Number out of range
vi: Con số ở ngoại phạm vi

en: Number out of range: %g in type2 output (must be [-65536,65535])
vi: Con số ở ngoại phạm vi : %g trong kết xuất kiểu 2 (phải là [-65536,65535])

en: Number too long on line %d of %s
vi: Con số quá dài trên dòng %d của %s

en: Numerators
vi: Tử số

en: Numeric Field
vi: Trường thuộc số

en: Numeric Field (Spinner)
vi: Trường thuộc số (nút xoay tròn)

en: Numeric Field Sign
vi: Ký hiệu trường thuộc số

en: Numeric Forms
vi: Dạng số

en: Nyanja/Chewa
vi: Tiếng Nai-an-gia

en: Nynorsk
vi: Tiếng Ny-noa-x-kh

en: O Black Letter
vi: TH Chữ đen

en: O Decorative
vi: TH Trang trí

en: O Engraver
vi: TH Khắc

en: O Miscellaneous
vi: TH Lặt vặt

en: O Three Dimensional
vi: TH Ba chiều

en: ODD
    Pops one value, rounds it and tests if it is odd(0/1)
vi: ODD
    Bỏ một giá trị, làm tròn nó và thử nếu nó là một con số lẻ (0/1)

en: OEM Charset
vi: Bộ ký tự OEM

en: OFL website
vi: Trang chủ OFL

en: OFLib Name:
vi: Tên OFLib:

en: OS/2 -> Charsets
vi: OS/2 -> Bộ ký tự

en: OS/2 and Windows specific metrics table
vi: bảng đơn vị đo đặc trưng cho OS/2 và Windows

en: OS2Version|Automatic
vi: Tự động

en: OSS Calligraphic
vi: OSS Viết đẹp

en: OSS Contemporary
vi: OSS cùng thời

en: OSS Dutch Modern
vi: OSS Hoà Lan hiện đại

en: OSS Dutch Trad
vi: OSS Hoà Lan truyền thống

en: OSS Miscellaneous
vi: OSS Linh tinh

en: OSS Modified Venetian
vi: OSS Vơ-ni-đơ đã sửa đổi

en: OSS Rounded Legibility
vi: OSS Rõ ràng làm tròn

en: OSS Venetian
vi: OSS Vơ-ni-đơ

en: OT _Glyph Class:
vi: Hạng hình tượng _OT:

en: O_pen Paths
vi: _Mở đường dẫn

en: O_verlap
vi: Chồng lấ_p

en: Obli_que...
vi: _Xiên...

en: Oblique Slant...
vi: Méo xiên...

en: Oblique/Boxed
vi: Xiên/Trong hộp

en: Oblique/Contact
vi: Xiên/Chạm

en: Oblique/Flattened
vi: Xiên/Bị dát phẳng

en: Oblique/Off-Center
vi: Xiên/Lệch tâm

en: Oblique/Rounded
vi: Xiên/Tròn

en: Oblique/Square
vi: Xiên/Vuông

en: Oblique/Weighted
vi: Xiên/Có đậm

en: Obsolete table for a type1 CID keyed font
vi: Bảng quá cũ đối với một phông chữ đặt khoá CID Type1

en: Obsolete table for a type1 font
vi: Bảng quá cũ đối với một phông chữ Type1

en: Obtuse Cove
vi: Cove tù

en: Obtuse Sans
vi: Không chân tù

en: Obtuse Square Cove
vi: Cove vuông tù

en: Occitan
vi: Tiếng Óc-xi-tan

en: October
vi: Tháng Mười

en: Odd number of elements in BlueValues/OtherBlues array.
vi: Số yếu tố lẻ trong mảng Giá trị màu xanh/Xanh khác.

en: Odd number of elements in FamilyBlues/FamilyOtherBlues array.
vi: Số yếu tố lẻ trong mảng Nhóm màu xanh/Nhóm màu xanh khác.

en: Off
vi: Tắt

en: Offset
vi: Bù

en: Offset %
vi: %% bù

en: Offset in JSTF table is too big. The resultant font will not work.
vi: Bảng JSTF có hiệu quá lớn thì phông chữ kết quả không hoạt động được.

en: Offset text from path by:
vi: Bù lại văn bản với đường dẫn theo:

en: Offsets from def. baseline:  romn: %d  idcn: %d  ideo: %d  hang: %d  math: %d
vi: Hiệu so với đường cơ bản def.: romn: %d  idcn: %d  ghiý: %d  treo: %d  toán: %d

en: Ofm Save Failed
vi: Lỗi lưu OFM

en: Often if a point is slightly off from a hint
    it is because a stem is made up
    of several segments, and one of them
    has the wrong width.
vi: Thường nếu một điểm không nằm
    chính xác trên lời gợi ý, đó là vìmột cuống chứa vài đoạn, và
    một đoạn có bề rộng không đúng.

en: Ogham
vi: Tiếng Ogam

en: Oji-Cree
vi: Tiếng Ô-gi Cợ-ri

en: Ojibway
vi: Tiếng Ô-gip-ouê

en: Ol Chiki
vi: On Chi-khi

en: Old Italic
vi: Nghiêng cũ

en: Old Italic (Etruscan, Oscan, etc.)
vi: Nghiêng cũ (Etrusca, Osca v.v.)

en: Old Outline Color
vi: Màu nét ngoài cũ

en: Old Persian
vi: Tiếng Ba Tư cũ

en: Old Persian cuneiform
vi: Chữ hình nêm Ba Tư cũ

en: Old Style
vi: Kiểu cũ

en: Old Style Serifs
vi: Chân kiểu cũ

en: Old sfd file
vi: Tập tin sfd cũ

en: Old style 'kern'
vi: 'kern' kiểu cũ

en: Oldstyle Figures
vi: Hình kiểu cũ

en: On
vi: Bật

en: On Windows many apps will have problems with this font's kerning, because because %d of its glyph kern pairs cannot be mapped to unicode-BMP kern pairs
vi: Trên hệ điều hành Windows thì rất nhiều ứng dụng sẽ gặp khó khăn trong việc định chỗ của phông chữ này, vì %d của các cặp định chỗ hình tượng của nó không ánh xạ được tới cặp định chỗ BMP Unicode

en: Once upon a time, Adobe assigned PUA (public use area) encodings
    for many stylistic variants of characters (small caps, old style
    numerals, etc.). Adobe no longer believes this to be a good idea,
    and recommends that these encodings be ignored.
    
     The assignments were originally made because most applications
    could not handle OpenType features for accessing variants. Adobe
    now believes that all apps that matter can now do so. Applications
    like Word and OpenOffice still can't handle these features, so
     fontforge's default behavior is to ignore Adobe's current
    recommendations.
    
    Note: This does not affect figuring out unicode from the font's encoding,
    it just controls determining unicode from a name.
vi: Ngày xửa ngày xưa, công ty Adobe đã gán các bảng mã PUA
    (vùng dùng công cộng) cho nhiều biến thể văn phong của ký tự
    (chữ hoa nhỏ, chữ số kiểu cũ v.v.). Adobe không còn thấy lại
    ứng xử này là một ý kiến tốt thì khuyên mọi người bỏ qua
    các bảng mã này.
    
    Các sự gán này đã được làm đầu tiên vì lúc đó phần lớn ứng dụng
    không thể quản lý các tính năng OpenType để truy cập đến biến thể.
    Adobe lúc bây giờ thấy rằng tất cả các ứng dụng đáng kể có
    khả năng quản lý. Tuy nhiên, ứng dụng như Word và OpenOffice.org
    vẫn còn không thể quản lý các tính năng này, vì vậy ứng xử mặc định
    của FontForge là bỏ qua các ý kiến của Adobe trong trường hợp này.
    
    Ghi chú : tùy chọn này không có tác động hàm tính Unicode
    từ bảng mã của phông: nó chỉ điều khiển cách tính Unicode từ tên.

en: Once you have a final version of your font
    and if your font is licensed under the Open
    Font License, then you might consider uploading
    it to the Open Font Library. This is a website
    of Free/Libre fonts.
    
    You must have previously registered with OFLib
    and have a valid username/password there.
    
    Obviously you must be connected to the internet
    for this to work.
vi: Một khi bạn tạo phiên bản cuối cùng của phông,
    và nếu phông được cấp dưới Giấy Phép Phông Mở SIL,
    khuyên bạn tải nó lên Thư Viện Phông Mở
    (Open Font Library, OFLib). Đây là một địa chỉ Web
    là trung tâm các phông tự do/nguồn mở.
    
    Trước tiên, bạn cần phải đăng ký với Thư viện này,
    và có tên người dùng và mật khẩu hợp lệ.
    
    Cũng cần phải kết nối tới Internet. ;)

en: One of the bitmap fonts specified, %1$d, is not an integral scale up of the smallest font, %2$d (or is too large a factor)
vi: Một của những phông mảng ảnh đã xác định, %1$d, không phải là kết quả của hàm phóng to phông nhỏ nhất %2$d theo số nguyên (hay là hệ số quá lớn)

en: One of the fonts %1$d,%2$d is missing glyph %3$d
vi: Một của những phông %1$d,%2$d còn thiếu hình tượng %3$d

en: One of the multiple master instances contains quadratic splines. It must be converted to cubic splines before it can be used in a multiple master
vi: Một của những thể hiện đa chủ (MM) chứa chốt trục toàn phương. Nó phải được chuyển đổi sang chốt trục lập phương, để được dùng trong cái đa chủ.

en: Only Bitmaps may be embedded.
    Outline descriptions may not be
    (if font file contains no bitmaps
    then nothing may be embedded).
vi: Chỉ mảng ảnh có thể nhúng được.
    Mô tả nét ngoài không thể
    (nếu tập tin phông không chứa
    mảng ảnh nên không thể nhúng gì).

en: Only Embed Bitmaps
vi: Chỉ nhúng mảng ảnh

en: Only One Font
vi: Chỉ một phông

en: Only a single character allowed
vi: Cho phép chỉ một ký tự riêng lẻ

en: Only kern glyphs closer
vi: Chỉ định chỗ hình tượng gần hơn

en: Only one font may be imported into the background
vi: Có thể nhập khẩu về sau chỉ một phông

en: Only relevant in a truetype font, this flag indicates that if the reference
    is translated, then the translation should be rounded during grid fitting.
vi: Chỉ thích hợp trong phông TrueType: cờ này ngụ ý rằng
    nếu tham chiếu được dời, giá trị dời nên được làm trộn trong khi vừa lưới.

en: Only relevant in a truetype font, this flag indicates that the width
    of the composite glyph should be the same as the width of this reference.
vi: Chỉ thích hợp trong phông TrueType: cờ này ngụ ý rằng
    hình tượng ghép nên có cùng một bề rộng với tham chiếu này.

en: Only relevant in a truetype font, this flag indicates that this
    reference should not be translated normally, but rather its position
    should be determined by moving the reference so that the indicated
    point in the reference falls on top of the indicated point in the base
    character.
vi: Chỉ thích hợp trong phông TrueType: cờ này ngụ ý rằng
    tham chiếu này không nên được dời một cách bình thường,
    vị trí nó nên được quyết định bằng cách di chuyển tham chiếu
    để làm cho điểm đã ngụ ý trong tham chiếu nằm đúng
    trên điểm đã ngụ ý trong ký tự cơ sở.

en: Only search characters selected in the fontview.
    Normally we search all characters in the font.
vi: Tìm kiếm chỉ trong các ký tự đã chọn trong ô xem phông.
    Bình thường tìm kiếm qua tất cả các ký tự trong phông.

en: Only search the selected glyphs, and unselect
    any characters which do not match this search
vi: Tìm kiếm chỉ trong các hình tượng đã chọn,
    và bỏ chọn ký tự nào không tương ứng với
    chuỗi tìm kiếm này.

en: Only the first 256 glyphs in the encoding will be used
vi: Chỉ 256 hình tượng thứ nhất trong bảng mã này sẽ được dùng

en: Opacity
vi: Độ đục

en: Opacity:
vi: Độ mờ đục:

en: Open
vi: Mở

en: Open Contour
vi: Mở đường viền

en: Open Font
vi: Mở phông

en: Open Font Library
vi: Mở Thư Viện Phông

en: Open Font Library...
vi: Mở Thư Viện Phông...

en: Open Glyph
vi: Mở hình tượng

en: Open Reference
vi: Mở tham chiếu

en: Open failed
vi: Lỗi mở

en: Open/Closed contour mismatch in glyph “%s”
vi: Hình tượng « %s » có đường viền mở/đóng không tương ứng

en: OpenCharsInNewWindow
vi: Mở Ký Tự ở Cửa Sổ Mới

en: OpenType (Mac dfont)
vi: OpenType (dfont Mac)

en: OpenType Contextual or Chaining subtables may be in one
     of three formats. The context may be specified either
     as a string of specific glyphs, a string of glyph classes
     or a string of coverage tables
    In the first format you must specify a string of glyph-names
     In the second format you must specify a string of class numbers
     In the third format you must specify a string each element
      of which may contain several glyph-names
    For chaining subtables you may also specify backtrack and
     lookahead lists.
vi: Bảng phụ OpenType kiểu Ngữ cảnh hay Tạo dãy
    có thể theo một của ba định dạng khác nhau.
    Ngữ cảnh ghi rõ được dưới dạng:
     1. một chuỗi các hình tượng cụ thể (ghi rõ một chuỗi các tên hình tượng)
     2. một chuỗi các hạng hình tượng (ghi rõ một chuỗi các số thứ tự hạng)
     3. một chuỗi các bảng bao quát (ghi rõ một chuỗi trong đó mỗi phần tử
    		có thể chứa vài tên hình tượng)
    Đối với bảng phụ tạo dãy, bạn cũng có thể ghi rõ danh sách
    kiểu rút lùi và nhín trước.

en: OpenType Tables
vi: Bảng OpenType

en: OpenType fonts must have a version greater than 1
    Use Element->Font Info->OS/2->Misc to change this.
vi: Phông OpenType phải có một phiên bản lớn hơn 1.
    Hãy sử dụng « Phần tử > Thông tin phông » OS/1 » để thay đổi.

en: OpenTypeFeature|New
vi: Mới

en: OpenType|Lookups
vi: Sự tra tìm

en: Optical Bounds
vi: Mép quang

en: Optical Character Recognition
vi: Nhận dạng Ký tự Quang học

en: Optimized For ClearType
vi: Tối ưu hoá cho ClearType

en: Optionally, add this mapping to the lookup subtable:
vi: Tùy chọn, thêm vào bảng phụ tra tìm sự ánh xạ này:

en: Options
vi: Tùy chọn

en: Ordinals
vi: Số thứ tự

en: Orig layer
vi: Lớp gốc

en: Origin
vi: Gốc

en: Origin:
vi: Gốc:

en: Original Color
vi: Màu gốc

en: Original Y Position
vi: Vị trí Y gốc

en: Oriya
vi: Tiếng O-ri-ya

en: Ornamentals
vi: Trang Hoàng

en: Ornaments
vi: Đồ trang hoàng

en: Oromo
vi: Tiếng Ô-rô-mô

en: Osmanya
vi: Tiếng Ox-ma-nia

en: Ossetian
vi: Tiếng Ô-xê-ti

en: Other ...
vi: Khác ...

en: Other Info
vi: Thông tin khác

en: Other artists involved in the design of this font.
    Collaborators, etc.
vi: Các nghệ sĩ khác đã đóng góp cùng thiết kế phông này.

en: Other:
vi: Khác:

en: Others
vi: Khác

en: Out Of Order
vi: Sai thứ tự

en: Out of Range
vi: Ở ngoại phạm vi

en: Out of memory
vi: Tràn bộ nhớ

en: Outer Shadow
vi: Bóng bên ngoài

en: Outline
vi: Phác thảo

en: Outline Default Button
vi: Nút mặc định nét ngoài

en: Outline Fonts
vi: Phông nét ngoài

en: Outline Glyphs
vi: Nét ngoài hình tượng

en: Outline Inner Border
vi: Viền bên trong nét ngoài

en: Outline Outer Border
vi: Viền bên ngoài nét ngoài

en: Outline View
vi: Ô xem nét ngoài

en: Outline View 2
vi: Ô xem nét ngoài 2

en: Outline Width
vi: Bề rộng nét ngoài

en: Outline Width:
vi: Bề rộng nét ngoài:

en: Outlining glyphs
vi: Đang vẽ nét ngoài các hình tượng...

en: Output AFM
vi: Xuất AFM

en: Output Font Log
vi: Xuất bản ghi phông

en: Output Glyph Map
vi: Xuất sơ đồ hình tượng

en: Output OFM & CFG
vi: Xuất OFM và CFG

en: Output PFM
vi: Xuất PFM

en: Output TFM & ENC
vi: Xuất TFM và ENC

en: Output error
vi: Lỗi xuất

en: Over/Underbars
vi: Gạch dưới/trên

en: OverbarExtraAscender:
vi: Vùng trên thanh trên:

en: OverbarRuleThickness:
vi: Độ dày thước thanh trên:

en: OverbarVerticalGap:
vi: Khe dọc thanh trên:

en: Overlapped Hints
vi: Gợị ý chồng lấp

en: PCL 5 data table
vi: bảng dữ liệu PCL 5

en: PDF page graphics
vi: Đồ họa trang PDF

en: PM
vi: Buổi chiều/tối

en: POP top stack element
vi: POP (bỏ) phần tử đống đầu

en: PS CID
vi: PostScript CID

en: PS Glyph Names
vi: Tên hình tượng PostScript

en: PS Hints
vi: Gợi ý PS

en: PS Interpretion
vi: Giải thích PS

en: PS Multiple Master(A)
vi: PostScript đa chủ (A)

en: PS Multiple Master(B)
vi: PostScript đa chủ (B)

en: PS Private
vi: PS Riêng

en: PS Type 0
vi: PostScript kiểu 0

en: PS Type 1 (Ascii)
vi: PostScript kiểu 1 (ASCII)

en: PS Type 1 (Binary)
vi: PostScript kiểu 1 (nhị phân)

en: PS Type 1 (MacBin)
vi: PostScript kiểu 1 (MacBinary)

en: PS Type 1 (Multiple)
vi: PostScript kiểu 1 (đa)

en: PS Type 1 (Resource)
vi: PostScript kiểu 1 (tài nguyên)

en: PS Type 3
vi: PostScript kiểu 3

en: PS Type3 Bitmap
vi: Mảng ảnh PostScript kiểu 3

en: PS UID
vi: UID PostScript

en: PUSH Byte[abc]
     abc is the number-1 of bytes to push
    Reads abc+1 unsigned bytes from
    the instruction stream and pushes them
vi: PUSH Byte[abc]
     abc là số (-1) các byte cần đẩy
    Đọc abc+1 byte đã ký từ luồng chỉ lệnh,
    và đẩy chúng

en: PUSH Word[abc]
     abc is the number-1 of words to push
    Reads abc+1 signed words from
    the instruction stream and pushes them
vi: PUSH Word[abc]
     abc là số (-1) các từ cần đẩy
    Đọc abc+1 từ đã ký từ luồng chỉ lệnh,
    và đẩy chúng

en: P_FM Family
vi: Nhóm P_FM

en: P_en
vi: _Bút

en: P_rev Control Point
vi: Điểm điề_u khiển lùi

en: Padding
vi: Đệm

en: Padding:
vi: Đệm:

en: Page Setup
vi: Thiết lập trang

en: Page_Size:
vi: _Cỡ trang:

en: Pahlavi
vi: Tiếng Pa-la-vi

en: Pair
vi: Cặp

en: Pair Position (kerning)
vi: Vị trí cặp (định chỗ)

en: Pairwise Pos
vi: Vị trí theo cặp

en: Pairwise Positioning (kerning)
vi: Định vị theo cặp (định chỗ)

en: Palaung
vi: Tiếng Pa-laung

en: Pale_ttes
vi: _Bảng chọn

en: Palestinian Aramaic
vi: Tiếng Xy-ri Pa-le-x-tính

en: Pali
vi: Tiếng Pa-li

en: Palm OS Bitmap
vi: Mảng ảnh Palm OS

en: Palpa
vi: Tiếng Pan-pa

en: PanoseArmStyle|Any
vi: Bất kỳ

en: PanoseArmStyle|No Fit
vi: Không vừa

en: PanoseContrast|Any
vi: Bất kỳ

en: PanoseContrast|High
vi: Cao

en: PanoseContrast|Low
vi: Thấp

en: PanoseContrast|Medium
vi: Vừa

en: PanoseContrast|Medium High
vi: Vừa cao

en: PanoseContrast|Medium Low
vi: Vừa thấp

en: PanoseContrast|No Fit
vi: Không vừa

en: PanoseContrast|None
vi: Không có

en: PanoseContrast|Very High
vi: Rất cao

en: PanoseContrast|Very Low
vi: Rất thấp

en: PanoseFamily|Any
vi: Bất kỳ

en: PanoseFamily|No Fit
vi: Không vừa

en: PanoseLetterform|Any
vi: Bất kỳ

en: PanoseLetterform|No Fit
vi: Không vừa

en: PanoseMidline|Any
vi: Bất kỳ

en: PanoseMidline|Constant/Pointed
vi: Liên tiếp/Nhọn

en: PanoseMidline|Constant/Serifed
vi: Liên tiếp/Bị thêm chân

en: PanoseMidline|Constant/Trimmed
vi: Liên tiếp/Bị xén

en: PanoseMidline|High/Pointed
vi: Cao/Nhọn

en: PanoseMidline|High/Serifed
vi: Cao/Bị thêm chân

en: PanoseMidline|High/Trimmed
vi: Cao/Bị xén

en: PanoseMidline|Low/Pointed
vi: Thấp/Nhọn

en: PanoseMidline|Low/Serifed
vi: Thấp/Bị thêm chân

en: PanoseMidline|Low/Trimmed
vi: Thấp/Bị xén

en: PanoseMidline|No Fit
vi: Không vừa

en: PanoseMidline|Standard/Pointed
vi: Chuẩn/Nhọn

en: PanoseMidline|Standard/Serifed
vi: Chuẩn/Bị thêm chân

en: PanoseMidline|Standard/Trimmed
vi: Chuẩn/Bị xén

en: PanoseProportion|Any
vi: Bất kỳ

en: PanoseProportion|No Fit
vi: Không vừa

en: PanoseSerifs|Any
vi: Bất kỳ

en: PanoseSerifs|No Fit
vi: Không vừa

en: PanoseSerifs|Thin
vi: Mỏng

en: PanoseSerivfs|Rounded
vi: Hình tròn

en: PanoseSerivfs|Square
vi: Vuông

en: PanoseStrokeVariation|Any
vi: Bất kỳ

en: PanoseStrokeVariation|No Fit
vi: Không vừa

en: PanoseUse|Default
vi: Mặc định

en: PanoseWeight|Any
vi: Bất kỳ

en: PanoseWeight|No Fit
vi: Không vừa

en: PanoseWeight|Thin
vi: Mỏng

en: PanoseXHeight|Any
vi: Bất kỳ

en: PanoseXHeight|Constant/Large
vi: Liên tiếp/Lớn

en: PanoseXHeight|Constant/Small
vi: Liên tiếp/Nhỏ

en: PanoseXHeight|Constant/Standard
vi: Liên tiếp/Chuẩn

en: PanoseXHeight|Ducking/Large
vi: Ducking/Lớn

en: PanoseXHeight|Ducking/Small
vi: Ducking/Nhỏ

en: PanoseXHeight|Ducking/Standard
vi: Ducking/Chuẩn

en: PanoseXHeight|No Fit
vi: Không vừa

en: Panose|_Family
vi: _Nhóm

en: Panose|_Weight
vi: Độ đậ_m

en: Papiamentu
vi: Tiếng Pa-pi-a-men-tu

en: Parent Folder
vi: Thư mục cha

en: Parse Error
vi: Lỗi phân tích

en: Parts List
vi: Danh sách phần

en: Pashto
vi: Tiếng Pas-tô

en: Passed Validation
vi: Đã đỗ tiến trình hợp lệ hoá

en: Password on OFLib
vi: Mật khẩu ở OFLib

en: Password:
vi: Mật khẩu :

en: Password?
vi: Mật khẩu ?

en: Paste After
vi: Dán sau

en: Paste Into
vi: Dán vào

en: Pasting...
vi: Đang dán...

en: Path Length: %g
vi: Độ dài đường dẫn: %g

en: Paths
vi: ĐDẫn

en: Pattern
vi: Mẫu

en: Pattern Size:
vi: Kích cỡ mẫu:

en: Pattern:
vi: Mẫu :

en: Pen Slanted
vi: Bút xiên

en: Pen _Angle:
vi: _Góc bút:

en: Per glyph baseline data
vi: Theo dữ liệu về đường cơ bản của hình tượng

en: Percentage scale down for script level 1
vi: Phần trăm cần giảm dần cho chữ viết cấp 1

en: Percentage scale down for script level 2
vi: Phần trăm cần giảm dần cho chữ viết cấp 2

en: Perform a perspective transformation on the selection
vi: Chuyển dạng phối cảnh của vùng chọn

en: Perp Sans
vi: Không chân vuông góc

en: Perspecti_ve
vi: _Góc nhín

en: Petite Caps
vi: Chữ hoa rất nhỏ

en: PfaEdit Table
vi: Bảng PfaEdit

en: Pfm Save Failed
vi: Lỗi lưu PFM

en: Phags-pa
vi: Tiếng Pha-gh-x-pa

en: Phaistos
vi: Tiếng Phai-x-to-x

en: Phaistos Disc
vi: Đĩa Phai-x-to-xợ

en: Phoenician
vi: Tiếng Phê-ni-xi

en: Phonetic Extensions
vi: Phần mở rộng ngữ âm

en: Phonetic Extensions Supplement
vi: Phần bổ sung phần mở rộng ngữ âm

en: Physical screen width, measured in centimeters
    For this to take effect you must save the resource data (press the [Save] button)
    and restart fontforge
vi: Chiều rộng vật lý của màn hình, đo theo xen-ti-mét
    Để thiết lập này có tác động thì bạn cần phải lưu dữ liệu tài nguyên
    (bấm nút [Lưu]), sau đó khởi chạy lại FontForge.

en: Physical screen width, measured in inches
    For this to take effect you must save the resource data (press the [Save] button)
    and restart fontforge
vi: Chiều rộng vật lý của màn hình, đo theo insơ
    Để thiết lập này có tác động thì bạn cần phải lưu dữ liệu tài nguyên
    (bấm nút [Lưu]), sau đó khởi chạy lại FontForge.

en: Pick a CMap subtable
vi: Chọn một bảng phụ CMap

en: Pick a color
vi: Chọn một màu

en: Pick a font, any font...
vi: Chọn một phông, bất cứ phông nào...

en: Pick a page
vi: Chọn một trang

en: Pick a substitution to display in the window.
vi: Chọn một sự thay thế cần hiển thị trong cửa sổ.

en: Pictorial
vi: Báo ảnh

en: Pilipino (Filipino)
vi: Tiếng Phi-li-pi-nô

en: Pixel List
vi: Danh sách điểm ảnh

en: Pixel Size
vi: Kích cỡ điểm ảnh

en: Pixel Sizes:
vi: Kích cỡ điểm ảnh:

en: Pixel size does not match sum of Font ascent+descent in %s
vi: Kích cỡ điểm ảnh không tương ứng với tổng giá trị Lên+Xuống phông trong %s.

en: Pixel size too big in device table on line %d of %s
vi: Kích cỡ điểm ảnh quá lớn trong bảng thiết bị trên dòng %d của %s

en: Pixel size:
vi: Cỡ điểm ảnh:

en: Pixel size?
vi: Cỡ điểm ảnh?

en: PixelSize|New
vi: Mới

en: Please close %s before inserting it into a CID font
vi: Hãy đóng %s trước khi chèn nó vào một phông CID.

en: Please close font
vi: Hãy đóng phông

en: Please don't do that
vi: Không nên làm đó

en: Please identify a glyph by name, and FontForge will add an anchor to that glyph.
vi: Nhận diện hình tượng theo tên để FontForge thêm neo vào hình tượng đó.

en: Please name the %dth encoding in this file
vi: Hãy đặt tên của bảng mã thứ %d trong tập tin này

en: Please name the %s encoding in this file
vi: Hãy đặt tên của bảng mã %s trong tập tin này

en: Please name this contour
vi: Hãy nhập tên cho đường viền này

en: Please name this encoding
vi: Hãy đặt tên của bảng mã này

en: Please name this subtable
vi: Hãy đặt tên của bảng phụ này

en: Please provide the name of an encoding in the iconv database which you want in the menu.
vi: Hãy cung cấp tên của bảng mã nằm trong cơ sở dữ liệu iconv mà bạn muốn thêm vào trình đơn.

en: Please read the OFL
vi: Hãy đọc giấy phép OFL

en: Please select a CID ordering
vi: Hãy chọn thứ tự CID

en: Please set the Axis Type field
vi: Hãy đặt trường Kiểu Trục

en: Please specify a 4 letter opentype script tag
vi: Hãy ghi rõ một thẻ chữ viết OpenType kiểu 4 chữ

en: Please specify a bitmap magnification factor.
vi: Hãy ghi rõ hệ số phóng to mảng ảnh.

en: Please specify a comma separated list of 4 letter opentype language tags
vi: Hãy ghi rõ một danh sách định giới bằng dấu phẩy chứa các thẻ ngôn ngữ OpenType kiểu 4 chữ

en: Please specify a new supplement for %.20s-%.20s
vi: Hãy xác định một phần bổ sung mới cho %.20s-%.20s.

en: Please specify a script
vi: Hãy ghi rõ một chữ viết

en: Poin_ts too close
vi: Điểm _quá gần

en: Point %d was moved by the previous instruction
vi: Điểm %d đã được di chuyển bởi chỉ dẫn trước

en: Point A_t
vi: Điểm _tại

en: Point Color
vi: Màu điểm

en: Point Info
vi: Thông tin điểm

en: Point Size
vi: Cỡ điểm

en: Point Size:
vi: Cỡ điểm:

en: Point of Inflection Color
vi: Màu điểm uốn

en: Point of View Projection
vi: Hiện hình điểm nhìn

en: Point sizes on a 100 dpi screen
vi: Cỡ điểm trên màn hình 100 dpi

en: Point sizes on a 120 dpi screen
vi: Cỡ điểm trên màn hình 120 dpi

en: Point sizes on a 72 dpi screen
vi: Cỡ điểm trên màn hình 72 dpi

en: Point sizes on a 75 dpi screen
vi: Cỡ điểm trên màn hình 75 dpi

en: Point sizes on a 96 dpi screen
vi: Cỡ điểm trên màn hình 96 dpi

en: Point: %d (%d)
vi: Điểm: %d (%d)

en: PointNumbers|_None
vi: Khô_ng có

en: Pointer
vi: Con trỏ

en: Points
vi: Điểm

en: Points (TrueType)
vi: Điểm (TrueType)

en: Points of _Inflection
vi: Đ_iểm uốn

en: Points on Selected _Contours
vi: Điểm trên đường viền đã _chọn

en: Points:
vi: Điểm:

en: Pointsize X
vi: Cỡ điểm Y

en: Pointsize Y
vi: Cỡ điểm Y

en: Points|Original
vi: Gốc

en: Pol_ygon
vi: Hình đa g_iác

en: Polish
vi: Tiếng Ba Lan

en: Pollard Phonetic
vi: Ngữ âm Po-lat

en: Polygon
vi: Đa giác

en: Polygon or Star
vi: Đa giác hay Sao

en: Polytonic Greek
vi: Tiếng Hy Lạp đa giọng

en: Pop stack underflow on pop in %s
vi: Trán ngược đống trên hàm pop trong %s

en: Popup
vi: Tự mở

en: Popup windows
vi: Cửa sổ tự mở

en: Portugese (Portugal)
vi: Tiếng Bồ Đào Nha (Bồ Đào Nha)

en: Portuguese
vi: Tiếng Bồ Đào Nha

en: Portuguese (Brasil)
vi: Tiếng Bồ Đào Nha (Bra-xin)

en: Pos
vi: Vị trí

en: Position: %d
    Count: %d
vi: Vị trí : %d
    Đếm: %d

en: Position: %d-%d (%d)
    Count: %d (%d)
vi: Vị trí : %d-%d (%d)
    Đếm: %d (%d)

en: Positionings
vi: Định vị

en: Post Base Forms
vi: Hình sau cơ sở

en: Post Base Substitutions
vi: Thay thế sau cơ sở

en: PostScript and TrueType require that paths be drawn
    in a clockwise direction. If you have a reference
    that has been flipped then the paths in that reference will
    probably be counter-clockwise. You should unlink it and do
    Element->Correct direction on it.
vi: PostScript và TrueType cần thiết đường dẫn được vẽ
    theo chiều kim đồng hồ. Nếu bạn có một tham chiếu bị lật,
    các đường dẫn trong nó rất có thể theo ngược chiều kim đồng hồ.
    Vì thế bạn nên bỏ liên kết nó và thực hiện hàm « Phần tử > Sửa hướng ».

en: PostScript and TrueType require that paths be drawn
    in a clockwise direction. This lets you check that they
    are.
     Before doing this test insure that
    no paths self-intersect
vi: PostScript và TrueType cần thiết đường dẫn được vẽ
    theo xuôi chiều. Tùy chọn này cho phép bạn kiểm tra
    hướng này.
    Trước chạy hàm thử này, kiểm tra xem không có
    đường dẫn tự cắt chéo.

en: PostScript and TrueType require that when a path
    reaches its maximum or minimum position
    there must be a point at that location.
vi: PostScript và TrueType cần thiết rằng khi một đường dẫn
    tới vị trí tối đa/thiểu, phải có một điểm ở đó.

en: PostScript font program (Compact Font Format)
vi: Chương trình phông chữ PostScript (CFF: định dạng phông chữ gọn)

en: Potential spots for Delta instructions
vi: Chỗ tiềm tàng cho chỉ lệnh Delta

en: Pr_eferences...
vi: Tù_y thích...

en: Pre Base Forms
vi: Hình trước cơ sở

en: Pre Base Substitutions
vi: Thay thế trước cơ sở

en: Pre-Built Larger Variants
vi: Biến thể lớn dựng sẵn

en: PreferCJKEncodings
vi: Thích Bảng Mã TNH

en: PreferPotrace
vi: Thích Potrace

en: PreferSpacingAccents
vi: Thích Dấu Phụ Dãn Cách

en: Preferences
vi: Tùy thích

en: Preferred Family
vi: Nhóm ưa thích

en: Preferred Styles
vi: Kiểu dáng ưa thích

en: Prefs_App|
vi: (dòng trống)

en: Prefs_App|FontForge recognizes BROWSER, MF and AUTOTRACE.
vi: Trình FontForge chấp nhận BROWSER, MF và AUTOTRACE.

en: Prefs_App|Normally FontForge will find applications by searching for
vi: Bình thường FontForge sẽ tìm ứng dụng bằng cách tìm kiếm

en: Prefs_App|them in your PATH environment variable, if you want
vi: trong đường dẫn mặc định (biến môi trường) PATH của bạn.

en: Prefs_App|to alter that behavior you may set an environment
vi: Muốn sửa đổi ứng dụng này thì bạn có thể đặt biến

en: Prefs_App|variable giving the full path spec of the application.
vi: môi trường cung cấp đường dẫn đầy đủ đến ứng dụng đó.

en: Preserve any background and spiro layers.
    Also if we output a truetype font from a
    cubic database, save the cubic splines.
vi: Bảo tồn bất cứ nền hay lớp spiro nào.
    Hơn nữa, nếu chương trình này xuất
    một phông TrueType từ một cơ sở dữ liệu
    lập phương, có nên lưu các chốt trục lập phương.

en: Preserve cross-font kerning
vi: Bảo tồn chỗ định phông chéo

en: Preserve the names of the GPOS/GSUB lookups and subtables
vi: Bảo tồn tên của các sự tra tìm và bảng phụ kiểu GPOS/GSUB

en: PreserveTables
vi: Bảo Tồn Bảng

en: Press in this square with a wacom pressure sensitive tool
    to set the pressure end-point
vi: Để đặt điểm cuối áp suất, bấm vào hộp này
    bằng công cụ phản ứng áp suất Wacom.

en: Prev CP Angle
vi: Góc ĐK trước

en: Prev CP Color
vi: Màu CP trước

en: Prev CP Dist
vi: Cách ĐK trước

en: Prev CP X
vi: X ĐK trước

en: Prev CP Y
vi: Y ĐK trước

en: Prev CP:
vi: ĐK trước:

en: Prev CP: (%f,%f)
vi: ĐK trước: (%f,%f)

en: Prev Defined Gl_yph
vi: Hình tượng xác định lù_i

en: Prev On Contour
vi: Đồ trước trên đường viền

en: Preview
vi: Xem thử

en: Preview file vanished
vi: Tập tin xem thử bị biến mật

en: Preview:
vi: Xem thử :

en: Previous Hint.
vi: Mẹo trước.

en: Print
vi: In

en: Print Failed
vi: Lỗi in

en: Print To File...
vi: In vào tập tin...

en: Printable Document
vi: Tài liệu in được

en: Printing Font
vi: Đang in phông

en: Priority: %d
vi: Ưu tiên: %d

en: Private Dictionary
vi: Từ điển Riêng

en: Private Key
vi: Khoá riêng

en: Private Use
vi: Dùng riêng

en: Private Use (planes 15&16)
vi: Dùng riêng (mặt phẳng 15, 16)

en: Private Use Area
vi: Vùng dùng riêng

en: Private/Corporate Use
vi: Dùng riêng/bởi công ty

en: Problem explanation
vi: Giải thích vấn đề

en: Processing Variations
vi: Đang xử lý các biến thể

en: Projecting...
vi: Đang hiện hình...

en: Property|New...
vi: Mới...

en: Proportional Alternate Metrics
vi: Đơn vị đo xen kẽ tỷ lệ

en: Proportional Alternate Vertical Metrics
vi: Nửa đơn vị đo xen kẽ tỷ lệ theo chiều dọc

en: Proportional Kana
vi: Kana tỷ lệ

en: Proportional Numbers
vi: Chữ số tỷ lệ

en: Proportional Width
vi: Bề rộng tỷ lệ

en: Provencal
vi: Tiếng Pợ-ro-ven-xan

en: Provide a glyph name
vi: Cung cấp tên hình tượng

en: Proximity
vi: Độ gần

en: Proximity:
vi: Độ gần:

en: Public Domain
vi: Khu vực công cộng

en: Punjabi
vi: Tiếng Pun-gia-bi

en: Punjabi (India)
vi: Tiếng Pun-gia-bi (Ấn Độ)

en: Punjabi (Pakistan)
vi: Tiếng Pun-gia-bi (Pa-ki-x-thănh)

en: Push Current Glyph
vi: Đẩy hình tượng hiện tại

en: Put CFF fonts into the ttc rather than TTF.
     These seem to work on the mac and linux
     but are documented not to work on Windows.
vi: Để các phông CFF vào TTC hơn là TTF.
    Có vẻ là thiết lập này chạy được trên Mac và Linux
    nhưng mà trên Windows không chạy được cả.

en: Quad:
vi: Bốn:

en: Quadratic
vi: Toàn phương

en: Quarter Widths
vi: Phần tư rộng

en: Quecha (Bolivia)
vi: Tiếng Que-cha (Bô-li-vi-a)

en: Quecha (Ecuador)
vi: Tiếng Que-cha (Ê-cu-a-đoa)

en: Quecha (Peru)
vi: Tiếng Que-cha (Pê-ru)

en: Quechua
vi: Tiếng Que-chu-a

en: R-Cree
vi: Tiếng Cợ-ri R

en: RBearing:
vi: Phương hướng bên phải:

en: ROLL the top three stack elements
vi: Cuộn (ROLL) ba phần tử đầu đống

en: ROUND value[ab]
     ab=0 => grey distance
     ab=1 => black distance
     ab=2 => white distance
    Rounds a coordinate (26.6) at top of stack
    and compensates for engine effects
vi: Làm tròn giá trị [ab] (ROUND)
     ab=0 -> cách màu xám
     ab=1 -> cách màu đen
     ab=2 -> cách màu trắng
    Làm tròn một toạ độ (26.6) ở đầu đống
    và bù các hiệu ứng cơ chế

en: RSB Compression Percent
vi: Phần trăm nén RSB

en: Radial
vi: Tròn

en: RadicalDegreeBottomRaisePercent:
vi: Phần trăm nâng cuối độ căn:

en: RadicalDisplayStyleVerticalGap:
vi: Khe dọc kiểu hiển thị căn:

en: RadicalExtraAscender:
vi: Vùng trên căn thức:

en: RadicalKernAfterDegree:
vi: Định chỗ căn sau độ :

en: RadicalKernBeforeDegree:
vi: Định chỗ căn trước độ :

en: RadicalRuleThickness:
vi: Độ dày thước căn:

en: RadicalVerticalGap:
vi: Khe dọc căn:

en: Radicals
vi: Căn thức

en: Radio Button
vi: Nút chọn một

en: Radio Off Mark
vi: Dấu tắt nút chọn một

en: Radio On Mark
vi: Dấu bật nút chọn một

en: Radius
vi: Bán kính

en: Radius:
vi: Bán kính:

en: Radius:
vi: Bán kính:

en: Rajasthani
vi: Tiếng Ra-cha-x-tha-ni

en: Rakar Forms
vi: Dạng Rakar

en: Random
vi: Ngẫu nhiên

en: Randomize
vi: Ngẫu nhiên hóa

en: Raph's plate
vi: Đĩa Raph

en: Raph's plate files
vi: Tập tin đĩa Raph

en: Rapid/Horizontal
vi: Nhanh/Ngang

en: Rapid/Vertical
vi: Nhanh/Dọc

en: Raster
vi: Mành

en: Raster Color
vi: Màu mành

en: Raster Dark Color
vi: Màu mành tối

en: Raster Grid Color
vi: Màu lưới mành

en: Raster New Color
vi: Màu mành mới

en: Raster Old Color
vi: Màu mành cũ

en: Rasterize at sizes:
vi: Làm mành theo kích cỡ:

en: Rasterizing...
vi: Đang làm mành...

