Git - en to pt translation catalogue (2461 entries)

en: 
    (use 'rm -rf' if you really want to remove it including all of its history)
pt: 
    (use 'rm -rf' se quer mesmo removê-lo, incluindo todo o seu histórico)

en: 
    (use --cached to keep the file, or -f to force removal)
pt: 
    (use --cached para manter o ficheiro, ou -f para forçar remoção)

en: 
    (use -f to force removal)
pt: 
    (use -f para forçar remoção)

en: 
    After fixing the error cause you may try to fix up
    the remote tracking information by invoking
    "git branch --set-upstream-to=%s%s%s".
pt: 
    Após resolver a causa do problema, pode tentar corrigir
    o ramo remoto que deve ser seguido invocando
    "git branch --set-upstream-to=%s%s%s".

en: 
    Did you mean this? | 
    Did you mean one of these?
pt[0]: 
    Queria dizer isto?
pt[1]: 
    Queria dizer deste?

en: 
    If you are planning on basing your work on an upstream
    branch that already exists at the remote, you may need to
    run "git fetch" to retrieve it.
    
    If you are planning to push out a new local branch that
    will track its remote counterpart, you may want to use
    "git push -u" to set the upstream config as you push.
pt: 
    Se pretende efetuar rebase do seu trabalho sobre um ramo
    a montante que já existe no remoto, pode ser necessário
    executar "git fetch" para obtê-lo.
    
    Se pretende publicar um novo ramo local que irá seguir
    o seu homólogo remoto, pode usar "git push -u" para configurar
    o respetivo ramo a montante, ao mesmo tempo que publica.

en: 
    If you wanted to make '%s' track '%s', do this:
pt: 
    Se quer que '%s' siga '%s', faça:

en: 
    It looks like you may be committing a cherry-pick.
    If this is not correct, please remove the file
    	%s
    and try again.
pt: 
    Parece que está a fazer commit de um cherry-pick.
    Se não é o caso, remova o ficheiro
            %s
    e tente outra vez.

en: 
    It looks like you may be committing a merge.
    If this is not correct, please remove the file
    	%s
    and try again.
pt: 
    Parece que está a fazer commit de um merge.
    Se não for o caso, remova o ficheiro
    	%s
    e tente de novo.

en: 
    To choose either option permanently, see push.default in 'git help config'.
pt: 
    Para escolher uma opção permanentemente, consulte push.default em 'git help config'.

en: 
    Write a message for tag:
      %s
    Lines starting with '%c' will be ignored.
pt: 
    Escreva a mensagem da tag:
      %s
    Linha começadas com '%c' serão ignoradas.

en: 
    Write a message for tag:
      %s
    Lines starting with '%c' will be kept; you may remove them yourself if you want to.
pt: 
    Escreva a mensagem da tag:
      %s
    Linhas começadas com '%c' serão mantidas; pode removê-las se o desejar.

en:     %-*s forces to %-*s (%s)
pt:     %-*s força em %-*s (%s)

en:     %-*s forces to %s
pt:     %-*s força em %s

en:     %-*s pushes to %-*s (%s)
pt:     %-*s publica em %-*s (%s)

en:     %-*s pushes to %s
pt:     %-*s publica em %s

en:     and with remote
pt:     e com o remoto

en:    (%s has become dangling)
pt:    (%s ficou suspenso)

en:    (%s will become dangling)
pt:    (%s ficará suspenso)

en:    and with remote
pt:    e com o remoto

en:    or: %s
pt:         ou: %s

en:   (Once your working directory is clean, run "git rebase --continue")
pt:   (Assim que o diretório de trabalho estiver limpo, execute "git rebase --continue")

en:   (all conflicts fixed: run "git cherry-pick --continue")
pt:   (todos os conflitos foram corrigidos: execute "git cherry-pick --continue")

en:   (all conflicts fixed: run "git rebase --continue")
pt:   (todos os conflitos foram corrigidos: execute "git rebase --continue")

en:   (all conflicts fixed: run "git revert --continue")
pt:   (todos os conflitos foram corrigidos: execute "git revert --continue")

en:   (commit or discard the untracked or modified content in submodules)
pt:   (faça commit ou descarte o conteúdo modificado ou não controlado nos submódulos)

en:   (fix conflicts and run "git cherry-pick --continue")
pt:   (corrija os conflitos e execute "git cherry-pick --continue")

en:   (fix conflicts and run "git commit")
pt:   (corrija os conflitos e execute "git commit")

en:   (fix conflicts and run "git revert --continue")
pt:   (corrija dos conflitos e execute "git revert --continue")

en:   (fix conflicts and then run "git am --continue")
pt:   (corrija os conflitos e execute "git am --continue")

en:   (fix conflicts and then run "git rebase --continue")
pt:   (corrija os conflitos e execute "git rebase --continue")

en:   (see more in file %s)
pt:   (veja mais no ficheiro %s)

en:   (unable to update local ref)
pt:   (não é possível atualizar a referência local)

en:   (use "git %s <file>..." to include in what will be committed)
pt:   (use "git %s <ficheiro>..." para incluir no próximo commit)

en:   (use "git add <file>..." to mark resolution)
pt:   (use "git add <ficheiro>..." para marcar como resolvido)

en:   (use "git add <file>..." to update what will be committed)
pt:   (use "git add <ficheiro>..." para atualizar o que será incluído no commit)

en:   (use "git add/rm <file>..." as appropriate to mark resolution)
pt:   (use "git add/rm <ficheiro>..." conforme apropriado para marcar como resolvido)

en:   (use "git add/rm <file>..." to update what will be committed)
pt:   (use "git add/rm <ficheiro>..." para atualizar o que será incluído no commit)

en:   (use "git am --abort" to restore the original branch)
pt:   (use "git am --abort" para restaurar o ramo original)

en:   (use "git am --skip" to skip this patch)
pt:   (use "git am --skip" para ignorar este patch)

en:   (use "git bisect reset" to get back to the original branch)
pt:   (use "git bisect reset" para voltar ao ramo original)

en:   (use "git branch --unset-upstream" to fixup)
pt:   (use "git branch --unset-upstream" para corrigir)

en:   (use "git checkout -- <file>..." to discard changes in working directory)
pt:   (use "git checkout -- <ficheiro>..." para descartar alterações no diretório de trabalho)

en:   (use "git cherry-pick --abort" to cancel the cherry-pick operation)
pt:   (use "git cherry-pick --abort" para cancelar a operação de cherry-pick)

en:   (use "git commit --amend" to amend the current commit)
pt:   (use "git commit --amend" para emendar o commit atual)

en:   (use "git commit" to conclude merge)
pt:   (use "git commit" para concluir o merge)

en:   (use "git pull" to merge the remote branch into yours)
pt:   (use "git pull" para incorporar o ramo remoto no seu)

en:   (use "git pull" to update your local branch)
pt:   (use "git pull" para atualizar o seu ramo local)

en:   (use "git push" to publish your local commits)
pt:   (use "git push" para publicar os commits locais)

en:   (use "git rebase --abort" to check out the original branch)
pt:   (use "git rebase --abort" para restaurar o ramo original)

en:   (use "git rebase --continue" once you are satisfied with your changes)
pt:   (use "git rebase --continue" assim que estiver satisfeito com as alterações)

en:   (use "git rebase --edit-todo" to view and edit)
pt:   (use "git rebase --edit-todo" para visualizar e editar)

en:   (use "git rebase --skip" to skip this patch)
pt:   (use "git rebase --skip" para ignorar este patch)

en:   (use "git reset %s <file>..." to unstage)
pt:   (use "git reset %s <ficheiro>..." para retirar do índice)

en:   (use "git revert --abort" to cancel the revert operation)
pt:   (use "git rever --abort" para cancelar a operação de reversão)

en:   (use "git rm --cached <file>..." to unstage)
pt:   (use "git rm --cached <ficheiro>..." para retirar do índice)

en:   (use "git rm <file>..." to mark resolution)
pt:   (use "git rm <ficheiro>..." para marcar como resolvido)

en:   Failed to parse dirstat cut-off percentage '%s'
pt:   Falha ao analisar percentagem limite de dirstat '%s'

en:   Fetch URL: %s
pt:   Obter    do URL: %s

en:   HEAD branch (remote HEAD is ambiguous, may be one of the following):
pt:   Ramo HEAD (o remoto HEAD é ambíguo, pode ser um dos seguintes):

en:   HEAD branch: %s
pt:   Ramo HEAD: %s

en:   Local branch configured for 'git pull': |   Local branches configured for 'git pull':
pt[0]:   Ramo local configurado para 'git pull':
pt[1]:   Ramos locais configurados para 'git pull':

en:   Local ref configured for 'git push'%s: |   Local refs configured for 'git push'%s:
pt[0]:   Referência local configurada para 'git push'%s:
pt[1]:   Referências locais configuradas para 'git push'%s:

en:   Local refs will be mirrored by 'git push'
pt:   Referências locais serão refletidas (mirror) por 'git push'

en:   Push  URL: %s
pt:   Publicar no URL: %s

en:   Remote branch:%s |   Remote branches:%s
pt[0]:   Ramo remoto:%s
pt[1]:   Ramos remotos:%s

en:   Unknown dirstat parameter '%s'
pt:   Parâmetro de dirstat desconhecido '%s'

en:   Warn: $display_name doesn't contain commit $sha1_dst
pt:   Warn: $display_name não contém o commit $sha1_dst

en:   Warn: $display_name doesn't contain commit $sha1_src
pt:   Aviso: $display_name não contém o commit $sha1_src

en:   Warn: $display_name doesn't contain commits $sha1_src and $sha1_dst
pt:   Warn: $display_name contém os commits $sha1_src e $sha1_dst

en:  %s has become dangling!
pt:  %s ficou suspenso!

en:  %s will become dangling!
pt:  %s ficará suspenso!

en:  (left unresolved)
pt:  (por resolver)

en:  (nothing to squash)
pt:  (não há nada para esmagar)

en:  (root-commit)
pt:  (commit-raiz)

en:  (status not queried)
pt:  (estado não consultado)

en:  (use -u option to show untracked files)
pt:  (use a opção -u para mostrar os ficheiros não controlados)

en:  * [pruned] %s
pt:  * [eliminado] %s

en:  * [would prune] %s
pt:  * [eliminaria] %s

en:  **** invalid ref ****
pt:  **** referências inválida ****

en:  ... and %d more.
pt:  ... e mais %d.

en:  merges with remote %s
pt:  realiza merge com %s do remoto

en:  new (next fetch will store in remotes/%s)
pt:  novo (os próxima objetos obtidos serão guardados em remotes/%s)

en:  shared
pt:  partilhado

en:  stale (use 'git remote prune' to remove)
pt:  obsoleto (use 'git remote prune' para remover)

en:  tracked
pt:  seguido

en: ! %-*s %-*s -> %s  (can't fetch in current branch)
pt: ! %-*s %-*s -> %s  (não é possível obter no ramo atual)

en: # This is Git's per-user configuration file.
    [user]
    # Please adapt and uncomment the following lines:
    #	name = %s
    #	email = %s
pt: # Este é o ficheiro de configuração do Git do utilizador.
    [user]
    # Adapte e retire os comentários das seguintes linhas:
    #	name = %s
    #	email = %s

en: $onto_name: there are more than one merge bases
pt: $onto_name: há mais do que uma base de merge

en: $onto_name: there is no merge base
pt: $onto_name: não há nenhuma base de merge

en: $reference is not a valid reference
pt: $reference não é uma referência válida

en: ${REV}: Could not drop stash entry
pt: ${REV}: Não foi possível descartar elemento do stash

en: %%(body) does not take arguments
pt: %%(body) não leva argumentos

en: %%(subject) does not take arguments
pt: %%(subject) não leva argumentos

en: %.*s is in index
pt: %.*s está no índice

en: %d line adds whitespace errors. | %d lines add whitespace errors.
pt[0]: %d linha adiciona erros de espaço em branco.
pt[1]: %d linhas adicionam erros de espaço em branco.

en: %lu day ago | %lu days ago
pt[0]: há %lu dia atrás
pt[1]: há %lu dias atrás

en: %lu hour ago | %lu hours ago
pt[0]: há %lu hora atrás
pt[1]: há %lu horas atrás

en: %lu minute ago | %lu minutes ago
pt[0]: há %lu minuto atrás
pt[1]: há %lu minutos atrás

en: %lu month ago | %lu months ago
pt[0]: há %lu mês atrás
pt[1]: há %lu meses atrás

en: %lu second ago | %lu seconds ago
pt[0]: há %lu segundo atrás
pt[1]: há %lu segundos atrás

en: %lu week ago | %lu weeks ago
pt[0]: há %lu semana atrás
pt[1]: há %lu semanas atrás

en: %lu year | %lu years
pt[0]: %lu ano
pt[1]: %lu anos

en: %lu year ago | %lu years ago
pt[0]: há %lu ano atrás
pt[1]: há %lu anos atrás

en: %s %s is not a commit!
pt: %s %s não é um commit!

en: %s (or --work-tree=<directory>) not allowed without specifying %s (or --git-dir=<directory>)
pt: %s (ou --work-tree=<diretório>) não é permitido sem especificar %s (ou --git-dir=<diretório>)

en: %s - not something we can merge
pt: %s - não é algo suscetível a merge

en: %s already exists
pt: %s já existe

en: %s did not send all necessary objects
pt: %s não enviou todos os objetos necessários

en: %s exists and is not a directory
pt: %s existe e não é um diretório

en: %s has multiple values
pt: %s tem múltiplos valores

en: %s has type %o, expected %o
pt: %s é do tipo %o, esperado %o

en: %s is a directory in %s adding as %s instead
pt: %s é um diretório em %s adicionando %s no seu lugar

en: %s is not a valid '%s' object
pt: %s não é um objeto '%s' válido

en: %s is okay
pt: %s está correto

en: %s reset is not allowed in a bare repository
pt: Não é permitido repor de modo %s num repositório nu

en: %s tracks both %s and %s
pt: %s segue %s e %s em simultâneo

en: %s usually tracks %s, not %s
pt: %s geralmente segue %s, não %s

en: %s%s Git repository in %s%s
pt: Repositório Git %s%s em %s%s

en: %s, %lu month ago | %s, %lu months ago
pt[0]: há %s e %lu mês
pt[1]: há %s e %lu meses

en: %s, source=%s, destination=%s
pt: %s, origem=%s, destino=%s

en: %s: %s cannot be used with %s
pt: %s: %s não pode ser usado com %s

en: %s: '%s' is outside repository
pt: %s: '%s' está fora do repositório

en: %s: 'literal' and 'glob' are incompatible
pt: %s: 'literal' e 'glob' são incompatíveis

en: %s: Unable to write new index file
pt: %s: Não foi possível escrever novo ficheiro de índice

en: %s: already exists in index
pt: %s: já existe no índice

en: %s: already exists in working directory
pt: %s: já existe no diretório de trabalho

en: %s: bad revision
pt: %s: revisão incorreta

en: %s: can't cherry-pick a %s
pt: %s: não é possível efetuar cherry-pick de %s

en: %s: cannot parse parent commit %s
pt: %s: não foi possível analisar o commit pai %s

en: %s: does not exist in index
pt: %s: não existe no índice

en: %s: does not match index
pt: %s: não tem correspondência no índice

en: %s: patch does not apply
pt: %s: patch não se aplica com sucesso

en: %s: pathspec magic not supported by this command: %s
pt: %s: mágica de especificador de caminho não suportada por este comando: %s

en: %s: wrong type
pt: %s: tipo errado

en: %sAuthor:    %.*s <%.*s>
pt: %sAutor:    %.*s <%.*s>

en: %sDate:      %s
pt: %sData:      %s

en: '$arg' does not appear to be a valid revision
pt: '$arg' não parecer ser uma revisão válida

en: '$args' is not a stash reference
pt: '$args' não é uma referência de stash

en: '$args' is not a stash-like commit
pt: '$args' não é um commit do tipo stash

en: '$invalid' is not a valid commit
pt: '$invalid' não é um commit válido

en: '$sm_path' already exists and is not a valid git repo
pt: '$sm_path' já existe e não é uma repositório git válido

en: '$sm_path' already exists in the index
pt: '$sm_path' já existe no índice

en: '$term' is not a valid term
pt: '$term' não é um termo válido

en: '%s' already exists
pt: '%s' já existe

en: '%s' appears to be a git command, but we were not
    able to execute it. Maybe git-%s is broken?
pt: '%s' parece ser um comando do git, mas não é possível
    executá-lo. Talvez git-%s esteja danificado?

en: '%s' cannot be used with %s
pt: '%s' não pode ser usado com %s

en: '%s' cannot be used with '%s'
pt: '%s' não pode ser usado com '%s'

en: '%s' cannot be used with switching branches
pt: '%s' não pode ser usado ao mudar de ramo

en: '%s' cannot be used with updating paths
pt: '%s' não pode ser usado com caminhos em atualização

en: '%s' does not look like a v2 bundle file
pt: '%s' não parece ser um ficheiro bundle v2

en: '%s' does not point to a commit
pt: '%s' não aponta para um commit

en: '%s' for '%s' is not a valid timestamp
pt: '%s' em '%s' não é um carimbo de data/hora válido

en: '%s' is already checked out at '%s'
pt: '%s' já extraído em '%s'

en: '%s' is not a commit
pt: '%s' não é um commit

en: '%s' is not a valid branch name.
pt: '%s' não é um nome válido para um ramo.

en: '%s' is not a valid remote name
pt: '%s' não é um nome de remoto válido

en: '%s' is not a valid tag name.
pt: '%s' não é um nome de tag válido.

en: '%s' is not a valid timestamp
pt: '%s' não é um carimbo de data/hora válido

en: '%s' was deleted by the applypatch-msg hook
pt: '%s' foi eliminado pelo hook applypatch-msg

en: '%s': cmd for supported man viewer.
    Please consider using 'man.<tool>.path' instead.
pt: '%s': comando de visualizador de manual suportado.
    Considere usar 'man.<tool>.path'.

en: '%s': not a regular file or symlink
pt: '%s': não é um ficheiro regular nem uma ligação simbólica

en: '%s': path for unsupported man viewer.
    Please consider using 'man.<tool>.cmd' instead.
pt: '%s': caminho para visualizador de manual não suportado.
    Considere usar 'man.<tool>.cmd'.

en: '%s': short read %s
pt: '%s': leitura truncada %s

en: '%s': unable to read %s
pt: '%s': não foi possível ler %s

en: '%s': unknown man viewer.
pt: '%s' visualizador de manual desconhecido.

en: 'git bisect $TERM_BAD' can take only one argument.
pt: 'git bisect $TERM_BAD' só leva um argumento.

en: 'git help -a' and 'git help -g' list available subcommands and some
    concept guides. See 'git help <command>' or 'git help <concept>'
    to read about a specific subcommand or concept.
pt: 'git help -a' e 'git help -g' listam os subcomandos disponíveis e alguns
    guias de conceitos. Consulte 'git help <comando>' ou 'git help <conceito>'
    para ler sobre um subcomando ou conceito específico.

en: (HEAD detached at %s)
pt: (HEAD destacada em %s)

en: (HEAD detached from %s)
pt: (HEAD destacada de %s)

en: (To restore them type "git stash apply")
pt: (Para os restaurar execute "git stash apply")

en: (bad commit)
pt: (commit incorreto)

en: (delete)
pt: (eliminado)

en: (for porcelains) forget saved unresolved conflicts
pt: (para porcelanas) esquecer conflitos guardados que não foram resolvidos

en: (internal use for git-rebase)
pt: (uso interno de git-rebase)

en: (matching)
pt: (correspondente)

en: (no URL)
pt: (nenhum URL)

en: (no branch)
pt: (nenhum ramo)

en: (no branch, bisect started on %s)
pt: (nenhum ramo, bissecção iniciada em %s)

en: (no branch, rebasing %s)
pt: (nenhum ramo, a efetuar rebase de %s)

en: (non-fast-forward)
pt: (sem avanço rápido)

en: (none)
pt: (nenhum)

en: (reading log message from standard input)
pt: (a ler mensagem de log da entrada padrão)

en: (synonym to --stat)
pt: (sinónimo de --stat)

en: (use 'rm -rf' if you really want to remove it including all of its history)
pt: (use 'rm -rf' se pretende mesmo removê-lo, incluindo todo o seu histórico)

en: * remote %s
pt: * remoto %s

en: ** warning: file %s becomes empty but is not deleted
pt: ** aviso: o ficheiro %s ficará vazio, mas não será eliminado

en: *** Commands ***
pt: *** Comandos ***

en: --3way outside a repository
pt: --3way fora de um repositório

en: --[no-]exclude-standard cannot be used for tracked contents.
pt: --[no-]exclude-standard não podem ser usados em conteúdos não controlados.

en: --add --delete doesn't make sense
pt: --add --delete não faz sentido

en: --all and --mirror are incompatible
pt: --all e --mirror são incompatíveis

en: --all and --tags are incompatible
pt: --all e --tags são incompatíveis

en: --all can't be combined with refspecs
pt: --all não pode ser combinado com especificadores de referências

en: --author '%s' is not 'Name <email>' and matches no existing author
pt: --author '%s' não é do tipo 'Nome <email>' e não corresponde a um autor existente

en: --bare and --origin %s options are incompatible.
pt: as opções --bare e --origin %s são incompatíveis.

en: --bare and --separate-git-dir are incompatible.
pt: --bare e --separate-git-dir são incompatíveis.

en: --cached or --untracked cannot be used with --no-index.
pt: --cached ou --untracked não podem ser usados com --no-index.

en: --cached outside a repository
pt: --cached fora de um repositório

en: --check does not make sense
pt: --check não faz sentido

en: --column and --verbose are incompatible
pt: --column e --verbose são incompatíveis

en: --column and -n are incompatible
pt: --column e -n são incompatíveis

en: --command must be the first argument
pt: --command deve ser o primeiro argumento

en: --contains option is only allowed with -l.
pt: a opção --contains só é permitida com -l.

en: --delete doesn't make sense without any refs
pt: --delete não faz sentido sem uma referência

en: --delete is incompatible with --all, --mirror and --tags
pt: --delete é incompatível com --all, --mirror e --tags

en: --delete only accepts plain target ref names
pt: --delete só aceita nomes simples como referências de destino

en: --depth and --unshallow cannot be used together
pt: --depth e --unshallow não podem ser usados juntos

en: --depth is ignored in local clones; use file:// instead.
pt: --depth é ignorado em clones locais; use file:// .

en: --dirty is incompatible with commit-ishes
pt: --dirty é incompatível com commits ou semelhantes

en: --first-parent is incompatible with --bisect
pt: --first-parent é incompatível com --bisect

en: --fix-thin cannot be used without --stdin
pt: --fix-thin não pode ser usado sem --stdin

en: --follow requires exactly one pathspec
pt: --follow requer exatamente um único especificador de caminho

en: --index outside a repository
pt: --index fora de um repositório

en: --local is ignored
pt: --local ignorado

en: --long and -z are incompatible
pt: --long e -z são incompatíveis

en: --long is incompatible with --abbrev=0
pt: --long é incompatível com --abbrev=0

en: --merged and --no-merged option are only allowed with -l
pt: as opções --merged e --no-merged só são permitidas com -l

en: --mirror and --tags are incompatible
pt: --mirror e --tags são incompatíveis

en: --mirror can't be combined with refspecs
pt: --mirror não pode ser combinado com especificadores de referências

en: --mirror is dangerous and deprecated; please
    	 use --mirror=fetch or --mirror=push instead
pt: --mirror é perigoso e obsoleto;
    	 use --mirror=fetch ou --mirror=push

en: --mixed with paths is deprecated; use 'git reset -- <paths>' instead.
pt: --mixed acompanhado com caminhos é obsoleto; use 'git reset -- <caminhos>'.

en: --name-only does not make sense
pt: --name-only não faz sentido

en: --name-status does not make sense
pt: --name-status não faz sentido

en: --no-index or --untracked cannot be used with revs.
pt: --no-index ou --untracked não podem ser usados em revisões.

en: --non-matching is only valid with --verbose
pt: --non-matching só é válido com --verbose

en: --open-files-in-pager only works on the worktree
pt: --open-files-in-pager só funciona na árvore de trabalho

en: --patch is incompatible with --{hard,mixed,soft}
pt: --patch é incompatível com --{hard,mixed,soft}

en: --points-at option is only allowed with -l.
pt: a opção --points-at só é permitida com -l.

en: --quiet is only valid with a single pathname
pt: --quiet só é válido com um único caminho

en: --reset-author can be used only with -C, -c or --amend.
pt: --reset-author só pode ser usado com -C, -c ou --amend.

en: --subject-prefix and -k are mutually exclusive.
pt: --subject-prefix e -k são mutuamente exclusivos.

en: --track needs a branch name
pt: --track requer um nome dum ramo

en: --unshallow on a complete repository does not make sense
pt: usar --unshallow num repositório completo não faz sentido

en: --verify with no packfile name given
pt: --verify sem nome do ficheiro de pacote indicado

en: -A and -u are mutually incompatible
pt: -A e -u são mutuamente incompatíveis

en: -N can only be used with --mixed
pt: -N só pode ser usado com --mixed

en: -a and -r options to 'git branch' do not make sense with a branch name
pt: as opções -a e -r de 'git branch' não fazem sentido com um nome de ramo

en: -b, -B and --orphan are mutually exclusive
pt: -b, -B e --orphan são mutuamente exclusivos

en: -b, -B, and --detach are mutually exclusive
pt: -b, -B e --detach são mutuamente exclusivos

en: -n and -k are mutually exclusive.
pt: -n e -k são mutuamente exclusivos.

en: -n option is only allowed with -l.
pt: a opção -n só é permitida com -l.

en: -x and -X cannot be used together
pt: -x e -X não pode ser usados juntos

en: -z only makes sense with --stdin
pt: -z só faz sentido com --stdin

en: 3-way merge if no file level merging required
pt: realizar merge com 3 pontos se o merge ao nível dos ficheiros não for necessário

en: 3-way merge in presence of adds and removes
pt: realizar merge com 3 ponto na presença de adições e remoções

en: 4 years, 11 months ago
pt: há 4 anos e 11 meses atrás

en: : perhaps a D/F conflict?
pt: : talvez um conflito D/F?

en: :strip= requires a positive integer argument
pt: :strip= requer um inteiro positivo como argumento

en: <mode>,<object>,<path>
pt: <modo>,<objeto>,<caminho>

en: <prefix>/
pt: <prefixo>/

en: <rev-opts> are documented in git-rev-list(1)
pt: <rev-opções> estão documentadas em git-rev-list(1)

en: <subdirectory>/
pt: <subdiretório>/

en: <type> can be one of: blob, tree, commit, tag
pt: <tipo> pode ser um de: blob, tree, commit, tag

en: ?? what are you talking about?
pt: ?? do que é que está a falar?

en: A Git glossary
pt: Um Glossário do Git

en: A branch named '%s' already exists.
pt: Já existe um ramo designado '%s'.

en: A git directory for '$sm_name' is found locally with remote(s):
pt: Um diretório git de '$sm_name' foi encontrado localmente com os remotos:

en: A notes merge into %s is already in-progress at %s
pt: Merge das notas em %s já está em curso em %s

en: A tutorial introduction to Git (for version 1.5.1 or newer)
pt: Uma introdução ao Git (versão 1.5.1 ou mais recente)

en: Aborting commit due to empty commit message.
pt: A abortar o commit uma vez que a mensagem de commit está vazia.

en: Aborting commit; you did not edit the message.
pt: A abortar o commit; não editou a mensagem.

en: Aborting notes merge resolution
pt: Abortar resoluções de merge das notas

en: Action
pt: Ação

en: Add file contents to the index
pt: Adicionar conteúdos de ficheiros ao índice

en: Adding %s
pt: A adicionar %s

en: Adding as %s instead
pt: A adicionar como %s, em alternativa.

en: Adding existing repo at '$sm_path' to the index
pt: A adicionar repositório existente em '$sm_path' ao índice

en: Adding merged %s
pt: A adicionar %s integrado

en: Additionally, your index contains uncommitted changes.
pt: Além disso, o índice contém alterações pendentes para commit.

en: All conflicts fixed but you are still merging.
pt: Todos os conflitos foram corrigidos mas o merge continua em curso.

en: Already on '%s'
pt: Já em '%s'

en: Already up-to-date!
pt: Já está atualizado!

en: Ambiguous object name: '%s'.
pt: Nome de objeto ambíguo: '%s'.

en: An overview of recommended workflows with Git
pt: Uma descrição geral dos fluxos de trabalho recomendados para o Git

en: Applied autostash.
pt: Autostash aplicado.

en: Applied patch %s cleanly.
pt: Patch %s aplicado com sucesso.

en: Apply refspec to exported refs
pt: Aplicar o especificador de referência a referências exportadas

en: Apply? [y]es/[n]o/[e]dit/[v]iew patch/[a]ccept all:
pt: Aplicar? [y]sim/[n]ão/[e]ditar/[v]er patch/[a]ceitar todos:

en: Applying autostash resulted in conflicts.
    Your changes are safe in the stash.
    You can run "git stash pop" or "git stash drop" at any time.
pt: Surgiram conflitos ao aplicar autostash.
    As suas alterações estão guardadas no stash.
    Pode executar "git stash pop" ou "git stash drop" oportunamente.

en: Applying patch %%s with %d reject... | Applying patch %%s with %d rejects...
pt[0]: A aplicar patch %%s com %d rejeição...
pt[1]: A aplicar patch %%s com %d rejeições...

en: Applying: %.*s
pt: A aplicar: %.*s

en: Are you sure [Y/n]?
pt: Tem a certeza [Y/n]?

en: Auto packing the repository for optimum performance.
pt: A autocompactar o repositório para obter um melhor desempenho.

en: Auto packing the repository in background for optimum performance.
pt: A autocompactar o repositório em segundo plano para obter um melhor desempenho.

en: Auto-merging %s
pt: Merge automático de %s

en: Automatic merge failed; fix conflicts and then commit the result.
pt: Falha ao realizar merge automático; corrija os conflitos e faça commit do resultado.