en: Raw
vi: Thô

en: Re_move
vi: _Bỏ

en: Reached end of file when reading composit glyph
vi: Gặp kết thúc tập tin trong khi đọc hình tượng ghép

en: Reached end of file when reading simple glyph
vi: Gặp kết thúc tập tin trong khi đọc hình tượng đợn giản

en: Read Control Value Table entry
    Pops an index to the CVT and
    pushes it in 26.6 format
vi: Đọc mục nhập bảng giá trị điều khiển (RCVT)
    Bỏ một chỉ mục vào CVT,
    và đẩy nó theo định dạng 26.6

en: Read Store
    Pops an index into store array
    Pushes value at that index
vi: Đọc kho (RS)
    Bỏ một chỉ mục vào mảng kho
    Đẩy giá trị tới chỉ mục đó

en: Read of Uninitialized Store
vi: Đọc kho chưa sơ khởi

en: Reading AFM file
vi: Đang đọc tập tin AFM

en: Reading Glyphs
vi: Đang đọc các hình tượng

en: Reading Names
vi: Đang đọc các tên

en: Really use Typo metrics
vi: Thật dùng đơn vị đo Lỗi gõ

en: Recalculate Bitmaps
vi: Tính lại các mảng ảnh

en: Recen_t
vi: _Vừa mở

en: RecognizePUANames
vi: Nhận Ra Tên PUA

en: Recover old edit
vi: Phục hồi sự sửa cũ

en: Recovery Failed
vi: Lỗi phục hồi

en: Rectan_gle
vi: C_hữ nhật

en: Rectangle
vi: Chữ nhật

en: Rectangle or Ellipse
vi: Chữ nhật hay Bầu dục

en: Red:
vi: Đỏ :

en: Ref:
vi: Tham chiếu :

en: Reference Info
vi: Thông tin tham chiếu

en: Reference Names
vi: Tên tham chiếu

en: Reference encoding out of bounds in %s
vi: Bảng mã tham chiếu nằm ở ngoại phạm vi trong %s

en: Reference point match out of date
vi: Quá cũ khớp tham chiếu

en: Reference to a CID in a non-CID-keyed font on line %d of %s
vi: Tham chiếu đến CID trong phông không phải đã khoá CID trên dòng %d của %s

en: Reference to a glyph name in a CID-keyed font on line %d of %s
vi: Tham chiếu đến tên hình tượng trong phông đã khoá CID trên dòng %d của %s

en: Reference to a lookup which is not in the feature file but which is in the font, %.50s
vi: Tham chiếu đến một sự tra tìm không phải nằm trong tập tin tính năng, nhưng có phải nằm trong phông, %.50s

en: Reference to character %1$.20s at %2$d
vi: Tham chiếu đến ký tự %1$.20s tại %2$d

en: Reference to glyph %d out of bounds when parsing 'glyf' table.
vi: Tham chiếu đến hình tượng %d ở ngoại phạm vi khi phân tích bảng 'glyf'

en: Reference to transient memory out of bounds in put in %s
vi: Tham chiếu đến bộ nhớ tạm nằm ở ngoài phạm vi trong hàm put (để) trong %s

en: References are nested more deeply in this glyph than the maximum allowed
vi: Trong hình tượng này, các tham chiếu lồng nhau sâu hơn giá trị tối đa

en: References may not be dragged into the guidelines layer
vi: Không cho phép kéo tham chiếu vào lớp chỉ dẫn

en: Refers to Font
vi: Tham chiếu đến phông

en: Reflect
vi: Phản ánh

en: Refresh File List
vi: Cập nhật danh sách tập tin

en: Refs
vi: ThamC

en: Refs neste_d deeper than:
vi: Tham chiếu lồng nhau _sâu hơn:

en: Refs with bad ps transformation matrices
vi: Tham chiếu có ma trận chuyển dạng PS sai

en: Refs with bad tt transformation matrices
vi: Tham chiếu có ma trận chuyển dạng TT sai

en: Refs with out of date point matching
vi: Tham chiếu khớp điểm một cách quá cũ

en: Regenerate Bitmap Glyphs
vi: Tạo lại hình tượng mảng ảnh

en: Regenerate Hint Substitution Points
vi: Tạo ra lại các điểm thay thế mẹo

en: Regenerate _Bitmap Glyphs...
vi: Tạo ra lại hình tượng _mảng ảnh...

en: Register
vi: Đăng ký

en: Registers
vi: Thanh ghi

en: Registers (TrueType)
vi: Thanh ghi (TrueType)

en: Regular
vi: Chuẩn

en: Rejang
vi: Rê-giang

en: Remember Me
vi: Ghi nhớ cho lần đăng nhập sau

en: Remo_ve Undoes
vi: Bỏ các bước hủ_y

en: Remoing instructions cannot be UNDONE!
vi: Sau khi xóa bỏ chỉ lệnh thì KHÔNG thể hoàn lại !

en: Remove
vi: Gỡ bỏ

en: Remove All Kern _Pairs
vi: Bỏ mọi cặ_p định chỗ

en: Remove All VKern Pairs
vi: Gỡ bỏ mọi cặp định chỗ dọc

en: Remove Anchor Class?
vi: Gỡ bỏ hạng neo không?

en: Remove Bitmap Glyphs
vi: Bỏ hình tượng mảng ảnh

en: Remove Bitmap Glyphs...
vi: Bỏ hình tượng mảng ảnh...

en: Remove Bookmark...
vi: Bỏ liên kết lưu...

en: Remove En_coding...
vi: _Bỏ bảng mã...

en: Remove Encoding
vi: Bỏ bảng mã

en: Remove External Contour
vi: Bỏ đường viền bên ngoài

en: Remove Instr Tables
vi: Bỏ các bảng chỉ lệnh

en: Remove Internal Contour
vi: Bỏ đường viền bên trong

en: Remove Kern _Pairs
vi: Bỏ cặ_p định chỗ

en: Remove Language from Script...
vi: Gỡ bỏ ngôn ngữ khỏi chữ viết...

en: Remove Language(s) from Script
vi: Bỏ (các) ngôn ngữ ra chữ viết

en: Remove Overlap
vi: Bỏ chỗ chồng lấp

en: Remove This Glyph
vi: Bỏ hình tượng này

en: Remove VKern Pairs
vi: Bỏ cặp định chỗ dọc

en: Remove _Unused Slots
vi: Bỏ các khe không _dùng

en: Remove all "empty" entries -- entries with no second glyph
vi: Gỡ bỏ mọi mục nhập « rỗng »: mục nhập không có hình tượng thứ hai

en: Remove all "empty" entries -- those where all fields are 0
vi: Gỡ bỏ mọi mục nhập « rỗng »: mục nhập chỉ có trường chứa số 0

en: Remove all "empty" entries -- those with no replacement glyphs
vi: Gỡ bỏ mọi mục nhập « rỗng »: mục nhập không có hình tượng thay thế

en: Remove all "empty" entries -- those with no source glyphs
vi: Gỡ bỏ mọi mục nhập « rỗng »: mục nhập không có hình tượng nguồn

en: Remove bookmarks
vi: Bỏ các liên kết lưu

en: Remove glyphs which do not match from the selection.
vi: Gỡ bỏ khỏi vùng chọn các hình tượng không tương ứng.

en: Remove matching glyphs from the selection.
vi: Gỡ bỏ khỏi vùng chọn các hình tượng tương ứng.

en: Remove selected bookmarks
vi: Gỡ bỏ các dấu nhớ được chọn

en: Removing both the internal and the external contours makes no sense
vi: Không có ích khi gỡ bỏ đường viền cả hai bên trong và bên ngoài

en: Removing overlaps...
vi: Đang gỡ bỏ các chỗ chồng lấp...

en: Rename Gl_yphs...
vi: Tha_y tên hình tượng...

en: Rename all glyphs in the selection
vi: Thay đổi tên của mọi hình tượng trong vùng chọn

en: Rename by NameList
vi: Thay tên bằng danh sách tên

en: Rename the glyphs in this font to the names found in the selected namelist
vi: Thay đổi tên của các hình tượng trong phông này bằng tên trong danh sách tên đã chọn.

en: Repeat
vi: Lặp lại

en: Repeat Counts:
vi: Lập lại số đếm:

en: Reph Form
vi: Hình Reph

en: Replace
vi: Thay thế

en: Replace All
vi: Thay thế tất cả

en: Replace Outline with Reference
vi: Thay thế nét ngoài bằng tham chiếu

en: Replace Pattern
vi: Mẫu thay thế

en: Replace Pattern:
vi: Chuỗi thay thế:

en: Replace With:
vi: Thay thế bằng:

en: Replace it
vi: Thay thế nọ

en: Replace with Reference
vi: Thay thế bằng tham chiếu

en: Replace Å
vi: Thay thế Å

en: Replacement Glyph Name
vi: Tên hình tượng thay thế

en: Replacement Glyph Names
vi: Tên hình tượng thay thế

en: Replacement mismatch
vi: Sai khớp khi thay thế

en: Replacement:
vi: Thay thế bằng:

en: Replacements
vi: Sự thay thế

en: Requested bitmap size not available in font. Font supports %s
vi: Phông này không có sẵn kích cỡ mảng ảnh đã yêu cầu. Phông hỗ trợ %s.

en: Requesting file...
vi: Đang yêu cầu tập tin...

en: Requesting font...
vi: Đang yêu cầu phông...

en: Required Feature
vi: Tính năng cần thiết

en: Required Ligatures
vi: Chữ ghép cần thiết

en: Required feature
vi: Tính năng cần thiết

en: Required feature out of bounds in script table.
vi: Tính năng cần thiết ở ngoại phạm vi trong bảng chữ viết.

en: Reserved Bit 10
vi: Bit dàng riêng 10

en: Reserved Bit 11
vi: Bit dàng riêng 11

en: Reserved Bit 12
vi: Bit dàng riêng 12

en: Reserved Bit 13
vi: Bit dàng riêng 13

en: Reserved Bit 14
vi: Bit dàng riêng 14

en: Reserved Bit 15
vi: Bit dàng riêng 15

en: Reserved Bit 22
vi: Bit dành riêng 22

en: Reserved Bit 23
vi: Bit dành riêng 23

en: Reserved Bit 24
vi: Bit dành riêng 24

en: Reserved Bit 25
vi: Bit dành riêng 25

en: Reserved Bit 26
vi: Bit dành riêng 26

en: Reserved Bit 27
vi: Bit dành riêng 27

en: Reserved Bit 28
vi: Bit dành riêng 28

en: Reserved Bit 32
vi: Bit dành riêng 32

en: Reserved Bit 33
vi: Bit dành riêng 33

en: Reserved Bit 34
vi: Bit dành riêng 34

en: Reserved Bit 35
vi: Bit dành riêng 35

en: Reserved Bit 36
vi: Bit dành riêng 36

en: Reserved Bit 37
vi: Bit dành riêng 37

en: Reserved Bit 38
vi: Bit dành riêng 38

en: Reserved Bit 39
vi: Bit dành riêng 39

en: Reserved Bit 40
vi: Bit dành riêng 40

en: Reserved Bit 41
vi: Bit dành riêng 41

en: Reserved Bit 42
vi: Bit dành riêng 42

en: Reserved Bit 43
vi: Bit dành riêng 43

en: Reserved Bit 44
vi: Bit dành riêng 44

en: Reserved Bit 45
vi: Bit dành riêng 45

en: Reserved Bit 46
vi: Bit dành riêng 46

en: Reserved Bit 47
vi: Bit dành riêng 47

en: Reserved Bit 9
vi: Bit dàng riêng 9

en: Reset
vi: Đặt lại

en: Resolving host
vi: Đang tìm thấy máy chủ

en: ResourceFile
vi: Tập Tin Tài Nguyên

en: Restrict Selection
vi: Hạn chế vùng chọn

en: Restricted Font
vi: Phông bị hạn chế

en: Resultant Y Position
vi: Vị trí Y kết quả

en: Retain
vi: Vẫn giữ

en: Retain counter size for glyphs using latin algorithm
    Squish them for those using CJK.
vi: Giữ lại kích cỡ bộ đếm cho các hình tượng
    dùng thuật toán La-tinh. Vắt cho các hình tượng
    dùng ngôn ngữ TNH.

en: Retain current advance width, center glyph within that width
vi: Giữ lại chiều rộng sớm hiện thời và đặt hình tượng vào giữa trong độ rộng đó

en: Revalidate
vi: Hợp lệ hoá lại

en: Revalidate All
vi: Phê chuẩn tất cả

en: Reverse
vi: Đảo ngược

en: Reverse Chaining Subs
vi: Thay thế tạo dãy ngược

en: Reverse Chaining Substitution
vi: Thay thế tạo dãy ngược

en: Reverse Contextual Chaining Substitution
vi: Thay thế tạo dãy ngữ cảnh ngược

en: Reverse Direction
vi: Đảo hướng

en: Reverse chaining subs
vi: Thay thế tạo dãy ngược

en: Reverse subsitute must have exactly one marked glyph and no lookups on line %d of %s
vi: Đảo thay thế thì phải có chính xác một hình tượng đánh dấu và không tra tìm gì trên dòng %d trên %s

en: Revert Gl_yph
vi: Hoàn ngu_yên hình tượng

en: Revert To _Backup
vi: Hoàn nguyên về _bản sao lưu

en: Reverts the lookup list to its original condition.
    But any changes to subtable data will remain.
vi: Hoàn nguyên danh sách tra tìm về tình trạng gốc.
    Vẫn còn giữ lại bất cứ thay đổi nào trong dữ liệu bảng phụ.

en: Review Hints
vi: Xem lại các lời gợi ý

en: Rhaeto-Romanic
vi: Tiếng Rae-tô Rô-manh

en: Riang
vi: Tiếng Riang

en: Rig_ht
vi: P_hải

en: Right Bounds
vi: Mép bên phải

en: Right Side Bearing
vi: Vị trí phương hướng bên phải

en: Right Side Bearing Add
vi: Thêm vị trí phương hướng bên phải

en: Right Side Bearing Scale
vi: Co giãn vị trí phương hướng bên phải

en: Right Side Bearing:
vi: Vị trí phương hướng bên phải:

en: Right To Left
vi: bên Phải qua Trái

en: Right to Left Alternates
vi: Đồ xen kẽ bên phải sang trái

en: Ro_und
vi: _Tròn

en: Romanian
vi: Tiếng Rô-ma-ni

en: Romanian (Moldova)
vi: Tiếng Rô-ma-ni (Mổ-đô-va)

en: Romany
vi: Tiếng Rô-ma-ny

en: Rongorongo
vi: Tiếng Ron-gô-ron-gô

en: Rotate
vi: Xoay

en: Rotate 3D Around...
vi: Xoay 3D chung quanh...

en: Rotate _180°
vi: Xoay _180º

en: Rotate _90° CCW
vi: Xoay _90º ngược chiều

en: Rotate by Ruler...
vi: Xoay theo thước đo...

en: Rotate each glyph as a unit
vi: Xoay mỗi hình tượng như là một đơn vị

en: Rotate the selection
vi: Xoay vùng chọn

en: Rotate the selection in 3D and project back to plain
vi: Xoay vùng chọn theo ba chiều và hiện hình về thô

en: Rotate...
vi: Xoay...

en: Rotate:
vi: Xoay:

en: Rotating
vi: Xoay

en: Rotation Angle
vi: Góc xoay

en: Rotation about X Axis
vi: Góc xoay quanh trục X

en: Rotation about Y Axis
vi: Góc xoay quanh trục Y

en: Roun_d
vi: T_ròn

en: Round
vi: Làm tròn

en: Round Down To Grid
    
    Sets round state to the obvious
vi: Làm tròn xuống lưới (RDTG)
    
    Đặt tình trạng làm tròn

en: Round OFF
    Sets round state so that no rounding occurs
    but engine compensation does
vi: Tắt chức năng làm tròn (ROFF)
    Đặt tình trạng làm tròn để không làm tròn gì
    mà vẫn còn bù đối với cơ chế

en: Round Rectangle Radius
vi: Bán kính chữ nhật tròn

en: Round To Double Grid
    Sets the round state (round to closest .5/int)
vi: Làm tròn thành lưới đôi (RTDG)
    Đặt tình trạng làm tròn
    (làm tròn thành 0,5 hay
    số nguyên gần nhất)

en: Round To Grid
    Sets the round state
vi: Làm tròn thành lưới (RTG)
    Đặt tình trạng làm tròn

en: Round To Half Grid
    Sets the round state (round to closest .5 not int)
vi: Làm tròn thành nửa lưới (RTHG)
    Đặt tình trạng làm tròn
    (làm tròn thành 0,5 gần nhất,
    không phải số nguyên)

en: Round To _Int
vi: Làm tròn tớ_i số nguyên

en: Round Up To Grid
    Sets the round state
vi: Làm tròn lên lưới (RUTG)
    Đặt tình trạng làm tròn

en: Rounding to integer...
vi: Đang làm tròn thành số nguyên...

en: Row|New
vi: Mới

en: Ruanda
vi: Tiếng Ru-oanh-đa

en: Ruby Notational Forms
vi: Hình phụ chú Ruby

en: Rule %d
vi: Quy tắc %d

en: Rule Color
vi: Màu đường thẳng

en: Rundi
vi: Tiếng Run-đi

en: Runic
vi: Tiếng Run

en: Russian
vi: Tiếng Nga

en: Russian (Moldova)
vi: Tiếng Nga (Mổ-đô-va)

en: Russian Buriat
vi: Tiếng Bu-ri-at Nga

en: Rusyn
vi: Tiếng Ru-xin

en: S Brush Joined
vi: CV Chổi đã nối

en: S Brush Unjoined
vi: CV Chổi không nối

en: S Calligraphic
vi: CV Viết đẹp

en: S Formal Joined
vi: CV Hình thức đã nối

en: S Formal Unjoined
vi: CV Hình thức không nối

en: S Miscellaneous
vi: CV Linh tinh

en: S Monotone Joined
vi: CV Sắc màu đơn đã nối

en: S Monotone Unjoined
vi: CV Sắc màu đơn không nối

en: S Uncial
vi: CV Uncial

en: SB Thumb
vi: Nút bước TC

en: SCAN conversion ConTRoL
    Pops a number which sets the
    dropout control mode
vi: SCAN conversion ConTRoL
    Bỏ một con số mà đặt chế độ
    điều khiển sự rơi

en: SCANTYPE
    Pops number which sets which scan
    conversion rules to use
vi: SCANTYPE
    Bỏ con số mà đặt những quy tắc
    chuyển đổi sự quét nào cần dùng

en: SHift Contour using reference point[a]
     0=>uses rp2 in zp1
     1=>uses rp1 in zp0
    Pops number of contour to be shifted
    Shifts the entire contour by the amount
    reference point was shifted
vi: Dịch đường viền dùng điểm tham chiếu [a] (SHC)
     0 -> dùng rp2 trong zp1
     1 -> dùng rp1 trong zp0
    Bỏ số các đường viền cần dịch
    Dịch toàn bộ đường viền theo số lượng đã dịch điểm tham chiếu

en: SHift Point using reference point[a]
     0=>uses rp2 in zp1
     1=>uses rp1 in zp0
    Pops as many points as specified by the loop count
    Shifts each by the amount the reference
    point was shifted
vi: Dịch điểm dùng điểm tham chiếu [a] (SHP)
     0 -> dùng rp2 trong zp1
     1 -> dùng rp1 trong zp0
    Bỏ số các điểm được số đếm vòng lặp ghi rõ
    Dịch mỗi điểm theo số lượng đã dịch điểm tham chiếu

en: SHift Zone using reference point[a]
     0=>uses rp2 in zp1
     1=>uses rp1 in zp0
    Pops the zone to be shifted
    Shifts all points in zone by the amount
    the reference point was shifted
vi: SHift Zone (dịch miền) dùng điểm tham chiếu
     0 -> dùng rp2 trong zp1
     1 -> dùng rp1 trong zp0
    Bỏ miền cần dịch
    Dịch tất cả các điểm trong miền
    theo số lượng đã dịch điểm tham chiếu

en: SHift point by a PIXel amount
    Pops an amount (26.6) and as many points
    as the loop counter specifies
    each point is shifted along the FREEDOM vector
vi: Dịch điểm theo một số các điểm ảnh (SHPIX)
    Bỏ một số lượng (26.6) và số các điểm
    được bộ đếm vòng lặp ghi rõ ;
    mỗi điểm được dịch theo véc-tơ sự tự do

en: SIL Graphite layout feature table
vi: bảng tính năng bố trí SIL Graphite

en: SIL Graphite rule table
vi: bảng quy tắc SIL Graphite

en: SUBtract
    Pops two 26.6 fixed numbers from stack
    subtracts them, pushes result
vi: SUBtract
    Bỏ hai con số cố định 26.6 ra đống,
    trừ với nhau và đẩy kết quả

en: SVG Template
vi: Mẫu SVG

en: SVG font
vi: Phông SVG

en: SWAP top two elements on stack
vi: SWAP (trao đổi) hai phần tử trong đống

en: S_ave Feature File...
vi: Lưu tậ_p tin tính năng

en: S_ave as...
vi: Lưu _dạng...

en: S_etup
vi: Thiết _lập

en: S_hadow...
vi: _Bóng...

en: S_how Dependent
vi: _Hiện đồ phụ thuộc

en: S_how H. Metrics...
vi: _Hiện đơn vị đo N...

en: S_nap to horizontal/vertical
vi: Đính chiều _ngang/dọc

en: S_quare
vi: _Vuông

en: S_uggest Deltas...
vi: Góp ý về D_elta...

en: Sa_me Glyph As
vi: Hình tượng trùng _với

en: Sa_ve Lookup...
vi: Lư_u sự tra tìm...

en: Sadri
vi: Tiếng Xa-đợ-ri

en: Samaritan
vi: Tiếng Xa-ma-ri-tan

en: Same as Match Classes
vi: Trùng với Khớp hạng

en: Same as PostScript Names
vi: Trùng với Tên PostScript

en: Same as above, but for terminals of small features (e. g. serifs), which can deviate more significantly from the horizontal or vertical direction.
vi: Cũng nhau với mục trên, trừ cho cuối của tính năng nhỏ (v.d. chân), mà có thể lệch đáng kể hơn hướng theo chiều ngang hay dọc.

en: Same table tag, '%c%c%c%c', appears twice in sfnt header
vi: Cùng một thẻ bảng, « %c%c%c%c », xuất hiện hai lần trong phần đầu sfnt

en: Sami (Lappish)
vi: Tiếng Xa-mi (Lap)

en: Samoan
vi: Tiếng Xa-moa

en: Sample Text
vi: Đoạn mẫu

en: Sango
vi: Tiếng Xan-gô

en: Sans-Serif
vi: Không chân

en: Sans-Serif Family
vi: Nhóm không chân

en: Sans-Serif|SS High-x Round Geometric
vi: KC Hình dạng tròn có X cao

en: Sans-Serif|SS Humanist
vi: KC Nhân văn

en: Sans-Serif|SS IBM NeoGrotesque Gothic
vi: KC Gô-tích kỳ cục mới IBM

en: Sans-Serif|SS Low-x Round Geometric
vi: KC Hình dạng tròn có X thấp

en: Sans-Serif|SS Matrix
vi: KC Ma trận

en: Sans-Serif|SS Miscellaneous
vi: KC Linh tinh

en: Sans-Serif|SS Modified Grotesque Gothic
vi: KC Gô-tích kỳ cục đã sửa đổi

en: Sans-Serif|SS NeoGrotesque Gothic
vi: KC Gô-tích kỳ cục mới

en: Sans-Serif|SS Typewriter Gothic
vi: KC Gô-tích Máy đánh chữ

en: Sanskrit
vi: Tiếng Phạn

en: Santali
vi: Tiếng Xan-ta-li

en: Saraiki
vi: Tiếng Xa-rai-khi

en: Saturation and Value, and the three colors must be between 0 and 1
vi: Độ bão hoà và Giá trị, và ba màu phải nằm giữa 0 và 1

en: Saturation:
vi: Độ bão hoà:

en: Saurashtra
vi: Xau-ra-s-tợ-ra

en: Save
vi: Lưu

en: Save A_ll
vi: Lưu tất _cả

en: Save As _Image...
vi: Lưu dạng ả_nh...

en: Save Colors
vi: Lưu màu sắc

en: Save Comments
vi: Lưu ghi chú

en: Save Failed
vi: Lỗi lưu

en: Save Guides
vi: Lỗi chỉ dẫn

en: Save Image
vi: Lưu ảnh

en: Save Layers
vi: Lưu các lớp

en: Save Resource file as...
vi: Lưu tập tin Tài nguyên dưới dạng...

en: Save a font based on the specified layer
vi: Lưu phông dựa vào lớp đưa ra

en: Save as _Directory
vi: Lưu _dạng thư mục

en: Save as...
vi: Lưu dạng...

en: Save glyph colors in the PfEd table
vi: Lưu vào bảng PfaEdit các màu sắc hình tượng

en: Save glyph comments in the PfEd table
vi: Lưu vào bảng PfaEdit các ghi chú hình tượng

en: Save in _UCS2
vi: Lưu dạng _UCS2

en: Save the guidelines in the Guide layer.
vi: Lưu vào lớp Chỉ Dẫn các nét dẫn.

en: Saving AFM File
vi: Đang lưu tập tin AFM...

en: Saving Bitmap Font(s)
vi: Đang lưu (các) phông mảng ảnh

en: Saving Bitmaps
vi: Đang lưu các Mảng ảnh

en: Saving CID keyed font
vi: Đang lưu phông có khóa CID

en: Saving Multiple PostScript Fonts
vi: Đang lưu nhiều phông Postcript

en: Saving OFM File
vi: Đang lưu tập tin OFM...

en: Saving OpenType Font
vi: Đang lưu phông OpenType

en: Saving Outlines
vi: Đang lưu các Nét ngoài...

en: Saving PFM File
vi: Đang lưu tập tin PFM

en: Saving PostScript Font
vi: Đang lưu phông PostScript...

en: Saving SVG font
vi: Đang lưu phông SVG

en: Saving Spline Font Database
vi: Đang lưu Cơ sở Dữ liệu Phông Chốt trục

en: Saving TFM File
vi: Đang lưu tập tin TFM...

en: Saving TrueType Font
vi: Đang lưu phông TrueType

en: Saving Unified Font Object
vi: Đang lưu Đối Tượng Phông Thống Nhất

en: Saving font
vi: Đang lưu phông

en: Saving multi-master font
vi: Đang lưu phông đa chủ (MM)

en: Saving...
vi: Đang lưu...

en: Sayisi
vi: Tiếng Xa-i-xi

en: Sc_ale & Tile
vi: C_o giãn và Lát đều

en: Sca_le
vi: Tỷ _lệ

en: Scale Bearings By:
vi: Co giãn vị trí phương hướng theo:

en: Scale By
vi: Co giãn theo

en: Scale Factor
vi: Hệ số co giãn

en: Scale LBearing By:
vi: Co giãn phương hướng bên trái theo :

en: Scale RBearing By:
vi: Co giãn phương hướng bên phải theo :

en: Scale Uniformly...
vi: Co giãn đều đều...

en: Scale VAdvance By:
vi: Co giãn độ tiến tới dọc theo :

en: Scale Width By:
vi: Co giãn bề rộng theo :

en: Scale X/Y the same
vi: Co giãn đều X/Y

en: Scale factors must be between 3 and 1000 percent
vi: Hệ số co giãn phải nằm giữa 3 và 1000 phần trăm

en: Scale so text width matches path length
vi: Co giãn làm chiều rộng chuỗi chữ khớp với chiều dài đường dẫn

en: Scale the selection
vi: Co giãn vùng chọn

en: Scale...
vi: Co giãn...

en: Scaled by:    (%.2f,%.2f)
vi: Co giãn theo :    (%.2f,%.2f)

en: Scaling
vi: Co giãn

en: Scaling Bitmaps
vi: Mảng ảnh co giãn

en: Scientific Inferiors
vi: Ký hiệu khoa học in thấp

en: Scottish Gaelic
vi: Tiếng Xen-tơ (Ê-cốt)

en: Screen Width in Centimeters
vi: Độ rộng màn hình (theo xen-ti-mét)

en: Screen Width in Inches
vi: Độ rộng màn hình (theo insơ)

en: Script '%c%c%c%c'
vi: Chữ viết '%c%c%c%c'

en: Script '%c%c%c%c' claims baseline '%c%c%c%c' as its default, but that baseline is not currently active.
vi: Chữ viết « %c%c%c%c » khai báo đường cơ bản « %c%c%c%c » làm mặc định, mà đường cơ bản đó không phải hiện thời hoạt động.

en: Script '%c%c%c%c' on %c%c%c%c
vi: Chữ viết '%c%c%c%c' trên %c%c%c%c

en: Script Family
vi: Nhóm chữ viết

en: Script File
vi: Tập tin văn lệnh

en: Script Menu
vi: Trình đơn Chữ viết

en: Script Style
vi: Kiểu dáng chữ viết

en: Script Tag too long
vi: Thẻ chữ viết quá dài

en: Script Tag:
vi: Thẻ chữ viết:

en: Script with no associated menu name
vi: Văn lệnh không có tên trình đơn tương ứng

en: Script(s)
vi: Chữ viết

en: Script(s) & Language(s)
vi: Chữ viết và Ngôn ngữ

en: ScriptPercentScaleDown:
vi: Giảm dần chữ viết 1 (%):

en: ScriptScriptPercentScaleDown:
vi: Giảm dần chữ viết 2 (%):

en: Scripts
vi: Chữ viết

en: Scripts are 4 letter tags
vi: Chữ viết là thẻ 4 chữ

en: Script|Arabic
vi: Tiếng Ả Rập

en: Script|Aramaic
vi: Tiếng Xy-ri

en: Script|Armenian
vi: Tiếng Ac-mê-ni

en: Script|Avestan
vi: Tiếng A-vet-than

en: Script|Balinese
vi: Tiếng Ba-li

en: Script|Batak
vi: Tiếng Ba-tac

en: Script|Bengali
vi: Tiếng Ben-ga-ni

en: Script|Bengali2
vi: Tiếng Ben-ga-ni 2

en: Script|Buginese
vi: Tiếng Bu-gi-ni

en: Script|Buhid
vi: Tiếng Bu-hit

en: Script|Central European
vi: Vùng Trung Âu

en: Script|Cham
vi: Tiếng Cham

en: Script|Cherokee
vi: Tiếng Che-rô-khi

en: Script|Coptic
vi: Giáo hội Ai Cập

en: Script|Cyrillic
vi: Ki-rin

en: Script|Default
vi: Mặc định

en: Script|Devanagari
vi: Tiếng Đe-va-na-ga-ri

en: Script|Ethiopic
vi: Tiếng Ê-ti-ô-pi

en: Script|Georgian
vi: Tiếng Gi-oa-gi

en: Script|Greek
vi: Tiếng Hy Lạp

en: Script|Gujarati
vi: Tiếng Gu-gia-ra-ti

en: Script|Gujarati2
vi: Tiếng Gu-gia-ra-ti 2

en: Script|Gurmukhi
vi: Tiếng Gổ-mu-khi

en: Script|Hebrew
vi: Tiếng Do Thái

en: Script|Japanese
vi: Tiếng Nhật

en: Script|Javanese
vi: Tiếng Ja-va-ni

en: Script|Kannada
vi: Tiếng Kan-na-đa

en: Script|Kannada2
vi: Tiếng Kan-na-đa 2

en: Script|Kharosthi
vi: Tiếng Kharosthi

en: Script|Khmer
vi: Tiếng Khơ-me

en: Script|Korean
vi: Tiếng Hàn

en: Script|Lao
vi: Tiếng Lào

en: Script|Latin
vi: Tiếng La-tinh

en: Script|Limbu
vi: Tiếng Lim-bu

en: Script|Mandaean
vi: Tiếng Man-đê-a

en: Script|Mongolian
vi: Tiếng Mông Cổ

en: Script|Myanmar
vi: Tiếng Miến Điện

en: Script|New
vi: Mới

en: Script|Old Permic
vi: Pơ-mic cũ

en: Script|Oriya
vi: Tiếng O-ri-a

en: Script|Oriya2
vi: Tiếng O-ri-a 2

en: Script|Pahlavi
vi: Tiếng Pa-la-vi

en: Script|Phags-pa
vi: Tiếng Pha-gh-x-pa

en: Script|Phoenician
vi: Tiếng Phê-ni-xi

en: Script|RSymbol
vi: Ký hiệu R

en: Script|Roman
vi: La-tinh

en: Script|Simplified Chinese
vi: Tiếng Trung giản thể

en: Script|Sinhala
vi: Tiếng Xin-ha-la

en: Script|Sumero-Akkadian Cuneiform
vi: Chữ hình nêm Xu-mê-rô Ác-ca-đi

en: Script|Sundanese
vi: Tiếng Sun-đan

en: Script|Syloti Nagri
vi: Tiếng Xy-lô-ti Na-gợ-ri

en: Script|Syriac
vi: Tiếng Xy-ri cổ

en: Script|Tagalog
vi: Tiếng Ta-ga-loc

en: Script|Tagbanwa
vi: Tiếng Tac-ba-noua

en: Script|Tamil
vi: Tiếng Ta-min

en: Script|Tamil2
vi: Tiếng Ta-min 2

en: Script|Telugu
vi: Tiếng Te-lu-gu

en: Script|Telugu2
vi: Tiếng Te-lu-gu 2

en: Script|Thai
vi: Tiếng Thái

en: Script|Tibetan
vi: Tiếng Tây Tạng

en: Script|Traditional Chinese
vi: Tiếng Trung truyền thống

en: Script|Ugaritic
vi: Tiếng U-ga-ri-ti

en: Script|Vai
vi: Tiếng Vai

en: Script|Yi
vi: Tiếng Yi

en: Scroll Bar
vi: Thanh Cuộn

en: Scroll Bar Thumb
vi: Nút bước Thanh Cuộn

en: Scroll Bitmap
vi: Cuộn mảng ảnh

en: Scroll To Glyph
vi: Cuộn tới hình tượng

en: Scroll by hand
vi: Cuộn bằng tay

en: ScrollBar
vi: ThanhCuộn

en: Search Pattern
vi: Mẫu tìm kiếm

en: Search Pattern:
vi: Chuỗi tìm kiếm:

en: Search Radius
vi: Bán kính tìm kiếm

en: Search Selected Chars Only
vi: Chỉ tìm những ký tự được chọn

en: Search:
vi: Tìm kiếm:

en: Second
vi: Thứ hai

en: Second Char
vi: Ký tự thứ hai

en: Second Glyph Name
vi: Tên hình tượng thứ hai

en: Second _to All
vi: Thứ hai _với tất cả

en: Second glyph of %s
vi: Hình tượng thứ hai của %s

en: See also:
vi: Xem thêm:

en: SeekCharacter
vi: TìmNơiKýTự

en: Segment Separator
vi: Dấu phân cách đoạn

en: Sekota
vi: Tiếng Xe-cô-ta

en: Selec_t By Lookup Subtable...
vi: Chọn _theo bảng phụ tra tìm...

en: Select All _Points & Refs
vi: Chọn _mọi điểm và tham chiếu

en: Select Anc_hors
vi: C_họn neo

en: Select By ATT...
vi: Chọn theo ATT...

en: Select By Lookup Subtable
vi: Chọn theo bảng phụ tra tìm

en: Select Glyph Class:
vi: Chọn hạng hình tượng:

en: Select Glyphs With
vi: Chọn các hình tượng có

en: Select Glyphs in lookup subtable
vi: Chọn hình tượng trong bảng phụ tra tìm

en: Select In Font
vi: Chọn trong phông

en: Select Open Contours
vi: Chọn đường viền còn mở

en: Select Point(s) at...
vi: Chọn điểm tại...

en: Select Points Affected by HM
vi: Chọn điểm bị HM tác động

en: Select Results
vi: Chọn kết quả

en: Select _All
vi: Chọn _tất cả

en: Select a ligature to view
vi: Chọn chữ ghép cần xem

en: Select a subtable
vi: Chọn bảng phụ

en: Select as many languages as needed
    Hold down the control key when clicking
    to make disjoint selections.
vi: Chọn càng nhiều ngôn ngữ càng cần thiết.
    Ấn giữ phím Ctrl trong khi nhấn chuột,
    để chọn mỗi cái.

en: Select by Color
vi: Chọn theo màu

en: Select by Name
vi: Chọn theo Tên

en: Select by Script
vi: Chọn theo Chữ viết

en: Select by _Color
vi: Chọn theo _Màu

en: Select by _Script...
vi: Chọn theo Chữ _viết...

en: Select by _Wildcard...
vi: Chọn theo _Ký tự đại diện...

en: Select hints between which counters are formed
vi: Chọn những lời gợi ý giữa chúng tạo bộ đếm

en: Select lookups from other fonts
vi: Chọn sự tra tìm trong các phông khác

en: Select some text, then use this list to change the
    font in which those characters are displayed.
vi: Hãy chọn đoạn, rồi dùng danh sách này
    để thay đổi phông chứa các ký tự đó.

en: Select some text, then use this list to specify
    active features.
vi: Hãy chọn đoạn, rồi dùng danh sách này
    để ghi rõ các tính năng hoạt động.

en: Select some text, then use this list to specify
    the current script & language.
vi: Hãy chọn đoạn, rồi dùng danh sách này
    để ghi rõ chữ viết và ngôn ngữ hiện thời.

en: Select some text, this controls whether those characters will be
    AntiAlias (greymap) characters, or bitmap characters
vi: Hãy chọn đoạn: chức năng này điều khiển nếu các ký tự đó
    có kiểu Làm trơn (mức xám) hay mảng ảnh.

en: Select some text, this specifies the pixel
    size of those characters
vi: Hãy chọn văn bản: chức năng này xác định
    kích cỡ điểm ảnh của các ký tự đó.

en: Select some text, this specifies the point
    size of those characters
vi: Hãy chọn một đoạn văn: chức năng này xác định
    kích cỡ điểm ảnh của các ký tự đó

en: Select some text, this specifies the vertical
    size of those characters in em-units
vi: Hãy chọn một đoạn văn: chức năng này xác định
    kích cỡ thẳng đứng của các ký tự đó theo đơn vị Em

en: Select the class containing the named glyph
vi: Chọn hạng chứa hình tượng có tên đó

en: Selected
vi: Đã chọn

en: Selected BG Color
vi: Màu nền đã chọn

en: Selected CP Color
vi: Màu CP đã chọn

en: Selected FG Color
vi: Màu cảnh gần đã chọn

en: Selected Glyph Col
vi: Màu hình tượng đã chọn

en: Selected Glyphs
vi: Các hình tượng đã chọn

en: Selected Point Color
vi: Màu điểm được chọn

en: Selected Point Width
vi: Độ rộng điểm được chọn

en: Selected Width Color
vi: Màu độ rộng được chọn

en: Self Intersecting
vi: Tự cắt chéo

en: Self-referential character
vi: Ký tự tự tham chiếu

en: Self-referential glyph
vi: Hình tượng tự tham chiếu

en: Selkup
vi: Tiếng Xen-cup

en: Semi-Condensed (87.5%)
vi: Nửa cô đặc (87.5%)

en: Semi-Expanded (112.5%)
vi: Nửa dãn ra (112.5%)

en: Sena
vi: Tiếng Xe-na

en: Sepedi
vi: Tiếng Xe-pe-đi

en: September
vi: Tháng Chín

en: Sequence Number:
vi: Số hiệu dãy:

en: Sequence Position:
vi: Vị trí dãy:

en: Sequence number out of bounds, must be less than %d (number of classes in list above)
vi: Số hiệu dãy ở ngoại phạm vi, phải là nhỏ hơn %d (số hạng trong danh sách bên trên).

en: Sequence number out of bounds, must be less than %d (number of glyphs, classes or coverage tables)
vi: Số hiệu dãy ở ngoại phạm vi, phải là nhỏ hơn %d (số các hình tượng, hạng hay bảng bao quát).

en: Sequence/Lookup
vi: Dãy/Tra tìm

en: Serbian
vi: Tiếng Xéc-bi

en: Serbian (Cyrillic)
vi: Tiếng Xéc-bi (Ki-rin)

en: Serbian (Latin)
vi: Tiếng Xéc-bi (La-tinh)

en: Serer
vi: Tiếng Xe-re

en: Serif
vi: Chân

en: Serif Family
vi: Nhóm chân

en: Serif Height
vi: Bề cao chân

en: Serif Height Fuzz
vi: Bề cao chân mờ

en: Serif height:
vi: Độ cao chân:

en: SerifSlopeError
vi: LỗiDốcChân

en: Server error code=%d
vi: Lỗi máy phục vụ (mã %d)

en: Set ANGle Weight
    Pops an int, and sets the angle
    weight state variable to it
    Obsolete
vi: Đặt độ đậm của góc (ANGW)
    Bỏ một số nguyên, và đặt biến
    tình trạng độ đậm góc thành nóCũ

en: Set All
vi: Đặt tất cả

en: Set Bearings To:
vi: Đặt vị trí phương hướng thành:

en: Set Both Bearings...
vi: Đặt cả hai vị trí phương hướng...

en: Set Both Side Bearings...
vi: Đặt cả hai vị trí phương hướng bên...

en: Set Delta Base
    Pops value sets delta base
vi: Đặt cơ bản Delta
    Bỏ giá trị để đặt cơ bản Delta

en: Set Delta Shift
    Pops a new value for delta shift
vi: Đặt sự dịch Delta
    Bỏ một giá trị mới để dịch Delta

en: Set Dual Projection Vector To Line[a]
     0 => parallel to line
     1=>orthogonal to line
    Pops two points used to establish the line
    Sets a second projection vector based on original
    positions of points
vi: Đặt véc-tơ nhô ra đôi thành Đường [a]
     0 -> song song với đường
     1 -> vuông góc với đường
    Bỏ hai điểm được dùng để lập đường
    Đặt một véc-tơ nhô ra thứ hai dựa vào
    các vị trí điểm gốc

en: Set E_xtremum Bound...
vi: Đặt _biên giới thái cực...

en: Set Extents
vi: Đặt quy mô

en: Set Feature Extents
vi: Đặt Quy mô Tính năng

en: Set Freedom Vector From Stack
    pops 2 2.14 values (x,y) from stack
    must be a unit vector
vi: Đặt véc-tơ sự tự do từ đống
    Bỏ hai giá trị 2.14 (x,y) từ đống;
    phải là một véc-tơ đơn vị

en: Set Freedom Vector To Coordinate Axis[a]
     0=>y axis
     1=>x axis
vi: Đặt véc-tơ sự tự do thành Trục Toạ Độ [a]
     0 -> trục y
     1 -> trục x

en: Set Freedom Vector To Line[a]
     0 => parallel to line
     1=>orthogonal to line
    Pops two points used to establish the line
    Sets the freedom vector
vi: Đặt véc-tơ sự tự do thành Đường [a]
     0 -> song song với đường
     1 -> vuông góc với đường
    Bỏ hai điểm được dùng để lập đường
    Đặt véc-tơ sự tự do

en: Set Freedom Vector To Projection Vector
vi: Đặt véc-tơ sự tự do thành véc-tơ nhô ra

en: Set From Font
vi: Đặt từ phông

en: Set From N_ame
vi: Đặt từ _tên

en: Set From Val_ue
vi: Đặt từ _giá trị

en: Set LBearing To:
vi: Đặt phương hướng bên trái thành:

en: Set LBearing...
vi: Đặt phương hướng bên trái...

en: Set LOOP variable
    Pops the new value for the loop counter
    Defaults to 1 after each use
vi: Đặt biến LOOP
    Bỏ giá trị mới cho bộ đếm vòng lặp
    Hoàn nguyên giá trị 1 sau mỗi lần sử dụng

en: Set Minimum Distance
    Pops a 26.6 value from stack to be new minimum distance
vi: Đặt khoảng cách tối thiểu
    Bỏ một giá trị 26.6 từ đống để làm khoảng cách tối thiểu mới

en: Set Name:
vi: Tên tập hợp:

en: Set Point Size
vi: Đặt cỡ điểm

en: Set Point _Size
vi: Đặt cỡ điể_m

en: Set Projection Vector From Stack
    pops 2 2.14 values (x,y) from stack
    must be a unit vector
vi: Đặt véc-tơ nhô ra từ đống
    Bỏ hai giá trị 2.14 (x,y) từ đống
    Phải là một véc-tơ đơn vị

en: Set Projection Vector To Coordinate Axis[a]
     0=>y axis
     1=>x axis
vi: Đặt véc-tơ nhô ra thành Trục Toạ Độ [a]
     0 -> trục y
     1 -> trục x

en: Set Projection Vector To Line[a]
     0 => parallel to line
     1=>orthogonal to line
    Pops two points used to establish the line
    Sets the projection vector
vi: Đặt véc-tơ nhô ra thành Đường [a]
     0 -> song song với đường
     1 -> vuông góc với đường
    Bỏ hai điểm được dùng để làm đường
    Đặt véc-tơ nhô ra

en: Set RBearing To:
vi: Đặt phương hướng bên phải thành:

en: Set RBearing...
vi: Đặt phương hướng bên phải...

en: Set Reference Point 0
    Pops a point which becomes the new rp0
vi: Set Reference Point 0
    Bỏ một điểm mà trở thành rp0 mới

en: Set Reference Point 1
    Pops a point which becomes the new rp1
vi: Set Reference Point 1
    Bỏ một điểm mà trở thành rp1 mới

en: Set Reference Point 2
    Pops a point which becomes the new rp2
vi: Set Reference Point 2
    Bỏ một điểm mà trở thành rp2 mới

en: Set Single Width
    Pops value for single width value (FUnit)
vi: Set Single Width
    Bỏ giá trị cho giá trị chiều rộng riêng lẻ (Funit)

en: Set Single Width Cut-In
    Pops value for single width cut-in value (26.6)
vi: Set Single Width Cut-In
    Bỏ giá trị cho giá trị cắt vào chiều rộng riêng lẻ (26.6)

en: Set Vert. Advance To:
vi: Đặt độ tiến tới dọc thành:

en: Set Vertical Advance...
vi: Đặt độ tiến tới theo chiều dọc...

en: Set Vertical Width...
vi: Đặt bề rộng dọc...

en: Set Width To:
vi: Đặt bề rộng thành:

en: Set Width...
vi: Đặt bề rộng...

en: Set Zone Pointer 0
    Pops the zone number into zp0
vi: Set Zone Pointer 0
    Bỏ con số miền vào zp0

en: Set Zone Pointer 1
    Pops the zone number into zp1
vi: Set Zone Pointer 1
    Bỏ con số miền vào zp1

en: Set Zone Pointer 2
    Pops the zone number into zp2
vi: Set Zone Pointer 2
    Bỏ con số miền vào zp2

en: Set Zone PointerS
    Pops the zone number into zp0,zp1 and zp2
vi: Set Zone PointerS
    Bỏ con số miền vào zp0,zp1 và zp2

en: Set _Color
vi: Đặt _màu

en: Set _LBearing...
vi: Đặt phương hướng bên t_rái...

en: Set _RBearing...
vi: Đặt phương hướng bên _phải...

en: Set _Vertical Advance...
vi: Đặt độ tiến tới _dọc...

en: Set _Vertical Width...
vi: Đặt bề rộng _dọc...

en: Set _Width...
vi: Đặt bề _rộng...

en: Set as Default
vi: Đặt làm mặc định

en: Set freedom & projection Vectors To Coordinate Axis[a]
     0=>both to y axis
     1=>both to x axis
vi: Đặt các véc-tơ kiểu sự tự do và nhô ra thành Trục Toạ Độ [a]
     0 -> cả hai thành trục y
     1 -> cả hai thành trục x

en: Set the fontview's selection to be the characters named here
vi: Đặt vùng chọn trong ô xem phông thành những ký tự có tên ở đây

en: Set the fontview's selection to be the glyphs named here
vi: Đặt vùng chọn trong ô xem phông thành các hình tượng đã đặt tên ở đây

en: Set the minimum and maximum values by which
    the glyphs in this script extend below and
    above the baseline when modified by a feature.
vi: Đặt hai giá trị (tối đa và tối thiểu) theo đó
    hình tượng trong chữ viết này kéo dài
    bên dưới và bên trên đường cơ bản,
    khi được sửa đổi bởi một tính năng nào đó.

en: Set the minimum and maximum values by which
    the glyphs in this script extend below and
    above the baseline. This may vary by language
vi: Đặt hai giá trị (tối đa và tối thiểu) theo đó
    hình tượng trong chữ viết này kéo dài
    bên dưới và bên trên đường cơ bản.
    Giá trị này có thể biến đổi tùy theo ngôn ngữ.

en: Set the selection of the font view to the glyphs
    found by this search
vi: Đặt vùng chọn trong ô xem phông thành
    các hình tượng là kết quả tìm kiếm này

en: Set the selection of the font view to the glyphs
    which match
vi: Đặt vùng chọn trong ô xem phông thành
    các hình tượng là kết quả tìm kiếm này

en: Set this glyph list to be the characters selected in the fontview
vi: Đặt danh sách hình tượng này thành những ký tự đã chọn trong ô xem phông

en: Set this glyph list to be the glyphs selected in the fontview
vi: Đặt danh sách hình tượng này thành các hình tượng đã chọn trong ô xem phông

en: Set/Clear Pixels
vi: Đặt/Gột điểm ảnh

en: Set/Clear Pixels
    (Eyedropper with alt)
vi: Đặt/Gột điểm ảnh
    (bút chọn màu với Alt)

en: Sets Control Value Table Cut-In
    Pops 26.6 from stack, sets cvt cutin
vi: Đặt sự cắt vào bảng giá trị điều khiển
    Bỏ 26.6 từ đống, đặt giá trị nêu trên

en: Sets Coordinate From Stack using projection & freedom vectors
    Pops a coordinate 26.6 and a point
    Moves point to given coordinate
vi: Đặt toạ độ từ đống dùng các véc-tơ kiểu sự tự do và nhô ra
    Bỏ một toạ độ 26.6 và một điểm
    Dời điểm sang toạ độ đưa ra

en: Sets the TypoLinegap field in the OS/2 table, used on MS Windows
vi: Đặt trường TypoLinegap (khe dòng lỗi gõ) trong bảng OS/2, dùng trên MS Windows.

en: Sets the linegap field in the hhea table, used on the mac
vi: Đặt trường linegap (khe dòng) trong bảng hhea, dùng trên máy Mac

en: Sets the linegap field in the vhea table.
    This is the horizontal spacing between rows
    of vertically set text.
vi: Đặt trường linegap (khe dòng) trong bảng vhea.
    Đây là khoảng cách theo chiều ngang giữa
    hai hàng văn bản đã đặt theo chiều dọc.

en: Setting
vi: Thiết lập

en: Setting Id:
vi: Mã số thiết lập:

en: Settings
vi: Thiết lập

en: Several language tags, including '%s', are not in the list of known languages and will be omitted
vi: Vài thẻ ngôn ngữ, gồm « %s », không phải nằm trong danh sách các ngôn ngữ đã biết nên bị bỏ quên.

en: Shades
vi: Sắc màu

en: Shadow
vi: Bóng

en: Shadow Length:
vi: Bề dài bóng:

en: Shadowing glyphs
vi: Đang che bóng hình tượng...

en: Shan
vi: Tiếng San

en: Shape Type
vi: Kiểu hình

en: Shavian
vi: Tiếng Sa-vi-a

en: Shift Entire Bitmap
vi: Dời toàn mảng ảnh

en: Shift On Press
vi: Dịch khi bấm

en: Sho_w
vi: _Hiện

en: Shouldn't be in addinfo "%s
vi: Không nên nằm trong addinfo (thêm thông tin) \%s

en: Show
vi: Hiện

en: Show ATT
vi: Hiện ATT

en: Show Active Border
vi: Hiện viền hoạt động

en: Show All
vi: Hiện tất cả

en: Show H. Metrics
vi: Hiển thị đơn vị đo N

en: Show Hidden Files
vi: Hiện tập tin ẩn

en: Show V. Metrics
vi: Hiển thị đơn vị đo D

en: Show _Dependent
vi: Hiện đồ _phụ thuộc

en: Show _Grid
vi: Hiện _lưới

en: Show _Grid Fit...
vi: Hiện cách _vừa lưới...

en: Show _V. Metrics...
vi: Hiện đơn _vị đo D...

en: Show splash screen on start-up
vi: Hiển thị màn hình giới thiệu khi khởi chạy

en: Shows when this character is exactly a stem3 hint
vi: Hiển thị khi ký tự này chính xác là một lời gợi ý stem3

en: Shrink Lookups Off
vi: Tắt co lại sự tra tìm

en: Shrink Lookups On
vi: Bật co lại sự tra tìm

en: Shrink Max Lookups
vi: Số tối đa các sự tra tìm cần co lại

en: Shrink:
vi: Co lại:

en: Sibe
vi: Tiếng Xi-be

en: Sidamo
vi: Tiếng Xi-đa-mô

en: Side Bearing Addition
vi: Sự phản cộng vị trí phương hướng bên

en: Side Bearing Color
vi: Màu vị trí phương hướng bên

en: Side Bearing Expansion Factor
vi: Hệ số mở rộng vị trí phương hướng bên

en: Side Bearings:
vi: Vị trí phương hướng bên:

en: Signature Mark
vi: Dấu chữ ký

en: Silte Gurage
vi: Tiếng Gu-ra-ge Xin-te

en: Simple
vi: Đơn giản

en: Simple Substitution
vi: Thay thế đơn giản

en: Simplified Chinese
vi: Tiếng Trung giản thể

en: Simplified Forms
vi: Hình phổ thông

en: Simplify
vi: Giản dị hoá

en: Simplify More...
vi: Đơn giản hơn...

en: Simplify will examine corner points whose control points are almost
    colinear and smooth them into curve points
vi: Chức năng giải dị hoá sẽ thẩm tra điểm đỉnh có điểm điều khiển
    gần cộng tuyến, và làm mịn chúng thành điểm cong.

en: Simplifying...
vi: Đang giản dị hóa...

en: Sindhi
vi: Tiếng Xin-đi

en: Sindhi India
vi: Tiếng Xin-đi (Ấn Độ)

en: Sindhi Pakistan
vi: Tiếng Xin-đi (Pa-ki-x-thănh)

en: Single Position
vi: Vị trí đơn

en: Single Positioning
vi: Định vị đơn

en: Single Substitution
vi: Thay thế đơn

en: Single and High-Density Fonts
vi: Phông mật độ cao và mật độ đơn

en: Single and Multi-Density Fonts
vi: Phông đa mật độ và mật độ đơn

en: Sinhala
vi: Tiếng Xin-ha-la

en: Size
vi: Kích cỡ

en: Size (in points) of the font used to display information and glyph labels in the fontview.
vi: Kích cỡ (theo điểm) của phông chữ dùng để hiển thị thông tin và nhãn hình tượng trong khung xem phông chữ.

en: Size of Points
vi: Cỡ điểm

en: Size of comb delimiters in display styles
vi: Kích cỡ của dấu giới hạn comb trong kiểu dáng hiển thị

en: Size of comb delimiters in non-display styles
vi: Kích cỡ của dấu giới hạn comb trong kiểu dáng không hiển thị

en: Size of the list mark
vi: Kích cỡ của dấu danh sách

en: Size set from _Window
vi: Kích cỡ đặt từ cử_a sổ

en: Size, Glyph, Point
vi: Kích cỡ, Hình tượng, Điểm

en: Size:
vi: Kích cỡ :

en: Size: %d (%d)
vi: Kích cỡ: %d (%d)

en: Size|Points
vi: Điểm

en: Ske_w
vi: _Xô nghiêng

en: Skew
vi: Lệch

en: Skew Angle
vi: Góc lệch

en: Skew Ratio
vi: Tỷ lệ lệch

en: Skew by Ruler...
vi: Làm lệch theo thước đo...

en: Skew the selection
vi: Lệch vùng chọn

en: Skew...
vi: Lệch...

en: Skew:
vi: Xô nghiêng:

en: SkewedFractionHorizontalGap:
vi: Khe ngang phân số bị lệch:

en: SkewedFractionVerticalGap:
vi: Khe dọc phân số bị lệch:

en: Skip
vi: Bỏ qua

en: Skolt Sami
vi: Tiếng Xa-mi X-coat

en: Slab Serifs
vi: Chân Phiến

en: Slab Serifs|SS Geometric
vi: CP Dạng hình

en: Slab Serifs|SS Humanist
vi: CP Nhân văn

en: Slab Serifs|SS Miscellaneous
vi: CP Linh tinh

en: Slab Serifs|SS Monotone
vi: CP Sắc màu đơn

en: Slab Serifs|SS Swiss
vi: CP Thuỵ Sĩ

en: Slab Serifs|SS Typewriter
vi: CP Máy đánh chữ

en: Slant:
vi: Xiên:

en: Slanted
vi: Xiên

en: Slashed Zero
vi: Số không chéo

en: Slavey
vi: Tiếng Xlă-vê

en: Slovak
vi: Tiếng Xlô-vác

en: Slovenian
vi: Tiếng Xlô-ven

en: Small Capitals
vi: Chữ hoa nhỏ

en: Small Caps
vi: Chữ hoa nhỏ

en: Small Form Variants
vi: Biến thể hình nhỏ

en: Snap Outlines to Pi_xel Grid
vi: Nét ng_oài đính Lưới Điểm Ảnh

en: SnapDistance
vi: Khoảng Đính

en: SnapToInt
vi: Đính Số Nguyên

en: So if you type "A" here the first selected glyph would be named "A.suffix".
    The second "B.suffix", and so on.
vi: Vì vậy, nếu bạn gõ vào đây chữ « A », hình tượng đã chọn đầu tiên
    sẽ có tên « A.hậu_tố ».
    Cái thứ hai là « B.hậu_tố », v.v.

en: Sodo Gurage
vi: Tiếng Gu-ra-ge Xô-đô

en: Somali
vi: Tiếng Xô-ma-li

en: Some glyphs may be used for more than one
    unicode code point -- I don't recommend
    doing this, better to use a reference --
    but it is possible.
    The latin "A", the greek "Alpha" and the
    cyrillic "A" look very much the same.
    
    On the other hand certain Mongolian and CJK
    characters have multiple glyphs depending
    on a unicode Variation Selector.
    
    In the first case use a variation selector
    of 0, in the second use the appropriate
    codepoint.
vi: Một số hình tượng nào đó có thể được dùng
    cho nhiều điểm mã Unicode: không khuyên
    bạn làm như thế (tốt hơn khi dùng một tham chiếu)
    nhưng có thể làm.
    Chữ « A » La-tinh, ký tự « Anfa » tiếng Hy Lạp
    và chữ « A » ki-rin có hình thức tương tự.
    
    Mặt khác, một số hình tượng nào đó
    tiếng Mông Cổ và tiếng Trung/Nhật/Hàn (CJK)
    có nhiều hình tượng phụ thuộc vào
    cùng một dấu chọn biến đổi Unicode.
    
    Trong trường hợp trước, hãy dùng
    một dấu chọn biến đổi 0; trong trường hợp sau,
    dùng điểm mã thích hợp.

en: Some versions of Windows will refuse to install PostScript fonts if the familyname is longer than 31 characters. Do you want to continue anyway?
vi: Một số phiên bản Windows nào đó sẽ từ chối cài đặt phông PostScript nếu tên nhóm có chiều dài hơn 31 ký tự. Bạn vẫn muốn tiếp tục không?

en: Some versions of Windows will refuse to install PostScript fonts if the fontname is longer than 31 characters. Do you want to continue anyway?
vi: Một số phiên bản Windows nào đó sẽ từ chối cài đặt phông PostScript nếu tên phông có chiêu dài hơn 31 ký tự. Bạn vẫn muốn tiếp tục không?

en: Something went wrong
vi: Gặp lỗi

en: Soninke
vi: Tiếng Xo-nin-ke

en: Sorbian
vi: Tiếng Xoa-bi

en: Sort By:
vi: Sắp xếp theo :

en: Sort by:
vi: Sắp xếp theo :

en: Sort first using the base glyph (if any).
    Thus Agrave would sort with A
vi: Sắp xếp trước theo hình tượng cơ sở (nếu có).
    Vì vậy « Agrave » sẽ sắp xếp theo « A ».

en: Sort first using the glyph's script.
    Thus A and Z would sort together
    while Alpha would sort with Omega and not A
vi: Sắp xếp trước theo chữ viết của hình tượng.
    Vì vậy « A » và « Z » sẽ sắp xếp với nhau,
    còn « α » sẽ sắp xếp với « ω ».

en: Sort this display based on the alphabetic name of the glyph
vi: Sắp xếp ô hiển thị này theo tên hình tượng bằng chữ cái

en: Sort this display based on the unicode code of the glyph
vi: Sắp xếp ô hiển thị này theo điểm Unicode của hình tượng

en: Sort:
vi: Sắp xếp:

en: SortingScheme|Default
vi: Mặc định

en: Sorts the lookups in a default ordering based on feature tags
vi: Sắp xếp các sự tra tìm theo thứ tự mặc định dựa vào thẻ tính năng

en: Sort|Alphabetic
vi: Theo abc

en: Sotho
vi: Tiếng Xô-tô

en: Source Glyph Names
vi: Tên hình tượng nguồn

en: Source from which this design is to be taken
vi: Nguồn từ đó cần lấy sơ đồ thiết kế này

en: South Slavey
vi: Tiếng Nam Xla-vê

en: Southern Sami
vi: Tiếng Nam Xă-mi

en: Space (in points) left between images and text in labels, buttons, menu items, etc. which have both
vi: Khoảng cách (theo điểm) nên còn lại giửa ảnh và chuỗi chữ trong nhãn, nút, mục trình đơn v.v. chứa cả hai

en: Space Regions
vi: Vùng khoảng cách

en: Space _Regions...
vi: Giãn cách _vùng...

en: Space between the ink to of the
    expression and the bar over it.
vi: Khoảng cách giữa biểu thức
    và thanh ở trên.

en: Space between the ink top of the
    expression and the bar over it in display
    style.
vi: Khoảng cách giữa đầu của biểu thức
    và thanh ở trên có kiểu dáng hiển thị.

en: Space:
vi: Dãn cách:

en: SpaceAfterScript:
vi: Cạch sau chữ :

en: Spacing
vi: Khoảng cách

en: Spacing Modifier Letters
vi: Chữ sửa đổi khoảng cách

en: Spanish
vi: Tiếng Tây Ban Nha

en: Spanish (Argentina)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Ă-gienh-ti-nạ)

en: Spanish (Bolivia)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Bô-li-vi-a)

en: Spanish (Chile)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Chi-lê)

en: Spanish (Colombia)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Co-lom-bi-a)

en: Spanish (Costa Rica)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Cox-ta Rí-ca)

en: Spanish (Dominican Republic)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Cộng Hòa Đô-mi-ni-cạ)

en: Spanish (Ecuador)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (E-cua-đoa)

en: Spanish (El Salvador)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (En-san-va-đoa)

en: Spanish (Guatemala)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Gua-te-ma-la)

en: Spanish (Honduras)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Hon-đu-rat)

en: Spanish (Latin America)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Mỹ La-tinh)

en: Spanish (Modern)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (hiện đại)

en: Spanish (Nicaragua)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Ni-ca-ra-gua)

en: Spanish (Panama)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Pa-na-ma)

en: Spanish (Paraguay)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Pa-ra-guay)

en: Spanish (Peru)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Pê-ru)

en: Spanish (Puerto Rico)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Pu-éc-thô Rí-cô)

en: Spanish (Traditional)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (truyền thống)

en: Spanish (United States)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Mỹ)

en: Spanish (Uruguay)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (U-ru-guay)

en: Spanish (Venezuela)
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Ve-ne-xuê-la)

en: Spanish Mexico
vi: Tiếng Tây Ban Nha (Mê-hi-cô)

en: Specials
vi: Đặc biệt

en: Specifies file format used to pass the font to freetype
      pfb -- is the standard PostScript type1
      ttf -- is truetype
      otf -- is opentype
      nohints -- freetype rasterizes without hints
      bitmap -- not passed to freetype for rendering
        bitmap fonts must already be generated
      FontForge -- uses FontForge's own rasterizer, not
        freetype's. Only as last resort
vi: Xác định định dạng tập tin dùng để gửi phông cho FreeType:
     • pfb		kiểu 1 PostScript tiêu chuẩn
     • ttf			TrueType
     • otf		OpenType
     • nohints		freetype làm mành, không có lời gợi ý
     • bitmap		không được gửi cho FreeType vẽ,
    			vì phông mảng ảnh phải đã được tạo ra.
     • FontForge	dùng hàm làm mành riêng của FontForge,
    			không phải bộ của FreeType.
    			Chỉ nên dùng như là phương sách cuối cùng

en: Specifies screen dots per inch
vi: Ghi rõ số điểm màn hình trên mỗi insơ

en: Specify bitmap sizes to be regenerated
vi: Xác định các kích cỡ mảng ảnh cần tạo ra lại

en: Specify bitmap sizes to be removed
vi: Xác định các kích cỡ mảng ảnh cần gỡ bỏ

en: Specify the color (& opacity) at stop points
    along the line drawn above. The offset is a
    percentage of the distance from the start to
    the end of the line. The color is a 6 (hex)
    digit number expressing an RGB color.
vi: Ghi rõ màu (và độ đục) ở các điểm dừng
    theo đường được vẽ bên trên.
    Hiệu là một phần trăm của khoảng cách
    từ đầu đến cuối đường.
    Màu là một con số thập lục (6 chữ số)
    đại diện một màu kiểu RGB.

en: Spiro Point Info
vi: Thông tin điểm Spiro

en: SplashScreen
vi: Màn Hình Giới Thiệu

en: Spline Length=%.1f
vi: Độ dài chốt trục=%.1f

en: Spline Length=%g
vi: Độ dài chốt trục=%g

en: Spline mismatch in glyph “%s”
vi: Hình tượng « %s » có chốt trục không tương ứng

en: Square Cove
vi: Cove vuông

en: Squish
vi: Vắt

en: St_orage:
vi: Sức chứ_a:

en: St_yle
vi: _Kiểu dáng

en: St_yles
vi: Kiể_u dáng

en: Stack
vi: Đống

en: Stack (TrueType)
vi: Đống (TrueType)

en: Stack got too big in %s
vi: Đống đã trở thành quá lớn trong %s

en: Stack underflow on binary operator in %s
vi: Trán ngược đống trên toán tử nhị phân trong %s

en: Stack underflow on callothersubr in %s
vi: Trán ngược đống trên 'callothersubr' (gọi hàm phụ khác) trong %s

en: Stack underflow on callsubr in %s
vi: Trán ngược đống trên hàm callsubr (gọi hàm phụ) trong %s

en: Stack underflow on hhcurveto in %s
vi: Trán ngược đống trên hàm hhcurveto trong %s

en: Stack underflow on hlineto/hmoveto in %s
vi: Trán ngược đống trên hlineto/hmoveto (đường/chuyển ngang tới) trong %s

en: Stack underflow on hsbw in %s
vi: Trán ngược đống trên hsbw trong %s

en: Stack underflow on hstem in %s
vi: Trán ngược đống trên hstem (cuống ngang) trong %s

en: Stack underflow on hstem3 in %s
vi: Tràn ngược đống trên hstem3 (cuống ngang) trong %s

en: Stack underflow on hvcurveto in %s
vi: Trán ngược đống trên hàm hvcurveto trong %s

en: Stack underflow on ifelse in %s
vi: Trán ngược đống trên 'ifelse' (nếu ... nếu không) trong %s

en: Stack underflow on rlineto/rmoveto in %s
vi: Trán ngược đống trên rlineto/rmoveto (đường/chuyển bên phải tới) trong %s

en: Stack underflow on rrcurveto in %s
vi: Trán ngược đống trên hàm rrcurveto trong %s

en: Stack underflow on sbw in %s
vi: Trán ngược đống trên 'sbw' trong %s

en: Stack underflow on seac in %s
vi: Tràn ngược đống trên 'seac' trong %s

en: Stack underflow on setcurrentpoint in %s
vi: Trán ngược đống trên hàm setcurrentpoint (đặt điểm hiện thời) trong %s

en: Stack underflow on unary operator in %s
vi: Trán ngược đống trên toán tử chỉ có một tác tử trong %s

en: Stack underflow on vhcurveto in %s
vi: Trán ngược đống trên hàm vhcurveto trong %s

en: Stack underflow on vlineto/vmoveto in %s
vi: Trán ngược đống trên vlineto/vmoveto (đường/chuyển dọc tới) trong %s

en: Stack underflow on vstem in %s
vi: Trán ngược đống trên vstem (cuống dọc) trong %s

en: Stack underflow on vstem3 in %s
vi: Tràn ngược đống trên vstem3 (cuống dọc) trong %s

en: StackBottomDisplayStyleShiftDown:
vi: Dời xuống kiểu hiển thị cuối đống:

en: StackBottomShiftDown:
vi: Dời xuống cuối đống:

en: StackDisplayStyleGapMin:
vi: Tiểu khe kiểu hiển thị đống:

en: StackGapMin:
vi: Tiểu khe đống:

en: StackTopDisplayStyleShiftUp:
vi: Dời lên kiểu hiển thị đầu đống:

en: StackTopShiftUp:
vi: Dời lên đầu đống:

en: Stacks
vi: Đống

en: Standard Ligatures
vi: Chữ ghép tiêu chuẩn

en: Standard shift down applied to the
    denominator in display style.
    Postive values indicate downward motion.
vi: Khoảng dời xuống tiêu chuẩn được áp dụng
    cho mẫu số có kiểu dáng hiển thị.

en: Standard shift down applied to the bottom
    element of a stack in display style.
    Positive values indicate downward motion.
vi: Khoảng dời xuống tiêu chuẩn được áp dụng
    cho yếu tố cuối của đống có kiểu dáng hiển thị.
    Giá trị dương thì ngụ ý di chuyển xuống.

en: Standard shift down applied to the bottom
    element of the stretch stack.
    Positive values indicate downward motion.
vi: Khoảng dời xuống tiêu chuẩn được áp dụng
    cho yếu tố cưới của đống trải ra.
    Giá trị dương thì ngu ý di chuyển xuống.

en: Standard shift down applied to the bottom element of a stack.
    Positive values indicate downward motion.
vi: Khoảng dời xuống tiêu chuẩn được áp dụng
    cho yếu tố cuối của đống. Giá trị dương thì
    ngụ ý di chuyển xuống.

en: Standard shift down applied to the denominator.
    Postive values indicate downward motion.
vi: Khoảng dời xuống tiêu chuẩn được áp dụng
    cho mẫu số.
    Giá trị dương thì ngụ ý di chuyển xuống.

en: Standard shift of superscript relative
    to base in cramped mode.
vi: Khoảng dời lên tiêu chuẩn của
    chữ cao tương đối so với cơ sở
    ở chế độ chật hẹp.

en: Standard shift up applied to superscript elements.
vi: Khoảng dời lên tiêu chuẩn được áp dụng cho yếu tố chữ cao.

en: Standard shift up applied to the
    numerator in display style.
vi: Khoảng dời lên tiêu chuẩn được áp dụng
    cho tử số có kiểu dáng hiển thị.

en: Standard shift up applied to the numerator.
vi: Khoảng dời lên tiêu chuẩn được áp dụng
    cho tử số.

en: Standard shift up applied to the top element of
    a stack in display style.
vi: Khoảng dời lên tiêu chuẩn được áp dụng
    cho yếu tố đầu của đống có kiểu dáng hiển thị.

en: Standard shift up applied to the top element of a stack.
vi: Khoảng dời lên tiêu chuẩn được áp dụng
    cho yếu tố đầu của đống.

en: Standard shift up applied to the top element of the stretch stack.
vi: Khoảng dời lên tiêu chuẩn được áp dụng cho
    yếu tố đầu của đống trải ra.

en: StandardSlopeError
vi: LỗiDốcTiêuChuẩn

en: Star
vi: Sao

en: Start contours at e_xtrema
vi: Bắt đầu đường _viền tại thái cực

en: StartLen
vi: Dài Đầu

en: State %4d Cur:
vi: Tình trạng thứ %4d Chữ thảo :

en: State %4d Flags:
vi: Cờ tình trạng thứ %4d:

en: State %4d Mark:
vi: Tình trạng thứ %4d Dấu :

en: State %4d Next:
vi: Tình trạng thứ %4d kế:

en: State %d,  %.40s
vi: Tình trạng %d,  %.40s

en: State Machine
vi: Cơ chế tình trạng

en: Stem Compression Percent
vi: Phần trăm nén cuống

en: StemSnapH does not contain StdHW value.
vi: Đính cuống ngang không chứa giá trị W ngang chuẩn.

en: StemSnapV does not contain StdVW value.
vi: Đính cuống dọc không chứa giá trị W dọc chuẩn.

en: Stems
vi: Cuống

en: Step into
vi: Bước vào

en: Step out of current function
vi: Bước ra hàm hiện thời

en: Step over (Next)
vi: Bước trên (Kế)

en: StopAtJoin
vi: Điểm Nối Chặn

en: Storage
vi: Sức chứa

en: Storage %d has not been initialized, yet the previous instruction read it
vi: Kho lưu %d chưa được sơ khởi, còn chỉ dẫn trước đã đọc nó

en: Storage %d was changed from %d (%.2f) to %d (%.2f) by the previous instruction
vi: Kho lưu %d đã được thay đổi từ %d (%.2f) sang %d (%.2f) bởi chỉ dẫn trước

en: Storage (TrueType)
vi: Sức chứa (TrueType)

en: Store ligature data in AFM files
vi: Cất giữ trong tập tin AFM dữ liệu chữ ghép

en: Store this filename in preferences
vi: Lưu tên tập tin này vào tùy thích

en: Straight Arms/Double Serif
vi: Tay thẳng/Chân đôi

en: Straight Arms/Horizontal
vi: Tay thẳng/Ngang

en: Straight Arms/Single Serif
vi: Tay thẳng/Chân đơn

en: Straight Arms/Vertical
vi: Tay thẳng/Dọc

en: Straight Arms/Wedge
vi: Tay thẳng/Nêm

en: Stretch:
vi: Kéo giãn:

en: StretchStackBottomShiftDown:
vi: Dời xuống cuối đống trải:

en: StretchStackGapAboveMin:
vi: Tiểu trên khe đống trải:

en: StretchStackGapBelowMin:
vi: Tiểu dưới khe đống trải:

en: StretchStackTopShiftUp:
vi: Dời lên đầu đống trải:

en: Strike %d@%d
vi: Gạch %d@%d

en: Strike %d@%d missing from %s
vi: Còn thiếu gạch %d@%d trong %s

en: Strike Information for %.90s
vi: Thông tin gạch cho %.90s

en: Strikeout
vi: Gạch đè

en: Strikes in %s but not in %s
vi: Có gạch trong %s còn không phải trong %s

en: String
vi: Chuỗi

en: String ID
vi: Mã số chuỗi

en: Stroke
vi: Nét vẽ

en: Stroke _Variation
vi: Biến đổi nét _vẽ

en: Stroke _Width:
vi: Bề _rộng nét vẽ:

en: Stroking...
vi: Đang vẽ nét...

en: Strong Left to Right
vi: Bên Trái qua Phải mạnh

en: Strong Right to Left
vi: Bên Phải qua Trái mạnh

en: Style Name
vi: Tên kiểu dáng

en: Style Name:
vi: Tên kiểu dáng:

en: Style Set 1
vi: Tập kiểu dáng 1

en: Style Set 10
vi: Tập kiểu dáng 10

en: Style Set 11
vi: Tập kiểu dáng 11

en: Style Set 12
vi: Tập kiểu dáng 12

en: Style Set 13
vi: Tập kiểu dáng 13

en: Style Set 14
vi: Tập kiểu dáng 14

en: Style Set 15
vi: Tập kiểu dáng 15

en: Style Set 16
vi: Tập kiểu dáng 16

en: Style Set 17
vi: Tập kiểu dáng 17

en: Style Set 18
vi: Tập kiểu dáng 18

en: Style Set 19
vi: Tập kiểu dáng 19

en: Style Set 2
vi: Tập kiểu dáng 2

en: Style Set 20
vi: Tập kiểu dáng 20

en: Style Set 3
vi: Tập kiểu dáng 3

en: Style Set 4
vi: Tập kiểu dáng 4

en: Style Set 5
vi: Tập kiểu dáng 5

en: Style Set 6
vi: Tập kiểu dáng 6

en: Style Set 7
vi: Tập kiểu dáng 7

en: Style Set 8
vi: Tập kiểu dáng 8

en: Style Set 9
vi: Tập kiểu dáng 9

en: Style _ID:
vi: Mã số k_iểu dáng:

en: StyleName|_New...
vi: Mớ_i...

en: StyleSet Names
vi: Tên Tập Kiểu

en: Styles (SubFamily)
vi: Kiều dáng (nhóm phụ)

en: Stylistic Alternatives
vi: Đồ xen kẽ kiểu dáng

en: Sub/Super
vi: Thấp/Cao

en: Sub/Superscript
vi: Chữ cao/thấp

en: Sub1:
vi: Thấp1:

en: Sub2:
vi: Thấp2:

en: SubDrop:
vi: ThấpThả:

en: SubFonts|_All
vi: _Tất cả

en: SubFonts|_None
vi: Khô_ng có

en: SubSuperscriptGapMin:
vi: Tiểu khe chữ cao/thấp

en: Subroutine number out of bounds in %s
vi: Số hàm phụ ở ngoại phạm vi trong %s

en: Subs
vi: Thay thế

en: Subscript
vi: Chữ thấp

en: SubscriptBaselineDropMin:
vi: Tiểu thả cơ sở chữ thấp:

en: SubscriptShiftDown:
vi: Dời xuống chữ thấp:

en: SubscriptSuperUse|Default
vi: Mặc định

en: SubscriptTopMax:
vi: Đầu đại chữ thấp

en: Subscripts and Superscripts
vi: Chữ in cao/thấp

en: Subscripts/Superscripts
vi: Chữ in cao/thấp

en: Substitute glyph out of bounds in 'mort'/'morx' table %d
vi: Hình tượng thay thế ở ngoại phạm vi trong bảng 'mort/morx' %d

en: Substitution generates itself
vi: Sự thay thế tự tạo ra

en: Substitutions
vi: Sự thay thế

en: Subtable
vi: Bảng phụ

en: Subtable %.60s in glyph %.60s
vi: Bảng phụ %.60s trong hình tượng %.60s

en: Subtable extends beyond end of GPOS table
vi: Bảng phụ kéo dài qua kết thúc của bảng GPOS

en: Subtable extends beyond end of GSUB table
vi: Bảng phụ kéo dài qua kết thúc của bảng GSUB

en: Sum Around:
vi: Tổng quanh:

en: Sumerian pictograms
vi: Chữ hình vẽ tiếng Xu-mê-ri

en: Sumero-Akkadian Cuneiform
vi: Chữ hình nêm Xu-mê-ri/Ác-ca-đi

en: Sundanese
vi: Tiếng Xun-đa-ni

en: Sundanese (roman)
vi: Tiếng Sun-đan (La-tinh)

en: Sup1:
vi: Cao1:

en: Sup2:
vi: Cao2:

en: Sup3:
vi: Cao3:

en: SupDrop:
vi: CaoThả:

en: Super 45 ROUND
    Too complicated. Look it up
vi: Super 45 ROUND
    Quá phức tạp. Hãy tra tìm

en: Super ROUND
    Too complicated. Look it up
vi: Super ROUND
    Quá phức tạp. Hãy tra tìm

en: Super and Sub scripts
vi: Chữ in cao/thấp

en: Superscript
vi: Chữ cao

en: SuperscriptBaselineDropMax:
vi: Đại thả cơ sở chữ cao :

en: SuperscriptBottomMaxWithSubscript:
vi: Đại đáy chữ cao với chữ thấp:

en: SuperscriptBottomMin:
vi: Tiểu đáy chữ cao :

en: SuperscriptShiftUp:
vi: Dời lên chữ cao :

en: SuperscriptShiftUpCramped:
vi: Dời lên chữ cao chật hẹp:

en: Supplemental Arrows-A
vi: Mũi tên bổ sung A

en: Supplemental Arrows-B
vi: Mũi tên bổ sung B

en: Supplemental Math Operators
vi: Toán từ Toán học Bổ sung

en: Supplemental Punctuation
vi: Dấu chấm câu bổ sung

en: Supplemental Symbols and Arrows
vi: Ký hiệu và Mũi tên Bổ sung

en: Supplementary Ideographic Plane
vi: Mặt phẳng Chữ viết Ghi ý Bổ sung

en: Supplementary Multilingual Plane
vi: Mặt phẳng Đa ngôn ngữ Bổ sung

en: Supplementary Private Use Area-A
vi: Vùng dùng riêng bổ sung (A)

en: Supplementary Private Use Area-B
vi: Vùng dùng riêng bổ sung (B)

en: Supplementary Special-purpose Plane
vi: Mặt phẳng Mục đích Đặc biệt Bổ sung

en: Suri
vi: Tiếng Xu-ri

en: Surrogate High
vi: Thay thế cao

en: Surrogate High, Non Private Use
vi: Thay thế cao, không dùng riêng

en: Surrogate High, Private Use
vi: Thay thế cao, dùng riêng

en: Sutu
vi: Tiếng Xu-tu

en: Svan
vi: Tiếng X-vanh

en: Swadaya Aramaic
vi: Tiếng Xy-ri Xoua-đa-ya

en: Swahili
vi: Tiếng Xouă-hi-li

en: Swahili (Kenyan)
vi: Tiếng Xouă-hi-li (Ken-ya)

en: Swash
vi: Đuôi tu từ

en: Swazi
vi: Tiếng Xouă-xi

en: Swedish
vi: Tiếng Thuỵ Điển

en: Swedish (Finland)
vi: Tiếng Thuỵ Điển (Phần Lan)

en: Swedish (Sweden)
vi: Tiếng Thụy Điển (Thuỵ Điển))

en: Sy Miscellaneous
vi: TT Lặt vặt

en: Sy Mixed Serif
vi: TT Chân hỗn hợp

en: Sy Neo-grotesque Sans Serif
vi: TT Không chân kỳ cục mới

en: Sy Old Style Serif
vi: TT Chân kiểu cũ

en: Syloti Nagri
vi: Tiếng Xi-lô-ti Na-gợ-ri

en: Symbol
vi: Ký hiệu

en: Symbol Charset
vi: Bộ ký tự ký hiệu

en: Symbolic
vi: Tượng Trưng

en: Symbols
vi: Ký hiệu

en: Symbols Supplemental
vi: Ký hiệu bBổ sung

en: Symbols:
vi: Ký hiệu:

en: Symmetric-Smoothing
vi: Làm mịn đối xứng

en: Synchronize
vi: Đồng bộ hoá

en: Syntax error while parsing pdf graphics
vi: Gặp lỗi cú pháp khi phân tích đồ họa PDF

en: Syntax error while parsing pdf graphics: Page with no Contents
vi: Gặp lỗi cú pháp khi phân tích đồ họa PDF: Trang không có Nội dung

en: Syntax error while parsing type3 glyph: %s
vi: Gặp lỗi cú pháp khi phân tích hình tượng kiểu 3: %s

en: Syntax errors while parsing Type3 font headers
vi: Gặp một số lỗi cú pháp khi phân tích phần đầu của phông kiểu 3

en: Syriac
vi: Tiếng Xi-ri

en: TBearing:
vi: Phương hướng bên trên:

en: TH-Cree
vi: Tiếng Cợ-ri TH

en: TS Direct Line
vi: CT Đường trực tiếp

en: TS Miscellaneous
vi: CT Lặt vặt

en: TS Script
vi: CT Chữ viết

en: TT Instrs
vi: Lệnh TT

en: TTF Names
vi: Tên TTF

en: TTFFoundry
vi: Xưởng Đúc TTF

en: T_ypo Descent Offset:
vi: _Bù xuống lỗi gõ :

en: Tab Set
vi: Tập Thẻ

en: TabSet
vi: TậpThẻ

en: Tabasaran
vi: Tiếng Ta-ba-xa-ran

en: Table '%c%c%c%c' extends beyond end of file.
vi: Bảng « %c%c%c%c » kéo dài quá kết thúc của tập tin.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad checksum.
vi: Bảng « %c%c%c%c » có một tổng kiểm sai.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be 32 or 6 but is %d.
vi: Bảng « %c%c%c%c » có một chiều dài sai, phải là 32 hay 6 còn là %d.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be 36 but is %d.
vi: Bảng « %c%c%c%c » có một chiều dài sai, phải là 36 còn là %d.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be 54 but is %d.
vi: Bảng « %c%c%c%c » có một chiều dài sai, phải là 54 còn là %d.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be 78, 86 or 96 but is %d.
vi: Bảng « %c%c%c%c » có một chiều dài sai, phải là 78, 86 hay 96 còn là %d.