en: Automatic merge went well; stopped before committing as requested
pt: O merge automático foi bem sucedido; interrompido antes de realizar commit como pretendido

en: Available custom strategies are:
pt: Estratégias personalizadas disponíveis:

en: Available strategies are:
pt: Estratégias disponíveis:

en: Bad %s value: '%s'
pt: Valor incorreto de %s: '%s'

en: Bad HEAD - I need a HEAD
pt: HEAD incorreta - é necessário uma HEAD

en: Bad HEAD - strange symbolic ref
pt: HEAD incorreta - referência simbólica desconhecida

en: Bad bisect_write argument: $state
pt: Argumento de bisect_write incorreto: $state

en: Bad branch.%s.mergeoptions string: %s
pt: Valor de branch.%s.mergeoptions incorreto: %s

en: Bad notes.rewriteMode value: '%s'
pt: Valor de notes.rewriteMode incorreto: '%s'

en: Bad rev input: $arg
pt: Revisão incorreta na entrada: $arg

en: Bad rev input: $rev
pt: Revisão incorreta na entrada: $rev

en: Blaming lines
pt: Linhas de culpa

en: Branch %s set up to track local branch %s by rebasing.
pt: Ramo %s configurado para seguir o ramo local %s por rebase.

en: Branch %s set up to track local branch %s.
pt: Ramo %s configurado para seguir o ramo local %s.

en: Branch %s set up to track local ref %s by rebasing.
pt: Ramo %s configurado para seguir a referência local %s por rebase.

en: Branch %s set up to track local ref %s.
pt: Ramo %s configurado para seguir a referência local %s.

en: Branch %s set up to track remote branch %s from %s by rebasing.
pt: Ramo %s configurado para seguir o ramo remoto %s de %s por rebase.

en: Branch %s set up to track remote branch %s from %s.
pt: Ramo %s configurado para seguir o ramo remoto %s de %s.

en: Branch %s set up to track remote ref %s by rebasing.
pt: Ramo %s configurado para seguir a referência remota %s por rebase.

en: Branch %s set up to track remote ref %s.
pt: Ramo %s configurado para seguir a referência remota %s.

en: Branch '%s' has no upstream information
pt: O ramo '%s' não tem informação sobre o ramo a montante

en: Branch is renamed, but update of config-file failed
pt: O ramo mudou de nome, mas a atualização do ficheiro de configuração falhou

en: Branch rename failed
pt: Falha ao mudar o nome do ramo

en: Branch renamed to %s, but HEAD is not updated!
pt: O nome do ramo mudou para %s, mas a HEAD não está atualizada!

en: Bye.
pt: Adeus.

en: CONFLICT (%s): Merge conflict in %s
pt: CONFLITO (%s): conflito de merge em %s

en: CONFLICT (%s): There is a directory with name %s in %s. Adding %s as %s
pt: CONFLITO (%s): Há um diretório designado %s em %s. A adicionar %s como %s

en: CONFLICT (%s/delete): %s deleted in %s and %s in %s. Version %s of %s left in tree at %s.
pt: CONFLITO (%s/eliminar): %s eliminado em %s e %s em %s. Versão de %s de %s deixada na árvore em %s.

en: CONFLICT (%s/delete): %s deleted in %s and %s in %s. Version %s of %s left in tree.
pt: CONFLITO (%s/eliminar): %s eliminado em %s e %s em %s. Versão de %s de %s deixada na árvore.

en: CONFLICT (rename/add): Rename %s->%s in %s. %s added in %s
pt: CONFLITO (mudar nome/adicionar): Mudar o nome %s->%s em %s. %s adicionado em %s

en: CONFLICT (rename/rename): Rename "%s"->"%s" in branch "%s" rename "%s"->"%s" in "%s"%s
pt: CONFLITO (mudar nome/mudar nome): Mudar o nome "%s"->"%s" no ramo "%s" mudar o nome "%s"->"%s" em "%s"%s

en: CONFLICT (rename/rename): Rename %s->%s in %s. Rename %s->%s in %s
pt: CONFLITO (mudar nome/mudar nome): Mudar de nome %s->%s em %s. Mudar o nome %s->%s em %s

en: Can merge only exactly one commit into empty head
pt: Só é possível realizar merge de exatamente um commit numa cabeça vazia

en: Can not do reflog for '%s': %s
pt: Não é possível efetuar reflog de '%s': %s

en: Can't cherry-pick into empty head
pt: Não é possível efetuar cherry-pick numa cabeça vazia

en: Can't revert as initial commit
pt: Não é possível reverter como commit inicial

en: Cannot %s during a %s
pt: Não foi possível efetuar %s durante %s

en: Cannot access work tree '%s'
pt: Não é possível aceder à árvore de trabalho '%s'

en: Cannot add notes. Found existing notes for object %s. Use '-f' to overwrite existing notes
pt: Não é possível adicionar notas. Notas do objeto %s encontradas. Use '-f' para substituí-las.

en: Cannot apply a stash in the middle of a merge
pt: Não é possível aplicar um stash durante um merge

en: Cannot autostash
pt: Não é possível efetuar autostash

en: Cannot change unmerged .gitmodules, resolve merge conflicts first
pt: Não é possível alterar .gitmodules não integrado, resolva os conflitos do merge primeiro

en: Cannot come back to cwd
pt: Não é possível voltar ao diretório de trabalho atual

en: Cannot commit uninitialized/unreferenced notes tree
pt: Não é possível fazer commit de árvore de notas não inicializada ou não referenciada

en: Cannot copy notes. Found existing notes for object %s. Use '-f' to overwrite existing notes
pt: Não é possível copiar notas. Notas do objeto %s encontradas. Use '-f' para substituí-las.

en: Cannot delete the branch '%s' which you are currently on.
pt: Não é possível eliminar o ramo '%s' no qual se encontra neste momento.

en: Cannot determine remote HEAD
pt: Não é possível determinar o remoto HEAD

en: Cannot do %s reset with paths.
pt: Não é possível repor de modo %s com caminhos.

en: Cannot do a %s reset in the middle of a merge.
pt: Não é possível repor de modo %s durante um merge.

en: Cannot fast-forward your working tree.
    After making sure that you saved anything precious from
    $ git diff %s
    output, run
    $ git reset --hard
    to recover.
pt: Não é possível avançar rapidamente a árvore de trabalho.
    Depois de guardar todas as alterações importantes indicadas por
    $ git diff %s
    execute
    $ git reset --hard
    para recuperar.

en: Cannot fetch both %s and %s to %s
pt: Não é possível obter %s e %s ao mesmo tempo para %s

en: Cannot force update the current branch.
pt: Não é possível forçar a atualização do ramo atual.

en: Cannot get commit message for %s
pt: Não é possível obter a mensagem de commit de %s

en: Cannot give description to detached HEAD
pt: Não é possível atribuir descrição a HEAD destacada

en: Cannot initialize stash
pt: Não é possível inicializar o stash

en: Cannot merge multiple branches into empty head.
pt: Não é possível efetuar merge de múltiplos ramos numa cabeça vazia.

en: Cannot open existing pack file '%s'
pt: Não é possível abrir o ficheiro de pacote '%s' existente

en: Cannot open existing pack idx file for '%s'
pt: Não é possível abrir o ficheiro de índice do pacote existente de '%s'

en: Cannot open patch file %s
pt: Não é possível abrir o ficheiro de patch %s

en: Cannot overwrite
pt: Não é possível substituir

en: Cannot prepare timestamp regexp %s
pt: Não é possível preparar a regexp de carimbo de data/hora %s

en: Cannot pull with rebase: You have unstaged changes.
pt: Não é possível efetuar pull com rebase: tem alterações não preparadas.

en: Cannot pull with rebase: Your index contains uncommitted changes.
pt: Não é possível efetuar pull com rebase: o índice contém alterações pendentes para commit.

en: Cannot read HEAD
pt: Não é possível ler HEAD

en: Cannot read index
pt: Não é possível ler o índice

en: Cannot read note data from non-blob object '%s'.
pt: Não é possível ler os dados da nota de um objeto não-blob '%s'.

en: Cannot rebase onto multiple branches.
pt: Não é possível efetuar rebase sobre múltiplos ramos.

en: Cannot record working tree state
pt: Não é possível gravar o estado da árvore de trabalho

en: Cannot remove temporary index (can't happen)
pt: Não é possível remover o índice temporário (não pode acontecer)

en: Cannot remove worktree changes
pt: Não é possível remover as alterações da árvore de trabalho

en: Cannot save the current index state
pt: Não é possível guardar o estado atual do índice

en: Cannot save the current status
pt: Não é possível guardar o estado atual

en: Cannot save the current worktree state
pt: Não é possível guardar o estado atual da árvore de trabalho

en: Cannot setup tracking information; starting point '%s' is not a branch.
pt: Não é possível configurar ramo a seguir; o ponto inicial '%s' não é um ramo.

en: Cannot store $stash_sha1
pt: Não é possível guardar $stash_sha1

en: Cannot switch branch to a non-commit '%s'
pt: Não é possível mudar de ramo para '%s', visto que não é um commit

en: Cannot unstage modified files
pt: Não é possível retirar os ficheiros modificado do índice

en: Cannot update $ref_stash with $w_commit
pt: Não é possível atualizar $ref_stash com $w_commit

en: Cannot update paths and switch to branch '%s' at the same time.
pt: Não é possível atualizar os caminhos e mudar para o ramo '%s' ao mesmo tempo.

en: Cannot update paths and switch to branch '%s' at the same time.
    Did you intend to checkout '%s' which can not be resolved as commit?
pt: Não é possível atualizar os caminho e mudar para o ramo '%s' ao mesmo tempo.
    Pretendia extrair '%s' podendo ser resolvido num commit?

en: Changes from $mb to $onto:
pt: Alterações de $mb para $onto:

en: Changes not staged for commit:
pt: Alterações não preparadas para commit:

en: Changes to be committed:
pt: Alterações incluídas no próximo commit:

en: Checking connectivity
pt: A verificar conectividade

en: Checking connectivity...
pt: A verificar a conectividade...

en: Checking object directories
pt: A verificar diretórios de objetos

en: Checking objects
pt: A verificar objetos

en: Checking out '$start_head' failed. Try 'git bisect reset <valid-branch>'.
pt: Falha ao extrair '$start_head'. Tente 'git bisect reset <ramo-válido>'.

en: Checking out files
pt: A extrair ficheiros

en: Checking patch %s...
pt: A verificar o patch %s...

en: Checking rename of '%s' to '%s'
pt: A verificar a mudança de nome de '%s' para '%s'

en: Cleared directory '$displaypath'
pt: Diretório '$displaypath' limpo

en: Clever... amending the last one with dirty index.
pt: Inteligente... a emendar o último commit com o índice sujo.

en: Clone a repository into a new directory
pt: Clonar um repositório num novo diretório

en: Clone succeeded, but checkout failed.
    You can inspect what was checked out with 'git status'
    and retry the checkout with 'git checkout -f HEAD'
pt: Clonado com sucesso, mas a extração falhou.
    Pode inspecionar o que foi extraído com 'git status'
    e repetir a extração com 'git checkout -f HEAD'

en: Cloning into '%s'...
pt: A clonar em '%s'...

en: Cloning into bare repository '%s'...
pt: A clonar no repositório nu '%s'...

en: Commit %s does not have a GPG signature.
pt: O commit %s não tem uma assinatura GPG.

en: Commit %s does not have parent %d
pt: O commit %s não tem o pai %d

en: Commit %s has a bad GPG signature allegedly by %s.
pt: A assinatura GPG do commit %s, alegadamente assinada por %s, está incorreta.

en: Commit %s has a good GPG signature by %s
pt: A assinatura GPG do commit %s por %s está correta

en: Commit %s has an untrusted GPG signature, allegedly by %s.
pt: A assinatura GPG do commit %s, alegadamente assinada por %s, não é de confiança.

en: Commit %s is a merge but no -m option was given.
pt: O commit %s é um merge mas nenhuma opção -m fornecida.

en: Commit Body is:
pt: Corpo do commit:

en: Commit contents options
pt: Opções de conteúdo do commit

en: Commit message options
pt: Opções de mensagem de commit

en: Commit your changes or stash them to proceed.
pt: Faça commit ou stash das suas alterações para continuar.

en: Committing unmerged notes
pt: Efetuar commit de notas não integradas

en: Compressing objects
pt: A comprimir objetos

en: Config file location
pt: Localização do ficheiro de configuração

en: Conflicts in index. Try without --index.
pt: Conflitos no índice. Tente sem --index.

en: Context reduced to (%ld/%ld) to apply fragment at %d
pt: Contexto reduzido para (%ld/%ld) para aplicar o fragmento em %d

en: Corrupt MERGE_HEAD file (%s)
pt: Ficheiro MERGE_HEAD corrompido (%s)

en: Could not apply '%s'
pt: Não foi possível aplicar '%s'

en: Could not check out original HEAD '$branch'.
    Try 'git bisect reset <commit>'.
pt: Não foi possível extrair a HEAD original de '$branch'.
    Tente 'git bisect reset <commit>'.

en: Could not create directory '%s'
pt: Não foi possível criar o diretório '%s'

en: Could not create empty submodule directory '$displaypath'
pt: Não foi possível criar o diretório vazio do submódulo '$displaypath'

en: Could not create sequencer directory %s
pt: Não foi possível criar o diretório do sequenciador %s

en: Could not delete %s
pt: Não foi possível eliminar %s

en: Could not fetch %s
pt: Não foi possível obter de %s

en: Could not find a tracked remote branch, please specify <upstream> manually.
pt: O ramo remoto seguido não foi encontrado, especifique <ramo-a-montante> manualmente.

en: Could not find merge strategy '%s'.
pt: Estratégia de merge '%s' não encontrada.

en: Could not find remote branch %s to clone.
pt: Ramo remoto %s não encontrado para clonar.

en: Could not find section in .gitmodules where path=%s
pt: Secção de .gitmodules cujo path=%s não encontrada

en: Could not format %s.
pt: Não foi possível formatar %s.

en: Could not get fetch map for refspec %s
pt: Não foi possível obter o mapa de fetch do especificador de referência %s

en: Could not make %s writable by group
pt: Não foi possível dar permissão de escrita ao grupo a %s

en: Could not move back to $head_name
pt: Não foi possível voltar para $head_name

en: Could not open %s
pt: Não foi possível abrir %s

en: Could not open '%s' for writing
pt: Não foi possível abrir '%s' para escrita

en: Could not open '%s' for writing.
pt: Não foi possível abrir '%s' para escrita.

en: Could not parse commit %s
pt: Não foi possível analisar o commit %s

en: Could not parse line %d.
pt: Não foi possível analisar a linha %d.

en: Could not parse object '%s'
pt: Não foi possível analisar o objeto '%s'

en: Could not parse object '%s'.
pt: Não foi possível analisar o objeto '%s'.

en: Could not parse parent commit %s
pt: Não foi possível analisar o commit pai %s

en: Could not read %s.
pt: Não foi possível ler %s.

en: Could not read from '%s'
pt: Não foi possível ler '%s'

en: Could not read object %s
pt: Não foi possível ler o objeto %s

en: Could not read ref %s
pt: Não foi possível ler a referência %s

en: Could not read the index
pt: Não foi possível ler o índice

en: Could not remove .gitmodules entry for %s
pt: Não foi possível remover o elemento %s de .gitmodules

en: Could not remove config section '%s'
pt: Não foi possível remover a secção de configuração '%s'

en: Could not remove submodule work tree '$displaypath'
pt: Não foi possível remover a árvore de trabalho do submódulo em '$displaypath'

en: Could not rename config section '%s' to '%s'
pt: Não foi possível mudar o nome da secção de configuração de '%s' para '%s'

en: Could not reset index file to revision '%s'.
pt: Não foi possível repor o ficheiro índice para a revisão '%s'.

en: Could not resolve HEAD commit
pt: Não foi possível resolver o commit HEAD

en: Could not run 'git rev-list'
pt: Não foi possível executar 'git rev-list'

en: Could not save index tree
pt: Não foi possível guardar árvore do índice

en: Could not set '%s' to '%s'
pt: Não foi possível definir '%s' como '%s'

en: Could not setup %s
pt: Não foi possível configurar %s

en: Could not setup master '%s'
pt: Não foi possível configuração o ramo mestre '%s'

en: Could not spawn pack-objects
pt: Não foi possível lançar pack-objects

en: Could not stat '%s'
pt: Não foi possível obter stat de '%s'

en: Could not update .gitmodules entry %s
pt: Não foi possível atualizar o elemento %s de .gitmodules

en: Could not write new index file.
pt: Não foi possível escrever novo ficheiro de índice.

en: Could not write patch
pt: Não foi possível escrever patch

en: Could not write to %s
pt: Não foi possível escrever em %s

en: Could not write to '%s'
pt: Não foi possível escrever em '%s'

en: Couldn't find remote ref HEAD
pt: Referência remota HEAD não encontrada

en: Couldn't look up commit object for '%s'
pt: Não foi possível pesquisar pelo objeto commit de '%s'

en: Couldn't look up commit object for HEAD
pt: Não foi possível pesquisar pelo objeto commit de HEAD

en: Counting objects
pt: A contar objetos

en: Cover letter needs email format
pt: A carta de apresentação precisa de um formato de e-mail

en: Create an empty Git repository or reinitialize an existing one
pt: Criar um repositório Git vazio ou reinicializar um já existente

en: Create, list, delete or verify a tag object signed with GPG
pt: Criar, listar, eliminar ou verificar um objeto tag assinado com GPG

en: Created autostash: $stash_abbrev
pt: Autostash criado: $stash_abbrev

en: Current branch $branch_name is up to date, rebase forced.
pt: O ramo atual $branch_name está atualizado, rebase forçado.

en: Current branch $branch_name is up to date.
pt: O ramo atual $branch_name está atualizado.

en: Defining attributes per path
pt: Definir atributos por caminho

en: Defining submodule properties
pt: Definir propriedades de submódulos

en: Deleted branch %s (was %s).
pt: Ramo %s eliminado (era %s).

en: Deleted remote-tracking branch %s (was %s).
pt: Ramo remoto seguido %s eliminado (era %s).

en: Deleted tag '%s' (was %s)
pt: Tag '%s' eliminada (era %s)

en: Did you hand edit your patch?
    It does not apply to blobs recorded in its index.
pt: Editou o patch manualmente?
    Não é possível aplicá-lo aos blobs registados no índice.

en: Dirty index: cannot apply patches (dirty: %s)
pt: Índice modificado: não é possível aplicar patches (modificado: %s)

en: Do not touch the line above.
    Everything below will be removed.
pt: Não altere a linha acima.
    Tudo o que estiver abaixo será removido.

en: Do not treat root commits as boundaries (Default: off)
pt: Não tratar os commits raiz como limites (Predefinição: desativado)

en: Do you want me to do it for you [Y/n]?
pt: Quer que o Git o faça por si [Y/n]?

en: Does not point to a valid commit: $onto_name
pt: Não aponta para um commit válido: $onto_name

en: Don't know how to clone %s
pt: Não sei como clonar %s

en: Don't know how to fetch from %s
pt: Não sei como obter de %s

en: Download objects and refs from another repository
pt: Transferir objetos e referências doutro repositório

en: Dropped ${REV} ($s)
pt: A descartar ${REV} ($s)

en: Dump marks to this file
pt: Capturar marcas neste ficheiro

en: Empty commit message.
pt: Mensagem de commit vazia.

en: Empty patch. Aborted.
pt: Patch vazio. Abortado.

en: Entering '$prefix$displaypath'
pt: A entrar em '$prefix$displaypath'

en: Error building trees
pt: Erro ao construir árvores

en: Error deleting branch '%s'
pt: Erro a eliminar ramo '%s'

en: Error deleting remote-tracking branch '%s'
pt: Erro a eliminar o ramo remoto seguido '%s'

en: Error in object
pt: Erro no objeto

en: Everyday Git With 20 Commands Or So
pt: Diário Git com mais ou menos 20 Comandos

en: Execution of '$command $sha1' failed in submodule path '$prefix$sm_path'
pt: Falha ao executar '$command $sha1' no submódulo em '$prefix$sm_path'

en: Exiting because of unfinished merge.
pt: A terminar por causa de merge incompleto.

en: Explicit paths specified without -i or -o; assuming --only paths...
pt: Caminhos explícitos especificados sem -i ou -o; assumindo --only...

en: Failed to add submodule '$sm_path'
pt: Falha ao adicionar o submódulo '$sm_path'

en: Failed to copy notes from '%s' to '%s'
pt: Falha ao copiar notas de '%s' para '%s'

en: Failed to create output files
pt: Falha ao criar os ficheiros de saída

en: Failed to execute internal merge
pt: Falha ao executar merge interno

en: Failed to find tree of %s.
pt: Falha ao procurar árvore de %s.

en: Failed to find tree of HEAD.
pt: Falha ao procurar árvore de HEAD.

en: Failed to merge in the changes.
pt: Falha ao efetuar merge das alterações.

en: Failed to parse --dirstat/-X option parameter:
    %s
pt: Falha ao analisar parâmetro da opção --dirstat/-X:
    %s

en: Failed to parse --submodule option parameter: '%s'
pt: Falha ao analisar parâmetro da opção --submodule: '%s'

en: Failed to parse emacsclient version.
pt: Falha ao analisar a versão do emacsclient.

en: Failed to read object '%s'.
pt: Falha ao ler o objeto '%s'.

en: Failed to recurse into submodule path '$displaypath'
pt: Falha ao percorrer o submódulo em '$displaypath'

en: Failed to recurse into submodule path '$sm_path'
pt: Falha ao percorrer recursivamente o submódulo em '$sm_path'

en: Failed to register submodule '$sm_path'
pt: Falha ao registar o submódulo '$sm_path'

en: Failed to register update mode for submodule path '$displaypath'
pt: Falha ao registar o modo de atualização do submódulo em '$displaypath'

en: Failed to register url for submodule path '$displaypath'
pt: Falha ao registar o URL do submódulo '$displaypath'

en: Failed to resolve '%s' as a valid ref.
pt: Falha ao resolver '%s' numa referência válida.

en: Failed to resolve '%s' as a valid revision.
pt: Falha ao resolver '%s' como referência válida.

en: Failed to resolve '%s' as a valid tree.
pt: Falha ao resolver '%s' como árvore válida.

en: Failed to resolve HEAD as a valid ref.
pt: Falha ao resolver HEAD numa referência válida.

en: Failed to split patches.
pt: Falha ao dividir patches.

en: Failed to start emacsclient.
pt: Falha ao iniciar emacsclient.

en: Failed to update main cache tree
pt: Falha ao atualizar a árvore de cache principal

en: Fake a tagger when tags lack one
pt: Inventar um autor de tag para tags que não tenham um

en: Falling back to patching base and 3-way merge...
pt: A recorrer a uma de base para aplicação de patches e merge com 3 pontos...

en: Fast-forwarded $branch_name to $onto_name.
pt: $branch_name avançado rapidamente para $onto_name.

en: Fatal merge failure, shouldn't happen.
pt: Falha de merge fatal, não devia acontecer.

en: Fetch from and integrate with another repository or a local branch
pt: Obter e integrar com outro repositório ou outro ramo local

en: Fetching %s
pt: A obter de %s

en: Fetching a group and specifying refspecs does not make sense
pt: Não faz sentido obter um grupo e especificar uma referência

en: Final output: %d %s
pt: Resultado final: %d %s

en: Find line copies within and across files
pt: Localizar linhas copiadas dentro e entre ficheiros

en: Find line movements within and across files
pt: Localizar linhas movidas dentro e entre ficheiros

en: Finishing SQUASH_MSG
pt: A concluir SQUASH_MSG

en: First, rewinding head to replay your work on top of it...
pt: Primeiro, a recuar a cabeça para replicar as suas alterações no topo desta...

en: Fix them up in the work tree, and then use 'git add/rm <file>'
    as appropriate to mark resolution and make a commit.
pt: Corrija-os na árvore de trabalho e use 'git add/rm <ficheiro>'
    conforme apropriado para marcá-los como resolvidos e faça commit.

en: Force progress reporting
pt: Forçar informação de progresso

en: Found errors in 'diff.dirstat' config variable:
    %s
pt: Erros encontrados na variável de configuração 'diff.dirstat':
    %s

en: From %.*s
pt: De %.*s

en: GIT_INDEX_VERSION set, but the value is invalid.
    Using version %i
pt: GIT_INDEX_VERSION definido, mas com valor inválido.
    A usar a versão %i

en: GPG sign commit
pt: assinar o commit com GPG

en: GPG sign the push
pt: assinar publicação com GPG

en: GPG-sign commits
pt: assinar os commits com GPG

en: General options
pt: Opções gerais

en: Generally this means that you provided a wildcard refspec which had no
    matches on the remote end.
pt: Geralmente, significa que forneceu um especificador de referência
    com um carácter universal (wildcard) que não corresponde a nenhum remoto.

en: Generic options
pt: Opções genéricas

en: Git normally never creates a ref that ends with 40 hex characters
    because it will be ignored when you just specify 40-hex. These refs
    may be created by mistake. For example,
    
      git checkout -b $br $(git rev-parse ...)
    
    where "$br" is somehow empty and a 40-hex ref is created. Please
    examine these refs and maybe delete them. Turn this message off by
    running "git config advice.objectNameWarning false"
pt: Normalmente o Git nunca cria referências que terminem em 40 caracteres hexadecimais,
    pois uma referência destas seria ignorada se indicasse só 40 caracteres hexadecimais.
    Estas referências podem ser criadas por engano. Como no exemplo,
    
      git checkout -b $br $(git rev-parse ...)
    
    onde "$br" está vazio e é criada uma referência de 40 caracteres hexadecimais.
    Analise estas referências e elimine-as se desejar. Desative esta
    mensagem executando "git config advice.objectNameWarning false"

en: HEAD (no branch)
pt: HEAD (nenhum ramo)

en: HEAD detached at
pt: HEAD destacada em

en: HEAD detached from
pt: HEAD destacada de

en: HEAD does not point to a branch
pt: HEAD não aponta para um ramo

en: HEAD is now at
pt: HEAD está agora em

en: HEAD is now at %s
pt: HEAD está agora em %s

en: HEAD not found below refs/heads!
pt: HEAD não encontrada em refs/heads!

en: Huh (%s)?
pt: O quê (%s)?

en: Hunk #%d applied cleanly.
pt: Excerto nº%d aplicado com sucesso.

en: Hunk #%d succeeded at %d (offset %d line). | Hunk #%d succeeded at %d (offset %d lines).
pt[0]: Excerto nº%d bem sucedido na linha %d (%d linha deslocada)
pt[1]: Excerto nº%d bem sucedido na linha %d (%d linhas deslocadas)

en: If you prefer to skip this patch, run "%s --skip" instead.
pt: Se preferir ignorar este patch, execute "%s --skip".

en: If you want to keep it by creating a new branch, this may be a good time
    to do so with:
    
     git branch <new-branch-name> %s
    
     | If you want to keep them by creating a new branch, this may be a good time
    to do so with:
    
     git branch <new-branch-name> %s
pt[0]: Se deseja mantê-lo, criando um novo ramo, agora seria uma boa altura
    para fazê-lo com:
    
     git branch <nome-do-novo-ramo> %s
pt[1]: Se deseja mantê-los, criando um novo ramo, agora seria uma boa altura
    para fazê-lo com:
    
     git branch <nome-do-novo-ramo> %s

en: If you want to reuse this local git directory instead of cloning again from
pt: Se deseja reutilizar este diretório git local em vez de clonar de novo de

en: If you wish to set tracking information for this branch you can do so with:
    
        git branch --set-upstream-to=%s/<branch> %s
pt: Se deseja definir um ramo para este ramo seguir, pode fazê-lo com:
    
        git branch --set-upstream-to=%s/<ramo> %s

en: If you wish to skip this commit, use:
    
        git reset
    
    Then "git cherry-pick --continue" will resume cherry-picking
    the remaining commits.
pt: Se deseja ignorar este commit, use:
    
        git reset
    
    Depois "git cherry-pick --continue" irá retomar o cherry-pick
    dos restantes commits.

en: Ignore whitespace differences
pt: Ignorar as diferenças de espaço em branco

en: Ignored files
pt: Ficheiros ignorados

en: Import marks from this file
pt: Importar marcas deste ficheiro

en: Index was not unstashed.
pt: O índice não foi reposto.

en: Indexing objects
pt: A indexar objetos

en: Initial commit
pt: Commit inicial

en: Initial commit on
pt: Commit inicial em

en: Initialized empty
pt: vazio inicializado

en: Input ignore patterns>>
pt: Introduza padrões a ignorar>>

en: Internal error
pt: Erro interno

en: Invalid %s: '%s'
pt: Inválido %s: '%s'

en: Invalid branch name: '%s'
pt: Nome de ramo inválido: '%s'

en: Invalid cleanup mode %s
pt: Modo de limpeza inválido %s

en: Invalid command: you're currently in a $TERM_BAD/$TERM_GOOD bisect.
pt: Comando inválido: bissecção em curso usando os termo $TERM_BAD/$TERM_GOOD.

en: Invalid key: %s
pt: Chave inválida: %s

en: Invalid old URL pattern: %s
pt: Padrão de URL antigo inválido: %s

en: Invalid pathspec magic '%.*s' in '%s'
pt: Mágica do especificador de caminho '%.*s' inválida em '%s'

en: Invalid untracked files mode '%s'
pt: Modo inválido de ficheiros não controlados '%s'

en: Invalid value for %s: %s
pt: Valor inválido de %s: %s

en: Invalid value for --patch-format: %s
pt: Valor inválido de --patch-format: %s

en: Invalid value for pull.ff: %s
pt: Valor inválido de pull.ff: %s

en: It looks like git-am is in progress. Cannot rebase.
pt: Parece que o git-am está em curso. Não é possível efetuar rebase.

en: It seems that there is already a $state_dir_base directory, and
    I wonder if you are in the middle of another rebase.  If that is the
    case, please try
    	$cmd_live_rebase
    If that is not the case, please
    	$cmd_clear_stale_rebase
    and run me again.  I am stopping in case you still have something
    valuable there.
pt: Parece que já existe um diretório $state_dir_base e
    é possível que outro processo de rebase já esteja em curso.
    Se for o caso, tente
    	$cmd_live_rebase
    Se não for o caso,
    	$cmd_clear_stale_rebase
    e execute o comando de novo. A execução foi interrompida no caso de
    ainda ter algo importante nesse sítio.