en: Table '%c%c%c%c' has a bad length, must be even.
vi: Bảng « %c%c%c%c » có một chiều dài sai, phải là một con số dương.

en: Table length should not be odd
vi: Không cho phép chiều dài bảng số lẻ

en: Table tags should be in alphabetic order in the font header
     but '%c%c%c%c', appears after '%c%c%c%c'.
vi: Các thẻ bảng nên theo thứ tự abc trong phần đầu phông chữ
    mà « %c%c%c%c » nằm sau « %c%c%c%c ».

en: Tables '%c%c%c%c' and '%c%c%c%c' overlap
vi: Hai bảng '%c%c%c%c' và '%c%c%c%c' chồng chéo lên nhau

en: Tabular Numbers
vi: Chữ số kiểu bảng

en: Tag characters
vi: Ký tự thẻ

en: Tag must be 4 characters long
vi: Thẻ phải có chiều dài 4 ký tự

en: Tag too long
vi: Thẻ quá dài

en: Tag(s)
vi: Thẻ

en: Tagalog
vi: Tiếng Ta-ga-loc

en: Tagbanwa
vi: Tiếng Tác-ban-ouă

en: Tags
vi: Thẻ

en: Tahitian
vi: Tiếng Ta-hi-ti

en: Tai Le
vi: Tiếng Tai Le

en: Tai Lu
vi: Tiếng Tai Lu

en: Tai Xuan Jing Symbols
vi: Ký hiệu Tai Xuan Jing

en: Tajik
vi: Tiếng Tha-gikh

en: Tajiki
vi: Tiếng Tha-gíc

en: Tamazight (Arabic)
vi: Tiếng Ta-ma-xaith (A Rập)

en: Tamazight (Latin)
vi: Tiếng Ta-ma-xaith (La-tinh)

en: Tamil
vi: Tiếng Ta-min

en: Tatar
vi: Tiếng Tác-tă

en: Tatar (Tatarstan)
vi: Tiếng Tác-tă (Tác-tă-x-tanh)

en: TeX Extension List
vi: Danh sách phần mở rộng TeX

en: TeX Glyphlist
vi: Danh sách hình tượng TeX

en: TeX Table
vi: Bảng TeX

en: TeX table
vi: Bảng TeX

en: Telugu
vi: Tiếng Te-lu-gu

en: Temne
vi: Tiếng Tem-ne

en: Template Color
vi: Màu mẫu

en: Tengwar
vi: Tiếng Teng-ouă

en: Terminal Forms
vi: Hình cuối

en: Terminal Forms #2
vi: Hình cuối 2

en: Terminal Forms #3
vi: Hình cuối 3

en: Text & Display
vi: Văn bản và Hiển thị

en: Text Field
vi: Trường văn bản

en: Text Image Skip
vi: Bỏ qua ảnh chuỗi chữ

en: Text Labels
vi: Nhãn chuỗi chữ

en: Text Width:    0
vi: Độ rộng văn bản: 0

en: Text Width:%4d
vi: Độ rộng văn bản:%4d

en: Text color for popup windows
vi: Màu chữ cho cửa sổ tự mở

en: Text color of column headers at the top of a matrix edit
vi: Màu chữ của phần đầu cột ở đầu của ô sửa ma trận

en: Text from script
vi: Đoạn bằng chữ viết

en: Textual
vi: Văn bản

en: Tfm Save Failed
vi: Lỗi lưu TFM

en: Thaana
vi: Tiếng Thaana

en: Thai
vi: Tiếng Thái

en: The "DPI" field must be more than 10 and less than 5000.
vi: Trường « Điểm/Insơ » phải chứa một giá trị nằm giữa 10 và 5000.

en: The "Proximity" field must be more than 0 and less than a half.
vi: Trường « Độ gần » phải chứa một giá trị nằm giữa 0 và 0,5.

en: The %1$s hints in glyph "%2$.30s" in font %3$.30s do not match those in %4$.30s (different number or different overlap criteria)
vi: Những lời gợi ý %1$s trong hình tượng « %2$.30s » trong phông %3$.30s không tương ứng với những lời trong %4$.30s (số khác hay tiêu chuẩn chồng lấp khác)

en: The %1$s in the search dialog contains a reference to %2$.20hs which does not exist in the new font.
    Should I remove the reference?
vi: Trong hộp thoại tìm kiếm, %1$s chứa một tham chiếu đến %2$.20hs mà không tồn tại trong phông mới.
    Bạn có muốn gỡ bỏ tham chiếu này không?

en: The %s differs. In %s it is (
vi: %s khác biệt. Trong %s nó là (

en: The %s file we just created can no longer be opened.
vi: Không còn mở được tập tin %s vừa mới tạo.

en: The %s is missing in %s. Whilst in %s it is (
vi: Còn thiếu %s trong %s, còn trong %s nó là (

en: The %s list is not ordered
vi: Danh sách %s không có thứ tự

en: The 'NFNT' bitmap format is not used under OS/X (though you still need to create a (useless) bitmap font if you are saving a type1 PostScript resource)
vi: Định dạng mảng ảnh NFNT không còn được dùng lại
    dưới hệ điều hành OSX (dù bạn vẫn cần phải tạo một
    phông mảng ảnh (vô ích) nếu bạn đang lưu một
    tài nguyên PostScript kiểu 1).

en: The 'NFNT' bitmap format is obsolete
vi: Định dạng mảng ảnh NFNT quá cũ.

en: The 'OS/2' table has changed slightly over the years.
    Generally fields have been added, but occasionally their
    meanings have been redefined.
vi: Bảng « OS/2 » đã thay đổi một ít qua các năm.
    Nói chung, các trường đã được thêm, nhưng đôi khi
    sự nghĩa của trường đã được xác định lại.

en: The 'POST' type1 format is probably deprecated
vi: Định dạng kiểu 1 POST rất có thể bị phản đối

en: The 'POST' type1 format is probably depreciated and may not work in future version of the mac.
vi: Định dạng kiểu 1 POST rất có thể bị phản đối nên không hoạt động được dưới phiên bản Mac sau.

en: The 'cvt ' table in instance %.30s is a different size from that in the default font
vi: Bảng 'cvt' trong thể hiện %.30s có kích cỡ khác với bảng trong phông mặc định

en: The 'gasp' (Grid Fit) table must end with a pixel entry of 65535
vi: Bảng 'gasp' (Vừa lưới) phải kết thúc bằng một mục nhập điểm ảnh 65535

en: The 'gasp' table gives you control over when grid-fitting and
    anti-aliased rasterizing are done.
    The table consists of an (ordered) list of pixel sizes each with
    a set of flags. Those flags apply to all pixel sizes bigger than
    the previous table entry but less than or equal to the current.
    The list must be terminated with a pixel size of 65535.
    Version 1 of the table contains two additional flags that
    apply to MS's ClearType rasterizer.
    
    The 'gasp' table only applies to truetype fonts.
vi: Bảng « gasp » cho bạn có khả năng điều khiển
    khi nào nên vừa lưới và làm trơn kiểu mành.
    Bảng chứa một danh sách các kích cỡ điểm ảnh theo thứ tự,
    mỗi kích cỡ có một tập cờ. Các cờ này áp dụng cho mọi
    kích cỡ điểm ảnh lớn hơn mục nhập bảng trước,
    còn nhỏ hơn hay bằng mục hiện thời.
    Danh sách phải kết thúc bằng kích cỡ điểm ảnh 65535.
    Phiên bản 1 của bảng chứa hai cờ thêm
    mà áp dụng cho hàm làm mành ClearType của MS.
    
    Bảng « gasp » chỉ áp dụng cho phông kiểu TrueType.

en: The 'kern' table supports at most 10920 kern pairs in a subtable
vi: Bảng « kern » (định chỗ) hỗ trợ nhiều nhất 10920 cặp định chỗ trong mỗi bảng phụ

en: The 'name' table contains (at least) two strings for the %s in language %s, the first '%.12s...' the second '%.12s...'.
    Which do you prefer?
vi: Bảng « name » (tên) chứa ít nhất hai chuỗi đối với %s bằng ngôn ngữ %s:
     • chuỗi thứ nhất	%.12s...
     • chuỗi thứ hai		%.12s...
    Bạn thích cái nào?

en: The 'sfnt' format is currently limited to 65535 glyphs, and your font has %d of them.
vi: Định dạng « sfnt » hiện thời bị hạn chế thành 65535 hình tượng mà phông chữ của bạn có %d.

en: The 'size' feature does not seem to follow the standard,
    nor does it conform to Adobe's early misinterpretation of
    the standard. I cannot parse it.
vi: Tính năng « size » (kích cỡ) có vẻ là không tùy theo
    tiêu chuẩn, cũng không tùy theo lời giải thích sai sớm
    của Adobe về tiêu chuẩn. Vì vậy chương trình này
    không thể phân tích nó.

en: The 'size' feature of this font conforms to Adobe's early misinterpretation of the otf standard.
vi: Tính năng « size » (kích cỡ) của phông này tùy theo
    lời giải thích sai sớm của Adobe về tiêu chuẩn OTF.

en: The AFM file contains metrics information that many word-processors will read when using a PostScript® font.
vi: Tập tin AFM chứa thông tin đơn vị đo mà nhiều trình xử lý từ sẽ đọc khi sử dụng phông PostScript®.

en: The Edit->Join command will join points which are this close together
    A value of 0 means they must be coincident
vi: Câu lệnh « Sửa > Nối » sẽ nối lại hai điểm đủ cách nhau giá trị này.
    Giá trị 0 có nghĩa là hai điểm phải là trùng khớp.

en: The FONTLOG allows you to keep a log of changes made to your font.
vi: FONTLONG (sổ theo dõi phông) cho phép bạn ghi lưu các thay đổi được làm trong phông.

en: The FONTLOG contains some description of the 
     font project, a detailed changelog, and a list of contributors
vi: FONTLOG (sổ theo dõi phông chữ) chứa một:
     • mô tả về dự án phông chữ,
     • sổ theo dõi thay đổi chi tiết
     • danh sách các người đóng góp.

en: The FONTLOG is a text file containing pertinent information
    about the font including such things as its change history.
    The SIL Open Font License highly recommends its use.
    
    If your font contains a FONTLOG (see the Element->Font Info)
    and you check this box, then the internal FONTLOG will be
    written to the file "FONTLOG.txt" in the same directory
    as the font itself.
vi: Bản ghi phông là một tập tin văn bản chứa thông tin
    thích hợp về phông, bao gồm các thứ như lược sử
    thay đổi. Giấy Phép Phông Mở SIL rất khuyên bạn
    sử dụng nó.
    
    Nếu phông của bạn chứa một bản ghi phông
    (xem « Phần tử > Thông tin phông » ) và bạn
    bật tùy chọn này thì bản ghi phông nội bộ
    sẽ được ghi vào tập tin « fontlog.txt » trong
    cùng một thư mục với phông chính nó.

en: The Italic correction field is used by both TeX and the MS 'MATH'
    table. It is used when joining slanted text (italic) to upright.
    It is the amount of extra white space needed so the slanted text
    will not run into the upright text.
vi: Trường giá trị điều chỉnh chữ in nghiêng được dùng
    bởi cả hai TeX và bảng MS 'MATH'. Nó dùng khi nối lại
    chữ xiên (in nghiêng) với chữ thẳng đứng.
    Nó là khoảng cách trắng thêm cần thiết để mà
    chữ xiên không đè lên chữ thẳng đứng.

en: The Merge operation cannot be reverted.
    Do it anyway?
vi: Không thể hủy bước Trộn.
    Vẫn làm không?

en: The OpenType Style Set features ('ss01'-'ss20') may
    be assigned human readable names here.
vi: Các tính năng Tập Kiểu OpenType ('ss01'-'ss20')
    cũng có thể được gán ở đây với tên cho người đọc được.

en: The OpenType documentation suggests in a rather confusing way
    that if a base glyph (or base mark) contains an anchor point
    for one class in a lookup subtable, then it should contain
    anchors for all classes in the subtable
vi: Tài liệu hướng dẫn về OpenType đề nghị bằng một cách hơi khó hiểu
    rằng nếu một hình tượng cơ bản (hay một dấu cơ bản)
    chứa một điểm neo cho một hạng trong một bảng phụ tra tìm,
    thì nó nên chứa các neo cho tất cả các hạng trong bảng phụ đó

en: The PFM file contains information Windows needs to install a PostScript® font.
vi: Tập tin PFM chứa thông tin được Windows yêu cầu để cài đặt phông PostScript®.

en: The PfaEdit table is an extension to the TrueType format
    and contains various data used by FontForge
    (It should be called the FontForge table,
    but isn't for historical reasons)
vi: Bảng PfaEdit là phần mở rộng định dạng TrueType
    và chứa dữ liệu khác nhau được FontForge dùng.

en: The PostScript Language Reference Manual (Appendix B) says that
    an interpreter need not support paths with more than 1500 points.
    I think this count includes control points. From PostScript's point
    of view, all the contours in a character make up one path. Modern
    interpreters tend to support paths with more points than this limit.
    (Note a truetype font after conversion to PS will contain
    twice as many control points)
vi: Sổ Tay Tham Chiếu Ngôn Ngữ PostScript (Phụ lục B) nói rằng
    phần mềm giải thích không cần hỗ trợ đường dẫn có hơn 1500 điểm.
    Hình như số đếm này chứa điểm điều khiển. Đối với PostScript,
    tất cả các đường viền trong mỗi ký tự tạo một đường dẫn riêng lẻ.
    Phần mềm giải thích hiện đại thường hỗ trợ đường dẫn có số điểm
    lớn hơn giới hạn này. (Ghi chú rằng phông TrueType, sau khi
    được chuyển đổi sang PostScript, sẽ chứa số điểm điều khiển nhân hai.)

en: The PostScript font name "%.63s" is invalid.
    It should be printable ASCII,
    must not contain (){}[]<>%%/ or space
    and must be shorter than 63 characters
vi: Tên phông PostScript « %.63s » không hợp lệ.
    Nó nên chứa chỉ ký tự ASCII in ấn được,
    không thể chứa ký tự « (){}[]<>%%/ » hay dấu cách
    và phải có chiều dài nhỏ hơn 63 ký tự.

en: The SIL Open Font License
    Please see http://scripts.sil.org/OFL
vi: Giấy Phép Phông Mở SIL
    Xem http://scripts.sil.org/OFL
    (cũng dịch sang tiếng Viêt)

en: The SIL Open Font License (OFL) is designed for free/libre/open font projects.
    Most other FLOSS licenses are designed for conventional software and are problematic for fonts.
    The OFL is a community-approved license and is well-suited for releasing fonts to be freely 
    used, studied, copied, modified, embedded, merged and distributed while maintaining artistic integrity.
    You are encouraged you to use it if you can.
    
    For more details about the OFL - and the corresponding FAQ - see http://scripts.sil.org/OFL 
    
    Simply press this button to add the OFL metadata to your font.
vi: SIL Open Font Licence (OFL: Giấy Phép Phông Mở SIL) được thiết kế
    cho các dự án phông tự do/nguồn mở.
    Phần lớn giấy phép PMTD/NM được thiết kế cho phần mềm bình thường
    nên không thích hợp với phông.
    OFL là một giấy phép thỏa điều kiện của cộng đồng,
    rất thích hợp với nhà phát triển muốn phát hành phông
    có thể sử dụng, học, sao chép, sửa đổi, nhúng, trộn và phát hành
    một cách tự do, còn bảo tồn tình trạng nguyên vẹn của nghệ sĩ.
    Khuyên bạn sử dụng giấy phép OFL nếu có thể.
    
    Để tìm thêm thông tin về OFL (và đọc Hỏi Đáp tương ứng), xem:
    http://scripts.sil.org/OFL
    Cả hai giấy phép OFL và Hỏi Đáp đã được dịch sang tiếng Việt
    (một cách không chính thức, vì giấy phép là văn bản pháp luật).
    
    Đơn giản bấm cái nút này để thêm siêu dữ liệu của giấy phép OFL
    vào phông của bạn.

en: The TeX table is an extension to the TrueType format
    and the various data you would expect to find in
    a tfm file (that isn't already stored elsewhere
    in the ttf file)
vi: Bảng TeX là phần mở rộng định dạng TrueType
    và dữ liệu khác nhau được tìm trong tập tin TFM
    (mà chưa được cất giữ trong tập tin TTF).

en: The Type 2 Charstring Reference (Appendix B) says that
    subroutines may not be nested more than 10 deep. Each
    nesting level for references requires one subroutine
    level, and hints may require another level.
vi: Tham Chiếu Chuỗi Ký Tự Kiểu 2 (Phụ lục B) nói rằng
    không cho phép hàm phụ lồng nhau hơn 10 lần.
    Mỗi cấp lồng nhau của tham chiếu thì cần thiết
    một cấp hàm phụ, và lời gợi ý có thể cần thiết
    một lớp thêm.

en: The Type 2 Charstring Reference (Appendix B) says that
    there may be at most 96 horizontal and vertical stem hints
    in a character.
vi: Tham Chiếu Chuỗi Ký Tự Kiểu 2 (Phụ lục B) nói rằng
    cho phép nhiều nhất 96 lời gợi ý cuống theo chiều
    ngang/dọc trong cùng một ký tự.

en: The X coordinate of the anchor point in this glyph
vi: Tọa độ X của điểm neo trong hình tượng này.

en: The Y coordinate of the anchor point in this glyph
vi: Tọa độ Y của điểm neo trong hình tượng này.

en: The advance width of %s (%d) does not match the font's advanceWidthMax (%d) and this is a fixed pitch font
vi: Chiều rộng sớm của %s (%d) không tương ứng với chiều rộng sớm tối đa (advanceWidthMax) của phông chữ (%d), và đây là một phông cỡ cố định

en: The amount of space between words when using this font
vi: Khoảng cách giữa hai từ khi dùng phông này

en: The amount of strechable space between words when using this font
vi: Khoảng cách có thể kéo giãn được giữa hai từ khi dùng phông này

en: The amount the space between words may shrink when using this font
vi: Hệ số có thể giảm khoảng cách giữa hai từ khi dùng phông này

en: The box around the up/down arrows of a numeric field (spinner)
vi: Hộp chung quanh hai mũi tên lên/xuống của một trường thuộc số (nút xoay)

en: The class member "%.20s" is not in this font.
    Is that what you want?
vi: Bộ phạn hạng « %.20s » không nằm trong phông này.
    Có hợp với ý muốn không?

en: The code point U+%1$04X occurs in groups %2$.30s and %3$.30s
vi: Điểm mã U+%1$04X nằm trong cả hai nhóm %2$.30s và %3$.30s

en: The color of a selected point
vi: Màu của một điểm được chọn

en: The color of an on-curve point
vi: Màu của một điểm nằm trên đường cong

en: The color of anchor stars
vi: Màu của hình sao neo

en: The color of another glyph drawn in the current view to show where it would be placed by an anchor lookup
vi: Màu của một hình tượng khác được vẽ trong khung xem hiện thời để hiển thị vị trí đích trong trường hợp tra tìm neo

en: The color of grid-fit (and other) raster blocks
vi: Màu của các khối mành kiểu vừa lưới (và các kiểu khác)

en: The color of grid-fit outlines
vi: Màu của nét ngoài vừa lưới

en: The color of outlines in inactive layers
vi: Màu của nét ngoài trong lớp không hoạt động

en: The color of outlines in the active layer
vi: Màu của nét ngoài trên lớp hoạt động

en: The color of raster blocks which have just been turned off (in the debugger when an instruction moves a point)
vi: Màu của các khối mành mà vừa mới bị tắt (trong trình sửa lỗi khi một chỉ lệnh dời một điểm)

en: The color of raster blocks which have just been turned on (in the debugger when an instruction moves a point)
vi: Màu của các khối mành mà vừa mới được bật (trong trình sửa lỗi khi một chỉ lệnh dời một điểm)

en: The color of the clip path
vi: Màu của đường dẫn trích ra

en: The color of the line marking the advance width
vi: Màu của đường đánh dấu chiều rộng sớm

en: The color of the line marking the advance width when it is selected
vi: Màu của đường đánh dấu chiều rộng sớm khi nó được chọn

en: The color of the line marking the grid-fit advance width
vi: Màu của đường đánh dấu chiều rộng sớm vừa lưới

en: The color of the line(s) marking ligature carets
vi: Màu của đường đánh dấu mỗi dấu nháy chữ ghép

en: The color of the point which is the start of a contour
vi: Màu của điểm bắt đầu một đường viền

en: The color used to draw a hint which conflicts with another
vi: Màu được dùng để vẽ một mẹo mà xung đột với một mẹo khác

en: The color used to draw a selected control point of an on-curve point
vi: Màu dùng để vẽ một điểm điều khiển (CP) được chọn của một điểm nằm trên đường cong

en: The color used to draw bitmap (single bit) images which do not specify a clut
vi: Màu được dùng để vẽ ảnh mảng (bit đơn) mà không ghi rõ một CLUT (bảng tra tìm màu)

en: The color used to draw diagonal hints
vi: Màu được dùng để vẽ các mẹo chéo

en: The color used to draw horizontal hints
vi: Màu dùng để vẽ các mẹo theo chiều ngang

en: The color used to draw markers for splines which are almost, but not quite horizontal or vertical at their end-points
vi: Màu dùng để đánh dấu chốt trục gần (mà không phải đúng) nằm ngang hay dọc ở điểm cuối

en: The color used to draw points at extrema (if that mode is active)
vi: Màu được dùng để vẽ các điểm ở thái cực (nếu chế độ đó vẫn hoạt động)

en: The color used to draw points of inflection (if that mode is active)
vi: Màu được dùng để vẽ các điểm uốn (nếu chế độ đó vẫn hoạt động)

en: The color used to draw the "next" control point of an on-curve point
vi: Màu được dùng để vẽ điểm điều khiển « kế tiếp » của một điểm nằm trên đường cong

en: The color used to draw the "previous" control point of an on-curve point
vi: Màu được dùng để vẽ điểm điều khiển « trước » của một điểm nằm trên đường cong

en: The color used to draw the active horizontal hint which the Review Hints dialog is examining
vi: Màu được dùng để vẽ mẹo theo chiều ngang vẫn hoạt động mà hộp thoại « Xem lại mẹo » đang kiểm tra

en: The color used to draw the active vertical hint which the Review Hints dialog is examining
vi: Màu được dùng để vẽ mẹo theo chiều dọc vẫn hoạt động mà hộp thoại « Xem lại mẹo » đang kiểm tra

en: The color used to draw vertical hints
vi: Màu dùng để vẽ các mẹo theo chiều dọc

en: The color used to fill the outline if that mode is active
vi: Màu được dùng để tô đầy nét ngoài (nếu chế độ đó vẫn hoạt động)

en: The color used to mark blue zones in the blue values entry of the private dictionary
vi: Màu được dùng để đánh dấu các vùng màu xanh trong mục nhập giá trị màu xanh của từ điển riêng

en: The color used to mark blue zones in the family blues entry of the private dictionary
vi: Màu được dùng để đánh dấu các vùng màu xanh trong mục nhập nhóm màu xanh của từ điển riêng

en: The context/chaining subtable %s in %s fails to match %s in %s
vi: Bảng phụ ngữ cảnh/tạo dãy %s trong %s không tương ứng với %s trong %s

en: The control point above the selected point is near the italic angle
vi: Điểm điều khiển bên trên điểm đã chọn nằm gần góc nghiêng

en: The control point above the selected point is nearly horizontal
vi: Điểm điều khiển bên trên điểm đã chọn gần theo chiều ngang

en: The control point above the selected point is nearly vertical
vi: Điểm điều khiển bên trên điểm đã chọn gần theo chiều dọc

en: The control point above the selected point is outside the spline segment
vi: Điểm điều khiển bên trên điểm đã chọn nằm bên ngoài đoạn chốt trúc

en: The control point below the selected point is near the italic angle
vi: Điểm điều khiển bên dưới điểm đã chọn nằm gần góc nghiêng

en: The control point below the selected point is nearly horizontal
vi: Điểm điều khiển bên dưới điểm đã chọn gần theo chiều ngang

en: The control point below the selected point is nearly vertical
vi: Điểm điều khiển bên dưới điểm đã chọn gần theo chiều dọc

en: The control point below the selected point is outside the spline segment
vi: Điểm điều khiển bên dưới điểm đã chọn nằm bên ngoài đoạn chốt trúc

en: The control point left of the selected point is near the italic angle
vi: Điểm điều khiển bên trái điểm đã chọn nằm gần góc nghiêng

en: The control point left of the selected point is nearly horizontal
vi: Điểm điều khiển bên trái điểm đã chọn gần theo chiều ngang

en: The control point left of the selected point is nearly vertical
vi: Điểm điều khiển bên trái điểm đã chọn gần theo chiều dọc

en: The control point left of the selected point is outside the spline segment
vi: Điểm điều khiển bên trái điểm đã chọn nằm bên ngoài đoạn chốt trúc

en: The control point right of the selected point is near the italic angle
vi: Điểm điều khiển bên phải điểm đã chọn nằm gần góc nghiêng

en: The control point right of the selected point is nearly horizontal
vi: Điểm điều khiển bên phải điểm đã chọn gần theo chiều ngang

en: The control point right of the selected point is nearly vertical
vi: Điểm điều khiển bên phải điểm đã chọn gần theo chiều dọc

en: The control point right of the selected point is outside the spline segment
vi: Điểm điều khiển bên phải điểm đã chọn nằm bên ngoài đoạn chốt trúc

en: The convention is that PostScript fonts should have an Em-Size of 1000. But this font has a size of %d. This is not an error, but you might consider altering the Em-Size with the Element->Font Info->General dialog.
    Do you wish to continue to generate your font in spite of this?
vi: Quy ước là phông PostScript nên có kích cỡ Em 1000.
    Tuy nhiên, phông này có kích cỡ %d.
    Không phải là lỗi, nhưng khuyên bạn sửa đổi kích cỡ Em
    trong hộp thoại « Phần tử > Thông tin phông > Chung ».
    Bạn vẫn có muốn tiếp tục lại tạo ra phông này không?

en: The convention is that TrueType fonts should have an Em-Size which is a power of 2. But this font has a size of %d. This is not an error, but you might consider altering the Em-Size with the Element->Font Info->General dialog.
    Do you wish to continue to generate your font in spite of this?
vi: Quy ước là phông TrueType nên có kích cỡ Em là hai lũy thừa.
    Tuy nhiên, phông này có kích cỡ %d.
    Không phải là lỗi, nhưng khuyên bạn sửa đổi kích cỡ Em
    trong hộp thoại « Phần tử > Thông tin phông > Chung ».
    Bạn vẫn có muốn tiếp tục lại tạo ra phông này không?

en: The coordinates of all points and control points in truetype
    must be integers (if they are not integers then FontForge will
    round them when it outputs them, potentially causing havoc).
    Even in PostScript fonts it is generally a good idea to use
    integral values.
vi: Toạ độ của tất cả các điểm và điểm điều khiển trong TrueType
    phải là số nguyên (không thì FontForge làm tròn khi xuất
    mà có thể tàn phá). Ngay cả trong phông chữ PostScript
    có nên sử dụng giá trị thuộc số nguyên.

en: The correction on line %d is too big.  It must be between -128 and 127
vi: Giá trị điều chỉnh quá lớn trên dòng %d. Nó phải nằm trong phạm vi « -128 ... 127 »

en: The counters between these hints are not the same size, bad for a stem3 hint
vi: Những bộ đếm giữa các lời gợi ý này không có cùng một kích cỡ.
    Trường hợp này không thich hợp với lời gợi ý stem3.

en: The coverage table member "%.20s" is not in this font.
    Is that what you want?
vi: Bộ phạn bảng bao quát « %.20s » không nằm trong phông này.
    Có hợp với ý muốn không?

en: The current encoding contains glyphs which I cannot map to CIDs.
    Should I delete them or add them to the end (where they may conflict with future ros definitions)?
vi: Bảng mã hiện thời chứa một số hình tượng không thể ánh xạ với CID.
    Có nên xoá chúng, hoặc thêm chúng vào cuối (mà có thể xung đột
    với lời xác định ROS tương lai)?

en: The default font does not have a 'cvt ' table, but the instance %.30s does
vi: Phông mặc định không có bảng 'cvt', còn thể hiện %.30s có phải

en: The default size of the Em-Square in a newly created font.
vi: Kích cỡ mặc định cua Vuông Em trong phông mới tạo.

en: The different instances of this mm have a different number of glyphs
vi: Những thể hiện khác nhau của MM này cùng có số hình tượng khác nhau

en: The directory on your local system in which FontForge will search for help
    files.  If a file is not found there, then FontForge will look for it on the net.
vi: Thư mục trong đó FontForge sẽ tìm kiếm các tập tin Trợ Giúp.
    Không tìm thấy thì FontForge tìm kiếm qua Internet.

en: The encoding does not contain something named %.40s
vi: Bảng mã không chứa gì tên %.40s

en: The entry "%1$.20s" is not present in the private dictionary of both %2$.30s and %3$.30s
vi: Mục nhập « %1$.20s » không nằm trong từ điển riêng của cả hai %2$.30s và %3$.30s

en: The extra glue place above and below displayed limits
vi: Chỗ dính thêm bên trên và bên dưới các giới hạn đã hiển thị.

en: The feature '%c%c%c%c' is named twice in language %s
    %.80s
    %.80s
vi: Tính năng « %c%c%c%c » đặt tên hai lần bằng ngôn ngữ %s
    %.80s
    %.80s

en: The feature tag on line %d (%s) is too long.  It may be at most 4 letters (or it could be a mac feature setting, two numbers in brokets <3,4>)
vi: Dòng %d có một thẻ tính năng quá dài (%s). Chiều dài tối đa là 4 chữ (hay đối với thiết lập tính năng Mac, hai con số trong dấu ngoặc nhọn, v.d. <3,4>).

en: The feature tag on line %d (%s) should be in ASCII.
vi: Dòng %d có một thẻ tính năng (%s) nên chứa chỉ ký tự ASCII.

en: The following error occurred on the selected glyphs: %.100s
vi: Gặp lỗi theo đây tại những hình tượng đã chọn: %.100s

en: The following table(s) in the font have been ignored by FontForge
vi: Những bảng theo đây trong phông chữ đã bị FontForge bỏ qua

en: The font %.30s contains cubic splines. It must be converted to quadratic splines before it can be used in an apple distortable font
vi: Phông %.30s chứa chốt trục lập phương. Phải chuyển đổi nó sang chốt trúc toàn phương, để sử dụng nó trong phông méo mó được kiểu Apple

en: The font %.30s contains quadratic splines. It must be converted to cubic splines before it can be used in a multiple master
vi: Phông %.30s chứa chốt trục toàn phương. Phải chuyển đổi nó sang chốt trúc lập phương, để sử dụng nó trong cái đa chủ (MM).

en: The font %.30s is assigned to two master designs
vi: Phông %.30s được gán cho hai sơ đồ thiết kế chủ

en: The font %s is one of the standard fonts. It isn't actually in the file.
vi: Phông %s là một của những phông tiêu chuẩn. Nó không thật nằm trong tập tin này.

en: The font comment can contain whatever you feel it should
vi: Chú thích phông có thể chứa bất cứ thông tin nào bạn muốn thêm

en: The font contains errors.
    %sWould you like to review the errors or save the font anyway?
vi: Phông này chứa lỗi.
    %s Bạn có muốn xem lại các lỗi, hoặc vẫn lưu phông?

en: The font database already contains a bitmap
    font with this pixelsize (%d)
    Do you want to overwrite it?
vi: Cơ sở dữ liệu phông đã chứa một phông
    mảng ảnh với kích cỡ điểm ảnh này (%d).
    Bạn có muốn ghi đè lên nó không?

en: The font database does not contain a bitmap of size %d and depth %d
vi: Cơ sở dữ liệu phông không chứa mảng ảnh có kích cỡ %d và độ sâu %d.

en: The font file we just created can no longer be opened.
vi: Bạn mới tạo một tập tin phông không còn có thể mở lại.

en: The fontname begins with the utf8 byte order sequence. This is illegal. %s
vi: Tên phông bắt đầu với dãy thứ tự byte UTF-8. Không cho phép. %s

en: The fonts %1$.30s and %2$.30s have a different number of glyphs or different encodings
vi: Hai phông %1$.30s và %2$.30s có số hình tượng khác nhau, hay bảng mã khác nhau

en: The fonts %1$.30s and %2$.30s use different types of splines (one quadratic, one cubic)
vi: Hai phông %1$.30s và %2$.30s sử dụng chốt trục kiểu khác nhau (toàn phương và lập phương)

en: The generated font won't work with ATM
vi: Phông đã tạo ra sẽ không hoạt động được với ATM

en: The glyph %1$.30s has a different number of contours in font %2$.30s than in %3$.30s
vi: Hình tượng %1$.30s có số đường viền trong phông %2$.30s khác với số trong %3$.30s

en: The glyph %1$.30s has a different numbering of points (and control points) on its contours than in the various instances of the font
vi: Hình tượng %1$.30s có cách đặt số điểm (và điểm điều khiển) trên đường viền khác với trong các thể hiện phông

en: The glyph %1$.30s in %2$.30s has both references and contours. This is not supported in a font with variations
vi: Hình tượng %1$.30s trong %2$.30s có cả hai tham chiếu và đường viền. Không hỗ trợ trường hợp này trong phông có biến thể.

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has a different hint mask on its contours than in %3$.30s
vi: Hình tượng %1$.30s trong phông %2$.30s có bộ lọc gợi ý trên đường viền khác với trong %3$.30s

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has a different number of points (or control points) on its contours than in %3$.30s
vi: Hình tượng %1$.30s trong phông %2$.30s có số điểm (hay điểm điều khiển) trên đường viền khác vơi số trong %3$.30s.

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has a different number of references than in %3$.30s
vi: Hình tượng %1$.30s trong phông %2$.30s có số tham chiếu khác với trong %3$.30s

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has a different set of kern pairs than in %3$.30s
vi: Hình tượng %1$.30s trong phông %2$.30s có tập cặp định chỗ khác với trong %3$.30s

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has contours running in a different direction than in %3$.30s
vi: Hình tượng %1$.30s trong phông %2$.30s có đường viền chạy về hướng khác với trong %3$.30s.

en: The glyph %1$.30s in font %2$.30s has references with different scaling or rotation (etc.) than in %3$.30s
vi: Hình tượng %1$.30s trong phông %2$.30s có tham chiếu với cách co giãn hay độ xoay (v.v.) khác với trong %3$.30s

en: The glyph %1$.30s is defined in font %2$.30s but not in %3$.30s
vi: Hình tượng %1$.30s đã được xác định trong phông %2$.30s nhưng không phải trong %3$.30s.

en: The glyph at CID %d is mapped to more than %d encodings. Only the first %d are handled.
vi: Hình tượng tại CID %d đã được ánh xạ tới hơn %d bảng mã. Chỉ xử lý %d thứ nhất.

en: The glyph at encoding %d is named ".notdef" but contains an outline. Because it is called ".notdef" it will not be included in the generated font. You may give it a new name using Element->Glyph Info. Do you wish to continue font generation (and omit this character)?
vi: Hình tượng tại bảng mã %d có tên « .notdef » (không xác định)
    nhưng chứa một nét ngoài. Vì nó tên « .notdef », nó sẽ không
    được bao gồm trong phông sẽ tạo ra. Bạn có khả năng thay đổi
    tên đó bằng « Phần tử > Thông tin ký tự ». Bạn có muốn tiếp tục
    tạo ra phông (và bỏ ký tự này) không?

en: The glyph is rasterized at the size above, but it
    may be difficult to see the alignment errors
    that can happen at small pixelsizes. This allows
    you to expand each pixel to show potential problems
    better.
vi: Hình tượng bị làm mành theo kích cỡ bên trên,
    nhưng có thể khó thấy các lỗi sắp hàng có thể xảy ra
    ở kích cỡ nhỏ theo điểm ảnh.
    Đây cho phép bạn mở rộng mỗi điểm ảnh
    để hiển thị vấn đề có thể một cách hữu hiệu hơn.

en: The glyph name "%1$.30s" occurs in groups %2$.30s and %3$.30s
vi: Tên hình tượng « %1$.30s » nằm trong cả hai nhóm %2$.30s và %3$.30s

en: The glyph named %.30s is mapped to U+%04X.
    But its name indicates it should be mapped to U+%04X.
vi: Hình tượng tên %.30s được ánh xạ tới U+%04X.
    Tuy nhiên, tên của nó ngụ ý nó nên được ánh xạ tới U+%04X.

en: The glyph named %.30s is mapped to U+%04X.
    But its name indicates it should be mapped to U+%04X.
    Would you like to retain the name in spite of this?
vi: Hình tượng tên %.30s được ánh xạ tới U+%04X.
    Tuy nhiên, tên của nó ngụ ý nó nên được ánh xạ tới U+%04X.
    Bạn vẫn muốn giữ lại tên không?

en: The glyph named %.30s is not mapped to any unicode code point.
    But its name indicates it should be mapped to U+%04X.
vi: Hình tượng tên %.30s không được ánh xạ tới mã điểm Unicode.
    Tuy nhiên, tên của nó ngụ ý nó nên được ánh xạ tới U+%04X.

en: The glyph named %.30s is not mapped to any unicode code point. But its name indicates it should be mapped to U+%04X.
    Would you like to retain the name in spite of this?
vi: Hình tượng tên %.30s không được ánh xạ tới mã điểm Unicode.
    Tuy nhiên, tên của nó ngụ ý nó nên được ánh xạ tới U+%04X.
    Bạn vẫn muốn giữ lại tên không?

en: The glyph, %.80s, already contains an anchor in this class, %.80s.
vi: Hình tượng %.80s đã chứa một neo trong hạng này, %.80s.

en: The glyph, %.80s, can't be found in the sfd file
vi: Không tìm thấy hình tượng « %.80s » trong tập tin sfd.

en: The glyph, %.80s, is not in the font
vi: Hình tượng %.80s không nằm trong phông

en: The glyph, %s, contains a %s from %s and one from %s.
    The one from %s will be removed.
vi: Hình tượng %s chứa một %s từ %s và một cái từ %s.
    Cái từ %s sẽ bị gỡ bỏ.

en: The glyph, %s, contains the same %s from %s and from %s.
    The one from %s will be removed.
vi: Hình tượng %s chứa cùng một %s từ %s và từ %s.
    Cái từ %s sẽ bị gỡ bỏ.

en: The glyph, %s, contains the same kern pair from %s and from %s.
    The one from %s will be removed.
vi: Hình tượng %s chứa cùng một cặp định chỗ từ %s và từ %s.
    Cái từ %s sẽ bị gỡ bỏ.

en: The gradient will be a linear gradient,
    With the color change happening along
    the line drawn in the view
vi: Chuyển sắc có kiểu thẳng:
    màu sắc biến đổi theo đường
    được vẽ trong khung xem.

en: The gradient will be a radial gradient,
    With the color change happening in circles
    starting at the focus (if specified) and
    extending outward until it reaches the
    specified radius.
vi: Chuyển sắc có kiểu tròn:
    màu sắc biến đổi theo hình tròn
    bắt đầu ở tiêu điểm (nếu được ghi rõ)
    và mở rộng đến khi tới bán kính đã ghi rõ.

en: The height and depth fields are the metrics fields used
    by TeX, they are corrected for optical distortion.
    So 'x' and 'o' probably have the same height.
vi: Các trường chiều cao và bồ rộng là những trường
    đơn vị đo bị TeX dùng.
    Chúng được điều chỉnh vì sự méo mó quang.
    Vậy cả « x » lẫn « o » đều rất có thể có cùng một chiều cao.

en: The height of the lower case letters with flat tops
vi: Bề cao của chữ thường có đầu phẳng

en: The hint mask of the selected point contains overlapping hints
vi: Mặt nạ mẹo của điểm được chọn vẫn còn chứa các mẹo chồng lấp

en: The hint you have just selected overlaps with <%.2f,%.2f>. You should deselect one of the two.
vi: Bạn mới chọn một lời gợi ý chồng chéo lên <%.2f,%.2f>. Bạn nên bỏ chọn một của hai lời này.

en: The horizontal and vertical stem add amounts may not differ by more than a factor of 4
vi: Đối với giá trị cần thêm vào cuống theo chiều ngang và dọc thì sự khác nhau không thể vượt quá hệ số 4

en: The horizontal and vertical stem add amounts must either both be zero, or neither may be 0
vi: Đối với giá trị cần thêm vào cuống theo chiều ngang và dọc thì hoặc cả hai phải là số không, hoặc không có giá trị nào được phép là 0

en: The ignore keyword must be followed by either position or substitute on line %d of %s
vi: Từ khoá « ignore » (bỏ qua) phải có hoặc vị trí hoặc sự thay thế theo sau trên dòng %d của %s

en: The instructions for %.80s have changed. Do you want to lose those changes?
vi: Các chỉ dẫn về %.80s đã thay đổi. Bạn có muốn mất các thay đổi đó không?

en: The italic correction of the composed glyph. Should be independant of glyph size
vi: Giá trị điều chỉnh in nghiêng của hình tượng đã cấu tạo. Không nên phụ thuộc vào không hình tượng.

en: The kerning class subtable %s in %s fails to match %s in %s
vi: Bảng phụ hạng định chỗ %s trong %s không tương ứng với %s trong %s

en: The kerning values for class 0 ("Everything Else") should always be 0
vi: Các giá trị định chỗ cho hạng 0 (« Các gì khác ») lú nào cũng nên là 0.

en: The language, '%s', is not in the list of known languages and will be omitted
vi: Ngôn ngữ này, « %s », không phải nằm trong danh sách các ngôn ngữ đã biết nên bị bỏ quên.

en: The layers do not match
vi: Các lớp không tương ứng

en: The list of class numbers should only contain digits and spaces
vi: Danh sách số hạng nên chứa chỉ chữ số và dấu cách

en: The list of current pixel bitmap sizes
vi: Danh sách các kích cỡ mảng ảnh điểm ảnh hiện thời

en: The lookup %.30s is active for glyph %.30s which has script '%c%c%c%c', yet this script does not appear in any of the features which apply the lookup.
    