en: It took %.2f seconds to enumerate untracked files. 'status -uno'
    may speed it up, but you have to be careful not to forget to add
    new files yourself (see 'git help status').
pt: A enumeração dos ficheiros não controlados demorou %.2f segundos
    a concluir. 'status -uno' pode acelerar o processo, mas deve ter
    cuidado de não se esquecer de adicionar novos ficheiros
    (consulte 'git help status').

en: Join two or more development histories together
pt: Juntar duas ou mais histórias de desenvolvimento numa só

en: Last command done (%d command done): | Last commands done (%d commands done):
pt[0]: Último comando concluído (%d comando concluído):
pt[1]: Últimos comandos concluídos (%d comandos concluídos):

en: Linewrap output
pt: ajustar linhas

en: List, create, or delete branches
pt: Listar, criar ou eliminar ramos

en: Mainline was specified but commit %s is not a merge.
pt: Linha principal especificada mas o commit %s não é um merge.

en: Malformed input line: '%s'.
pt: Linha de entrada malformada: '%s'.

en: Malformed options sheet: %s
pt: Folha de opções malformada: %s

en: Maximum width
pt: Largura máxima

en: Maybe you wanted to say 'git add .'?
pt: Queria dizer 'git add .'?

en: Merge options
pt: Opções de merge

en: Merge with strategy %s failed.
pt: Falha ao realizar merge com a estratégia %s.

en: Merging
pt: A realizar merge

en: Merging:
pt: A realizar merge:

en: Messaging
pt: Mensagem

en: Missing ')' at the end of pathspec magic in '%s'
pt: Falta um ')' no final da mágica do especificador de caminho em '%s'

en: Missing branch name; try -b
pt: Falta um nome dum ramo; tente -b

en: Missing notes on source object %s. Cannot copy.
pt: Não existem notas no objeto de origem %s. Não é possível copiar.

en: Move or rename a file, a directory, or a symlink
pt: Mover ou mudar o nome de um ficheiro, diretório ou ligação simbólica

en: Multiple remote HEAD branches. Please choose one explicitly with:
pt: Múltiplos ramos HEAD remotos. Escolha um explicitamente com:

en: Need a repository to create a bundle.
pt: É necessário um repositório para criar um bundle.

en: Need a repository to unbundle.
pt: É preciso um repositório para desempacotar.

en: Need exactly one range.
pt: É necessário exatamente um intervalo.

en: Negative patterns are ignored in git attributes
    Use '\!' for literal leading exclamation.
pt: Os padrões negativos são ignorados nos atributos do git
    Use '\!' para uma exclamação literal à esquerda.

en: Next command to do (%d remaining command): | Next commands to do (%d remaining commands):
pt[0]: Próximo comando a executar (%d comando restante):
pt[1]: Próximos comandos a executar (%d comandos restantes):

en: No annotated tags can describe '%s'.
    However, there were unannotated tags: try --tags.
pt: Não é possível usar tags anotadas para descrever '%s'.
    No entanto, é possível com tags não anotadas: tente --tags.

en: No branch name specified
pt: Nenhum nome de ramo especificado

en: No branch named '%s'.
pt: Não há nenhum ramo denominado '%s'.

en: No changes
pt: Sem alterações

en: No changes - did you forget to use 'git add'?
    If there is nothing left to stage, chances are that something else
    already introduced the same changes; you might want to skip this patch.
pt: Sem alterações - esqueceu-se de usar 'git add'?
    Se não há nada por preparar, provavelmente essas mesmas alterações
    já foram introduzidas; pode querer ignorar este patch.

en: No changes -- Patch already applied.
pt: Nenhuma alteração -- Já foi aplicado o patch.

en: No changes selected
pt: Nenhuma alteração selecionada

en: No commands done.
pt: Nenhum comando concluído.

en: No commands remaining.
pt: Nenhum comando por concluir.

en: No commit on branch '%s' yet.
pt: Ainda não há commits no ramo '%s'.

en: No commit specified and merge.defaultToUpstream not set.
pt: Nenhum commit especificado e merge.defaultToUpstream não definido.

en: No commits parsed.
pt: Nenhum commit analisado.

en: No configured push destination.
    Either specify the URL from the command-line or configure a remote repository using
    
        git remote add <name> <url>
    
    and then push using the remote name
    
        git push <name>
pt: Destino de publicação não definido.
    Indique um URL na linha de comandos ou configure um repositório remoto usando
    
        git remote add <nome> <url>
    
    e publique usando o nome remoto
    
        git push <nome>

en: No current branch.
pt: Nenhum ramo atual.

en: No default upstream defined for the current branch.
pt: Não está definido nenhum ramo a montante para o ramo atual.

en: No directory name could be guessed.
    Please specify a directory on the command line
pt: Não foi possível adivinhar o nome do diretório.
    Especifique um diretório na linha de comandos

en: No local changes to save
pt: Não há alterações locais para guardar

en: No logfile given
pt: Nenhum ficheiro de log fornecido

en: No merge message -- not updating HEAD
pt: Sem mensagem de merge -- HEAD não atualizada

en: No merge strategy handled the merge.
pt: Nenhuma estratégia de merge conseguiu processar o merge.

en: No more files to clean, exiting.
pt: Não há mais ficheiros por limpar, a terminar.

en: No names found, cannot describe anything.
pt: Nenhum nome encontrado, não é possível descrever.

en: No note found for object %s.
pt: A nota do objeto %s não foi encontrada.

en: No paths with --include/--only does not make sense.
pt: As opções --include/--only não fazem sentido sem indicar caminhos.

en: No rebase in progress?
pt: Rebase não está em curso?

en: No remote for the current branch.
pt: Não há um remoto para o ramo atual.

en: No remote repository specified.  Please, specify either a URL or a
    remote name from which new revisions should be fetched.
pt: Nenhum repositório remoto especificado. Especifique um URL ou
    o nome remoto a partir do qual as novas revisões devem ser obtidas.

en: No remote-tracking branch for %s from %s
pt: Nenhum ramo remoto seguido por %s de %s

en: No stash found.
pt: Nenhum stash encontrado.

en: No such URL found: %s
pt: URL não encontrado: %s

en: No such remote '%s'
pt: Remoto inexistente '%s'

en: No such remote or remote group: %s
pt: O remoto ou grupo remoto não existe: %s

en: No such remote: %s
pt: Remoto inexistente: %s

en: No tags can describe '%s'.
    Try --always, or create some tags.
pt: Não é possível usar tags para descrever '%s'.
    Tente --always, ou crie algumas tags.

en: No url found for submodule path '$displaypath' in .gitmodules
pt: Nenhum URL encontrado no submódulo '$displaypath' em .gitmodules

en: Non-fast-forward commit does not make sense into an empty head
pt: Não faz sentido efetuar commit não suscetível a avanço rápido, numa cabeça vazia

en: Nope.
pt: Não.

en: Not a git repository
pt: Não é um repositório git

en: Not a range.
pt: Não é um intervalo.

en: Not a valid branch point: '%s'.
pt: Ponto no ramo inválido: '%s'.

en: Not a valid object name %s
pt: %s não é um nome de objeto válido

en: Not a valid object name: '%s'
pt: Nome de objeto inválido: '%s'

en: Not a valid object name: '%s'.
pt: Nome de objeto inválido: '%s'.

en: Not a valid ref: %s
pt: Referência inválida: %s

en: Not all child objects of %s are reachable
pt: Nem todos os objetos filhos de %s são alcançáveis

en: Not committing merge; use 'git commit' to complete the merge.
pt: Commit do merge não realizado; use 'git commit' para concluir o merge.

en: Not currently on any branch.
pt: Não se encontra em nenhum ramo neste momento.

en: Not handling anything other than two heads merge.
pt: A processar exclusivamente merge de duas cabeças.

en: Not possible to fast-forward, aborting.
pt: Não é possível avançar rapidamente, a abortar.

en: Not setting branch %s as its own upstream.
pt: O ramo %s não foi configurado com ramo a montante dele próprio.

en: Not tracking: ambiguous information for ref %s
pt: Não seguido: informação da referência %s ambígua

en: Not updating non-default fetch refspec
    	%s
    	Please update the configuration manually if necessary.
pt: O seguinte especificador de referência, não-predefinido e usado para obter objetos, não foi atualizado
    	%s
    	Atualize a configuração manualmente se necessário.

en: Note: A branch outside the refs/remotes/ hierarchy was not removed;
    to delete it, use: | Note: Some branches outside the refs/remotes/ hierarchy were not removed;
    to delete them, use:
pt[0]: Nota: Um ramo fora da hierarquia refs/remotes/ não foi removido;
    para o remover, use:
pt[1]: Nota: alguns ramos fora da hierarquia refs/remotes/ não foram removidos;
    para os remover, use:

en: Nothing specified, nothing added.
pt: Não foi especificado nada, nada adicionado.

en: Object %s has no note
pt: O objeto %s não tem nenhuma nota

en: On branch
pt: No ramo

en: Only one StGIT patch series can be applied at once
pt: Só pode ser aplicada uma série de patches StGIT duma só vez

en: Only one of --include/--only/--all/--interactive/--patch can be used.
pt: Apenas um entre --include/--only/--all/--interactive/--patch pode ser usado.

en: Only one of -c/-C/-F/--fixup can be used.
pt: Apenas um entre -c/-C/-F/--fixup pode ser usado.

en: Option "%s" is ignored for %s
pt: Opção "%s" ignorada em %s

en: Option "%s" value "%s" is not valid for %s
pt: O valor "%2$s" da opção "%1$s" não é válido em %3$s

en: Option --ignore-missing can only be used together with --dry-run
pt: A opção --ignore-missing só pode ser usada em conjunto com --dry-run

en: Option -m cannot be combined with -c/-C/-F/--fixup.
pt: A opção -m não pode ser combinada com -c/C/-F/--fixup.

en: Options --squash and --fixup cannot be used together
pt: As opções --squash e --fixup não podem ser usadas juntas

en: Options related to fetching
pt: Opções relacionadas com obtenção de objetos

en: Options related to merging
pt: Opções relacionadas com merge

en: Other
pt: Outro

en: Otherwise, please use 'git reset'
pt: Caso contrário, use 'git reset'

en: Output full tree for each commit
pt: Mostrar a árvore completa para cada commit

en: Overwriting existing notes for object %s
pt: A substituir as notas existentes do objeto %s

en: Padding space between columns
pt: Espaço de preenchimento entre colunas

en: Padding space on left border
pt: Espaço de preenchimento na borda esquerda

en: Padding space on right border
pt: Espaço de preenchimento na borda direita

en: Patch failed at %s %.*s
pt: Falha ao aplicar o patch em %s %.*s

en: Patch format detection failed.
pt: Falha ao detetar o formato do patch.

en: Patch is empty. Was it split wrong?
pt: O patch está vazio. Foi dividido incorretamente?

en: Paths with -a does not make sense.
pt: A especificação de caminhos com -a não faz sentido.

en: Pathspec '%s' is in submodule '%.*s'
pt: O caminho '%s' está dentro do submódulo '%.*s'

en: Performing inexact rename detection
pt: Deteção de mudança de nome inexata em curso

en: Please call 'bisect_state' with at least one argument.
pt: Invoque 'bisect_state' com pelo menos um argumento.

en: Please commit or stash them.
pt: Faça commit ou stash delas.

en: Please enter a commit message to explain why this merge is necessary,
    especially if it merges an updated upstream into a topic branch.
    
    Lines starting with '%c' will be ignored, and an empty message aborts
    the commit.
pt: Introduza uma mensagem de commit, explicando por que este merge é necessário,
    sobretudo se incorpora um ramo a montante atualizado, com um ramo tópico.
    
    Linhas começadas com '%c' são ignoradas, e uma mensagem vazia
    aborta o commit.

en: Please enter the commit message for your changes. Lines starting
    with '%c' will be ignored, and an empty message aborts the commit.
pt: Introduza a mensagem de commit das suas alterações.
    Linhas começadas com '%c' serão ignoradas, e uma mensagem vazia
    aborta o commit.

en: Please enter the commit message for your changes. Lines starting
    with '%c' will be kept; you may remove them yourself if you want to.
    An empty message aborts the commit.
pt: Introduzia a mensagem de commit das suas alterações.
    Linhas começadas com '%c' serão mantidas; pode removê-las se o desejar.
    Uma mensagem vazia aborta o commit.

en: Please specify which branch you want to merge with.
pt: Especifique o ramo com o qual pretende realizar merge.

en: Please specify which branch you want to rebase against.
pt: Especifique o ramo sobre o qual pretende realizar rebase.

en: Please stage your changes to .gitmodules or stash them to proceed
pt: Prepare as suas alterações em .gitmodules ou esconda-as (stash) para prosseguir

en: Please supply the message using either -m or -F option.
pt: Indique a mensagem usando as opções -m ou -F.

en: Please supply the note contents using either -m or -F option
pt: Forneça o conteúdo da nota usando a opção -m ou -F

en: Please, commit your changes before merging.
pt: Faça commit das suas alterações antes de efetuar merge.

en: Please, stage your changes to .gitmodules or stash them to proceed
pt: Prepare as suas alterações em .gitmodules ou esconda-as (stash) para prosseguir

en: Preparing %s (identifier %s)
pt: A preparar %s (identificador %s)

en: Previous HEAD position was
pt: A posição anterior de HEAD era

en: Print lines matching a pattern
pt: Imprimir linhas que correspondam a um padrão

en: Process line range n,m in file, counting from 1
pt: processar intervalo de linhas n,m, a cantar a partir de 1

en: Process only line range n,m, counting from 1
pt: Processar apenas o intervalo de linhas n,m, a cantar de 1

en: Prompt help:
    1          - select a numbered item
    foo        - select item based on unique prefix
               - (empty) select nothing
pt: Ajuda de linha de comandos:
    1          - selecionar um item numerado
    foo        - selecionar item baseado no prefixo único
               - (vazio) não seleciona nada

en: Prompt help:
    1          - select a single item
    3-5        - select a range of items
    2-3,6-9    - select multiple ranges
    foo        - select item based on unique prefix
    -...       - unselect specified items
    *          - choose all items
               - (empty) finish selecting
pt: Ajuda de linha de comandos:
    1          - selecionar um único item
    3-5        - selecionar um intervalo de items
    2-3,6-9    - selecionar múltiplos intervalos
    foo        - selecionar item baseado no prefixo único
    -...       - desselecionar itens especificados
    *          - escolher todos os itens
               - (vazio) concluir seleção

en: Pruning %s
pt: A eliminar %s

en: Pushing to %s
pt: A publicar em %s

en: Reactivating local git directory for submodule '$sm_name'.
pt: A reativar o diretório git local do submódulo '$sm_name'.

en: Reapply commits on top of another base tip
pt: Reaplicar commits no topo de outra base

en: Receiving objects
pt: A receber objetos

en: Record changes to the repository
pt: Gravar alterações no repositório

en: Refusing to create empty bundle.
pt: Criação de bundle vazio recusada.

en: Refusing to fetch into current branch %s of non-bare repository
pt: Não é possível obter objetos no ramo atual %s de um repositório não nu

en: Refusing to rewrite notes in %s (outside of refs/notes/)
pt: Recusando-se a reescrever notas em %s (fora de refs/notes/)

en: Reinitialized existing
pt: existente reinicializado

en: Rejected hunk #%d.
pt: Excerto nº%d rejeitado.

en: Relative path can only be used from the toplevel of the working tree
pt: Os caminhos relativos só podem ser usados a partir do topo da árvore de trabalho

en: Remote branch %s not found in upstream %s
pt: O ramo remoto %s não foi encontrado no repositório a montante %s

en: Remove %s [y/N]?
pt: Remover %s [y/N]?

en: Remove files from the working tree and from the index
pt: Remover ficheiros da árvore de trabalho e do índice

en: Removing %s
pt: A remover %s

en: Removing %s
pt: A remover %s

en: Removing %s to make room for subdirectory
pt: A remover %s para criar espaço para o subdiretório

en: Removing duplicate objects
pt: A remover objetos duplicados

en: Removing note for object %s
pt: A remover a nota do objeto %s

en: Removing worktrees/%s: gitdir file does not exist
pt: A remover worktrees/%s: o ficheiro gitdir não existe

en: Removing worktrees/%s: gitdir file points to non-existent location
pt: A remover worktrees/%s: o ficheiro gitdir aponta para uma localização inexistente

en: Removing worktrees/%s: invalid gitdir file
pt: A remover worktrees/%s: ficheiro gitdir inválido

en: Removing worktrees/%s: not a valid directory
pt: A remover worktrees/%s: diretório inválido

en: Removing worktrees/%s: unable to read gitdir file (%s)
pt: A remover worktrees/%s: não é possível ler o ficheiro gitdir (%s)

en: Renamed a misnamed branch '%s' away
pt: O ramo incorretamente denominado '%s' mudou de nome

en: Renaming %s to %s
pt: A mudar de nome de %s para %s

en: Renaming %s to %s and %s to %s instead
pt: A mudar o nome de %s para %s e de %s para %s, em alternativa

en: Repository has been updated, but unable to write
    new_index file. Check that disk is not full and quota is
    not exceeded, and then "git reset HEAD" to recover.
pt: O repositório foi atualizado, mas não foi possível escrever
    o ficheiro new_index. Verifique se o disco não está cheio
    e que a quota não foi excedida e execute "git reset HEAD" para recuperar.

en: Repository lacks necessary blobs to fall back on 3-way merge.
pt: O repositório não tem os blobs necessários para recorrer a merge com 3 pontos.

en: Repository lacks these prerequisite commits:
pt: O repositório não possuí estes commits pré-requisitados:

en: Reset branch '%s'
pt: Repor ramo '%s'

en: Reset current HEAD to the specified state
pt: Repor a HEAD atual no estado especificado

en: Resolve operation not in progress, we are not resuming.
pt: A operação de resolução não está em curso, não retomando.

en: Resolving deltas
pt: A resolver deltas

en: Rewinding the tree to pristine...
pt: A recuar a árvore ao seu estado original...

en: SHA1 COLLISION FOUND WITH %s !
pt: COLISÃO DE SHA1 COM %s ENCONTRADA!

en: See "git help gc" for manual housekeeping.
pt: Consulte "git help gc" para ler sobre manutenção manual.

en: See git-pull(1) for details.
pt: Consulte git-pull(1) para obter mais detalhes.

en: Select items to delete
pt: Selecione itens para eliminar

en: Show author email instead of name (Default: off)
pt: Mostrar o email do autor em vez do nome (Predefinição: desativado)

en: Show blame entries as we find them, incrementally
pt: Mostrar entradas de culpa à medida que forem encontradas, incrementalmente

en: Show blank SHA-1 for boundary commits (Default: off)
pt: Mostar SHA-1 dos commits de limite em branco (Predefinição: desativado)

en: Show changes between commits, commit and working tree, etc
pt: Mostrar alterações entre commits, entre commit e árvore de trabalho, etc

en: Show commit logs
pt: Mostrado logs de commits

en: Show in a format designed for machine consumption
pt: Mostrar em formato próprio para ser consumo por uma máquina

en: Show long commit SHA1 (Default: off)
pt: Mostrar SHA1 longo de commit (Predefinição: desativado)

en: Show original filename (Default: auto)
pt: Mostrar o nome do ficheiro original (Predefinição: auto)

en: Show original linenumber (Default: off)
pt: Mostrar números de linha originais (Predefinição: desativado)

en: Show output score for blame entries
pt: Mostrar a pontuação das entradas de culpa

en: Show porcelain format with per-line commit information
pt: Mostrar em formato de porcelana com informações de commit por linha

en: Show raw timestamp (Default: off)
pt: Mostrar carimbo de data/hora em bruto (Predefinição: desativado)

en: Show the email address of each author
pt: Mostrar o endereço de e-mail de cada autor

en: Show the working tree status
pt: Mostrar o estado da árvores de trabalho

en: Show various types of objects
pt: Mostrar vários tipos objetos

en: Show work cost statistics
pt: Mostrar estatísticas de custo de atividade

en: Skip output of blob data
pt: Ignorar a exibição de dados de blob

en: Skipped %s (merged same as existing)
pt: %s ignorado (integrado é igual ao existente)

en: Skipping repository %s
pt: A ignorar o repositório %s

en: Specific git-branch actions:
pt: Ações específicas do git-branch:

en: Specifies intentionally untracked files to ignore
pt: Especificar ficheiros não controlados para serem intencionalmente ignorados

en: Specifying revisions and ranges for Git
pt: Especificar revisões e intervalos do Git

en: Spend extra cycles to find better match
pt: Despender ciclos extra para encontrar uma melhor correspondência

en: Squash commit -- not updating HEAD
pt: Commit esmagado -- HEAD não atualizada

en: Squash commit into empty head not supported yet
pt: Esmagar um commit numa cabeça vazia ainda não é suportado

en: Stopping at '$prefix$displaypath'; script returned non-zero status.
pt: Interrompido em '$prefix$displaypath'; o script retornou um valor diferente de zero.

en: Stray %s directory found.
    Use "git am --abort" to remove it.
pt: Diretório abandonado %s encontrado.
    Use "git am --abort" para o remover.

en: Submodule '$name' ($url) registered for path '$displaypath'
pt: Submódulo '$name' ($url) registado em '$displaypath'

en: Submodule '$name' ($url) unregistered for path '$displaypath'
pt: O registo do submódulo '$name' ($url) foi removido do caminho '$displaypath'

en: Submodule changes to be committed:
pt: Alterações em submódulos incluídas no próximo commit:

en: Submodule path '$displaypath' not initialized
    Maybe you want to use 'update --init'?
pt: Submódulo em '$displaypath' não inicializado
    Talvez queira usar 'update --init'?

en: Submodule path '$displaypath': checked out '$sha1'
pt: Submódulo em '$displaypath': '$sha1' extraído

en: Submodule path '$displaypath': merged in '$sha1'
pt: Submódulo em '$displaypath': merge em '$sha1' concluído

en: Submodule path '$displaypath': rebased into '$sha1'
pt: Submódulo em '$displaypath': rebase concluído em '$sha1'

en: Submodule path '$prefix$sm_path': '$command $sha1'
pt: Submódulo em '$prefix$sm_path': '$command $sha1'

en: Submodule work tree '$displaypath' contains a .git directory
pt: A árvore de trabalho do submódulo em '$displaypath' contém um diretório .git

en: Submodule work tree '$displaypath' contains local modifications; use '-f' to discard them
pt: A árvore de trabalho do submódulo em '$displaypath' contém alterações locais; use '-f' para as descartar

en: Submodules changed but not updated:
pt: Submódulos alterados mas não atualizados:

en: Suppress author name and timestamp (Default: off)
pt: Suprimir nome de autor e carimbo de data/hora (Predefinição: desativado)

en: Suppress commit descriptions, only provides commit count
pt: suprimir a descrição dos commits, fornecer apenas o número de commits

en: Switch branches or restore working tree files
pt: Mudar de ramos ou restaurar os ficheiros da árvore de trabalho

en: Switched to a new branch '%s'
pt: Mudou para o novo ramo '%s'

en: Switched to and reset branch '%s'
pt: Mudou para e repôs o ramo '%s'

en: Switched to branch '%s'
pt: Mudou para o ramo '%s'

en: Synchronizing submodule url for '$displaypath'
pt: A sincronizar o URL do submódulo em '$displaypath'

en: Tag creation options
pt: Opções de criação de tags

en: Tag listing options
pt: Opções de listagem de tags

en: Testing mtime in '%s'
pt: A testar mtime em '%s'

en: The --cached option cannot be used with the --files option
pt: A opção --cached não pode ser usada com a opção --files

en: The --edit-todo action can only be used during interactive rebase.
pt: A ação --edit-todo só pode ser usada durante um rebase interativo.

en: The --exec option must be used with the --interactive option
pt: A opção --exec deve ser usada com a opção --interactive

en: The --set-upstream flag is deprecated and will be removed. Consider using --track or --set-upstream-to
pt: A opção --set-upstream é obsoleta e será removida. Considere o uso de --track ou --set-upstream-to

en: The -b/--binary option has been a no-op for long time, and
    it will be removed. Please do not use it anymore.
pt: A opção -b/--binary há muito que é ignorada e será
    futuramente removida. Por favor não a use.

en: The -m/-F/-c/-C options have been deprecated for the 'edit' subcommand.
    Please use 'git notes add -f -m/-F/-c/-C' instead.
pt: As opções -m/-F/-c/-C são obsoletas no subcomando 'edit'.
    Use 'git notes add -f -m/-F/-c/-C' em seu lugar.

en: The branch '%s' is not fully merged.
    If you are sure you want to delete it, run 'git branch -D %s'.
pt: O ramo '%s' não foi totalmente incorporado.
    Se tem a certeza que o quer eliminar, execute 'git branch -D %s'.

en: The bundle contains this ref: | The bundle contains these %d refs:
pt[0]: O bundle contém esta referência:
pt[1]: O bundle contém estas %d referências:

en: The bundle records a complete history.
pt: O pacote regista um histórico completo.

en: The bundle requires this ref: | The bundle requires these %d refs:
pt[0]: O bundle requer esta referência:
pt[1]: O bundle requer estas %d referências:

en: The common Git guides are:
pt: Os guias comuns do Git:

en: The copy of the patch that failed is found in: %s
pt: A cópia do patch que falhou encontra-se em: %s

en: The current branch %s has multiple upstream branches, refusing to push.
pt: O ramo atual %s tem múltiplos ramos a montante, recusando-se a publicar.

en: The current branch %s has no upstream branch.
    To push the current branch and set the remote as upstream, use
    
        git push --set-upstream %s %s
pt: O ramo atual %s não tem nenhum ramo a montante.
    Para publicar o ramo atual e definir o remoto a montante, use
    
        git push --set-upstream %s %s

en: The current patch is empty.
pt: O patch atual está vazio.

en: The following path is ignored by one of your .gitignore files:
    $sm_path
    Use -f if you really want to add it.
pt: O seguinte caminho foi ignorado por um ficheiro .gitignore:
    $sm_path
    Use -f se pretende mesmo adicioná-lo.

en: The following paths are ignored by one of your .gitignore files:
pt: Os seguintes caminhos estão ignorados por algum ficheiro .gitignore:

en: The last gc run reported the following. Please correct the root cause
    and remove %s.
    Automatic cleanup will not be performed until the file is removed.
    
    %s
pt: A última execução do gc reportou o seguinte.
    Corrija a raiz do problema e remova %s.
    A limpeza automática não será realizada enquanto o ficheiro existir.
    
    %s

en: The note contents have been left in %s
pt: O conteúdo da nota foi guardado em %s

en: The pre-rebase hook refused to rebase.
pt: Rebase recusado pelo hook pre-rebase.

en: The previous cherry-pick is now empty, possibly due to conflict resolution.
    If you wish to commit it anyway, use:
    
        git commit --allow-empty
pt: O cherry-pick anterior está vazio, possivelmente devido a resolução de conflitos.
    Se deseja fazer commit de qualquer forma, use:
    
        git commit --allow-empty

en: The tag message has been left in %s
pt: A mensagem da tag foi guardada em %s

en: The upstream branch of your current branch does not match
    the name of your current branch.  To push to the upstream branch
    on the remote, use
    
        git push %s HEAD:%s
    
    To push to the branch of the same name on the remote, use
    
        git push %s %s
    %s
pt: O ramo a montante do ramo atual não coincide com o nome do ramo atual.
    Para publicar no ramo a montante no remoto, use
    
        git push %s HEAD:%s
    
    Para publicar no ramo com o mesmo nome no remoto, use
    
        git push %s %s
    %s

en: There are no candidates for merging among the refs that you just fetched.
pt: Não há nenhum candidato com o qual realizar merge de entre as referências que se acabaram obter.

en: There are too many unreachable loose objects; run 'git prune' to remove them.
pt: Existem demasiados objeto soltos inalcançáveis; execute 'git prune' para os remover.

en: There is no candidate for rebasing against among the refs that you just fetched.
pt: Não há nenhum candidato com o qual realizar rebase de entre as referências que se acabaram de obter.

en: There is no merge to abort (MERGE_HEAD missing).
pt: Não há nenhum merge para abortar (MERGE_HEAD não presente).

en: There is no tracking information for the current branch.
pt: O ramo atual não segue nenhum ramo.

en: There is nothing to exclude from by :(exclude) patterns.
    Perhaps you forgot to add either ':/' or '.' ?
pt: Não há nada para excluir de acordo com o padrão :(excluir).
    Talvez se tenha esquecido de acrescentar ':/' ou '.' ?

en: These are common Git commands used in various situations:
pt: Estes são comandos do Git comuns usados em diversas situações:

en: To restore the original branch and stop patching, run "%s --abort".
pt: Para restaurar o ramo original e interromper a aplicação dos patches, execute "%s --abort".

en: Too many arguments.
pt: Demasiados argumentos.

en: Too many revisions specified: $REV
pt: Demasiadas revisões especificadas: $REV

en: Trying merge strategy %s...
pt: A tentar a estratégia de merge %s...

en: Trying really trivial in-index merge...
pt: A tentar merge mesmo trivial no interior do índice...

en: Two output directories?
pt: Dois diretórios de saída?

en: Type
pt: Tipo

en: Uh oh. Your system reports no Git commands at all.
pt: Ai ai. Não há nenhum comando do Git disponível no sistema.

en: Unable to add %s to database
pt: Não é possível adicionar %s à base de dados

en: Unable to add merge result for '%s'
pt: Não é possível integrar os resultados do merge de '%s'

en: Unable to checkout '$sha1' in submodule path '$displaypath'
pt: Não foi possível extrair '$sha1' no submódulo em '$displaypath'

en: Unable to checkout submodule '$sm_path'
pt: Não foi possível extrair o submódulo '$sm_path'

en: Unable to fetch in submodule path '$displaypath'
pt: Não é possível obter no submódulo '$displaypath'

en: Unable to fetch in submodule path '$sm_path'
pt: Não foi possível obter no submódulo '$sm_path'

en: Unable to find current revision in submodule path '$displaypath'
pt: Não foi possível encontrar a revisão atual no submódulo em '$displaypath'

en: Unable to merge '$sha1' in submodule path '$displaypath'
pt: Não é possível efetuar merge de '$sha1' no submódulo em '$displaypath'

en: Unable to rebase '$sha1' in submodule path '$displaypath'
pt: Não foi possível efetuar rebase de '$sha1' no submódulo em '$displaypath'

en: Unable to update cache tree
pt: Não foi possível atualizar a árvore de cache

en: Unable to write index.
pt: Não é possível escrever no índice.

en: Unable to write new index file
pt: Não foi possível escrever novo ficheiro de índice

en: Unable to write upstream branch configuration
pt: Não foi possível escrever a configuração do ramo a montante

en: Unexpected tail checksum for %s (disk corruption?)
pt: Soma de verificação inesperada no final de %s (corrupção no disco?)

en: Unimplemented pathspec magic '%c' in '%s'
pt: Mágica de especificador de caminho '%c' em '%s' não implementada

en: Unknown commit %s
pt: Commit desconhecido %s

en: Unknown option for merge-recursive: -X%s
pt: Opção desconhecida de merge-recursive: -X%s

en: Unknown subcommand: %s
pt: Subcomando desconhecido: %s

en: Unknown type: %d
pt: Tipo desconhecido: %d

en: Unknown value for 'diff.submodule' config variable: '%s'
pt: Valor desconhecido na variável de configuração 'diff.submodule': '%s'

en: Unmerged paths:
pt: Caminhos não integrados:

en: Unpacking objects
pt: A descompactar objetos

en: Unprocessed path??? %s
pt: Caminho não processado??? %s

en: Unstaged changes after refreshing the index:
pt: Alterações não preparadas depois de atualizar o índice:

en: Unstaged changes after reset:
pt: Alterações não preparadas depois de repor:

en: Untracked cache disabled
pt: A cache não controlada está desativada

en: Untracked cache enabled for '%s'
pt: A cache não controlada de '%s' foi ativada.

en: Untracked cache is disabled on this system or location.
pt: A cache não controlada está desativada neste sistema ou localização.

en: Untracked files
pt: Ficheiros não controlados

en: Untracked files not listed%s
pt: Ficheiros não controlados não listados%s

en: Unusable instruction sheet: %s
pt: Folha de instruções inutilizável: %s

en: Update of config-file failed
pt: Falha ao atualizar o ficheiro de configuração

en: Update remote refs along with associated objects
pt: Atualizar referências remotas juntamente com objetos associados

en: Updated tag '%s' (was %s)
pt: Tag '%s' atualizada (era %s)

en: Updates were rejected because a pushed branch tip is behind its remote
    counterpart. Check out this branch and integrate the remote changes
    (e.g. 'git pull ...') before pushing again.
    See the 'Note about fast-forwards' in 'git push --help' for details.
pt: As atualizações foram rejeitadas porque a ponta do ramo atual está atrasada
    em relação ao homólogo remoto. Extraia o ramo e integre
    as alterações remotas (e.g. 'git pull ...') antes de publicar de novo.
    Consulte 'Note about fast-forwards' em 'git push --help' para obter detalhes.

en: Updates were rejected because the remote contains work that you do
    not have locally. This is usually caused by another repository pushing
    to the same ref. You may want to first integrate the remote changes
    (e.g., 'git pull ...') before pushing again.
    See the 'Note about fast-forwards' in 'git push --help' for details.
pt: As atualizações foram rejeitadas porque o remoto contém alterações que
    não tem localmente. Habitualmente, acontece porque outro repositório publicou
    na mesma referência. Pode integrar primeiro as alterações remotas
    (e.g., 'git pull ...') antes de publicar de novo.
    Consulte 'Note about fast-forwards' em 'git push --help' para obter detalhes.

en: Updates were rejected because the tag already exists in the remote.
pt: As atualizações foram rejeitadas porque a tag já existe no remoto.

en: Updates were rejected because the tip of your current branch is behind
    its remote counterpart. Integrate the remote changes (e.g.
    'git pull ...') before pushing again.
    See the 'Note about fast-forwards' in 'git push --help' for details.
pt: As atualizações foram rejeitadas porque a ponta do ramo atual está atrasada
    em relação ao homólogo remoto. Integre as alterações remotas (e.g.
    'git pull ...') antes de publicar de novo.
    Consulte 'Note about fast-forwards' em 'git push --help' para obter detalhes.

en: Updating %s
pt: A atualizar %s

en: Updating %s..%s
pt: A atualizar %s..%s

en: Updating an unborn branch with changes added to the index.
pt: A atualizar um ramo que ainda não foi criado e com alterações adicionadas ao índice.

en: Use '.' if you really want to deinitialize all submodules
pt: Use '.' se pretende mesmo anular a inicialização todos os submódulos

en: Use -f if you really want to add them.
pt: Use -f se deseja mesmo adicioná-los.

en: Use <file>'s contents as the final image
pt: Usar o conteúdo do <ficheiro> como imagem final

en: Use [<prefix>] instead of [PATCH]
pt: usar [<prefixo>] em vez de [PATCH]

en: Use binary search to find the commit that introduced a bug
pt: Use procura binário para encontrar o commit que introduziu um bug

en: Use mail map file
pt: usar ficheiro de mapeamento de correio

en: Use revisions from <file> instead of calling git-rev-list
pt: Usar revisões do <ficheiro> em vez de invocar git-rev-list

en: Use the done feature to terminate the stream
pt: Usar a funcionalidade done para terminar o fluxo

en: Use the same output mode as git-annotate (Default: off)
pt: Usar o mesmo modo de saída que git-annotate (Predefinição: desativado)

en: Using both --reset-author and --author does not make sense
pt: Não faz sentido usar --reset-author e --author ao mesmo tempo

en: Using index info to reconstruct a base tree...
pt: A usar informação do índice para reconstruir uma árvore de base...

en: Using the %s to prepare resolving by hand.
pt: A usar %s para preparar resolução manual.

en: Verify that the named commit has a valid GPG signature
pt: verificar se o commit tem uma assinatura GPG válida

en: WARNING: Cannot find items matched by: %s
pt: AVISO: não foram encontrados itens correspondentes a %s

en: WARNING: You called a Git command named '%s', which does not exist.
    Continuing under the assumption that you meant '%s'
pt: AVISO: Invocou um comando do Git designado '%s' que não existe.
    Continuando, assumindo que queria dizer '%s'

en: Warning: bisecting only with a $TERM_BAD commit.
pt: Aviso: a bisseccionar só com um commit $TERM_BAD.

en: Warning: you are leaving %d commit behind, not connected to
    any of your branches:
    
    %s
     | Warning: you are leaving %d commits behind, not connected to
    any of your branches:
    
    %s
pt[0]: Aviso: deixa %d commit para trás, não ligado a nenhum ramo:
    
    %s
pt[1]: Aviso: deixa %d commits para trás, não ligados a nenhum ramo:
    
    %s

en: We are not bisecting.
pt: Não estamos a bisseccionar.

en: What now
pt: E agora

en: When you have resolved this problem, run "%s --continue".
pt: Após resolver este problema, execute "%s --continue".

en: When you have resolved this problem, run "git rebase --continue".
    If you prefer to skip this patch, run "git rebase --skip" instead.
    To check out the original branch and stop rebasing, run "git rebase --abort".
pt: Depois de resolver este problema, execute "git rebase --continue".
    Se prefere ignorar este patch, execute "git rebase --skip".
    Para extrair o ramo original e interromper o rebase, execute "git rebase --abort".

en: Will not delete all non-push URLs
pt: Não é possível remover todos os URLs de não publicação

en: Wonderful.
pt: Maravilhoso.

en: Would remove %s
pt: Removeria %s

en: Would remove the following item: | Would remove the following items:
pt[0]: Removeria o seguinte item:
pt[1]: Removeria os seguintes itens:

en: Would skip repository %s
pt: Ignoraria o repositório %s

en: Writing SQUASH_MSG
pt: A escrever SQUASH_MSG

en: Writing objects
pt: A escrever objetos

en: You appear to have cloned an empty repository.
pt: Parece foi clonado um repositório vazio.

en: You are currently bisecting, started from branch '%s'.
pt: Bissecção em curso, iniciada a partir do ramo '%s'.

en: You are currently bisecting.
pt: Bissecção em curso.

en: You are currently cherry-picking commit %s.
pt: A realizar cherry-pick do commit %s.

en: You are currently editing a commit during a rebase.
pt: A editar um commit durante um rebase.

en: You are currently editing a commit while rebasing branch '%s' on '%s'.
pt: A editar um commit ao mesmo tempo que efetua rebase do ramo '%s' sobre '%s'.

en: You are currently rebasing branch '%s' on '%s'.
pt: A realizar rebase do ramo '%s' sobre '%s'.

en: You are currently rebasing.
pt: Rebase em curso.

en: You are currently reverting commit %s.
pt: A reverter o commit %s.

en: You are currently splitting a commit during a rebase.
pt: A dividir um commit durante um rebase.

en: You are currently splitting a commit while rebasing branch '%s' on '%s'.
pt: A dividir um commit ao mesmo tempo que efetua rebase do ramo '%s' sobre '%s'.

en: You are in the middle of a cherry-pick -- cannot amend.
pt: Cherry-pick em curso -- não é possível emendar.

en: You are in the middle of a merge -- cannot amend.
pt: Merge em curso -- não é possível emendar.

en: You are in the middle of an am session.
pt: Sessão am em curso.

en: You are not currently on a branch.
pt: Não se encontra em nenhum ramo de momento.

en: You are not currently on a branch.
    To push the history leading to the current (detached HEAD)
    state now, use
    
        git push %s HEAD:<name-of-remote-branch>
pt: Não se encontra em nenhum ramo neste momento.
    Para publicar o histórico que conduziu ao estado atual (de HEAD
    destacada), use
    
        git push %s HEAD:<name-of-remote-branch>

en: You are on a branch yet to be born
pt: Está num ramo ainda não criado

en: You are pushing to remote '%s', which is not the upstream of
    your current branch '%s', without telling me what to push
    to update which remote branch.
pt: O remoto '%s', no qual pretende publicar, não é o remoto a montante
    do ramo atual '%s'. Deve indicar o que pretende publicar e que ramo
    remoto atualizar.

en: You asked to amend the most recent commit, but doing so would make
    it empty. You can repeat your command with --allow-empty, or you can
    remove the commit entirely with "git reset HEAD^".
pt: Pediu para emendar o commit mais recente, mas fazê-lo torná-lo-ia
    vazio. Pode repetir o comando com --allow-empty, ou pode remover o
    commit completamente com "git reset HEAD^".

en: You asked to pull from the remote '%s', but did not specify
    a branch. Because this is not the default configured remote
    for your current branch, you must specify a branch on the command line.
pt: Solicitou pull do remoto '%s', mas não especificou um ramo.
    Uma vez que este não é o remoto configurado por omissão,
    deve especificar um ramo na linha de comandos.

en: You cannot combine --squash with --no-ff.
pt: Não é possível combinar --squash e --no-ff.

en: You cannot update a remote ref that points at a non-commit object,
    or update a remote ref to make it point at a non-commit object,
    without using the '--force' option.
pt: Não é possível atualizar uma referência remota que aponte para um
    objeto não commit, ou atualizar uma referência remota fazendo-a
    apontar para um objeto não commit, sem usar a opção '--force'.

en: You didn't specify any refspecs to push, and push.default is "nothing".
pt: Não indicou nenhum especificador de referência para publicar e o valor de push.default é "nothing".

en: You do not have a valid HEAD.
pt: HEAD inválida.

en: You do not have the initial commit yet
pt: O commit inicial ainda não existe

en: You have not concluded your cherry-pick (CHERRY_PICK_HEAD exists).
pt: Cherry-pick não concluído (CHERRY_PICK_HEAD presente).

en: You have not concluded your cherry-pick (CHERRY_PICK_HEAD exists).
    Please, commit your changes before you merge.
pt: Cherry-pick não concluído (CHERRY_PICK_HEAD presente).
    Faça commit das suas alterações antes de realizar merge.

en: You have not concluded your merge (MERGE_HEAD exists).
pt: Merge não concluído (MERGE_HEAD presente).

en: You have not concluded your merge (MERGE_HEAD exists).
    Please, commit your changes before you merge.
pt: Merge não concluído (MERGE_HEAD presente).
    Faça commit das suas alterações antes de realizar merge.

en: You have nothing to amend.
pt: Não há nada para emendar.

en: You have unmerged paths.
pt: Há caminhos não integrados.

en: You must edit all merge conflicts and then
    mark them as resolved using git add
pt: Deve editar todos os conflitos do merge e
    marcá-los como resolvidos usando git add

en: You must specify a repository to clone.
pt: Deve especificar um repositório para clonar.

en: You need to give me at least one $bad_syn and one $good_syn revision.
    (You can use "git bisect $bad_syn" and "git bisect $good_syn" for that.)
pt: Deve indicar pelo menos uma revisão $bad_syn e uma revisão $good_syn.
    (Pode usar "git bisect $bad_syn" e "git bisect $good_syn" para esse fim.)

en: You need to specify a tag name.
pt: Deve especificar um nome para a tag.

en: You need to start by "git bisect start"
pt: Deve começar por executar "git bisect start"

en: You need to start by "git bisect start".
    You then need to give me at least one $good_syn and one $bad_syn revision.
    (You can use "git bisect $bad_syn" and "git bisect $good_syn" for that.)
pt: Deve começar por executar "git bisect start".
    Indique pelo menos uma revisão $good_syn e uma revisão $bad_syn.
    (Pode usar "git bisect $bad_syn" e "git bisect $good_syn" para esse fim.)

en: You seem to have moved HEAD since the last 'am' failure.
    Not rewinding to ORIG_HEAD
pt: Parece que a HEAD foi movida desde a última vez que o 'am' falhou.
    Não recuando a ORIG_HEAD

en: You still have unmerged paths in your index.
    Did you forget to use 'git add'?
pt: Ainda há caminhos não integrados no índice.
    Esqueceu-se de usar 'git add'?

en: Your branch and '%s' have diverged,
    and have %d and %d different commit each, respectively.
     | Your branch and '%s' have diverged,
    and have %d and %d different commits each, respectively.
pt[0]: O seu ramo e '%s' divergiram,
    tendo cada um %d e %d commit diferente, respetivamente.
pt[1]: O seu ramo e '%s' divergiram,
    tendo cada um %d e %d commits diferentes, respetivamente.

en: Your branch is ahead of '%s' by %d commit.
     | Your branch is ahead of '%s' by %d commits.
pt[0]: O seu ramo está à frente de '%s' por %d commit.
pt[1]: O seu ramo está à frente de '%s' por %d commits.

en: Your branch is based on '%s', but the upstream is gone.
pt: A base do seu ramo é '%s', mas o ramo a montante desapareceu.

en: Your branch is behind '%s' by %d commit, and can be fast-forwarded.
     | Your branch is behind '%s' by %d commits, and can be fast-forwarded.
pt[0]: O seu ramo está atrás de '%s' por %d commit, podendo ser atualizado com avanço rápido.
pt[1]: O seu ramo está atrás de '%s' por %d commits, podendo ser atualizado com avanço rápido.

en: Your branch is up-to-date with '%s'.
pt: O seu ramo está atualizado com '%s'.

en: Your configuration specifies to merge with the ref '%s'
    from the remote, but no such ref was fetched.
pt: A configuração indica para efetuar merge com a referência '%s'
    do remoto, mas esta ainda não foi obtida.

en: Your index file is unmerged.
pt: Ficheiro de índice não integrado.

en: Your local changes would be overwritten by cherry-pick.
pt: As suas alterações locais serão substituídas por cherry-pick.

en: Your local changes would be overwritten by revert.
pt: As suas alterações locais serão substituídas por revert.

en: Your name and email address were configured automatically based
    on your username and hostname. Please check that they are accurate.
    You can suppress this message by setting them explicitly. Run the
    following command and follow the instructions in your editor to edit
    your configuration file:
    
        git config --global --edit
    
    After doing this, you may fix the identity used for this commit with:
    
        git commit --amend --reset-author
pt: O seu nome e endereço de e-mail foram configurados automaticamente com base
    no seu nome de utilizador e nome de máquina. Verifique se estão corretos.
    Pode suprimir esta mensagem configurando-os explicitamente. Execute
    o seguinte comando e siga as instruções no editor para editar
    o ficheiro de configuração:
    
        git config --global --edit
    
    Após fazer isto, pode corrigir a identidade usada neste commit com:
    
        git commit --amend --reset-author

en: Your name and email address were configured automatically based
    on your username and hostname. Please check that they are accurate.
    You can suppress this message by setting them explicitly:
    
        git config --global user.name "Your Name"
        git config --global user.email you@example.com
    
    After doing this, you may fix the identity used for this commit with:
    
        git commit --amend --reset-author
pt: O seu nome e endereço de e-mail foram configurados automaticamente com base
    no seu nome de utilizador e nome de máquina. Verifique se estão corretos.
    Pode suprimir esta mensagem configurando-os explicitamente:
    
        git config --global user.name "O Seu Nome"
        git config --global user.email utilizador@exemplo.com
    
    Após fazer isto, pode corrigir a identidade usada neste commit com:
    
        git commit --amend --reset-author

en: [%s: ahead %d, behind %d]
pt: [%s: à frente %d, atrás %d]

en: [%s: ahead %d]
pt: [%s: à frente %d]

en: [%s: behind %d]
pt: [%s: atrás %d]

en: [%s: gone]
pt: [%s: desaparecido]

en: [ahead %d, behind %d]
pt: [à frente %d, atrás %d]

en: [ahead %d]
pt: [à frente %d]

en: [behind %d]
pt: [atrás %d]

en: [deleted]
pt: [eliminado]

en: [new branch]
pt: [novo ramo]

en: [new ref]
pt: [nova referência]

en: [new tag]
pt: [nova tag]

en: [rejected]
pt: [rejeitado]

en: [tag update]
pt: [tag atualizada]

en: [up to date]
pt: [atualizado]

en: `git %s' is aliased to `%s'
pt: 'git %s' é um alias de '%s'

en: a 'file:' URL may not have a port number
pt: um URL do tipo 'file:' não pode ter um número de porta

en: a cherry-pick or revert is already in progress
pt: cherry-pick ou revert em curso

en: abort if fast-forward is not possible
pt: abortar se não é possível efetuar avanço rápido

en: abort notes merge
pt: abortar merge das notas

en: abort the current in-progress merge
pt: abortar merge em curso

en: accept a patch that touches outside the working area
pt: aceitar patches que alteram ficheiros fora da área de trabalho

en: accept refs that update .git/shallow
pt: aceitar referência que atualizem .git/shallow

en: act on remote-tracking branches
pt: atuar sobre ramos remotos seguidos

en: action
pt: ação

en: add (at most <n>) entries from shortlog to merge commit message
pt: adicionar (no máximo <n>) entradas do shortlog à mensagem de commit do merge

en: add <pattern> to ignore rules
pt: adicionar <padrão> às regras ignoradas

en: add Cc: header
pt: adicionar cabeçalho Cc:

en: add Signed-off-by:
pt: adicionar Signed-off-by:

en: add To: header
pt: adicionar cabeçalho To:

en: add URL
pt: adicionar URL

en: add a Signed-off-by line to the commit message
pt: adicionar uma linha com Signed-of-by no fim da mensagem de commit

en: add a new variable: name value
pt: adicionar uma nova variável: nome valor

en: add a signature
pt: adicionar uma assinatura

en: add a signature from a file
pt: adicionar uma assinatura de um ficheiro

en: add branch
pt: adicionar ramo

en: add changes from all tracked and untracked files
pt: adicionar alterações de todos os ficheiros controlados ou não controlados

en: add email header
pt: adicionar cabeçalho de e-mail

en: add entries from standard input to the index
pt: adicionar elementos da entrada padrão ao índice

en: add specified files to index for commit
pt: adicionar ficheiros especificados ao índice para incluir no commit

en: add the specified entry to the index
pt: adicionar o elemento especificado ao índice

en: add the standard git exclusions
pt: incluir as exclusões standard do git

en: add to index only; do not add content to object database
pt: só adicionar ao índice; não adicionar o conteúdo à base de dados de objetos

en: add/add
pt: adicionar/adicionar

en: added by them:
pt: adicionado por eles:

en: added by us:
pt: adicionado por nós:

en: addinfo_cache failed for path '%s'
pt: addinfo_cache falhou no caminho '%s'

en: adding files failed
pt: falha ao adicionar ficheiros

en: affected file '%s' is beyond a symbolic link
pt: o ficheiro afetado '%s' é indicado por uma ligação simbólica

en: after resolving the conflicts, mark the corrected paths
    with 'git add <paths>' or 'git rm <paths>'
pt: depois de resolver os conflitos, marque os caminhos corrigidos
    com 'git add <caminhos>' ou 'git rm <caminhos>'

en: after resolving the conflicts, mark the corrected paths
    with 'git add <paths>' or 'git rm <paths>'
    and commit the result with 'git commit'
pt: depois de resolver os conflitos, marque os caminhos corrigidos
    com 'git add <caminhos>' ou 'git rm <caminhos>'
    e faça commit do resultado com 'git commit'

en: ahead
pt: à frente

en: alias for --log (deprecated)
pt: alias de --log (obsoleto)

en: allow -s and -t to work with broken/corrupt objects
pt: permitir que -s e -t funcionem com objetos danificados/corrompidos

en: allow adding otherwise ignored files
pt: permitir adicionar ficheiros ignorados

en: allow calling of grep(1) (ignored by this build)
pt: permitir invocar grep(1) (ignorado nesta compilação)

en: allow commits with empty messages
pt: permitir commits com mensagens vazias

en: allow creation of more than one tree
pt: permitir a criação de mais do que uma árvore

en: allow explicitly ignored files to be overwritten
pt: permitir que os ficheiros explicitamente ignorados sejam substituídos

en: allow fall back on 3way merging if needed
pt: permitir recorrer a merge com 3 pontos se necessário

en: allow fast-forward
pt: permitir avanço rápido

en: allow fast-forward (default)
pt: permitir avanço rápido (predefinição)

en: allow missing objects
pt: permitir objetos não presentes

en: allow overlapping hunks
pt: permitir a sobreposição de excertos

en: allow recursive removal
pt: permitir remoção recursiva

en: allow storing empty note
pt: permitir guardar uma nota vazia

en: allow to print `undefined` names (default)
pt: permitir imprimir nomes 'indefinidos' (predefinição)

en: allow updating of HEAD ref
pt: permitir a atualização da referência HEAD

en: also apply the patch (use with --stat/--summary/--check)
pt: aplicar o patch também (use com --stat/--summary/--check)

en: also consider packs and alternate objects
pt: considerar também pacotes e objetos alternate

en: also read contacts from stdin
pt: também ler contactos da entrada padrão

en: alternative anchor for relative paths
pt: âncora alternativa para caminhos relativos

en: always use long format
pt: usar sempre formato longo

en: amend previous commit
pt: emendar o commit anterior

en: annotated and GPG-signed tag
pt: tag anotada e assinada com GPG

en: annotated tag %s has no embedded name
pt: a tag anotada %s não tem nenhum nome incorporado

en: annotated tag %s not available
pt: a tag anotada %s não está disponível

en: annotated tag, needs a message
pt: tag anotada, é necessário uma mensagem

en: anonymize output
pt: anonimizar saída

en: append <mark> on dirty working tree (default: "-dirty")
pt: acrescentar <marca> se a árvore de trabalho contiver alterações (predefinição: "-dirty")

en: append commit name
pt: acrescentar nome do commit

en: append to .git/FETCH_HEAD instead of overwriting
pt: acrescentar a .git/FETCH_HEAD em vez de substituir

en: apply a patch without touching the working tree
pt: aplicar um patch sem tocar na árvore de trabalho

en: apply changes matching the given path
pt: aplicar alterações que correspondam ao caminho fornecido

en: apply the patch in reverse
pt: aplicar o patch em reverso

en: applying to an empty history
pt: a aplicar a um histórico vazio

en: approxidate
pt: aproximar

en: archive format
pt: formato do arquivo

en: attach the patch
pt: anexar o patch

en: attempt three-way merge if a patch does not apply
pt: tentar merge com três pontos se um patch não for aplicado corretamente

en: attempt to remove non-existent note is not an error
pt: não considerar como erro a remoção de uma nota não existente

en: author
pt: autor

en: available git commands in '%s'
pt: comandos do git disponível em '%s'

en: bad %s
pt: %s incorreto

en: bad config variable '%s' in file '%s' at line %d
pt: variável de configuração '%s' incorreta no ficheiro '%s' na linha %d

en: bad index version '%s'
pt: versão de índice '%s' incorreta

en: bad mergetag in commit '%s'
pt: mergetag incorreta no commit '%s'

en: bad numeric config value '%s' for '%s' in %s %s: %s
pt: valor numérico '%s' da configuração '%s' em %s %s incorreto: %s

en: bad numeric config value '%s' for '%s': %s
pt: valor numérico '%s' da configuração '%s' incorreto: %s

en: bad object type.
pt: tipo de objeto incorreto.

en: bad pack.indexversion=%<PRIu32>
pt: pack.indexversion=%<PRIu32> incorreto

en: bad repository '%s'
pt: repositório '%s' incorreto

en: bad source
pt: origem incorreta

en: bad zlib compression level %d
pt: nível de compressão zlib %d incorreto

en: be more quiet
pt: ser mais silencioso

en: be more thorough (increased runtime)
pt: ser mais minucioso (aumenta o tempo de execução)

en: be more verbose
pt: ser mais verboso

en: be quiet
pt: silencioso

en: be quiet, only report errors
pt: silencioso, só reportar erros

en: be verbose
pt: ser verboso

en: be verbose; must be placed before a subcommand
pt: ser verboso; deve ser colocado antes de um subcomando

en: behind
pt: atrás

en: binary patch does not apply to '%s'
pt: o patch binário não foi aplicado corretamente a '%s'

en: binary patch to '%s' creates incorrect result (expecting %s, got %s)
pt: o patch binário aplicado a '%s' gera resultados incorretos (esperava-se %s, obteve-se %s)

en: bisect run cannot continue any more
pt: não é possível continuar a bisseccionar

en: bisect run failed:
    'bisect_state $state' exited with error code $res
pt: falha ao bisseccionar:
    'bisect_state $state' retornou com o código de erro $res

en: bisect run failed:
    exit code $res from '$command' is < 0 or >= 128
pt: falha bisseccionar:
    código de saída $res de '$command' é < 0 ou >= 128

en: bisect run success
pt: bissecção concluída com sucesso

en: blob expected for %s '%s'
pt: blob para %s '%s' esperado

en: blob-id
pt: id-blob

en: both --cached and trees are given.
pt: --cached e árvores fornecidos simultaneamente.

en: both added:
pt: adicionado por ambos:

en: both deleted:
pt: eliminado por ambos:

en: both modified:
pt: modificado por ambos:

en: boundary
pt: limite

en: branch
pt: ramo

en: branch '%s' does not exist
pt: o ramo '%s' não existe

en: branch '%s' has no remote for pushing
pt: o ramo '%s' não tem nenhum remoto para publicar

en: branch '%s' not found.
pt: ramo '%s' não encontrado.

en: branch name required
pt: nome do ramo é obrigatório

en: branch(es) to track
pt: ramos a seguir

en: buffer --batch output
pt: carregar a saída de --batch

en: build a temporary index based on embedded index information
pt: construir um índice temporário baseado na informação incorporada do índice

en: bypass post-rewrite hook
pt: ignorar post-rewrite hook

en: bypass pre-commit hook
pt: ignorar pre-commit hook

en: bypass pre-push hook
pt: ignorar pre-push hook

en: can not move directory into itself
pt: não é possível mover um diretório para dentro de si próprio

en: can't change the meaning of term '$term'
pt: não é possível alterar o significado do termo '$term'

en: can't open patch '%s'
pt: não é possível abrir o patch '%s'

en: can't use the builtin command '$term' as a term
pt: não é possível usar o comando '$term' como um termo

en: cancel revert or cherry-pick sequence
pt: cancelar reversão ou cherry-pick

en: cannot abort from a branch yet to be born
pt: não é possível abortar um ramo ainda não criado

en: cannot be interactive without stdin connected to a terminal.
pt: não é possível entrar em modo interativo sem um entrada padrão conectada a um terminal.

en: cannot chdir to %s
pt: não é possível mudar para o diretório %s

en: cannot checkout %s
pt: não é possível extrair %s

en: cannot close written keep file '%s'
pt: não é possível fechar o ficheiro de conservação '%s' escrito

en: cannot copy '%s' to '%s'
pt: não é possível copiar '%s' para '%s'

en: cannot create '%s'
pt: não é possível criar '%s'

en: cannot create configuration file %s
pt: não é possível criar o ficheiro de configuração %s

en: cannot delete packs in a precious-objects repo
pt: não é possível eliminar pacotes num repositório de objetos-preciosos

en: cannot do a partial commit during a cherry-pick.
pt: não é possível fazer um commit parcial durante um cherry-pick.

en: cannot do a partial commit during a merge.
pt: não é possível fazer um commit parcial durante um merge.

en: cannot edit description of more than one branch
pt: não é possível editar a descrição de mais do que um ramo

en: cannot fill %d byte | cannot fill %d bytes
pt[0]: não é possível preencher %d byte
pt[1]: não é possível preencher %d bytes

en: cannot fstat packfile
pt: não é possível invocar fstat sobre o ficheiro de pacote

en: cannot have both --quiet and --verbose
pt: não é possível usar --quiet e --verbose simultaneamente

en: cannot mkdir %s
pt: não é possível criar o diretório %s

en: cannot move directory over file
pt: não é possível mover um diretório para um ficheiro

en: cannot open %s: %s
pt: não é possível abrir %s: %s

en: cannot open %s: %s
pt: não é possível abrir %s: %s

en: cannot open '%s'
pt: não é possível abrir '%s'

en: cannot open file '%s'
pt: não é possível abrir o ficheiro '%s'

en: cannot open packfile '%s'
pt: não é possível abrir o ficheiro de pacote '%s'

en: cannot opendir '%s'
pt: não é possível abrir (opendir) '%s'

en: cannot pread pack file
pt: não é possível invocar pread sobre o ficheiro de pacote

en: cannot prune in a precious-objects repo
pt: não é possível limpar num repositório de objetos-preciosos

en: cannot read $file for replaying
pt: não é possível ler $file para reproduzir

en: cannot read %s: %s
pt: não é possível ler %s: %s

en: cannot read '%s'
pt: não é possível ler '%s'

en: cannot read existing object %s
pt: não é possível ler o objeto existente %s

en: cannot read object %s
pt: não foi possível ler o objeto %s

en: cannot read object %s '%s'
pt: não é possível ler o objeto %s: '%s'

en: cannot read the index
pt: não é possível ler o índice

en: cannot readlink '%s'
pt: não é possível ler (readlink) '%s'

en: cannot rename the current branch while not on any.
pt: não é possível mudar o nome do ramo atual vista que não se encontra num ramo.