    Would you like to add this script to one of those features?
vi: Chức năng tra tìm %.30s vẫn hoạt động cho hình tượng %.30s mà có chữ viết « %c%c%c%c », còn chữ viết này không xuất hiện trong bất cứ tính năng nào áp dụng chức năng tra tìm đó.
    
    Bạn có muốn tham chữ viết này vào một của các chức năng tra tìm đó không?

en: The lookup %.30s which invokes lookup %.30s is active for glyph %.30s which has script '%c%c%c%c', yet this script does not appear in any of the features which apply the lookup.
    Would you like to add this script to one of those features?
vi: Chức năng tra tìm %.30s mà gọi chức năng tra tìm %.30s vẫn hoạt động cho hình tượng %.30s mà có chữ viết « %c%c%c%c », còn chữ viết này không xuất hiện trong bất cứ tính năng nào áp dụng chức năng tra tìm đó.
    Bạn có muốn tham chữ viết này vào một của các chức năng tra tìm đó không?

en: The mark showing a checkbox is off (up, not selected)
vi: Dấu ngụ ý một hộp chọn bị tắt (lên, không phải được chọn)

en: The mark showing a checkbox is on (depressed, selected)
vi: Dấu ngụ ý một hộp chọn đã bật (xuống, được chọn)

en: The mark showing a radio button is off (up, not selected)
vi: Dấu ngụ ý một hộp chọn một bị tắt (lên, không phải được chọn)

en: The mark showing a radio button is on (depressed, selected)
vi: Dấu ngụ ý một hộp chọn đã bật (xuống, được chọn)

en: The master designs are not positioned in the expected order. FontForge will be unable to suggest a ConvertDesignVector for you. Is this what you want?
vi: Những sơ đồ thiết kế chủ không được định vị trong thứ tự đã mong đợi. Như thế thì trình FontForge không thể đề nghị giá trị ConvertDesignVector (chuyển đổi véc-tơ thiết kế) cho bạn dùng. Có hợp với ý muốn không?

en: The maximum level to which the (ink) bottom
    of superscript can be pushed to increase the
    gap between superscript and subscript, before
    subscript starts being moved down.
vi: Cấp tối đa đến đó đáy chữ thấp có thể được
    đầy để tăng khe giữa chữ cao và chữ thấp,
    trước khi chữ cao bắt đầu dời xuống.

en: The maximum number of Undoes/Redoes stored in a glyph
vi: Số tối đa các bước có thể hủy mà được cất giữ trong hình tượng

en: The maximum slope difference which still allows to consider two points "parallel".
    Enlarge this to make the autohinter more tolerable to small devations from straight lines when detecting stem edges.
vi: Hiệu dốc tối đa vẫn còn cho phép thấy hai điểm là « song song » với nhau.
    Hãy tăng giá trị này để làm cho chức năng tự động tạo mẹo có dung sai tốt hơn
    đối với độ lệch nhỏ đường thẳng khi phát hiện cạnh cuống.

en: The minimum distance between a limit's baseline and a large displayed
    operator when the limit is above the operator
vi: Khoảng cách tối thiểu giữa đường cơ sở của giới hạn và một toán tử lớn
    đã hiển thị khi giới hạn ở trên toán tử.

en: The minimum distance between a limit's baseline and a large displayed
    operator when the limit is below the operator
vi: Khoảng cách tối thiểu giữa đường cơ sở của giới hạn và một toán tử lớn
    đã hiển thị khi giới hạn ở dưới toán tử.

en: The minimum glue space above a large displayed operator
vi: Khoảng cách dính tối thiểu bên trên một toán tử lớn đã hiển thị

en: The minimum glue space below a large displayed operator
vi: Khoảng cách dính tối thiểu bên dưới một toán tử lớn đã hiển thị

en: The name FontForge would like to assign to this glyph, %.30s, is already used by a different glyph.
vi: FontForge muốn gán cho hình tượng này tên %.30s mà được dùng bởi hình tượng khác.

en: The name of glyph %.40s has changed. This is what I use to find the glyph in the file, so I cannot revert this glyph.
    (You will not be warned for subsequent glyphs.)
vi: Tên của hình tượng %.40s đã thay đổi. Trình này dùng tên như vậy
    để tìm tập tin hình tượng nên không thể hoàn nguyên hình tượng này.
    (Bạn sẽ không nhận cảnh báo về hình tượng sau đó.)

en: The name parameter of the '%c%c%c%c' feature does not contain a valid name id.
vi: Tham số tên của tính năng « %c%c%c%c » không chứa một mã số tên đúng.

en: The name parameter of the '%c%c%c%c' feature has an unlikely version number %d.
vi: Tham số tên của tính năng « %c%c%c%c » có một số thứ tự phiên bản không chắc: %d.

en: The name, %.80s, appears twice in this list.
    Each anchor class must have a distinct name.
vi: Tên « %.80s » xuất hiện hai lần trong danh sách này.
    Mỗi hạng neo thì phải có một tên phân biệt.

en: The name, %.80s, has already been used to identify an anchor class in a different lookup subtable (%.80s)
vi: Tên « %.80s » đã được dùng để nhận diện một hạng neo trong bảng phụ tra tìm khác (%.80s)

en: The number of em-units by which an arrow key will move a selected point
vi: Số đơn vị Em theo đó cú bấm phím mũi tên sẽ di chuyển điểm đã chọn

en: The number of entries in the design settings must match the number in normalized settings
vi: Số mục nhập trong thiết lập thiết kế phải tưng ứng với số trong thiết lập đã tiêu chuẩn hoá

en: The ofm and cfg files contain information Omega needs to process a font.
vi: Những tập tin OFM và CFG chứa thông tin Omega cần để xữ lý phông.

en: The only valid values for bits/pixel are 1, 2, 4 or 8
vi: Giá trị bit/điểm ảnh hợp lệ là chỉ 1, 2, 4 hay 8

en: The order of each layer of the font can be controlled
    individually. This might be useful if you wished to
    retain both quadratic and cubic versions of a font.
vi: Thứ tự mỗi lớp phông chữ cũng có thể được điều khiển
    từng lớp một.
    Chức năng này có thể hữu ích nếu bạn muốn giữ lại
    cả hai phiên bản toàn phương và lập phương
    của một phông chữ nào đó.

en: The outlines of glyph %2$.30s were not found in the font %1$.60s
vi: Không tìm thấy các nét ngoài của hình tượng %2$.30s trong phông %1$.60s.

en: The paths that make up this glyph intersect one another
vi: Những đường dẫn tạo hình tượng này cắt chéo với nhau

en: The pattern itself should be drawn in another glyph
    of the current font. Specify a glyph name:
vi: Mẫu chính nó nên được vẽ trong một hình tượng khác
    của phông chữ hiện thời. Ghi rõ một tên hình tượng:

en: The pattern size (width & height) must be a positive number
vi: Kích cỡ mẫu (chiều rộng và chiều cao) phải là một con số dương

en: The percentage of an em by which an accent is offset from its base glyph in Build Accent
vi: Phần trăm Em bù giữa dấu phụ và hình tượng cơ sở trong việc Xây dựng Dấu Phụ.

en: The pixel size on line %d is out of bounds.
vi: Kích cỡ điểm ảnh trên dòng %d ở ngoại phạm vi

en: The points have been changed. This may mean that the truetype instructions now refer to the wrong points and they may cause unexpected results.
vi: Các điểm bị thay đổi. Có lẽ các chỉ dẫn TrueType lúc bây giờ tham chiếu đến điểm không đúng, mà có thể gây ra kết quả bất thường.

en: The points in %s are not numbered properly. This means that any instructions will probably move the wrong points and do the wrong thing.
    Would you like me to remove the instructions?
vi: %s có các điểm bị sai đánh số. Kết quả là chỉ lệnh nào rất có thể dời điểm không đúng và làm việc không đúng.
    Bạn có muốn gỡ bỏ các chỉ lệnh không?

en: The preview file we just created can no longer be opened.
vi: Không còn mở được tập tin xem thử vừa mới tạo.

en: The preview image we just created can no longer be opened.
vi: Không còn mở được ảnh xem thử vừa mới tạo.

en: The push count must be a number between 0 and 255
vi: Số đếm đẩy phải là con số nằm trong phạm vi [0..255]

en: The range of sizes (in points) to which this face applies.
    Lower bound is exclusive, upper bound is inclusive.
vi: Phạm vi kích cỡ (theo điểm) thích hợp với mặt này.
    Giới hạn dưới không gồm, giới hạn trên có gồm.

en: The repeat counts must be positive numbers
vi: Số đếm lần lặp lại phải là con số dương

en: The requested file, %.100s, does not exist
vi: Tập tin đã yêu cầu, %.100s, không tồn tại

en: The results produced by applying the NormalizeDesignVector and ConvertDesignVector functions were not the results expected. You may need to change these functions
vi: Khi áp dụng hai hàm NormalizeDesignVector (tiêu chuẩn hoá véc-tơ thiết kế) và ConvertDesignVector (chuyển đổi véc-tơ thiết kế) không có kết quả đã mong đợi. Có lẽ bạn cần phải sửa đổi những hàm này.

en: The script tag on line %d (%s) is too long.  It may be at most 4 letters
vi: Dòng %d chứa một thẻ chữ viết quá dài (%s). Chiều tối đa là 4 chữ.

en: The script tag on line %d (%s) should be in ASCII.
vi: Dòng %d chứa một thẻ chữ viết (%s) nên chứa chỉ ký tự ASCII.

en: The search pattern was not found again in the font %.100s
vi: Lại không tìm thấy chuỗi tìm kiếm trong phông %.100s.

en: The search pattern was not found in the font %.100s
vi: Không tìm thấy chuỗi tìm kiếm trong phông %.100s.

en: The selected glyphs have no hints. FontForge will not produce many instructions.
vi: Những hình tượng đã chọn không có lời gợi ý nên FontForge không cung cấp nhiều chỉ dẫn.

en: The selected line segment is near the italic angle
vi: Đoạn đường đã chọn nằm gần góc nghiêng

en: The selected line segment is nearly horizontal
vi: Đoạn đường đã chọn gần theo chiều ngang

en: The selected line segment is nearly vertical
vi: Đoạn đường đã chọn gần theo chiều dọc

en: The selected point does not have integral control points
vi: Điểm được chọn không có điểm điều khiển theo số nguyên

en: The selected point is near a horizontal stem hint
vi: Điểm đã chọn nằm gần một lời gợi ý cuống theo chiều ngang

en: The selected point is near a vertical stem hint
vi: Điểm đã chọn nằm gần một lời gợi ý cuống theo chiều dọc

en: The selected point is not at integral coordinates
vi: Điểm được chọn không có toạ độ theo số nguyên

en: The selected point is too far from the origin
vi: Điểm được chọn cách gốc quá xa

en: The selected points (or the intermediate control points) are too far apart
vi: Những điểm được chọn (hoặc các điểm điều khiển trung gian) cách nhau xa quá

en: The selected points are too close to each other
vi: Những điểm đã chọn nằm quá gần với nhau

en: The selected spline attains its extrema somewhere other than its endpoints
vi: Chốt trục đã chọn tới thái cực ở nơi khác với điểm cuối

en: The selection should be scaled so that it will cover the path's length
vi: Vùng chọn nên được co giãn để trải ra chiều dài của đường dẫn

en: The set of positions, %.30s, is not specified in any design (and should be)
vi: Tập vị trí %.30s chưa được xác định trong sơ đồ thiết kế nào (lẽ ra có).

en: The set of positions, %.30s, is not specified in any design.
    Is that what you want?
vi: Tập vị trí %.30s chưa được xác định trong sơ đồ thiết kế nào.
    Có hợp với ý muốn không?

en: The set of positions, %.30s, is used more than once
vi: Tập vị trí %.30s được dùng nhiều lần

en: The simple application of this algorithm will squeeze counters
    That is not normally seen in bold latin fonts
vi: Áp dụng đơn giản thuật toán này thì vắt bộ đệm.
    Trường hợp này bình thường không được thấy
    trong phông La-tinh in đậm.

en: The size (in points) for which this face was designed
vi: Kích cỡ (theo điểm) theo đó thiết kế phông này

en: The size at which the current glyph is rasterized.
    For small pixelsize you may want to use the magnification
    factor below to get a clearer view.
vi: Kích cỡ theo đó làm mành hình tượng hiện thời.
    Đối với kích cỡ nhỏ theo điểm ảnh, khuyên bạn dùng
    hệ số phóng to bên dưới để xem rõ ràng hơn.

en: The size at which the current glyph is rasterized.
    For small pixelsize you may want to use the magnification
    factor below to get a clearer view.
    
    The pulldown list contains the pixelsizes at which there
    are device table corrections.
vi: Kích cỡ theo đó làm mành hình tượng hiện thời.
    Đối với kích cỡ nhỏ theo điểm ảnh, khuyên bạn dùng
    hệ số phóng to bên dưới để xem rõ ràng hơn.
    
    Danh sách thả xuống thì chứa các kích cỡ theo điểm ảnh
    ở đó có sự sửa chữa bảng thiết bị.

en: The smaller number must be selected first in a pair of bluevalues
vi: Số nhỏ hơn phải được chọn trước trong một cặp giá trị màu xanh

en: The specification already says that the typo metrics should be
    used to determine line spacing. But so many
    programs fail to follow the spec. that MS decided an additional
    bit was needed to remind them to do so.
vi: Đặc tả đã nói rằng đơn vị lỗi gõ nên được dùng
    để xác định khoảng cách dòng. Tuy nhiên, quá nhiều
    chương trình không tùy theo nên MS đã quyết định
    một bit riêng cần thiết để nhắc nhớ.

en: The spline does not reach %g
vi: Chốt trục không tới %g

en: The standard shift down applied to subscript elements.
    Positive for moving downward.
vi: Khoảng dời xuống tiêu chuẩn được áp dụng cho yếu tố chữ thấp.
    Số dương thì dời xuống.

en: The stroke width is so big that the generated path
    may intersect itself in %.100s
vi: Bề rộng nét quá lớn mà đường dẫn đã tạo ra
    có thể tự cắt chéo trong %.100s

en: The text will wrap to a new line after this many em-units
vi: Sau số các đơn vị Em này thì chuỗi chữ sẽ cuộn đến một dòng mới

en: The tfm and enc files contain information TeX needs to install a PostScript® font.
vi: Tập tin TFM và ENC chứa thông tin được TeX yêu cầu để cài đặt phông PostScript®.

en: The tiles should be centered on the path
vi: Các gạch lát nên được đặt vào giữa trên đường dẫn

en: The tiles should be placed to the left of the path
    as the path is traced from its start point to its end
vi: Các gạch lát nên được để vào bên trái đường dẫn
    khi đường dẫn được đồ lại từ đầu đến cuối

en: The tiles should be placed to the right of the path
    as the path is traced from its start point to its end
vi: Các gạch lát nên được để vào bên phải đường dẫn
    khi đường dẫn được đồ lại từ đầu đến cuối

en: The transformation matrix specifies how the points in
    the source glyph should be transformed before
    they are drawn in the current glyph.
     x(new) = tm[1,1]*x + tm[2,1]*y + tm[3,1]
     y(new) = tm[1,2]*x + tm[2,2]*y + tm[3,2]
vi: Ma trận chuyển dạng xác định cách chuyển dạng
    các điểm trong hình tượng nguồn trước khi vẽ chúng
    trong hình tượng hiện có [new = mới].
     x(new) = tm[1,1]*x + tm[2,1]*y + tm[3,1]
     y(new) = tm[1,2]*x + tm[2,2]*y + tm[3,2]

en: The truetype encoding specified by platform=%d specific=%d (which we map to %s) is not supported by your version of iconv(3).
vi: Bảng mã TrueType được xác định bởi :
     • nền tảng=%d
     • dứt khoát=%d
    (mà trình này ánh xạ tới %s) không được hỗ trợ bởi phiên bản iconv(3) trên máy này.

en: The truetype instructions on glyph %s are out of date.
    Do you want to proceed anyway?
vi: Các chỉ dẫn TrueType về hình tượng %s là quá cũ.
    Bạn vẫn còn muốn tiếp tục không?

en: The two selected points are the endpoints of an open path
vi: Hai điểm đã chọn là điểm cuối của một đường dẫn mở

en: The typo ascent&descent fields are>supposed<
    to specify the line spacing on windows.
    In fact usually the win ascent/descent fields do.
    (The descent field is usually negative.)
    If the "[] Is Offset" checkbox is clear then
    any number you enter will be the value used in OS/2.
    If set then any number you enter will be added to the
    Em-size. You should leave this
    field 0 and check "[*] Is Offset" in most cases.
    
    NOTE: Typo Descent is a NEGATIVE number for
    things below the baseline
vi: Hai trường Lên/Xuống lỗi gõ _nên_ xác định
    khoảng cách dòng trên Windows. Thật là
    bình thường hai trường Lên/Xuống Win sẽ làm.
    (Trường Xuống thường là số âm.)
    Tắt tùy chọn « Bù » thì bất cứ số nào bạn nhập
    sẽ là giá trị được dùng trong OS/2.
    Bật thì bất cứ số nào bạn nhập sẽ được thêm
    vào kích cỡ Em. Bạn nên để lại trường này
    là số 0 và bật tùy chọn « Bù »
    trong phần lớn trường hợp.
    
    GHI CHÚ : giá trị Lên Lỗi Gõ là một số ÂM
    cho cái nào nằm bên dưới đường cơ bản.

en: The weights for the default version of the font must sum to 1.0
vi: Những độ đậm cho phiên bản phông mặc định phải làm tổng 1.0

en: The width of %s is too big to fit in a tfm fix_word, it shall be truncated to the largest size allowed.
vi: %s có bề rộng quá lớn để vừa khít « fix_word » (sửa từ) TFM nên bị cắt xén thành kích cỡ lớn nhất được phép.

en: The width of one em
vi: Bề rộng của một đơn vị Em.

en: The width of the line used to draw selected points
vi: Chiều rộng của đường được dùng để vẽ các điểm được chọn

en: The width, height, depth or italic correction of %s is too big. Tfm files may not contain values bigger than 16 times the em-size of the font. Width=%g, height=%g, depth=%g, italic correction=%g
vi: %s có bề rộng, bề cao, bề sâu hay hệ số sửa in nghiêng mà quá lớn.
    Tập tin TFM không thể chứa giá trị lớn hơn 16× kích cỡ em của phông.
     • Bề rộng	%g
     • Bề cao		%g
     • Bề sâu		%g
     • Hệ số sửa in nghiêng	%g

en: The x coord of the selected point is near the specified value
vi: Toạ độ X của điểm đã chọn nằm gần giá trị đã xác định.

en: The y coord of the selected point is near the ascender height
vi: Toạ độ Y của điểm đã chọn nằm gần bề cao vùng trên

en: The y coord of the selected point is near the baseline
vi: Toạ độ Y của điểm đã chọn nằm gần đường cơ sở

en: The y coord of the selected point is near the cap height
vi: Toạ độ Y của điểm đã chọn nằm gần bề cao nắp

en: The y coord of the selected point is near the descender height
vi: Toạ độ Y của điểm đã chọn nằm gần bề cao vùng trên

en: The y coord of the selected point is near the specified value
vi: Toạ độ Y của điểm đã chọn nằm gần giá trị đã xác định.

en: The y coord of the selected point is near the xheight
vi: Toạ độ Y của điểm đã chọn nằm gần chiều cao X

en: There already exists a 'cvt' table, perhaps legacy. FontForge can use it, but can't make any assumptions on values stored there, so generated instructions will be of lower quality. If legacy hinting is to be scrapped, it is suggested to clear the `cvt` and repeat autoinstructing.
vi: Đã có một bảng 'cvt', có thể thừa tự. FontForge có khả năng
    sử dụng nó, nhưng không thể giả sử gì về giá trị bên trong,
    vì vậy tạo ra các chỉ dẫn ở mức chất lượng thấp hơn.
    Tắt tùy chọn gợi ý thừa tự thì khuyên bạn gột 'cvt'
    và lặp lại tiến trình tự động chỉ dẫn.

en: There are %d pages in this file, which do you want?
vi: Có %d trang trong tập tin này: bạn muốn trang nào?

en: There are more hints in this glyph than the maximum allowed
vi: Trong hình tượng này, có số lời gợi ý hơn giá trị tối đa

en: There are more points in this glyph than the maximum allowed
vi: Trong hình tượng này, có số điểm hơn giá trị tối đa

en: There are multiple files in this archive, pick one
vi: Kho này chứa nhiều tập tin: chọn một nhé

en: There are multiple fonts in this file, pick one
vi: Tập tin này chữa nhiều phông: chọn một đồ nhé

en: There are multiple name ids naming the '%c%c%c%c' feature
     this is technically legitimate, but fontforge can't handle it.
vi: Có nhiều mã số tên đang đặt tên của tính năng « %c%c%c%c ».
    Trường hợp này quá phức tạp cho FontForge.

en: There are no class numbers listed to be matched. There must be at least one.
vi: Chưa liệt kê số hạng cần khớp. Phải có ít nhất một con số.

en: There are no entries in the Sequence/Lookup List, was this intentional?
vi: Không có mục trong danh sách Dãy/Tra tìm: trường hợp này có ý định không?

en: There are no hint masks in this layer but there are overlapping hints.
vi: Trong lớp này, không có mặt nạ mẹo, còn có mẹo chồng lấp.

en: There are only %d classes in this class set, yet you are trying to use %d.
vi: Trong tập hợp hạng này chỉ có %d hạng, còn bạn thử sử dụng %d.

en: There are so few glyphs selected that it seems unlikely to me that you will get a representative sample of this aspect of your font. If you deselect everything the command will apply to all glyphs in the font
vi: Có quá ít hình tượng được chọn mà hình như không chắc rằng bạn sẽ nhận một mẫu tiêu biểu của hình thể này của phông của bạn. Mặt khác, bỏ chọn tất cả thì câu lệnh có tác động mọi hình tượng trong phông.

en: There are two entries for the same glyph (%.80s)
vi: Có hai mục nhập cho cùng một hình tượng (%.80s)

en: There are two entries for the same glyph set (%.80s and %.80s)
vi: Có hai mục nhập cho cùng một tập hình tượng (%.80s và %.80s)

en: There are two kerning entries for the same glyph (%.80s) in the same lookup subtable (%.30s)
vi: Có hai mục nhập định chỗ cho cùng một hình tượng (%.80s) trong cùng một bảng phụ tra tìm (%.30s)

en: There are two ligature entries with the same components (%.80s) in the same lookup subtable (%.30s)
vi: Có hai mục nhập chữ ghép có cùng những thành phần (%.80s) trong cùng một bảng phụ tra tìm (%.30s)

en: There are two open fonts with the current family name and the same style. %.30s and %.30s
vi: Có hai phông còn mở có có cùng tên nhóm hiện thời và cùng kiểu dáng:
    %.30s và %.30s

en: There aren't enough glyphs in the encoding to name all the selected characters
vi: Không có đủ hình tượng trong bảng mã này để đặt tên cho tất cả các ký tự đã chọn

en: There exists a 'fpgm' code that seems incompatible with FontForge's. Instructions generated will be of lower quality. If legacy hinting is to be scrapped, it is suggested to clear the `fpgm` and repeat autoinstructing. It will be then possible to append user's code to FontForge's 'fpgm', but due to possible future updates, it is extremely advised to use high numbers for user's functions.
vi: Có một mã 'fpgm' mà hình như không tương thích với mã của
    FontForge. Vì vậy tạo ra các chỉ dẫn ở mức chất lượng thấp hơn.
    Tắt tùy chọn gợi ý thừa tự thì khuyên bạn gột 'fpgm' và lặp lại
    tiến trình tự động chỉ dẫn. Sau đó thì có thể phụ thêm vào 'fpgm'
    của FontForge mã của người dùng, nhưng do bản cập nhật tương lai,
    rất khuyên bạn dùng con số cao cho các hàm của người dùng.

en: There exists a 'prep' code incompatible with FontForge's. It can't be guaranteed it will work well. It is suggested to allow FontForge to insert its code and then append user's own.
vi: Có một mã 'prep' không tương thích với mã của FontForge.
    Không thể bảo hành nó sẽ hoạt động được. Khuyên bạn
    cho phép FontForge chèn mã của chính nó, rồi phụ thêm
    mã của người dùng.

en: There is a character (%d) which cannot be encoded
vi: Có một ký tự (%d) không thể được mã hoá

en: There is a character (%d) which is not normally in the encoding
vi: Có một ký tự (%d) không bình thường nằm trong bảng mã đó

en: There is a single byte character (%d) using one of the slots needed for double byte characters
vi: Có một ký tự byte đơn (%d) chiếm một của những khe cần thiết cho ký tự byte đôi

en: There is already a glyph with this Unicode encoding
    (named %1$.40s, at local encoding %2$d).
    Is that what you want?
vi: Đã có một hình tượng có mã hiệu Unicode này
    (tên %1$.40s, tại mã hiệu cục bộ %2$d).
    Có hợp với ý muốn không?

en: There is already a glyph with this name,
    do you want to swap names?
vi: Một hình tượng tên này đã có.
    Vậy bạn muốn trao đổi tên không?

en: There is already a subtable with that name, please pick another.
vi: Đã có một bảng phụ với tên đó, chọn tên khác nhé.

en: There is already an anchor point named %1$.40s in %2$.40s.
vi: Đã có một điểm neo tên %1$.40s trong %2$.40s.

en: There is another glyph in the font with this name
vi: Có một hình tượng khác cùng tên trong phông

en: There is another glyph in the font with this unicode code point
vi: Có một hình tượng khác cùng điểm mã Unicode trong phông

en: There is no ForceBoldThreshold entry in the weighted font, but there is a ForceBold entry in font %30s
vi: Không có mục nhập ForceBoldThreshold (ép buộc ngưỡng in đậm) trong phông có đậm, nhưng có một mục nhập ForceBold (ép buộc in đậm) trong phông %30s

en: There is no anchor for class %1$.30s in subtable %2$.30s
vi: Không có neo cho hạng %1$.30s trong bảng phụ %2$.30s

en: There is no glyph named "%.20hs" in this font.
    Is that what you want?
vi: Không có hình tượng tên « %.20s » trong phông này.
    Có hợp với ý muốn không?

en: There is no glyph named %s (used in %s)
vi: Không có hình tượng tên %s (dùng trong %s)

en: There is no glyph named %s in the font
vi: Không có hình tượng tên %s trong phông này

en: There may be at most one reference with the use-my-metrics bit set
vi: Cho phép nhiều nhất một tham chiếu đặt bit « use-my-metrics » (dùng đơn vị đo của tôi)

en: There must be at least 2 gradient stops
vi:  Phải có ít nhất hai chỗ dừng chuyển sắc

en: There must be at least one match coverage table
vi: Phải có ít nhất một bảng bao quát khớp

en: These are not Anchor Classes. For them see the "Lookups" pane.
    (Mark Classes can control when lookups are active, they do NOT
     position glyphs.)
vi: Đây không phải là Hạng Neo. Xem ô cửa sổ « Tra tìm ».
    (Hạng Đánh Dấu có khả năng điều khiển khi nào tra tìm,
    mà KHÔNG phải định vị hình tượng.)

en: These are not Anchor Classes. For them see the "Lookups" pane.
    (Mark Sets, like Mark Classes can control when lookups are active,
     they do NOT position glyphs.)
vi: Đây không phải là Hạng Neo. Xem ô cửa sổ « Tra tìm ».
    (Tập Đánh Dấu, giống như Hạng Đánh Dấu,
    có khả năng điều khiển khi nào tra tìm,
    mà KHÔNG phải định vị hình tượng.)

en: These expressions may contain the operators +,-,*,/,%,^ (which means raise to the power of here), and ?: It may also contain a few standard functions. Basic terms are real numbers, x and y.
    Examples:
     x^3+2.5*x^2+5
     (x-300)*(y-200)/100
     y+sin(100*x)
vi: Biểu thức kiểu này có thể chứa những toán tử :
     +	cộng
     -	trừ
     *	nhân
     /	chia
     %	phần trăm
     ^	lũy thừa
     ?
    Cũng có thể chứa một số hàm chuẩn. Số hạng cơ bản là số thực, x và y.
    Thí dụ :
     x^3+2.5*x^2+5
     (x-300)*(y-200)/100
     y+sin(100*x)

en: These mappings may be used to fix certain standard heights.
vi: Không cho phép dùng sự ánh xạ này để sửa chữa một số chiều cao tiêu chuẩn nào đó.

en: These results are those of the freetype autohinter. They do not reflect the truetype instructions.
vi: Các kết quả này thuộc về hàm tự động gợi ý FreeType nên không phản ánh chỉ dẫn Truetype.

en: These two lines share a common endpoint, I can't make them parallel
vi: Hai đường này có cùng một điểm cuối nên không thể đặt song song

en: Thickness of the fraction bar.
vi: Độ dày của thanh phân số.

en: Thickness of the overbar.
vi: Độ dày của thanh trên.

en: Thickness of the radical rule in
    designed or constructed radical
    signs.
vi: Độ dày của thước căn trong
    các ký hiệu căn thức kiểu
    đã thiết kế hay cấu tạo.

en: Thickness of the underbar.
vi: Độ dày của thanh dưới.

en: Things could be better...
vi: Vẫn còn có thể cải tiến...

en: Thinking...
vi: Đang nghĩ...

en: Third
vi: Thứ ba

en: Third Widths
vi: Phần ba rộng

en: Third argument of imagemask must be a boolean.
vi: Đối số thứ ba của bộ lọc ảnh phải là luận lý (đúng/sai).

en: This anchor class already is associated with a point in this character
vi: Hạng neo này đã tương ứng với một điểm trong ký tự này

en: This anchor was attached to point %d, but that's not a point I can move. I'm detaching the anchor from the point.
vi: Neo này đã thả vào điểm %d, nhưng nó không phải là một điểm có thể di chuyển được nên nhổ neo ra điểm.

en: This blank outline glyph has an unexpected bitmap version
vi: Hình tượng nét ngoài trắng này có một phiên bản mảng ảnh bất thường

en: This character (gid=%d) has a following part (%d). I'm not sure what that means, please send me (gww@silcom.com) a copy of this font so I can test with it.
vi: Ký tự này (gid=%d) có một phần đi theo (%d). Trường hợp này bất thường: vui lòng gửi cho nhà phát triển (George Williams: gww@silcom.com) một thư đính kèm một bản sao của phông này, để thử.

en: This checks if the character almost, but not exactly,
    conforms to the requirements for a stem3 hint.
    That is, either vertically or horizontally, there must
    be exactly three hints, and they must have the same
    width and they must be evenly spaced.
vi: Tùy chọn này kiểm tra nếu ký tự gần, nhưng
    không phải chính xác, thoả điều kiện của một
    lời gợi ý stem3. Tức là, hoặc theo chiều dọc
    hoặc theo chiều ngang, phải có chính xác ba
    lời gợi ý, mà phải có cùng một bề rộng
    và được dãn cách nhau đều đều.

en: This does not appear to be a Windows FNT for FON file
vi: Đây không hình như một tập tin kiểu Windows FNT for FON

en: This does not seem to be a plate file
    Expected left paren
vi: Có vẻ là đây không phải là một tập tin đĩa.
    Đợi dấu ngoặc bên trái

en: This does not seem to be a plate file
    Expected one of 'voc[]z'
vi: Có vẻ là đây không phải là một tập tin đĩa.
    Đợi một của « voc[]z »

en: This does not seem to be a plate file
    Expected two real numbers
vi: Có vẻ là đây không phải là một tập tin đĩa.
    Đợi hai số thật

en: This does not seem to be a plate file
    First line wrong
vi: Có vẻ là đây không phải là một tập tin đĩa.
    Sai dòng đầu.

en: This doesn't look like an ofm file, I don't know how to read it.
vi: Điều này không hình như tập tin OFM nên không biết cách đọc nó.

en: This feature code is already used
vi: Mã tính năng này đã được dùng

en: This feature, setting combination is already used
vi: Tổ hợp « tính năng/thiết lập » này đã được dùng.

en: This feature, setting combination is already used
    Do you really wish to reuse it?
vi: Tổ hợp « tính năng/thiết lập » này đã được dùng.
    Bạn thực sự muốn dùng lại nó không?

en: This file contains an unnamed encoding, which cannot be named in a script
vi: Tập tin này chứa một bảng mã vô danh nên không thể đặt tên nó trong văn lệnh.

en: This file contains no SVG fonts.
vi: Tập tin này không chứa phông SVG.

en: This file uses both the v1.6 and the v1.8 formats for mark classes on line %d of %s
vi: Tập tin này sử dụng cả hai phiên bản định dạng 1.6 và 1.8 cho hạng đánh dấu trên dòng %d trên %s

en: This font comes from an old format sfd file. Not all aspects of it can be reverted successfully.
vi: Phông này thuộc về một tập tin sfd định dạng cũ nên không thể phục hồi thành công tất cả các hình thể của nó.

en: This font contains a "UniqueId" variable, but the correct name for it is
    	"UniqueID" (PostScript is case concious)
vi: Phông này chứa một biến « UniqueId » (mã số duy nhất), nhưng
    tên đúng là « UniqueID » vì PostScript phân biệt chữ hoa/thường.

en: This font contains at least one translucent layer, but type3 does not support that (anything translucent or transparent is treated as opaque). Do you want to proceed anyway?
vi: Phông này chứa ít nhất một lớp trong mờ, nhưng kiểu 3
    không hỗ trợ (điều nảo trong suốt hay trong mờ được xử lý
    như là mờ đục). Bạn vẫn muốn tiếp tục không?

en: This font contains both a 'BASE' table and a 'bsln' table.
      FontForge will only read one of them ('BASE').
vi: hông chữ này chứa cả hai một bảng « BASE »
    và một bảng « bsln ».
    FontForge sẽ chỉ đọc một của hai bảng này (BASE).

en: This font contains both a 'kern' table and a 'GPOS' table.
      The 'kern' table will only be read if there is no 'kern' feature in 'GPOS'.
vi: Phông chữ này chứa cả hai một bảng « kern » (định chỗ)
    và một bảng « GPOS » (định vị hình tượng).
    Bảng « kern » chỉ được đọc nếu không có tính năng
    định chỗ trong « GPOS ».

en: This font contains both a 'mor[tx]' table and a 'GSUB' table.
      FF will only read feature/settings in 'morx' which do not match features
      found in 'GSUB'.
vi: Phông chữ này chứa cả hai một bảng « mor[tx] »
    và một bảng « GSUB » (thay thế hình tượng).
    FontForge sẽ chỉ đọc tính năng hay thiết lập trong « morx »
    mà không tương ứng với tính năng được tìm trong « GSUB ».

en: This font contains both a TrueType 'glyf' table and an OpenType 'CFF ' table. FontForge can only deal with one at a time, please pick which one you want to use
vi: Phông này chứa cả hai bảng 'glyf' Truetype và bảng CFF OpenType.
    Tuy nhiên, trình FontForge chỉ có thể xử lý một điều mỗi lần:
    bạn hãy chọn dùng cái nào.

en: This font contains both truetype and PostScript glyph descriptions
      only one will be used.
vi: Phông chữ này chứa mô tả hình tượng kiểu cả hai TrueType và PostScript:
    chỉ một kiểu sẽ được dùng.

en: This font contains multiple glyph descriptions
      only one will be used.
vi: Phông chữ này chứa nhiều mô tả hình tượng:
    chỉ một kiểu sẽ được dùng.

en: This font contains neither "CFF " nor "glyf"/"loca" tables
vi: Phông chữ này không chứa bảng « CFF », cũng không chứa bảng « glyf »/« loca »

en: This font contains no glyphs with unicode encodings.
    Would you like to use a "Symbol" encoding instead of Unicode?
vi: Phông này không chứa hình tượng có mã Unicode.
    Vậy bạn có muốn sử dụng bảng mã « Ký hiệu » (Symbol) thay vào Unicode không?

en: This font contains no glyphs with unicode encodings.
    You will probably not be able to use the output.
vi: Phông này không chứa hình tượng có mã Unicode.
    Rất có thể là bạn không thể sử dụng kết xuất.

en: This font contains non-integral coordinates. That's OK
    in PostScript and SVG but causes problems in TrueType.
    Should I consider that an error here?
vi: Phông chữ này chứa toạ độ khác số nguyên.
    PostScript và SVG chấp nhận được mà TrueType gặp vấn đề.
    Ở đây thì thấy nó là một lỗi không?

en: This font does not contain a glyph named "%.40s"
vi: Phông này không chứa hình tượng tên « %.40s »

en: This font does not have vertical metrics enabled.
    Use Element->Font Info to enable them.
vi: Phông này chưa hiệu lực đơn vị đo theo chiều dọc.
    Hãy sử dụng « Phần tử > Thông tin phông » để hiệu lực.

en: This font does not specify font-face
vi: Phông này không xác định mặt phông

en: This font does not specify units-per-em
vi: Phông này không xác định đơn vị-trên-mỗi-Em

en: This font does not specify unitsPerEm
vi: Phông này không xác định đơn vị-trên-mỗi-Em

en: This font is based on the charset %1$.20s-%2$.20s-%3$d, but the best I've been able to find is %1$.20s-%2$.20s-%4$d.
    Shall I use that or let you search?
vi: Phông này dựa vào bộ ký tự %1$.20s-%2$.20s-%3$d, nhưng mà tìm thấy chỉ %1$.20s-%2$.20s-%4$d thôi.
    Bạn có muốn dùng nó, hoặc tự tìm kiếm?

en: This font is erroneous: it has a GPOS extension subtable that points to
    another extension sub-table.
vi: Phông này sai lầm: nó có một bảng phụ phần mở rộng GPOS
    chỉ tới một bảng phụ phần mở rộng khác.

en: This font is erroneous: it has a GSUB extension subtable that points to
    another extension sub-table.
vi: Phông này sai lầm: nó có một bảng phụ phần mở rộng GSUB
    chỉ tới một bảng phụ phần mở rộng khác.

en: This font is marked with an FSType of 2 (Restricted
    License). That means it is not editable without the
    permission of the legal owner.
    
    Do you have such permission?
vi: Phông này có nhãn FSType là 2 (Quyền bị hạn chế).
    Có nghĩa là bạn không thể sửa đổi nó nếu người sở hữu
    không cho phép.
    