en: cannot repack to clean up
pt: não é possível reempacotar para limpar

en: cannot resolve 'simple' push to a single destination
pt: não é possível resolver a publicação 'simple' num único destino

en: cannot resolve HEAD
pt: não é possível resolver HEAD

en: cannot resume: %s does not exist.
pt: não é possível continuar: %s não existe.

en: cannot specify pathnames with --stdin
pt: não é possível especificar caminhos com --stdin

en: cannot stat '%s'
pt: não é possível invocar stat sobre '%s'

en: cannot stat template '%s'
pt: não é possível invocar stat sobre o modelo '%s'

en: cannot store index file
pt: não é possível guardar o ficheiro índice

en: cannot store pack file
pt: não é possível guardar ficheiro de pacote

en: cannot strip one component off url '$remoteurl'
pt: não é possível tirar um componente do URL '$remoteurl'

en: cannot symlink '%s' '%s'
pt: não é possível criar a ligação simbólica '%s' '%s'

en: cannot unlink temporary alternates file
pt: não é possível invocar unlink sobre o ficheiro alternates temporário

en: cannot use -a with -d
pt: não é possível usar -a com -d

en: cannot write keep file '%s'
pt: não é possível escrever o ficheiro de conservação '%s'

en: case insensitive matching
pt: não diferenciar maiúsculas de minúsculas

en: chain length = %d: %lu object | chain length = %d: %lu objects
pt[0]: comprimento de cadeia = %d: %lu objeto
pt[1]: comprimento de cadeia = %d: %lu objetos

en: change a commit's parents
pt: mudar os pais de um commit

en: change upstream info
pt: alterar a informação do ramo a montante

en: check if - even missing - files are ignored in dry run
pt: verificar quais os ficheiros ignorados na simulação

en: check only connectivity
pt: verificar só a conetividade

en: check out all files in the index
pt: extrair todos os ficheiros presentes no índice

en: checkout <branch> even if already checked out in other worktree
pt: extrair o <ramo> mesmo se já tenha sido extraído noutra árvore de trabalho

en: checkout <branch> instead of the remote's HEAD
pt: extrair <ramo> em vez da HEAD do remoto

en: checkout our version for unmerged files
pt: extrair a nossa versão dos ficheiros não integrados

en: checkout their version for unmerged files
pt: extrair a versão deles dos ficheiros não integrados

en: cherry-pick failed
pt: falha ao efetuar cherry-pick

en: clean               - start cleaning
    filter by pattern   - exclude items from deletion
    select by numbers   - select items to be deleted by numbers
    ask each            - confirm each deletion (like "rm -i")
    quit                - stop cleaning
    help                - this screen
    ?                   - help for prompt selection
pt: clean               - começar a limpar
    filter by pattern   - excluir itens da eliminação
    select by numbers   - selecionar itens para serem eliminados por número
    ask each            - confirmar cada eliminação (como "rm -i")
    quit                - parar limpeza
    help                - esta ajuda
    ?                   - ajuda para seleção em linha de comandos

en: clean.requireForce defaults to true and neither -i, -n, nor -f given; refusing to clean
pt: clean.requireForce predefinido como true e nenhum -i, -n, ou -f fornecido; recusando-se a limpar

en: clean.requireForce set to true and neither -i, -n, nor -f given; refusing to clean
pt: clean.requireForce definido como true e nenhum -i, -n, ou -f fornecido; recusando-se a limpar

en: clear assumed-unchanged bit
pt: limpar o bit assumed-unchanged

en: clear skip-worktree bit
pt: limpar o bit ignorar-árvore-de-trabalho

en: clone of '%s' into submodule path '%s' failed
pt: falha ao clonar '%s' no caminho do submódulo '%s'

en: clone only one branch, HEAD or --branch
pt: clonar apenas um ramo, HEAD ou --branch

en: closing file '%s'
pt: a fechar o ficheiro '%s'

en: collaborate (see also: git help workflows)
pt: colaborar (consulte também: git help workflows)

en: color '*!+-' corresponding to the branch
pt: colorir '*!+-' correspondendo ao ramo

en: combine patterns specified with -e
pt: combinar padrões especificados com -e

en: command
pt: comando

en: commit '%s' has malformed author line
pt: o commit '%s' tem a linha de autor malformada

en: commit '%s' lacks author header
pt: o commit '%s' não tem cabeçalho de autor

en: commit all changed files
pt: fazer commit de todos os ficheiros alterados

en: commit message
pt: mensagem de commit

en: commit only specified files
pt: fazer commit somente dos ficheiros especificados

en: completed with %d local objects
pt: concluído com %d objetos locais

en: compress better
pt: compressão ótima

en: compress faster
pt: compressão rápida

en: conflict style (merge or diff3)
pt: estilo de conflito (merge ou diff3)

en: confusion beyond insanity
pt: extrema confusão

en: confusion beyond insanity in parse_pack_objects()
pt: extrema confusão em parse_pack_objects()

en: consider <n> most recent tags (default: 10)
pt: considerar as <n> tags mais recentes (predefinição: 10)

en: content
pt: conteúdo

en: continue applying patches after resolving a conflict
pt: continuar a aplicar os patches depois de resolver os conflitos

en: continue refresh even when index needs update
pt: continuar a refrescar mesmo quando o índice precise de ser atualizado

en: control recursive fetching of submodules
pt: controlar a obtenção recursiva de submódulos

en: control recursive pushing of submodules
pt: controlar a publicação recursiva de submódulos

en: convert to a complete repository
pt: converter num repositório completo

en: copied:
pt: copiado:

en: copy out the files from named stage
pt: copiar os ficheiros do estágio indicado

en: corrupt binary patch at line %d: %.*s
pt: patch binário corrompido na linha %d: %.*s

en: corrupt index file
pt: ficheiro de índice corrompido

en: corrupt patch at line %d
pt: patch corrompido na linha %d

en: corrupt patch for submodule %s
pt: patch corrompido no submódulo %s

en: could not apply %s... %s
pt: não foi possível aplicar %s... %s

en: could not close %s
pt: não foi possível fechar %s

en: could not close '%s'
pt: não foi possível fechar '%s'

en: could not close file %s
pt: não é possível fechar o ficheiro %s

en: could not create archive file '%s'
pt: não foi possível criar o ficheiro de arquivo '%s'

en: could not create directory '%s'
pt: não foi possível criar o diretório '%s'

en: could not create directory of '%s'
pt: não foi possível criar o diretório de '%s'

en: could not create file '%s'
pt: não foi possível criar o ficheiro '%s'

en: could not create leading directories of '%s'
pt: não foi possível criar os diretórios superiores de '%s'

en: could not create temporary file '%s': %s
pt: não foi possível criar ficheiro temporário '%s': %s

en: could not create work tree dir '%s'
pt: não foi possível criar o diretório de árvore de trabalho '%s'

en: could not delete reference %s: %s
pt: não foi possível eliminar a referência %s: %s

en: could not delete references: %s
pt: não foi possível eliminar as referências: %s

en: could not get submodule directory for '%s'
pt: não foi possível obter o o diretório do submódulo de '%s'

en: could not lookup commit %s
pt: não foi possível consultar o commit %s

en: could not open %s for writing
pt: não foi possível abrir %s para escrita

en: could not open '%s'
pt: não é possível abrir '%s'

en: could not open '%s' for reading
pt: não foi possível abrir '%s' para leitura

en: could not open '%s' for reading and writing
pt: não foi possível abrir '%s' para leitura e escrita

en: could not open '%s' for reading: %s
pt: não foi possível abrir '%s' para leitura: %s

en: could not open '%s' for writing
pt: não foi possível abrir '%s' para escrita

en: could not open '%s' for writing: %s
pt: não foi possível abrir '%s' para escrita: %s

en: could not open or read '%s'
pt: não foi possível abrir ou ler '%s'

en: could not open temporary file
pt: não foi possível abrir ficheiro temporário

en: could not parse %s
pt: não foi possível analisar %s

en: could not parse HEAD commit
pt: não foi possível analisar o commit HEAD

en: could not parse author script
pt: não foi possível analisar o autor do script

en: could not parse newly created commit
pt: não foi possível analisar o commit recém-criado

en: could not parse patch '%s'
pt: não foi possível analisar o patch '%s'

en: could not read '%s'
pt: não foi possível ler '%s'

en: could not read 'show' output
pt: não foi possível ler a saída do comando 'show'

en: could not read MERGE_MODE
pt: não foi possível ler MERGE_MODE

en: could not read MERGE_MSG
pt: não foi possível ler MERGE_MSG

en: could not read SQUASH_MSG
pt: não foi possível ler SQUASH_MSG

en: could not read commit message: %s
pt: não foi possível ler a mensagem de commit: %s

en: could not read from stdin
pt: não foi possível ler da entrada padrão

en: could not read input file '%s'
pt: não foi possível ler o ficheiro de entrada '%s'

en: could not read log file '%s'
pt: não é possível ler o ficheiro de log '%s'

en: could not read log from standard input
pt: não foi possível ler o log da entrada padrão

en: could not redirect output
pt: não foi possível redirecionar a saída

en: could not remove reference %s
pt: não foi possível eliminar a referência %s

en: could not rename temporary file to %s
pt: não foi possível mudar o nome do ficheiro temporário para %s

en: could not revert %s... %s
pt: não foi possível reverter %s... %s

en: could not run gpg.
pt: não foi possível executar gpg.

en: could not run stash.
pt: não foi possível executar o comando stash.

en: could not set upstream of HEAD to %s when it does not point to any branch.
pt: não foi possível definir %s como ramo a montante de HEAD visto que esta não aponta para um ramo.

en: could not stat %s
pt: não foi possível obter stat de %s

en: could not unset upstream of HEAD when it does not point to any branch.
pt: não foi possível remover a definição de ramo a montante de HEAD visto que esta não aponta para um ramo.

en: could not verify the tag '%s'
pt: não foi possível validar a tag '%s'

en: could not write branch description template: %s
pt: não foi possível escrever o modelo da descrição de ramo: %s

en: could not write commit template
pt: não foi possível escrever o modelo de commit

en: could not write replacement commit for: '%s'
pt: não foi possível escrever o commit substituto de: '%s'

en: could not write to %s
pt: não foi possível escrever para %s

en: couldn't look up newly created commit
pt: não foi possível consultar o commit recém-criado

en: create
pt: criado

en: create a bare repository
pt: criar um repositório nu

en: create a mirror repository (implies bare)
pt: criar um repositório espelhado (implica repositório nu)

en: create a new branch
pt: criar um novo ramo

en: create a reflog
pt: criar um reflog

en: create a shallow clone of that depth
pt: criar um clone raso com essa profundidade

en: create a single commit instead of doing a merge
pt: criar um único commit em vez de realizar um merge

en: create and checkout a new branch
pt: criar e extrair um novo ramo

en: create or reset a branch
pt: criar ou repor um ramo

en: create packs suitable for shallow fetches
pt: criar pacotes adequados para obter em repositórios pouco profundos

en: create reflog for new branch
pt: criar reflog do novo ramo

en: create the branch's reflog
pt: criar reflog do ramo

en: create thin packs
pt: criar pacotes finos

en: create/reset and checkout a branch
pt: criar/repor e extrair um ramo

en: creating '%s' failed
pt: falha ao criar '%s'

en: date
pt: data

en: debug search strategy on stderr
pt: depurar a estratégia de procura para stderr

en: debug unpack-trees
pt: depurar unpack-trees

en: decorate options
pt: opções de decoração

en: deepen history of shallow clone
pt: aprofundar o histórico de um clone raso

en: default
pt: predefinição

en: default mode for recursion
pt: modo recursivo por omissão

en: deflate error (%d)
pt: erro ao compactar (%d)

en: delete
pt: eliminado

en: delete URLs
pt: eliminar URLs

en: delete branch (even if not merged)
pt: eliminar um ramo (mesmo que não tenha sido incorporado)

en: delete fully merged branch
pt: eliminar um ramo totalmente incorporado

en: delete refs
pt: eliminar referências

en: delete refs/remotes/<name>/HEAD
pt: eliminar refs/remotes/<nome>/HEAD

en: delete replace refs
pt: eliminar referências substituídas

en: delete symbolic ref
pt: eliminar referências simbólicas

en: delete tags
pt: eliminar tags

en: delete the reference
pt: eliminar a referência

en: deleted by them:
pt: eliminado por eles:

en: deleted by us:
pt: eliminado por nós:

en: deleted file %s still has contents
pt: o ficheiro eliminado %s ainda tem conteúdos

en: deleted file still has contents
pt: o ficheiro eliminado ainda tem conteúdos

en: deleted:
pt: eliminado:

en: deleting '%s' failed
pt: falha ao eliminar '%s'

en: deleting branch '%s' that has been merged to
             '%s', but not yet merged to HEAD.
pt: a eliminar o ramo '%s' incorporado em
             '%s', mas ainda não incorporado em HEAD.

en: depth
pt: profundidade

en: depth %s is not a positive number
pt: profundidade %s não é um número positivo

en: depth for shallow clones
pt: profundidade de clones rasos

en: dereference tags in the input (internal use)
pt: desreferenciar tags na entrada (uso interno)

en: dereference tags into object IDs
pt: desreferenciar tags em IDs de objeto

en: descend at most <depth> levels
pt: descer no máximo até <profundidade>

en: destination '%s' is not a directory
pt: o destino '%s' não é um diretório

en: destination directory does not exist
pt: o diretório de destino não existe

en: destination exists
pt: o destino já existe

en: destination path '%s' already exists and is not an empty directory.
pt: o caminho de destino '%s' já existe e não é um diretório vazio.

en: detach HEAD at named commit
pt: destacar HEAD no commit indicado

en: detach the HEAD at named commit
pt: destacar HEAD no commit indicado

en: detached HEAD
pt: HEAD destacada

en: detect new or modified lines that have whitespace errors
pt: detetar linhas novas ou modificadas que tenham espaços em branco

en: did not receive expected object %s
pt: o objeto esperado %s não foi recebido

en: directory from which templates will be used
pt: diretório que contém os modelos usados

en: directory stat info changes after adding a file inside subdirectory
pt: a informação de stat do diretório mudou depois de adicionar um ficheiro dentro dum subdiretório

en: directory stat info changes after updating a file
pt: a informação de stat mudou depois de atualizar um ficheiro

en: directory stat info does not change after adding a new directory
pt: a informação de stat do diretório não mudou depois de adicionar um novo diretório

en: directory stat info does not change after adding a new file
pt: a informação de stat do diretório não mudou depois de adicionar um novo ficheiro

en: directory stat info does not change after deleting a directory
pt: a informação de stat do diretório não mudou depois de eliminar um diretório

en: directory stat info does not change after deleting a file
pt: a informação de stat do diretório não mudou depois de eliminar um ficheiro

en: directory/file
pt: diretório/ficheiro

en: disabling bitmap writing, as some objects are not being packed
pt: a desativar escrita de mapa de bits, visto que alguns objetos não estão a ser compactados

en: do not check if another worktree is holding the given ref
pt: não verificar se outra árvore de trabalho contém a referência fornecida

en: do not create an empty pack output
pt: não criar um pacote vazio

en: do not fetch all tags (--no-tags)
pt: não obter todas as tags (--no-tags)

en: do not hide commits by grafts
pt: não esconder commits introduzidos por enxertos

en: do not ignore new files
pt: não ignorar novos ficheiros

en: do not know what to do with %06o %s '%s'
pt: não sei o que fazer com %06o %s '%s'

en: do not limit pathspecs to sparse entries only
pt: não restringir especificadores de caminho a entradas esparsas

en: do not list removed files
pt: não listar ficheiros removidos

en: do not pass --keep-cr flag to git-mailsplit independent of am.keepcr
pt: não passar a opção --keep-cr ao git-mailsplit independentemente de am.keepcr

en: do not pretty-print contents for --edit
pt: não mostrar o conteúdo de --edit com impressão bonita

en: do not print names of files removed
pt: não imprimir os nomes dos ficheiros removidos

en: do not print remote URL
pt: não imprimir URL remoto

en: do not print results to stdout (useful with --verify)
pt: não imprimir resultados para o stdout (útil com --verify)

en: do not query remotes
pt: não consultar remotos

en: do not remove, show only
pt: não remover, mostrar apenas

en: do not run git-update-server-info
pt: não executar git-update-server-info

en: do not show a diffstat at the end of the merge
pt: não apresentar um diffstat no final do merge

en: do not show peeled tags
pt: não mostrar tags descascadas

en: do not show progress meter
pt: não mostrar medidor de progresso

en: do not trust the line counts in the hunk headers
pt: não confiar na contagem de linhas no cabeçalho dos excertos

en: do not warn about conflicts
pt: não alertar sobre conflitos

en: don't add, only refresh the index
pt: não adicionar, apenas atualizar o índice

en: don't apply changes matching the given path
pt: não aplicar alterações que correspondam ao caminho fornecido

en: don't automatically commit
pt: não efetuar commit automaticamente

en: don't check the working tree after merging
pt: não verificar a árvore de trabalho depois de efetuar merge

en: don't checkout new files
pt: não extrair novos ficheiros

en: don't create a checkout
pt: não realizar extração

en: don't expect at least one line of context
pt: não esperar nenhuma linha de contexto

en: don't include a patch matching a commit upstream
pt: não incluir um patch que coincida com um commit a montante

en: don't match patterns in binary files
pt: ignorar ficheiros binários

en: don't output binary diffs
pt: não gerar diffs binários

en: don't print the patch filenames
pt: não imprimir os nomes dos ficheiros de patch

en: don't show empty directories
pt: não mostrar diretórios vazios

en: don't show filenames
pt: não mostrar nomes de ficheiro

en: don't strip/add [PATCH]
pt: não tirar/inserir [PATCH]

en: don't update the index or the work tree
pt: não atualizar o índice ou a árvore de trabalho

en: don't use local hardlinks, always copy
pt: não usar ligações fixas, copiar sempre

en: done
pt: concluído

en: done.
pt: concluído.

en: dry run
pt: simular ação

en: dup2(%d,%d) failed
pt: dup2(%d,%d) falhou

en: early EOF
pt: fim de ficheiro (EOF) prematuro

en: edit current diff and apply
pt: editar o diff atual e aplicá-lo

en: edit existing object
pt: editar objeto existente

en: edit files in place
pt: editar ficheiros no local

en: edit message before committing
pt: editar a mensagem antes de realizar commit

en: edit the commit message
pt: editar a mensagem de commit

en: edit the description for the branch
pt: editar a descrição do ramo

en: editing patch failed
pt: falha ao editar patch

en: emacsclient version '%d' too old (< 22).
pt: a versão do emacsclient '%d' é demasiado antiga (< 22).

en: email
pt: e-mail

en: empty commit set passed
pt: o conjunto de commits especificado está vazio

en: enable auto-gc mode
pt: ativar modo auto-gc

en: enable message threading, styles: shallow, deep
pt: ativar mensagens por tópicos, estilos: shallow (raso), deep (profundo)

en: enable more strict checking
pt: ativar verificação mais rigorosa

en: enable or disable split index
pt: ativar ou desativar a divisão do índice

en: enable untracked cache without testing the filesystem
pt: ativar cache não controlada sem testar o sistema de ficheiros

en: enable/disable untracked cache
pt: ativar ou desativar cache não controlada

en: end revert or cherry-pick sequence
pt: terminar reversão ou cherry-pick

en: ensure at least <n> lines of context match
pt: garantir que, pelo menos, <n> linhas de contexto coincidem

en: error building trees
pt: erro ao construir árvores

en: error while closing pack file
pt: erro ao fechar ficheiro de pacote

en: error: unknown option for 'stash save': $option
           To provide a message, use git stash save -- '$option'
pt: erro: opção desconhecida de 'stash save': $option
          Para fornecer uma mensagem, use git stash save -- '$option'

en: examine the history and state (see also: git help revisions)
pt: examinar o histórico e estado (consulte também: git help revisions)

en: exclude patterns are read from <file>
pt: ler padrões de exclusão do <ficheiro>

en: exit with a zero status even if nothing matched
pt: sair com valor zero mesmo quando não há correspondência

en: exit with exit code 2 if no matching refs are found
pt: terminar com código de saída 2 se não forem encontradas referências

en: exit with zero when there's no error
pt: sair com retorno zero quando não houver erros

en: expected format: %%(align:<width>,<position>)
pt: formato esperado: %%(align:<largura>,<posição>)

en: expected format: %%(color:<color>)
pt: formato esperado: %%(color:<cor>)

en: expire objects older than <time>
pt: expirar objetos mais antigos que <hora>

en: expiry-date
pt: data-de-validade

en: external diff died, stopping at %s
pt: o diff externo terminou inesperadamente, interrompido em %s

en: failed to apply delta
pt: falha ao aplicar delta

en: failed to clean index
pt: falha ao limpar o índice

en: failed to close rev-list's stdin: %s
pt: falha ao fechar stdin de rev-list: %s

en: failed to copy file to '%s'
pt: falha ao copiar o ficheiro para '%s'

en: failed to create directory %s
pt: falha ao criar o diretório %s

en: failed to create directory '%s'
pt: falha ao criar o diretório '%s'

en: failed to create file %s
pt: falha ao criar o ficheiro %s

en: failed to create link '%s'
pt: falha ao criar a ligação '%s'

en: failed to create path '%s'%s
pt: falha ao criar o caminho '%s'%s

en: failed to delete directory %s
pt: falha ao criar o diretório %s

en: failed to delete file %s
pt: falha ao eliminar o ficheiro %s

en: failed to exec '%s': %s
pt: falha ao executar '%s': %s

en: failed to expand user dir in: '%s'
pt: falha ao expandir diretório de utilizador em: '%s'

en: failed to finish 'show' for object '%s'
pt: falha ao concluir o comando 'show' sobre o objeto '%s'

en: failed to get kernel name and information
pt: falha ao obter nome e informação do kernel

en: failed to open '%s'
pt: falha ao abrir '%s'

en: failed to push some refs to '%s'
pt: falha ao publicar algumas referências em '%s'

en: failed to read %s
pt: falha ao ler %s

en: failed to read orderfile '%s'
pt: falha ao ler o ficheiro de comando '%s'

en: failed to read the cache
pt: falha ao ler a cache

en: failed to read the index
pt: falha ao ler o índice

en: failed to remove %s
pt: falha ao remover %s

en: failed to remove: %s
pt: falha ao remover: %s

en: failed to sign the push certificate
pt: falha ao assinar o certificado de publicação

en: failed to stat %s
pt: falha ao efetuar stat de %s

en: failed to stat %s
pt: falha ao invocar stat de %s

en: failed to stat '%s'
pt: falha ao invocar stat de '%s'

en: failed to symlink '%s'
pt: falha ao criar a ligação simbólica '%s'

en: failed to unlink '%s'
pt: falha ao invocar unlink de '%s'

en: failed to unpack HEAD tree object
pt: falha ao descompactar o objeto árvore HEAD

en: failed to write commit object
pt: falha ao escrever objeto de commit

en: failed write to rev-list: %s
pt: falha ao escrever para rev-list: %s

en: failed writing detached signature to '%s': %s
pt: falha ao escrever assinatura destacada em '%s': %s

en: fast-forwardable
pt: pode ser avançado rapidamente

en: fatal: '%s' is not a valid submodule--helper subcommand
pt: fatal: '%s' não é um subcomando de submodule--helper válido

en: fatal: no such branch: $branch_name
pt: fatal: ramo inexistente: $branch_name

en: fatal: submodule--helper subcommand must be called with a subcommand
pt: fatal: o subcomando submodule--helper deve ser invocado com um subcomando

en: fetch --all does not make sense with refspecs
pt: fetch --all não faz sentido com especificadores de referência

en: fetch --all does not take a repository argument
pt: fetch --all não leva um repositório como argumento

en: fetch all tags and associated objects
pt: obter todas as tags e objetos associados

en: fetch from all remotes
pt: obter de todos os remotos

en: fetch from multiple remotes
pt: obter de múltiplos remotos

en: fetch the remote branches
pt: obter os ramos remotos

en: fetch updated the current branch head.
    fast-forwarding your working tree from
    commit %s.
pt: o fetch atualizou a cabeça do ramo atual.
    a avançar a árvore de trabalho a partir do
    commit %s.

en: field name to sort on
pt: nome do campo pelo qual ordernar

en: file
pt: ficheiro

en: file %s is not a regular file
pt: o ficheiro %s não é um ficheiro regular

en: file %s is not writable by user
pt: o ficheiro %s não pode ser escrito pelo utilizador

en: file to read from
pt: ficheiro a ler

en: file/directory
pt: ficheiro/diretório

en: finalize notes merge by committing unmerged notes
pt: concluir merge de notas, fazendo commit de notas não integradas

en: find ancestors for a single n-way merge
pt: encontrar antecessores de um único merge com n pontos

en: find in contents not managed by git
pt: procurar em conteúdos não geridos pelo git

en: find the color configured: slot [default]
pt: encontrar a cor configurada: slot [predefinição]

en: find the color setting: slot [stdout-is-tty]
pt: encontrar a definição de cor: slot [stdout-é-tty]

en: find the tag that comes after the commit
pt: localizar a tag que vem após o commit

en: find where <commit> forked from reflog of <ref>
pt: descobrir aonde foi que o <commit> divergiu usando o reflog da <referência>

en: finished search at %s
pt: a pesquisa terminou em %s

en: follow in-tree symlinks (used with --batch or --batch-check)
pt: seguir ligações simbólica no interior da árvore (usado com --batch ou --batch-check)

en: for blob objects, run textconv on object's content
pt: executar textconv no conteúdo de objetos blob

en: for conflicts, use a union version
pt: usar a união das versões em caso de conflito

en: for conflicts, use our version
pt: usar a nossa versão em caso de conflito

en: for conflicts, use their version
pt: usar a versão deles em caso de conflito

en: for conflicts, use this marker size
pt: usar este comprimento de marcador para os conflitos

en: force
pt: forçar

en: force checkout (throw away local modifications)
pt: forçar extração (descartar modificações locais)

en: force creation, move/rename, deletion
pt: forçar criação, mover/mudar o nome ou exclusão

en: force edit of commit
pt: forçar edição do commit

en: force move/rename even if target exists
pt: forçar mover/mudar o nome mesmo que o destino exista

en: force overwrite of existing files
pt: forçar substituição dos ficheiros existentes

en: force overwrite of local branch
pt: forçar a substituição do ramo local

en: force progress reporting
pt: forçar informação de progresso

en: force running gc even if there may be another gc running
pt: forçar a execução do gc mesmo que haja outro gc a executar

en: force updates
pt: forçar atualização

en: forced update
pt: atualização forçada

en: format
pt: formato

en: format the patch(es) are in
pt: formato de apresentação de patches

en: format to use for the output
pt: formato a usar na saída

en: format.headers without value
pt: format.headers sem valor

en: format: %%(end) atom missing
pt: formato: falta átomo %%(end)

en: format: %%(end) atom used without corresponding atom
pt: formato: átomo %%(end) utilizado sem átomo correspondente

en: found %u common ancestor: | found %u common ancestors:
pt[0]: %u antecessor comum encontrado:
pt[1]: %u antecessores comuns encontrados:

en: fseek failed
pt: falha ao invocar fseek

en: gc is already running on machine '%s' pid %<PRIuMAX> (use --force if not)
pt: gc já a executar na máquina '%s' pid %<PRIuMAX> (use --force se não for o caso)

en: generate a cover letter
pt: gerar uma carta de apresentação

en: get all values: key [value-regex]
pt: obter todos os valores: chave [regex-do-valor]

en: get value specific for the URL: section[.var] URL
pt: obter valor do URL especificado: section[.var] URL

en: get value: name [value-regex]
pt: obter valor: nome [regex-do-valor]

en: get values for regexp: name-regex [value-regex]
pt: obter valores para a regexp: regex-do-nome [regex-do-valor]

en: git %s: failed to read the index
pt: git %s: falha ao ler o índice

en: git %s: failed to refresh the index
pt: git %s: falha ao atualizar o índice

en: git add [<options>] [--] <pathspec>...
pt: git add [<opções>] [--] <caminho>...

en: git am [<options>] (--continue | --skip | --abort)
pt: git am [<opções>] (--continue | --skip | --abort)

en: git am [<options>] [(<mbox>|<Maildir>)...]
pt: git am [<opções>] [(<mbox>|<Maildir>)...]

en: git apply [<options>] [<patch>...]
pt: git apply [<opções>] [<patch>...]

en: git apply: bad git-diff - expected /dev/null on line %d
pt: git apply: git-diff incorreto - esperava-se /dev/null na linha %d

en: git apply: bad git-diff - expected /dev/null, got %s on line %d
pt: git apply: git-diff incorreto - esperava-se /dev/null, obteve-se %s na linha %d

en: git apply: bad git-diff - inconsistent new filename on line %d
pt: git apply: git-diff incorreto - o nome do novo ficheiro na linha %d é inconsistente

en: git apply: bad git-diff - inconsistent old filename on line %d
pt: git apply: git-diff incorreto - o nome do ficheiro antigo na linha %d é inconsistente

en: git archive --remote <repo> [--exec <cmd>] [<options>] <tree-ish> [<path>...]
pt: git archive --remote <repo> [--exec <cmd>] [<opções>] <tree-ish> [<caminho>...]

en: git archive [<options>] <tree-ish> [<path>...]
pt: git archive [<opções>] <árvore> [<caminho>...]