    Người sở hữu phông này đã cấp bạn quyền sửa đổi không?

en: This font, %s, has multiple GPOS 'size' features. I'm not sure how to interpret that. I shall pick one arbitrarily.
vi: Phông này, %s, có nhiều tính năng 'size' (kích cỡ) kiểu GPOS.
    Trình này không có thủ tục xử lý trường hợp này nên
    chọn tùy ý một kích cỡ nào đó.

en: This glyph can use a stem3 hint
vi: Hình tượng này có khả năng dùng một lời gợi ý stem3.

en: This glyph contains a different number of contours in different instances
vi: Hình tượng này chứa số đường viền khác hau trong các thể hiện khác nhau

en: This glyph contains a different number of hints in different instances
vi: Hình tượng này chứa số lời gợi ý khác nhau trong các thể hiện khác nhau

en: This glyph contains a different number of references in different instances
vi: Hình tượng này chưa số tham chiếu khác nhau trong thể hiện khác nhau

en: This glyph contains a horizontal hint near the specified width
vi: Hình tượng này chứa một lời gợi ý theo chiều ngang gần bề rộng đã xác định.

en: This glyph contains a substitution or ligature entry which refers to an empty char
vi: Hình tượng này chứa một mục nhập kiểu thay thế hay chữ ghép mà tham chiếu đến một ký tự rỗng

en: This glyph contains a vertical hint near the specified width
vi: Hình tượng này chứa một lời gợi ý theo chiều dọc gần bề rộng đã xác định.

en: This glyph contains anchor points from some, but not all anchor classes in a subtable
vi:  Hình tượng này chứa các điểm neo từ một số mà không phải tất cả các hạng neo trong một bảng phụ nào đó

en: This glyph contains both contours and references.
    (or contains a reference which has a bad transformation matrix and counts as a contour).
    This cannot be expressed in the TrueType glyph format.
vi: Hình tượng này chứa cả hai đường viền và tham chiếu.
    (Hoặc nó chứa một tham chiếu có ma trận chuyển dạng sai
    và tính như một đường viền.)
    Nó không thể được đại diện theo định dạng hình tượng TrueType.

en: This glyph contains control points which are probably too close to the main points to alter the look of the spline
vi: Hình tượng này chứa điểm điều khiển rất có thể quá gần các điểm chính để sửa đổi hình thức của chốt trúc

en: This glyph contains different kerning pairs in different instances
vi: Hình tượng này chứa các cặp định chỗ khác nhau trong các thể hiện khác nhau

en: This glyph extends further below the baseline than desired
vi: Hình tượng này kéo dài qua bên dưới đường cơ sở sâu hơn vị trí đã muốn

en: This glyph extends left further than desired
vi: Hình tượng này kéo dài qua bên trái rộng hơn vị trí đã muốn

en: This glyph has four hints, but if this one were omitted it would fit a stem3 hint
vi: Hình tượng này có bốn lợi gợi ý, nhưng nếu bạn bỏ lời này, nó sẽ vừa khít một lời gợi ý stem3.

en: This glyph has no instructions. Adding instructions (a DELTA) may change its rasterization significantly.
vi: Hình tượng này không có chỉ lệnh. Thêm chỉ lệnh (một DELTA) thì có thể thay đổi đáng kể trạng thái mành của nó.

en: This glyph is defined in more than one of the CID subfonts
vi: Hình tượng này được xác định trong nhiều phông con CID

en: This glyph is defined in one instance font but not in another
vi: Hình tượng này được xác định trong một thể hiện của phông, còn không phải trong thể hiện khác

en: This glyph is mapped to a unicode code point which is different from its name.
vi: Hình tượng này được ánh xạ tới một điểm mã Unicode khác với tên nó.

en: This glyph is not defined in any of the CID subfonts
vi: Hình tượng này chưa được xác định trong phông con CID

en: This glyph is not mapped to any unicode code point, but its name should be.
vi: Hình tượng này không được ánh xạ tới điểm mã Unicode, nhưng tên nó nên có.

en: This glyph is taller than desired
vi: Hình tượng này có bồ cao lớn hơn giá trị đã muốn

en: This glyph is wider than desired
vi: Hình tượng này có bồ rộng lớn hơn giá trị đã muốn

en: This glyph self-intersects
vi: Hình tượng này tự giao

en: This glyph self-intersects. Checking for correct direction is meaningless until that is fixed
vi: Hình tượng này bị tự giao. Vô ích kiểm tra hướng đúng trước khi sửa chữa lỗi này

en: This glyph should display spiro points, but unfortunately FontForge was unable to load libspiro, spiros are not available for use, and normal bezier points will be displayed instead.
vi: Hình tượng này nên hiển thị các điểm kiểu spiro. Tiếc là Fontforge đã không nạp được thư viện spiro (libspiro), do đó chức năng spiro không sẵn sàng, và các điểm kiểu bézier sẽ được hiển thị để thay thế.

en: This glyph should display spiro points, but unfortunately this version of fontforge was not linked with the spiro library, so only normal bezier points will be displayed.
vi: Hình tượng này nên hiển thị các điểm kiểu spiro. Tiếc là phiên bản Fontforge này đã không liên kết với thư viện spiro, do đó chỉ các điểm kiểu bézier sẽ được hiển thị.

en: This glyph's advance width is different from the standard width
vi: Trong hình tượng này, bề rộng tiến tới khác với bề rộng chuẩn.

en: This glyph's vertical advance is different from the standard width
vi: Trong hình tượng này, độ tiến tới theo chiều dọc khác với bề rộng tiêu chuẩn

en: This hint does not control any points
vi: Lời gợi ý này không điều khiển điểm

en: This hint has the wrong width for a stem3 hint
vi: Lời gợi ý này có bề rộng không thích hợp với lời gợi ý stem3

en: This index is much larger than the closest neighbor
vi: Chỉ số này rất lớn hơn hàng xóm gần nhất

en: This involves opening more than 10 windows.
    Is that really what you want?
vi: Việc này mở hơn 10 cửa sổ.
    Có hợp với ý muốn không?

en: This is an "abstract" gadget. It will never appear on the screen
    but it is the root of ggadget tree from which all others inherit
vi: Đây là một ô điều khiển « trừu tượng ».
    Nó không bao giờ xuất hiện trên màn hình,
    mà vẫn còn là gốc của cây ggadget
    từ đó tất cả các ô điều khiển khác kế thừa.

en: This is an abstract class which defines common features of the
    FontView, CharView, BitmapView and MetricsView
vi: Đây là một hạng trừu tượng mà xác định các tính năng chung của:
     • FontView — khung xem phông chữ
     • CharView — khung xem ký tự
     • BitmapView — khung xem ảnh mảng
     • MetricsView — khung xem đơn vị đo

en: This is an identifying number shared by all members of
    this font family with the same style (I.e. 10pt Bold and
    24pt Bold would have the same id, but 10pt Italic would not
vi: Giá trị này là số nhận diện mọi bộ phạn của nhóm phông
    này có cùng một kiểu dáng (v.d. 10pt Đậm và 24pt Đậm
    có cùng một mã số, nhưng 10pt Nhiêng không có).

en: This is probably a valid URW font, but it is in a format (%c%c) which FontForge
    does not support. FontForge only supports 'IK' format fonts.
vi: Rất có thể là một phông URW hợp lệ, nhưng theo định dạng (%c%c) bị FontForge không hỗ trợ. Trình FontForge hỗ trợ chỉ phông định dạng 
    « IK ».

en: This is the approximate location of the vanishing point.
    It does not include the offset induced by "Center of selection"
    nor "Last Press".
vi: Đây là vị trí xấp xỉ của điểm biến mất.
    Nó không bao gồm bù được xui bởi
    « Tâm vùng chọn » hay « Bấm cuối ».

en: This is the difference of the curvature between
    the next and previous splines. Contours often
    look nicer as this number approaches 0.
vi: Đây là hiệu độ cong giữa chốt trục kế tiếp
    và chốt trục trước. Đường viền thường hiển thị
    đẹp hơn khi con số này gần như số 0.

en: This is the main fontforge window displaying a font
vi: Đây là cửa sổ FontForge chính đang hiển thị một phông chữ nào đó

en: This is the mark that differentiates ComboBoxes and ListButtons
    from TextFields and normal Buttons.
vi: Đây là dấu mà khác biệt các Hộp Tổ Hợp và Nút Liệt Kê
    với Trường Chuỗi Chữ và Nút bình thường.

en: This is the number of pixels by which the anchor
    should be moved horizontally when the glyph is
    rasterized at the above size.  This information
    is part of the device table for this anchor.
    Device tables are particularly important at small
    pixelsizes where rounding errors will have a
    proportionally greater effect.
vi: Đây là số điểm ảnh theo đó cần di chuyển neo
    theo chiều ngang khi hình tượng bị làm mành
    theo kích cỡ bên trên.
    Thông tin này thuộc về bảng thiết bị cho neo này.
    Bảng thiết bị là quan trọng đặc biệt ở kích cỡ nhỏ
    theo điểm ảnh, mà lỗi làm tròn sẽ có kết quả
    lớn hơn theo tỷ lệ.

en: This is the number of pixels by which the anchor
    should be moved vertically when the glyph is
    rasterized at the above size.  This information
    is part of the device table for this anchor.
    Device tables are particularly important at small
    pixelsizes where rounding errors will have a
    proportionally greater effect.
vi: Đây là số điểm ảnh theo đó cần di chuyển neo
    theo chiều dọc khi hình tượng bị làm mành
    theo kích cỡ bên trên.
    Thông tin này thuộc về bảng thiết bị cho neo này.
    Bảng thiết bị là quan trọng đặc biệt ở kích cỡ nhỏ
    theo điểm ảnh, mà lỗi làm tròn sẽ có kết quả
    lớn hơn theo tỷ lệ.

en: This italic conversion will be incomplete!
    You will probably want to do manual fixups on e, g, k, and v-z
    And on в, г, д, е, ж, л, м, ц, щ, ъ, ђ
    And on all Greek lower case letters. And maybe everything else.
vi: Việc chuyển đổi này sang chữ in nghiêng sẽ không hoàn toàn !
    Rất có thể là bạn cần phải tự sửa chữa các chữ e, g, k, v-z,
    cũng với các chữ kir-in в, г, д, е, ж, л, м, ц, щ, ъ, và ђ,
    cũng với tất cả các chữ thường tiếng Hy Lạp.
    Có thể là cần phải sửa chữa tất cả !

en: This kerning pair (%.20s and %.20s) is currently part of a kerning class with a 0 offset for this combination. Would you like to alter this kerning class entry (or create a kerning pair for just these two glyphs)?
vi: Cặp định chỗ (%.20s và %.20s) hiện thời thuộc về một hạng định chỗ bù 0 cho tổ hợp này. Bạn có muốn sửa đổi mục nhập hạng định chỗ này (hoặc tạo một cặp định chỗ cho chỉ hai hình tượng này) không?

en: This ligature index is already in use
vi: Chỉ số chữ ghép này đang được dùng

en: This looks like a level1 (or level2) ofm. FontForge only supports level0 files, and can't read a real level1 file.
vi: Hình như OFM lớp 1 (hay lớp 2). Trình FontForge chỉ hỗ trợ tập tin lớp 0, và không thể đọc tập tin lớp 1 thật.

en: This looks like an ikarus format which I have seen examples of, but for which
    I have no documentation. FontForge does not support it yet.
vi: Hình như định dạng Ikarus: trình FontForge chưa có tài liệu về nó,
    và chưa hỗ trợ nó.

en: This looks like one of FontForge's SplineFont DataBase files.
    Not one of TeX's SubFont Definition files.
    An unfortunate confusion of extensions.
vi: Hình như một của các tập tin Cơ sở Dữ liệu Phông
    Chốt trục của FontForge. Không phải tập tin Xác định
    Phông con của TeX.
    Dễ nhầm vì có cùng một phần mở rộng (.sfd).

en: This lookup contains no data
vi: Sự tra tìm này không chứa dữ liệu

en: This lookup has no effect, I can't figure out its type on line %d of %s
vi: Sự tra tìm này không có hiệu quả: không thể quyết định kiểu của nó trên dòng %d của %s

en: This may take a while. Please be patient...
vi: Hành vi này có thể hơi lâu. Xin hãy kiên nhẫn...

en: This multiple master font has %1$d instance fonts, but FontForge can only handle %2$d master fonts for %3$d axes. FontForge will not be able to edit this correctly
vi: Phông đa chủ này có %1$d phông thể hiện, còn trình FontForge có thể xử lý chỉ %2$d phông chủ đối với %3$d trục. Vì thế FontForge không thể hiệu chỉnh cho đúng.

en: This multiple master font has %1$d instance fonts, but it needs at least %2$d master fonts for %3$d axes. FontForge will not be able to edit this correctly
vi: Phông đa chủ này có %1$d phông thể hiện, còn cần có ít nhất %2$d phông chủ đối với %3$d trục. Vì thế trình FontForge không thể hiệu chỉnh cho đúng.

en: This must be a truetype layer.
vi: Đây phải là một lớp TrueType.

en: This name has already been used for another lookup.
    Lookup names must be unique.
vi: Tên này đã được dùng cho sự tra tìm khác.
    Tên sự tra tìm phải là duy nhất.

en: This namelist contains at least one non-ASCII glyph name, namely: %s
vi: Danh sách tên này chứa ít nhất một tên hình tượng khác ASCII : %s

en: This namelist is based on a namelist which contains non-ASCII glyph names
vi: Danh sách tên này dựa vào một danh sách tên chứa tên hình tượng khác ASCII.

en: This operation cannot be undone, do it anyway?
vi: Không thể hồi lại thao tác này : vẫn còn làm không?

en: This outline glyph is missing a bitmap version
vi: Hình tượng nét ngoài này còn thiếu phiên bản mảng ảnh

en: This outline glyph's advance width is different from that of the bitmap's
vi: Trong hình tượng này, chiều rộng sớm khác với điều của ảnh mảng

en: This pane is informative only and shows the characters
    actually in the font. If you wish to set the OS/2 Unicode
    Range field, change the pane to
vi: Ô cửa sổ này chỉ chứa thông tin và hiển thị các ký tự
    thực sự nằm trong phông chữ đó. Nếu bạn muốn đặt
    trường Phạm vi Unicode OS/2 thì thay đổi ô cửa sổ thành

en: This path probably intersects itself (though I could not find that when
     I checked for intersections), look closely at the corners
vi: Đường dẫn này rất có thể bị tự giao (dù không tìm thấy khi kiểm tra có giao),
    hãy kiểm tra xem cẩn thận các góc

en: This path should have been drawn in a clockwise direction
vi: Đường dẫn này nên được vẽ theo chiều kim đồng hồ

en: This path should have been drawn in a counter-clockwise direction
vi: Đường dẫn này nên được vẽ theo ngược chiều kim đồng hồ

en: This pdf file contains an /Encrypt dictionary, and FontForge does not currently
    support pdf encryption
vi: Tập tin PDF này chứa một từ điển /Encrypt mà FontForge hiện thời
    không hỗ trợ mật mã PDF

en: This pdf file has no fonts
vi: Tập tin PDF này không có phông

en: This pdf file has no pages
vi: Tập tin PDF này không có trang nào

en: This provides a set of names used to identify the
    style of this font. Names may be translated into multiple
    languages (English is required, others are optional)
    All fonts with the same Style ID should share this name.
vi: Cái này cung cấp một tập hợp tên dùng để nhận diện
    kiểu dáng của phông này. Mỗi tên có thể được dịch
    sang nhiều ngôn ngữ khác nhau (cần thiết tiếng Anh,
    còn ngôn ngữ khác là tùy chọn). Mọi phông có cùng
    một Mã số Kiểu dáng nên dùng chung tên này.

en: This reference has a transformation matrix which cannot be expressed in Type1/2 fonts.
    No scaling or rotation allowed.
vi: Tham chiếu này có một ma trận chuyển dạng mà không thể
    được đại diện theo phông Kiểu 1/2.
    Không cho phép co giãn hay xoay.

en: This reference has a transformation matrix which cannot be expressed in truetype.
    All entries (except translation) must be between [-2.0,2.0).
    Translation must be integral.
vi: Tham chiếu này có một ma trận chuyển dạng mà không thể
    được đại diện theo TrueType.
    Mọi mục nhập (trừ sự dịch) phải nằm trong phạm vi [-2.0,2.0).
    Phải dịch theo số nguyên.

en: This reference has been flipped, so the paths in it are drawn backwards
vi: Tham chiếu này đã bị lật thì các đường dẫn trong nó đã được vẽ ngược

en: This reference uses point-matching but it refers to a glyph
    (or a previous reference refers to a glyph)
    whose points have been renumbered.
vi: Tham chiếu này dùng khả năng khớp điểm,
    nhưng nó tham chiếu đến một hình tượng
    (hoặc một tham chiếu trước chỉ tới một hình tượng)
    có các điểm bị đánh số lại.

en: This setting is already used
vi: Thiết lập này đã được dùng

en: This specifies the dash pattern for a line.
    Leave this field blank for a solid line.
    Otherwise specify a list of up to 8 integers
    (between 0 and 255) which give the dash pattern
    in em-units. So "10 10" will draw the first
    10 units of a line, leave the next 10 blank,
    draw the next 10, and so on.
vi: Giá trị này xác định mẫu dấu gạch của đường.
    Bỏ rỗng để tạo đường đặc. Nếu không,
    hãy xác định danh sách đến 8 số nguyên
    (giữa 0 và 255) mà đại diện mẫu gạch gạch
    theo đơn vị Em. Chẳng hạn, « 10 10 » sẽ vẽ
    10 đơn vị thứ nhất của đường, bỏ trắng 10
    đơn vị sau, vẽ 10 đơn vị sau đó, v.v.

en: This specifies the line spacing on the mac.
    (The descent field is usually negative.)
    If the "[] Is Offset" checkbox is clear then
    any number you enter will be the value used in hhea.
    If set then any number you enter will be added to the
    font's bounds. You should leave this
    field 0 and check "[*] Is Offset" in most cases.
    
    NOTE: hhea Descent is a NEGATIVE value for things
    below the baseline
vi: Giá trị này xác định khoảng cách dòng trên Mac.
    (Trường Xuống thường là số âm.)
    Tắt tùy chọn « Bù » thì bất cứ số nào bạn nhập
    sẽ là giá trị dùng trong hhea. Bật thì bất cứ số nào
    bạn nhập sẽ được thêm vào các giới hạn của phông.
    Khuyên bạn để lại trường này là số 0
    và bật tùy chọn « Bù » trong phần lớn trường hợp.
    
    GHI CHÚ : giá trị Xuống hhea là số ÂM
    cho cái nào nằm bên dưới đường cơ bản.

en: This version of FontForge does not support the imagemask operator.
    For support configure --with-multilayer.
vi: Phiên bản FontForge này không hỗ trợ toán tử bộ lọc ảnh.
    Để hỗ trợ được, cấu hình tùy chọn « --with-multilayer » (với đa lớp).

en: This version of fontforge was not linked with the spiro library, so you may not use them.
vi: Phiên bản Fontforge này đã không liên kết với thư viện spiro, do đó không dùng được.

en: This will change both BlueValues and OtherBlues.
    Do you want to continue?
vi: Việc này sẽ thay đổi cả hai Giá trị màu Xanh và các màu Xanh Khác.
    Bạn vẫn muốn tiếp tục không?

en: This will change both StdHW and StemSnapH.
    Do you want to continue?
vi: Việc này sẽ thay đổi cả hai bề Rộng Ngang Chuẩn và Dính Cuống Ngang.
    Bạn vẫn muốn tiếp tục không?

en: This will change both StdVW and StemSnapV.
    Do you want to continue?
vi: Việc này sẽ thay đổi cả hai bề Rộng Dọc Chuẩn và Dính Cuống Dọc.
    Bạn vẫn muốn tiếp tục không?

en: This window displays a single outline glyph
vi:  Cửa sổ này hiển thị một hình tượng nét ngoài riêng lẻ

en: This window displays a single outline glyph (more data)
vi:  Cửa sổ này hiển thị một hình tượng nét ngoài riêng lẻ (dữ liệu thêm)

en: This window displays metrics information about a font
vi: Cửa sổ này hiển thị thông tin đơn vị đo về một phông chữ nào đó

en: ThisSpaceIntentionallyLeftBlank|
vi: KhoảngNàyDựĐịnhBỏTrống|

en: Threshold:
vi: Ngưỡng:

en: Tibetan
vi: Tiếng Tây-tạng

en: Tibetan (PRC)
vi: Tiếng Tây-tạng (Trung Quốc)

en: Tibetan Bhutan
vi: Tiếng Tây-tạng (Bu-thăn)

en: Tifinagh
vi: Tiếng Ti-phi-nạch

en: Tifinagh (Berber)
vi: Tiếng Ti-phi-năc (Bơ-bợ)

en: Tigre
vi: Tiếng Ti-gợ-re

en: Tigrinya
vi: Tiếng Ti-gợ-ri-nia

en: Tigrinya Ethiopia
vi: Tiếng Thi-gợ-ri-nia (Ê-ti-ô-pi)

en: Tigrinyan Eritrea
vi: Tiếng Thi-gợ-ri-nia (Ê-ri-tợ-rê-a)

en: Tile Bounding Box:
vi: Hộp biên giới xếp lát:

en: Tile Margin
vi: Lề xếp lát

en: Tile Margin:
vi: Lề xếp lát:

en: Tile Max X
vi: X đa xếp lát

en: Tile Max Y
vi: Y đa xếp lát

en: Tile Min X
vi: X tiểu xếp lát

en: Tile Min Y
vi: Y tiểu xếp lát

en: Tile Path
vi: Đường dẫn lát

en: Tile Pattern
vi: Mẫu xếp lát

en: Tile Pattern...
vi: Mẫu xếp lắt...

en: Tile _Path...
vi: Đường _dẫn lát đều...

en: Time (in milliseconds) that popup windows remain visible
vi: Khoảng thời gian (theo mili-giây) trong đó cửa sổ tự mở vẫn còn được hiển thị

en: Tiny Selection
vi: Vùng chọn rất nhỏ

en: Title Background
vi: Nền tiêu đề

en: Title Divider Color
vi: Màu tách tiêu đề

en: Title Font
vi: Phông tiêu đề

en: Title Text Color
vi: Màu chuỗi chữ tiêu đề

en: Titling
vi: Đặt tựa đề

en: To P_DF File
vi: Vào tập tin P_DF

en: To _File
vi: Vào _tập tin

en: To _Hundredths
vi: Tới p_hần trăm

en: To _Int
vi: Tới _số nguyên

en: To create a new name, left click on the <New> button, and select a locale.
    To change the locale, left click on it.
    To change the feature, left click on it.
    To change the text, left click in it and then type.
vi: Hành động:
     • tạo tên mới		nhấn-trái vào cái nút <Mới>, sau đó chọn một miền địa phương
     • chuyển đổi miền địa phương		nhấn-trái vào nó
     • thay đổi tính năng			nhấn-trái vào nó.
     • thay đổi văn bản				nhấn-trái vào nó, sau đó gõ chữ.

en: To create a new name, left click on the <New> button, and select a locale.
    To change the locale, left click on it.
    To change the string type, left click on it.
    To change the text, left click in it and then type.
    To delete a name, right click on the name & select Delete from the menu.
    To associate or disassocate a truetype name to its PostScript equivalent
    right click and select the appropriate menu item.
vi: Hành động:
     • tạo tên mới		nhấn-trái vào cái nút <Mới>, rồi chọn miền địa phương.
     • thay đổi miền địa phương		nhấn-trái vào nó.
     • thay đổi kiểu chuỗi			nhấn-trái vào nó.
     • thay đổi văn bản				nhấn-trái vào nó, rồi gõ.
     • xoá tên		nhấn-phải vào nó, rồi chọn mục Xoá trong trình đơn.
     • liên quan hay hủy liên quan tên TrueType với tên PostScript tương ứng
    				nhấn-phải vào nó, rồi chọn mục trình đơn thích hợp.

en: To generate a Mac family file, the current font must have plain (Normal, Regular, etc.) style, and there must be other open fonts with the same family name.
vi: Để tạo ra một tập tin nhóm Mac, phông hiện thời phải có kiểu dáng
    tiêu chuẩn (Normal, Regular v.v.), và phải có phông còn mở khác
    có cùng một tên nhóm.

en: To the glyph names starting at:
vi: Vào các tên hình tượng bắt đầu ở :

en: To their own names
vi: Vào tên của chính chúng

en: To:
vi: Đến:

en: Todo
vi: Tiếng To-đo

en: Tonga
vi: Tiếng Tông-ga

en: Tongan
vi: Tiếng Tông-ga

en: Too Big
vi: Quá lớn

en: Too Complex or Bad
vi: Sai hay quá phức tạp

en: Too Many Breakpoints
vi: Quá nhiều điểm ngắt

en: Too Many Glyphs
vi: Quá nhiều hình tượng

en: Too Many Hints
vi: Quá nhiều lời gợi ý

en: Too Many Kerns
vi: Định chỗ quá nhiều

en: Too Many Points
vi: Quá nhiều điểm

en: Too few items on stack for blend in %s
vi: Trên đống có quá ít mục cho hàm pha trộn trong %s

en: Too few items on stack for get in %s
vi: Trên đống có quá ít mục đối với hàm get (lấy) trong %s

en: Too few items on stack for put in %s
vi: Trên đống có quá ít mục đối với hàm put (để) trong %s

en: Too many Unique Font IDs
vi: Quá nhiều Mã số Phông Duy nhất

en: Too many axis positions specified in /BlendDesignPositions.
vi: Quá nhiều vị trí trục được xác định trong /BlendDesignPositions (pha trộn các vị trí thiết kế).

en: Too many dashes (at most %d allowed)
vi: Quá nhiều dấu gạch (số tối đa là %d)

en: Too many elements in BlueValues/OtherBlues array.
vi: Quá nhiều yếu tố trong mảng Giá trị màu xanh/Xanh khác.

en: Too many elements in FamilyBlues/FamilyOtherBlues array.
vi: Quá nhiều yếu tố trong mảng Nhóm màu xanh/Nhóm màu xanh khác.

en: Too many entries in CharStrings dictionary "%s
vi: Quá nhiều mục nhập trong từ điển Chuỗi Ký Tự \%s

en: Too many features %d
vi: Quá nhiều tính năng %d

en: Too many glyphs
vi: Quá nhiều hình tượng

en: Too many kern pairs
vi: Quá nhiều cặp định chỗ

en: Too many layers
vi: Quá nhiều lớp

en: Too many lookups %d
vi: Quá nhiều sự tra tìm %d

en: Too many mapping data points specified in /BlendDesignMap for axis %s.
vi: Quá nhiều điểm ánh xạ dữ liệu được xác định trong /BlendDesignMap (pha trộn sơ đồ thiết kế) đối với trục %s.

en: Too many scripts %d
vi: Quá nhiều chữ viết %d

en: Too many subroutine calls in %s
vi: Quá nhiều cuộc gọi hàm phụ trong %s

en: Too many subroutines. We can deal with at most 14 (0-13)
vi: Quá nhiều hàm phụ. Có thể xử lý nhiều nhất 14 (phạm vi 0-13)

en: Tool_s
vi: Côn_g cụ

en: Tools
vi: Công cụ

en: Top Accent
vi: Dấu trên

en: Top Accent Horiz. Pos
vi: Vị trí dấu trên nằm ngang

en: Top Accent Horizontal Pos
vi: Vị trí ngang dấu phụ trên

en: Top Accent Pos:
vi: Vị trí dấu trên:

en: Top Bearing does not change.
vi: Vị trí phương hướng trên không thay đổi.

en: Top Hint
vi: Gợi ý đầu

en: Top Left
vi: Góc trên bên trái

en: Top Right
vi: Góc trên bên phải

en: Top Zone
vi: Vùng đầu

en: TopAccent
vi: DấuTrên

en: TopLeft
vi: TrênTrái

en: TopRight
vi: TrênPhải

en: Total Kerns:
vi: Định chỗ tổng :

en: Trace Color
vi: Màu vết

en: Trademark
vi: Nhãn hiệu

en: Traditional Chinese
vi: Tiếng Trung truyền thống

en: Traditional Forms
vi: Hình truyền thống

en: Traditional Name Forms
vi: Hình tên truyền thống

en: Traditionally the x-height of an italic face is slightly less
    than the x-height of the companion roman
vi: Theo truyền thống, chiều cao x của một mặt in nghiêng
    cũng hơi nhỏ hơn chiều cao x của mặt roman tương ứng

en: Trailing Jamo Forms
vi: Hình Ja-mô đi sau

en: Transform
vi: Chuyển dạng

en: Transform _All Layers
vi: Chuyển dạng _mọi lớp

en: Transform _Guide Layer Too
vi: Cũn_g chuyển dạng lớp dẫn

en: Transform _Width Too
vi: Cũng chuyển dạng độ _rộng

en: Transform ascender serifs
vi: Chuyển dạng các chân tăng

en: Transform baseline serifs
vi: Chuyển dạng các chân ở đường cơ bản

en: Transform descender serifs
vi: Chuyển dạng các chân giảm

en: Transform diagonal serifs
vi: Chuyển dạng các chân chéo

en: Transform kerning _classes too
vi: _Cũng chuyển dạng các hạng định chỗ

en: Transform simple positioning features & _kern pairs
vi: Ch_uyển dạng các tính năng định vị đơn giản và cặp định chỗ

en: Transform x-height serifs
vi: Chuyển dạng các chân ở độ cao x

en: Transform:
vi: Chuyển dạng:

en: Transformation Matrix
vi: Ma trận chuyển dạng

en: Transformation Matrix Changed
vi: Ma trận chuyển dạng bị thay đổi

en: Transformed
vi: Đã chuyển dạng

en: Transformed by:
vi: Chuyển dạng do :

en: Transforming...
vi: Đang chuyển dạng...

en: Transitional Serifs
vi: Chân chuyển tiếp

en: Translate By
vi: Dịch theo

en: Translation in X
vi: Dịch theo X

en: Translation in Y
vi: Dịch theo Y

en: Transmitting %s...
vi: Đang truyền %s...

en: Transmitting Meta Data...
vi: Đang truyền siêu dữ liệu...

en: Transmitting font...
vi: Đang truyền phông...

en: Triangle
vi: Tam giác

en: TrueType (Mac dfont)
vi: TrueType (dfont Mac)

en: TrueType (MacBin)
vi: TrueType (MacBinary)

en: TrueType (Resource)
vi: TrueType (tài nguyên)

en: TrueType (Symbol)
vi: TrueType (ký hiệu)

en: TrueType Hints
vi: Gợi ý TrueType

en: TrueType Instructions for %.50s
vi: Chỉ dẫn TrueType cho %.50s

en: TrueType Point _Matching:
vi: Khớp điể_m TrueType:

en: TrueType does not support mixed references and contours.
    If you want instructions for %.30s you should either:
     * Unlink the reference(s)
     * Copy the inline contours into their own (unencoded
        glyph) and make a reference to that.
vi: TrueType không hỗ trợ hỗn hợp tham chiếu và đường viền.
    Muốn có chỉ dẫn cho %.30s thì bạn nên hoặc:
     • bỏ liên kết các tham chiếu
     • sao chép các đường viền trực tiếp vào hình chính
    (chưa mã hoá) của chính nó và tạo tham chiếu đến nó.

en: TrueType does not support references which
    are scaled by more than 200%%.  But %1$.30s
    has been in %2$.30s. Any instructions
    added would be meaningless.
vi: TrueType không hỗ trợ tham chiếu đã được co giãn
    theo hơn 200%%. Nhưng %1$.30s đã nằm trong %2$.30s.
    Vì thế chỉ dẫn được thêm vô ích.

en: TrueType glyphs can either contain references or contours.
    Not both.
vi: Hình tượng TrueType có thể chứa hoặc tham chiếu hoặc đường viền.
    Không phải cả hai.

en: TrueType requires that all scaling and rotational
    entries in a transformation matrix be between -2 and 2
vi: TrueType cần thiết mọi mục nhập co giãn và xoay
    trong ma trận chuyển dạng nằm giữa -2 và +2.

en: TrueTypeName|New
vi: Mới

en: Try To Fix Glyphs With
vi: Thử sửa các hình tượng có

en: Try to detect serifs and other elements protruding from base stems and generate instructions for them.
vi: Thử phát hiện chân và phần tử khác nào nhô ra cuống cơ bản, và tạo ra chỉ lệnh cho nó.

en: Try to insure that the counters are as wide
    afterward as they were before
vi: Hãy thử đảm bảo các sự đếm có cùng
    một bề rộng với lúc trước.

en: Tsonga
vi: Tiếng T-xông-ga

en: Tswana
vi: Tiếng T-xouă-na

en: Tulu
vi: Tiếng Tu-lu

en: Tundra Nenets
vi: Tiếng Ne-net-x lãnh nguyên

en: Turkish
vi: Tiếng Thổ Nhĩ Kỳ

en: Turkmen
vi: Tiếng Tuốc-mê-ni

en: Turoyo Aramaic
vi: Tiếng Xy-ri Tu-rôi-ô

en: Tuvin
vi: Tiếng Tu-vin

en: Twi
vi: Tiếng Tui

en: Twilight
vi: Hoàng hôn

en: Twilight Zone Point Count
vi: Số đếm điểm vùng hoàng hôn

en: Two cursive anchor classes
vi: Hai hạng neo chữ thảo

en: Two cursive anchor classes in the same subtable, %s
vi: Hai hạng neo chữ thảo trong cùng một bảng phụ, %s

en: Two glyphs have the same name.
    Change the encoding to "Glyph Order" and use
    Edit->Select->Wildcard with the following name
vi: Hai hình tượng có cùng một tên.
    Hãy thay đổi bảng mã sang « Thứ tự Hình tượng »,
    sau đó sử dụng mục trình đơn
    « Sửa > Chọn > Ký tự đại diện » với tên theo đây

en: Two glyphs share the same unicode code point.
    Change the encoding to "Glyph Order" and use
    Edit->Select->Wildcard with the following code point
vi: Hai hình tượng có cùng một điểm mã Unicode.
    Hãy thay đổi bảng mã sang « Thứ tự Hình tượng »,
    sau đó sử dụng mục trình đơn
    « Sửa > Chọn > Ký tự đại diện » với điểm mã theo đây

en: Type
vi: Kiểu

en: Type of distortable font:
vi: Kiểu phông méo mó được:

en: Type1
vi: Kiểu 1

en: Type1 and 2 fonts only support translation of references.
    The first four entries of the transformation matrix should be
    [1 0 0 1].
vi: Phông Kiểu 1 và 2 chỉ hỗ trợ khả năng dịch tham chiếu.
    Bốn mục nhập thứ nhất trong ma trận chuyển dạng nên là
    [1 0 0 1].

en: Type11 (CID 2)
vi: Kiểu11 (CID 2)

en: Type2
vi: Kiểu 2

en: Type2 fonts do not support the Type1 callothersubrs operator
vi: Phông kiểu 2 không hỗ trợ toán tử 'callothersubrs' (gọi các hàm phụ khác) kiểu 1.

en: Type3
vi: Kiểu 3

en: Type42
vi: Kiểu42

en: Type:
vi: Kiểu :

en: Typing a normal character in the glyph view window changes the window to look at that character
vi: Gõ vào cửa sổ xem hình tượng một ký tự bình thường thì thay đổi cửa sổ để xem ký tự đó

en: Typo Ascent Offset:
vi: Bù lên lỗi gõ :

en: Typo Ascent:
vi: Lên lỗi gõ :

en: Typo Descent Offset:
vi: Bù xuống lỗi gõ :

en: Typo Descent:
vi: Xuống lỗi gõ :

en: Typo Line _Gap:
vi: Khe đường lỗi _gõ :

en: U_nlink Reference
vi: Bỏ liê_n kết tham chiếu

en: Udmurt
vi: Tiếng Uđ-muath

en: Ugaritic
vi: Tiếng U-ga-ri-ti

en: Ukrainian
vi: Tiếng U-cợ-rainh

en: Ultra-Condensed (50%)
vi: Cô đặc cực (50%)

en: Ultra-Expanded (200%)
vi: Dãn ra cực (200%)

en: UnTouch Point
    Pops a point number and marks it untouched
vi: UnTouch Point
    Bỏ một con số điểm và đánh dấu nó là « chưa thay đổi »

en: Unable to parse the pdf objects that make up %s
vi: Không thể phân tích những đối tượng PDF cấu tạo %s

en: Unasigned Bit 8
vi: Bit 8 chưa gán

en: Unassigned Bit 100
vi: Bit 100 chưa gán

en: Unassigned Bit 101
vi: Bit 101 chưa gán

en: Unassigned Bit 102
vi: Bit 102 chưa gán

en: Unassigned Bit 103
vi: Bit 103 chưa gán

en: Unassigned Bit 104
vi: Bit 104 chưa gán

en: Unassigned Bit 105
vi: Bit 105 chưa gán

en: Unassigned Bit 106
vi: Bit 106 chưa gán

en: Unassigned Bit 107
vi: Bit 107 chưa gán

en: Unassigned Bit 108
vi: Bit 108 chưa gán

en: Unassigned Bit 109
vi: Bit 109 chưa gán

en: Unassigned Bit 110
vi: Bit 110 chưa gán

en: Unassigned Bit 111
vi: Bit 111 chưa gán

en: Unassigned Bit 112
vi: Bit 112 chưa gán

en: Unassigned Bit 113
vi: Bit 113 chưa gán

en: Unassigned Bit 114
vi: Bit 114 chưa gán

en: Unassigned Bit 115
vi: Bit 115 chưa gán

en: Unassigned Bit 116
vi: Bit 116 chưa gán

en: Unassigned Bit 117
vi: Bit 117 chưa gán

en: Unassigned Bit 118
vi: Bit 118 chưa gán

en: Unassigned Bit 119
vi: Bit 119 chưa gán

en: Unassigned Bit 12
vi: Bit12 chưa gán

en: Unassigned Bit 120
vi: Bit 120 chưa gán

en: Unassigned Bit 121
vi: Bit 121 chưa gán

en: Unassigned Bit 122
vi: Bit 122 chưa gán

en: Unassigned Bit 123
vi: Bit 123 chưa gán

en: Unassigned Bit 124
vi: Bit 124 chưa gán

en: Unassigned Bit 125
vi: Bit 125 chưa gán

en: Unassigned Bit 126
vi: Bit 126 chưa gán

en: Unassigned Bit 127
vi: Bit 127 chưa gán

en: Unassigned Bit 14
vi: Bit 14 chưa gán

en: Unassigned Bit 27
vi: Bit 27 chưa gán

en: Unassigned Bit 53
vi: Bit 53 chưa gán

en: Unassigned Bit 58
vi: Bit 58 chưa gán

en: Unassigned Bit 93
vi: Bit 93 chưa gán

en: Unassigned Bit 94
vi: Bit 94 chưa gán

en: Unassigned Bit 95
vi: Bit 95 chưa gán

en: Unassigned Bit 96
vi: Bit 96 chưa gán

en: Unassigned Bit 97
vi: Bit 97 chưa gán

en: Unassigned Bit 98
vi: Bit 98 chưa gán

en: Unassigned Bit 99
vi: Bit 99 chưa gán

en: Unassigned Code Points
vi: Điểm mã chưa gán

en: Undeciphered scripts
vi: Chữ viết không rõ

en: Undefined positioning
vi: Định vị chưa xác định

en: Undefined substitution
vi: Sự thay thế chưa xác định

en: UnderbarExtraDescender:
vi: Vùng dưới thanh dưới:

en: UnderbarRuleThickness:
vi: Độ dày thước thanh dưới:

en: UnderbarVerticalGap:
vi: Khe dọc thanh dưới:

en: Underline _Position:
vi: _Vị trí gạch dưới:

en: Underline|_Height:
vi: _Cao :

en: UndoDepth
vi: Số Bước Hủy

en: Unexpected EOF in gf
vi: Gặp kết thúc tập tịn bất thường trong gf

en: Unexpected Variation Selector
vi: Dấu chọn biến đổi bất thường

en: Unexpected character (0x%02X) on line %d of %s
vi: Gặp ký tự bất thường (0x%02X) trên dòng %d của %s

en: Unexpected charset format in cff: %d
vi: Gặp định dạng bộ ký tự bất thường trong CFF: %d

en: Unexpected density
vi: Mật độ bất thường

en: Unexpected encoding format in cff: %d
vi: Gặp định dạng bảng mã bất thường trong CFF: %d

en: Unexpected end of file found in morx chain.
vi: Gặp kết thúc tập tin bất thường trong dãy 'morx'.

en: Unexpected end of file in GSUB ligature sub-table.
vi: Gặp kết thúc tập tin bất thường trong bảng phụ chữ ghép GSUB.

en: Unexpected end of file in GSUB sub-table.
vi: Gặp kết thúc tập tin bất thường trong bảng phụ GSUB.

en: Unexpected end of file in contextual chaining subtable.
vi: Gặp kết thúc tập tin bất thường nằm trong bảng phụ tạo dãy ngữ cảnh.

en: Unexpected end of file in feature definition on line %d of %s
vi: Gặp kết thúc tập tin bất thường trong lời xác định tính năng trên dòng %d của %s

en: Unexpected end of file in lookup definition on line %d of %s
vi: Gặp kết thúc tập tin bất thường trong lời xác định sự tra tìm trên dòng %d của %s

en: Unexpected error
vi: Lỗi bất thường

en: Unexpected number
vi: Số bất thường

en: Unexpected server return
vi: Đáp ứng máy phục vụ bất thường

en: Unexpected server return code=%d
vi: Đáp ứng máy phục vụ bất thường (mã %d)

en: Unexpected size for font info section of URW font (expected 12, got %d)
vi: Gặp kích cỡ bất thường cho phần thông tin phông của phông URW (đợi 12 còn nhận %d)

en: Unexpected size for name section of URW font (expected 55, got %d)
vi: Gặp kích cỡ bất thường cho phần tên của phông URW (đợi 55 còn nhận %d)

en: Unexpected token after expression end.
    before ...%40s
vi: Hiệu bài bất thường nằm sau kết thúc của biểu thức,
    phía trước ...%40s

en: Unexpected token in GDEF on line %d of %s
vi: Gặp hiệu bài bất thường trong GDEF trên dòng %d của %s

en: Unexpected token in glyph class range on line %d of %s
vi: Hiệu bài bất thường trong phạm vi hạng hình tượng trên dòng %d của %s

en: Unexpected token in lookupflags on line %d of %s
vi: Hiệu bài bất thường trong lookupflags (các cờ tra tìm) trên dòng %d của %s

en: Unexpected token in value record on line %d of %s
vi: Gặp hiệu bài bất thường trong mục ghi giá trị trên dòng %d của %s

en: Unexpected token, %s, in BASE table on line %d of %s
vi: Gặp hiệu bài bất thường, %s, trong bảng BASE (cơ bản) trên dòng %d của %s

en: Unexpected token, %s, in feature definition on line %d of %s
vi: Gặp hiệu bài bất thường, %s, trong lời xác định tính năng trên dòng %d của %s

en: Unexpected token, %s, in lookup definition on line %d of %s
vi: Gặp hiệu bài bất thường, %s, trong lời xác định sự tra tìm trên dòng %d của %s

en: Unexpected token, %s, on line %d of %s
vi: Gặp hiệu bài bất thường, %s, trên dòng %d của %s

en: Unexpected token.
    before ...%40s
vi: Hiệu bài bất thường
    phía trước ...%40s

en: Unexpected value in dictionary %d
vi: Gặp giá trị bất thường trong từ điển %d

en: Unexpected values for binsearch header. Based on the number of tables I
     expect searchRange=%d (not %d), entrySel=%d (not %d) rangeShift=%d (not %d)
vi: Gặp giá trị bất thường cho phần đầu binsearch. Dựa vào số các bảng thì mong đợi:
     • searchRange=%d (không phải %d)
     • entrySel=%d (không phải %d)
     • rangeShift=%d (không phải %d)

en: Unicase
vi: Cùng chữ

en: Unicode 2.0+, BMP only
vi: Unicode 2.0+, chỉ BMP

en: Unicode 2.0+, all planes
vi: Unicode 2.0+, mọi mặt phẳng

en: Unicode Basic Multilingual Plane
vi: Mặt Phẳng Đa Ngôn Ngữ Cơ Bản Unicode

en: Unicode C_har:
vi: _Ký tự Unicode:

en: Unicode Ranges
vi: Phạm vi Unicode

en: Unicode Ranges:
vi: Phạm vi Unicode:

en: Unicode Supplementary Ideographic Plane
vi: Mặt phẳng Chữ viết Ghi ý Bổ sung Unicode

en: Unicode Supplementary Multilingual Plane
vi: Mặt phẳng Đa ngôn ngữ Bổ sung Unicode

en: Unicode Supplementary Special-purpose Plane
vi: Mặt phẳng Mục đích Đặc biệt Bổ sung Unicode

en: Unicode _Value:
vi: _Giá trị Unicode:

en: Unicode out of range
vi: Giá trị Unicode ở ngoại phạm vi

en: Unicode value (%x) not in font, ignored
vi: Giá trị Unicode (%x) không nằm trong phông nên bị bỏ qua.