en: git archive: Remote with no URL
pt: git archive: Remoto sem URL

en: git archive: expected ACK/NAK, got EOF
pt: git archive: esperava-se ACK/NAK, obteve-se EOF

en: git archive: expected a flush
pt: git archive: esvaziamento de cache (flush) esperado

en: git archive: protocol error
pt: git archive: erro de protocolo

en: git blame [<options>] [<rev-opts>] [<rev>] [--] <file>
pt: git blame [<opções>] [<rev-opções>] [<rev>] [--] <ficheiro>

en: git branch [<options>] (-m | -M) [<old-branch>] <new-branch>
pt: git branch [<opções>] (-m | -M) [<ramo-antigo>] <novo-ramo>

en: git branch [<options>] [-l] [-f] <branch-name> [<start-point>]
pt: git branch [<opções>] [-l] [-f] <nome-ramo> [<ponto-de-partida>]

en: git branch [<options>] [-r | -a] [--merged | --no-merged]
pt: git branch [<opções>] [-r | -a] [--merged | --no-merged]

en: git branch [<options>] [-r | -a] [--points-at]
pt: git branch [<opções>] [-r | -a] [--points-at]

en: git branch [<options>] [-r] (-d | -D) <branch-name>...
pt: git branch [<opções>] [-r] (-d | -D) <nome-do-ramo>...

en: git cat-file (-t [--allow-unknown-type]|-s [--allow-unknown-type]|-e|-p|<type>|--textconv) <object>
pt: git cat-file (-t [--allow-unknown-type]|-s [--allow-unknown-type]|-e|-p|<tipo>|--textconv) <objeto>

en: git check-attr --stdin [-z] [-a | --all | <attr>...]
pt: git check-attr --stdin [-z] [-a | --all | <atributo>...]

en: git check-attr [-a | --all | <attr>...] [--] <pathname>...
pt: git check-attr [-a | --all | <atributo>...] [--] <caminho>...

en: git check-mailmap [<options>] <contact>...
pt: git check-mailmap [<opções>] <contacto>...

en: git checkout [<options>] <branch>
pt: git checkout [<opções>] <ramo>

en: git checkout [<options>] [<branch>] -- <file>...
pt: git checkout [<opções>] [<ramo>] -- <ficheiro>...

en: git checkout-index [<options>] [--] [<file>...]
pt: git checkout-index [<opções>] [--] [<ficheiro>...]

en: git checkout: --detach does not take a path argument '%s'
pt: git checkout: --detach não aceita um caminho como argumento '%s'

en: git checkout: --ours/--theirs, --force and --merge are incompatible when
    checking out of the index.
pt: git checkout: --ours/--theirs, --force e --merge são incompatíveis
    durante a extração do índice.

en: git cherry [-v] [<upstream> [<head> [<limit>]]]
pt: git cherry [-v] [<ramo-a-montante> [<head> [<limite>]]]

en: git cherry-pick <subcommand>
pt: git cherry-pick <subcommando>

en: git cherry-pick [<options>] <commit-ish>...
pt: git cherry-pick [<opções>] <commit-ish>...

en: git clean [-d] [-f] [-i] [-n] [-q] [-e <pattern>] [-x | -X] [--] <paths>...
pt: git clean [-d] [-f] [-i] [-n] [-q] [-e <padrão>] [-x | -X] [--] <caminhos>...

en: git clone [<options>] [--] <repo> [<dir>]
pt: git clone [<opções>] [--] <repo> [<dir>]

en: git column [<options>]
pt: git column [<opções>]

en: git commands available from elsewhere on your $PATH
pt: comandos do git disponíveis noutras localizações em $PATH

en: git commit [<options>] [--] <pathspec>...
pt: git commit [<opções>] [--] <especificador-de-caminho>...

en: git config [<options>]
pt: git config [<opções>]

en: git describe [<options>] --dirty
pt: git describe [<opções>] --dirty

en: git describe [<options>] [<commit-ish>...]
pt: git describe [<opções>] [<commit-ish>...]

en: git diff header lacks filename information when removing %d leading pathname component (line %d) | git diff header lacks filename information when removing %d leading pathname components (line %d)
pt[0]: o cabeçalho do git diff não revelou o nome do ficheiro depois de se remover %d componente do caminho (linha %d)
pt[1]: o cabeçalho do git diff não revelou o nome do ficheiro depois de se remover %d componentes de caminho (linha %d)

en: git fast-export [rev-list-opts]
pt: git fast-export [opções-de-rev-list]

en: git fetch --all [<options>]
pt: git fetch --all [<opções>]

en: git fetch --multiple [<options>] [(<repository> | <group>)...]
pt: git fetch --multiple [<opções>] [(<repositório> | <grupo>)...]

en: git fetch [<options>] <group>
pt: git fetch [<opções>] <grupo>

en: git fetch [<options>] [<repository> [<refspec>...]]
pt: git fetch [<opções>] [<repositório> [<especificador-de-referência>...]]

en: git fmt-merge-msg [-m <message>] [--log[=<n>] | --no-log] [--file <file>]
pt: git fmt-merge-msg [-m <mensagem>] [--log[=<n>] | --no-log] [--file <ficheiro>]

en: git for-each-ref [(--merged | --no-merged) [<object>]]
pt: git for-each-ref [(--merged | --no-merged) [<objeto>]]

en: git for-each-ref [--contains [<object>]]
pt: git for-each-ref [--contains [<objeto>]]

en: git for-each-ref [--points-at <object>]
pt: git for-each-ref [--points-at <objeto>]

en: git for-each-ref [<options>] [<pattern>]
pt: git for-each-ref [<opções>] [<padrão>]

en: git format-patch [<options>] [<since> | <revision-range>]
pt: git format-patch [<opções>] [<desde> | <intervalo-de-revisões>]

en: git fsck [<options>] [<object>...]
pt: git fsck [<opções>] [<objeto>...]

en: git gc [<options>]
pt: git gc [<opções>]

en: git grep [<options>] [-e] <pattern> [<rev>...] [[--] <path>...]
pt: git grep [<opções>] [-e] <padrão> [<rev>...] [[--] <caminho>...]

en: git hash-object [-t <type>] [-w] [--path=<file> | --no-filters] [--stdin] [--] <file>...
pt: git hash-object [-t <tipo>] [-w] [--path=<ficheiro> | --no-filters] [--stdin] [--] <ficheiro>...

en: git help [--all] [--guides] [--man | --web | --info] [<command>]
pt: git help [--all] [--guides] [--man | --web | --info] [<comando>]

en: git init [-q | --quiet] [--bare] [--template=<template-directory>] [--shared[=<permissions>]] [<directory>]
pt: git init [-q | --quiet] [--bare] [--template=<diretório-modelo>] [--shared[=<permissões>]] [<diretório>]

en: git interpret-trailers [--in-place] [--trim-empty] [(--trailer <token>[(=|:)<value>])...] [<file>...]
pt: git interpret-trailers [--in-place] [--trim-empty] [(--trailer <token>[(=|:)<valor>])...] [<ficheiro>...]

en: git log [<options>] [<revision-range>] [[--] <path>...]
pt: git log [<opções>] [<intervalo-de-revisões>] [[--] <caminho>...]

en: git ls-files [<options>] [<file>...]
pt: git ls-files [<opções>] [<ficheiro>...]

en: git ls-remote [--heads] [--tags] [--refs] [--upload-pack=<exec>]
                         [-q | --quiet] [--exit-code] [--get-url]
                         [--symref] [<repository> [<refs>...]]
pt: git ls-remote [--heads] [--tags] [--refs] [--upload-pack=<exec>]
                         [-q | --quiet] [--exit-code] [--get-url]
                         [--symref] [<repositório> [<referências>...]]

en: git ls-tree [<options>] <tree-ish> [<path>...]
pt: git ls-tree [<opções>] <árvore> [<caminho>...]

en: git merge [<options>] <msg> HEAD <commit>
pt: git merge [<opções>] <msg> HEAD <commit>

en: git merge [<options>] [<commit>...]
pt: git merge [<opções>] [<commit>...]

en: git merge-base --fork-point <ref> [<commit>]
pt: git merge-base --fork-point <referência> [<commit>]

en: git merge-file [<options>] [-L <name1> [-L <orig> [-L <name2>]]] <file1> <orig-file> <file2>
pt: git merge-file [<opções>] [-L <nome1> [-L <orig> [-L <nome2>]]] <ficheiro1> <ficheiro-orig> <ficheiro2>

en: git mv [<options>] <source>... <destination>
pt: git mv [<opções>] <origem>... <destino>

en: git name-rev [<options>] --all
pt: git name-rev [<opções>] --all

en: git name-rev [<options>] --stdin
pt: git name-rev [<opções>] --stdin

en: git name-rev [<options>] <commit>...
pt: git name-rev [<opções>] <commit>...

en: git notes [--ref <notes-ref>] [list [<object>]]
pt: git notes [--ref <notes-ref>] [list [<objeto>]]

en: git notes [--ref <notes-ref>] add [-f] [--allow-empty] [-m <msg> | -F <file> | (-c | -C) <object>] [<object>]
pt: git notes [--ref <notes-ref>] add [-f] [--allow-empty] [-m <msg> | -F <ficheiro> | (-c | -C) <objeto>] [<objeto>]

en: git notes [--ref <notes-ref>] append [--allow-empty] [-m <msg> | -F <file> | (-c | -C) <object>] [<object>]
pt: git notes [--ref <notes-ref>] append [--allow-empty] [-m <msg> | -F <ficheiro> | (-c | -C) <objeto>] [<objeto>]

en: git notes [--ref <notes-ref>] copy [-f] <from-object> <to-object>
pt: git notes [--ref <notes-ref>] copy [-f] <de-objeto> <para-objeto>

en: git notes [--ref <notes-ref>] edit [--allow-empty] [<object>]
pt: git notes [--ref <notes-ref>] edit [--allow-empty] [<objeto>]

en: git notes [--ref <notes-ref>] merge [-v | -q] [-s <strategy>] <notes-ref>
pt: git notes [--ref <notes-ref>] merge [-v | -q] [-s <estratégia>] <notes-ref>

en: git notes [--ref <notes-ref>] remove [<object>...]
pt: git notes [--ref <notes-ref>] remove [<objeto>...]

en: git notes [--ref <notes-ref>] show [<object>]
pt: git notes [--ref <notes-ref>] show [<objeto>]

en: git notes [list [<object>]]
pt: git notes [list [<objeto>]]

en: git notes add [<options>] [<object>]
pt: git notes add [<opções>] [<objeto>]

en: git notes append [<options>] [<object>]
pt: git notes append [<opções>] [<objeto>]

en: git notes copy --stdin [<from-object> <to-object>]...
pt: git notes copy --stdin [<de-objeto> <para-objeto>]...

en: git notes copy [<options>] <from-object> <to-object>
pt: git notes copy [<opções>] <de-objeto> <para-objeto>

en: git notes edit [<object>]
pt: git notes edit [<objeto>]

en: git notes merge --abort [<options>]
pt: git notes merge --abort [<opções>]

en: git notes merge --commit [<options>]
pt: git notes merge --commit [<opções>]

en: git notes merge [<options>] <notes-ref>
pt: git notes merge [<opções>] <notes-ref>

en: git notes prune [<options>]
pt: git notes prune [<optções>]

en: git notes remove [<object>]
pt: git notes remove [<objeto>]

en: git notes show [<object>]
pt: git notes show [<objeto>]

en: git pack-objects --stdout [<options>...] [< <ref-list> | < <object-list>]
pt: git pack-objects --stdout [<opções>...] [< <lista-referências> | < <lista-objetos>]

en: git pack-objects [<options>...] <base-name> [< <ref-list> | < <object-list>]
pt: git pack-objects [<opções>...] <nome-base> [< <lista-referências> | < <lista-objetos>]

en: git pack-refs [<options>]
pt: git pack-refs [<opções>]

en: git prune [-n] [-v] [--expire <time>] [--] [<head>...]
pt: git prune [-n] [-v] [--expire <hora>] [--] [<head>...]

en: git pull [<options>] [<repository> [<refspec>...]]
pt: git pull [<opções>] [<repositório> [<especificador-de-referência>...]]

en: git push [<options>] [<repository> [<refspec>...]]
pt: git push [<opções>] [<repositório> [<especificador-de-referência>...]]

en: git read-tree [(-m [--trivial] [--aggressive] | --reset | --prefix=<prefix>) [-u [--exclude-per-directory=<gitignore>] | -i]] [--no-sparse-checkout] [--index-output=<file>] (--empty | <tree-ish1> [<tree-ish2> [<tree-ish3>]])
pt: git read-tree [(-m [--trivial] [--aggressive] | --reset | --prefix=<prefixo>) [-u [--exclude-per-directory=<gitignore>] | -i]] [--no-sparse-checkout] [--index-output=<ficheiro>] (--empty | <árvore1> [<árvore2> [<árvore3>]])

en: git remote [-v | --verbose] show [-n] <name>
pt: git remote [-v | --verbose] show [-n] <nome>

en: git remote [-v | --verbose] update [-p | --prune] [(<group> | <remote>)...]
pt: git remote [-v | --verbose] update [-p | --prune] [(<grupo> | <remoto>)...]

en: git remote add [-t <branch>] [-m <master>] [-f] [--tags | --no-tags] [--mirror=<fetch|push>] <name> <url>
pt: git remote add [-t <ramo>] [-m <master>] [-f] [--tags | --no-tags] [--mirror=<fetch|push>] <nome> <url>

en: git remote add [<options>] <name> <url>
pt: git remote add [<opções>] <nome> <url>

en: git remote get-url [--push] [--all] <name>
pt: git remote get-url [--push] [--all] <nome>

en: git remote prune [-n | --dry-run] <name>
pt: git remote prune [-n | --dry-run] <nome>

en: git remote prune [<options>] <name>
pt: git remote prune [<opções>] <nome>

en: git remote remove <name>
pt: git remote remove <nome>

en: git remote rename <old> <new>
pt: git remote rename <antigo> <novo>

en: git remote set-branches --add <name> <branch>...
pt: git remote set-branches --add <nome> <ramo>...

en: git remote set-branches <name> <branch>...
pt: git remote set-branches <nome> <ramo>...

en: git remote set-branches [--add] <name> <branch>...
pt: git remote set-branches [--add] <nome> <ramo>...

en: git remote set-head <name> (-a | --auto | -d | --delete | <branch>)
pt: git remote set-head <nome> (-a | --auto | -d | --delete | <ramo>)

en: git remote set-url --add <name> <newurl>
pt: git remote set-url --add <nome> <novo-url>

en: git remote set-url --delete <name> <url>
pt: git remote set-url --delete <nome> <url>

en: git remote set-url [--push] <name> <newurl> [<oldurl>]
pt: git remote set-url [--push] <nome> <novo-url> [<url-antigo>]

en: git remote show [<options>] <name>
pt: git remote show [<opções>] <nome>

en: git remote update [<options>] [<group> | <remote>]...
pt: git remote update [<opções>] [<grupo> | <remoto>]...

en: git repack [<options>]
pt: git repack [<opções>]

en: git replace -d <object>...
pt: git replace -d <objeto>...

en: git replace [--format=<format>] [-l [<pattern>]]
pt: git replace [--format=<formato>] [-l [<padrão>]]

en: git replace [-f] --edit <object>
pt: git replace [-f] --edit <objeto>

en: git replace [-f] --graft <commit> [<parent>...]
pt: git replace [-f] --graft <commit> [<pai>...]

en: git replace [-f] <object> <replacement>
pt: git replace [-f] <objeto> <substituição>

en: git rerere [clear | forget <path>... | status | remaining | diff | gc]
pt: git rerere [clear | forget <caminho>... | status | remaining | diff | gc]

en: git reset --patch [<tree-ish>] [--] [<paths>...]
pt: git reset --patch [<árvore>] [--] [<caminhos>...]

en: git reset [-q] <tree-ish> [--] <paths>...
pt: git reset [-q] <árvore> [--] <caminhos>...

en: git rev-parse --parseopt [<options>] -- [<args>...]
pt: git rev-parse --parseopt [<opções>] -- [<argumentos>...]

en: git rev-parse --parseopt [<options>] -- [<args>...]
       or: git rev-parse --sq-quote [<arg>...]
       or: git rev-parse [<options>] [<arg>...]
    
    Run "git rev-parse --parseopt -h" for more information on the first usage.
pt: git rev-parse --parseopt [<opções>] -- [<argumentos>...]
       or: git rev-parse --sq-quote [<argumentos>...]
       or: git rev-parse [<opções>] [<argumentos>...]
    
    Execute "git rev-parse --parseopt -h" para obter mais informação sobre a primeira utilização.

en: git revert <subcommand>
pt: git revert <subcommando>

en: git revert [<options>] <commit-ish>...
pt: git revert [<opções>] <commit-ish>...

en: git rm [<options>] [--] <file>...
pt: git rm [<opções>] [--] <ficheiro>...

en: git rm: unable to remove %s
pt: git rm: não é possível remover %s

en: git send-pack [--all | --mirror] [--dry-run] [--force] [--receive-pack=<git-receive-pack>] [--verbose] [--thin] [--atomic] [<host>:]<directory> [<ref>...]
      --all and explicit <ref> specification are mutually exclusive.
pt: git send-pack [--all | --mirror] [--dry-run] [--force] [--receive-pack=<git-receive-pack>] [--verbose] [--thin] [--atomic] [<host>:]<diretório> [<referência>...]
      --all e especificação explicita duma <referência> são mutuamente exclusivos.

en: git shortlog [<options>] [<revision-range>] [[--] [<path>...]]
pt: git shortlog [<opções>] [<intervalo-de-revisões>] [[--] [<caminho>...]]

en: git show %s: bad file
pt: git show %s: ficheiro incorreto

en: git show [<options>] <object>...
pt: git show [<opções>] <objeto>...

en: git show-branch (-g | --reflog)[=<n>[,<base>]] [--list] [<ref>]
pt: git show-branch (-g | --reflog)[=<n>[,<base>]] [--list] [<referência>]

en: git show-branch [-a | --all] [-r | --remotes] [--topo-order | --date-order]
    		[--current] [--color[=<when>] | --no-color] [--sparse]
    		[--more=<n> | --list | --independent | --merge-base]
    		[--no-name | --sha1-name] [--topics] [(<rev> | <glob>)...]
pt: git show-branch [-a | --all] [-r | --remotes] [--topo-order | --date-order]
    		[--current] [--color[=<when>] | --no-color] [--sparse]
    		[--more=<n> | --list | --independent | --merge-base]
    		[--no-name | --sha1-name] [--topics] [(<revisão> | <glob>)...]

en: git show-ref --exclude-existing[=<pattern>]
pt: git show-ref --exclude-existing[=<padrão>]

en: git show-ref [-q | --quiet] [--verify] [--head] [-d | --dereference] [-s | --hash[=<n>]] [--abbrev[=<n>]] [--tags] [--heads] [--] [<pattern>...]
pt: git show-ref [-q | --quiet] [--verify] [--head] [-d | --dereference] [-s | --hash[=<n>]] [--abbrev[=<n>]] [--tags] [--heads] [--] [<padrão>...]

en: git stash clear with parameters is unimplemented
pt: não está implementado git stash clear com parâmetros

en: git status [<options>] [--] <pathspec>...
pt: git status [<opções>] [--] <especificador-de-caminho>...

en: git submodule--helper clone [--prefix=<path>] [--quiet] [--reference <repository>] [--name <name>] [--url <url>][--depth <depth>] [--] [<path>...]
pt: git submodule--helper clone [--prefix=<caminho>] [--quiet] [--reference <repositório>] [--name <nome>] [--url <url>][--depth <profundidade>] [--] [<caminho>...]

en: git submodule--helper list [--prefix=<path>] [<path>...]
pt: git submodule--helper list [--prefix=<caminho>] [<caminho>...]

en: git submodule--helper name <path>
pt: git submodule--helper name <caminho>

en: git symbolic-ref -d [-q] <name>
pt: git symbolic-ref -d [-q] <nome>

en: git symbolic-ref [<options>] <name> [<ref>]
pt: git symbolic-ref [<opções>] <nome> [<referência>]

en: git tag -d <tagname>...
pt: git tag -d <nome-da-tag>...

en: git tag -l [-n[<num>]] [--contains <commit>] [--points-at <object>]
    		[--format=<format>] [--[no-]merged [<commit>]] [<pattern>...]
pt: git tag -l [-n[<num>]] [--contains <commit>] [--points-at <objeto>]
    		[--format=<formato>] [--[no-]merged [<commit>]] [<padrão>...]

en: git tag -v <tagname>...
pt: git tag -v <nome-da-tag>...

en: git tag [-a | -s | -u <key-id>] [-f] [-m <msg> | -F <file>] <tagname> [<head>]
pt: git tag [-a | -s | -u <id-chave>] [-f] [-m <msg> | -F <ficheiro>] <nome-da-tag> [<head>]

en: git update-index [<options>] [--] [<file>...]
pt: git update-index [<opções>] [--] [<ficheiro>...]

en: git update-ref [<options>]    <refname> <new-val> [<old-val>]
pt: git update-ref [<opções>]    <nome-da-referência> <novo-valor> [<valor-antigo>]

en: git update-ref [<options>] --stdin [-z]
pt: git update-ref [<opções>] --stdin [-z]

en: git update-ref [<options>] -d <refname> [<old-val>]
pt: git update-ref [<opções>] -d <nome-da-referência> [<valor-antigo>]

en: git worktree add [<options>] <path> [<branch>]
pt: git worktree add [<opções>] <caminho> [<ramo>]

en: git worktree list [<options>]
pt: git worktree list [<opções>]

en: git worktree prune [<options>]
pt: git worktree prune [<opções>]

en: git write-tree [--missing-ok] [--prefix=<prefix>/]
pt: git write-tree [--missing-ok] [--prefix=<prefixo>/]

en: git write-tree failed to write a tree
pt: git write-tree falhou ao escrever uma árvore

en: git: '%s' is not a git command. See 'git --help'.
pt: git: '%s' não é um comando do git. Consulte 'git --help'.

en: global 'glob' and 'noglob' pathspec settings are incompatible
pt: as definições globais 'glob' e 'noglob' de especificador de caminho (pathspec) são incompatíveis

en: global 'literal' pathspec setting is incompatible with all other global pathspec settings
pt: a definição global de especificador de caminho 'literal' é incompatível com todas as outras definições globais de especificador de caminho (pathspec)

en: gone
pt: desaparecido

en: gpg did not accept the data
pt: gpg não aceitou os dados

en: gpg failed to sign the data
pt: gpg não assinou os dados

en: grep: failed to create thread: %s
pt: grep: falha ao criar thread: %s

en: grow, mark and tweak your common history
pt: aumentar, marcar e ajustar o seu histórico comum

en: hard
pt: forte

en: header
pt: cabeçalho

en: highlight matches
pt: realçar correspondências

en: hint: %.*s
pt: sugestão: %.*s

en: historical option -- no-op
pt: opção histórica -- sem-ação

en: how to strip spaces and #comments from message
pt: como retirar espaços e #comentários da mensagem

en: ident
pt: identidade

en: identify the file status with tags
pt: identificar o estado do ficheiro com tags

en: if any <file> is not in the index, treat this as an error
pt: se um <ficheiro> não estiver no índice, tratar como erro

en: ignore additions made by the patch
pt: ignorar adições feitas pelo patch

en: ignore borrowed objects from alternate object store
pt: ignorar objetos emprestados do arquivo de objetos alternate

en: ignore changes in whitespace when finding context
pt: ignorar alterações de espaço em branco ao procurar contexto

en: ignore changes to submodules, optional when: all, dirty, untracked. (Default: all)
pt: ignorar alterações em submódulos, quando é opcional: all, dirty, untracked. (Predefinição: all)

en: ignore files missing from worktree
pt: ignorar ficheiros não presentes na árvore de trabalho

en: ignore files specified via '.gitignore'
pt: ignorar ficheiros especificados via '.gitignore'

en: ignore index when checking
pt: ignorar o índice ao verificar

en: ignore packed objects
pt: ignorar objetos compactados

en: ignore packs that have companion .keep file
pt: ignorar pacotes que tenham um ficheiro .keep

en: ignore paths removed in the working tree (same as --no-all)
pt: ignorar caminhos removidos na árvore de trabalho (o mesmo que --no-all)

en: ignoring broken ref %s
pt: a referência %s danificada foi ignorada

en: ignoring ref with broken name %s
pt: a referência %s com nome danificado foi ignorada

en: ignoring template %s
pt: modelo %s ignorado

en: import all tags and associated objects when fetching
pt: importar todas as tags e objetos associados ao obter

en: in %0.1f seconds automatically...
pt: automaticamente em %0.1f...

en: in the future
pt: no futuro

en: include object size
pt: incluir dimensão dos objetos

en: include objects reachable from any reference
pt: incluir objetos alcançáveis a partir de qualquer referência

en: include objects referred by reflog entries
pt: incluir objetos referenciados por entradas do reflog

en: include objects referred to by the index
pt: incluir objetos referenciados pelo índice

en: include status in commit message template
pt: incluir status no modelo da mensagem de commit

en: include tag objects that refer to objects to be packed
pt: incluir objetos tag que refiram objetos a compactar

en: include the current branch
pt: incluir o ramo atual

en: incorporate changes by rebasing rather than merging
pt: incorporar alterações por rebase em vez de merge

en: index file corrupt
pt: ficheiro de índice corrompido

en: index-pack died
pt: index-pack terminou inesperadamente

en: index.version set, but the value is invalid.
    Using version %i
pt: index.version definido, mas com valor inválido.
    A usar a versão %i

en: indicate hit with exit status without output
pt: indicar padrão encontrado no valor de saída, mas não imprimir

en: inflate returned %d
pt: a descompactação retornou %d

en: initialize submodules in the clone
pt: inicializar submódulos no clone

en: inline the patch
pt: incorporar o patch

en: input is NUL terminated
pt: a entrada termina com NUL

en: insane in-reply-to: %s
pt: in-reply-to incorreto: %s

en: insanely long object directory %.*s
pt: diretório de objetos demasiado longo %.*s

en: instead of applying the patch, output a summary for the input
pt: em vez de aplicar o patch, mostrar um resumo da entrada

en: instead of applying the patch, output diffstat for the input
pt: em vez de aplicar o patch, mostrar o diffstat da entrada

en: instead of applying the patch, see if the patch is applicable
pt: em vez de aplicar o patch, verificar se o patch pode ser aplicado

en: interactive add failed
pt: falha ao adicionar interativamente

en: interactive cleaning
pt: limpeza interativa

en: interactive picking
pt: seleção interativa

en: interactive rebase in progress; onto
pt: rebase interativo em curso; sobre

en: interactively add changes
pt: adicionar alterações interativamente

en: interactively add files
pt: adicionar ficheiros interativamente

en: internal error
pt: erro interno

en: internal error in revision walk
pt: erro interno durante o curso de revisões

en: interpret patterns as fixed strings
pt: interpretar padrões como cadeias de caracteres fixas

en: invalid %XX escape sequence
pt: sequencia de escape %XX inválida

en: invalid %s
pt: inválido %s

en: invalid '..' path segment
pt: segmento de caminho '..' inválido

en: invalid --decorate option: %s
pt: opção --decorate inválida: %s

en: invalid Date line
pt: linha de Data inválida

en: invalid URL scheme name or missing '://' suffix
pt: nome de esquema de URL inválido ou falta do sufixo '://'

en: invalid argument $arg for 'git bisect terms'.
    Supported options are: --term-good|--term-old and --term-bad|--term-new.
pt: argumento inválido $arg de 'git bisect terms'.
    Opções suportadas: --term-good|--term-old e --term-bad|--term-new.

en: invalid blob object %s
pt: objeto blob inválido %s

en: invalid branch.%s.merge; cannot rebase onto > 1 branch
pt: branch.%s.merge inválido; não é possível realizar rebase sobre mais do que um ramo

en: invalid characters in host name
pt: caracteres inválidos no nome do anfitrião

en: invalid color value: %.*s
pt: valor de cor inválido: %.*s

en: invalid date format: %s
pt: formato de data inválido: %s

en: invalid ident line: %s
pt: linha de identidade inválida: %s

en: invalid mode for object creation: %s
pt: modo inválido para criação de objeto: %s

en: invalid number of threads specified (%d)
pt: número de threads especificado inválido (%d)

en: invalid number of threads specified (%d) for %s
pt: o número de threads especificado em %2$s é inválido (%1$d)

en: invalid object '%s' given.
pt: objeto inválido '%s' fornecido.

en: invalid option: %s
pt: opção inválida: %s

en: invalid parameter for pathspec magic 'prefix'
pt: parâmetro inválido na mágica 'prefix' do especificador de caminho

en: invalid path '%s'
pt: caminho inválido '%s'

en: invalid path specification
pt: especificação de caminho inválida

en: invalid port number
pt: número de porta inválido

en: invalid reference: %s
pt: referência inválida: %s

en: invalid start of line: '%c'
pt: início de linha inválido: '%c'

en: invalid timestamp
pt: carimbo de data/hora inválido

en: invalid timezone offset
pt: mudança de fuso horário inválida

en: invalid upstream $upstream_name
pt: $upstream_name a montante inválido

en: is the first one ancestor of the other?
pt: o primeiro é antecessor do segundo?