en: Unicode value not in font
vi: Giá trị Unicode không nằm trong phông

en: UnicodeGlyphNames
vi: Tên Hình Tương Unicode

en: Unified Canadian Aboriginal Syllabics
vi: Ký tự âm tiết thổ dân Ca-na-đa thống nhất

en: Unified Font Object
vi: Đối Tượng Phông Thống Nhất

en: Uniform scaling for horizontal counters and side bearings
vi: Co giãn đều các bộ đếm theo chiều ngang và các vị trí phương hướng bên

en: Uniform scaling for stems on both axes
vi: Co giãn đều cuống trên cả hai trục

en: Uninterpreted code in gf: %d
vi: Gặp mã chưa giải thích trong gf: %d

en: Uninterpreted opcode %d in %s
vi: Chưa giải thích mã thao tác opcode %d in %s

en: Uninterpreted opcode 12,%d in %s
vi: Chưa giải thích mã thao tác opcode 12,%d in %s

en: UniqueID
vi: Mã số duy nhất

en: Unix style wildcarding is accepted:
    Most characters match themselves
    A "?" will match any single character
    A "*" will match an arbitrary number of characters (including none)
    An "[abd]" set of characters within square brackets will match any (single) character
    A "{scmp,c2sc}" set of strings within curly brackets will match any string
    So "a.*" would match "a." or "a.sc" or "a.swash"
    While "a.{scmp,c2sc}" would match "a.scmp" or "a.c2sc"
    And "a.[abd]" would match "a.a" or "a.b" or "a.d"
vi: Cũng chấp nhận các ký tự đại diện kiểu UNIX:
    (phần lớn các ký tự thì tự khớp)
     • dấu hỏi « ? » thì khớp với bất cứ ký tự đơn nào
     • dấu sao « * » thì khớp với một số ký tự nào đó (bao gồm số không)
     • một chuỗi « [abd] » ký tự bên trong dấu ngoặc vuông
    		thì khớp với bất cứ ký tự đơn nào của các ký tự đó
     • một chuỗi « {scmp,c2sc} » bên trong dấu ngoặc móc
    		thì khớp với bất cứ chuỗi nào của các chuỗi định giới bằng dấu phẩyVì vậy:
    « a.* » khớp với « a. », « a.sc », « a.swash » v.v
    « a.{scmp,c2sc} » khớp với « a.scmp » hay « a.c2sc »
    « a.[abd] » khớp với « a.a », « a.b » hay « a.d »

en: Unknown
vi: Không rõ

en: Unknown GPOS sub-table type: %d
vi: Không rõ kiểu bảng phụ GPOS: %d

en: Unknown GSUB sub-table type: %d
vi: Không rõ kiểu bảng phụ GSUB: %d

en: Unknown Language
vi: Ngôn ngữ không rõ

en: Unknown character after backslash in literal string.
vi: Gặp ký tự lạ phía sau dấu xuyệc ngược trong chuỗi nghĩa chữ.

en: Unknown class table format: %d
vi: Không rõ định dạng bảng hạng: %d

en: Unknown field %s on line %d of %s
vi: Gặp trường không rõ %s trên dòng %d của %s

en: Unknown glyph referenced in GSUB/GPOS/MATH
vi: Không rõ hình tượng được tham chiếu trong GSUB/GPOS/MATH

en: Unknown lookup
vi: Không rõ sự tra tìm

en: Unknown lookup name: %60.60s
vi: Không nhận ra tên sự tra tìm: %60.60s

en: Unknown operator in %s: %x
vi: Không rõ toán tử trong %s: %x

en: Unknown string type
vi: Không rõ kiểu chuỗi

en: Unknown subtable '%c%c%c%c' in 'PfEd' table, ignored
vi: Gặp bảng phụ không rõ « %c%c%c%c » trong bảng « PfEd » nên bị bỏ qua

en: Unknown subtable '%c%c%c%c' in 'TeX ' table, ignored
vi: Gặp bảng phụ không rõ « %c%c%c%c » trong bảng « TeX » nên bị bỏ qua

en: Unknown type '%c' found in path specification
vi: Tìm thấy kiểu không rõ « %c » trong đặc tả đường dẫn

en: Unlike most commands this one does not work directly on the
    selected glyphs. Instead, if you select a glyph FontForge will
    create (or reuse) another glyph named by appending the extension
    to the original name, and it will copy a modified version of
    the original glyph into the new one.
vi: Không giống như phần lớn các lệnh, lệnh này không tác động
    trực tiếp những hình tượng hình tượng chọn. Thay vào đó,
    nếu bạn chọn một hình tượng nào đó thì FontForge tạo
    (hay dùng lại) một hình tượng khác bằng cách phụ thêm
    phần mở rộng vào tên gốc, và nó sẽ sao chép vào hình tượng mới
    một phiên bản đã sửa đổi của hình tượng gốc.

en: Unlike most commands this one does not work directly on the
    selected glyphs. Instead, if you select an "A" (or an "a")
    FontForge will create (or reuse) a glyph named "a.sc", and
    it will copy a modified version of the "A" glyph into "a.sc".
vi: Không giống như phần lớn các lệnh, lệnh này không tác động
    trực tiếp những hình tượng được chọn. Thay vào đó,
    nếu bạn chọn một « A » (hay « a ») thì FontForge tạo
    (hay dùng lại) một hình tượng tên « a.sc », và nó sẽ sao chép
    vào « a.sc » một phiên bản đã sửa đổi của hình tượng « A ».

en: Unlikely Ofm File
vi: Tập tin OFM bất thường

en: Unlikely count of ligature components (%d), I suspect this ligature sub-
     table is garbage, I'm giving up on it.
vi: Số đếm thành phần chữ ghép không chắc (%d): bảng phụ chữ ghép này
    rất có thể là rác nên trình này chịu thua về nó.

en: Unlikely length for table, so I'm ignoring it. %u
vi: Chiều dài bảng không chắc nên bỏ qua. %u

en: Unlikely scale factor
vi: Hệ số co giãn không chắc

en: Unlikely script count (%d), I suspect the JSTF-
     table is garbage, I'm giving up on it.
vi: Số đếm chữ viết không chắc (%d): bảng JSFT
    rất có thể là rác nên trình này chịu thua về nó.

en: Unlink
vi: Bỏ liên kết

en: Unlink All
vi: Bỏ liên kết tất cả

en: Unnamed lookup
vi: Sự tra tìm không có tên

en: Unparseable contextual sequence on line %d of %s
vi: Gặp dãy ngữ cảnh không thể phân tích được trên dòng %d của %s

en: Unparseable glyph sequence in position on line %d of %s
vi: Gặp dãy ngữ cảnh không thể phân tích ở vị trí trên dòng %d của %s

en: Unparseable glyph sequence in substitution on line %d of %s
vi: Gặp dãy ngữ cảnh không thể phân tích trong sự thay thế trên dòng %d của %s

en: Unparseable include on line %d of %s
vi: Lời bao gồm không thể phân tách trên dòng %d của %s

en: Unparsed characters found after end of groups file (last line parsed was %d).
vi: Gặp ký tự chưa phân tích nằm sau kết thúc của tập tin các nhóm (dòng cuối cùng đã phân tích là %d).

en: Unreasonable DPI
vi: Điểm/insơ vô lý

en: Unreasonable ligature caret count
vi: Đếm quá đáng con nháy chữ ghép

en: Unspecified Language
vi: Ngôn ngữ không xác định

en: Unsupported filter: %s
vi: Bộ lọc không được hỗ trợ : %s

en: Unsupported image format
vi: Định dạng ảnh không được hỗ trợ

en: Unsupported image format must be bmp
vi: Định dạng ảnh không được hỗ trợ thì phải là BMP

en: Unsupported image format must be bmp or png
vi: Định dạng ảnh không được hỗ trợ thì phải là BMP hay PNG

en: UntitledGroup
vi: Nhóm Không Tên

en: UpdateFlex
vi: Cập Nhật Flex

en: Upload FONTLOG
vi: Tải FONTLOG lên

en: Upload License
vi: Tải giấy phép lên

en: Upload the license (as found in the list of truetype names)
vi: Tải giấy phép lên (như tìm được trong danh sách các tên TrueType)

en: Upload to the
vi: Tải lên

en: Uploading font...
vi: Đang tải phông lên...

en: Uploading to %s
vi: Đang tải lên %s

en: Uploading to Open Font Library
vi: Đang tải lên Thư Viện Phông Mở

en: Upper Case
vi: Chữ cao

en: Upper Sorbian
vi: Tiếng Xoa-bi Cao

en: UpperLimitBaselineRiseMin:
vi: Tiểu nâng cơ sở hạn trên:

en: UpperLimitGapMin:
vi: Tiểu khe hạn trên:

en: Urdu
vi: Tiếng Ổ-đu

en: Urdu (India)
vi: Tiếng Ua-đu (Ấn Độ)

en: Urdu (Pakistan)
vi: Tiếng Ua-đu (Pa-ki-x-thănh)

en: Use CID Map
vi: Dùng sơ đồ CID

en: Use FreeType
vi: Dùng FreeType

en: Use Kerning Class?
vi: Dùng hạng định chỗ ?

en: Use UniqueID
vi: Dùng UniqueID

en: Use XUID
vi: Dùng XUID

en: Use _First
vi: Dùng đồ thứ _nhất

en: Use _Second
vi: Dùng đồ thứ _hai

en: Use cubic (that is PostScript) splines to hold the outlines of all
    layers of this font. Cubic splines are generally easier to edit
    than quadratic (and you may still generate a truetype font from them).
vi: Hãy dùng chốt trục kiểu lập phương (tức là PostScript)
    để giữ các nét ngoài của tất cả các lớp của phông chữ này.
    Chốt trục lập phương bình thường dễ chỉnh sửa hơn kiểu
    toàn phương (vẫn còn có thể tạo một phông chữ TrueType ra nó).

en: Use of "exit" when not in a loop
vi: Dùng « exit » khi không phải trong vòng lặp

en: Use of "stop" when not in a stopped
vi: Dùng « stop » khi không phải trong một « stopped ».

en: Use of a range offset of 0xffff to mean a missing glyph in cmap table
vi: Trong bảng cmap, dùng bù phạm vi 0xffff có nghĩa hình tượng còn thiếu

en: Use of obsolete blend operator.
vi: Dùng toán tử pha trộn quá cũ.

en: Use of undefined glyph class, %s, on line %d of %s
vi: Sử dụng hạng hình tượng chưa xác định %s trên dòng %d của %s

en: Use of undefined mark class, %s, on line %d of %s
vi: Sử dụng hạng dấu chưa xác định %s trên dòng %d của %s

en: Use quadratic (that is truetype) splines to hold the outlines of all
    layers of this font rather than cubic (PostScript) splines.
vi: Hãy dùng chốt trục kiểu toàn phương (tức là TrueType)
    để giữ các nét ngoài của tất cả các lớp của phông chữ này,
    hơn là chốt trục lập phương (PostScript).

en: Use quadratic splines for the guidelines layer of the font
vi: Hãy dùng chốt trục kiểu toàn phương cho lớp chỉ dẫn của phông chữ

en: Use spacing accents (Unicode: 02C0-02FF) rather than
    combining accents (Unicode: 0300-036F) when
    building accented glyphs.
vi: Dùng dấu phụ dãn cách (Unicode: 02C0-02FF)
    hơn là dấu phụ kết hợp (Unicode: 0300-036F)
    khi xây dựng hình tượng có dấu phụ.

en: Use the FreeType rasterizer (when available)
    to rasterize glyphs in the font view.
    This generally results in better quality.
vi: Dùng bộ làm mành FreeType (khi có sẵn)
    để làm mành hình tượng trong ô xem phông.Thường có kết quả là chất lượng cao hơn.

en: Use the cairo library for drawing (if available)
    This makes for prettier (anti-aliased) but slower drawing
    This applies to any windows created AFTER this is set.
    Already existing windows will continue as they are.
vi: Dùng thư viện cairo (nếu sẵn sàng) để vẽ ký tự.
    Nó vẽ đẹp hơn (làm trơn) còn chậm hơn.
    Bật tùy chọn này thì áp dụng cho cửa sổ nào được mở về sau.
    Cửa sổ nào đã mở thì không thay đổi.

en: Use the pango library for text (if available)
    This makes for prettier and handles complex scripts.
    But it can slow things down on older machines.
    This applies to any windows created AFTER this is set.
    Already existing windows will continue as they are.
vi: Dùng thư viện pango (nếu sẵn sàng) để vẽ ký tự.
    Nó vẽ đẹp hơn (làm trơn) và quản lý được các chữ viết phức tạp.
    Tuy nhiên, nó có thể làm cho máy cũ chạy chậm.
    Bật tùy chọn này thì áp dụng cho cửa sổ nào được mở về sau.
    Cửa sổ nào đã mở thì không thay đổi.

en: Use this as the default base for the filename
    when generating a font.
vi: Dùng chuỗi này làm cơ bản mặc định
    cho tên tập tin khi tạo ra phông.

en: Use-my-metrics flag set on at least two components in glyph %d
vi: Cờ « use-my-metrics » (dùng đơn vị đo của tôi) được đặt vào
    ít nhất hai thành phần trong hình tượng %d

en: UseCairoDrawing
vi: VẽKiểuCairo

en: UseNewIndicScripts
vi: Dùng Chữ Viết Ấn Độ Mới

en: UsePangoDrawing
vi: VẽKiểuPango

en: User controls the emboldening with the next two fields
vi: Người dùng điều khiển cách làm đậm bằng hai trường kế tiếp

en: Username on OFLib
vi: Tên người dùng ở OFLib

en: Username:
vi: Tên người dùng:

en: Uyghur
vi: Tiếng Ui-gua

en: Uzbek
vi: Tiếng Ux-béc

en: Uzbek (Cyrillic)
vi: Tiếng U-x-béc (Ki-rin)

en: Uzbek (Latin)
vi: Tiếng U-x-béc (La-tinh)

en: V
vi: H

en: VFlex Hint Color
vi: Màu mẹo VFlex

en: VHead _Column Spacing:
vi: Dãn cách _cột đầu D:

en: VHint Active Color
vi: Màu VHint hoạt động

en: VKern By Classes
vi: Định chỗ dọc theo hạng

en: VKern By Classes...
vi: Định chỗ dọc theo hạng...

en: VKern From HKern
vi: Định chỗ dọc từ định chỗ ngang

en: VKern:
vi: Định chỗ dọc:

en: VStem
vi: Cuống D

en: VWidth
vi: Rộng dọc

en: Validate Before Saving
vi: Hợp lệ hoá trước khi lưu

en: Validating...
vi: Đang hợp lệ hoá...

en: Validation of %.100s
vi: Hợp lệ hoá %.100s

en: Value
vi: Giá trị

en: Value exceeds tfm limitations
vi: Giá trị vượt quá phạm vi TFM

en: Value out of bounds
vi: Giá trị ở ngoại phạm vi

en: Value out of bounds in spline.
vi: Giá trị ở ngoại giới hạn trong chốt trục.

en: Value out of range
vi: Giá trị ở ngoại phạm vi

en: Value:
vi: Giá trị:

en: Vanishing Point:
vi: Điểm biến mất:

en: Variant Glyphs:
vi: Hình tượng biến đổi:

en: Variation Selector (or 0)
vi: Dấu chọn biến đổi (hay 0)

en: Variation Selectors
vi: Dấu chọn biến đổi

en: Variation Selectors B
vi: Dấu chọn biến đổi B

en: Variation selectors are normally between
       U+180B and U+180D
       U+FE00 and U+FE0F
       U+E0100 and U+E01EF
    did you really intend to use U+%04X?
vi: Dấu chọn biến đổi bình thường nằm trong phạm vi:
       U+180B ... U+180D
       U+FE00 ... U+FE0F
       U+E0100 ... U+E01EF
    Bạn thực sự muốn sử dụng U+%04X không?

en: Various errors occurred at the selected glyphs
vi: Gặp một số lỗi khác nhau tại những hình tượng đã chọn

en: Various specifications of PIXEL_SIZE do not match in %s
vi: Trong %s, có một số đặc tả PIXEL_SIZE (kích cỡ điểm ảnh) không tương ứng

en: Vattu Variants
vi: Biến thể Vat-tu

en: Venda
vi: Tiếng Ven-đa

en: Vendor ID:
vi: Mã số nhà sản xuất:

en: Vendor URL
vi: URL nhà sản xuất

en: Version
vi: Phiên bản

en: Version %.20s
vi: Phiên bản %.20s

en: Vert. Construction
vi: Cấu tạo thẳng đứng

en: Vert. Hint Color
vi: Màu mẹo nằm dọc

en: Vert. Variants
vi: Biến thể thẳng đứng

en: Vertical
vi: Dọc

en: Vertical Alternates (obs)
vi: Đồ xen kẽ theo chiều dọc (obs)

en: Vertical Baselines
vi: Đường cơ bản nằm dọc

en: Vertical Counter Add
vi: Thêm bộ đếm nằm dọc

en: Vertical Counter Scale
vi: Co giãn bộ đếm nằm dọc

en: Vertical Counters:
vi: Bộ đếm nằm dọc:

en: Vertical Extension Italic Correction
vi: Điều chỉnh nghiêng mở rộng dọc

en: Vertical Extents for %c%c%c%c
vi: Quy mô theo chiều dọc cho %c%c%c%c

en: Vertical Fractions
vi: Phân số dọc

en: Vertical Kana Alternates
vi: Đồ xen kẽ Kana theo chiều dọc

en: Vertical Kerning
vi: Định chỗ theo chiều dọc

en: Vertical Kerning Class
vi: Hạng định chỗ dọc

en: Vertical Offset
vi: Bù nằm dọc

en: Vertical Offset:
vi: Bù nằm dọc:

en: Vertical Only
vi: Chỉ theo chiều dọc

en: Vertical Rotation & Alternates
vi: Xoay và đồ xen kẽ theo chiều dọc

en: Vertical Scale
vi: Co giãn nằm dọc

en: Vertical Scale:
vi: Co giãn nằm dọc:

en: Vertical Stem Width Add
vi: Thêm độ rộng cuống nằm dọc

en: Vertical Stem Width Scale
vi: Co giãn độ rộng cuống nằm dọc

en: Vertical _Metric Lines
vi: Đường đo nằ_m dọc

en: Vertical distance between the ink of the top and
    bottom elements of a skewed fraction.
vi: Khoảng cách theo chiều dọc giữa
    yếu tố đầu và yếu tố cuối của phân số
    bị lệch.

en: Vertical forms
vi: Hình theo chiều dọc

en: Vertical: %d baseline | Vertical: %d baselines
vi[0]: Nằm dọc: %d đường cơ bản

en: Very Condensed
vi: Co lại nhiều

en: Very Expanded
vi: Dãn ra nhiều

en: Very Light
vi: Rất nhẹ

en: Vietnamese
vi: Tiếng Việt

en: View
vi: Xem

en: View Point
vi: Điểm nhìn

en: Vowel Jamo Forms
vi: Hình Ja-mô nguyên âm

en: WWS Family
vi: Nhóm WWS

en: WWS Subfamily
vi: Nhóm phụ WWS

en: W_hitespace Glyphs
vi: _Hình tượng khoảng trắng

en: W_ithin Rectangle
vi: Ở t_rong chữ nhật

en: Wa
vi: Tiếng Ouă

en: Wagdi
vi: Tiếng Ouăc-đi

en: Wansung (Korean)
vi: Wansung (Hàn)

en: Warn if _unlinked references
vi: Cảnh báo nế_u tham chiếu không liên kết

en: Warn if one glyph contains an outline while the other contains a reference (but the reference describes the same outline)
vi: Cảnh báo nếu hình tượng này chứa nét ngoài còn hình tượng khác chứa tham chiếu (nhưng tham chiếu diễn tả cùng một nét ngoài).

en: Warn if the outlines are close but not exactly the same
vi: Cảnh báo nếu hai nét ngoài tương tự nhưng không phải trùng

en: Warning
vi: Cảnh báo

en: Warning: %dth axis value (%g) is outside the allowed range [%g,%g]
vi: Cảnh báo : giá trị trục thứ %d (%g) nằm ở ngoại phạm vi hợp lệ [%g,%g]

en: Warning: %s has a different family name than does %s (GenerateFamily)
vi: Cảnh báo : %s có nhóm tên khác với %s (Tạo ra nhóm)

en: Warning: %s(%s) is both extended and condensed. That's impossible.
vi: Cảnh báo : %s(%s) đã được dãn ra còn cũng được co lại. Không thể làm được.

en: Warning: 'cvar' contains intermediate tuple data.
     FontForge doesn't support this.
vi: Cảnh báo : 'cvar' chứa dữ liệu đối tượng nhiều thành phần trung gian.
    Trình FontForge không hỗ trợ.

en: Warning: Both extended and condensed. That's impossible.
vi: Cảnh báo : cả hai đã được dãn ra còn cũng được co lại. Không thể làm được.

en: Warning: Byte swapped font mark in palm font.
vi: Cảnh báo : gặp dấu phông đã trao đổi byte trong phông Palm.

en: Warning: Encoding %d (0x%x) is mapped to at least two locations (%s@0x%02x and %s@0x%02x)
     Only one will be used here.
vi: Cảnh báo : bảng mã %d (%x) được ánh xạ tới ít nhất hai vị trí
    (%s@0x%02x và %s@0x%02x).
    Ở đây sẽ chỉ dùng một cái.

en: Warning: Font Bucket version 4 treated as 0.
vi: Cảnh báo : Font Bucket phiên bản 4 được xử lý như là phiên bản 0.

en: Warning: Font contained no glyphs
vi: Cảnh báo : phông không chứa hình tượng

en: Warning: Glyph %d contains either private or intermediate tuple data.
     FontForge supports neither.
vi: Cảnh báo : hình tượng %d chứa dữ liệu đối tượng nhiều thành phần
    kiểu hoặc riêng hoặc trung gian.
    Trình FontForge không hỗ trợ điều nào trong hai kiểu này.

en: Warning: Glyph %d has the same name (%s) as Glyph %d
vi: Cảnh báo : hình tượng %d có cùng một tên (%s) với hình tượng %d

en: Warning: Glyph %d is named %s which should mean it is mapped to
     Unicode U+%04X, but Glyph %d already has that encoding.
vi: Cảnh báo : hình tượng %d có tên %s mà nên có nghĩa là
    nó được ánh xạ tới mã điểm Unicode U+%04X,
    nhưng hình tượng %d đã có mã đó.

en: Warning: Mac and Unicode entries in the 'name' table differ for the
     %s string in the language %s
     Mac String: %s
    Mac Unicode String: %s
vi: Cảnh báo : trong bảng « name » (tên), các mục nhập kiểu Mac và Unicode
    khác biệt đối với chuỗi %s bằng ngôn ngữ %s :
     • chuỗi Mac: %s
     • chuỗi Unicode Mac: %s

en: Warning: Mac and Windows entries in the 'name' table differ for the
     %s string in the language %s
     Mac String: %s
    Windows String: %s
vi: Cảnh báo : trong bảng « name » (tên), các mục nhập kiểu Mac và Windows
    khác biệt đối với chuỗi %s bằng ngôn ngữ %s :
     • chuỗi Mac: %s
     • chuỗi Windows: %s

en: Warning: Mac string is a subset of the Unicode string in the 'name' table
     for the %s string in the %s language.
vi: Cảnh báo : trong bảng « name » (tên), chuỗi Mac là tập hợp con
    của chuỗi Unicode đối với chuỗi %s bằng ngôn ngữ %s.

en: Warning: Mac string is a subset of the Windows string in the 'name' table
     for the %s string in the %s language.
vi: Cảnh báo : trong bảng « name » (tên), chuỗi Mac là tập hợp con
    của chuỗi Windows đối với chuỗi %s bằng ngôn ngữ %s.

en: Warning: No characters selected in AddDHint(%d,%d %d,%d %d,%d)
vi: Cảnh báo : chưa chọn ký tự trong Thêm lời gợi ý (%d,%d %d,%d %d,%d)

en: Warning: No characters selected in AddHint(%d,%d,%d)
vi: Cảnh báo : chưa chọn ký tự trong Thêm lời gợi ý (%d,%d,%d)

en: Warning: There are already some 'aalt' lookups in
    the font but there are other feature tags associated
    with these lookups. If you proceed with this command
    the 'aalt' tag will be removed from those lookups,
    and new lookups will be generate which will NOT be
    associated with the other feature tag(s).
     Is that what you want?
vi: Cảnh báo : đã có một số sự tra tìm kiểu « aalt »
    trong phông này, nhưng cũng có thẻ tính năng khác
    liên quan đến sự tra tìm đó. Nếu bạn vẫn tiếp tục
    chạy câu lệnh này, thẻ « aalt » sẽ bị gỡ bỏ khỏi
    các sự tra tìm đó, và các sự tra tìm mới được tạo ra
    mà sẽ KHÔNG liên quan đến các thẻ tính năng khác.
    Bạn có muốn tạo trường hợp này không?

en: Warning: There are already some 'aalt' lookups in
    the font, some have no other feature tags associated
    with them and these will be removed, others have other
    tags associated and these will remain while the 'aalt'
    tag will be removed from the lookup -- a new lookup
    will be generated which is not associated with any
    other feature tags.
     Is that what you want?
vi: Cảnh báo : đã có một số sự tra tìm kiểu « aalt »
    trong phông này; mốt số sự tra tìm không
    có thẻ tính năng khác liên quan nên bị gỡ bỏ;
    một số sự tra tìm khác có thẻ khác liên quan
    nên sẽ còn lại, nhưng thẻ « aalt » sẽ bị gỡ bỏ
    khỏi sự tra tìm — một sự tra tìm mới sẽ được tạo ra
    mà KHÔNG liên quan đến thẻ tính năng khác.
    Bạn có muốn tạo trường hợp này không?

en: Warning: There are already some 'aalt' lookups in
    the font. If you proceed with this command those
    lookups will be removed and new lookups will be
    generated. The old information will be LOST.
     Is that what you want?
vi: Cảnh báo : đã có một số sự tra tìm kiểu « aalt »
    trong phông này. Nếu bạn vẫn tiếp tục chạy
    câu lệnh này, các sự tra tìm đó sẽ bị gỡ bỏ,
    và các sự tra tìm mới được tạo ra. Thông tin cũ
    sẽ bị MẤT. Bạn có muốn tạo trường hợp này không?

en: Warning: This version of FontForge does not contain extended type3/svg support
     needed for this font.
    Reconfigure with --with-type3.
vi: Cảnh báo : phiên bản FontForge này không hỗ trợ khả năng
    kiểu 3/SVG đã mở rộng cần thiết cho phông này.
    Hãy cấu hình lại với tùy chon « --with-type3 ».

en: Warning: Unable to parse token %s, some features may be lost
vi: Cảnh báo : không thể phân tích hiệu bài %s nên một số tính năng có thể bị mất

en: Warning: Unreasonably big splines. They will be ignored.
vi: Cảnh báo : chốt trục quá lớn vô lý nên bị bỏ qua.

en: Warning: could not figure out where the hint (%d,%d %d,%d %d,%d) is valid
vi: Cảnh báo : không thể tìm biết lời gợi ý (%d,%d %d,%d %d,%d) hợp lệ ở đâu

en: Warnings
vi: Cảnh báo

en: Watch Points not supported in glyphs with references
vi: Không hỗ trơ điểm theo dõi trong hình tượng có tham chiếu

en: Watch all selected points
    (stop when a point moves)
vi: Theo dõi mọi điểm đã chọn
    (dừng khi điểm di chuyển)

en: Watched Cvt Change
vi: Cvt đã theo dõi có thay đổi

en: Watched Store Change
vi: Kho đã theo dõi có thay đổi

en: We don't understand this font
vi: Không hiểu được phông này

en: Weight, Width, Slope Only
vi: Chỉ Đậm, Rộng, Dốc

en: Welsh
vi: Tiếng Ouen-s

en: West-Cree
vi: Tiếng Tây Cợ-ri

en: What is the pixel size of the font in this file?
vi: Trong tập tin này, phông có kích cỡ điểm ảnh nào?

en: What type(s) of palm font records do you want?
vi: Bạn muốn (những) kiểu mục ghi phông Palm nào?

en: When "Endpoints specify minimum length and direction only" is checked, the replace pattern must be a single open contour with at least 3 points on it.
vi: Bật tùy chọn này « Chỉ dùng điểm cuối để đặt hướng » thì mẫu thay thế phải là một đường viền mở riêng lẻ có ít nhất 3 điểm ở.

en: When "Endpoints specify minimum length and direction only" is checked, the search pattern must be a single open contour with at least 3 points on it (otherwise there is nothing to match).
vi: Bật tùy chọn này « Chỉ dùng điểm cuối để đặt hướng » thì mẫu tìm phải là một đường viền mở riêng lẻ có ít nhất 3 điểm ở (không thì không có gì cần khớp).

en: When "Endpoints specify minimum length and direction only" is checked, the search pattern must be a single open contour.
vi: Bật tùy chọn này « Chỉ dùng điểm cuối để đặt hướng » thì mẫu tìm phải là một đường viền mở riêng lẻ.

en: When FontForge detects that an expanded stroke will self-intersect,
    then setting this option will cause it to try to make things nice
    by removing the intersections
vi: Khi trình FontForge phát hiện một nét đã mở rộng sẽ tự cắt chéo,
    tùy chọn này sẽ gây ra nó thử cải tiến hành thức bằng cách gỡ bỏ sự chồng chéo.

en: When FontForge starts up, it loads display related resources from a
    property on the screen. Sometimes it is useful to be able to store
    these resources in a file. These resources are only read at start
    up, so changing this has no effect until the next time you start
    FontForge.
vi: Khi trình FontForge khởi chạy, nó nạp từ các tài nguyên liên
    quan đến chức năng hiển thị từ một thuộc tính trên màn hình.
    Đôi khi có ích khi có thể lưu vào tập tin các tài nguyên này.
    Vì các tài nguyên này chỉ được đọc vào lúc khởi chạy,
    việc thay đổi giá trị này sẽ có tác động chỉ một khi
    khởi chạy FontForge lần nữa.

en: When a curve passes very close to the center of a
    pixel you might want to check that the curve is on
    the intended side of that pixel.
    If it's on the wrong side, consider using a DELTA
    instruction to adjust the closest point at the
    current pixelsize.
vi: Khi một đường cong đi qua rất gần với tâm của một điểm ảnh,
    khuyên bạn kiểm tra đường cong đó nằm ở bên dự định của điểm ảnh đó.
    Ở bên sai thì có thể sử dụng một chỉ lệnh DELTA
    để điều chỉnh điểm gần nhất theo kích cỡ điểm ảnh hiện thời.

en: When a font is opened, should it be made compact?
vi: Khi một phông chữ được mở, có nên ép chặt nó không?

en: When a single substitution is specified by glyph classes, those classes must be of the same length on line %d of %s
vi: Khi một sự thay thế riêng lẻ được hạng hình tượng ghi rõ, các hạng này phải có cùng một chiều dài trên dòng %d của %s

en: When a single substitution's replacement is specified by a glyph class, the thing being replaced must also be a class on line %d of %s
vi: Khi sự thay thế của một sự thay thế riêng lẻ được hạng hình tượng ghi rõ, đồ bị thay thế cũng phải là một hạng trên dòng %d của %s

en: When adding new entries, give them the same
    delta values as those on the first line.
vi: Khi thêm mục nhập mới, gán cho nó
    cùng một giá trị δ với mục trên dòng đầu.

en: When building an Apple distortable font, you must specify at least one name for the axis
vi: Khi xây dựng phông méo mó được kiểu Apple, bạn phải xác định ít nhất một tên cho trục

en: When centering an accent over a glyph, should the accent
    be centered on the highest point(s) of the glyph,
    or the middle of the glyph?
vi: Khi giữa lại dấu phụ trên hình tượng,
    trình FontForge nên giữa lại dấu phụ
    vào (các) điểm cao nhất của hình tượng,
    hay vào trung tâm của hình tượng?

en: When copying glyphs from the font view, also copy the
    glyphs' metadata (name, encoding, comment, etc).
vi: Khi sao chép hình tượng từ ô xem phông,
    cũng sao chép siêu dữ liệu (tên, bảng mã, chú thích v.v.)
    của hình tượng đó.

en: When copying glyphs from the font view, also copy the
    glyphs' truetype instructions.
vi: Khi sao chép hình tượng từ ô xem phông,
    cũng sao chép chỉ lệnh TrueType của nó.

en: When debugging in grey-scale this is the color of a raster block which is fully covered
vi: Khi gỡ lỗi ở mức xám, đây là màu của một khối mành được chuyển đổi hoàn toàn

en: When double clicking on a character in the font view
    open that character in a new window, otherwise
    reuse an existing one.
vi: Nhấn đôi vào ký tự trong ô xem phông thì mở ký tự
    trong cửa sổ mới, không thì dùng lại cửa sổ đã có.

en: When dragging points in the outline view a join may occur
    (two open contours may connect at their endpoints). When
    this is On a join will cause FontForge to stop moving the
    selection (as if the user had released the mouse button).
    This is handy if your fingers are inclined to wiggle a bit.
vi: Khi kéo điểm trong ô xem nét ngoài, có thể nối lại
    (hai đường viền mở có thể kết nối tại điểm cuối).
    Bật tùy chọn này thì dữ kiện nối lại sẽ gây ra
    trình FontForge ngừng di chuyển vùng chọn
    (đúng như người dùng đã buông nút chuột ra).
    Có ích nếu bạn gặp khó khăn điều chỉnh vi cấp.

en: When fontforge opens a (non-sfd) font it will try to display this unicode character in the fontview.
vi: Khi FontForge mở một phông chữ khác sfd, nó sẽ thử hiển thị ký tự Unicode này trong khung xem phông.

en: When generating a Mac Type1 resource font, you MUST generate at least one NFNT bitmap font to go with it. If you have not created any bitmaps for this font, cancel this dlg and use the Element->Bitmaps Available command to create one
vi: Khi tạo ra một phông tài nguyên kiểu 1 Mac, bạn PHẢI tạo ra
    ít nhất một phông mảng ảnh NFNT tương ứng. Nếu bạn chưa
    tạo mảng ảnh dành cho phông này, hãy thôi hộp thoại này
    rồi sử dụng câu lệnh « Phần tử > Mảng ảnh hiện có » để tạo nó.

en: When generating a set of BDF fonts ask the user
    to specify the screen resolution of the fonts
    otherwise FontForge will guess depending on the pixel size.
vi: Khi tạo ra một tập hợp phông BFD, nhắc người dùng
    xác định độ phân giải màn hình của các phông đó.
    Không thì trình FontForge sẽ đoán dựa vào kích cỡ điểm ảnh.

en: When generating a truetype or opentype font it is occasionally
    useful to know the mapping between truetype glyph ids and
    glyph names. Setting this option will cause FontForge to
    produce a file (with extension .g2n) containing those data.
vi: Khi tạo ra một phông kiểu TrueType hay OpenType,
    có ích khi biết cách ánh xạ mã số của hình tượng TrueType
    với tên hình tượng. Bật tùy chọn này thì trình FontForge
    xuất một tập tin (có phần mở rộng .g2n) chứa dữ liệu đó.

en: When loading a font in sfnt format (TrueType, OpenType, etc.),
    ask the user to specify which cmap to use initially.
vi: Khi nạp phông theo định dạng sfnt (TrueType, OpenType, v.v.),
    nhắc người dùng xác định có nên dùng đầu tiên cmap nào.

en: When loading a truetype or opentype font which has both a unicode
    and a CJK encoding table, use this flag to specify which
    should be loaded for the font.
vi: Khi nạp một phông TrueType hay OpenType có bảng mã
    kiểu cả hai Unicode và tiếng Trung/Nhật/Hàn, dùng cờ này
    để ngụ ý có nên nạp bảng mã nào.

en: When merging two CID keyed fonts, they must have the same Registry and Ordering, and the font being merged into (the mergee) must have a supplement which is at least as recent as the other's. Furthermore the mergee must have at least as many subfonts as the merger.
vi: Trộn hai phông đã khoá kiểu CID thì cả hai phải có cùng một Thanh ghi và Thứ tự, và phông nhận phải có một phần mở rộng không phải cũ hơn phông vào. Hơn nữa, phông nhận phải có số phông con bằng hay lớn hơn phông vào.

en: When placing grave and acute accents above letters, should
    FontForge center them based on their full width, or
    should it just center based on the lowest point
    of the accent.
vi: Khi để dấu huyền và dấu sắc trên con chữ,
    trình FontForge nên giữa lại dấu dựa vào
    bề rộng đầy, hay dựa vào điểm thấp nhất của dấu?

en: When serifs are removed (as first two in "m"), replace with:
vi: Khi bỏ chân (như hai chân thứ nhất của « m ») thì thay thế bằng:

en: When the hint's position is changed
    adjust the postion of any points
    which lie on that hint
vi: Khi vị trí lời gợi ý đã thay đổi,
    điều chỉnh vị trí của điểm nào
    nằm trên lời gợi ý đó.

en: When the mouse pointer is within this many pixels
    of one of the various interesting features (baseline,
    width, grid splines, etc.) the pointer will snap
    to that feature.
vi: Khi con trỏ chuột cách tính năng thích hợp
    (đường cơ sở, bề rộng, chốt trục lưới v.v.)
    theo số điểm ảnh này, con trỏ sẽ đính tính năng đó.

en: When the search path is a single open contour, the replace pattern must also be.
vi: Khi mẫu tìm là một đường viền mở riêng lẻ thì mẫu thay thế phải cũng nhau.

en: When the user clicks in the editing window, round the location to the nearest integers.
vi: Khi người dùng nhấn vào cửa sổ chỉnh sửa, làm tròn vị trí thành các số nguyên gần nhất.

en: Whether fonts loaded from the disk should retain their splines
    with the original order (quadratic or cubic), or whether the
    splines should be converted to the default order for new fonts
    (see NewFontsQuadratic).
vi: Phông được nạp từ đĩa nên vẫn giữ các chốt trục với thứ tự gốc
    (toàn phương hay lập phương), hoặc các chốt trục nên được
    chuyển đổi sang thứ tự mặc định cho phông mới
    (xem Phông mới TP/LP).

en: Whether new fonts should contain splines of quadratic (truetype)
    or cubic (PostScript & opentype).
vi: Phông mới nên chứa chốt trục kiểu toàn phương (TrueType)
    hay lập phương (PostScript và OpenType).

en: Whether to use mac-like icons to indicate modifiers (for instance ^ for Control)
    or to use an abbreviation (for instance "Cnt-")
vi: Có nên dùng biểu tượng kiểu Mac để ngụ ý phím bổ trợ (v.d. « ^ » là Control)
    hoặc viết tắt (v.d. « Cnt- »).

en: Which archived item should be opened?
vi: Có nên mở mục đã lưu trữ nào?

en: White Space
vi: Khoảng trắng

en: White space to be left between math formulae
    to ensure proper line spacing.
vi: Khoảng trắng cần để lại giữa hai công thức toán học, để đảm bảo khoảng cách dòng đúng.

en: Width
vi: Rộng

en: Width Color
vi: Màu độ rộng

en: Width _Class
vi: Hạng bề _rộng

en: Width of Vertical Stems:
vi: Độ rộng của cuống nằm dọc:

en: Width or height arguments to imagemask contain invalid values
    (either negative or they require more data than provided).
vi: Đối số bề rộng hay bề cao tới bộ lọc ảnh chứa giá trị không hợp lệ
    (hoặc là số âm hoặc cần thiết dữ liệu thêm).

en: Width:
vi: Rộng:

en: Width: %d
    Count: %d
    Percentage of Max: %d%%
vi: Rộng: %d
    Đếm: %d
    Phần trăm số tối đa : %d%%

en: Width: %d-%d (%d)
    Count: %d (%d)
    Percentage of Max: %d%%
vi: Rộng: %d-%d (%d)
    Đếm: %d (%d)
    Phần trăm số tối đa : %d%%

en: Win Ascent Offset:
vi: Bù lên Win:

en: Win Ascent:
vi: Lên Win:

en: Win Descent Offset:
vi: Bù xuống Win:

en: Win Descent:
vi: Xuống Win:

en: Win FNT
vi: FNT Win

en: Win FON
vi: FON Win

en: Win _Ascent Offset:
vi: Bù _lên Win:

en: Win _Descent Offset:
vi: Bù _xuống Win:

en: Window
vi: Cửa sổ

en: Windows Latin ("ANSI")
vi: La-tinh Windows ("ANSI")

en: Windows has decided that fonts with 'name' tables
    bigger than 5K are insecure and will refuse to load
    them. Don't ask me why they believe this.
    This font will have a 'name' table bigger than that.
vi: Hệ điều hành Windows đã quyết định rằng phông chữ nào
    có bảng « name » (tên) lớn hơn 5K thì không an toàn,
    do đó Windows từ chối nạp nó. Đây là một ý kiến vô lý.
    Phông này sẽ có một bảng tên (name) lớn hơn 5K.

en: Windows has decided that fonts with 'name' tables bigger than 5K are
    insecure and will refuse to load them. Don't ask me why they believe this.
    This font has a name table which is %d bytes and is bigger than this limit.
vi: Hệ điều hành Windows đã quyết định rằng phông chữ nào
    có bảng « name » (tên) lớn hơn 5K thì không an toàn,
    do đó Windows từ chối nạp nó. Đây là một ý kiến vô lý.
    Phông này sẽ có một bảng tên (name) có kích cỡ %d
    mà lớn hơn giới hạn này.

en: Wolof
vi: Tiếng Ouo-lo-ph

en: Woods Cree
vi: Tiếng Cợ-ri rừng

en: Wrap Pos:
vi: Vị trí cuộn:

en: Write Control Value Table in Funits
    Pops a number(Funits) and a
    CVT index and writes the number to cvt[index]
vi: Write Control Value Table in Funits
    Bỏ một con số (Funit) và một chỉ mục CVT,
    sau đó ghi con số vào cvt[index]

en: Write Control Value Table in Pixel units
    Pops a number(26.6) and a
    CVT index and writes the number to cvt[index]
vi: Write Control Value Table in Pixel units
    Bỏ một con số (26.6) và một chỉ mục CVT,
    sau đó ghi con số vào cvt[index]

en: Write Store
    Pops a value and an index and writes the value to storage[index]
vi: Write Store
    Bỏ một giá trị và một chỉ mục, sau đó ghi giá trị vào lưu trữ [chỉ mục]

en: Write failed
vi: Lỗi ghi

en: Wrong Direction
vi: Hướng sai

en: Wrong number of entries in %s
vi: Gặp số mục nhập không đúng trong %s

en: Wrong type of SFD file
vi: Sai kiểu tập tin SFD

en: X Bitmap
vi: Mảng ảnh X

en: X Expr:
vi: Biểu thức X:

en: X Movement
vi: Dời X

en: X Repeat Count
vi: Số đếm X đã lặp lại

en: X Resource Editor
vi: Trình sửa tài nguyên X

en: X Scale Factor
vi: Hệ số co giãn X

en: X11 bitmap only sfnt (otb)
vi: sfnt chỉ mảng ảnh X11 (otb)

en: XHeight Percent
vi: Phần trăm độ cao X

en: XHeight Percent:
vi: Phần trăm độ cao X

en: XHeight:
vi: Cao X:

en: XUID-Base
vi: Cơ Sở XUID

en: Xhosa
vi: Tiếng Xhô-sa

en: Y Expr:
vi: Biểu thức Y:

en: Y Movement
vi: Dời Y

en: Y Repeat Count
vi: Số đếm Y đã lặp lại

en: Y Scale Factor
vi: Hệ số co giãn Y

en: Y near¹ _standard heights
vi: Y gần¹ bề c_ao chuẩn

en: Y-Cree
vi: Tiếng Cợ-ri Y

en: Yakut
vi: Tiếng Ya-kut

en: Yes
vi: Có

en: Yes to _All
vi: Đồng ý _với tất cả

en: Yi
vi: Tiếng Yi

en: Yi Classic
vi: Tiếng Yi cổ điển

en: Yi Modern
vi: Tiếng Yi hiện đại

en: Yi Radicals
vi: Căn thức Yi

en: Yi Syllables
vi: Âm tiết Yi

en: Yi Syllables/Radicals
vi: Căn thức/âm tiết Yi

en: Yiddish
vi: Tiếng Y-đít

en: Yijing Hexagram Symbols
vi: Ký hiệu hình sáu đường Yijing

en: Yoruba
vi: Tiếng Yô-ru-ba

en: You appear to have an old editing session on %s.
    Would you like to recover it?
vi: Có vẻ là bạn có một buổi hợp chỉnh sửa cũ trên %s.
    Bạn có muốn phục hồi nó không?

en: You are about to change the last quadratic
    layer to cubic. When this happens FontForge
    will remove all truetype instructions.
    