en: it does not make sense to create 'HEAD' manually
pt: não faz sentido criar 'HEAD' manualmente

en: just hash any random garbage to create corrupt objects for debugging Git
pt: obter hash de lixo aleatório para criar objetos corrompidos para depurar o Git

en: just skip files which cannot be added because of errors
pt: ignorar ficheiros que não podem ser adicionados por causa de erros

en: keep
pt: conservador

en: keep downloaded pack
pt: manter o pacote transferido

en: keep redundant, empty commits
pt: manter commits redundantes e vazios

en: keep the `--` passed as an arg
pt: Conservar '--' passado como argumento

en: keep unreachable objects
pt: manter objetos inalcançáveis

en: key
pt: chave

en: key-id
pt: id-chave

en: key=value
pt: chave=valor

en: layout to use
pt: esquema a usar

en: leave the rejected hunks in corresponding *.rej files
pt: deixar os excertos rejeitados nos respetivos ficheiros *.rej

en: let files replace directories and vice-versa
pt: deixar que os ficheiros substituam os diretórios e vice-versa

en: lie about committer date
pt: mentir sobre a data de commit

en: like --refresh, but ignore assume-unchanged setting
pt: como --refresh, mas ignorar a definição assume-unchanged

en: limit pack window by memory in addition to object limit
pt: limitar a janela de compactação por memória em adição ao limite por objetos

en: limit pack window by objects
pt: limitar a janela de compactação por objetos

en: limit the objects to those that are not yet packed
pt: restringir-se aos objetos que ainda não foram compactados

en: limit to heads
pt: restringir-se a cabeças

en: limit to tags
pt: restringir-se a tags

en: limits the maximum delta depth
pt: limitar a profundidade máxima de delta

en: list all
pt: listar todos

en: list all commits reachable from all refs
pt: listar todos os commits alcançáveis a partir de todas as referências

en: list both remote-tracking and local branches
pt: listar ramos remotos seguidos e ramos locais

en: list branch names
pt: listar os nomes dos ramos

en: list branches in columns
pt: listar os ramos em colunas

en: list entire tree; not just current directory (implies --full-name)
pt: mostrar a árvore completa; não apenas o diretório atual (implica --full-name)

en: list only filenames
pt: listar apenas os nomes de ficheiro

en: list replace refs
pt: listar referências substituídas

en: list revs not reachable from others
pt: listar revisões não alcançáveis a partir de outras

en: list supported archive formats
pt: listar formatos de arquivo suportados

en: list tag names
pt: listar os nomes das tag

en: list untracked files in columns
pt: listar ficheiros não controlados em colunas

en: load rewriting config for <command> (implies --stdin)
pt: carregar configuração de reescrita do <comando> (implica --stdin)

en: local object %s is corrupt
pt: objeto local %s corrompido

en: local out of date
pt: local desatualizado

en: lookup config vars
pt: pesquisar variáveis de configuração

en: machine-readable output
pt: saída inteligível por máquina

en: make first mail a reply to <message-id>
pt: usar o primeiro email para responder a <id-mensagem>

en: make index objects head nodes
pt: considerar objetos do índice como nós cabeça

en: make reflogs head nodes (default)
pt: considerar os reflogs como nós cabeça (predefinição)

en: make sure the patch is applicable to the current index
pt: garantir que o patch pode ser aplicado ao índice atual

en: make the output relative to the project top directory
pt: mostrar os caminhos relativamente ao diretório superior do projeto

en: make_cache_entry failed for path '%s'
pt: falha ao invocar make_cache_entry em '%s'

en: malformed --author parameter
pt: parâmetro --author malformado

en: malformed field name: %.*s
pt: nome de ficheiro malformado: %.*s

en: malformed format string %s
pt: cadeia malformada %s

en: malformed mergetag in commit '%s'
pt: mergetag malformada no commit '%s'

en: malformed object at '%s'
pt: objeto malformado em '%s'

en: malformed object name %s
pt: nome de objeto malformado %s

en: malformed object name '%s'
pt: nome do objeto malformado '%s'

en: manipulate push URLs
pt: manipular URLs de publicação

en: mark
pt: marca

en: mark files as "index-only"
pt: marcar ficheiros como "únicos do índice"

en: mark files as "not changing"
pt: marcar ficheiros como "não alterados"

en: mark the series as Nth re-roll
pt: marcar a série como a n-ésima reiteração

en: master branch
pt: ramo mestre

en: match <pattern>
pt: procurar <padrão>

en: match patterns only at word boundaries
pt: corresponder padrões apenas a palavras

en: maximum length of delta chain allowed in the resulting pack
pt: tamanho máximo de cadeias delta permitidas no pacote resultante

en: maximum size of each output pack file
pt: tamanho máximo de cada ficheiro de pacote gerado

en: maximum size of each packfile
pt: tamanho máximo de cada ficheiro de pacote

en: memory exhausted
pt: memória esgotada

en: merge commit message (for a non-fast-forward merge)
pt: mensagem de commit (de merge não suscetível a avanço rápido)

en: merge returned no commit
pt: merge não retornou nenhum commit

en: merge strategy
pt: estratégia de merge

en: merge strategy to use
pt: estratégia de merge a usar

en: merges with remote %s
pt: realiza merge com %s do remoto

en: merging of trees %s and %s failed
pt: falha ao realizar merge das árvores %s e %s

en: message
pt: mensagem

en: message-id
pt: id-mensagem

en: mirror all refs
pt: replicar todas as referências

en: missing binary patch data for '%s'
pt: falta de dados do patch binário '%s'

en: missing host and scheme is not 'file:'
pt: sistema anfitrião não indicado e o esquema não é do tipo 'file:'

en: missing object %s for %s
pt: falta o objeto %s de %s

en: mixed
pt: misturado

en: mode
pt: modo

en: modified
pt: modificado

en: modified content,
pt: conteúdo modificado,

en: modified:
pt: modificado:

en: modify
pt: modificar

en: more than %i tags found; listed %i most recent
    gave up search at %s
pt: mais de %i tags encontradas; foram listadas as %i mais recentes
    pesquisa interrompida em %s

en: more than one %s
pt: mais do que um %s

en: more than two blobs given: '%s'
pt: mais do que dois blobs fornecidos: '%s'

en: move/rename a branch and its reflog
pt: mover ou mudar o nome de um ramo e o seu reflog

en: move/rename a branch, even if target exists
pt: mover ou mudar o nome de um ramo, mesmo que o destino já exista

en: multiple sources for the same target
pt: múltiplas origens para o mesmo destino

en: name
pt: nome

en: name commits with their object names
pt: designar commits pelos seus nomes de objeto

en: name of output directory is too long
pt: o nome do diretório de saída é demasiado longo

en: name of the new submodule
pt: nome do novo submódulo

en: new commits,
pt: novos commits,

en: new file %s depends on old contents
pt: o novo ficheiro %s depende de conteúdos antigos

en: new file depends on old contents
pt: o novo ficheiro depende de conteúdos antigos

en: new file:
pt: novo ficheiro:

en: new mode (%o) of %s does not match old mode (%o)
pt: o novo modo (%o) de %s não corresponde ao modo antigo (%o)

en: new mode (%o) of %s does not match old mode (%o) of %s
pt: o novo modo (%o) de %s não corresponde ao modo antigo (%o) de %s

en: new unparented branch
pt: novo ramo sem pai

en: new-branch
pt: novo-ramo

en: no URLs configured for remote '%s'
pt: o remoto '%s' não tem nenhum URL configurado

en: no changes added to commit
pt: nenhuma alteração adicionada para commit

en: no changes added to commit (use "git add" and/or "git commit -a")
pt: nenhuma alteração adicionada para commit (use "git add" e/ou "git commit -a")

en: no cherry-pick or revert in progress
pt: nenhum cherry-pick ou revert em curso

en: no contacts specified
pt: nenhum contacto especificado

en: no info viewer handled the request
pt: nenhum visualizador de info atendeu o pedido

en: no input file given for in-place editing
pt: nenhum ficheiro de entrada fornecido para edição no local

en: no man viewer handled the request
pt: nenhum visualizador de manual atendeu o pedido

en: no path specified
pt: nenhum caminho especificado

en: no pattern given.
pt: nenhum padrão fornecido.

en: no remote specified
pt: nenhum remoto especificado

en: no submodule mapping found in .gitmodules for path '%s'
pt: nenhum mapeamento de submódulo do caminho '%s' encontrado em .gitmodules

en: no such branch '%s'
pt: o ramo '%s' não existe

en: no such branch: '%s'
pt: ramo inexistente: '%s'

en: no tag exactly matches '%s'
pt: nenhuma tag corresponde exatamente a '%s'

en: no tag message?
pt: sem mensagem de tag?

en: no terms defined
pt: nenhum termo definido

en: no threads support, ignoring %s
pt: sem suporte de threads, %s ignorado

en: no upstream configured for branch '%s'
pt: nenhum ramo a montante configurado para o ramo '%s'

en: no warning for existing files and files not in index
pt: não mostrar aviso para ficheiros existentes e ficheiros não presentes no índice

en: no-op (backward compatibility)
pt: sem-ação (retrocompatibilidade)

en: non delta: %d object | non delta: %d objects
pt[0]: %d objeto não delta
pt[1]: %d objetos não delta

en: not a valid object: %s
pt: nome de objeto inválido: %s

en: not copying templates of a wrong format version %d from '%s'
pt: os modelos com versão de formato %d incorreta não foram copiados de '%s'

en: not deleting branch '%s' that is not yet merged to
             '%s', even though it is merged to HEAD.
pt: ramo '%s' não eliminado, visto que ainda não foi incorporado em
             '%s', apesar de já ter sido incorporado em HEAD.

en: not removing '%s' recursively without -r
pt: não remover '%s' recursivamente sem -r

en: not sending a push certificate since the receiving end does not support --signed push
pt: certificado de publicação não enviado uma vez que o recetor não suporta publicação com --signed

en: not under version control
pt: não está no controlo de versões

en: note contents as a string
pt: conteúdo da nota sob a forma de cadeia de caracteres

en: note contents in a file
pt: conteúdo da nota de um ficheiro

en: nothing added to commit but untracked files present
pt: não foi adicionado nada para commit, mas existem ficheiros não controlados

en: nothing added to commit but untracked files present (use "git add" to track)
pt: não foi adicionado nada para commit, mas existem ficheiros não controlados (use "git add" para controlá-los)

en: nothing to commit
pt: não há nada para fazer commit

en: nothing to commit (create/copy files and use "git add" to track)
pt: não há nada para fazer commit (crie/copie ficheiros e use "git add" para controlá-los)

en: nothing to commit (use -u to show untracked files)
pt: não há nada para fazer commit (use -u para mostrar os ficheiros não controlados)

en: nothing to commit, working directory clean
pt: não há nada para fazer commit, diretório de trabalho limpo

en: notice files missing from worktree
pt: avisar sobre ficheiros que faltem na árvore de trabalho

en: number of submodules fetched in parallel
pt: número de submódulos obtidos em paralelo

en: number of submodules pulled in parallel
pt: número de submódulos obtidos em paralelo

en: object
pt: objeto

en: object %s is not a blob
pt: o objeto %s não é um blob

en: object %s not found
pt: objeto %s não encontrado

en: object %s: expected type %s, found %s
pt: objeto %s: tipo esperado %s, obtido %s

en: object type
pt: tipo do objeto

en: object type mismatch at %s
pt: incompatibilidade de tipo de objeto em %s

en: offset before end of packfile (broken .idx?)
pt: offset antes do fim do ficheiro de pacote (.idx danificado?)

en: offset before start of pack index for %s (corrupt index?)
pt: offset antes do início do índice do pacote %s (índice corrompido?)

en: offset beyond end of pack index for %s (truncated index?)
pt: offset depois do fim do índice do pacote %s (índice truncado?)

en: offset value overflow for delta base object
pt: delta de objeto base com capacidade excedida no valor de offset

en: ok to record a change with an empty message
pt: aceitar o registo duma alteração com uma mensagem vazia

en: ok to record an empty change
pt: aceitar o registo duma alteração vazia

en: only consider tags matching <pattern>
pt: apenas considerar tags que correspondam ao <padrão>

en: only empty the index
pt: apenas esvaziar o índice

en: only follow first parent
pt: seguir só o primeiro pai

en: only one -F or -m option is allowed.
pt: só é permitido um opção -F ou -m.

en: only one reference expected, %d given.
pt: esperava-se apenas uma referência, %d fornecidas.

en: only output exact matches
pt: imprimir apenas correspondências exatas

en: only remove from the index
pt: remover apenas do índice

en: only show SHA1 hash using <n> digits
pt: mostrar hash SHA1 com <n> digitos

en: only show heads (can be combined with tags)
pt: mostrar apenas cabeças (pode ser combinado com tags)

en: only show tags (can be combined with heads)
pt: mostrar apenas tags (pode ser combinado com heads)

en: only show trees
pt: mostrar apenas árvores

en: only update entries that differ from HEAD
pt: atualizar apenas elementos que difiram de HEAD

en: only use refs matching <pattern>
pt: usar apenas referência que correspondam ao <padrão>

en: only use tags to name the commits
pt: usar apenas tags para designar commits

en: only useful for debugging
pt: apenas útil para depuração

en: open /dev/null failed
pt: falha ao abrir /dev/null

en: open an editor
pt: abrir um editor

en: option
pt: opção

en: option for merge strategy
pt: opção de estratégia de merge

en: option for selected merge strategy
pt: opções para a estratégia de merge selecionada

en: option=value
pt: opção=valor

en: or do not fetch any tag at all (--no-tags)
pt: ou não obter nenhuma tag (--no-tags)

en: or you are unsure what this means choose another name with the '--name' option.
pt: ou não tem a certeza do que isto significa, escolha outro nome com a opção '--name'.

en: original commit '%s' contains mergetag '%s' that is discarded; use --edit instead of --graft
pt: o commit original '%s' contém a mergetag '%s' que foi excluída; use --edit em vez de --graft

en: output all common ancestors
pt: mostrar todos os antecessores

en: output all-zero hash in From header
pt: preencher o cabeçalho From com hash de zeros

en: output in stuck long form
pt: mostrar em formato fixo e longo

en: output pack to stdout
pt: gerar pacote para a saída padrão

en: override author for commit
pt: substituir autor do commit

en: override date for commit
pt: substituir data do commit

en: override error message when patch failure occurs
pt: substituir a mensagem de erro quando a aplicação do patch falha

en: override the executable bit of the listed files
pt: substituir o bit executável dos ficheiros listados

en: override the up-to-date check
pt: ignorar verificação de atualização

en: overwriting '%s'
pt: a substituir '%s'

en: pack compression level
pt: nível de compactação do pacote

en: pack everything
pt: compactar tudo

en: pack everything in a single pack
pt: compactar tudo num único pacote

en: pack has %d unresolved delta | pack has %d unresolved deltas
pt[0]: pacote com %d delta não resolvido
pt[1]: pacote com %d deltas não resolvidos

en: pack has bad object at offset %lu: %s
pt: pacote com objeto incorreto no offset %lu: %s

en: pack has junk at the end
pt: pacote com lixo no final

en: pack is corrupted (SHA1 mismatch)
pt: pacote corrompido (SHA1 não corresponde)

en: pack signature mismatch
pt: a assinatura do pacote não corresponde

en: pack too large for current definition of off_t
pt: pacote demasiado grande para a definição atual de off_t

en: pack version %<PRIu32> unsupported
pt: versão de pacote %<PRIu32> não suportada

en: pack-objects died
pt: pack-objects terminou inesperadamente

en: packfile name '%s' does not end with '.pack'
pt: o nome do ficheiro de pacote '%s' não termina em '.pack'

en: pager
pt: paginador

en: parent number
pt: número de pai

en: parse_object_buffer failed on %s for %s
pt: falha ao invocar parse_object_buffer sobre %s de %s

en: pass --keep-cr flag to git-mailsplit for mbox format
pt: passar a opção --keep-cr ao gitmailsplit para formato de mbox

en: pass --local to git-pack-objects
pt: passar --local ao git-pack-objects

en: pass --no-reuse-delta to git-pack-objects
pt: passar --no-reuse-delta ao git-pack-objects

en: pass --no-reuse-object to git-pack-objects
pt: passar --no-reuse-object ao git-pack-objects

en: pass -b flag to git-mailinfo
pt: passar a opção -b ao git-mailinfo

en: pass -k flag to git-mailinfo
pt: passar a opção -k ao git-mailinfo

en: pass -m flag to git-mailinfo
pt: passar a opção -m ao git-mailinfo

en: pass it through git-apply
pt: transmitir ao git-apply

en: patch failed: %s:%ld
pt: falha ao aplicar o patch: %s:%ld

en: patch fragment without header at line %d: %.*s
pt: fragmento de patch sem cabeçalho na linha %d: %.*s

en: patch with only garbage at line %d
pt: patch incompreensível na linha %d

en: path
pt: caminho

en: path %s has been renamed/deleted
pt: o caminho %s foi eliminado ou mudou de nome

en: path '%s' does not have all necessary versions
pt: o caminho '%s' não tem todas as versões necessárias

en: path '%s' does not have necessary versions
pt: o caminho '%s' não tem as versões necessárias

en: path '%s' does not have our version
pt: o caminho '%s' não tem a nossa versão

en: path '%s' does not have their version
pt: o caminho '%s' não tem a versão deles

en: path '%s' is unmerged
pt: o caminho '%s' não foi integrado

en: path '%s': cannot merge
pt: caminho '%s': não é possível integrar

en: path of git-upload-pack on the remote host
pt: caminho para git-upload-pack no servidor remoto

en: path to git-upload-pack on the remote
pt: caminho para git-upload-pack no remoto

en: path to the remote git-upload-archive command
pt: caminho para o comando git-upload-archive no remoto

en: path to upload pack on remote end
pt: caminho para o comando upload pack no remoto

en: paths are separated with NUL character
pt: os caminhos estão separados por caracteres NUL

en: paths cannot be used with switching branches
pt: não podem ser usados caminhos ao mudar de ramo

en: pathspec '%s' did not match any files
pt: o especificador de caminho '%s' não corresponde a nenhum ficheiro

en: pathspec '%s' is beyond a symbolic link
pt: o especificador de caminho '%s' é indicado por uma ligação simbólica

en: pattern
pt: padrão

en: perform 'git bisect next'
pt: executar 'git bisect next'

en: perform a 3-way merge with the new branch
pt: realizar um merge com 3 pontos com o novo ramo

en: perform a commit if the merge succeeds (default)
pt: realizar um commit se o merge for bem sucedido (predefinição)

en: perform a merge in addition to a read
pt: realizar um merge em adição a uma leitura

en: permissions
pt: permissões

en: please use two different terms
pt: use dois termos diferentes

en: populate log with at most <n> entries from shortlog
pt: povoar o registo com, no máximo, <n> entradas do shortlog

en: positive value expected contents:lines=%s
pt: valor positivo esperado contents:lines=%s

en: positive width expected with the %%(align) atom
pt: largura positiva esperada com o átomo %%(algn)

en: prefix
pt: prefixo

en: premature end of pack file, %lu byte missing | premature end of pack file, %lu bytes missing
pt[0]: fim de ficheiro de pacote prematuro, falta %lu byte
pt[1]: fim de ficheiro de pacote prematuro, faltam %lu bytes

en: prepend <root> to all filenames
pt: preceder <root> a todos os nomes de ficheiro

en: prepend comment character and space to each line
pt: preceder cada linha com um carácter de comentário e um espaço

en: prepend prefix to each pathname in the archive
pt: preceder o prefixo a cada nome de caminho dentro do arquivo

en: prepend this to submodule path output
pt: preceder isto ao caminho do submódulo

en: preserve initially empty commits
pt: preservar commits inicialmente vazios

en: pretend that paths removed since <tree-ish> are still present
pt: fingir que os caminhos removidos desde <árvore> ainda estão presentes

en: pretty-print object's content
pt: mostrar conteúdo do objeto com impressão bonita

en: previous rebase directory %s still exists but mbox given.
pt: o diretório de rebesa anterior %s ainda existe, mas foi fornecida uma mbox.

en: print <n> lines of each tag message
pt: imprimir <n> linhas de cada mensagem de tag

en: print NUL after filenames
pt: imprimir NUL depois dos nomes de ficheiro

en: print all available commands
pt: imprimir todos os comandos disponíveis

en: print commit contents
pt: imprimir conteúdo do commit

en: print debugging messages to stderr
pt: imprimir mensagens de depuração no stderr

en: print empty line between matches from different files
pt: imprimir uma linha em branco entre correspondências de diferentes ficheiros

en: print list of useful guides
pt: imprimir lista de guias úteis

en: print only branches of the object
pt: imprimir apenas os ramos do objeto

en: print only branches that are merged
pt: imprimir apenas os ramos que foram incorporados

en: print only branches that are not merged
pt: imprimir apenas os ramos que não foram incorporados

en: print only branches that contain the commit
pt: imprimir apenas ramos que contenham o commit

en: print only names (no SHA-1)
pt: imprimir apenas nomes (sem SHA-1)

en: print only refs that are merged
pt: imprimir apenas referenciadas incorporadas

en: print only refs that are not merged
pt: imprimir apenas referências não incorporadas

en: print only refs which contain the commit
pt: imprimir apenas referências que contenham o commit

en: print only refs which points at the given object
pt: imprimir apenas referências que apontem para o objeto fornecido

en: print only tags of the object
pt: imprimir apenas as tags do objeto

en: print only tags that are merged
pt: imprimir apenas as tags que foram incorporadas

en: print only tags that are not merged
pt: imprimir apenas as tags que não foram incorporadas

en: print only tags that contain the commit
pt: imprimir apenas tags que contenham o commit

en: print patches to standard out
pt: imprimir patches para a saída padrão

en: print raw gpg status output
pt: imprimir informação do gpg em bruto

en: print sizes in human readable format
pt: imprimir dimensões em formato inteligível por humanos

en: print status from remote helper
pt: imprimir estado do programa auxiliar remoto

en: print tag contents
pt: imprimir conteúdo da tag

en: process binary files as text
pt: processar ficheiros binários como texto

en: process binary files with textconv filters
pt: processar ficheiros binários com filtros textconv

en: process file as it were from this path
pt: processar o ficheiro como se este fosse do caminho indicado

en: program error
pt: erro do programa

en: prune locally removed refs
pt: eliminar referências removidas localmente

en: prune loose refs (default)
pt: eliminar referências soltas (predefinição)

en: prune remote-tracking branches no longer on remote
pt: eliminar os ramos cujo respetivo ramo remoto já não existe

en: prune remotes after fetching
pt: eliminar remotos depois de obter

en: prune unreferenced objects
pt: eliminar ficheiros não referenciados

en: push all refs
pt: publicar todas as referências

en: push destination '%s' on remote '%s' has no local tracking branch
pt: o destino de publicação '%s' no remoto '%s' não é seguido por nenhum ramo local

en: push has no destination (push.default is 'nothing')
pt: publicação sem destino (push.default é 'nothing')

en: push missing but relevant tags
pt: publicar tags perdidas mas relevantes

en: push refspecs for '%s' do not include '%s'
pt: '%2$s' não faz parte dos especificadores de referência de '%1$s' para publicação

en: push tags (can't be used with --all or --mirror)
pt: publicar tags (não pode ser usado com --all ou --mirror)

en: query push URLs rather than fetch URLs
pt: consultar URLs de publicação em vez de URLs utilizados para obter

en: quote placeholders suitably for Tcl
pt: envolver os marcadores de posição em aspas de forma adequada para Tcl

en: quote placeholders suitably for perl
pt: envolver os marcadores de posição em aspas de forma adequada para perl

en: quote placeholders suitably for python
pt: envolver os marcadores de posição em aspas de forma adequada para python

en: quote placeholders suitably for shells
pt: envolver os marcadores de posição em aspas de forma adequada para interpretadores de comandos

en: read .gitattributes in working directory
pt: ler .gitattributes do diretório de trabalho

en: read additional per-directory exclude patterns in <file>
pt: ler padrões de exclusão por diretório do <ficheiro>

en: read config from given blob object
pt: ler configuração a partir do objeto blob fornecido

en: read error on input
pt: erro de leitura da entrada

en: read file names from stdin
pt: ler os nomes dos ficheiros da entrada padrão

en: read from stdin
pt: ler da entrada padrão

en: read list of paths from the standard input
pt: ler lista de caminhos da entrada padrão

en: read list of paths to be updated from standard input
pt: ler lista de caminho a atualizar da entrada padrão

en: read message from file
pt: ler mensagem de um ficheiro

en: read object names from the standard input
pt: ler nome dos objetos da entrada padrão

en: read objects from stdin
pt: ler objetos da entrada padrão

en: read of %s failed
pt: falha ao ler %s

en: read patterns from file
pt: ler padrões do ficheiro

en: read refs from stdin
pt: ler referências do stdin

en: read revision arguments from standard input
pt: ler argumentos de revisão da entrada padrão

en: read the object from stdin
pt: ler o objeto da entrada padrão

en: read the tree into the index under <subdirectory>/
pt: ler a árvore em <subdiretório>/ para o índice

en: read updates from stdin
pt: ler atualizações da entrada padrão

en: read-tree failed
pt: falha ao executar o comando read-tree

en: reading from '%s' beyond a symbolic link
pt: a ler '%s' indicado por uma ligação simbólica

en: reason
pt: razão

en: reason of the update
pt: razão da atualização

en: rebase in progress; onto
pt: rebase em curso; sobre

en: rebases interactively onto remote %s
pt: realiza rebase interativo sobre %s do remoto

en: receive pack program
pt: programa receive pack

en: recode into utf8 (default)
pt: recodificar em utf8 (predefinição)

en: record only the fact that removed paths will be added later
pt: registar apenas o facto de que os caminhos removidos serão adicionados

en: record only the fact that the path will be added later
pt: registar apenas o facto de que o caminho será adicionado mais tarde

en: recount: unexpected line: %.*s
pt: recontagem: linha inesperada: %.*s

en: recurse into subtrees
pt: percorrer as subárvores recursivamente

en: ref '%s' does not have %ld components to :strip
pt: a referência '%s' não tem %ld componentes como se indica em :strip

en: ref '%s' is excluded by the rev-list options
pt: a referência '%s' é excluída pelas opções de rev-list

en: reference is not a tree: %s
pt: a referência não é uma árvore: %s

en: reference repository
pt: repositório de referência

en: reference repository '%s' as a linked checkout is not supported yet.
pt: ainda não é suportada a funcionalidade que permite ter o repositório de referência '%s' como uma extração ligada

en: reference repository '%s' is grafted
pt: o repositório de referência '%s' está enxertado

en: reference repository '%s' is not a local repository.
pt: o repositório de referência '%s' não é um repositório local.

en: reference repository '%s' is shallow
pt: o repositório de referência '%s' é raso

en: refmap
pt: mapa de referências

en: refname>:<expect
pt: nome da referência>:<esperado

en: refresh even if index contains unmerged entries
pt: refrescar mesmo que o índice contenha entradas não incorporadas

en: refresh stat information
pt: refrescar informação de stat

en: refresh: ignore submodules
pt: refrescar: ignorar submódulos

en: refspec
pt: especificador de referência

en: refusing to lose untracked file at '%s'
pt: recusando-se a perder ficheiro não controlado em '%s'

en: regexec returned %d for input: %s
pt: regexec retornou %d para a entra: %s

en: register clean resolutions in index
pt: registar resoluções limpas no índice

en: reject %s because shallow roots are not allowed to be updated
pt: %s rejeitado, porque as raízes rasas não podem ser atualizadas

en: remote %s already exists.
pt: o remoto %s já existe.

en: remote HEAD refers to nonexistent ref, unable to checkout.
pt: a HEAD remota referencia uma referência inexistente, não é possível extrair.

en: remote did not send all necessary objects
pt: o remoto não enviou todos os objetos necessários

en: remote error: %s
pt: erro remoto: %s

en: remote name
pt: nome do remoto

en: remote-tracking branch '%s' not found.
pt: ramo remoto seguido '%s' não encontrado.

en: removal patch leaves file contents
pt: patch de remoção deixa conteúdos no ficheiro

en: remove '%s'
pt: remover '%s'

en: remove <num> leading slashes from traditional diff paths
pt: remover <num> barras à esquerda dos caminhos de diff tradicional

en: remove a section: name
pt: remover uma secção: nome

en: remove a variable: name [value-regex]
pt: remover uma variável: nome [regex-do-valor]

en: remove all matches: name [value-regex]
pt: remover todas as correspondências: nome [regex-do-valor]

en: remove ignored files, too
pt: também remover ficheiros ignorados

en: remove named paths even if present in worktree
pt: remover os caminhos mencionado mesmo se estiverem presentes na árvore de trabalho

en: remove only ignored files
pt: remover apenas ficheiros ignorados

en: remove redundant packs, and run git-prune-packed
pt: remover pacotes redundantes e executar git-prune-packed

en: remove whole directories
pt: remover diretórios inteiros

en: removing '%s' failed
pt: falha ao remover '%s'

en: rename
pt: mudar nome

en: rename section: old-name new-name
pt: mudar o nome da secção: nome-antigo novo-nome

en: renamed
pt: nome mudado

en: renamed:
pt: nome mudado:

en: renaming '%s' failed
pt: falha ao mudar o nome de '%s'

en: repack objects in packs marked with .keep
pt: reempacotar objetos em pacotes marcados com .keep

en: replace all matching variables: name value [value_regex]
pt: substituir todos as variáveis correspondentes: nome valor [regex-do-valor]

en: replace existing notes
pt: substituir notas existentes

en: replace the ref if it exists
pt: substituir a referência se esta existir

en: replace the tag if exists
pt: substituir a tag se esta existir

en: repo URL: '$repo' must be absolute or begin with ./|../
pt: URL do repositório: '$repo' deve ser absoluto ou começar com ./|../

en: repopulate stages #2 and #3 for the listed paths
pt: repovoar as fases nº2 e nº3 dos caminhos listados

en: report actions to standard output
pt: mostrar ações na saída padrão

en: report all attributes set on file
pt: apresentar todos os atributos definidos no ficheiro

en: report archived files on stderr
pt: listar ficheiros arquivados para stderr

en: report pruned objects
pt: apresentar objetos eliminados

en: report root nodes
pt: mostrar nós raiz

en: report tags
pt: mostrar tags

en: repository
pt: repositório

en: repository '%s' does not exist
pt: o repositório '%s' não existe

en: request atomic transaction on remote side
pt: solicitar transação atómica no servidor remoto

en: require old value of ref to be at this value
pt: exigir que o antigo valor da referência tenha este valor

en: reset HEAD and index
pt: repor HEAD e índice

en: reset HEAD but keep local changes
pt: repor HEAD mas conservar alterações locais

en: reset HEAD, index and working tree
pt: repor HEAD, índice e árvore de trabalho

en: reset only HEAD
pt: repor HEAD apenas

en: resolve notes conflicts using the given strategy (manual/ours/theirs/union/cat_sort_uniq)
pt: resolver conflitos nas notas usando a estratégia indicada (manual/ours/theirs/union/cat_sort_uniq)

en: respect include directives on lookup
pt: respeitar diretivas de inclusão ao pesquisar

en: restore the original branch and abort the patching operation.
pt: restaurar o ramo original e abortar a operação de patch

en: resume revert or cherry-pick sequence
pt: retomar a reversão ou cherry-pick

en: retrieve the archive from remote repository <repo>
pt: obter o arquivo a partir do repositório remoto <repo>

en: return all URLs
pt: retornar todos os URLs

en: reuse and edit message from specified commit
pt: reutilizar e editar a mensagem de um commit especificado

en: reuse and edit specified note object
pt: reutilizar e editar o objeto de nota especificado

en: reuse existing deltas
pt: reutilizar deltas existentes

en: reuse existing objects
pt: reutilizar objetos existentes

en: reuse message from specified commit
pt: reutilizar a mensagem de um commit especificado

en: reuse specified note object
pt: reutilizar o objeto de nota especificado

en: rev-list died
pt: rev-list terminou inesperadamente

en: rev-list does not support display of notes
pt: rev-list não suporta apresentação de notas

en: revert failed
pt: falha ao reverter

en: revision walk setup failed
pt: falha ao configurar percurso de revisões

en: root
pt: raiz

en: run interactively
pt: executar interativamente

en: running $command
pt: a executar $command

en: running trailer command '%s' failed
pt: falha ao executar o comando trailer '%s'

en: same as -a, and turn unreachable objects loose
pt: o mesmo que -a, e soltar objetos inalcançáveis

en: same as -m, but discard unmerged entries
pt: o mesmo que -m, mas descartar entradas não integradas

en: same as the above, but limit memory size instead of entries count
pt: o mesmo que o anterior, mas limitar a memória usada em vez do número de entradas

en: score
pt: pontuação

en: search in both tracked and untracked files
pt: procurar em ficheiros controlados e não controlados

en: search in index instead of in the work tree
pt: procurar no índice em vez de procurar na árvore de trabalho

en: searching to describe %s
pt: à procurar da descrição de %s

en: second guess 'git checkout <no-such-branch>'
pt: tentar adivinhar 'git checkout <ramo-inexistente>'

en: select handling of signed tags
pt: selecionar o tratamento de tags assinadas

en: select handling of tags that tag filtered objects
pt: selecionar o tratamento de tags que apontem para objetos filtrados

en: select hunks interactively
pt: selecionar blocos interativamente

en: send results to standard output
pt: enviar resultados para a saída padrão

en: separate git dir from working tree
pt: separar o repositório git da árvore de trabalho

en: serious inflate inconsistency
pt: inconsistência de descompactação grave

en: set From address to <ident> (or committer ident if absent)
pt: definir o endereço From como <identidade> (ou como identidade do committer se não indicado)

en: set config inside the new repository
pt: definir configuração dentro do novo repositório

en: set labels for file1/orig-file/file2
pt: definir identificares para ficheiro1/ficheiro-orig/ficheiro2

en: set refs/remotes/<name>/HEAD according to remote
pt: definir refs/remotes/<nome>/HEAD de acordo com o remoto

en: set up remote as a mirror to push to or fetch from
pt: configurar o remoto como um espelho para publicar ou obter

en: set up tracking mode (see git-pull(1))
pt: configurar modo de seguimento (consulte git-pull(1))

en: set upstream for git pull/status
pt: definir o ramo a montante usado com git pull/status

en: set upstream info for new branch
pt: definir a informação do ramo a montante do novo ramo

en: setup as shared repository
pt: configurar como repositório partilhado

en: shortcut for -C NUM
pt: atalho para -C NUM

en: shorten ref output
pt: encurtar a apresentação de referências

en: show 'other' directories' names only
pt: mostrar nomes de diretórios 'other' (outro)

en: show <n> context lines after matches
pt: mostrar <n> linhas de contexto depois das correspondências

en: show <n> context lines before and after matches
pt: mostrar <n> linhas de contexto antes e depois das correspondências

en: show <n> context lines before matches
pt: mostrar <n> linhas de contexto antes das correspondências

en: show <n> more commits after the common ancestor
pt: mostrar mais <n> commits depois do antecessor comum

en: show <n> most recent ref-log entries starting at base
pt: mostrar as <n> entradas de ref-log mais recente a partir da base

en: show a diffstat at the end of the merge
pt: mostrar um diffstat no final do merge

en: show a line with the function name before matches
pt: mostrar uma linha com o nome da função antes das correspondências

en: show abbreviated commit object as fallback
pt: mostrar objetos de commit abreviados em recurso

en: show all objects with --batch or --batch-check
pt: mostrar todos os objetos com --batch ou --batch-check

en: show branch information
pt: mostrar informação do ramo

en: show cached files in the output (default)
pt: mostrar ficheiros em cache na saída

en: show commits in topological order
pt: mostrar commits em ordem topológica

en: show dangling objects
pt: mostrar objetos suspensos

en: show debugging data
pt: mostrar dados de depuração

en: show deleted files in the output
pt: mostrar ficheiros eliminados na saída

en: show diff in commit message template
pt: mostrar diff no modelo da mensagem de commit

en: show filename only once above matches from same file
pt: mostrar só uma vez o nome do ficheiro acima das correspondências dentro do mesmo ficheiro

en: show filenames
pt: mostrar nomes de ficheiro

en: show filenames relative to top directory
pt: mostrar nomes de ficheiro relativamente ao diretório superior

en: show files on the filesystem that need to be removed
pt: mostrar ficheiros no sistema de ficheiros que precisam de ser removidos

en: show hash and subject, give twice for upstream branch
pt: apresentar hash e assunto, duplique para ramos a montante

en: show ignored files
pt: mostrar ficheiros ignorados

en: show ignored files in the output
pt: mostrar ficheiros ignorados na saída

en: show info about objects fed from the standard input
pt: mostrar informação sobre os objetos fornecidos na entrada padrão

en: show info and content of objects fed from the standard input
pt: mostrar informação e conteúdo dos objetos fornecidos na entrada padrão

en: show info page
pt: mostrar página info

en: show line endings of files
pt: mostrar finais de linha dos ficheiros

en: show line numbers
pt: mostrar números de linha

en: show man page
pt: mostrar página do manual

en: show manual in web browser
pt: mostrar o manual no navegador web

en: show matching files in the pager
pt: mostrar ficheiros com correspondências no paginador

en: show merges reachable from only one tip
pt: mostrar merges alcançáveis a partir duma única ponta

en: show modified files in the output
pt: mostrar ficheiros modificados na saída

en: show non-matching input paths
pt: mostrar caminhos de entrada sem correspondência

en: show non-matching lines
pt: mostrar linhas não correspondidas

en: show number of added and deleted lines in decimal notation
pt: mostrar número de linhas adicionadas e removidas em notação decimal

en: show object size
pt: mostrar tamanho do objeto

en: show object type
pt: mostrar tipo do objeto

en: show only <n> matched refs
pt: mostrar apenas <n> referências correspondidas

en: show only commits not on the first branch
pt: mostrar apenas commits não presentes no primeiro ramo

en: show only filenames instead of matching lines
pt: mostrar apenas nomes de ficheiro em vez de linhas correspondidas

en: show only matches from files that match all patterns
pt: mostrar apenas correspondências de ficheiro que tenham todos os padrões

en: show only the names of files without match
pt: mostrar apenas nomes de ficheiro sem correspondência

en: show origin of config (file, standard input, blob, command line)
pt: mostrar a origem da configuração (ficheiro, entrada padrão, blob, linha de comandos)

en: show other files in the output
pt: mostrar outros ficheiros na saída

en: show parse tree for grep expression
pt: mostrar árvore de analise da expressões grep

en: show patch format instead of default (patch + stat)
pt: mostrar no formato de patch em vez de no formato por omissão (patch + stat)

en: show possible merge bases
pt: mostrar possíveis bases de merge

en: show progress
pt: mostrar progresso

en: show progress after <n> objects
pt: mostrar progresso depois de <n> objetos

en: show progress meter
pt: mostrar medidor de progresso

en: show progress meter during object writing phase
pt: mostrar medidor de progresso durante a fase de escrita de objetos

en: show refs from stdin that aren't in local repository
pt: mostrar referências do stdin que não estão no repositório local

en: show refs unreachable from any other ref
pt: mostrar referências inalcançáveis a partir de outras referências

en: show remote-tracking and local branches
pt: mostrar os ramos remotos seguidos e os ramos locais

en: show remote-tracking branches
pt: mostrar os ramos remotos seguidos

en: show resolve-undo information
pt: mostrar informação de resolver-anular

en: show source
pt: mostrar origem

en: show staged contents' object name in the output
pt: mostrar nome de objetos com conteúdo preparado, na saída

en: show statistics only
pt: mostrar apenas estatísticas

en: show status concisely
pt: mostrar status de forma concisa

en: show status in long format (default)
pt: apresentar status em formato longo (predefinição)

en: show tag list in columns
pt: mostrar a lista de tags em colunas

en: show the HEAD reference, even if it would be filtered out
pt: mostrar a referência HEAD, mesmo que fosse filtrada

en: show the number of matches instead of matching lines
pt: mostrar o número de correspondências em vez das linha correspondidas

en: show the surrounding function
pt: mostrar a função circundante

en: show trees when recursing
pt: mostrar árvores ao percorrer

en: show underlying ref in addition to the object pointed by it
pt: mostrar a referência subjacente em adição ao objeto por ela apontado

en: show unmerged files in the output
pt: mostrar ficheiros com versões não conciliadas, na saída

en: show unreachable objects
pt: mostrar objetos inalcançáveis

en: show untracked files, optional modes: all, normal, no. (Default: all)
pt: mostrar ficheiros não controlados, modo é opcional: all, normal, no. (Predefinição: all)

en: show variable names only
pt: mostrar apenas os nomes das variáveis

en: show what would be committed
pt: mostrar o que será incluído no commit

en: signature
pt: assinatura

en: similar to --all-progress when progress meter is shown
pt: semelhante a --all-progress quando o medidor de progresso é mostrado

en: size of the window used for delta compression
pt: dimensão da janela usada em compressão de deltas

en: skip and remove all lines starting with comment character
pt: ignorar e remover todas as linhas começadas com um carácter de comentário

en: skip applying sparse checkout filter
pt: ignorar a aplicação do filtro de extração esparsa

en: skip files matching pattern
pt: ignorar ficheiros que correspondam ao padrão

en: skip move/rename errors
pt: ignorar erros ao mover/mudar o nome

en: skip the current patch
pt: ignorar o patch atual

en: soft
pt: suave

en: some local refs could not be updated; try running
     'git remote prune %s' to remove any old, conflicting branches
pt: algumas referências locais não puderam ser atualizadas; tente executar
     'git remote prune %s' para remover algum ramo antigo em conflito

en: sort output according to the number of commits per author
pt: ordenar saída de acordo com o número de commits por autor

en: source directory is empty
pt: o diretório de origem está vazio

en: source repository is shallow, ignoring --local
pt: o repositório de origem é raso, --local ignorado

en: specify fetch refmap
pt: especificar mapa de referências

en: specify that the git repository is to be shared amongst several users
pt: especificar que o repositório git será partilhado por vários utilizadores

en: specifying a master branch makes no sense with --mirror
pt: especificar um ramo mestre não faz sentido com --mirror

en: specifying branches to track makes sense only with fetch mirrors
pt: especificar ramos para seguir só faz sentido com fetch mirrors

en: squelched %d whitespace error | squelched %d whitespace errors
pt[0]: %d erro de espaço em branco reprimido
pt[1]: %d erros de espaço em branco repimidos

en: stage should be between 1 and 3 or all
pt: stage deve ser um número entre 1 e 3 ou o parâmetro all

en: staging updated .gitmodules failed
pt: falha ao preparar .gitmodules atualizado

en: standard output, or directory, which one?
pt: saída padrão, ou diretório, qual deles?

en: start a working area (see also: git help tutorial)
pt: iniciar uma área de trabalho (consulte também: git help tutorial)

en: start numbering patches at <n> instead of 1
pt: começar a numerar os patches em <n> em vez de 1

en: stash failed
pt: falha ao executar o comando stash

en: stdin has NUL-terminated arguments
pt: os argumentos da entrada padrão terminam em NUL

en: stop parsing after the first non-option argument
pt: parar de analisar depois do primeiro argumento que não seja uma opção

en: store file as is without filters
pt: guardar o ficheiro tal como está, sem filtros

en: store only
pt: armazenar apenas

en: store resulting files in <dir>
pt: guardar os ficheiros resultantes em <dir>

en: stored pre-cherry-pick HEAD file '%s' is corrupt
pt: o ficheiro HEAD de pre-cherry-pick '%s' está corrompido

en: strategy
pt: estratégia

en: stricter reference checking, requires exact ref path
pt: verificação de referências mais rigorosa, requer o caminho exato da referência

en: string
pt: cadeia

en: strip everything before a scissors line
pt: retirar todo o conteúdo antes da linha de tesoura

en: style
pt: estilo

en: submodule
pt: submódulo

en: suppress diff output
pt: suprimir saída do diff

en: suppress error message for non-symbolic (detached) refs
pt: suprimir mensagens de erro sobre referências não-simbólicas (destacadas)

en: suppress informational messages
pt: suprimir mensagens informativas

en: suppress naming strings
pt: suprimir a cadeias de caracteres de nomes

en: suppress progress reporting
pt: suprimir informação de progresso

en: suppress summary after successful commit
pt: suprimir o resumo depois de fazer commit com sucesso

en: switch `%c' expects a numerical value
pt: a opção '%c' espera um valor numérico

en: switch `m' requires a value
pt: a opção 'm' requer um valor

en: synonym for --files-with-matches
pt: sinónimo de --files-with-matches

en: synonym to more=-1
pt: sinónimo de more=-1

en: synonyms for --continue
pt: sinónimo de --continue

en: tag '%s' already exists
pt: a tag '%s' já existe

en: tag '%s' is really '%s' here
pt: a tag '%s' está de facto em '%s'

en: tag '%s' not found.
pt: tag '%s' não encontrada.

en: tag header too big.
pt: cabeçalho da tag demasiado longo.

en: tag message
pt: mensagem da tag

en: tag name too long: %.*s...
pt: o nome da tag é demasiado longo: %.*s...

en: tag shorthand without <tag>
pt: forma abreviada de tag sem <tag>

en: take url.<base>.insteadOf into account
pt: ter url.<base>.insteadOf em conta

en: template-directory
pt: diretório-modelo

en: templates not found %s
pt: modelos não encontrados em %s

en: terminate entries with NUL
pt: terminar entradas com NUL

en: terminate entries with NUL byte
pt: terminar entradas com o byte NUL

en: terminate input and output records by a NUL character
pt: terminar registos da entrada e da saída com um carácter NUL

en: terminate values with NUL byte
pt: terminar valores com o byte NUL

en: test if the filesystem supports untracked cache
pt: testar se o sistema de ficheiros suporta cache não controlada

en: text
pt: texto

en: the commit is authored by me now (used with -C/-c/--amend)
pt: agora sou eu o autor do commit (usado com C/-c/--amend)

en: the following file has changes staged in the index: | the following files have changes staged in the index:
pt[0]: o seguinte ficheiro contém alterações preparadas no índice:
pt[1]: os seguintes ficheiros contêm alterações preparadas no índice:

en: the following file has local modifications: | the following files have local modifications:
pt[0]: o seguinte ficheiro contém alterações locais:
pt[1]: os seguintes ficheiros contêm alterações locais:

en: the following file has staged content different from both the
    file and the HEAD: | the following files have staged content different from both the
    file and the HEAD:
pt[0]: o seguinte ficheiro tem conteúdo preparado no índice diferente
    do conteúdo no ficheiro e em HEAD:
pt[1]: os seguintes ficheiros têm conteúdo preparado no índice diferente
    do conteúdo no ficheiro e em HEAD:

en: the following submodule (or one of its nested submodules)
    uses a .git directory: | the following submodules (or one of their nested submodules)
    use a .git directory:
pt[0]: o submódulo seguinte (ou um dos seus submódulos aninhados)
    usa um diretório .git:
pt[1]: os submódulos seguintes (ou um dos seus submódulos)
    usam um diretório .git:

en: the original commit '%s' has a gpg signature.
pt: o commit original '%s' tem uma assinatura gpg.

en: the receiving end does not support --atomic push
pt: o recetor não suporta publicação com --atomic

en: the receiving end does not support --signed push
pt: o recetor não suporta publicação com --signed

en: the requested upstream branch '%s' does not exist
pt: o ramo a montante solicitado '%s' não existe

en: the signature will be removed in the replacement commit!
pt: a assinatura será removida do commit substituto!

en: time
pt: hora

en: to clone from a local repository
pt: para clonar de um repositório local

en: tolerate incorrectly detected missing new-line at the end of file
pt: tolerar deteções incorretas de falta de nova linha no final do ficheiro

en: too few parameters
pt: parâmetros insuficientes

en: too many branches for a rename operation
pt: demasiados ramos para uma operação de mudança de nome

en: too many branches to set new upstream
pt: demasiados ramos para definir novo ramo a montante

en: too many branches to unset upstream
pt: demasiados ramos para remover a definição de ramo a montante

en: too many parameters
pt: demasiados parâmetros

en: too many params
pt: demasiado parâmetros

en: topologically sort, maintaining date order where possible
pt: ordenar topologicamente, mantendo a ordenação por data sempre que possível

en: trailer
pt: terminador

en: trailer(s) to add
pt: terminadores a adicionar

en: traversed %lu commits
pt: %lu commits percorridos

en: tree-ish
pt: árvore

en: trim empty trailers
pt: cortar terminadores vazios

en: truncating .rej filename to %.*s.rej
pt: a truncar o nome do ficheiro .rej em %.*s.rej

en: try "git cherry-pick (--continue | --quit | --abort)"
pt: tente "git cherry-pick (--continue | --quit |--abort)"

en: type
pt: tipo

en: typechange:
pt: tipo alterado:

en: unable to access '%s'
pt: não é possível aceder a '%s'

en: unable to access '%s': %s
pt: não é possível aceder a '%s': %s

en: unable to add cache entry for %s
pt: não é possível adicionar %s à cache

en: unable to checkout working tree
pt: não foi possível extrair a árvore de trabalho

en: unable to create '%s'
pt: não foi possível criar '%s'

en: unable to create backing store for newly created file %s
pt: não é possível criar armazenamento de segurança do ficheiro recém-criado %s

en: unable to create temporary index
pt: não foi possível criar índice temporário

en: unable to create thread: %s
pt: não foi possível criar thread: %s

en: unable to deflate appended object (%d)
pt: não é possível compactar objeto acrescentado (%d)

en: unable to find filename in patch at line %d
pt: não foi possível encontrar o nome do ficheiro no patch na linha %d

en: unable to get current working directory
pt: não é possível de obter o diretório de trabalho atual

en: unable to grep from object of type %s
pt: não foi possível efetuar grep de objetos do tipo %s

en: unable to handle file type %d
pt: não foi possível processar o tipo de ficheiro %d

en: unable to move %s to %s
pt: não foi possível mover %s para %s

en: unable to open %s
pt: não foi possível ler %s

en: unable to open or read %s
pt: não é possível abrir ou ler %s

en: unable to parse '%s' from command-line config
pt: não é possível analisar '%s' da configuração de linha de comandos

en: unable to parse --pretty format
pt: não foi possível analisar o formato de --pretty

en: unable to parse command-line config
pt: não é possível analisar configuração de linha de comandos

en: unable to parse commit %s
pt: não foi possível analisar o commit %s

en: unable to parse contact: %s
pt: não é possível analisar o contacto: %s

en: unable to parse default color value
pt: não é possível analisar o valor de cor por omissão

en: unable to parse object: %s
pt: não foi possível analisar o objeto: %s

en: unable to read %s
pt: não foi possível ler %s

en: unable to read index file
pt: não foi possível ler o ficheiro de índice

en: unable to read signature file '%s'
pt: não é possível ler o ficheiro de assinatura '%s'

en: unable to read symlink %s
pt: não é possível ler a ligação simbólica %s

en: unable to read tree (%s)
pt: não foi possível ler a árvore (%s)

en: unable to refresh index
pt: não foi possível refrescar o índice

en: unable to remove %s from index
pt: não é possível remover %s do índice

en: unable to select a comment character that is not used
    in the current commit message
pt: não foi possível selecionar um carácter de comentário que
    não estivesse já a ser usado na mensagem de commit atual

en: unable to sign the tag
pt: não foi possível assinar a tag

en: unable to start 'show' for object '%s'
pt: não foi possível iniciar o comando 'show' sobre o objeto '%s'

en: unable to stat newly created file '%s'
pt: não é possível obter estado do novo ficheiro criado '%s'

en: unable to update %s
pt: não foi possível atualizar %s

en: unable to update HEAD
pt: não foi possível atualizar HEAD

en: unable to update local ref
pt: não é possível atualizar a referência local

en: unable to update temporary index
pt: não é possível atualizar o índice temporário

en: unable to write %s
pt: não foi possível escrever %s

en: unable to write file '%s' mode %o
pt: não é possível escrever o ficheiro '%s' com o modo %o

en: unable to write index file
pt: não é possível escrever o ficheiro de índice

en: unable to write new index file
pt: não foi possível escrever novo ficheiro de índice

en: unable to write new_index file
pt: não é possível escrever o ficheiro new_index

en: unable to write note object
pt: não é possível escrever o objeto de nota

en: unable to write parameters to config file
pt: não foi possível escrever os parâmetros no ficheiro de configuração

en: unable to write tag file
pt: não foi possível escrever o ficheiro da tag

en: unable to write temporary index file
pt: não é possível escrever ficheiro de índice temporário

en: unexpected diff status %c
pt: diff status inesperado %c

en: unexpected end of file
pt: fim de ficheiro inesperado

en: unexpected mode $mod_dst
pt: modo inesperado $mod_dst

en: unhandled object '%s' given.
pt: objeto sem tratamento '%s' fornecido.

en: unknown %.*s format %s
pt: formato de %.*s desconhecido %s

en: unknown error occured while reading the configuration files
pt: ocorreu um erro desconhecido durante a leitura dos ficheiros de configuração

en: unknown field name: %.*s
pt: nome do campo desconhecido: %.*s

en: unknown mirror argument: %s
pt: argumento de mirror desconhecido: %s

en: unknown object type %d
pt: objeto de tipo desconhecido %d

en: unknown option: $opt
pt: opção desconhecido: $opt

en: unknown value '%s' for key '%s'
pt: valor desconhecido '%s' da chave '%s'

en: unknown:
pt: desconhecido:

en: unmerged:
pt: não integrado:

en: unpack unreachable objects newer than <time>
pt: descompactar objetos inalcançáveis mais recentes que <hora>

en: unrecognised option: '$arg'
pt: opção não reconhecida: '$arg'

en: unrecognized %%(align) argument: %s
pt: argumento de %%(align) não reconhecido: %s

en: unrecognized %%(contents) argument: %s
pt: argumento de %%(contents) não reconhecido: %s

en: unrecognized %%(objectname) argument: %s
pt: argumento de %%(objectname) não reconhecido: %s

en: unrecognized argument: %s
pt: argumento não reconhecido: %s

en: unrecognized binary patch at line %d
pt: patch binário não reconhecido na linha %d

en: unrecognized color: %%(color:%s)
pt: cor não reconhecida: %%(color:%s)

en: unrecognized format: %%(%s)
pt: formato não reconhecido: %%(%s)

en: unrecognized header: %s%s (%d)
pt: cabeçalho não reconhecido: %s%s (%d)

en: unrecognized help format '%s'
pt: formato de ajuda não reconhecido '%s'

en: unrecognized input
pt: entrada não reconhecida

en: unrecognized position:%s
pt: posição não reconhecida:%s

en: unrecognized whitespace ignore option '%s'
pt: opção de ignorar espaço em branco não reconhecida '%s'

en: unrecognized whitespace option '%s'
pt: opção de espaço em branco não reconhecida '%s'

en: unrecognized width:%s
pt: largura não reconhecida:%s

en: unsupported index version %s
pt: versão de índice %s não suportada

en: unsupported object type in the tree
pt: tipo de objeto sem suporte encontrado na árvore

en: untracked content,
pt: conteúdo não controlado,

en: up to date
pt: atualizado

en: update <refname> not the one it points to
pt: atualizar a referência <nome-da-referência>, e não a referência aponta por esta

en: update BISECT_HEAD instead of checking out the current commit
pt: atualizar BISECT_HEAD em vez de extrair o commit atual

en: update ignored files (default)
pt: atualizar ficheiros ignorados (predefinição)

en: update stat information in the index file
pt: atualizar informação de stat no ficheiro de índice

en: update the index with reused conflict resolution if possible
pt: atualizar o índice com resoluções de conflitos reutilizadas se possível

en: update the info files from scratch
pt: atualizar os ficheiros de informação do zero

en: update tracked files
pt: atualizar ficheiros controlados

en: update working tree with merge result
pt: atualizar a árvore de trabalho com os resultados do merge

en: updating files failed
pt: falha ao atualizar os ficheiros

en: upstream branch '%s' not stored as a remote-tracking branch
pt: o ramo a montante '%s' não está guardado como um ramo remoto seguido

en: url where to clone the submodule from
pt: url donde clonar o submódulos

en: usage: %s
pt: utilização: %s

en: usage: %s%s
pt: utilização: %s%s

en: use --reference only while cloning
pt: usar --reference apenas para clonar

en: use .gitattributes only from the index
pt: usar .gitattributes apenas a partir do índice

en: use <n> digits to display SHA-1s
pt: usar <n> dígitos para mostrar SHA-1s

en: use <n> worker threads
pt: usar <n> threads de trabalho

en: use <name> instead of 'origin' to track upstream
pt: usar <nome> em vez de 'origin' para seguir o ramo a montante

en: use <sfx> instead of '.patch'
pt: usar <sfx> em vez de '.patch'

en: use <text> as start of message
pt: usar <texto> no início da mensagem

en: use IPv4 addresses only
pt: usar apenas endereços IPv4

en: use IPv6 addresses only
pt: usar apenas endereços IPv6

en: use OFS_DELTA objects
pt: usar objetos OFS_DELTA

en: use Perl-compatible regular expressions
pt: usar expressões regulares compatíveis com Perl

en: use [PATCH n/m] even with a single patch
pt: usar [PATCH n/m] mesmo com um único patch

en: use [PATCH] even with multiple patches
pt: usar [PATCH] mesmo com múltiplos patches

en: use a bitmap index if available to speed up counting objects
pt: usar um índice de mapa de bits se disponível, para acelerar a contagem de objetos

en: use a diff3 based merge
pt: usar merge baseado em diff3

en: use another key to sign the tag
pt: usar outra chave para assinar a tag

en: use any ref
pt: usar uma referência qualquer

en: use any tag, even unannotated
pt: usar uma tag qualquer, mesmo não anotada

en: use autosquash formatted message to fixup specified commit
pt: usar mensagem com formato autosquash para corrigir o commit especificado

en: use autosquash formatted message to squash specified commit
pt: usar mensagem com formato autosquash para esmagar o commit especificado

en: use basic POSIX regular expressions (default)
pt: usar expressões regulares básicas do POSIX (predefinição)

en: use colored output
pt: usar saída colorida

en: use current timestamp for author date
pt: usar a data e hora atual como data de autor

en: use extended POSIX regular expressions
pt: usar expressões regulares estendidas do POSIX

en: use full path names
pt: usar nomes de caminho completos

en: use given config file
pt: usar ficheiro de configuração fornecido

en: use global config file
pt: usar ficheiro de configuração global

en: use lowercase letters for 'assume unchanged' files
pt: usar letras minúsculas para ficheiros 'assumido não alterado' ('assume unchanged')

en: use notes from <notes-ref>
pt: usar notas de <notes-ref>

en: use repository config file
pt: usar ficheiro de configuração do repositório

en: use simple number sequence for output file names
pt: usar uma sequência de números simples para denominar os ficheiros gerados

en: use specified template file
pt: usar ficheiro de modelo especificado

en: use stateless RPC protocol
pt: use protocolo RPC sem estado

en: use system config file
pt: usar ficheiro de configuração do sistema

en: use the '--force' option. If the local git directory is not the correct repo
pt: use a opção '--force'. Se o diretório git local não é o repositório correto

en: use thin pack
pt: usar pacote fino

en: use this format
pt: usar este formato

en: use threads when searching for best delta matches
pt: usar threads ao procurar pela melhor correspondência delta

en: used more bytes than were available
pt: foram usados mais bytes dos que estavam disponíveis

en: value is "true" or "false"
pt: o valor é "true" (verdadeiro) ou "falso" (falso)

en: value is --bool or --int
pt: o valor é --bool ou --int

en: value is a path (file or directory name)
pt: o valor é um caminho (nome dum ficheiro ou diretório)

en: value is decimal number
pt: o valor é um número decimal

en: verbose
pt: verboso

en: verify tags
pt: verificar tags

en: verify that the named commit has a valid GPG signature
pt: verificar se o commit tem uma assinatura GPG válida

en: version[,offset]
pt: versão[,offset]

en: when
pt: quando

en: when creating files, prepend <string>
pt: preceder <cadeia> ao criar ficheiros

en: where the new submodule will be cloned to
pt: sítio para aonde o novo submódulo será clonado

en: while searching for:
    %.*s
pt: ao procura por:
    %.*s

en: with --stdin: input lines are terminated by null bytes
pt: com --stdin: as linhas da entrada são terminadas com bytes nulos

en: with -A, do not loosen objects older than this
pt: com -A, não soltar mais objetos além destes

en: won't bisect on cg-seek'ed tree
pt: não é possível bisseccionar numa árvore "cg-seek'ed"

en: work on the current change (see also: git help everyday)
pt: trabalhar na alteração atual (consulte também: git help everyday)

en: working tree '%s' already exists.
pt: a árvore de trabalho '%s' já existe.

en: write a bitmap index together with the pack index
pt: escrever um índice de mapa de bits juntamente com o índice do pacote

en: write bitmap index
pt: escrever índice de mapa de bits

en: write dangling objects in .git/lost-found
pt: escrever objetos suspensos em .git/lost-found

en: write index in this format
pt: escrever o índice neste formato

en: write resulting index to <file>
pt: escrever o índice resultante no <ficheiro>

en: write the archive to this file
pt: escrever o arquivo para este ficheiro

en: write the content to temporary files
pt: escrever o conteúdo em ficheiros temporários

en: write the object into the object database
pt: escrever o objeto na base de dados de objetos

en: write the pack index file in the specified idx format version
pt: escrever o ficheiro de índice do pacote na versão de formato especificada

en: write tree object for a subdirectory <prefix>
pt: escrever objeto árvore do subdiretório <prefixo>

en: you need to resolve your current index first
pt: primeiro deve resolver o índice atual

en: your current branch '%s' does not have any commits yet
pt: o ramo atual '%s' ainda não contém nenhum commit

en: your current branch appears to be broken
pt: o ramo atual parece estar danificado