    This cannot be undone.
    
    Is this really your intent?
vi: Bạn sắp chuyển đổi lớp toàn phương cuối cùng
    sang lập phương. Kết quả là FontForge sẽ gỡ bỏ
    tất cả các chỉ lệnh TrueType.
    
    Không thể hủy bước này.
    
    Bạ thực sự có ý định này không?

en: You are about to delete a layer.
    This will lose all contours in that layer.
    If this is the last quadratic layer it will
    lose all truetype instructions.
    
    Deleting a layer cannot be undone.
    
    Is this really your intent?
vi: Bạn sắp xoá một lớp nào đó.
    Hành vi này sẽ mất tất cả các đường viền
    của lớp đó.
    Nếu đây là lớp toàn phương cuối cùng
    thì nó sẽ cũng mất tất cả các chỉ lệnh TrueType.
    
    Không thể hủy bước xoá lớp.
    
    Bạn thực sự có ý định này không?

en: You are attempting to clear %.30s which is referred to by
    another character. Are you sure you want to clear it?
vi: Bạn đang thử gột %.30s đến đó một ký tự khác tham chiếu.
    Bạn có chắc muốn gột nó không?

en: You are attempting to paste a reference to %1$s into %2$s.
    But %1$s does not exist in this font, nor can I find the original character referred to.
    It will not be copied.
vi: Bạn đang thử dán vào %2$s một tham chiếu đến %1$s.
    Nhưng %1$s không nằm trong phông này,
    cũng không tìm thấy ký tự gốc đến đó đã tham chiếu.
    Vì thế sẽ không sao chép nó.

en: You are attempting to paste a reference to %1$s into %2$s.
    But %1$s does not exist in this font.
    Would you like to copy the original splines (or delete the reference)?
vi: Bạn đang thử dán vào %2$s một tham chiếu đến %1$s.
    Nhưng %1$s không nằm trong phông này.
    Bạn có muốn sao chép các chốt trục gốc (hay xoá tham chiếu) không?

en: You are attempting to paste glyph instructions from one font to another. Generally this will not work unless the 'prep', 'fpgm' and 'cvt ' tables are the same.
    Do you want to continue anyway?
vi: Bạn đang thử dán các chỉ dẫn hình tượng từ phông này vào phông khác. Nói chung là thao tác này sẽ không hoạt động được nếu các bảng « prep », « fpgm » và « cvt » không phải trùng.
    Bạn vẫn còn muốn tiếp tục không?

en: You are attempting to save a CID font in a non-CID format. This is ok, but it means that only the current sub-font will be saved.
    Is that what you want?
vi: Bạn đang thử lưu một phông kiểu CID theo định dạng khác CID.
    Việc này sẽ lưu chỉ phông con hiện thời. Có hợp với ý muốn không?

en: You are deleting the last anchor point in this character.
    Doing so will cause this dialog to close, is that what you want?
vi: Bạn đang xoá điểm neo cuối cùng trong ký tự này.
    Hành động này sẽ gây ra hộp thoại đóng: có hợp với ý muốn không?

en: You changed the point numbering
vi: Bạn đã thay đổi cách đánh số điểm

en: You do not have permission to read %.100s
vi: Bạn không có quyền đọc %.100s.

en: You have changed the transformation matrix, do you wish to use the new version?
vi: Bạn đã thay đổi ma trận chuyển dạng: muốn sử dụng phiên bản mới không?

en: You have changed this font's name without changing the UniqueID (or XUID).
    This is probably not a good idea, would you like me to
    generate a random new value?
vi: Bạn đã thay đổi tên phông này, còn chưa thay đổi mã số duy nhất (XUID).
    Thường không phải ý kiến tốt: bạn có muốn chương trình này
    tạo ra một giá trị ngẫu nhiên mới không?

en: You have just changed the point numbering of glyph %s.%s%s%s
vi: Bạn mới thay đổi cách đánh số các điểm trong hình tượng %s.%s%s%s

en: You may attach a text label to this guideline if you wish to
vi: Bạn cũng có thể gắn một nhãn văn bản với nét dẫn

en: You may change the default instance of this font
vi: Bạn có khả năng sửa đổi thể hiện mặc định của phông này

en: You may create a script menu containing up to 10 frequently used scripts
    Each entry in the menu needs both a name to display in the menu and
    a script file to execute. The menu name may contain any unicode characters.
    The button labeled "..." will allow you to browse for a script file.
vi: Bạn có khả năng tạo một trình đơn văn lệnh chứa đến 10 văn lệnh
    thường dùng. Mỗi mục nhập trong trình đơn này cần có cả hai tên cần
    hiền thị và tập tin văn lệnh cần thực hiện. Tên trình đơn có thể chứa
    bất kỳ ký tự Unicode. Cái nút có nhãn « ... » sẽ cho bạn khả năng
    duyệt tìm tập tin văn lệnh.

en: You may create a script menu containing up to 10 frequently used scripts.
    Each entry in the menu needs both a name to display in the menu and
    a script file to execute. The menu name may contain any unicode characters.
    The button labeled "..." will allow you to browse for a script file.
vi: Bạn có khả năng tạo một trình đơn văn lệnh chứa đến 10 văn lệnh
    thường dùng. Mỗi mục nhập trong trình đơn này cần có cả hai tên cần
    hiền thị và tập tin văn lệnh cần thực hiện. Tên trình đơn có thể chứa
    bất kỳ ký tự Unicode. Cái nút có nhãn « ... » sẽ cho bạn khả năng
    duyệt tìm tập tin văn lệnh.

en: You may not paste a reference into this window
vi: Không thể dán vào cửa sổ này một tham chiếu

en: You may not rename any of the base glyphs, but your selection overlaps the set of base glyphs.
vi: Không cho phép bạn thay đổi tên của hình tượng cơ sở, và vùng chọn của bạn chồng chéo lên tập hợp hình tượng cơ sở.

en: You may not save a mac resource file to a remote location
vi: Không cho phép lưu một tập tin tài nguyên Mac tới một vị trí ở xa

en: You may not save ufo directory to a remote location
vi: Bạn không có quyền lưu thư mục « ufo » tới một vị trí từ xa

en: You may not select both variants of 'f'
vi: Không cho phép chọn đồng thời cả hai biến thế « f »

en: You may not use spiros
vi: Không cho phép bạn sử dụng spiro

en: You may specify the new instance of this font
vi: Bạn có khả năng xác định thể hiện mới của phông này

en: You must choose a lookup type
vi: Bạn phải chọn một kiểu sự tra tìm

en: You must draw a line
vi: Bạn cần phải vẽ một đường

en: You must draw a line, with at most one additional point
vi: Bạn cần phải vẽ một đường có nhiều nhất một điểm thêm nữa

en: You must install the freetype library before using this command.
vi: Trước khi sử dụng lệnh này thì bạn cần phải cài đặt thư viện « freetype ».

en: You must name the lookup.
vi: Bạn phải đặt tên cho sự tra tìm.

en: You must provide a glyph extension
vi: Phải cung cấp một phần mở rộng hình tượng

en: You must provide at least one name here
vi: Ở đây bạn phải cung cấp ít nhất một tên

en: You must select a Lookup Type.
vi: Bạn phải chọn một Kiểu sự Tra tìm.

en: You must select a glyph before you can import an image into it
vi: Bạn phải chọn một hình tượng để có khả năng nhập khẩu ảnh vào nó.

en: You must select a lookup subtable in which to store the kerning pairs
vi: Bạn cần phải chọn một bảng phụ tra tìm vào đó cần lưu các cặp định chỗ

en: You must select a lookup subtable to contain this kerning pair
vi: Bạn phải chọn một sự tra tìm thích hợp để chứa cặp định chỗ này

en: You must select at least one language for each script.
vi: Bạn phải chọn ít nhất một ngôn ngữ cho mỗi chữ viết.

en: You must select at least one language.
    Use the "Default" language if nothing else fits.
vi: Bạn phải chọn ít nhất một ngôn ngữ.
    Không có gì thích hợp thì chọn
    ngôn ngữ « Mặc định ».

en: You must select at least one script if you provide a feature tag.
vi: Cung cấp một thẻ tính năng thì phải chọn ít nhất một chữ viết.

en: You must specify a glyph extension
vi: Bạn phải xác định một phần mở rộng hình tượng

en: You must specify a glyph name for subtable %s
vi: Bạn cần phải ghi rõ một tên hình tượng cho bảng phụ %s

en: You must specify a medial tile
vi: Bạn cần phải ghi rõ một đá lát ở giữa

en: You must specify a pattern
vi: Phải ghi rõ một mẫu

en: You must specify a replacement glyph for %s
vi: Bạn phải xác định một hình tượng thay thế cho %s

en: You must specify a standard type1 extension (.pfb or .pfa)
vi: Phải xác định một phần mở rộng kiểu 1 tiêu chuẩn (.pfb hay .pfa).

en: You must specify an isolated (or medial) tile
vi: Bạn cần phải ghi rõ một đá lát cô lập (hay ở giữa)

en: You should only specify the TrueType Unique Font Identification string in one language. This font has more. Do you want to continue anyway?
vi: Bạn nên ghi rõ chuỗi nhận diện phông duy nhất TrueType bằng chỉ một ngôn ngữ. Phông này ghi rõ bằng nhiều ngôn ngữ. Bạn vẫn muốn tiếp tục không?

en: You should read the OFL and its FAQ 
    at http://scripts.sil.org/OFL.
    If you are not very familiar with English,
    please check if there is a translation of the 
    FAQ or an unofficial translation of the license 
    in your mother tongue or preferred language. 
    
    Please fill in the copyright notice in the license
    header along with any Reserved Font Name(s).
    If you are branching from an existing font make sure
    you have the right to do so and remember to add your
    additional notice with any Reserved Font Name(s).
vi: Khuyên bạn đọc giấy phép OFL và Hỏi Đáp của nó
    ở tổ chức SIL:
    http://scripts.sil.org/OFL.
    
    Cũng có bản dịch tiếng Việt (không chính thức) !
    
    Hãy điền vào thông báo tác quyền trong phần đầu
    của giấy phép, cùng với bất cứ Tên Phông Dành Riêng nào.
    Nếu bạn đang tạo nhánh từ một phông đã tồn tại,
    kiểm tra xem bạn có quyền tạo nhánh,
    và thêm thông báo tác quyền thêm của bạn,
    cùng với bất cứ Tên Phông Dành Riêng nào.

en: You will get better instructions if you fill in the Private dictionary, Element->Font Info->Private, for the font
vi: Bạn sẽ thấy chỉ dẫn hữu ích hơn nếu bạn điền vào mục
    Từ điển riêng « Phần tử > Thông tin phông > Riêng » cho phông.

en: Your font has a 2 byte encoding, but you are attempting to save it in a format that only supports one byte encodings. This means that you won't be able to access anything after the first 256 characters without reencoding the font.
    
    Do you want to proceed anyway?
vi: Phông của bạn có bảng mã byte đôi, còn bạn thử lưu nó
    theo một định dạng chỉ hỗ trợ bảng mã byte đơn.
    Có nghĩa là bạn sẽ không thể truy cập đến gì phía sau
    256 ký tự thứ nhất nếu không mã hoá lại phông này.
    
    Bạn vẫn muốn tiếp tục lại không?

en: Your font is missing the dotlessi glyph,
    please add it and remake your accented glyphs
vi: Phông của bạn còn thiếu hình tượng dotlessi (chữ i không có dấu chấm trên).
    Hãy thêm nó rồi tạo lại các hình tượng có dấu phụ.

en: Your font is missing the uni0237 glyph,
    and the deprecated dotlessj glyph,
    please add the former and remake your accented glyphs
vi: Phông của bạn còn thiếu hình tượng uni0237,
    và hình tượng bị phản đối « dotlessj » (chữ j không có dấu chấm trên).
    Hãy thêm hình tượng thứ nhất rồi tạo lại các hình tượng có dấu phụ.

en: Your version of the freetype library does not contain the bytecode interpreter.
vi: Bạn có một phiên bản thư viện « freetype » mà không chứa bộ thông dịch mã byte.

en: Z_oom out
vi: Th_u nhỏ

en: Zande
vi: Tiếng Xan-đe

en: Zapf Dingbats
vi: Ký tự trang trí Zapf

en: Zone:
vi: Vùng:

en: Zones
vi: Vùng

en: Zoom _in
vi: _Phóng to

en: Zulu
vi: Tiếng Xu-lu

en: _16x4 cell window
vi: Cửa sổ có ô _16×4

en: _24 pixel outline
vi: Nét ngoài _24 điểm ảnh

en: _36 pixel outline
vi: Nét ngoài _36 điểm ảnh

en: _3D Rotate
vi: Xoay _3D

en: _48 pixel outline
vi: Nét ngoài _48 điểm ảnh

en: _72 pixel outline
vi: Nét ngoài _72 điểm ảnh

en: _8x2  cell window
vi: Cửa sổ có ô _8×2

en: _96 pixel outline
vi: Nét ngoài _96 điểm ảnh

en: _AA
vi: Làm t_rơn

en: _About...
vi: _Giới thiệu...

en: _Accept inexact
vi: Chấp nhận không chính _xác

en: _Activate Spiro
vi: Bật Spir_o

en: _Add
vi: Thê_m

en: _Add 'aalt' features
vi: Thêm tính năng « _aalt »

en: _Add Anchor
vi: Thê_m neo

en: _Add Diff Outlines to Background
vi: Them nét ng_oài khác vào nền

en: _Add Encoding Slots...
vi: Thê_m khe bảng mã...

en: _Add HHint
vi: Thê_m lời gợi ý N

en: _Add Selected
vi: Thê_m đồ đã chọn

en: _Advance Width only
vi: Chỉ độ rộng _sớm

en: _All Fonts
vi: Mọi _phông

en: _Alphabetic
vi: _ABC

en: _Alter Class
vi: _Sửa hạng

en: _Anchor Control...
vi: Điều khiển n_eo...

en: _Anchored Pairs
vi: Cặp thả n_eo

en: _Anchors
vi: _Neo

en: _Anti Alias
vi: Làm t_rơn

en: _Anti-Aliased
vi: _Trơn

en: _Apply
vi: Á_p dụng

en: _Apply to All
vi: Á_p dụng cho tất cả

en: _Apply to Selection
vi: Á_p dụng cho vùng chọn

en: _Arm Style
vi: Kiểu dáng t_ay

en: _Around
vi: _Khoảng

en: _Ascent:
vi: _Lên:

en: _Auto
vi: _Tự động

en: _Auto Width...
vi: _Tự động đặt bề rộng...

en: _Average Points
vi: Điểm tr_ung bình

en: _BDF Info...
vi: Thông tin _BDF...

en: _Back
vi: _Nền

en: _Base Filename:
vi: Tên tập tin cơ _bản:

en: _Base:
vi: Cơ _sở :

en: _Bigger Pixel Size
vi: Cỡ điểm ảnh _lớn hơn

en: _Bigger Point Size
vi: Cỡ điểm _lớn hơn

en: _Blend to New Font...
vi: T_rộn tới phông mới...

en: _BlueValues
vi: Giá trị màu _xanh

en: _Both
vi: _Cả hai

en: _Bottom
vi: _Dưới

en: _Bottom hint:
vi: Gợi ý cuố_i:

en: _Bottom:
vi: _Dưới:

en: _Browse
vi: _Duyệt

en: _Browse...
vi: _Duyệt...

en: _Build Accented Glyph
vi: _Xây dựng hình tượng có dấu phụ

en: _Build Syllables
vi: _Xây dựng âm tiết

en: _Butt
vi: Nắ_p

en: _By Base Char
vi: Th_eo ký tự cơ sở

en: _CJK
vi: _TNH

en: _Calligraphic
vi: _Viết đẹp

en: _Cancel
vi: _Thôi

en: _Center in Width
vi: _Giữa lại trong bề rộng

en: _Change Supplement...
vi: Đổi phần bổ s_ung...

en: _Changed Glyphs
vi: Hình tượng _bị thay đổi

en: _Clear HStem
vi: Gột _cuống N

en: _Clear Hints
vi: Gột _các lời gợi ý

en: _Close
vi: Đón_g

en: _Cluster
vi: _Chùm

en: _Compact
vi: Nén _chặt

en: _Condense/Extend...
vi: _Co lại/Dãn ra...

en: _Contrast
vi: Tương _phản

en: _Control Point Info
vi: Thông tin điểm điều _khiển

en: _Control Points near horizontal/vertical
vi: Điểm điều khiển nằm gần chiều ngang/dọ_c

en: _Convert to CID
vi: _Chuyển đổi sang CID

en: _Copies:
vi: Bản _sao :

en: _Copy
vi: _Chép

en: _Correct Direction
vi: _Hướng đúng

en: _Create MM...
vi: Tạo _MM...

en: _Create Pair
vi: Tạo _cặp

en: _Curve
vi: _Cong

en: _Debug...
vi: _Gỡ lỗi...

en: _Default New Entries to First
vi: Mục nhập mới có giá trị đầ_u

en: _Default Using Suffix:
vi: Mặc định _dùng hậu tố :

en: _Delete
vi: _Xoá

en: _Descent:
vi: _Xuống:

en: _Deselect All
vi: _Bỏ chọn tất cả

en: _Detach
vi: Gỡ _ra

en: _Detach Glyphs
vi: Gỡ _ra hình tượng

en: _Diagonal Hints
vi: Mẹo c_héo

en: _Display Compositions...
vi: _Hiển thị sự cấu tạo...

en: _Displayed Font
vi: Phông đã _hiển thị

en: _Docked Palettes
vi: Bảng chọn thả n_eo

en: _Don't AutoHint
vi: _Không gợi ý tự động

en: _Don't Expand
vi: Đừng _mở rộng

en: _Don't Save
vi: Đừn_g lưu

en: _Done
vi: _Hoàn tất

en: _Down
vi: _Xuống

en: _Earlier
vi: T_rước

en: _Edges near horizontal/vertical
vi: Cạnh gần chiều ng_ang/dọc

en: _Edit
vi: _Sửa

en: _Edit Data
vi: _Sửa dữ liệu

en: _Edit Instructions...
vi: _Sửa chỉ dẫn...

en: _Edit...
vi: _Sửa...

en: _Ellipse
vi: _Bầu dục

en: _Em Size:
vi: Kích cỡ _Em:

en: _Embeddable
vi: _Nhúng được

en: _Enabled
vi: Đã _bật

en: _Encoding Hex
vi: Thập lục _bảng mã

en: _Error Limit:
vi: Hạn _lỗi :

en: _Exact
vi: Chính _xác

en: _Exclude
vi: _Loại trừ

en: _Expand Stroke...
vi: _Mở rộng nét...

en: _Extrema
vi: Thá_i cực

en: _Family Name:
vi: _Tên nhóm:

en: _Feature:
vi: _Tính năng:

en: _File
vi: _Tập tin

en: _Fill
vi: Tô đầ_y

en: _Filter
vi: _Lọc

en: _Find Intersections
vi: _Tìm giao

en: _First
vi: Đầ_u

en: _First Point
vi: Điểm đầ_u

en: _Fit
vi: _Vừa

en: _Fit to em
vi: _Vừa Em

en: _Flatten
vi: Làm _phẳng

en: _Flatten bumps on lines
vi: Làm _phẳng mụn trên đường

en: _Font Info...
vi: Thông tin _phông...

en: _Force Encoding
vi: _Buộc bảng mã

en: _Forget about it
vi: _Quên về gì

en: _Freehand
vi: Bằng t_ay

en: _Full Font Display
vi: Xem t_oàn phông

en: _G2 Curve
vi: Cong G2

en: _Gap:
vi: _Khe:

en: _Generate Fonts...
vi: Tạo ra phôn_g...

en: _Give Up
vi: Chị_u thua

en: _Glyph Image
vi: Ảnh hình tượn_g

en: _Glyph Info...
vi: Thông tin hình tượn_g...

en: _Glyph Tabs
vi: Thẻ hình tượn_g

en: _Glyphs Worth Outputting
vi: Hình tượn_g đáng xuất

en: _Goto
vi: _Tới

en: _Guess
vi: Đ_oán

en: _Guide
vi: _Dẫn

en: _HHead Ascent Offset:
vi: Bù lên đầu _N:

en: _HStem
vi: Cuống _N

en: _HVCurve
vi: _Cong ND

en: _Height Ratio:
vi: T_ỷ lệ bề cao :

en: _Height:
vi: _Cao :

en: _Help
vi: Trợ g_iúp

en: _Hide
vi: Ẩ_n

en: _Hide Unused Columns
vi: Ẩn cột k_hông dùng

en: _Hinting Needed
vi: _Cần gợi ý

en: _Hints controlling no points
vi: Lời gợi ý k_hông điều khiển điểm

en: _Hist.
vi: Đồ t_hị

en: _Horizontal
vi: _Ngang

en: _Horizontal Baselines...
vi: Đường cơ bản nằm ng_ang...

en: _Horizontal Hints
vi: Mẹo nằm ng_ang

en: _IBM Family:
vi: Nhóm _IBM:

en: _IDEFs
vi: _IDEF

en: _Import
vi: _Nhập

en: _Import...
vi: _Nhập...

en: _Index
vi: Chỉ _số

en: _Inline
vi: Trực t_iếp

en: _Insert
vi: C_hèn

en: _Insert Random Text...
vi: Chèn đ_oạn ngẫu nhiên...

en: _Interpolated
vi: Nộ_i suy

en: _Intersect
vi: _Cắt chéo

en: _Invert Selection
vi: Đả_o vùng chọn

en: _Italic Angle:
vi: Góc ngh_iêng:

en: _Italic...
vi: Ngh_iêng...

en: _Join
vi: _Nối

en: _Justification...
vi: _Sắp thẳng...

en: _Kern Pairs
vi: Cặ_p định chỗ

en: _Kerning only
vi: C_hỉ định chỗ

en: _Knife
vi: D_ao

en: _Language
vi: _Ngôn ngữ

en: _Language:
vi: _Ngôn ngữ :

en: _Last
vi: _Cuối

en: _Layers
vi: _Lớp

en: _Left
vi: Bên T_rái

en: _Left Constraint
vi: Mép bên t_rái

en: _Letterform
vi: _Dạng chữ

en: _License...
vi: Giấy _phép...

en: _Ligatures
vi: Chữ _ghép

en: _Load Encoding...
vi: Nạ_p bảng mã...

en: _MATH Info...
vi: Thông tin _MATH...

en: _Magnify
vi: _Phóng to

en: _Make First
vi: Đặt thứ _nhất

en: _Match Fuzziness:
vi: Khớp hệ số _mờ :

en: _Maximum distance between points in a region
vi: Khoảng cách tối đa giữa hai điể_m trong vùng

en: _Merge
vi: T_rộn

en: _Merge Feature Info...
vi: T_rộn thông tin tính năng...

en: _Merge Fonts...
vi: T_rộn các phông...

en: _Metrics
vi: Đơn vị đ_o

en: _Midline
vi: Đường _giữa

en: _Miter
vi: _Mộng vuông góc

en: _Mixed
vi: _Hỗn hợp

en: _Modify Composition...
vi: _Sửa cấu tạo...

en: _Mono
vi: Đơn ng_uồn

en: _More hints than:
vi: Số lời gợị ý _hơn:

en: _More points than:
vi: Số điểm _hơn:

en: _Move Points
vi: Chu_yển điểm

en: _Multi Size Glyph
vi: Hình tượng đ_a kích cỡ

en: _Multi Size Glyphs
vi: Các hình tượng đ_a kích cỡ

en: _Name
vi: Tê_n

en: _Name Contour
vi: Đặt tê_n đường viền

en: _Name:
vi: Tê_n:

en: _New Composition...
vi: Cấu tạo mớ_i...

en: _Next
vi: _Kế

en: _Next >
vi: _Kế >

en: _Next Glyph
vi: Hình tượng _kế

en: _Next Point
vi: Điểm _kế

en: _No
vi: _Không

en: _Non Linear Transform...
vi: Chuyể_n dạng không tuyến...

en: _None
vi: Khô_ng có

en: _Normal
vi: Chuẩ_n

en: _OS/2 Version
vi: Phiên bản _OS/2

en: _Off
vi: _Tắt

en: _Open
vi: _Mở

en: _Order
vi: _Thứ tự

en: _Other
vi: _Khác

en: _Outline
vi: _Phác thảo

en: _Outline Font
vi: Phông nét ng_oài

en: _Outline...
vi: Nét ng_oài...

en: _Overlapped hints
vi: Mẹ_o chồng lấp

en: _Overview
vi: T_oàn cảnh

en: _Pad
vi: Đệ_m

en: _Pairs
vi: Cặ_p

en: _Palettes
vi: _Bảng chọn

en: _Parse
vi: _Phân tích

en: _Partial
vi: Bộ _phận

en: _Paste
vi: _Dán

en: _Point
vi: Đ_iểm

en: _Point of View Projection...
vi: H_iện hình điểm nhìn...

en: _Pointer
vi: Con t_rỏ

en: _Points
vi: Điể_m

en: _Points near¹ hint edges
vi: Điể_m gần¹ cạnh gợi ý

en: _Points too far
vi: Chỉ quá _xa

en: _Pointsize Y:
vi: Cỡ điểm _Y:

en: _Pointsize:
vi: _Cỡ điểm:

en: _Populate
vi: Điền _vào

en: _Pressure:
vi: Ứng _suất:

en: _Prev Glyph
vi: Hình tượng _lùi

en: _Prev Point
vi: Điểm _lùi

en: _Print
vi: _In

en: _Print...
vi: _In...

en: _Printer:
vi: _Máy in

en: _Proportion
vi: Tỷ _lệ

en: _Quit
vi: T_hoát

en: _Radius:
vi: _Bán kính:

en: _Redo
vi: _Làm lại

en: _Reencode
vi: Mã hoá _lại

en: _References...
vi: _Tham chiếu...

en: _Refresh
vi: Cậ_p nhật

en: _Remove
vi: _Bỏ

en: _Remove Empty
vi: Bỏ mục _rỗng

en: _Remove Font
vi: _Bỏ phông

en: _Remove Overlap
vi: _Bỏ sự chồng lấp

en: _Replace
vi: Tha_y thế

en: _Replace Glyph...
vi: Tha_y thế hình tượng...

en: _Retain
vi: _Giữ lại

en: _Revert
vi: _Hoàn nguyên

en: _Revert All
vi: H_oàn nguyên tất cả

en: _Revert File
vi: H_oàn nguyên tập tin

en: _Review
vi: _Xem lại

en: _Review Hints...
vi: _Xem lại các lời gợi ý...

en: _Right
vi: Bên _Phải

en: _Right Constraint
vi: Mép bên _phải

en: _Right→
vi: _Phải→

en: _Rotate 90° CW
vi: _Xoay 90º xuôi chiều

en: _Round
vi: T_ròn

en: _Round To Grid
vi: Làm t_rộn tới lưới

en: _Ruler
vi: T_hước

en: _Rulers
vi: T_hước

en: _Save
vi: _Lưu

en: _Save As...
vi: Lưu _dạng...

en: _Save Namelist of Font...
vi: Lưu danh _sách tên của phông...

en: _Save in UTF8
vi: _Lưu dạng UTF8

en: _Scale
vi: _Co giãn

en: _Scale Outlines
vi: _Co giãn nét ngoài

en: _Scroll
vi: _Cuộn

en: _Search
vi: Tìm _kiếm

en: _Select
vi: _Chọn

en: _Serifs
vi: _Chân

en: _Shades
vi: _Sắc màu

en: _Shadow
vi: _Bóng

en: _Show
vi: _Hiện

en: _Show ATT
vi: _Hiện ATT

en: _Show Exact *stem3
vi: Hiện *_stem3 chính xác

en: _Side Bearings
vi: Vị trí phương hướng _bên

en: _Simplify
vi: _Giản dị hóa

en: _Size:
vi: _Kích cỡ :

en: _Skew...
vi: _Lệch...

en: _Skip
vi: Bỏ _qua

en: _Skip for now
vi: Bỏ _qua lần này

en: _Smaller Pixel Size
vi: Cỡ điểm ảnh _nhỏ hơn

en: _Smaller Point Size
vi: Cỡ điểm _nhỏ hơn

en: _Sort
vi: _Sắp xếp

en: _Space Points
vi: Giãn _cách điểm

en: _Stop
vi: _Dừng

en: _String Type
vi: Kiểu _chuỗi

en: _Stroke
vi: _Nét

en: _Stroked Font
vi: Phông _vẽ nét

en: _Substitutions...
vi: _Sự thay thế...

en: _Tag:
vi: _Thẻ:

en: _Tangent
vi: _Tiếp xúc

en: _Thirds in Width
vi: _Phần ba trong bề rộng

en: _Tile
vi: _Lát đều

en: _Tools
vi: _Công cụ

en: _Top
vi: _Trên

en: _Top hint:
vi: Gợi ý đầ_u :

en: _Top:
vi: _Trên:

en: _Transform Pen:
vi: Chu_yển dạng bút:

en: _Transform...
vi: _Chuyển dạng...

en: _Transformations
vi: _Biến đổi

en: _TrueType Instructions
vi: Chỉ dẫn _TrueType

en: _Twilight Pnt Cnt:
vi: Số đếm điểm _hoàng hôn:

en: _Type3 Multi Layered Font
vi: Phông đa lớp _Type3

en: _Typo Ascent Offset:
vi: Bù lên lỗi _gõ :

en: _Undo
vi: _Hủy bước

en: _UniqueID:
vi: Mã số d_uy nhất:

en: _Unlink
vi: _Bỏ liên kết

en: _Unlink All
vi: _Bỏ liên kết tất cả

en: _Up
vi: _Lên

en: _Up↑
vi: _Lên↑

en: _Use It
vi: _Dùng nó

en: _Use My Metrics
vi: Dùng đơn _vị đo của tôi

en: _VStem
vi: Cuống _D

en: _VWidth
vi: Rộng _dọc

en: _Validate...
vi: _Hợp lệ hoá...

en: _Validation
vi: _Hợp lệ hoá

en: _Version
vi: _Phiên bản

en: _Version:
vi: _Phiên bản:

en: _Vertical
vi: _Dọc

en: _Vertical Baselines...
vi: Đường cơ bản nằm _dọc...

en: _Vertical Hints
vi: Mẹ_o nằm dọc

en: _View
vi: _Xem

en: _Warn if inexact
vi: Cảnh _báo nếu không chính xác

en: _Weight
vi: Độ đậ_m

en: _Weight Class
vi: _Hạng đậm

en: _Width
vi: _Rộng

en: _Width:
vi: _Rộng:

en: _Window
vi: Cử_a sổ

en: _Window Type
vi: Kiểu cử_a sổ

en: _Wireframe
vi: _Lưới thép

en: _Wireframe...
vi: _Lưới thép...

en: _X Resource Editor...
vi: Trình sửa tài nguyên _X...

en: _X near¹
vi: _X gần¹

en: _X-Height
vi: Cao _X

en: _Y near¹
vi: _Y gần¹

en: _Yes
vi: _Có

en: _Zone:
vi: _Vùng:

en: _Zones:
vi: _Vùng:

en: accent attachment table
vi: bảng đính dấu phụ

en: alternate subs
vi: thay thế xen kẽ

en: axis variation table
vi: bảng biến đổi trục

en: base
vi: cơ sở

en: baseline table (AAT version)
vi: Bảng đường cơ bản (phiên bản AAT)

en: bitmap data table (AAT version)
vi: Bảng dữ liệu mảng ảnh (phiên bản AAT)

en: bitmap data table (OT version)
vi: Bảng dữ liệu mảng ảnh (phiên bản OT)

en: bitmap font header table
vi: bảng phần đầu phông ảnh mảng

en: bitmap location table (AAT version)
vi: Bảng vị trí mảng ảnh (phiên bản AAT)

en: bitmap location table (OT version)
vi: Bảng vị trí mảng ảnh (phiên bản OT)

en: by
vi: theo

en: can't create temporary file
vi: không thể tạo tập tin tạm thời

en: character code mapping table
vi: bảng ánh xạ mã ký tự

en: classes
vi: hạng

en: component with no base glyph
vi: thành phần không có hình tượng cơ sở

en: control value program table
vi: bảng chương trình giá trị điều khiển

en: control value table
vi: bảng giá trị điều khiển

en: copyright notice
vi: thông báo bản quyền

en: couldn't write encodings file
vi: không thể ghi tâp tin bảng mã

en: coverage
vi: bao quát

en: coverage table extends beyond end of table
vi: bảng bao quát vượt quá kết thúc của bảng

en: cursive entry
vi: vào chữ thảo

en: cursive exit
vi: ra chữ thảo

en: cursive|Script
vi: Chữ viết

en: digital signature table
vi: bảng chữ ký thuật số

en: either by explicitly entering the contribution
vi: hoặc bằng cách nhập dứt khoát sự đóng góp

en: electronic end user license table
vi: bảng giấy phép người dùng cuối điện tử

en: em units
vi: đơn vị Em

en: em-units
vi: đơn vị Em

en: embedded bitmap scaling control table
vi: bảng điều khiển co giãn mảng ảnh nhúng

en: end of subroutine reached with no return in %s
vi: gặp kết thúc hàm phụ, chưa trả lại trong %s

en: extended metamorphosis table
vi: bảng biến thái kéo dài

en: false
vi: sai

en: family name
vi: tên nhóm

en: font descriptor table
vi: bảng bộ mô tả phông

en: font header table
vi: bảng phần đầu phông

en: font metrics table
vi: bảng đơn vị đo phông

en: font name
vi: tên phông

en: font program table
vi: bảng chương trình phông

en: font variation table
vi: bảng biến đổi phông

en: fontology recapitulates file-ogeny
vi: FontForge là hộp công cụ phông

en: full name
vi: tên đầy đủ

en: gaspTableEntry|New
vi: Mới

en: glyph definition table
vi: bảng xác định hình tượng

en: glyph location table
vi: bảng vị trí hình tượng

en: glyph name and PostScript compatibility table
vi: bảng tính tương thích giữa tên hình tượng và PostScript

en: glyph outline table
vi: bảng nét ngoài hình tượng

en: glyph positioning table
vi: bảng định vị hình tượng

en: glyph reference table
vi: bảng tham chiếu hình tượng

en: glyph substitution table
vi: bảng thay thế hình tượng

en: glyph variation table
vi: bảng biến đổi hình tượng

en: glyphs
vi: hình tượng

en: grid-fitting and scan-conversion procedure table
vi: bảng thủ tục chuyển đổi bản quét và vừa lưới

en: hang
vi: treo

en: horizontal device metrics table
vi: bảng đơn vị đo thiết bị nằm ngang

en: horizontal header table
vi: bảng phần đầu nằm ngang

en: horizontal metrics table
vi: bảng đơn vị đo nằm ngang

en: horizontal style table
vi: bảng kiểu dáng nằm ngang

en: ideo
vi: ghiý

en: if smaller than
vi: nếu nhỏ hơn

en: if tan less than
vi: nếu hàm tan nhỏ hơn

en: justification table (AAT version)
vi: bảng sắp thẳng (phiên bản AAT)

en: justification table (OT version)
vi: bảng sắp thẳng (phiên bản OT)

en: kern pair
vi: cặp định chỗ

en: kerning table
vi: bảng định chỗ

en: layout feature table
vi: bảng tính năng bố trí

en: ligature
vi: chữ ghép

en: ligature caret table
vi: bảng con nháy chữ ghép

en: linear threshold table
vi: bảng ngưỡng tuyến tính

en: logical AND
    Pops two values, ands them, pushes result
vi: AND lôgic
    Bỏ hai giá trị, thêm vào nhau (VÀ), đẩy kết quả

en: logical NOT
    Pops a number, if 0 pushes 1, else pushes 0
vi: NOT lôgic
    Bỏ một con số, nếu 0 thì đẩy 1,
    không thì đẩy 0

en: logical OR
    Pops two values, ors them, pushes result
vi: OR lôgic
    Bỏ hai giá trị, dùng HOẶC lôgic, đẩy kết quả

en: longer than
vi: dài hơn

en: mark
vi: dấu

en: math
vi: toán

en: math table
vi: bảng toán học

en: maximum profile table
vi: bảng nét mặt nghiêng tối đa

en: metamorphosis table
vi: bảng biến thái

en: moves point to InterSECTion of two lines
    Pops start,end start,end points of two lines
    and a point to move. Point is moved to
    intersection
vi: dời điểm sang giao của hai đường (SECT)
    Bỏ các điểm đầu,cuối và đầu,cuối của hai đường
    và một điểm cần dời. Điểm được dời sang giao

en: multiple subs
vi: đa thay thế

en: name table
vi: bảng tên

en: nohints
vi: không gợi ý

en: of each master design, or by entering the design
vi: của mỗi sơ đồ thiết kế chủ, hoặc bằng cách nhập

en: optical bounds table
vi: bảng biên giới thị giác

en: pair
vi: cặp

en: pixels
vi: điểm ảnh

en: png
vi: PNG

en: points|_Merge
vi: T_rộn

en: position
vi: vị trí

en: positioning
vi: định vị

en: ppem is different in the two fonts, cowardly refusing to compare glyphs
vi: ppem khác giữa hai phông nên từ chối so sánh hình tượng

en: problfixup|Bad Directions
vi: Hướng sai

en: problfixup|Mark for Overlap fix before Save
vi: Đánh dấu để sửa Chồng lấp trước khi Lưu

en: problfixup|Missing Extrema
vi: Thiếu thái cực

en: problfixup|Missing Extrema (cautiously)
vi: Thiếu thái cực (cẩn thận)

en: problfixup|Open Contours
vi: Đường viền còn mở

en: problfixup|Self Intersections
vi: Tự cắt chéo

en: problfixup|Too Many Points
vi: Quá nhiều điểm

en: problselect|Bad Direction
vi: Hướng sai

en: problselect|Errors
vi: Lỗi

en: problselect|Missing Extrema
vi: Thiếu thái cực

en: problselect|Open Contours
vi: Đường viền còn mờ

en: problselect|Self Intersections
vi: Tự cắt chéo

en: properties table
vi: bảng thuộc tính

en: return when not in subroutine in %s
vi: trả lại khi không phải trong hàm phụ trong %s

en: roll out of range in %s
vi: roll ở ngoại phạm vi trong %s

en: set the auto FLIP boolean to OFF
vi: lập biểu thức Bun tự động FLIP thành TẮT

en: set the auto FLIP boolean to ON
vi: lập biểu thức Bun tự động FLIP thành BẬT

en: substitution
vi: thay thế

en: subtable
vi: bảng phụ

en: tracking table
vi: bảng theo dõi

en: true
vi: đúng

en: unknown SIL table
vi: không nhận ra bảng SIL

en: values for each axis
vi: các giá trị thiết kế cho mỗi trục.

en: version
vi: phiên bản

en: vertical device metrics table
vi: bảng đơn vị đo thiết bị nằm dọc

en: vertical header table
vi: bảng phần đầu nằm dọc

en: vertical metrics table
vi: bảng đơn vị đo nằm dọc

en: vertical origin table
vi: bảng gốc nằm dọc

en: weight
vi: độ đậm

en: writing system|Script
vi: Chữ viết

en: {Everything Else}
vi: (Các gì khác)

en: {Start of Input}
vi: {Đầu nhập}

en: {Start of Line}
vi: {Đầu dòng}

en: ° Clockwise
vi: º Xuôi chiều

en: ° Withershins
vi: ° Ngược chiều

en: ¹ "_Near" means within
vi: ¹ « Gầ_n » nghĩa là bên trong

en: ΤεΧ Base (8r)
vi: ΤεΧ Cơ bản (8r)

en: ΤεΧ Bitmap Fonts
vi: Phông mảng ảnh ΤεΧ

en: ΤεΧ Math
vi: Toán học ΤεΧ

en: ΤεΧ Math Ext
vi: ΤεΧ Toán học mở rộng

en: ΤεΧ Text
vi: Văn bản ΤεΧ

en: “%s” in %s did not contain a pairwise positioning lookup ∆x=%d ∆y=%d ∆x_adv=%d ∆y_adv=%d to %s ∆x=%d ∆y=%d ∆x_adv=%d ∆y_adv=%d
vi: Trong %s, « %s » không chứa sự tra tìm định vị theo hướng cặp ∆x=%d ∆y=%d ∆x_adv=%d ∆y_adv=%d to %s ∆x=%d ∆y=%d ∆x_adv=%d ∆y_adv=%d

en: “%s” in %s did not contain a positioning lookup ∆x=%d ∆y=%d ∆x_adv=%d ∆y_adv=%d
vi: Trong %s, « %s » không chứa sự tra tìm định vị ∆x=%d ∆y=%d ∆x_adv=%d ∆y_adv=%d

en: “%s” in %s did not contain a substitution lookup to %s
vi: Trong %s, « %s » không chứa sự tra tìm thay thế tới %s

en: “%s” in %s did not contain an anchor point (%g,%g) class %s
vi: Trong %s, « %s » không chứa điểm neo (%g,%g) hạng %s

en: ←_Left
vi: ←T_rái

en: ↓_Down
vi: ↓_Xuống

en: ∆Curvature: %g
vi: Độ cong ∆: %g

en: ∆XAdvance:
vi: ∆XSớm:

en: ∆YAdvance:
vi: ∆YSớm:
